DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Landbouwdag BuitenBand No. 225 Dit nommer besfaaf aft 3 blades- Honderddertigsie Jaargang 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, ailgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTl£N: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsrnfmte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkeri] v/b HERMs. COSTER 6 ZOOM. Voordam C9. Directeurt G. H. KRAK. ZiTERUAO Telef.nr. Administrate 3. Teiefoonnr. Redactie 33. Postgiro 30607. Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. 22 SEPTEMBER Eens in het jaar staat Alkmaar volkomen in het teeken van landbouw en veeteelt. Eigenlijk staat onze gemeente elk week in dat teeken, want wat zijn onze kaas-, eieren-, boter- en veemarkten anders dan openlucht- demonstraties van alles wat er in deze streek geteeld en gefokt wordt! Maar ten slotte is het daar niet zoozeer om de demonstrate dan wel om den verkoop te doen. De groote dag waarop het vee en de producten van land- en tuinbouw uitsluitend naar onze gemeente gebracht worden om te demonstreeren wat onze boeren op dit ge- bied kunnen presteeren, dat is de tentoon- Btellingsdag in September, die dit jaar voor de vijftigste maal hier ter stede door de Af- deeling Alkmaar van de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw georganiseerd wordt. Wij hebben er enkele weken geleden ai op gewezen, dat er dit jaar nog een ander jubi- leum gevierd wordt, dat het namelijk 25 jaar geleden zal zijn, dat deze exposities niet meer tegen entree op het Doelenveid worden gehouden, maar over onze markten verspreid zijn en voor iedereen gratis toegankelijk wor den gesteld. Natuurlijk brengt dat heel wat kosten met zich mee, evenals de traditioneele feestelijkhe- den, maar, mede dank zij onze opwekking, heeft men hier ter stede begrepen, dat de af deeling, die sinds verleden jaar door nieuwe voorschriften van den minister van Justitie rijftien procent van de opbrengst der verlo- iing moet missen, ditmaal buitengewoon ge- steund moet worden en de burgerij heeft met milde hand op de lijsten geteekend Enkele dezer lijsten zijn nog niet bij het bestuur binnen gekomen en wij willen gaar- ie nogmaals ieder opwekken, dit jaar een extra bijdrage te verieenen. Daardoor zullen op het gouden feest van den landbouw ook de traditioneele feestelijk- feden niet achterwege blijven. Natuurlijk zijn ze maar bijzaak, dienen ze ter afwisseling en opiuistering van de ten toonstelling, die van grooter beteekenis wordt nu men in landbouwkringen steeds meer gaat inzien, dat door goede samenwer king en wetenschappeiijke voorlichting op het gebied van veeteelt, land- en tuinbouw nog heel wat bereikt kan worden. Wie nagaat hoe een gevaarlijke veeziekte als het mond- en klauwzeer dagelijks in onze provincie tal van slachtoffers maakt. wie con- stateert hoe weinig daartegen nog gedaan wordt, hoe men in het buitenland een beetje spottend de schouders ophaalt als er over onze seruminrichting en over onze maatie- gelen ter beteugeiing van het kwaad woidt gesproken, begrijpt wel. dat er op dit ge- oied nog heel wat te doen valt. De voorzitter van de Hollandsche Maat- schappij van Landbouw, Dr. Lovink heett kort geleden, bij de opening dei algemeene vergadering in Medemblik, daarover een ern stig woord van protest laten hooren Toen Dr. Lovink in een Duitsch instituut was, Let men hem daar alle bacterien van de verschiilende ziektestadia van het Nederland- sche vee zien en het bieek hem, dat men daar over gegevens beschikt, welke niet eens bij den landbouw in Nederland bekend zijn. Het buitenland schijnt meer aandacht aan onze veeziekten te besteden dan wij dat zeif doen en het resultaat daarvan i> aliesbehalve bemoedigend