VAN HOUTEN'S PINGUIN ^Bonbons ICei*k en schnoi loo xa Bechfszaken Tijdschriffen Markiberichten T)V 70STE VERJAARDAG VAN DEN Vt EX-KEIZER. Naar men weet, zal de ex-keizer van nuitschiand, die in het jaar 1859 geboren is, 17 fanuari van het volgend ]aar zijn ?0sten verjaardag vieren. In verband hier- mede zullen op Huize Doom feestelijkheden !Lden °egeven, waaraan door een zeer groot __ntal Duitschers zal worden deelgenomen flit den aard der zaak gaat het overigens zoo mstioe Doom dus een drukken tijd tegemoet 7iin wii wel ingelioht, dat is reeds thans het orootste deel der Doornsche hotelruimte be token door buitenlandsche bezoekers. de tol-oorlog. Het kort geding van den Muidertol. Zooals wij gister nog gelegenheid hadden nnder telegrammen op te nemen, heeit de pre- fdent van de Amsterdamsche rechtbank iich onbevoagd geacht uitspraak te doen in den eisch van den heer Floris Vos.tegen het Hoogheemraadschap van den Zeedijk beoos- ten Muiden. In ziine overwegingen, welke tot deze be- slissingen hebben geleid, liet de president uitkomen, dat in de conclusie der dagvaar- dine niet anders te lezen is dan dat eischer vraagt een bevel om de belemmenng van het verkeer op de Naarderstraat te staken en den iilboom geopend te houden, alsmede om hem net ziin auto niet te beletten den Muider tol it passeeren. Eischer schijnt zich hier te be- moeien met iets, wat hem in het geheel met aan^aat, zoolang althans niet alle wegge bankers hem de behartiging hunner belan- een hebben toevertrouwd. Vervolgens heeft eischer dit bevel ge- vraagd als een definitieve beslissing, doch de rechter in kort geding is tot het geven van Zulk een definitieve beslissing niet bevoegd, ook al zou kunnen worden aangenomen, dat bet bevel bedoeld is totdat de rechter zijn de finitieve beslissing terzake heeft genomen. Ook heeft deze zaak geen spoedeischend ka- rakter, terwijl evenmin van een noodtoestand sprake is, welke directe voorziening van den rechter in kort geding noodzakelijk maakt, hoewel tie president gaarne wilde erkennen, dat de Muidertol voor het modernef auto- verkeer op den duur een ernstige verkeersbe- lemmering oplevert. Het gedaagde Hoog heemraadschap zou echter bij toewijzing der vordering de lijdende partij zijn, meer dan eischer, die slechts enkele centen bij het pas seeren van den tol heeft te betalen. Boven- dien zal het den president niet invallen, al- dus motiveerde hij verder, het waardevol ob ject voor het gedaagde Waterschap. te ver- nielen en waardeloos te maken, zulks te min- der omdat het niet aan het Hoogheemraad- ichap is te wijten, dat de Muidertol niet (egelijk met de opheffig der Rijkstollen is af- rekocht. L Ten slotte overwoog de president, dat het recht om tol te heffen onbetwistbaar vast- staat en dat het onwaarschijnlijk is, dat de gewone rechter de tolheffing al3 onrechtma- tig zal aanmerken. Bunschoten gee ft een goed voor be eld. De raad der gemeente Bunschoten heeft in zijn vergadering van Zaterdag brsloten de twee tollen bij den Bisschopweg en een tol op den weg naar Hoogland per 1 Jan. a.s. op te heffen. Zulks geschiedde na overleg met Ged. Staten van Utrecht over de ver- breeding en verbetering van den weg van hier naar Hoogland, vlak bij Amersloort ge- legen. Hilversum—Maartensdijk—De Bilt De driehoek Hilversum—Maartensdijk— De Bilt, het bolwerk van de Gooisch-Utrecht- sche tollen, was Zondag in sterken staat van tegenweer gebracht. Het hoofdkwartier was het gemeentehuis te