Rechtszaken Binnenland L. Frankenberg - Alkmaar. trouw, liefhebbentf man en vader ztch door den dood ziet ootvallen. Moge het Uw gezin tot troost zijn, dat zoo talrijk yelen meeleven en deelen in hun smart. Hulde en dank burgemeester Burger ons aller vriend! Uw nagedachtenis blijve in jiooge eere. Rust in vrede; dat zij zoo. De secretaris 'zeide daarna het volgende: Het zij mij vergund met een enkel woord den helaas te vroeg gestorven burgemeester te gedtnken. Met weemoed denk ik terug aan de dagen. welke achter ons liggen. Geheel onverwachts is hij van ons weggerukt. Van nabij was mij iwel bekend, dat zijn gestel vooral den laat sten tijd niet in orae was, doch zoo'n gebeu- ren verwacht men niet van iemand die tot het laatst toe vol energie en levenslust was. Wat hij als burgemeester is geweest, is reeds op uitnemende wijze vertolkt, zoowel door spre- kers als door de pers. Ik spreek dan thans ook, mede namens de ambtenaren uit deze gemeente, voor wie hij gevoelde en voor wie hij een steun was. Hij voelde zich ambtenaar met ons en was hu- inaan en eerlijk in den omgang. Nog lang zal hij in onze gedachten blijven. Moge hij rusten in vrede. De heer Molenaar zeide daarna het vol gende: Ik voel mij gedrongen een kort woord van hulde te spreken ter nagedachtenis aan bur gemeester Burger. Wij kunnen ons moeilijk jindenken, dat het nog maar luttele weken ge- ileden is, dat wij hier met onzen burgemeester jvergaderden. Nimmer hadden wij kunnen ■denken dat zoo spoedig een doodelijk einde zou volgen. Wei zeide de burgemeester dat hij niet heelemaal in orde was en dat hij voor een dag of vijf in observatie moest, maar hij of wij merkten op dat hij eerst nog wel ter kremis kon. De indruk van zijn overlijden op de ge- meenteleden was groot, ja bijzonder groot. De heer Burger behandelde alle dingen, hoe klein zij ook mochten zijn, goed en alle din gen kregen altijd hun beslag en ik kan mij dan ook geheel vereenigen met hetgeen door den voorzitter in het slot van zijn rede is ge- zegd en wil dat onderstreepen. Ik hoop dat de burgemeester in het hierna- maals de belooning zal ontvangen voor het geen hij in het belang van de gemeente heeft gedaan. Dat hij ruste in vrede. Daarna werd op voorstel van den voorzit ter een oogenblik pauze gehouden tot huldi- ging aan de nagedachtenis van den over ledene. De voorzitter dankte de heeren voor het gesprokene en voor de betoonde sympathie. Ingekomen stukken: Een bericht van overlijden van Johannes Burger, burgemeester dezer gemeente. Voor- gesteld werd een brief van rouwbeklag te zenden aan de weduwe. Verder werd voorge steld de helft van het vervoer van den over- ledene en de begrafeniskosten voor rekening der gemeente te nemen. Allen voor. I Verslag van den schoolarts 1927. I Uit dat verslag bleek dat de leerlingen .van de R. K. Jongensschool niet zoo rein waren als die van de R. K. Meisjesschool en Openb. School. De heer de Groot zeide, dat hij hoopte, dat het verslag voortaan eerder wordt ingezon- den en dat de arts in het vervolg een beetje duidelijker schrijft, opdat ieder het kan lezen Men moet hem ook op het hart drukken dat hij zijn verplichtingen meer zal nakomen. De heer Slot zeide dat ook hij hoopte dat de dokter zijn werk serieuser verricht. Hij gaf reeds zelfs beterschap voor het volgend jaar. Zoover ik weet, alaus spr., was er bij zonder weinig aan gedaan. Uit goede bron verneem ik, dat heel slecht is waargenomen. Een arts moet zijn instructies goed opvolgen De voorzitter hoopte dat er verbetering in heer Groot eens. De heer Molenaar