DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 220 AboTmomentsprijs Tbij vooruitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruImtOi Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr, v.h. Reims. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactie No. 33. MAAiDAIS DTt numnier nesfaat nlf 2 Bladen. Honderd dertigste Jaargang J928 Dagelijksch overzicht. de fransch-engelsche vloot- OVEREENKOMST. De openbaarmaking van een brief in ten Amerikaansch blad, dat echter al „oud nieuws" was; een onhandige zet van Engeland. We hebben reeds het een en ander geschre- ven over de Fransche-Britsche vlootovereen- komst en daarbij de opmerking gemaakt, dat er nog niets officieels bekend was, maar dat er over alles een waas lag van geheimzinmg- beihans is echter van Engelsche zijde een officieele verklaring gegeven en zoodoende is tr eeniff licht verspreid over den inhoud van het vlootverdrag. Dat deed Engeland met uit eiuen beweging, maar wel door den nood, omdat in een Amerikaansch blad een brief cepubliceerd was, die blijkbaar afkomstig was van het Fransche departement van Bui- tenlandsche Zaken. In dien brief stond te lezen over welk beperkingsprogram voor de ontwapeningsconferentie de twee mogend- heden het eens zijn geworden. Dit program wordt, gelijk de officieele stem uit Londen er- kent, juist weergegeven, op een fout na, die wel een drukfout kan ziin, wat de tonnemaa. van de duikbooten betreft. Als men deze cor- rectie aanbrengt zegt de overeenkomst dat de ontwapeningsconferentie zich op het stuk van beperking met de vier volgende klassen van vlootheden zal hebben bezig te houden: lo kapitale schepen, d.w.z. schepen van meer dan 10.000 ton of gewapend met kanonnen van meer dan 8 Eng. duim (ongeveer 20 cM.)- 2o. vliegtuigschepen van meer dan 10000 ton; 3o. bovenzeesche schepen van 10.000 ton of minder, indien zij gewapend ziin met kanonnen van een kaliber dat hooger Is dan 6 Eng. duim (pl.m. 15 c.M. en tot 8 duim toe; 4o. onderzeesche vaartuigen voor diepe wateren van meer dan 600 ton (de font was dat de Amerikaansche pubhcatie sprak ran 6000 ton, waarvan de onzinmgheid voor de hand lag). Een verpletterende onthullmg van het 'Amerikaansche blad is dat alles geenszins, want de ..Matin" van 11 Augustus had reeds in een. officieuse samenvatting, waarvan men kon vermoeden, dat zij van de Quaiid Orsay of het ministerie van marine afkomstig was, een overzicht der bepalingen van de schik king meegedeeld, welke hiermee precies klopt. De onthulling bevat niets nieuws. Men wist uit de Matin dat de twee mogendheden elkaar de vrije hand gaven voor het bouwen van kruisers tot 10.000 ton en artillerie tot het kaliber van 15 c.M. en voorts voor het bouwen van duikbooten van met meer dan 600 ton. Engeland kreeg zijn zin in de vrij- heid om lichte kruisers in onbeperkt aantal te bouwen, Frankrijk op het stuk van den onbe lemmerden aanbouw van duikbooten. Amerika was natuurlijk zeer verontwaar- digd over zulk een eenzijdige oplossing van het kruisersvraagstuk en men hoopt daar, dat Engeland nog een oplossing zal vinden, om Amerika althans niet tot zijn vijand te maken. De geheele manier, waarop van fcngel schen kant de zaak is behandeld, is alleen merkwaardig onhandig geweest. Engeland tn Frankrijk wisten beiden heel goed, dat zij den wrok van de V. S. niet konden riskeeren omdat de groote republiek aan den overkant dan op het eompromis zou antwoorden met sen vlootgropram, dat een waren wapenings- ttrijd zou ontketenen. Daarom hebben zij het ontwerp eerst ter overweging aan de andere mogendheden der vloot-conferentie van Was hington voorgelegd. De Franschen hebben echter tegelijk de Dpenbare meening van de wereld voorzichtig voorbereid op wat de schikking inhield, ter- wijl de Engelsche regeering, zich op het for- meele standpunt plaatsende dat men zijn mond moest houden, zoolang Washington de zaak nog bekeek, niet meer liet verluiden dan