Maartensdijk, vlak bi; den tol op den driesprong aldaar, waar voor- posten van politietroepen naar alle zijden waren uitgezet. Dit hoofdkwartier stond in telefonische verbinding met de verschillende punten in den driehoek, waarin bovendien de Hilversumsche verkeerspolitie per motor- fiets op de lijn Loosdrechtsche toltol op den Soestdijkerstraatweg, met den zijtak naar den tol te Maartensdijk, patrouilleerde. Te Maartensdijk werden nieuwsgierigen op eerbiedigen afstand gehouden; samen- scholingen van doortrekkende wielrijders V/erden niet geduld. De vijand liet zich wachten. 's Morgens w;.s een stoet van vijftien auto's voor den lolboom verschenen; maar het bleek niet o:: de bestuurders tot de kwaadwilligen bei.oo- den, want al maakten ze veel misbaar, het tolgeld werd zonder morren betaald. Een telefoontje uit De Bilt maakte melding van een gesloten colonne van vijftien auto's Met spanning werd hun komst verbeid. Eindelijk tegen 4 uur: een nieuwe telefoni sche melding uit De Bilt: de tol aan de-Vuur- sche had assistentie gevraagd, daar werd ge- stormd Nu zou't komen! Maar er kwam niets behalve vreedzame au lomobilisten, die gewillig betaalden. En toen len slotte burgemeester v. d. Voort van Zijp, De Bilt om nadere bijzonderheden vroeg, bleek een loos alarm de gemoederen te heb ben verontrust. De assistentievraag dateerde /an een dag te voren en alles was ook in de buurgemeente rustig. Te Weesp. Ook te Weesp is de Zondag vrij rustig ver- loopen. Den geheelen dag was politie ter plaatse, maar tot optreden behoefte het niet te komen. Wel was er eenig gemopper. Een automobilist weigerde aanvankelijk te beta len. Hij reed terug en rechts de Ossenmarkt op, welke weg evenwel doodloopt. Over Mui den wilde hij niet, omdat hij daar geen tol wenschte te betalen. (Wat uit deze richting houwens niet noodig was). Voor de opmer king dat hij feitelijk bruggeld aan de ge meente betaald:, zwichtte hij. Een troepje hetsrijders maakte eveneens bezwaar. Ter wijl de tolgaarder met den voorman bezig was, wist een deel de brug te' passeeren zon der betaald te hebben. De overigen gingen terug over Muiden. Nog was er een fietser, me opspeelde. Hij schold den tolgaarder uit fn presenteerde hem een vuistslag. 't Bleef tenter bij een dreigement. En toen voor hem betaald werd, keerde de rust weer, die den geheelen dag niet verstoord werd. Evenmin een aanval te Overs due. wel hebben velen weer, gebruik makende •tin de druktc, den tol gepasseerd zonder te tetalen, doch de aangekondigde „aanval" is met doorgegaan, omdat men blijkbaar wil wachten of het gemeentebestuur van Rotter dam inderdaad den nieuwen tolvrijen weg zal dpenstellen als daze aereed is. TWEESOORTIG TARIEF VOOK DRUKWERK. Het Hoofdbestuur der Posterijen en Tele- grafie deeTt naar aanleiding van een in de Telegraaf van 5 dezer voorkomende beschou- wing over binnenlandsche drukwerken met en zonder spoed het volgende aan dat blad mee: Het is niet duidelijk waarom de invoering van een tweesoortig drukwerktarief niet in overeenstemming zou zijn met den „geest" van de Postwet. De aan de Kroon gegeven bevoegdheid tot regeling der tarieven met in- achtneming van de in de wet genoemde maxi- mumbedragen beoogt inderdaad gelegenheid te geven tot een soepeler wijze van tariefstel- 'ling dan la-ngs wettelijken weg mogelijk is. Dat het richtsnoer hiervoor uitsluitend de verandering in economische verhoudingen zou moeten zijn is niet vastgelegd. De om- standigheden van het