zeide, dat er een veror- dening is en dat men- zich daaraan toch eenigszins diende te houden. Spr. wenschte dat de arts zijn taak serieus zal opvatten, ^ant anders kunnen wij er wel mee ophou- den. De voorziter hoopte dat er verbetering in eal komen. f Een verzoek van J. Dalenberg a.t.s. om zijn salaris te willen verhoogen. Een schrijven van het historisch Genoot- schap ,,Oud-Westfriesland" om een jaarlijk- sche bijdrage te willen verleenen. Deze stukken te behandelen bij de gemeen- lebegrooting. Een schrijven van B. en W. van Arnemui- den om adhaesie te betuigen aan het adres van den Gemeenteraad, over de toepassing .van art. 104 der L. O. Wet 1920. Voorgesteld werd het adres voor kennis- geving aan te nemen. Werd algemeen goedgevonden. In verband met de wijziging van de veror dening op het beheer van het tuinbouwbe jlrijf, werd voorgesteld de begrooting van het bedrijf nader vast te stellen en wel op den gewonen dienst in ontvangst en uitgaaf op 3756,en op den kapitaaldienst op if 19.630,in ontvangst en uitgaaf. Goedgevonden. De voorzitter zeide dat er landschouw was gehouden en dat de landerijen er goed bij liggen. Mededeelingen. Bij besluit van Ged. Staten van 12 Sep tember 1928 no. 49 is goedgekeurd het faadsbesluit tot conversie" van de geldlee- ning groot 3960.en bij besluit van 12 September 1928 no. 108 de verordening op bet beheer van het tuinbouwbedrijf. Door B. en W. was besloten om bij vol doende deelname wederom de gelegenheid open te stellen om een cursus voor voortge- tet 1. o. aan de scholen te volgen. Goedgevonden. 1 Voorgesteld werd de gemeente-rekening over 1927 vast te stellen, alsmede die van het gasbedrijf en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Wat de laatstgenoemde reke- tiing betrof werd voorgesteld de rekening vast te stellen op 'n bedrag van 14.640.32° en in uitgaaf op 14.003.44K, batig saldo \f 636,88. De heer Slot deelde mede dat namens dc iommissie van onderzoek de rekening is ac- toord bevonden. De voorzitter dankte de heeren voor de moeite en het werk bij het nazien der reke fling. Aangeboden werd de gemeente-rekening over 1929 in ontvangst en uitgaaf op 111.174.89. met een nost G. I. B. groot J 28.000,— en een post onvoorzlen 1780, alsmede de begrooting van het gasbedrijf en het tuinbouwbedrijf. De raad, behalve de wethouders, werd aangewezen om de begrooting na te zien. Voorgesteld werd aan de Provincie te ver- koopen een stuk grond, gelegen aan den Sluisweg te Schoorldam ter grootte van on geveer 40 M2., voor de som van 160, on der bepaling dat de bestaande rioleering van het perceel Sluisweg 1 in tact wordt ge houden. 1 Goedgevonden. Voorgesteld werd op grond van het be- paalde in art 72 der L. O Wet 1920 aan het R. K. Schoolbestuur een bedrag van 350 beschikbaar te stellen, om het terrein voor de R. K. Jongensschool met tegels te plaveien. De heer Van der Meijden vroeg of de speelplaats valt onder art 72 en dus moet dienen voor lichamelijke oefeningen. De voorzitter deelde mede dat de speel plaats zeer primitief is en dringend verbete ring eischte. De heer Molenaar onderschreef hetgeen de voorzitter had gesproken, maar was van meening dat als het dan niet gaat volgens art. 72 men uit billijkheidsoverweging daar de dringende verbetering kon aanbrengen. De heer Slot vroeg hoe de verhouding was tusschen de Bijz. school en de gemeente, aangaande het bedrag en rente, of was het een schenking? De secretaris was van meening, dat het 't beste was dat de gemeente het plein op knapte. Dat was beter dan een schenking. De heer Slot zeide