Illiimclit Ctorant rige wegen De Kanwverkiezimeo inpluid. RElllLLETON. 1928 fe. vtf rionderd dertigste Jaargang. 0iit§dasr 25 September. III die ZICH MET 1 OCTOBER A.S., 0P oiT BLAD VOOR MINSTENS 3 MAANDEN abonneeren, ontvan- oen oe tot diln datum ver- SCHUNENDE nummers franco en gratis. DE DiRECTIE. DIENSTPLICHT. Bekendntaking van uitspraken in zake vrijstelling. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat omfrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst- plicht wegens BROEDERDIENST betref fende de hieronder genoemde personen de uitspraak is geschied, achter hun naam vex- VtQ. H. HAAKMAN, lichting 1928 en H. J- B. WEEL, lichting 1929. Uitspraak: Voor goed vrijgesteld. Tegen deze uitspraken kan binnen TIEN DAufeN na den dag dezer bekendmaking in teroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger; b. door elk der overige voor deze gemeente voor dezelfde lichting ingeschreven per sonen of door diens wettigen vertegen- woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Ko- #ingin te richten, moet met redenen zijn om Heed en worden ingediend bij den Burge meester, ter secretarie dezer gemeente, afdee hng Militaire Zaken, die voor de doorzen ding zorgt. Alkmaar, 24 Sept. 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. uft net verTeden van Weesp Ds. K. ft. Wal- lien. Chr. Harmonie „Soli Deo Gloria", dir. H. van Beek. Chr. Zangver. „Excelsior", dir. A. Berkhout. Meisjeskoor „Excelsior." Daventry, 1600 M- 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, alt en tenor. 12.50 Dansmuziek. 1.202.20 Or kestconcert. 2.50 Lezing. 3.15 Muziek. 3.20 -ezing. 3.50 Lezing. 4.05 Licht kTassiek con cert. 5.05 Concertorgelbespeling in Mme. Tussaud's Cinema. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Wuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Tuin- xraatje. 7.— Muziek. 7.05 Vioolmuziek van <reisler. 7.20: Lezing: Forestry. 7.35 Mu ziek. 7.45 Lezing: Machines. 8.05 Tommy Handley. 8.20 „Maritana", opera van Wal lace. 9.35 Lezing: Borstal. 9.50 Nieuws berichten. 10.10 „Maritana" (vervolg). 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Trio concert, piano, viool en cello. 8.5011.20 Concert. Mile. Caltier ,zang. Mile. Monnard, piano. Mile. Gallon, zang. Strijkkwartet en orkest. Langenberg, 469 M. 11 3512.15 Werken van Gluck. 12.30—1.10 Mechanische muziek. 1.252.50 Orkestconcert. 6.056.50 Con cert, piano, cello en tenor. 8.209 15 Orkest concert. 9.20 Vocaal concert. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 Af. (Zeesen). 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestcon cert. 6.208.05 Lezingen. 8.30 „Das Hol- landweibchen", operette in 3 acten van Kal- man. 10.50—12.50 Concert. Orkest en E. Thiol, sopraan. Hamburg, 395 M. 11.20 Gramofoonmu ziek. 4.35 Mandolineconcert. 6.20 Dansmu ziek. 8.20 „Massemensch Amerikas", le avond van Prof. Goldsehmidt. Brussel, 509 M. 5te0 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.20 Concert door het Sym- phonie-orkest. 10.35 Sluiten. STEMMEN BIJ VOLMACHT. