DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BuBtenland No. Honderd dertlgste Jaargang ihnymcmeiitsprijs nij vooruitfoetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruiinta Brieyen franco N.Y. Boeli- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Administr. No. 3. Eedactie No. 33. Dagelijksch owerzicht. Iiiichtvaart. Dll nammer oesiaat ait i Diaaen. 1928 duitschland en de ontwapening. Duitschland's stand punt t.o.v. de ontwapening. Waarom Duitschland bianco zal stemmen. Hoe Duitschland ontwapend is. Oisteren hebben we in ons dagelijksch everzicht een la-ng-e motie over de ontwape- nin-z geplaatst en daarbij de opmerking ge- inaakt, dat Duitschland zich van stemmen zou ^Thanfheeft de Duitsche gedelegeerde Bernstoff in een groote rede Duitschland's standpunt uiteengezet. Hij berinnerde, dat de rijkskanseher nau welijks 10 dagen geleden de vergadering dringend verzocht had over de bijeenroeping van de ontwapeningscommissie een bindend besluit te nemen, en tevens om te willen zor- m dat de technische werkzaamheden van de voorbereidende commissie tot een einde jevoerd werden. Miiller heeft er toen op gewezen, dat de taak der eerste ontwapeningsconferentie moest zijn, om een beperking der bewape- ningen door te zett-en, zoowel ter land ter Ke"en in de lucht. Verder was het noodzake- [ijk, dat een volledige openbaarmaking van alle bewapeningen gewaarborgd was. Gedurende de beraadslagingen der derde commissie heeft de Duitsche delegable deze wenschen tot een formeel voorstel gemaakt, het aldus formuleerende: „de vergadering van den Volkenbond verzoekt den Raad dnn vend de eerste ontwapeningsconferentie in den loop van 1929 bijeen te roepen en den voorzitter der voorbereidingscommissie op tedragen deze bijeen te roepen tot opstelling van een doelmatige agenda". Bernstoff drukte zijn spijt uit, dat dit voorstel van Duitschland niet aanvaard is Men had kritiek uitgeoefend op de Duitsche ontwapening en men poogde de bet-eekenis van deze ontwapening te verkleinen. Daar- om achtte spr. zich verplicht, nogmaals het vraagstuk van de Duitsche vergadering toe telichten. Den len Januari 1921 was de Rijksweer tot 100,000 man verminderd, nadat in den voorafgeganen zomer de Duitsche vloot reeds uitgeleverd was. Tegen het einde van 1922 had de vernietiging van munitie en de slechtingen van vestingen voor voile 95 pro- cent haar beslag gekregen. Deze feiten zijn in de -geheele wereld be tend. Duitschland heeft geen zware artillerie meer, geen tanks, geen militaire vliegtuigen en het bezit geen enkele reserve aan inateri- aal en munitie. Zijn kader opgeleide man- schappen wordt van jaar tot jaar geringer; zijn oorlogsindustrie is vernietigd, en het zou vele maanden duren om recruten op te leiden en nog veel langer om de sterk ont- wikkelde vredesindustrie weer in te richten op de vervaardiging van oorlogsmaterieel. Bovendien zou een oorlog allang beslist zijn, voordat Duitschland zijn volks- en industri- eele krachten in staat van tegenweer zou hebben kunnen brengen. Daarom wekt het in Duitschland terecht bittere gevoelens als men de strekking van den omvang van zijn eerlijk toegepaste ont wapening miskent, en z-elfs nog verder gaat door het rijk een soort verwijt te maken van den volkomen staat waarin zich de 100.000 man van de Rijksweer in militair opzicht be- vinden. Die 100.000 man zijn ons door het verdrag van Versailles voorgeschr-even! De- zelfde verbittering wekt het als men den vre- delievenden herstelarbeid, waardoor Duitsch land alleen in staat is aan zijn financieele verplichtingen te voldoen, als een argument tegen ons gebruikt. Hoe staat men nu met de ontwapening? Men moest feitelijk de talrijke resoluties van de Volkenbondsvergaderingen der laat- ste 5 jaar, eens achter elkaar afdrukken, dan zou men een zeldzaam beeld te zien krijgen, en men zou onmiddeHijk kunnen vaststellen dat