en zeer onvoordee'ug Men be- denke slechts welke schade hier ondervon- den wordt door het stopzetten in Engeland van den invoer van Nederlandsche varkens. Op het gebied van veeziekten is er nog heel wat te doen en wie bedeknt hoe ons land bij zuivelproducten en vee het grootste belang heeft, begrijpt tevens dat het meer ian tijd wordt de gevaren voor onzen iar.d- )ouw en veeteelt doeltreffend te bestrijden. Op het gebied der t. b. c-bestrijding wordt gelukkig den laatsten tijd een samenwerking geconstateerd, welke niet alleei den dieren, maar ook den menschen ten goe.de moet komen. De aanwezigheid der t. b c.-bacilleti in de melk' is veelal de oorzaak der besmetting voor den mensch. Het hoogste besmette per centage werd geconstateerd om de steden waar de melkboeren steeds gekocht vee heb ben en het laagste daar waar de zuivel in eigen boerderij wordt bereid. Wie bedenkt, dat ongeveer 20 procent van alle melk voor consumptiemelk dient, terwijl 1 procent van het vee lijdende is aan open t b c. begrijpt dat de bestrijding van deze ziekte een zeer groot volksbelang is Op Terschelling en elders schijnt men met inspuiting der dieren wel wat te bereiken, maar over het algemeen wenscht men meer- dere goede resultaten te zien alvorens men een definitief oordeel wil uitspreken. Thans wordt in Noord Holland de t. b. c.- bestrijding krachtig ter hand genomen. Het provinciaal bestuur steunt dit en er is in den loop van dit jaar een Provinciale centrale vereeniging opgericht. Wie nagaat wat door den Rijksveeteelt- consulent Ir. de Vries in verschiilende dor- pen verricht wordt teneinde daar tot de op- richting van plaatselijke vereenigingen ter bestrijding van t. b. c. onder het vee te ko men, kan constateeren, dat de strijd tegen de ze vreeselijke ziekte in een veelbelovend sta dium is gekomen. Uit het bovenstaande blijkt voldoende van hoe groot belang het is, dat landbouwers en veehouders op allerlei gebied samenwer- ken, dat er fokvereenigingen worden opge richt en dat men er naar streeft den veesta- pel te verbeteren. De steeds betere organisatie der boeren, de hulp van Rijk en Provincie en de weten schappeiijke voorlichting hebben landbouw en veeteelt van meer beteekenis voor onze welvaart dan vroeger gemaakt. De Hollandsche Maatschappij van Land bouw is de groote organisatie waaraan Noord- en Zuid Holland op dit gebied veel te danken hebben en het is de Alkmaarsche afdeeling in het bijzonder, welke voor deze streek van buitengewone beteekenis is door het telkenjare weer organiseeren van een tentoonstelling. Men stelt er een eer in daar iets goeds te kunnen toonen en het gevolg daarvan is, dat men zijn veestapel op steeds hooger peil brengt. Ook voor den land- en tuinbouwer is deze expositie van groote beteekenis. De vergelij- king van elkaars producten, brengt de telers er toe hun best te doen, een volgend jaar een der beste inzenders te zijn. De tentoonstelling, die nu in dubbel opzicht een jubileum-tentoonsteiling is, Heeft dit jaar weer de medewerking van een zestal fok vereenigingen, die den landbouwdag steeds meer aangrijpen om hier te demonstreeren wat door goede samenwerking ter verbetering van den veestapel bereikt kan worden. Het getuigt van groote activiteit dat de Rundveefokvereeniging te Stompetoren waar tusschen twee haakjes de pioniers van de veredeling van den veestapel in deze streek gezocht mogen worden op Woens-. dag 26 September, onmiddellijk na afloop van den fokveedag, een bijeenkomst in Hotel Central organiseert waar de insrecteur van den Rijksveeartsenijkundigen dienst, de heer P. J. 