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis: dat de kiezer, met ina-'htneming van het in oe Kieswet bepaalde, bevoegd is bij vol macht te stemmen, indien zijn beroep of werk zaamheden medebrengen, dat hij herhaalde Jijk of althans gedurende een gedeelte van htt tear wcrkzaam pleegt zijn buiten de eem=ente, mils zijn afwezigheid, indien hi] gidurende het tijdvak of de tijdvakken, waarin bij aMus werkzaam is, een of meer palen in die gemeente terugkomt als regei tilkens langer dan drie dagen duurt. Mede b bevoegd bij volmacht re stemmen, dc vrouw, welke, gehuwd met een kiezer die vcldoet aan bovenstaande voorwaarden, met liaar man, in verband met diens beroep werkzaamheden. afwezig pleegt te zijn. De aanwijzing van den gemachtigde geschiedt eerst nadat de belanghebbende een daartoe strekkend verzoekschrift aan het gemeentebe Btuur heeft ingediend; de indiening moet ge jchieden voor 1 Januari en niet eerder dan I October a.s. Formulieren voor deze verzoekschriften zijn van heden af kosteloos verkrijgbaar ter gemeente-secretarie (le afdeeling). Voor het opmaken der volmacht moeten de kiezers zich in persoon vervoegen ter secre- De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. Stadsnieuws Radio-hoekje Woensdag 26 September. H'tlversum, 1071 Af. 12.302.Lunch- jnuziek door het Trio Verhey. 4.5.Ma-ak bet zelf! Rubriek van Mevr. SchaakeVerko- jen. 6.7.15 Dinerconcert door het kwartet Rentmeester. 7.157.45 Gezon-dheidshalf- uurtje door Dr. W. Aeg. Timmerman: On- vantbaar nwken tegen diphterie. 8.109 Kamermuziek door het HolTandsche Trio. Betsy van Breemen-Schrik, viool. H. van wezel, cello. Fie Roeper, piano. 9.059.20 Lezing door Mevr. SchaakeVerkozen: Leerbewerkingscursus. 9.2011— Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.Persberich-ten. Huizen, 340.9 M. (N'a 6 uur 1870 Af.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Con cert. Mej. L. Lauenroth, piano. Mej. M. Scager, viool. G. Scager, cello. 5.6.— Kin- deTuurtje onder leiding van Mej. B. van der Veer. Mej. C. J. A- Gdderman, zang. 7.30 6.— Spr.: Dr. Ph. A. Lansberg: Nederland- *che vertellingen van Bunyan's Christenreise. 8.— Concert in Weesp. Sprs.Hr. Dotinga, burgemeester van Weesp. A. van Beek: lets LANDDAG VAN DE LIBERALE STAATSPARTIJ DE VRIJHEIDSBOND. (Vervolg). Als laatste spreker voor de pauze betrad mr. N. C. J. M. K a p p e ij n e van d e C o p p e 1 1 o het podium. Deze spre ker hield een beschouwing over de taak der jongeren en dan kwam hij al dad-elijk tot een groote moeilijkheid, die het organiseeren van afdeelingen langen tijd in de weg had gestaan: Men meende n.Idat het liberalisme t-e moeilijk was voor de jongeren. Daar zit in die redeneering wel een kern van waarheid. Het liberalisme spreekt bijv. lang zoo sterk niet tot de jon geren als het socialisme of een godsdiensti- g-e partij. Maar daarom is het nog niet goed, om de jongeren buiten elk partijverband te houden. Immers, uit de jongeren moeten de liberal-en geboren worden( aan hen behoort de toekomst. Dat zien andere partijen zeer goed in en zij werpen zich dan ook met kracht op de jeugd. Ook wij heDben z-e brood-noodig, omdat anders de liberate par tij zonder een toekomst zou zijn. Daarom hebben we een eigen organisatie gesticht. Deze organisatie bestaat nu ongeveer 3 jaar en steeds is er een toenemende groei ge- weest. Een der laatste afdeelingen, die ge- vormd werd-en, is Dordrecht geweest, en de ze afdeeling, nog geen jaar oud, telt thans reeds ruim 200 leden. En de all-erlaatste af deeling is opgericht te Alkmaar, een afdee ling, die voor de toekomst veel belooft. Echter er zijn vele plaatsen waar niet ge- noeg liberate jongeren zijn, om afdeelingen te vormen. Daarvoor zijn correspondent- schappen ingesteld. De correspondent houdt dagelijks voeli-ng met het hoofdb-estuur en hij kan er voor zorgen, of er in zijn woon- plaats mettertijd een afdeeling gevormd kan worden. Spr. geloofde dan