dat het plein door de gemeente dan maar wordt opgeknapt. Dus niet zooals voorgesteld was. Aldus besloten. Rondvraag. De heer Van der Meijden vestigde d^ aandacht op de straat (Sluisweg) en v$rzocht deze nog eens onder de ooge.n te nemen. De voorzitter zou dat andermaal onder- zoeken. De heer Slot zeide dat over enkele dagen de vaart naar de Gasfabriek wordt uitgediept en zou er prijs op stellen dat de vaart van de Zuiderbrug naar de Spoorbrug wordt uit gediept. De voorzitter zeide, dat in het polderbe- stuur daarover al was gesproken. Hij zal er zijn aandacht aan schenken. De heer Molenaar vroeg of door B. en W. bij het electriciteitsbedriif er op was aange- drongen dat in den Oudewal een kabel wordt gelegd. De voorzitter antwoordde, dat daarop door B. en W. v as aangedrongen, maar er was nog geen antwoord ontvangen. De heer de Groot vroeg of in de sleuven, waarin de kabel wordt gelegd, zand wordt gedaan. De secretaris antwoordde bevestigend. Daarna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. We staken ons licht eens op bij enkele tuin- bouwers, ten einde hun oordeel te vernemen over de tegenwoordige financieele resulta- ten van den tuinbouw in verband met de huidige prijzen. En eenstemmig luidde de meening, dat deze over 't geheel genomen goed kunnen worden genoemd. Mochten de vroege aardappelen niet hebben gegeven, wat er van verwacht mag worden, van vele akkers is nog een nateelt te wachten, terwijl de prijzen, welke reeds geruimen tijd voor uien, boonen, bloemkool en vroege kool be steed, zoodanig zijn, dat ongetwijfeld van een gunstig financieel resultaat kan worden gesproken. De laatste weken zijn de tomaten wel zeer in prijs achteruit gelooperr, zoodat de latere aanvoerders een ongunstige op brengst zullen hebben doch in den aanvang van het seizoen zijn zulke hooge prijzen ge- maakt, dat over 't geheel genomen de teelt wel zal meevallen. De vroege kool is de laat ste weken wel is waar in prijs gedaald, doch in den aanvang en eedurende vele weken in't verder verloop van het seizoen zijn db prij zen zoo hoog geweest, dat men wel wat ver- wend raakte; niettemin zijn de huidige prij zen nog bevredigend tot goed Is de belangstelling van den tuinbouwer in het tegenwoordige verloop der veiling le- vendig, niet minder is ze dat ten aanzien van de verwachtingen der winterkool. Daar voor al ligt het hart van den tuinder. Per veilingSr contract moet den laatsten tijd al heel wat te veld staande kool zijn verkocht. Het ziet er naar uit, dat er dezen winter weinig kool zal zijn, vooral met de roode blijkt het er slecht voor te staan. Zoodat verwacht wordt, dat deze schreeuwend duur zal worden. In Hollands Noorden, waar zooveel roode kool is geteeld, moet het met dit gewas treu- rig gesteld zijn. Bergruimte zal er dus wel niet te kort zijn en we vernamen dan ook, dat er verschillenden zijn, die vroeger op de zen tijd hun boet of schuur reeds hadden verhuurd, nu nog geen aanvraag hebben ge- had. De verwachtingen zijn met betrekking tot de prijzen hoog gespannen, wat zich af- spiegelt in den prijs der sneezenkool. Men zij intusschen voorzichtig (insiders waar- schuwen daartegen) met het bouwen van luchtkasteelen, daar verschillende factoren op de prijszetting van invloed zijn. Immers een voorname factor bij de prijszetting der kool is het al of niet, in meerdere of mindere mate vercshijnen op onze groenteveilingen van onzen voomaamsten afnemer: Duitsch- land. Dit nu hangt weer af van de omstan- digheid. of in dat land veel of weinig kool wordt geteeld. We vernamen dienaangaande, dat