de voorgelegde resolutie niet alleen geen voornitgang beteeken-t, maar dat zij veeleer tot een verlamming van den wil naar ener- giek-edaden zal leiden. Van een bijeenroeping van de eerste ontwapeningsconferentie is in de heele resolutie n-iet eens m-eer sprake en op zijn hoogst kan men er nog uit lezen dat verdere onderhandelingen over de ontwape ning lan-gs diplomatieke wegen geleid moe- ten worden. Waarom, aldus Bernstoff, slaan wij niet zelf de hand aan den ploeg en trachten vast- omlijnde beginselen voor een ontwapenings conferentie op te stelien? Men spreekt van het gevaar dat het aanzien van den Volken bond bedreigt, als een te gauw bijeengero-e- pen conferentie zonder resultaat weer zou moeten opbreken. Wij achten een ander ge vaar veel grooter, n.l. dat in de wereld de gedachte zou postvatten dat d-e Volkenbond voor zijn b-elangrijkste taak t-erugschrikt, vvaar het de verwezenlijking van de verster- kng van den wereldvr-ede betr-eft Dit zijn de reden-en, die het de Duitsche delegatie onmogelijk maken voor het nieuwe uitstel, dat de resolutie feitelijk beteekent, mede de verantwoordelijkheid te dragen. De Duitsche delegatie zal evenwel niet tegen de resolutie stemmen, opdat, hetgeen zij aan positieve dingen bevat, nog meer verzwakt zou worden. De Duitsche delegatie heeft derhalve besloten bianco te stemmen en aan deze mededeeling wenscb ik de vefwachticg Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 36 §EPTE9IBER te knoopen, dat de voorbereidende ontwape ningscommissie, die in het begin van 1929 zal bijeenkomen, tot een spoedige bijeenroe ping van de eerste ontwapeningsconferentie zal leiden. Dit blijft ons eenig docl. CHINA. DE VELDTOCHT IN NOORD-CHINA. Soldaten die bedelen om brood. De correspondent van de „Times" te Pe king meldt, dat de regeering van Nanking het blijkbaar te druk heeft om haar aandacht te wijden aan haar verantwoordelijkheid in Noord-China. De nationalistische generaals hebben haar telegrafisch gevraagd zich de 100.000 soldaten te herinneren, die tegen den vij-and in Tsjili strijden en die bij de dor- pelingen brood bedelen. Hoewel de winter be- gonnen is, loopen zij blootsvoets en hebben zij geen dekens voor den nacht. In het ver- zoekschrift woi _t gezegd, dat de soldaten van honger zullen omkomen als er geen geld wordt gestuurd. DUITSCHLAND DE TREINMOORD. Hopp naar Verden overgebracht. Maandagmorgen is de roofmoordenaar Etnil Hopp. begeleid door drie beambten van de crimineele politic, uit Wesermunde te Ver den aangekomen. Toen men vertrouwelijk met hem sprak en. hem voorhield, dat hij door den_ moord op Nordmann een vader uit zijn gezin had weg- gerukt, biechtte hij de geheele daad op. Na den moord heeft hij zich eerst naar Hamburg en Harburg begeven. waar hij zich verschei- dene dagen heeft schuil gehouden. Vervol gens is hij gegaan naar de plaats, waar, zoo als hij in de krant gelezen had, naar 'hem ge- zocht werd. Zonder olan is hij daarop zuid- waarts door het Rijnland gegaan EEN BOETE VAN MEER DAN VIJF MILLIOEN MARK. Voor het Hamburger Amtsgericht werd gisteren, na een behandeling, die eenige da gen dtiurde, vonnis geveld in een zaak wegens vertreding van de belastingwet op tabak. Het ging om een aantal leden van een consor tium. die sigaretten onder een vals-ch merk in den handel brachten, waarbij de belasting werd ontdoken. Een sigarenfabrikant, twee kooplie^ei) en een. sigarettenfabrikant werden veroordeeld tot een boete van te zamen meer dan vijf millioen mark, subsidair gevangenis- straffen van meer dan drie jaar. EEN NOODLOTTIG SCHOT. Na een jaohtpartij keerde Maandagavond de koopman Hans Koch, 'hoofdvertegenwoor- diger van de Chrysler Auto-fabriek,---naar Berlijn terug. Met het geweer in den arm was hij naast den chauffeur gaan zitten en tijdens den rit in slaap gevallen. Toen bij Nauen dc auto op een hobbeligen weg kwam, ging het geweer