bedrijf bijv. kunnen, bij welke tariefsverandering ook, niet worden uitgeschakeld. Art. 9 van de Postwet houdt hiermede geen verband. Dit artikel regelt uitsluitend de bevoegdheid om, tegen een extra recht, bijzondere regelen te stel'len voor de verzending van „na posttijd" ontvangen gefrankeerde stukken. Den gebruiker ten goede. Van meer belang dan deze formeele kant van de zaak is de vraag of de invoering van het tweesoortig drukwerktarief den gebruiker van den postdienst ten goede learnt en of de dienst er mede gebaat is. Op beide punten kan het antwoord met an ders dan bevestigend zijn. Reeds in het Ochtendblad van „De Telegraaf" van 22 Juli j.l. werd hierover als volgt geschreven: „Het is overbekend, dat het niet altijd mo gelijk is de drukwerken, die vaak plotseling en in groote hoeveelheden tegelijk, ter post wor den bezorgd, op dezelfde wijze te behandelen als de brieven, in het bijzonder niet in de drukke uren. Dus moet in dergelijke gevallen wil men niet een voor den normalen gang van zaken onevenredig groot personeel in dienst houden een zekere hoeveelheid druk werken blijven liggen en wordt de postdienst voor de moeilijkheid gesteld om uit te maken welke drukwerken dit lot zou moeten treffen. De invoeging nu van een categoric „ge- drukte stukken met voorrang" maakt aan deze splitsing door den postdienst een einde en zal er de afzenders toe brengen de druk werken, die in snelheid van overkomst niet bij de brieven mogen ten achter worden gesteld, zelf aan te wijzen. De beteekenis van de gewraakte tanefs- wijziging is dus dat het drukwerktarief in hei aigemeen van 2 cent per 50 gram is terugge- bracht tot 1H ct. doch dat de gelegenheid open is, om, door frankeering volgens het oude tarief, risico in de behandeling van het drukwerk uit te sluiten. Het is niet aan te ne men, dat iemand die 100.000 circulaires moet verzenden daarmede zooveel haast heeft, dat de waarde van den inhoud afhankelijk is van een bepaalde bestelling, men vraagt nu een maal bijzondere behandeling slechts voor bij zondere gevallenvoor de drukwerken kunnen dat zijn kennisgevingen van overlijden, con- vocaties voor vergaderingen, drukproeven e. a. Geen „spoed"-bestel[ing. Men stelt de zaak verkeerd als men haar voorstelt als een gelegenheid tot „spoed"- bestelling. „Spoed"-bestelling, ook van een drukwerk, moet, evenals in het buitenland, extra worden betaald, hier te lande volgens het tarief van expresse bestelling met 0.10. Dat men voor dadelijke onderkenning der „voorrang"-drukwerken een bepaalde aandui- ding heeft voorgeschreven met „Spoed", „Snel", „Dadelijk" of iets dergelijks is uit sluitend een veiligheidsmaatregel voor de be handeling. Het is een kleine moeite waartegen toch niemand steekhoudend bezwaar kan hebben. En wat betreft verzoeken aan de gebruikers van de post om bepaalde maatregelen voor -de terpostbezorging der zendingen te treffen in het belang van een economische werkwijze van het bedrijf, leert de ervaring dat men op die medewerking niet te veel moet rekenen, hetgeen verklaarbaar is. Uit bedrijfsoogpunt is het bovendien verkiesliiker niet afhanke lijk te zijn van de welwillendheid der gebrui kers, indien het doel zooals hier kan worden bereikt door een maatregel welke alleen voordeel inhoudt, zoowel voor het publiek als voor den dienst. SCHILDERIJ VAN WILHELMINA VAN DER HORST. Een korte, eenvoudige plechtigheid, gewijd aan de nagedachtenis van Wilhelmina van der Horst—Van der Lugt