dat de heele schikking ten doel had de ontwa peningsconferentie aan een basis te helpen Daardoor opende men echter den weg yoor een onvriendelijke agitatie in de Vereenigde Staten tegen de Engelsche kruiserpohnek, welke agitatie kon werken met de van Fran schen kant openbaar gemaakte bijzonder- heden. Engeland kon zoodoende in het licht komen, dat het stiekum zijn eigen kruiserpo- litiek, buiten de Vereenigde Staten om, wilde doorzetven Dit is natuurlijk niet waar, want Engeland heeft Washington erin gekend Achteraf zal men te Londen inzien dat men beter had gedaan den inhoud van de overeen komst, kort na de v^zendirg naar Washing ton, openbaar te maken, waardoor de indruk gewekt zou zijn dat Engeland recht door zee en onverbloemd t<= werk ging. Nu heeft men ten slotte te Londen er toch voor uit moeten komen, waf de overeenkomst inhoudt, maar is het lcwaad reeds geschied. Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. £4 SEPTEMBER door het feit, dat een vreemdeling zich opval- lend snel uit het compartiment had verwij- derd, trok hij zijn revolver en naderde den op de bank liggenden heer. Toen hij nu met de hand, waarin hij den revolver had, den be- wustelooze wilde omkeeren, zou per ongeluk een schot zijn afgegaan, dat den heer Nord- mann doodde. Hopp ontkende ten stelligste. dat hij den doode reeds vroeger zou hebben herkend. Van moord met voorbedachten rade is volgens hem in geen geval sprake. Deze verklaringen wijkai geheel af van die, welke eerst door den verdachte zijn afge- legd. Nog meer misdrijven van Hopp Uit Mainz wordt gemeld, dat het vast staat, dat Hopp na den moord op directeur Nordmann nog eenige andere misdrijven heeft gepleegd. Men heeft op hem vier ringen gevonde'n, twee trouwringen en twee andere, waarvan de een versierd is met een zeer mooie half-edelsteen. Verder een medaillon met een kostbaren briljant. In een portefeuille heeft men nieuwe foto's en brieven gevonden, die mogelijk dienst kunnen doen om deze nieuwe zaak op te helderen. Buitenland DUITSCHLAND. DE TREINMOORD. Het verhoor van Hopp .(aierdagmorgen is de vermoedelijke moor- denaar Hopp opnieuw aan een verhoor on- derworpen. Hij verklaarde, dat hij zonder bepaalde plannen in het bewuste compartiment twee- ns klasse was gestapt. Daar zag Jiij een heer bewusteloos op de bank liggen. Daar hij arg- vaan koesterae, dat hier een misdrijf was ge- pleegd, welke argwaan nog werd verstcrkt EEN OPLICHTER GEVAT. Een rechterlijk ambtenaar gewond. Op Norderney woonde een tijdlang een man, die zich dr. Jur. von Kowalski noemde. Donderdagavond werd de politie op de hoog- te gesteld van een geval van oplichting, en de verdenking viel op den „Dr. Juris". De pl.v. „Landrat" dr. Graby en een poli- tie-ambtenaar gingen Vrijdag den man na en om 1 uur's middags trof dr. Graby hem op straat en stelde hem in arrest. De gearres- teerde trok zijn revolver en trof zijn slacht- offer tweemaal. Maar Dr. Grabv schoot daarop ook en verwondde hem doodelijk. Daar de gevangene geen papieren bii zich had, is zijn identiteit nog niet vastgesteld. POIEN. OPROER IN EEN POOLSCHE GEVANGENIS. 500 gevangenen in hongerstating Voor eenigen dagen zijn 500 gevangenen van de gevangenis in Kielce in hongersta- king gegaan, om daardoor de directie te dwingen gehoor te geven aan de voortduren- den klachten van de gevangenen, die voor het grootste gedeelte tot levenslang veroordeeld zijn. Zij beklagen zich over slecht voedsel en slechte behandeling. Daar echter ook de hon- gerstaking geen succes had kwam het giste- ren tot een oproer onder de gevangenen, die echter onderdrukt werd. Doktoren werden 'aangewezen om de hongerende gevangenen op kunstmatige wijze voedsel naar binnen te krijgen. Men rekent er op, dat de hongersta- king spoedig weer ten einde zal zijn. ERNSTIGSPOOR WEGONGEVAL. Zes dooden. Op den spoorweg tusschen Woikowysk en Slonim nabij Warschau, heeft een ernstig spoorwegongeval plaats gehad, waarbij zes spoorwegarbeiders werden gedood. Vijf en twintig spoorwegarbeiders op een lorrie dachten dat een bepaalde trein reeds gepasseerd was. Zij reden daarom op de lin- kerrails. Plotseling kwam de trein, die eenige minuten vertraging had. Door den nevel be- merkten de arbeiders den trein te laat. Slechts eenigen konden nog van de lorrie springen. De anderen werden door den trein gegrepen. Zes van hen werden gedood en een aantal ernstig gewond. OPROER IN EEN GEVANGENIS. 