de oogstverwachtingen vrij gunstig zijn, zoodat men goed zal doen met dezen factor rekening te houden. Ook het winterweer speelt een voorname rol in het al dan niet duur zijn der winterkool. De aardappelen, in een gering kwantum van ongeveer 5 spoorwagens aangevoerd, brachten prijzen op, ongeveer gelijk aan die der vorige week, liggende tusschen f 4 en f 6.40 voor Schotsche Muizen. Meestal werd tusschen de 4.50 en f 5 besteed. Eigenheimers golden van 4.104.50, met een afwijking naar beneden tot f 2.30. Voor blauwe werd f 4.705.10 gemaakt; voor Duken f 4—/ 4.30, Bravo f 3.20 en voor Drielingen van 2.60—/ 4.90. Worte- len brachten eenigszins lagere prijzen op dan de vorige week, aanvankelijk 3, later stijgende tot 4 en eindigende met een nriis van 3.10—/, 3.90. Kleine peen bracht J 1.30-/ 2.50 op, Bloemkool zette hooger in dan de notee- ring van het eind der vorige weektoen was de prijs f 4.80—/ 10.80. Deze week begon met 7.3011.10, in 't midden der week oploopende tot 11.8015.10; later zakte de prijs weer in tot 6.70 voor kleinere en f 10.70 voor grootere. Den laatsten dag, die doorgaans voor bloemkool den laagsten prijs oplevert, werd nu van 8.4014 10 be steed. Voor het eerst kwam ook de reuzen- bloemkool aan de veiling. De gemiddelde prijs was aanvankelijk hooger dan voor de andere, later even lager. Als bijna altijd was de prijs der tweede soort laag van f 2 tot 3.50 per 100 stuks. De prijsnoteering toont aan dat de bloemkool heel wat minder opbrengt dan eenige weken geleden, doch de bevredigende teelt in aanmerking geno men (een aanvoer van 213000 stuks wijst daar wel op), is het financieele resultaat nog goed te noemen. Met de roode-koolprijzen. liep het beter dan de vorige week. De eerste helft dezer week lagen de laagst bestede prijzen tusschen f 3.30 en 3.70, de hoogste tusschen 4.40 en f 6.20. De laatste helft gaf geen lagere prijzen dan 4 te zien, terwijl de hoogste prijzen van 5.40 tot f 6.50 liepen. De tuin- bouwers blijken met deze opbrengst tevre- den te zijn. De aanvoer beliep 12 spoorwa gens. De laatste dagen vertoonden de prijzen der gele kool een rijzing: Zaterdag werd van f 2.606.10 betaald, terwijl in 't begin der week 1.90 tot 3.90 werd besteed. De prijzen waren dus beter dan de vorige week. Aangevoerd waren 6 spoorwagens De gemiddelde prijs van witte kool was f 3.50. Rekening houdende met het gewicht dezer kool, is de financieele opbrengst goed te noemen. Het vorige jaar omstreeks dezen tijd was de prijs ongeveer de helft van nu. Er werden 16 spoorwagens aangevoerd. De uienprijzen waren goed. Het laatst der vorige week was er een daling te constatee- ren, die echter tot staan kwam niet alleen, doch zich omzette in een rijzing. In't begin besteedde men voor nep f 8.609.30, Donderdag was dit 9.8010.50 en Za terdag 10.9011.70. Voor Drielingen werd gemiddeld 5 per 100 Kg. betaald, voor uien iets daarboven. Dit was ook de prijs van grove uien, diet Zaterdag zelfs 5.50f 6 noteerden. De" aanvoer bedroeg 14 spoorwagens. De slaboonen, waarvan de aanvoer be- trekkelijk nog belangrijk was, brachten goe de prijzen op n.l. van 12.50f 22 40. De aanvoer van snijboonen is aardig aan 't slinken, terwijl de prijzen liepen van 7.70 f 22.50, welke laatste prijs echter bij uit- zondering werd besteed. Bieten brachten van 2.104.10 op. De aanvoer beliep ruim 20.000 Kg. De animo voor tomaten schijnt verdwe- nen. Op't laatst der week waren ze zoo goed als waardeloos. Dinsdag kon voor A-kwali- teit nog ruim 7 worden gemaakt en f 6.40 voor B. Zaterdag kon A niet meer dan 3.20 