Melsert heeft gis- termiddag in den corridor op de eerste ver- dieping van den Stadsschouwburg te Am sterdam plaats gehad. Door het Comite, onder leiding van Me- vrouw J. Groeni-erbuttinger, is het be- staande schilderij, waarop de schilder L. Goudrnan de groote kunstenares in haar rol in de „Passiebloem" heeft uitgebeeld, aan- gekocbt en gister aan de gemeente Amster dam overgedragen. Deze ov-erdracht geschiedde in tegenwoor- digheid van vele actrices en acteurs, waar onder vrijwel het geheele gezelschap van „Het Schouwtooneel". Verder waren er on der meer de dames: MannBouwmeester, De BoerVan Rijk, Emma Morel en Annie van der Lugt MelsertVan Ees, alsmede de heeren Ed. Verkade, Dirk Verbeek, Ko van Dijk, en natuurlijk ook Willem van der Horst, de echtgenoot van de betreurde ac- trice en Cor van der Lugt Melsert, haar broer. Nadat het gezelschap door notaris Groe- nier, die namens zijn vrouw sprak, was ver- welkomd, voerde Mevrouw Ketelaar, de echtgenoote van den Wethouder voor de Kunstzaken, het woord. Zij roemde het bij zondere talent van Mevrouw van der Horst, die zich met hart en ziel gaf aan de rollen, welke zij zoo schoon voor het publiek, dat al de emoties meevoelde, wist uit te beelden. Daarna droeg zij de schilderij, na deze onthuld te hebben, aan de Gemeente over. De Directeur van den Stadsschouwburg, Mr. Merkelbach, dankte namens de gemeen te Amsterdam voor de schilderij. Na eenige persoonlijke herinneringen aan mevrouw Van der Horst te hebben opge haald, aanvaardd-e de heer Merkelbach na mens het gemeentebestuur de schilderij, Emma Morel trad toen naar voren en sprak diep bewogen, terwijl zij aan den voet van de schilderij een bouquet chrysanthe mums ngerlegde; „Met eert^euj aft ting, Mevrouw Van der Horst". Na haar legden ook Mevrouw Mann Bouwmeester en Mevrouw De BoerVan Rijk bloemen neer. De heer Willem van der Horst dankte daarop het comite voor de schenking der schilderij, waarop zijn vrouw in haar lieve- lingsrol is uitgebeeld. Vervolgens dankte hij let gemeentebestuur voor de waardige plaats, welke de schilderij in den Stads schouwburg heeft gekregen. NEDERLANDER OMGEKOMEN. Bij een auto-ongeluk in Roemenie. De heer G. Nypels, de bekende medwerker van het Hbld., deelt aan zijn blad mede, dat op 15 September te Moreni (in Roemenie) de Rotterdammer J. P. Vilderman bij een auto- ongeluk om het leven is gekomen. Het slachtoffer, geboortig uit Hilligersberg, was 36 jaar en laat vrouw en een dochtertje van 14 jaar achter. Zijn stoffelijk overschot zou in 'n crematorium bij Hamburg verascht worden De groote bewijzen van deelneming van den kant van de Roeineensche werklieden en beambten van de Petroleum-onderneming „Astra Romana" bewezen wel, dat Velder- man zich niet alleen bij de landgenooten, maar ook bij de Roemenen hooge achting ver- worven had door zijn dapperheid, jovialiteit en open en oprecht karakter. De heer Nypels herinnert er aan, dat de nu overledene met zijn collega-boormeester Freeze van de petroleum-onderneming eenige weken geleden een lange en tevens gevaar- lijke strijd heeft gevoerd eerst tegen het vuur en daarna tegen het gas van de beruchte sonde 298 dier maatschappij. Weken lang hadden deze dappere Rotterdammers hun le ven gewaagd en, altijd even rustig en kalm, ook de meest gevaarlijke en lastige karweitjes opgeknapt. Als door een wonder waren zij er zonder eenige kleerscheuren afgekomen. EEN GLADDE WEG. Gistermiddag omstreeks half drie is een auto van de