500 gevangenen weigeren te eten. Voor eenige dagen zijn 500 gevangenen van de gevangenis in Kieltsje in hongersta- king gegaan, om daardoor de directie te dwingen gehoor te geven aan de voortduren- den klachten van de gevangenen, die voor het grootste gedeelte tot levenslang veroordeeld zijn. Zij beklagen zich over slecht voedsel en slechte behandeling. Daar echter ook de hon- geretaking geen succes had, kwam het Don- derdag tot een oproer onder de gevangenen, die onderdrukt werd. Doktoren werden aan gewezen om bij de hongerende gevangenen op kunstmatige wijze voedsel naar binnen te krijgen. ZWEDEN, DE VERKIEZINGEN. De Zweedsche Tweede Kamer De verkiezingen voor de Zweedsche Tweede Kamer zijn geeindigd. De nieuwe Rijksdag zal als volgt zijn samengesteld: Rechterzijde 73 (vroeger 65), boerenbond 27 (23), vrij- zinnigen 28 (28), liberalen 4 (4), sociaal democraten 89 (105), communisten 8 (4) E)e grootste winst hebben de communisten kunnen boeken. Op hun candidaten werden 146.400 stemmen uitgebracht, tegenover 66.100 in 1924. De sociaal-democraten heb ben ondanks het verlies van mandaten 113.000 nieuwe stemmen verkregen. De par- tijen der rechterzijde wonnen 288.000, de vrijzinnigen 72.000, de liberalen verloren een paar duizend' stemmen. De groote opkomst der kiezers is het gevolg van de levendige door alle partijen ontwikkelde kiespropagan- da. De sociaal-democraten wilden eventueel met de hulp der communisten zeven zetels veroveren, die hun nog ontBraken om de meerderheid in het parlement te verkrijgen Van hun kant hebben de burgerlijken er op gewezen, dat bij een dergelijke overwinning Russische toestanden in Zweden konden wor- den verwacht. Vermoedelijk zal thans het ka- binet bestaan uit vertegenwoordigers der par tijen van rechts en den boerenbond of wel zou 1 een coalitie van alle burgerlijke partijen aan het bewind komen. Ministerpresident Ekman, die tot nu toe lid van de Eerste' Kamer was, is te Stockholm gekozen, daarentegen werden Lofgren, minister van buitenlandsche zaken, en Thysen, minister van justitie, niet her kozen. DENEMARKEN. DE VERKIEZINGEN. De Deensche Eerste Kamer. De Vrijdag gehouden verkiezingen voor de helft van het Landsting hebben geleid tot de volgende samenstelling der nieuwe Eerste Kamer: liberalen 28 zetels (tegen 31 in de voorgaande Kamer), conservatieven 12 (tegen 12), sociaal-democraten 27 (2'5), radi- calen acht (acht), „wilden" (bewoners der Faroer-eilanden) een (tegen nul). AMERIKA. EEN IDEAAL ECHTGENOOT! Mrs. Fanny Silver uit Clapton had haar echtgenoot Barnett Silver, een dameskleer- maker, voor de rechtbank gedaagd wegens „moedwillige verlating". Eigenlijk had Silver zijn vrouw nooit in den feitelijfcen zin verla- ten, alleen had hij sedert twee jaar niet met haar gesproken. Zij waren in Juni 1925 getrouwd; in April daarop was een dochtertje geboren, en het scheen dat de vader hierover niet zeer geluk- kig was. Want in Augustus 1-926 deed hij er plotseling het zwijgen toe en sprak nooit meer een woord. Voor de rechtbank vertelde de ontmoedigde vrouw, dat haar man haar nooit bij den voor- naam noemde, nooit met haar of de baby uit- ging, nooit eenig teeken van genegenheid gaf, en als een doofstomme door het huis liep. Aan tafel sprak hij ook nooit een woord. De man, die zelf. was verschenen, bleek zeer spraakzaam toen het zijn verdediging betrof. Hij schreef zijn houding toe aan ont- stemdheid over het feit, dat de moeder van zijn