en B. f 3.40 bedingen, zoodat, gezien den velen arbeid aan het plukken besteed, bijna van waardeloosheid kan worden gesproken, Voor de late tomatenkweekers zijn deze prij zen geen aanmoediging. OUDKARSPEL. Door het springen van een buis der water- leiding stond Zondagmorgen een gedeelta der spoorstraat nabij de Roskambrug blank. Geprobeerd werd de hoofdkraan op den hoek der Spoorstraat af te sluiten, wat niet hielp, met die over de Roskambrug had men beter resultaat. EGMOND AAN DEN HOEF. Door een der leden van de Ned. Herv. Ge meente alhier is een volledig stel avond- maalslinnen aan die gemeente geschonken, bestemd voor de avondmaalsdiensten in de kerk te Egmond-Binnen. SCHOORLDAM. Op den lsten October zal de heer L. Schotvanger, brugbaas aan den spoorbrug te Schoorldam, den dag herdenken waarop hij 25 jaar in dienst zal zijn geweest bij den Rijkswaterstaat. Reeds geruimen tijd is hij op zijn stand- plaats alhier werkzaam en we twijfelen er niet aan, dat 't hem op dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken, daar hij bij het personeel der brug zoowel als bij het publiek als welwillend en hulpvaardig man bekend staat. SCHAGEN. (Vervolg.) Afgescheiden van eenige ongewenschte re- genbuitjes liet het weer bij de winkelfeesten te Schagen weinig te wenschen over. Het feest begon Zondag met een optocht van de Har moniekapel „Lycurgus", de Zijper Rijvereeni- ging en de Kapel „Winnubst" van Den Hel- der. Deze kapel maakte des avonds nog eene rondgang door de gemeente, de optochten werden als gewoonlijk, door eene opgewekte menigte gevolgd. De kern van het feest be- stond Zondag uit Groote nationale grasbaan- wielerwedstrijden. Zij hadden plaats onder de reglementen van de Nederl. wielren Unie. De belangstelling voor deze wedstrijden was zeer groot. Prijzen werden toegekend aan: a. Amateurs. J. van Veer, J. Krunder, G. Bron en TTl. Vogel, alien te Amsterdam. b. Langebaan 50 ronden. J. Krunder, G. Bron, J. v. d. Veer en D. Klopper, S. Bouquet en Botman, alien te Amsterdam. c. Extra premie voor uitloopen. le ronde G. Bron. d. Afmattingswedstrijd nieuwelingen. Overdijk, J. van Dijk, Persemier, Adam; K- Engelman, J. Engelmoer. De prijzen bestonden uit kunstvoorwerpen. De jury bestond uit de heeren: M. Dou- wes, Amsterdam, voor kamprechter; H. W. Thijssing, Amsterdam, starter; W. F. Ger- brands, Amsterdam, kamprechter; Th. D. Visser, Zaandam, kamprechter; D de Vries, Zaandam, Comm. voor materiaal en renners. Dienstdoend geneeskundige Dr. A. C. Mel- chior. Des avonds was het groote kermis op de markt, waarbij „Winnubst" zich zeer ver- dienstelijk maakte. Op de markt zagen wij een humoristische goochelaar, Chineesche lachsalon, equilibrist, acorbaten en nog veel meer. Alles wercl uitbundig toegejuicht, het volk was nu eenmaal in stemming. Een zaak zonder einde. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 21 Sept. H. R. te Bergen, overtreding Arbeidswet, 5 boete of 5 dagen hecht. J. G. te Koedijk, in staat van dronkenschap de orde verstoren, 10 boete of 10 dageG hecht. C. W. te Uitgeest, overtreding Visscherij- wet, 4 boete of 4 dagen hecht. T. B. te Egmond aan Zee, S. V. te Castri- cum, F. S. te Schoorldam, S. A., G. v. d. S., J. R. en C. H. te Alkmaar, dronkenschap, de le, 2e, 3e, 4e, 5e en 6e ieder 2 boete of 1 dag hecht., de 7e 5 boete of 5 dagen hecht. J. R. te Limmen, overtreding Veewet, 15 boete of 15 dagen hecht. H. de V. te Egmondbinnen, C. J. de R. te Heemskerk, G. v. D. te Castricum, A. J. M. v. d. H. en M. H. J. A. B. te Haarlem, J. C. v. S. te Vlissingen, loop.n