ook, dat het cor- respondentschap in de toekomst de C. J. V. B. tot bloei zal brengen. Wat is nu de taak der C. J. V. B.? Deze, dat de liberate partij regelmatig met jonge menschen wordt aang-evuld. De C. J. V. B. zal elk jaar bij zijn oudere leden moeten afte- veren aan den Vrijheidsbond. Daarnaast wil de C. J. V. B. het langs vele wegen mogelijk maken, dat de jongeren de politi-eke beginse- len van de partij machtig worden, om straks een goed figuur in den grooten bond te kun- n-en slaan. Nog steeds hebben de jongeren geen eigen orgaan, maar als de teekenen niet bedriegen. staat dit voor de deur. Daarna herdacht spr. een der groote voor- vechters der V. J. V. B., n.I. den voor eenige dagen overleden Groninger wethouder Catz, die zooveel voor de C. J. V. B. heeft gedaan. In Noord Holland, dat zoo t-erecht ge- noemd is als een vroeger bolwerk van libe ralisme, hebben d-e jongeren nog maar drie Door R. L. de W. Opeens herinnerde hij zich alles wat er den vorigen dag was gebeurd, het meisje, het diner, Pan en de harmonica.Hij mocht wel direct opstaan, anders was zij missehien weg en hij wilde haar beslist nog eens terugzien. Hij prob'erde overeind te komen, maar viel war achterover. Hij miste de kracht. Wat be leekende dat toch alles? De deur ging open en op den drempel ver- schcen weer de vrouw in de katoenen japon „Waar is het meisje?" vroeg hij, voor ze tijd had de deur achter zich te sluiten, „en hoe laat is't?" „Het is elf uur, maar u moet stil blijven Viggen, anders wordt u weer erger." De vrouw sprak op sussenden, kalmeeren den toon. Even dacht hij ernstig na over het ondoor frondelijke geheim van haar woorden „Er- F-v!" Was hij dan ziek geweest? Och, onzin; maar hue kwam hij dan zoo zwak? Elf uur' waar was zijn seheerwater? „Wdken datum hibben we vroeg hij opeens. ,,U moet stil blijven liggen en niet praten", iuid-d, het c.nrwoord. fc vandaag de achtste Mej en u is ziek afdeelingen, n.I. Amsterdam, Haarlem en Alkmaar. Voor een gewest als Noord-Hol- land is dit getal veel en veel te klein. Daar om ri-ep spr. alle jonge liberalen op, om nog voor den verkiezi-ngsstrijd van 1929 t-e zor gen, dat het aantal'afdeelingen vermeerdert en om te trachten zooveel mogelijk corres- pond-entschappen in het leven te roepen. „Want op U jongeren, aldus spr., rust de dure plicht, dat het liberalisme weer een groote toekomst tegemoet gaat!" Spr. geloofde goed te aoen er nogmaals op te wijzen, dat de toekomst in de handen der jeugd ligt en hij hoopte, dat ook van het liberalisme eenmaal gezegd kan worden: „Van Alkmaar begon de Victorie!" (Ap- plaus). Daarna verzocht spr. de aanwezigen het lied van de jonge liberalen te zingen, waar- aan gaarne gevolg werd gegeven. De Sted. Muziek zorgd-e hierbij voor begeleiding. Na de pauze kwam de familie Sm-eenge op het spreekgestoelte, n.I. eerst de dochter en daarna de vad-er. Mevr V a n R i e 1S m e e n g -e zett-e het liberate standpunt der vrouwen uiteen Het standpunt der vrouwen in den Vrijheidsbond is, aldus: zij willeji werken voor de vrijheid, voor de verantwoordelijkheid en voor den arbeid. Deze drie punten st-elt d-e vrouw op den voorgrond. We bezitt-en vel-e vrijheden, al is het nog niet zoo lang geleden, dat dit bezit aan twijf-el on-derhevig was. Er is echler een vrijheid, die de vrouw nog niet heeft: de vrijheid van arbeid, d w.z. de vrijheid, om haar krachten en talenten te ge- ven daar, waar ze weet, dat ze tot hun r-echt komen. Daarom willen we vrijheid in huis. maar