af en het schot trof Koch in het hoofd en doodde hem op slag. FRANKRIJK KANS OP EEN MINISTERCRISIS? Luchtvaart tegen oorlog en marine. Men weet dat de onlangs benoemde minis ter voor de luchtvaart Laurent Eynac het aanstonds aan den stok heeft gekregen met zijn collega's aan het departement van oor log en marine over de bevoegdheden, weike het nieuwe departement bezit. Het departe ment van oorlog zoowel als dat van marine wenscht geen inmenging van het nieuwe mi- nisterie van luchtvaart voor zoover het den militairen vliegdienst betreft. Terwijl juist Luchtvaart medezeggin-gsohap in den aan koop van materiaal noodig acht. Het conflict schijnt reeds vrij hoog te zijn geloopen, want Laurent Eynac noch Pain- leve (oorlog), noch Leygues (marine) willen een stap wijken. Poincare heeft gepoogd een toenad-ering tot stand te brengen, doch tever- geefs. Het verluidt thans dat president Dou- mergue zal trachten een compromis te vin- den. De president zou echter huiverig zijn een der partijen voor het hoofd te stooten, want een heengaan van b.v Painleve uit het mini- sterie zou verstrekkende gevolgen kunnen hebben. Moet er een slachtoffer vallen, dan schijnt de nieuwe minister Eynac de eerst- aangewezene te zijn. EEN MISDADIGERSBENDE GESNAPT. Een uit 9 personen bestaande bende mis- dadigers, op een na alien vreemdelingen, is in handen der Parijsche politie gevallen. Deze is buitengewoon ingenomen met haar vangst, daar het heet dat de bende tal van misdrij- ven (diefstalkn en verduisteringen) uit de laatste maanden op haar geweten heeft. De mannen zijn gevat ten gevolge van hun poging om gestolen juweelen aan /en juwe- lier te verkoopen. Twee Zuid-Slaviers bleken de leiders der bende te zijn; door hen kwam men na een langdurig onderzoek op 't spoor der overige leden, alien jonge mannen, Zuid- Slaviers en Tsjcchen. Zij waren het ook, die in Juli j.l. de inbraak in de Tsjecho-Slo- waaksche legatie te Parijs pleegden en de echtgenoote van den gezant onder bedreiging met een revolver 'snachts in haar slaapka- mer van haar juweelen beroofden. ENGELAND. KAPITEIN TER ZEE DEWAR. Heeft thans weer een sehip. Reuter meldt uit Londen dat de kapitein ter zee Dewar die indertijd bij vonnis van een krijgsraad te Gibraltar ontbeveu was van zijn bevel over een schip, de Royal Oak, aan boor-d van welk vaartuig incidenten waren voorgevallen, thans is bevorderd tot comman dant van den slag-kruiser Tiger. DE STAKING IN AUSTRALIA Een actie van zeelieden te Melbourne. De toestand in de haven van Melbourne is gisteren nog ernstiger geworden, doordat 800 zeelieden besloten hebben te weigeren dienst te doen op schepen waar door vrijwil- ligers zou wor-den gewerkt, en hunnerzijds eveneens te staken als hun zou gelast worden met een op zoodanige wijze bevracht of go- lost schip zee te kiezen. De regeering is voor deze bedreiging echter niet gezwicht en ver- wacht met vertrouwen, dat de groote meer-der- heid der zeelieden, althans te Melbourne en Sydney zich niet bij een eventueel te procla- meeren zeeliedenstaking zal aansluiten. DE DIAMANTDIEFSTAL IN HATTON GARDEN. Een verdachte aangehouden. Men herinnert zich misschien nog wel, da' op den dag af twee jaar geleden in Hatton Garden, de Londensehe diamantwijk, een op- zienbarende postdiefstal werd gepleegd. Aan het postkantoor van die wijk waren door een postwagen o.m. drie postzakken afgehaald, diamanten en paarlen bevattend. Toen een der beide mannen van den wagen aan een volgend postkantoor naar binnen was gegaan bleek, bij zijn terugkomst, de postwagen ver- dwenen te zijn. Hij werd korten tijd later on- beheerd teruggevonden; de pakketten met hun kostbaren inhoud bleken er uit te zijn ge- haald. Een getuige had gezien dat er zakken uit den nostwagen in een auto waren overge- laden, die met groote snelheid was wegge reden. Drie mannen waren volgens de politie bij deze zaak