Nederlandsche Seintoestellenfa- briek te Hilversum, op den Leidschen Straat- weg te Oegstgeest, juist tegenover de be- graafplaats Rhijnho, wegens de gladheid van den weg geslipt. De wagen kwam tegen een paal van de bovenleiding der Haagsche Tramweg-Maatschappij op en kantelde ver volgens midden op de trambaan om. De in- zittenden van den auto, een vertegenwoordi- ger van de N. S. F. en de chauffeur, die toe- vallig voor het eerst in dienst was, kregen geen letsel. De auo werd vrijwel geheel ver- nield, alsmede een seintoestel, dat zich in den wagen bevond. Het tramverkeer onder- vond ongeveer een kwartier stagnatie. GASCORRUPTIE. Te Wormerveer. Eenige maanden geleden werd alhier be- kend, dat de ex-directeur van het gemeente- lijk gasbedrijf steekpenningen zou hebben aangenomen. De g-emeenteraad behandelde deze aangelegenheid eenige malen in gehei me zitting, waardoor naar buiten niet vele bijzonderheden uitlekten. Ongeveer 2 jaren geleden werd de directeur L. op diens ver- zoek eervol ontslagen wegens gezondheidsre- denen. Nadat bekend was geworden, dat de directeur steekpenningen zou hebben aange nomen, hebben B. en W. getracht die gelden van den heer L. terug te ontvangen. De direc teur weigerde evenwel de door hem ontvan gen gelden in de gemeentekas terug te stor- ten. Blijkens het destijds door de justitie in- gestelde onderzoek ontving de directeur L. alleen in 1919 van de N.V. Gautzsch' Ind. Mij. 1125 en van de N.V. Gasmeterfabriek Wilson te 's-Gravenhage 3984.85 aan pro- visie. De justitie vond geen termen om tot ver- volging over te gaan. B. en W. stellen nu den Raad voor om het eervol ontslag in te trek- ken en te wijzigen in on-eervol ontslag. Hier- door zou het aan den heer L. toegekend pen- sioen door hem worden behouden. Daar- naast geven B. en W. in overweging, om, geheel los van de afkeuring en los van het ignediend verzoek, den heer L. alsnog oneervol ontslag te verleenen niet overeen- komstig zijn eigen verzoek, op een tijdstip, waarop hij niet voor deverdere waarneming van zijn betrekking was afgekeurd. Op dien grond zou hem geen pensioen verle nd kun- worden. Het gemeentebestuur meent, dat het optreden van den ex-directeur van dien aard is, dat alles moet worden aangegrepen om hem niet ongestraft te laten. Indien de ge- meenteraad in dezen zin zou besluiten, komt de pensioenraad voor een geval te staan, dat zich nog nimmer heeft voorgedaan, doch B. en W. oordeelen, dat dit eventuee-1 te nemen besluit geeerbieaigd zal moeten worden en gehandhaafd zal blijven zoolang het niet bij koninklijk besluit is vernietigd wegens strijd Van Houten's Pinguin Bonbons geven iets bij zonder fijns in een een- voudig doosje. In iede- re doos een bon voor „Ons Eigen Tijdschrift'.', onwelwillende critiek werd geuit, wijdt de re- dacteur van „de Kroniek" een nummer groo- tendeels aan de geniale danseres, die zelf een langdurig bezoek aan de redactie-bureaux van „De Kroniek" hracht, het eenige offi- ciee'le bezoek in den Haag, waar haar ter eere een tea werd gegeven en waar, blijkens de in het met foto's geillustreerde verslag over dien middag, tal >\an autoritetiten op kunst- gebied aanwezig waren. De bekende kunstcriticus H. de Boer wijdt een artikel aan de schilderes Lex Meeussen, aan wier schilderijen deze maal de acht horstekstplaten gewijd zijn. Bij een artikel over moderne juweelen zijn fraaie afbeeldingen van byoux uit de collec- tie van Begeer, Van Kempen en Vos. Aan „The