't Hooft een voordracht zal houden over de nieuwe regeeringsmaatregelen tot bestrijding van tuberculose en he heer Ir. L. de Vries, Rijksveeteeltconsulent, zal spreken over „Het resultaat van den fokveedag voor de lichtere gronden op heden en de toekomst van dergelijke dagen." De fokvereenigingen demonstreeren op 26 September wat er verricht is om meer unifor- miteit in den veestapel te brengen en om t. b. c.-vrij vee en ongevaarlijke melk te ver- krijgen. Dieren met open t. b. c. worden te- genwoordig afgemaakt, de andere slechts als weidevee gebruikt en buiten de fokkerij gehou den. Natuurlijk zullen ook dit jaar de atfracties niet ontbreken en een speciale feestcommissie heeft zich, ondanks het dreigend gebrek aan contanten, beijverd iets goeds te presenteeren. Alleen meet door de nieuwe beperkende be- palingen op de loterij iets zuiniger gewerkt worden, dan anders noodTakelijk was. Vandaar dat er dit jaar geen gratis toe gankelijk Concours hippique in den Berger- hout wordt gehouden, maar een harddraverij op de korte baan in de Harddraverslaan waarvoor een matig entree wordt geheven en die biizonder interessant beTooft te worden daar verscheidene hooge prijzen worden ver- reden. Zooals gewoonlijk wordt deze landbouw dag 's morgens om elf uur op het Waagplein door den voorzitter der Alkmaarsche afdee ling, den heer D. J. Govers, met een van diens kernachtige speechen geopend en na tuurlijk zal er's avonds op het Hofplein een groot instrumentaal- en vocaal concert wor den gegeven en wordt er als slot van dezen feestdag een vuurwerk op de Noorderkade af- gestoken. Het programma daarvan omvat niet minder dan 17 nummers, het wemelt van zonnen, sterren en fonteinen, het belooft een watermolen in gekteurd diamantvuur en een slotdecoratie met de woorden „Hulde aan den landbouw", natuurlijk omgeven door at1- le zonnen, cascades, Romeinsche kaarsen en Janansche vlindersterren. Een internatiouaal vuurwerkprogramma dus, en het beste wat er op dit gebied te krij- gen was, zooals trouwens van deze actieve afdeeling verwacht kon worden Het voornaamste van alles is natuurlijk de groote tentoonstelling en wij maken gaarne melding van de verzekering, dat hiervoor dit jaar, zoowel voor rundvee, schapen, var kens en kleiner vee, buitengewoon goed is ingeschreven. De belangstelling waarin deze expositie zich altijd mag verheugen, de medewerking welke van alle zijden getoond wordt om ze tot een succes en een reclame voor deze streek te pen, dat het prachtigste herfstweer zal mede- werken om hem dit jaar weer in alle opzich- ten te doen slagen. Dagelijksch overzicht. DE FRANSCH-ENGELSCHE VLOOT- OVEREENKOMST. Fratikrijk krijgt verschiilende vrijheden t.o.v. de bewapemng. Nog meer overeenkomsten ge- sloten tusschen beide landen? Het Kellogg-verdrag is onderteekend en dus zou de oorlog in de ban zijn gedaan! Dat het nog altijd zoover niet is, bewijst wel de Fransch-Engelsche vlootovereen- komst waarover thans enkele nadere bizon- derheden zijn gegeven. Het blijkt nu, dat de twee landen overleg gepleegd hebben en, naar het zich iaat aanzien, zullen blijven pie- gen met het oog op een samenwerking in een eventueelen oorlog. Het schijnt, dat Frankrijk de vrije hand heeft gekregen ten ppzichte van zijn bewape- ning te land en ook: ten opzichte van zijn zee- macht, aangezien het, met Engeland's goed- vinden, zooveel duikbooten beneden de zes- honderd ton mag laten bouwen als het zeif wil en voorts evenveel groote duikbooten als Engeland er heeft. Deze overeenkomst geeft te denken. Im- mers, de duikbooten zijn altijd al een doom in het oog van Engeland geweest. Nu het aan Frankiijk zooveel vrijheid geeft, moet daar wel een oorzaak voor zijn en het ver- moeden rijst dus al dadelijk, dat het compro- mis aan Engeland zooveel waarborgen geeft, dat het een blokkade van Fransche zijde niet te vreezen heeft. Er zijn echter nog meer