vrouw zoo dikwijls bij hem aan huis kwam en de hoofdpersoon was, terwijl hij op het tweede plan stond. De rechter zat met het geval verlegen, want van een „moedwillig verlaten" kon hier niet ten voile sprake zijn. De man had im- mers niet de echtelijke woning verlaten, maar. zich slechts aan bepaalde levensomstandig- heden onttrokken. Hij zag dan ook geen kans een oordeel te vellen en wilde de zaak nog even in beraad hotaien. Intusschen zaten Barnett en Fanny Silver in de rechtzaal met de ruggen naar elkaar toegekeerd. DOUANE-LEED. De operazangeres Ganna Walska is slecht te spreken over de New-Yorksche doua- nen. Zij was uit Europa te New-York aange- komen met koffers vol lijfsieraden en dure japonnen. Daarop moest inkomend recht wor- den betaald. Maar mevr. Walska wilde daar niet van hooren. Zij legde uit dat zij toch over een paar maanden weer met al haar hebben en houden naar Europa tcrugging; daarom wou en zou zij geen cent betalen aan recht op het meegebrachte. Maar de douanebtambten trokken zich van dat alles niets aan. Zij na- men al wat mevr. Walska aan fraais en duurs bij zich had in beslag en borgen het goed weg. Mevr. Walska is de echtgenoote van H. F McCormick, een schatrijk fabrikapt van land- bouwwerktuigen te Chicago. zijn overstroomingen geweest aan de Noord- kust van den Staat Vera Cruz en men spreekt I van een schade van vijf millioen dollars. Binnenland CHANTAGE. Aan het adres van Raskob. De politiek staat in de Ver. Staten dikwijls in een kwaad gerucht; en in ieder geval zijn er voor de politieke voormannen dikwijls on- aangenaamheden verbonden aan hun bezig heden voor het algemeen belang, of het par- tijbelang. Men weet, dat John J. Raskob zijn hooge positie bij de Generals Motors had prijsge geven om voorzitter te worden van het Natio- nale Democratische Comite, dat de leiding heeft van de verkiezingscampagne voor Smith, den candidaat der Democraten. Wel- nu, de familie Raskob ontvingen dezer dagen toh driemaal toe een dreigbrief, waarin 100.000 doll, werd geeischt. Zo niet, dan zou de woning van Raskob te Claymont, bij Wil mington in den staat Delaware,, met dyna- miet worden vernield. De brieven waren alle geadresseerd aan mevr. Raskob. Deze legde den eersten brief ter zijde, doch den tweeden gaf zij aan de politie. Toen er ook een derde kwam, werd hierop geantwoord. Dit ant- woord werd volgens de ontvangen som matie geadresseerd poste restante te Phi ladelphia. Toen daar nu een man zich aan- meldde om den brief in ontvangst te nemen, werd hii natuurlijk vastgehouden. Het bleek zekere Frank Mooney te zijn, een man van 65 jaar. DE ORKANEN. 1385 dooden. Uit West Palmbeach, in Florida, wordt nog gemeld, dat de leider van het Roode Kruis in de door den orkaan geteisterde streek, thans het aantal dooden, als gevolg van den storm op 1385' heeft gesteld. Daar in het Palmbeach-gebied niet alle dooden behoorlijk op tijd konden worden ter- aardebesteld (of verbrand), staan nog lijken boven aarde die gevaar opleveren voor de ge- zondheid. Men vreest voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Reeds moeten verschei- den kampen worden ontruimd. OVERSTROOMING IN MEXICO. Ook Mexico heeft zijn deel gehad van de groote natuurramnen der laatste dagen. Er EMIGRATIE NAAR FRANKRIJK. Naar gemeld wordt, heeft de regeerings- commissie-Van Rappard voor de emigratie van landarbeidersgezinnen naar Frankrijk in een laatste vergadering besloten, in over!eg te treden met de Fransche regeering inzake de aanstelling van een ambtenaar (inter preted in Zuid-West-Frankrijk, die tot taak zal krijgen de reeds geemigreerde gezinnen met raad ter zijde te staan en verder om de commissie van advies te dienen inzake ge- schikte deelbouwboerderijen (metayeries). Zooals bekend, is het toch de bedoeling, dat de geemigreerde landarbeiders geen loonar- beiders blijven, maar pachters of deelbouwers worden. Eenige gezinnen zijn dezen herfst reeds als