Revellers", de jazz-zangers, die zoo'n overweldigend succes te Scheveningen hadden, wordt in waardeerende critiek ge wijd, waarbij speciaal voor „De Kroniek" door Zito geteek-ende portretten der vijf Amerikanen. Als steeds valt de typografische verzorging van „De Kroniek" te roemen. HAAR BLINDEN MAN VERMOORD. Op 28 juli j.l. vorderde de substituut-offi- ci-er van justitie bij de rechtbank te Middel- bur-g twintig jaar gevangenisstraf tegen de jeu-gdige weduwe de J. geboren B. aldaar, die haar blinden man door middel van rat- tenvergif van het leven had beroofd In over eenstemming met het pleidooi van den ver- dediger, mr. A. J. van der Weel te Middel- burg, gelastt-e de rechtbank echter eerst een onderzoek naar de geestvermogens dezer vrouw. De verdachte werd toen naar een ge- sticht gebracht voor het instellen van een onderzoek. Een paar weken geleden werd zij weder naar het Huis van Bewaring te Midd-elburg teruggebracht. Thans zal de zaak op Vrijdag 28 September opnieuw voor de strafkamer d-er rechtbank dienen. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. De September-aflevering van het tijdschrift der Vereeniging „Nederlandsch Fabrikaat" is in het bijzonder gewijd aan de verrichtingen van de Vereeniging, in verband met de IS dezer te Haarlem gehouden algemeene ver gadering. Wij treffen in deze aflevering aan de rede voering, door den voorzitter, den heer Ir. J. van Dusseldorp, uitgesproken, waarin deze zoo helder uiteenzet, waarom het doel van de Vereeniging van zoo groot nationaal, econo- misch belang is, terwijl eveneens in deze af levering is opgenomen de redevoering, welke door den heer de Cock Buning is uitgespro ken en getiteld is: „Het Nederlandsch Be lang bij Suriname". Vervolgens treffen wij nog aan het voor- loopig verslag omtrent hetgeen tot nog toe door de Vereeniging is verricht, terwijl een vlot geschreven artikel een en ander mede- deelt omtrent de voorspoedige en reusachtige ontwikkeling van de industrieele filmafdee- ling der Vereeniging. De maandelijksche plaat, geteekend door Ir. Job Denijs, geeft ditmaal een indruk om trent de snelle ontwikkeling van de Neder landsche Electrotechnische industrie. Maandblad „De Kroniek". „De Kroniek", luxe maandblad, uitgege- ven en geredigeerd door W. H. ten Hoet Par son te's Gravenhage, geeft in het September- nummer weer blijkvan originaliteit. Terwijl eenerzijds een endiousiasnve over Josephine Baker heerschte door hen die haar hadden zien optreden anderzijds en wel voor- nameliik tal hen die Gistermiddag is te Utrecht een alge meene vergader-ing van den Nationalen Bond van bezwaarden in de Gereformeerde kerk gehouden. BUITENGEWOON LAGEN ONDER- WIJSGROEP VAN DEN BOND VAN NED. ONDERWIJZERS. Zondag hied de B. L. O. Groep van den Bond van Ned. Onderwijzers haar eerste jaarvergadering in hotel l'Europe te Utrecht ten 70-tal afgevaardigden uit verschillende deelen van het land was aanwezig. De ver gadering werd geleid door de H. B. gedele geerde van der Sluijs uit Rotterdam. Een voorstel, waarbij de vergadering zich uitsprak voor overheidszorg ten opzichte van de nazorg voor zwakzinnigen werd met algemeene stemmen aangenomen. Inzake de vakopleiding voor zwakzinni gen werd besloten een studiecommissie te be noemen, die voor de volgende jaarvergade ring rapport moet uitbrengen. Aangenomen werd een voorstel Amster dam, waarbij de vergadering zich uitsprak voor een maximum-aantal leerlingen per klasse van 12 voor de gewone zwakzinnigen- scholen en 10 voor het bezinkingsonderwijs In de middagvergadering hield het groeps- bestuurslid P. de Boer, ambtenaar voor de nazorg te Amsterdam, een inleiding over dt taak en de ontwikkeling van het zwakzinni gen-onderwijs. Hij *verdedigde hierbij de vol gende stellingen: 1. De taak van het B. O. is Onderwijs en Opvoeding der zwakzinnigen. 