teekenen geweest van een nieuw samengaan tusschen de groot ste zee- en de machtigste landmogendheid van Europa. Daar waren de groote ma noeuvres in het bezette Rijnlandgebied, waar, zooals men weet, een Engelsche leger- afdeeling aan deelgenomen heeft onder Fransche leiding. Dit heeft veel stof doen op- waaien in Duitschland, waar men deze ge- beurtenis als een slag in het aangezicht van het Duitsche volk beschouwde Generaal Guillamat heeft na afloop van de manoeuvres der. Engelschen troepen een pluimpje gegeven voor hun uitstekende op- leiding, en tegelijk op de Duitsche commen- taren geantwoord met de opmerking dat Fransche en Engelsche artilleristen al sedert vier jaar gemeenschappelijke oefeningen in het kamp van Biche hebben gehouden en dat het Fransche militaire vliegwezen elk jaar vertegenwoordigd was bij de Britsche ma noeuvres. Tegenwoordig zijn bij manoeuvres is echter wel iets anders dan er in het alge meene verband met troepeneenheden aan deelnemen! Dan zijn de hooge Britsche autoriteiten van de manoeuvres, die de Fransche vlieg- macht boven Parijs gemaakt heeft, getuige geweest. Dit feit, benevens het gerucht, dat Frankrijk voorgoed heeft afgezien van de aanleg van een lange reeks luchtvaartstati- ons aan zijn Westkust heeft ook al weer com- mentaren uitgelokt. De Tribuna heeft zelfs het bericht gelan- ceerd dat er ook een Fransch-Engelsche luchtmachtovereenkomst was gesloten „ter aanvulling van de vlootovereenkomst", dat dientengevolge de Fransche luchtvaartbases aan de Oostelijke en Zuid-Oostelijke gren- zen versterkt zouden worden en dat Italie dienovereenkomstig zijn luchtstations aan zijn Westgrens moest versterken en zijn vliegtuigfabrieken uit het Noorden naar het Zuiden van het land diende over te brengen, waar zij veiliger zouden zijn. Het bericht van de Tribuna over de En- gelsch-Fransche luchtovereenkomH is on middellijk uit Parijs tegengesproken Zoo zien we dus, dat het Fransch-Engel sche vlootcontract nog veel stof zal doen op- waaien. En van een ontwapening of een al gemeene vermindering van weermacht valt nog niet veel te bespeuren, het Kellogg-pact ten spijt. CHINA. DE NATIONALISTISCHE VE ROVE RING VAN CHINA. Thans een voldongen feit geacht. Volgens berichten uit Moekden is de ver overing van China door de nationalisten, die in Juli 1926 te Kanton begon, te Ansjan op de grens van Mandsjoerije geeindiga. Het overschot der Noordwesteliike troepen heeft zich daar namelijk overgegeven aan den Mandsjoerijschen bevelheM>er generaal Jang Joe Ting. Vernomen wordt, dat Jang Joe Ting de veiligheid heeft gewaarborgd van de verslagen generaals Tsjang Tsoeng Tsjang en Tsjoe Joe Poe. De samenwerking van Jang Joe Ting met de nationalisten bij het onderwerpen der Noordelijken wijst er on hoe sterk de nationalistische zaak in Mand sjoerije staat. ONTPLOFFING TE NANKING. Twintig dooden en gewonden. Er zijn twintig person en gedood of ge- wond en verscheidene huizen vernield door een ontploffing van munitie, die met karren door de stad vervoerd werd. x DUITSCHLAND. EEN NOODLOTTIGE PROEFNEMING Een jongen probeert een koffer als donkere kamer en stikt. Deze dagen heeft men cp de badkamer bij de familie Herbst te Graz in een koffer het lijk van den zoon gevonden, een gymnasiast Men dacht aanvankelijk, dat hij door zijn huisonderwijzer was vermoord. Het onder- zoek van de politic heeft echter uitgemaakt. dat de vader van den knaap amoteur-foto- graaf was, en dat de jongen, die zeif ook wil- de gaan fotografeeren, zijn vader had voor- gesteld, een kist als donkere kamer te gebrui- ken. Men vermoedt nu, dat de knaap, toen zijn ouders in de bicscooo waren, in de bad kamer heeft geprobeerd of de koffer een goede donkere kamer zou zijn. Daarbij zou dan het deksel zijn dicht gevallen, dat de knaap niet meer kon oplichten. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Te Zawiercie, bij Sosnowice, zijn Donder- dagmiddag bij een hevig onweer, 5 arbeiders, die in een pas gebouwd huis een schuiiplaats hadden gevonden, door den bliksem getroffen en gedood. EEN ONGELUKK1GE WINNAAR. Te Eisenach won een man 10.000 mark in de Saksische staatsloterij. Hij haalde de winst bij den collecteur, doch verloor zijn portefeuille met het geld op den terugweg naar zijn woning. IN EEN Z^TLBOOTJE IN OPEN ZEE. Door een Nederlandsch schip cpgepikt. Woensdag zijn een 19-jarige Engelsche da me en een 23-jarige Engelsche heer uit het graafschap Essex op de Noordzee gaan zei- len. Zij zijn door wind en tij zoover afge- dreven, dat zij. toen de avond viel, de kust niet meer wisten te bereiken. Toen het reeds donker geworden was ontdekten zij een schip, dat zij door wuiven en roepen wisten te praaien. Dit schip bieek de „Batavier IT' te zijn, welke op weg was naar Rotterdam. De kapitein heeft de beide zeilers aan boord genomen en Donderdagochtend heeft bij hen bij den Engelschen consul te Amsterdam ge bracht, die de belangen der beide toeristen zal behartigen. HUGO STIIYI'ES. Een cautie van ten millicen M geeischt. Van het verder in voorloopige hechtenis houden van Hugo Stinnes zal worden afge zien, als deze een cautie van 1.000.000 M wil storten, meldt een Wolff-bericht uit Ber- lijn. In vrijheid gesteld. Een V. D.-bericht meldt nader, dat Hugo Stinnes in vrijheid is gesteld. Verwondering over de plotselinge vrijlating. De invrijheidstelling van Hugo Stinnes Jr heeft in Berlijn algemeen opzien gebaard, daar men die zoo spoedig nog niet verwacht had. Donderdag wag nog officieus meege- deeld, dat de invrijheidstelling pas Dinsdag a.s. zou plaats hebben. Het „Berl. Tageblatt" deelt mee. dat men dit misleidende bericht met opzet heeft ver spreid, om te voorkomen dat het gerechtshof en het huis van bewaring te Moabit zouden worden belegerd door nieuwsgierigen, pers- fotografen en filmoperateurs. Stinnes, die ruirn drie weken in voorloopige hechtenis heeft gezeten, begaf zich onmid dellijk na zijn invrijheidstelling naar het hotel Esplanade, dat vroeger tot het Stinnes- concern heeft behoord. Het millioen, dat als cautie is geeischt, zal door de oude mevrouw Stinnes, gedeelte- lijk in contanten, deels ook in effecten en an dere geldswaardige papieren, ter beschikking worden gesteld. Waarschijnlij'k zal het Stinnesproces in Januari van het volgend jaar beginnen. ENGELAND. MEVR. Mc. PHERSON OP HET OORLOGSPAD. Parijs is geen erg zondige stad. Mevrouw Aimee Mc. Pherson, de vrouwe- lijke „Billy Sunday", die het zich in het hoofd heeft gezet in ongeveer zes weken 100.000 Engelschen van de verschiilende dwalingen hunner wegen te bekeeren zij noemt die „de wegen des duivels" is Woensdag en route te Cherbourg geland. Za heeft eerst een kijkje te Parijs genomen, dat zij op het eerste gezicht „niet zoo'n zondige stad vond als men haar verteld had". Wel was ze erg gechoqueerd door het aanschou wen van de eerste bar, die zij ooit in haa leven gezien had, de bar in haar hotel Cla- ridge n.L, maar gelukkig had zij er niemand dronken aangetroften. Mevrouw Mc Pherson, midden dertig, hoogblond en van statige gestalte, brengi voor haar bekeeringswerk in Engeland wel eenige geloofsbrieven mee, die daar zullen in- slaan. In 1926 werd zij op een tournee door Arizona geschaakt door een heuschen Mexi- caanschen bandiet, maar de booze wereid wist alras te vertellen, dat het een reclame-true was geweest, speciaal op de bevolking van Arizona berekend. Een paar maanden later liepen er allerlei onbepaa'de geruchten over haar vriendschap met den jongen radio-operateur