over verboden grond, de le, 2e en 6e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de 3e, 4e en 5e ieder 1 boete of 1 dag hecht. G. B. te Alkmaar, overtreding Trekhon- denwet, 2 X 1-50 boete of 2 X 2 dagen hecht. C. F. R. te Heiloo, L. F. W. te Bloemen- daal, C. N. te IJmuiden, K. G. te Egmond aan Zee, K. H. te Gostzaan, J. P. de K. te Pur- merend, G. P. F. te Medemblik, J. B. te Ou- dorp, N. T. te Heerhugowaard, N. M.M.I I., B. H., J. S., J. de R. en H. E. L. S. te Alk maar, overtreding Politieverordening, de le 6 boete of 6 dagen hecht., de 2e, 5e, 6e, lOe en lie ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 3e 4 boete of 4 dagen hecht., de 4e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 7e 2 boete of 2 dagen hecht., de 8e 5 boete of 5 dagen hecht., de 9e, 12e, 13e en 14e ieder 1 boete of 1 dag hecht. G. B. te Beverwijk, J. C. D. te Heemskerk, T. de B. en J. J. te Schoorl, F. S. en J de V te Heemstede, W. B., P. M., J. M. en F.J. W. te Uitgest, C. J. S. en G. S. te IJmuiden, J. H., J. N. en A. A. M. N. te Litnmcn, A. H., G. J. K., H. M. J. M. L. en M. A. te Castri cum, J. J. W. te Sassenheim, L. K., G. S., A. B., L. I., G. N., N. v. Z„ J. A. M., P. B., J. B. en W. C. de V. te Heiloo, J. de D. te Schoorldam, A. L. en N. B. te Bergen, N. T. en P. de G. te Hugowaard, J. P. L. en D. de G. te Koedijk, L. A. te Ambt Delden, P. D. te Warmenhuizen, C. v. d. O. te West- Graftdijk, C. V. te Broek op Langendijk, F. N. A. te Oudorp, N. v. d. L te Purmer- end, J. F. W. te Akersloot, N. L., N. A- M. IJ., A. J. K., N. P. S., A. G., F. W., J. H., F. de V., W. B. en G. P. te Alkmaar, J. F. N. te Hoorn, J. W. te Stompetoren, P. T. te 't Zand, D. de B. te Zuid- en Noord-Scher- mer, B. S. te Zaandam, M. K. te Beemster, J. O. te Bennebroek, J. N. L. te Anna-Pau- lowna, J. B. te Zuidscharwoude, G. v. R. en S. J. H. te Noordscharwoude, G. C. K. te Bos- koop, A. N. V. te Wervershoof, W. C. G., G. r. B., A. de W. en J. M. de H. te Amster dam, overtreding Motor- en Rijwiehvet, de le, 6e, lie, 16e, 18e, 21e, 26e, 36, 37e, 51e, 54e, 55e, 56e, 66e, 67e, 69e, 70e en 71e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 2e, 3e, 4e, lOe, 13e, 19e, 24e, 27e, 28e, 32e, 34e, 35e, 41 e, 48e, 49e, 58e, 60e, 61e, 64e, 65e, 66e en 68e ieder 4 boete of-4 dagen hecht., de 5e en 40e ieder 8 boete of 8 dagen hecht., de 7e, 8e en 17e ieder 1.50 boete of 2 dagen hecht., de 9e, 14e, 15e, 22e, 25e, 45e, 46e, 47e en 63e ieder 3 boete of 3 dagen hecht, de 12e en 38e ieder 9 boete of 9 dagen hecht., de 20e, 53e en 62e ieder 7 boete of 7 dagen hecht., de 23e, 31 e en 44e ieder 6 boete of 6 dagen hecht., de 29e teruggave aan de ouders, de 30e vrijgesproken, de 33e 1 boete of 1 dag hecht., de 39e en 42e ieder 2 X 4 boete of 2 X 4 dagen hecht., de 40e 8 boete of 8 dagen hecht., de 43e 20 boete of 20 dagen hecht., de 50e 2 boete of 2 da gen hecht., de 52e 4 en 8 boete of 4 en 8 dagen hecht., de 57e f 10 boete of 10 dagen hecht., de 59e 2 X 3 en 5 boete of 2 X 3 en 5 dagen hecht. HET KO-NINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De koninklijke familie heeft Zondagmid- dag de thee gebruikt in het Stedelijk Museum, waar zij om ruim 3 uur werd ontvangen door den directeur, den heer Baard, en wet- houder Ketelaar. Op den middagrijtoer werd aan de Nieuwe Looiersstraat halt gehouden voor de Duit- sche school, waar schoolkinderen zongen en namens de Oranjevereeniging „Wat ook val', trouw staat pal" bloemen werden aangebo den. M. M. inspeeteert de nieuwe torpedojagers. Gisterm-iddag hield de