ook buitenshuis. Dat voelt nog niet i-edere vrouw hier in Nederland. Vele vrouwen wordt het recht om te werken ontnomen, als ze in't huwelijk treden, bijv. bij het ond-erwijs. Is dat wel heelemaal zuiver? Wij vragen vrijheid spe ciaal voor de vrouwen, omdat de mannen haar hebben! We hebben met elkaar de ver antwoordelijkheid te dragen en willen dat, maar daarom vragen wij ook de mogelijk- heid open te stellen, om aan ieder vrijheid, te geven, zijn of haar talenten te gebruiken. Dan hebben we gevraagd om mede de verantwoordelijkheid te dragen. We hebben die gekregen en zullen z-e dus dragen, om de wereld op een hooger plan te brengen. Er moet een andere mentalit-eit onder de volke- ren komenovei» de geheele wereld moet d gedachte ontstaan, zoo goed mogelijk met elkaar te leven. En dan de ontwapening. Kunnen we zeg- gen: we willen ontwapening? Neen, want dan zouden we juist b-ewijzen g-een ver- antwoordelijkheidsg-evoel te bezitten. Want als wij ontwapenen, dan komen andere voi ken; zij zullen onze akkers vertrappen, cmze wdvaart vernielen, ons van onze vrijheid be- rooven. Daarom bouwen we op de interna tionale gedachte: d-e Volk-enbond in zijn ide aal te steunen en zoo spoedig mogelijk inter- nationaal ontwapenen. Daar willen wij aan m-edewerken, zeer graag zelfs, a 1 s m a a r iedereen medewerkt! (Applaus). Reeds Dresselhuijs heeft het g-ez-egd: we wii- len ontwapening, maar internationale! Naast d-e ontwapening stellen we den vrede Di-en moeten we bevorderen. We moeten ver- zoenend te werk gaan. Zijn er geschillen, dan moet een oplossin-g langs vreedzamen weg gevonden worden. Er moet een band worden gelegd tusschen alle menschen en de strijd tusschen land-en en klassen moet ver- dwijn-en. Alle klassen moeten het goed heb ben. Het is niet goed te noernen een klasst omhoog te brengen ten koste van een ande re of van anderen De arbeidMen moet liefde voor het werk hebben, maar men moet ook rnaatregeki treffen, om verschillende categorieen te be- schermen. Het was een liberaal ministerie, dat de hinderwet schiep. De liberalen hebben altijd gewerkt voor het weldoen der men schen. Men moet den arbeid scheppen voor i-eder mensch die werken wil. Niet de werkeloozen aan zich zelf overlaten, maar voor hen pro- ductief werk zoeken. Vrijheid, verantwoordelijkheid en recht zijn de beginselen van de liberate vrouwen. Maar daarvoor is goed ond-erwijs noodig. Het liberalisme heeft het onderwijs omhoog g-ebracht. Het heeft't mogelijk gemaakt, dat ieder Nederlander een behoorlijke portie on derwijs kan genieten. Dat zijn we verschul- digd aan den grooten Goeman Borgesius. Het was d-e liberate partij of. het is de liberate partij? De liberalen hebben de laat ste jaren niet altijd g-etoond, welke plichten ze hadden te vervullen. Onze voorvadere-n hebben veel bereikt. Moge wij het aanzien, dat dat nu langzamerhand wordt afgehro- ken? Immers n-een! Wij moeten de beginse len van onze voorvad eren eeren, we moeten1 behouden, wat -onze voorvaderen verkregen hebben. Het liberalisme is de leer der verdraag- zaamheid. De politieke beginselen zijn goed. Daarom moeten wij er voor zorgen, dat in naam der politick geen onwaardige dingen gebeuren! Straks komen de verkiezingen. De lijsten worden gemaakt. Als ze niet goed zijn vol- gens anderen, dan is dat de schuld van die anderen, omdat ze hun stem niet hebben doen hooren. Daarom is het goed gezien van de liberate vrouwen, nu reeds landdagen te houden, waar de beginselen der partij