2. Voor deze taak is een goed opgeleide onderwijzersstand noodig. 3. Het B. O. ontwikkelt zich zeer terecht in de richting van „individueel onderwijs". Een noodzakelijk gevolg daarvan moet zijn vermindering van het aantal leerlingen per klas. 4. „Individueel onderwijs" beteekent niet het ontbreken van de schoolorde, zooals wij die kennen (leerplan, te volgen lesrooster verdeeling der uren over intellectueele en vaardigheidsvakken). Een zekere vrijheid van beweging, zooals die thans geeischt wordt, is noodzakelijk. 5. Aan de vaardigheidsvakken dient op de scholen voor B. O. een grootere plaats te worden ingeruimd, dan thans in het alge meen geschiedt. 6. Het is onjuist de „arbeid" op schoo als leervak te beoefenen. Arbeidsonderwij moet als doel hebben den arbeidszin en de a gemeene arbeidsgeschiktheid te ontwikkelen 7. Voor de opvoedende taak op school is bekendheid met de reactie van den zwakzinni- ge in het huiselijk milieu en een juiste beoor deeling van het huiselijk milieu door den leer- kracht noodzakelijk. Deze moet de paedago gische raadgever zijn der ouders. Op deze inleiding volgde een zeer geani meerde discussie, waaruit bleek, dat er in de kringen van de bondsleden bij het zwakzin nigenonderwijs .warme frelangstelJing bestaat voor de verdere ontwfltkeilng van het buifen- gewoon onderwijs. Ter gelegenheid van het vijftigjarig be- staan der Evangelische Gemeente te Am sterdam heeft de pastor loci, ds. P. van Vliet, in de met vele palmen en bloemen versierde Weteringkerk Zondagmorgen een feestrede gehouden. De dienst was zeer druk bezocht. Des avonds werd een bijeenkomst gehou den, waarin dr. A. C. Smitt een feestgroet bracht in herinnering aan zijn vader ds. J. G. Smitt. Voorts spraken nog ds. Linthorst uit Apeldoorn en ds. W. C. Mense uit Loe- nen, beiden vroeger te Amsterdam. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 24 Sept. 1928. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij- vieper lOOstuks 0.80-/ 3.30; Appelen per 100 K.G. 12—/ 42; Augurken per 100 K.G. 650; Bloemkoot le s. per 100 st. 11.10—/ 17.90; Bloemkool 2e s. per 100 stuks 0.80—/ 10.80; Dririven per 100 K.G. 54—/ 66; Gele Kool per 100 K.G. 4.60—/ 9.40; Groene Kool per 100 stuks 6.409.80; Kropsla per 100 stuks 1.10 5.60; Komkommers per 100 stuks 2.10 8; Meloenen per 100 stuks 842; Prei per 100 bos 7.60—/ 11.10; Pieterselie per 100 bos 1—/ 1.80; Postelein per bakje 15—44 cent; Rabarber per 100 bos 2 4.30; Roode Kool per 100 K G. 3.30 10.10; Selderie per 100 bos 1 805.40; Spinazie per 100 K.G. 0.991.23; Snij. boonen per 100 K.G. 12.4041.60; En kele Spercieboonen per 100 K.G. 20.40 26.10; Dubbele Spercieboonen p. 100 K.G 6.4019.80; Tuinboonen per 100 K.G. 6.20; Tomaten: A 7.20—/ 7.60; B 2.20—/ 2.60; C 3.10—/ 5.70; Wortelen per 100 bos 4.309.10. Aanvoer: 5000 stuks Andijvie; 1500 K.G. Tomaten; 1250 K.G. Snijboonen; 2750 K.G. Slaboonen. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Sept. 1928. Langedij-ker Groentenveiling. Bloem kool le s. 8.70—/ 15.70; Bloemkool (reu- ze) 8.60—/ 14; Bloemkool 2e s. 1.90 3.40 per 100 stuks; Wortelen 3.20 3.80; Roode Kool 4.80-/ 7.20; Gele Kool 2.50—/ 6.30; Witte Kool 4.20— 4.70; Uien 6.50—/ 6.90; Diielingen 6.20—6.60; Nep 11.40—12.60; Grove Uien 5.30—/ 5.50; Slaboonen 21.6022.50; Bieten 1.70—/ 4.60; Snijboonen 15.4022.30; Tomaten: A 3.40; B 4; C 2.80; Aardappelen: Sch, Muizen 4.10; Eigenheimers 4.80; Drie- lingen 1.903.80; Kleine 1.30; Ideaal 2.80, alles per 100 K.G. Aanvoer: 29000 stuks Bloemkool; 1100 K.G. Wortelen; 30000 K.G. Roode Kool; 24000 K.G. Gele Kool; 31000 K.G. Witte Kool; 21000 K.G. Uien; 600 K.G. Slaboo nen; 2300 K.G. Bieten; 140 K.G. Snijboo nen; 5500 K.G. Aardappcen en 600 K.G. Tomaten. PURMEREND, 25 Sept. 1928. Op de he den gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 34 st. kleine Fabriekskaas 53.50; 37 st. kl. Boerenkaas 53; 1 st. Commissie 54.50; 1 st.Goudsche kaas 53, in totaat 73 stapels, wegende 55.000 K.G., handel vlug; 1405 K.G. boter 2.202.35 pel Kilogram. Vee. 748 Runderen, w.o. 425 vette 0.75 1 per K.G., handel stug; 459 melk- en geldekoeien 125350, handel stug; 64 Stieren; 37 Paarden 100200, handel stug; 51 vette kalveren 1.351.50 per K.G., handel matig; 224 Nucht. kalv., voor de slacht 1042, handel matig; voor de fok 1029, handel matig; 473 Vette Varkens, voor de zout 0.70—/ 0.75; voor de slacht 0.720.80, per K.G., handel vlug; 84 Magere Varkens 2042, handel vlug; 235 Biggen 1624, handel vlug; 787 vette Schapen 2538, handel matig; 690 Lammeren 1624; 73 Bokken; Kip- peneieren 7.508.50; Eendeieren 6; Piepkuikens 0.202.75; 50 manden Ap pelen, per mand 1.50—/ 4; 100 manden peren 25 per mand. Eierveiling. 2411 st. Eendeieren a 6.20; 22547 stuks Kippeneieren a 78.90; 1406 stuks Kippeneieren b 4.706. WARMENHUIZEN, 24 Sept. 1928. Uien 2e s. 5.60; Blauwe Aardappelen 3.90. Aanvoer: 1175 K.G. Uien; 700 K.G. Aardapplen. NOORDSCHARWOUDE, 24 Sept. 1928. Schotsche Muizen 4.50; Bl. Eigenheimers 3.50; Bl. Aardappelen 4.60; Drielingen 2.40; Spercieboonen 13.60—/ 22.30; Uien 6—/ 6.40; Drielingen 66.30; Grove Uien 5.40—/ 5.60; Gele Nep 11.10—/ 11.20; Roode Kool 4—/ 6; Witte Kool 4—/ 4.50; Gele Ko:ol 3.10— 5.50, alles per 100 K.G.; Bloemkool le s. 8.90^-/ 12.60; Bloemkool 2e s. 0.60 per 100 stuks. Aanuvoer: 1600 K.G. Aardappelen; 400 K.G. Spercieboonen; 19200 K.G. Uien; 6400 K.G. Roode Kool; 13500 K.G. Witte Kool; 3300 K.G. Gele Kool; 675 stuks Bloemkool. PURMEREND, 24 Sept. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardappelen 0.82—/ 1.52 per zak, 25 K.G.; Slaboonen 2.15—/ 3.60 per zak, 15 K.G.; Snijboonen 1—/ 5.40 per zak, 15 K.G.Perziken 37 per 100; Aard- beien 1622 cent per doosje; Tomaten: A 57.80; B 5.60—/ 8.40; C 3.40- 5.20; Tomaten (Bonken) 46, alles per 100 K.G.; Bloemkool 2—/ 16 per 100; Roode Kool 59 per 100: Spinazie 38 82 cent per mand, 6 K.G.; Postelein 56 cent per mand, 1 K.G.; Sla 3.40—/ 4.30 per 100 K.G.; Andijvie 23.90 per 100 K.G.; Bieten 12—/ 15.50 per 1000; Wor telen 414 per 100 bos; Uien 1.10 1.30 per 25 K.G.; Uien (drielingen) 1.15 1.25 per 2!? K.G. Appels: Codlin Kes wick 10—/ 23; Fisher's Eersling 8 20; Groninger Kroon 1820; Kandij- zoet 16—/ 19; Transparante de Cronsels 16f 28; alles per 100 K G. Peren: Beur- re de Mirode 816; Beurre Hardy 12 34; Beurre Lebrun f 1018; Conseil ler de la Cour 10—f 15; Durandeau 8 14; Duchess Williams 1226; Louise Bonne 14—/ 43; Maagdenpeer 10—/ 16; Seigneur d'Esperen 1224; Triomphe de Vienpe 1435, alles per jPinguinsf 1.20; 1 Pinguinsf 1.00 1 Pinguin fo.8o .J,-

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7