van haar tempel natuurlijk heelt ze haar eigen tem- pel, die even natuurlijk allermodernst is toe- gerust maar ten slotte kon zij toch onder haar aanhangprs blijven vertoeven als d« blanke le1ie, voor welke ze haar steeds hadden aangezien. Mevrouw verfelde nogal openhartig, dat ze dezen tijd gekozen had om haar bekee ringswerk in Engeland te beginnen, omdat de Amerikanen me, het oog op de presidents- verkiezing niet zco voor bekeering vatbaai waren als op andere tijden. Maar in Enge land was een sterke tierlering bemerkbaar. die het land terug zou voeren naar de zedei van de Pelgrimvaders. EEN NOODLOTTIGE WESPESTEEK. T wee dcoden Mevrouw Eleanor Wright, uit York, bt stuurde Woensdag een auto door het p!aatsj< Kirton Holme, in Lincolnshire, toen zij dooi een wesp gestoken werd. Zij verloor het be- heer over het stuur en de auto reed met ver- vaarlijke kracht tegen een telegraafpaal op. Een mijnheer Fester die op de achterbank zat, werd bijkar.s op slag gedood en drie andere menschen die in de auto zaten, o.w mevrouw Foster en mevrouw Wright, werden al'en ernstig gewond en naar een ziekenhuia gebracht. Daar in mevrouw Foster's avonds bezweken. HET OUDSTE SCHIP OF ZEE. De Engelsche driemaster Success, die In 1790 te Moulmein, in Birma, van teak-hout gebouwd is, gaat door voor het oudste schip oat nog op zee vaart. Het wordt op het oogenblik te Brookville, in Canada, te kijk gesteld. Daarna zal het naar Australie toe varen, waar de Success v°randerd zal worden in een drijvend museum, ter herinnering aan den tijd toen zij de eerste kolonisten naar Aus tralie heeft overgebracht. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DE VER. STATEN Politiek en godsdiensi Smith, de Democratische candidaat voof het presidentschap der Unie, heeft te Okla homa een verkiezingsrede gehouden. Hij poogde het vooroordeel weg te nemen, dat te gen hem zou kunnen bestaan wegens het feit dat hij r. k. is. Hij Tegde er den nadruk op dat hij niet wenscht, dat de katholieken op hem zullen stemmen enkel omdat hij van hur godsdienst is. Maar ook wees hij er op, dai zij die tegen hem zouden stemmen enkel om zijn godsdienst, geen goede burgers zouden wezen. Ook zeide Smith nog dat de scheiding van Kerk en Staat een van de gronds1agen van de Amerikaansche grondwet is. Smith is over- tuigd van de juistheid van dit beginsel er van wat er uit voortvloeit. RUSLAND. HET VERLOOP VAN DE OPPOSITIE. Pjatakof heeft na zijn wederopneming in de partij een open brief tot Trotski, Radek, Rakofski en Sosnofski gericht, waarin hij hen uitnoodigt, zich eveneens te onderwerpen en wederopneming in de partij te verzoeken. Ds toestand der sowjetunie is te ernstig, schrijft hij, dan dat de vooraanstaande persoonlijk heden zich terwille van onderlinge oneenig' heden van efkaar en het land mogen verwlj- deren. Trotski c.s. hebben echter onmiddellijk na de publicatie van dezen brief geantwoord, dat zij aan de uitnoodigine* geen gevolg zul len geven. Het centrale comite der communis- tische partij zou daarop, als represaille, be- werkt hebben, dat aan de staatsuitgeverij he' drukken en publiceeren van een "nieuw ge- schrift van Trotski verboden is. DE NIEUWE UITZAAI. In het volkscommissariaat van handel te Moskou heeft dezer dagen de commissie voor de graanvoorziening van de industriegebie- den vergaderd. Nikojan, de volkscommissaris, betoogde daarin dat de voornaamste taak op het oogenblik was de voorziening van de door misgewas getroffen streken (speciaal het zui den van de Oekraine) met winterzaaizaad De voorziening met zaaizaad met 70.500 ton zaai goed is voltooid. Voor de Oekraine Is 230.000 ton noodig. Zoolang de scheepvaart ALKMAARSCHE COURANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1