worden verkondigd. De liberate partij was en is de partij, waardoor goede samenteving mogelijk is, omdat zij de verdraagzaamheid kent. Daar om worden alien opgeroepen, om dezeft win ter te werken voor de liberate partij, opdat d-e Vrijheidsbond sterker dan ooit uit den strijd te voorschijn kome! (Applaus). Tenslotte sprak mr. H. Smeenge nog 'n korte rede, die zoo gloedvol, zoo vurig was, dat ze als de klap op de vuurpijl kan wor den beschouwd. Spr. sloot zich geheel bij de laatste spr. aan; het waren de vrouwen, die gezegd hebben: wilt ge goede wetten ma ken, laat ons, vrouwen, dan meespreken! Spr. bracht dan ook hulde aan de vrou wen, voor wat ze nu reeds doen, zoo vroeg nog. Maar nu is het nog tijd om goede pro- papanda te malcen. De voorbereiding tot de landdagen waren moeilijk, maar zij zijn schitterend overwonnen. Spr. vond het niet noodig, nog eens te zeggen, wat de liberalen willen, Dat was de- zen middag al genoeg gezegd. Wij willen, dat ieder mensch met moeite en vlijt die po- sitie kan bereiken, die voor hem weggelegd is; we willen, dat de gemeenschap zorgt voor de middelen daarvoor. SprA wees voorts op Thorbecke en herin nerde'er aan, wat deze voor het land gedaan heeft en voor den landbouw. Voor den land- bouw zit reed': "Braat in de 1 weede Karner. Maar dat zegt niets. Braat kan niet helpen, dat moeten anderen doen. De wetenschappe- lijke menschen moeten den landbouw om hoog brengen. Dat zag ook Thorbecke reeds in. Het was dezen liberalen staatsman te doen, de menschen te helpen. En dan Borge sius Hij was het, die er voor zorgde, dat ook niebkapitaal-krachtigen schatten konden vei-garen: goed onderwijs, het kapitaal van den geest. Dat is evenveel, missehien wel meer waard da-n het aardsche slijk. Nog meer ding-en m-emoreerd-e spr., die te danken zijn aan de liberalen, zooals de drankwet, de vermogensbelasting, inkom- ste-nbelasting, afschaffing der accijnzen, enz. Een der laatste mannen der liberated, die op den voorgrond trad was Fock, de oud-gou- verneur-generaal van Ned. Oost Indie. Deze heeft in de moeilijkste jaren dat gebied ge- bracht in een toestand, zoo goed, dat dezer dagen nog officieel verklaard werd, dat Indie weer rustig was geworden en men de toe komst daar rooskleurig kon inzien. En dan Lely, de man van -• 'erzaev/er- ken. Was dat geen liberaal? Is het altt ge- luk-kiq- vo.r z„. iem; id, de droomen van zijn jeugd, de ideaten van ^iin werken, ver- wezenlijkt te zien worden? Juist bij dit grootsch-e w-ei'k blijkt, dat we hebben inge- nieurs met durf, kennis, voortvarendheid en kracht. Uit dit werk blijkt weer, dat d-e oude geest nog niet bij de Nederland-ers verdwe- nen is. De buitenla-nd-ers zien met achting c-p naar den durf van het kleine Nederland, dat op zoo'n manier weer nuttig werk heeft gevonden voor de werkeloozen. Lely was en is e®n liberaal. De Zuiderzee werken zij-n zijn W«k. Welnu, r-eeds daarom aileen zou sprek»*t Wel liberaal willen zijn alleen uit bewom^ng voor Lely's werk! Tenslotte w-efe j ^pr. de jongeren op, te strijden voor has sleralisme.