koningin insperfie van de beide nieuwe torpedojagers, Hr. Ms. „De Ruyter" en „Evertsen". Op het laatste oogenblik was nog getelefoneerd, dat groot tenue voor de officieren niet noodig was, doch het was te laat om er nog verandering in te brengen. En zoo stonden in een gietregen de zee- officieren met steek op, en met hun gouden epauletten op het achterschip der beide ja- gers, en bij den valreep van Hr. Ms. „De Ruyyter", welke aan den steiger der f-irma Van Es Van Ommeren was gemeerd. De plaatijzeren schermen boven het 12 c.M - kanon, welke in oorlogstijd bestemd zijn om granaatsplinters op te vangen, leverden thans reeds een goede beschutting op. De beide vaartuigen hadden stoom op, want's middags reeds vertrokken zij naar Nieuwediep, vanwaar zij Donderdag a.s. de reis naar Indie zullen aanvaarden. Druipnat hingen de kleurige pavoiseer- vlaggen naar beneden. Op een lange rij stond de equipage aangetreden, de wacht der mari- niers met tamboer en pijpers dicjit bij den val reep. Bij het betreden van den valreep, waarbij de koningin vergezeld was van vice-admiraal Bauduin, chef van het Militaire Huis, klonk het bekende schrille fluitje van den boots- man, gevolgd door den eere-marsch van pij pers en tamboers. Dadelh'k werden de pavoi- seervlaggen neergehaald en de koninklijke standaard in top geheschen, 'n kleine oranje- vlag met blauw kruis. De divisie-commandant, luitenant-ter-zee le klasse Ferwerda, en de commandant van de „Evertsen", luitenant-ter-zee le klasw Van de Sande Lacoste, ontvingen de konin gin. Op het achterschip werden de officieret aan H.M. voorgesteld. Vervolgens inspecteer- de de koningin, terwijl het begon te stortre- genen, de equipage. Vervolgens werd de oorlogsbodem bezich- tigd, de verschillende moderne inrichtingen. de triple-1 anceerbuizen en kanonnen werden bekeken. De vorstin beklom, nadat een lakei een langen regenmantel had' gebracht, ook de hooggelegen commandobrug over een steil smal ijzeren trapje; de hofdames volgden. Gemakkelijk was de wandeling op dit schip niet voor het gezelschan, voor zoover dit niet uit zeeofficieren bestond, want de trapjes wa ren smal, de leuningen kletsnat en onder ver. schillende platformen kon men slechts gebukt doorgaan, wat nog wel eens aan'eiding gaf tot botsingen tusschen hoofddeksels en ijze ren platen. Van de „De Ruyter" ging het gezelschap over op de „Evertsen", die langszij't divisie- schip lag; ook hier werd dp etat-major voor- gesteld en de equipage ge'fnspeeteerd Van dit vaartuig werden eveneens nog verschillen de onderdeelen bezichtigd. De vorstelijke personen wenschten den officieren een goede reis. Opnieuw klonk weer het fluitje van den bootsman over het dek, er werd de parada-marsch geslagen De stan daard werd ingehnald en de pavoiseervlag- gen overspanden onnieuw de schepen. Toen de vorstelijke personen zich op den steiger bevonden, riep de divisie-comman. dant: „Lange leve dc Koningin". Een drie- werf hoera werd door de paradeerende be- manning uitgebracht. De beide commandanten begaven zich nog naar het begin van den steiger, waar de vor stelijke familie in een gesloten auto stapte. Na het bezoek der koningin heeft de onder- commandant der marine alhier, kapitein ter zee Sch-enck de Jong, de jagers bezocht. Bij het vertrek naar Indie is de minister van d'pfensie vertegenwoordiod door den chef van den marine-staf, schout-bij-nacht mr. J. C. Jager. VU LPE t£H O U DERS in elken prijs en uitvoering onder garantio geleverd. Naar de Volkstuintjes. Gister bracht de koninklijke familie een be zoek aan de