betrokken. Een hunner was de bestuurder van den postwagen. Het mocht evenwel niet gelukken de daders op te sporen De waarde van het gestolene werd zeer ver schillend geraamd; de schattingen liepen van 7000 tot wel 200.000 pond sterling; het ge- tal, dat het meeste genoemd werd, was 80.000 pond. Thans heeft Scotland Yard van de Cana- deesche politie telegrafisch bericht ontvangen van de aanhouding van een der verdachten, den bestuurder van den postwagen, EEN WEERZIEN. James Powell, die nu vijfendertig is, had in 1914 dienst genomen bij het Royal Army Service Corps en was naar het front in het buitenland gegaan. In 1916 werd hij officieel als vermist gerapporteerd en vergeefs bad- den zijn ouders moeite gedaan, om iets over zijn lot te weten te komen. Zijn twee zusters zijn diensters in een restaurant te Cardiff en toen Betty, een van hen, naar een tafeltje toe ging om een klant te bedienen, riep zij op- eens: „Q God! Het is mijn broer!" Daarna gingen broer en zuster naar huis en volgde een blij weerzien, toen zijn moeder opendeed. Powell vertelde, dat hij in de wereld had rondgezworven. Gerechtelijk onderzoek. Een cre- diet voor de slachtoffers. Er wordt een ernstig onderzoek naar de oorzaak van de ramp ingesteld. Het moet zijn komen vast te staan, dat de brandbluschappa- raten in het theater niet in orde waren. Reeds meermalen hadden de autoriteiten klachten over het brandgevaar in het theater ontvan gen en sinds langen tijd waren maatregelen tot verbetering in overweging. Verder wordt gemeld, dat gister een minis- terraad zou worden gehouden in welken Pri- mo Rivera zou voorstellen een crediet beschik- baar te stelien voor het verleenen van steun aan dc achtergelaten betrekkingen der slacht offers van den brand. Ook de gemeente Ma drid zal een bedrag beschikbaar stelien. Het is gebleken, dat eenige lijken, die na den brand gevonden werden, beroofd waren. In verban-d hiermede zijn eenige personen on der verdenking dezen roof gepleegd te hebben gearreseerd. Honderdtien lijken geborgen Zooals we reeds vermeld hebben, zijn tot nu toe uit de puinhoopen van het „Teatro Novedades" 110 lijken geborgen, waaronder elf van kinderen. Het aantal gewonden is tot vierhonderd gestegen. Een aantal personen heeft zich, toen het Week dat ontkomen uit het gebouw niet moge- lijk was, in de vlammen geworpen. Volgens mededeelingen van ooggetuigen zag men hier en daar levende fakkels tusschen de reeds verkool-de lijen. Korten tijd na het uit- breken van den brand stortte het dak in en werden de slachtoffers er onder bedolven Tusschen verscheidene lijken werden messen gevonden, waaruit men concludeert dat velen getracht hebben zich met geweld een door- gang naar buiten te banen. Inderdaad vertoo nen eenige lijken messteken. Een aantal fami lies is zeer zwaar getroffen, doordat vier, vijf of zes leden bij den brand zijn omgeko- men. Het personeel van het theater is met uit zondering van een koriste uit het gebouw ge- komen. De dirigent van het orkest werd licht gewond. De begrafenis der slachtoffers Een deel der slachtoffers van den brand is gistermorgen op staatskosten te Madrid be graven. Kortsluiting niet de oorzaak. De hoofdmachinist van den verbranden schouwburg gelooft niet dat kortsluiting de sinistere oorzaak van den brand is geweest H-et meerendeel der te voorschijn gehaalde slachtoffers bleek den verstikkingsdood ta zijn gestorven. Het doorzoeken van de puin hoopen duurt voort. I6li DE WILD Laat over de Boterstraat, Tel. 34 en 35. HAARDEN. KACHEL9. Steeds het nieuwste. Alleen kwaliteitsartikelen en goedkoop. EEN DUBBELE MOORD. Levend be graven? Te Norton aan de Tees werden Zaterdag een 62-jarige man en zijn 64-jarige vrouw op een stifle plek dood gevonden. De lijken waren met een laag aarde bedekt. Man en vrouw deden elk zaken voor zichzelf en het was bekend, dat zij des Zaterdags geld naar de bank brachten. De