-Zij moeten ons bijstaan, zij mox* later beslagen ten ijs kunnen komen. Spr. hoopte, dat deze middag er toe heeft mogen bijdragen, dat Noord-Holland en Drente weer de kemen van het liberalisme zullen worden en ook hij sprak den wensch uit, dat van Alkmaar de victorie der liberalen door gansch Nederland zou gaan. (Applaus). door alien sfaande warden meegezongen, wa* deze landdag ten einde, Hiermede was de landdag ten einde. Aan het slot dankte mr. W. C. Bosman de spte- kers' en de aanwezigen voor hun komst en wekte een ieder op, lid te worden van den Vrijheidsbond. Hij hoopte, dat Alkmaar waar vroeger een krachtige liberate partij was, weer een steun-punt zou worden van het liberalisme. Daarom zocht spr. den steun van de jongeren. die de hoop zijn, waarop de ouderen kunnen voortbouwen. Nadat het Sted. Muziekkorps twee cou- pletten van het Wilh-ehnus had gespeeld, t ie Provinciaal mSbmws WARMENHUIZEN. Vrijdagavond vergaderde de R. K Kiesver- eeniging in het Patronaatsgebouw. Het was de jaarvei'gadering, maar toch was de op- komst zeer gering. Ook de dames-leden schit- terden door afwezigheid. De voorzitter, de heer J. de Groot, opende de vergadering met een groet en heette alien hartelijk welkom, hopende, dat deze vexgade- ring zakelijk zou zijn en ook tot hoogeren bloei zou mogen leiden. Spr. sprak een enkel woord in verband met het overlijden van on- zen geachten burgemeester, den heer Burger. Hij schetste wat deze voor ons geweest is en sprak den wensch uit, dat zijn opvolger evenveel tact mag toonen in de vergadering als onzen onvergetelijken overleden burge meester. Daarna werd, op voorstel van den voorzit ter, gezamenlijk een gebed gedaan, tot rust zimer ziel. Hij ruste in vrede! net jaarverslag van den secretaris was uitstekend verzorgd. Het ledental bedraagt De penningmeester, de heer C. Nannes, bracht financieel verslag uit; er was een ba- tig saldo van 85.72Vg. De verschillende re- keningen werden door de heeren K. Mole- naar en J. B. Reinders nagezien en na een kleine opmerking kon het saldo-tegoed met f 2.30 worden vermeerderd en alzoo gebracht worden op 88.02 K. Door den penningmeester werd nog naar voren gebracht dat er nog eenige posten be- taald moesten worden, o. a. 10 aan de kies- kring en nog een paar kleinere posten. Ook vernamen wij van den penningmeester, dat t ledental met 30 was verminderd. Als men contributie betalen moet, dan zijn er nog ve- len, die over dit kleine bedrag aanmerking hebben en niet veel voor de goede zaak over hebben. Behandeling ontwerp-program 1929. Dit werd in zijn geheel overgenomen. De voorzitter gaf te kennen, dat dit samen- gesteld is door heldere koppen en het moeilijk zou zijn om een puntje er tusschen te bren- gen. De heer Koot gaf nog te kennen, dat het wel gewenscht zou zijn als dit program een 14 dagen tevoren was rondgedeeld, om het eens goed te kunnen nagaan. Hij zou er prijs op stellen, in't vervolg zoo mogelijk dit te verspreiden. De heer C. Dekker, van Krabbendam, vroeg naar de lantaarns te Krabbendam, welke z. i. te ver van elkaar geplaatst zijn. De voorzitter gaf hierop een afdoend ant- woord en zeide een onderhoud aangevraagd te hebben met het Kamcrlid Van der Bilt be- treffende de vacature van burgemeester ai der. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter onder dank de vergadering met den christelijken groet. Gemeenteraad. Vrijdag 21 Sept. nam. 2 uur (o. t.) verga derde de raad dezer gemeente. Aanwezig alb leden. Wegens het overlijden van den heer Bur ger, burgemeester dezer gemeente, werd de vergadering geleid door wethouder Swan als waarnemend burgemeester, die alien welkom heette. Hij hield daarbij de volgende rede: Mijne heeren! Als ik hier als loco-burgem. moet fungee- ren als voorzitter van den raad, gaan mijnc gedachten en zeer zeker ook de uwe, uit naar onzen onvei'getelijken voorzitter, burgemees ter Burger, die ons helaas door den