Nederlandsche Bank. Hedenmorgen werd door de koninklijke farnile een bezoek gebracht aan een der Volkstuintjes van den Bond van Volkstuin- ders „Ons Lustoord", aan den Zuidelken Wanddweg. De auto's vertrokken om hall elf van het koninklijk paleis. Aan den ingang werd Hare Majesteit ont vangen door het dagelijksch bestuur van den Bond, waarna een wandeilng gemaakt werd langs een aantal van de 375 tuintjes. Hare Majesteit toonde Haar bewondermg over de kweekkunst van deze amateur-tuin- ders. Hier en daar werd eenige oogenblikken stil gestaan, om te wijze nop bijzondere plan- ten, die door dez amateurs gekweekt zijn. Op de meste tuintjes waren de kweekers en kweeksters aanwezig. Aan het einde van fcf bezoek werd nog een kijkje genomen bij een der tuintjes, dat afwijkt van de anderen. Dit plekje grond is bezaaid met steenen. Er groeien distels en andere wilde planten. Hierna werd afscheid genomen, om den tocht voor te zetten naar de Amsterdamsche Vereeniging voor Schoolwerktuinen. Na de begroeting maakten de Koningin en Prinses Juliana, benevens Prins Hendrik, een wande ling door de tuinen, waarbij de heer Van Woudenberg Hamstra (de voorzitter) de Ko ningin o. a. mededeelde, hoe deplanten naar de families gerangschikt zijn, terwijl he' middenstuk van den tuin in beslag wordl geonmen door de telke'-s 15 vierk. Meter groote tuintjes der kinderen, waarvan hei vierde deel is bestemd voor bloemen, de rest vo-or groenten. Nadat men den tcin had rondgewandeld, waarbij verschillende malen, om enkele bijzondere planten in oogenschouw te nemen, werd stilgestaan, werd nog een kort bezoek gebracht aan het gebouwtje, waar verzamTigen schelpen, vlinders enz. zijn bijeengebracht. Luid toegejuicht verliet de koninklijke fa milie den tuin, om langs een omweg weer het Paleis te bereiken. DE EERSTE SNEEUW. Te Suderwick bij Dinxperlo heeft het gi« ter gesneeuwd. HET TRANSPORTBEDRIJF TE NIJMEGEN. Namens de gecombineerde hoofdhesturei der organisaties in het transportbedrijf is aan de Nijmeegsche Patroonsorganisaties it het sleepersbedrijf een ultimatum gezonden, dat wanneer morgen niet volledig is inge- gaan op de looneischen en betere tijdregeling der werknemers, Donderdag de algemeene staking wordt afgekondigd in het Nijmeeg sche transport-bedrijf. TWEEDE KAMER. Door het Centraal Stembureau is in d plaats van mr. A. B. G. M. Rijckevorsel, die wegens zijn benoeming tot commissaris der koningin in Noord-Brabant, ontslag heeft genomen als lid van de Tweede Kamer, tot lid van die Kamer benoemd verklaard ir. L. J M. Feber te den Haag. CONGRES VAN DEN B.A.N S. Actie tot loonsverhoogty Zondag hield de Bond van Ambtenaren in dienst bij de Ned. Spoorwegen (de B.A.N S.) te Utrecht een congres van afdeelingshe- stuurders met het hoofdbestuur. Ofschoon dit congres in de eerste plaats was belegd ter bespreking van meer internen aard, kon het wel niet anders of ook de door het hoofdbestuur ingediende voorstellen tot ver betering der loonregeling kwamen ter sprake. Algemeen was men van meening, dat als tegemoetkoming in de voorheen door het spoorwegpersoneel gebrachte offers in den vorm van loonsverlaging thans ioonsverhoo- ging gewenscht is. In geen geval wenschte men echter een eensgezind optreden van he, geheele personeel (door middel van den per- soneelraad) tegen te houden. Het hoofdbe stuur van den B.A.N.S. zal dus bij de be- sprekingen op de a.s. bijeenkomst van de hoofdbesturen der verschillende organisaties in overeenstemming met deze uitspraak ban deleo.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6