vrouw was geworgd, de man had een hoofdwonde, vermoedelijk met een stomp voorwerp toegebracht. In verband met deze zaak is de 22-jarig? kleinzoon der vrouw, die drie jaar geleden met haar tegenwoord'igen man getrouwd was, aangehouden. De politiedokter verklaarde bij de lijk- s-chouwing, dat man en vrouw nog moeten ge- leefd hebben toen zij begraven werden. SPANJE. DE SCHOUWBUR GBRAND TE MADRID. De lijken nog steeds niet alle gevonden. Uit Madrid meldt men over het oprui- mingswerk nog het volgende: Het werk in de puinhoopen van het Teatra Novedades schiet slechts langzaam op, daar de overblijfselen van het ingestorte dak meer dan twee meter hoog in de zaal liggen en de vlammen, on- danks de door de brandweer gestadig op den vuurgloed gespoten watermassa's, nog steeds oolaaien. Het is daarom tot dusver onmoge lijk slechts bij benadering het juiste aantal cloocen op te geven. Zeker is, dat er nog ver scheidene lijken onder de puinhoopen liggen De geborgen lijken zijn veelal dusdanig verminkt, dat het indentifieeren niet mogelijk is. De toestand van tal van gewonden is ho- peloos. De catastrophe vormt in de geheele stad het eenige onderwerp van gesprek. De naar den rchouwburg leidende straten zijn zwart van de menschen, en de politie en gendarme rie hebben groote moeite om de menigte van de puinhoopen af te houden. Gelijk gemeld hebben zich tal van geval len voorgedaan, waarbij de aanwezigen in den schouwburg groote zelfverloochening aan den dag legden. Vele kleine kinderen, die den dood waren ontkomen, moesten in een asyl worden opgenomen, daar niemand hen kwam opeischen, hetgeen doet vermoeden, dat de ouders zich onder de dooden of zwaarge wooden bevinden. De regeering zal waarschijnlijk in haar geheel de teragrdebestelling der slachtoffers bjjwonen. ZWEDEN. ZWEEDSCHE PRINS BEBOET. Prins Bertil, de derde zoon van den kroonprins van Zweden, is tot een geldboete van 500 kronen 335) veroordeeld wegens het besturen van een auto zonder rijbewijs, een dag of veertien geleden, toen de auto, die hij bestuurde, omsloeg, met't gevolg dat een der inzittenden, een schoolkameraad, ge- dood werd. De Prins was weliswaar te jong (hij is pas 16 jaar) om een rijbewijs te kun nen krijgen, maar heeft toch de vereischte vaardigheidsproeven afgelegd. AM ERIK A. EEN GESCHIL TUSSCHEN COLUMBIA EN DE VER. STATEN. Over een petroleumconcessie Er is een nota gezonden aan de regeering van Columbia, waarin het dept. van buitenl. zaken uiting geeft aan zijn verwondering, dat Columbia niet heeft geantwoord op de vragen nopens een geschil tusschen de Co- lumbiaansche overheid en een Amerikaansche maatschappij omtrent een petroleumconces sie voor een terrein ter grootte van vijf mil lioen acres, bekend als de Barco-coneessie, welke de Columbiaansche regeering heeft in- getrokken. De Columbiaansche regeering staat op het standpunt, dat het geschil uitsluitend een aangelegenheid betreft tusschen haar en „een partieuliere onderneming, opgericht met het doel om onder de Columbiaansche wet de rijkdommen des lands te exploiteeren". Zij protesteert nadrukkeliik tegen het optreden van het Amerikaansche dept. van buitenl. zaken ter bescherming der concessie. De Senaat van Columbia steunt de regeering. De Senaat van Columbia heeft zijn goed- keuring gehecht aan de verwerping door de regeering van de diplomatieke interventie der Vereenigde Staten inzake de concessie van Barco. De Senaat nam een motie in dien zin aan na het verslag te hebben aangehoorc van den minister van buitenlandsche zaken, die verklaarde, dat ingevolge het Interna tionale recht diplomatieke interventie door een souvereinen staat alleen behoort te worden toegelaten in een geval waarin recht onthou- den wordt. EEN NEGER-KAPITALIST ONTVOERD. Een losgeld geeischt van 50.000 dollar. Vier blanke mannen hebben Vrijdag te Harlem een neger-kapitalist, Casper Hol- stein, ontvoerd1. Zij