onver- biddelijken dood ontvallen is. Met ontroering werd de doodstijding vernomen, verslagen- heid heerschte in de gemeente. De slag kwam zoo onverwachts en is zoo zwaar. Burgemeester Burger, onvergetelijk zijt ij, omdat wij U hoogachten en beminnen. loogachten om uw edel karakter, uw tact, uw scherpen blik, uw sympathiek optreden, maar vooral ook om uwe onpartijdigheid. Gc steldet u boven de partij en. Het gemeentebe- lang boven en voor alles, was uwe leuze. Be- wonderenswaardig met welk een energie en toewijding alle takken van dienst door U op onvolprezen wijze werden verzorgd. Bemind hebt ge u gemaakt door uw goed hart. Uw Humaniteit, Uw joviaa1 optreden. Voor iedereen zonder onderscheid van rang of stand waart ge toegankelijk. Voor iedereen hadt ge een hartelijk vriendelijk woord, een goeden raad. Zoo gaarne hadden wij U nog lange, lati- ge jaren in ons midden gehad. Het heeft niet mogen zijn. Waart ge voor uw gemeentena- ren een burgervader, hoe ontzettend zwaar getroffen is Uw groot huisgezin, dat een geweest en moet rust hebben. U is heel zwak." De verpleegster boog zich over hem heen en schudde de kussens op. D-: achtste Mei' „Waar was het meisje, Pan, de harmonica?" informeerde hij ver- moeid. „Ssst! Ik krijg het met den dokter aa-n den stok, als ik u toesta te praten", zeide ze. ,,U moet nu gaan slapen en als u weer sterker is, kunnen we praten „Natuur spot met excentriciteit; hebt u d ooit gehoord?" mompelde hij, lusteloos zijn oogen sluitend. De verpleegster keek hem onderzoekend aan. Zij geloofde niet, dat hij ijlde, maar wat hij bepraatte. Ziekenverpleging heeft even wel haar eigen wijsbegeerte en zij ging op haar gema-k zitten lezen, totdat de dokter kwam. Een poosje zwegen beiden, toen opeens be gon Beresford weer. „Zoudt u het heel erg vinden om uw boek neer te leggen en een paar vragen te beant woorden? vroeg hij met zwakke stem.. Met kalme gelatenheid, haar beroep eigen, liet zij het bode op haar schoot rusten. „U moogt werkelijk niet praten, anders noodzaakt u mij de kamer uit te gaan. U wilt mij toch niet in moeilijkheden brengen, wel?" Zij sprak op beschermenden toon. Beresford bleef stil liggen en trachtte te denken, maar zijn hersens weigerden dienst. De verpleegster had haar boek weer opgeno- men en las gestadig door, blijkbaar vast be- sloten geen notitie te nemen van de herhaal- i dfi pogingen vao haar patient om haar attetn tie te trekken. Zijn stem was heel zwak en zij deed alsof zij niets hoorde. De dokter had gezegd, dat hij niet mocht praten en zij was een veel te goede verpleegster dan dat zij dat bevel niet letterlijk op zou volgen. Toen de dokter een uur later kwam, vond hij zijn patient onrustig en prikkelbaar; dit met een oogopslag gewaar wordend, ging hij naast het bed zitten en legde hem zijn koele, stevige hand op het voorhoofd en begon te vertellen. Het had oogenblikkelijk uitwerking. Beresford bleef rustig liggen en de zenuw- achtige trekken op zijn gezicht ontspanden zich. „U hebt het leelijk te pakken gehad. Long- ontsteking, veroorzaakt of althans verergerd door dat natte pak, dat u gehad hebt. U ijlde toen men u den volgenden morgen vond. We hebben hard moeten vechten en nu na acht dagen wordt u weer beter. Dat was het, wat u weien wilde, niet?" Beresford dankte hem glimlachend. ,,En dat meisje?" informeerde hij, „het meisje, dat hier logeerde en op de harmonica speckle. Is ze weg?" De dokter glimlachte. „Ja, ik weet wie u bedoelt, ik heb haar ge zien. Grijze