deelbouwers geplaatst. Intusschen zullen verdere resultaten eerst worden afge- wacht, voordat emigratie van een nieuwe groep landarbeiders naar Z. W. Frankrijk zal worden bevorderd. ARBEIDSGESCHILLEN. De staking aan de Padox te Warmond is al weer geeindigd, daar drie van de vier eischen zijn ingewilligd, n.l. invoering van de 48-urige arbeidsweek, overleg met de or- ganisatie bij de wijziging der arbeidsvoor- waarden, en tewerkstelling van alle stakers. Omtrent den vierden eisch, uitbetaling van het loon gedurende stakingsdagen werd aan de directie eenige tijd van beraad toegestaan. DE LANDARBEIDERSSTAKING IN NOORD-OVERIJSEL GEelNDIGD. Het werk is overal op de oude voorwaarden hervat. Ten aanzien van het overkruiloon, waaromtren-t het meeningsverschil hoofdza- kelijk ging, werd besloten een arbitrage-com- missie te benoemen, waarin vertegenwoordi gers van werkgevers en werknemers zullen zitting hebben. Deze commissie zal een voor beide partijen bevredigende oplossing in deze materie trachten te vinden. Een nieuwe poging om de staking op de vier fabrieken aan de Beneden-Waal tot een eind te brengen, is mislukt. In aTlerlaatste instantie hadden de arbei- ders-organisaties deze twee punten gesteld: 1. alle arbeiders weer aan het werk. Geen rancune. 2. In het voorjaar van 1929 wordt voor het begin der campagne met de organisatie- besturen over de loon- en arbeidsvoorwaar- den onderhandeld. De fabrikanten hebben deze voorwaarden van de hand gewezen. In den Drouwenermond (Dr.) is een staking onder de aardappelrooiers uitgebro- ken, waarbij twee- a driehonderd personen be- trokken zijn. Zij eischen hooger loon in ver- band met de groote aardappelopbrengst. PRINS HENDRIK BRENGT BEZOEK AAN OPENBARE SCHOLEN Zaterdagmorgen te 9 uur kwam Prins Hendrik in gezeischap van den inspecteur van het Lager Onderwijs, den heer Wes- terouen van Meeteren en vergezeld van zijn adjudant, per auto te Ilpendam waar burge- meester Peereboom het gezeischap ontving. Het doel was een bezoek te brengen aan de openbare lagere school, waar de leerlingen internationale schoolcorrespondentie voeren, en waarin de prins belang stelt als voorzit ter van het Roode Kruis. De prins heeft eeni gen tijd in de school vertoefd en evenals de anderen, met het hoofd der school, de heer W. Porte, gesproken. Daarna heeft de prins een kwartier in de woning van den burge- meester doorgebracht. Vervolgens bracht 't gezeischap een bezoek aan de openbare scholen aan de Middenbuurt, te Beemster, Hobreede, Oosthuizen en Edam en ging van- daar naar Volendam, om in hotel Spaander de lunch te gebruiken DE DIEFSTAL VAN f 20.000 TE AMSTERDAM. In verband met den diefstal van /20 000 door een banklooper ten nadeele van een fir- ma in de Raadhuisstraat heeft de politie nog aangehouden een 20-jarige vrouw, die een deel van het gestolene in veiligheid zou heb ben gebracht en een 25-jarige man, die van medeplichtigheid aan den diefstal wordt ver- dacht. J GDUNO's AAlTABArt VEREEN. VOOR GEMEENTE- BELANGEN. De Nederl. Ver. voor Gemeentebelangen heeft in de Statenzaal van het Provinciehuis te Groningen de jaarl. algemeene vergade ring gehouden onder voorzitterschap van den heer mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem. De voorzitter opende de vergadering met een woord van weemoedige hulde aan wijlen den oud-voorzitter mr. Wijtema, burgemees ter van Rotterdam. Mr. S. Sybenga, griffier der Prov. Staten van Groningen, die meer dan 20 jaren zitting had in het bestuur, trad af. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur voor 1928 den heer J. C. Baumann, burge meester van Overschie, heeft aangewezen als secretaris van de examen-commissie. Van het bestuur der Vereeniging van ge- meenteaccountants was een verzoek ontvan gen om samenwerking met betrekking tot de instelling van een examen voor gemeente-ac- countants. Het bestuur heeft een commissie, bestaande uit de heeren M ijs, Van Andel en Baumann, aangewezen om dienaangaande overleg te plegen. De rekening 1927, aanwijzende aan ont- vangsten 8279.40, aan uitgaven 7756 35, batig slot 523.05 werd goedgekeurd. De begrooting voor 1929 we*d vastgesteld in ontvang en uitgaaf op 3800. De bestuursleden de heeren Kardux ei Mijs werden herbenoemd; herkozen werd dC heer G. van Andel. In de vacature mr. S. Sybenga (aftr. 1930) werd gekozen de heer J. C. Baumann. Het voorstel tot wijziging van het regle- ment voor het voorbereidend examen, werd goedgekeurd. GELUKSTELEGRAMMEN. In de maand Juli werden 12026 gelukstele- grammen verzonden bestemd voor het bin nenland en 369 vor het buitenland. Vanuit het buitenland en de binnenlandsche scheeps- stations werden respedievelijk 306 en 37 ge- lukstelegrammen alnier ontvangen. Amsterdam verzond 2366 gelukstelegram- men en ontving van het buitenland en de binnenlandsche scheepsstations 81Rotter dam 1156 en 52; 's-Gravenhage 1163 en 64: Alkmaar 79 en geen; Arnhem 280 en 4; Bre da 105 en 5; Deventer 74 en 1; Dordrecht 104 en 4; Eindhoven 107 en 1.; Groningen 257 en 3; Haarlem 294 en 8; 's-Hertogen- bosch 93 en 5 Hilversum 1 ;84 en 4; Leeuwar- den 183 en 83; Leiden 103 en 2; Maastricht 76 en geen; Nijmegen 158 en 3; Tilburg 97 en 3; Utrecht 343 en 9; Zutphen 41 en geen; Zwolle 90 en geen; de overige kantoren in een totaal 5042 en 91. Een geringe daling van het aantal ver zonden geluksfelegrammen valt te constatee- ren vergeleken met de maand Juni. Het Nederlandsch Jeugdleiders-Instituuf hoopt, dat na de groote reclame-campagne, welke gehouden zal worden van 15 October tot 1 November, de aantallen weder aanmer- kelijk zullen stijgen. Van de opbrengst der gehikstelegrammen over de maand Juli wordt door het Neder landsch Jeugdleiders-Instituut een bedrar van 37.02 beschikbaar gesteld voor he' Kinderfonds van het Post- en Telegraafpe sorteel. GAAT MR. FOCK NAAR DE EERSTE KAMER? Naar de Tel. vemeemt ligt het in het vcor- nemen oud-gouverneur-generaal mr. D. Fock, den leider van den Vrijheidsbond, zit ting te doen nemen in de Eerste Kamer. Het lid dezer Kamer jhr. ir. R. R. L. de Muralt heeft zich bereid verklaard zijn plaats in te ruimen voor den leider der partij. In verband hiermee worden in den Vrijheidsbond pogin- gen aangewend jhr. De M.uralt bij de komen- de verkiezingen in de Tweede Kamer terug te brengen door hem een kans biedende plaats op de candidatenlijst van den Vrijheidsbond te geven. Zooals men zich herinneren zal was jhr. De Muralt vroeger ook reeds lid van de Tweede Kamer. Hij bewoog zich voomamelijk op het gebied van waterstaat en defensie en interesseerde zich ook voor koloniale vraag- stukken. DE TOLOORLOG. Proces-verbaal tegen een tolpachter. Naar gemeld wordt, heeft de automobilist van G. te Utrecht, die Zondag j.l. door een gemeenteveldwachter aan den tol te Maar- tensdijk bij den kraag gepakt en naar het ge- meentehuis gebracht werd, een klacht tegen dezen veldwachter ingediend wegens eenvou- dige mishandeling. De tol te Muiden Naar het Hbl. verneemt, zouden de onder- handelingen tusschen het Hoogheemraad- schap van den Zeedijk beoosten Muiden en het departement van Waterstaat over den af- koop van den tol te Muiden tot een bevredi- gend einde gebracht zijn. Bij informatie in Den Haag kon het blad nog geen offi cieele bevestiging krijgen. De Tel. zegt, dat het gerucht cnjuist is. De onderhandelingen zullen volgens dat blad nog wel eenigen tijd duren. DE ZIEKTEWET. De nota van den minister van Arbeid, die het antwoord bevat op het verslag van de Bijzondere Commissie uit de Tweede Kamer ter zake van de Ziektewet, is bij de Tweede Kamer ingekomen, zoodat de behafldeling der wet voortgang kan hebben. 4LKMAAKSCHE COURANT. Een spannend boek voor jou. D!e jraaie pyp voor my. Wle 5AAI-TABAB van GRUNO rooht Ofe krygt ze er gratis by! ECMTE FRIE5CHE lets butfengewoom tegen leertagen prgs.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1