oogen en haar bonding half zedig, half brutaal, maar het geheel bijzon- der aantrekkelijk. Ja, ik ben haar onderweg tegengekomen". Bij de beschrijving van den dokter knikte Beresford goedkeurend. „U is de beste dokter, dien ik ooit ontmoet heb", zeide hij. „Houden de dames van u?" t De. dokter wierp zij-n hoofd achterover en lachte hardop, waardoor de verpleegster, die iuist de kamer verliet, in twijfel geraakte of hij wel bij zijn verstand was. „Ik ben feitelijk een vrouwenarts", ant woordde hij. „Nu, dan wacht u een prachtige toekomst", zeide Beresford. „Hoe is uw naam?" „Ja, maar hoor nu eens, u moet mij laten praten. Ik ben James Tallis en ik practiseer in Tr-int, als de eerste schrede naar Wimpole of Harley Streets. Het meisje is weg, dus tob daar nu maar niet meer over. In het parte m-ent moesten ze er voor zorgen, dat zulke oogen uitgeroeid werden. Ze doen een massa kwaad. En nu ga ik weg. Agiteer u over niets en doe geen vragen aan de zuster. Op zijn tijd zal ik u alles vertellen. Morgen loop ik weer even aan en dan praten we wat langer. Tot weerziens." Beresford stak zijn hand uit, die Tallis greep, hem tevens den pols voelend. „Geef me geen drankjes, maar kom, als u kunt, af en toe wat praten", zei hij zwakjes „U is natuurlij'k maar een droomdokter en anders is u krankzinnig." Toen viel hij ach terover, moe van de inspanning van het pra ten. de dokter begon weer te lachen en verliet de kamer, fluisterde in de gang even iets tegen de zuster en vloog toen het hotel uit Stond de heele wereld dan op haar hoofd? In Beresford'* hersens was een chao* van on- gerijmdheden. Hij was gevlucht voor het alle- daagsche en bdand in een werkelijke hel van belangrijkheden. Binnen dertig uren na den aanvang van zijn tocht had hij, als een mo deme Don Quichotte temperament meer aangenaams en onaangenaams beleefd dan den meesten menschen in een tiental jaren beschoren was. Het was dwaas, belachelijk en krankzinnig om iemands maag op die ma nier met avonturen te overladen. Het was ga- lijk een zwaren schotel een armen drommelj die aan indigestie lijdende was, voor te zet- ten. Missehien zou hij toch wel naar Londen terug moeten gaan, om rust te vin-den. Bui ten scheen alles zoo vol geladen met avontu ren, die hij niet verdragen kon. Hij viel weep in slaap als protest tegen de onhandige wijze, waarop het noodlot zijn zaken behandelde Den volgenden morgen kwam de dokter weer; hij praatte een kwartiertje en verdween daarop, als een koeltje op een heeten zomer-- dag. De zuster was negatief: onsympathiek, ongezellig, onalles. Op den tweeden dag kwam de eigenaar eens naar den patient zien. Het was een kleiu mannetje met een rond gezicht en een ronden lach. Hij kwam binnen alsof het in een sterf- kamer was, naderde het bed op zijn teenen en glimlachte zenuwachtig. Als hotelhouder kor men zich geen beteren wenschen. Hij kwam zijn gasten aan de deur tegemoet en verwel- komtte ze, zooals het een houtdhouder be- taamde. Hij informeerde belangstellend of ze over alles tevreden waren en of ze goed ge- slapen hadden. Merkte hij, dat ze er voor in de stemming waren, dan maakte hij een praatje en waar hij vroeger kok geweest was hield hij persoonlijk toezicht in de keuken. Kortom, hij deed zijn best om al het aantrek- kelijke der moderne gemakken samen te doen gaan met de goede tradities uit den tijd, toen de reiekoets voor ajn deur stil hield. TWordt vervolttd.V 8 356. VT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5