eisehen een losgeld van 50.000 dollar. Toen hij even na middernacht geen stil uur in het deel van Harlem waar de ontvoe- j ring geschiedde een woning verliet, grepen zij hem en wierpen hem in een auto. Hol- stein's chauffeur vervolgde hen met de auto van zijn meester, maar de groote limousine was niet in staat de hoeken zoo scherp te nemen als de kleinere wagen der ontvoerders en raakte weldra het spoor bijster. Vrijdagm-iddag telefoneerden de ontvoer ders van de club, waarvan Holstein voorziD ter is en eischten een belooning van 17.000 dollar, later stelden zij nog twee nieuwe eisehen, waardoor het losgeld1 50.000 dollar werd. Holstein wordt als een der rijkste in- woners van Harlem beschouwd. IS HOOVER „DROOG"? Beschuldiging en ontkenning. Het drankverbod in de Ver. Staten heeft natuurlijk ook nadeelen, en een daarvan is dat het sommige menschen er toe brengt, hunt medemenschen te bespionneeren en dan van het afgeloerde of afgehoorde een onsympa- thiek gebruik te maken. Dat leidt dan tot be- schuldigingen en tegenspraken. Zoo'n be schuldiging is nu dezer dagen geuit tegen den candidaat der Republikeinen voor het Presidentschap der Unie, Hoover. De bschul- diiging luidde „dat Hoover er vaak eentje had genomen". Dat was tenminste de bewering, door senator W. C. Bruce geuit op een Demo- cratische bijeenkomst te Westminster, in den staat Maryland. Bruce wierp den Republi- keinschen Democraten „huichelarij" voor, want Curtis, de Republikeinsche candidaat voor het vice-presidentschap, zou al evenmin „kurkdroog" zijn als Hoover. Senator Bruce noemde ook zijn zegsman en dat was de bekend Chicagoosche advocaat in strafzaken Clarence Darrow. Deze zou dan tot Bruce gezegd hebben„Ik ben verbaasd over het standpunt van Hoover ten opzichte van het drankverbod, want ik heb zelf heel wat glaasjes met hem gedronken! En wat Curtis betreft: „Bruce had dezen op een wedren gezien met een flesch drank in zijn zak." En h", Bruce, vertelde die staaltjes enkel maar om te bewijzen, hoe een erge hui- che'arij het drankverbod dver het Amerikaan sche volk had gebracht. Natuurlijk is men aan advocaat Darrow gaan vragen wat er van waar was. „De be wering is onjuist!" zei de advocaat. Hij gaf toe tegen een vriend van senator Bruce wel eens iets gezegd te hebben, maar dat toch niet. Wat het dan wel was geweest wilde hij niet zeggen. Wat hem zelf betrof, verklaarde Darrow nog, ,,dat hij die slokjes noolt had gedron ken". Hoover moest vond Darrow maar voor zich zelf antwoorden. Laat men het hem maar vragen." MEXICO. DE OPVOLGER VAN CALLES. De minister van binnenlandschi zaken voorloopig president. Een Reuter-telgram uit Mexico aan de En- gelsche Haden meldt, dat er alleen nog maar eenige formaliteiten behoeven te worden vervuld voor Senor Emilio Portes Gil, de minister van binnenlandsche zaken, voorloo pig president van Mexico wordt als opvolger van Calles, met ingang van 1 December. De Kamer heeft in comite-generaal haar goed- keuring gehecht aan het voorstel, waarbij Senor Gil tot 5 Febr. 1930 dit ambt zal be- kleeden. Hij heeft onlangs aangekondigd, dat hij de politiek van president Calles inzake godsdienstige vraagstukken zou steunen en de noodige maatregelen zou gelasten om de godsdien-stwetten door het heele land1 te doen naleven. AFRIKA'. EEN MOORDENAAR GEVAT. De brandweer te Honoloeloe werd Zater dag te hulp geroepen om de menigte te ver- spreiden, die zich voor de gevangenis verza- meld had Qp het bericht, dat een 19-jarig Japanner die een 1'0-jarig jongetje onvoerd en vermoord had daar gedetineerd was. De vader van het jongetje had den moordenaat 4000 dollar losgeld gez-ond-en; een poging om een van de vier biljetten van 1000 dollar uit te geven leidde tot de arrestatie van den Japanner. DE EERSTE POSTVLUCHT VOLBRACHT. De etappen der vlucht. Kapt Koppen, die gistermiddag te Ba- tavia arriveerde en vandaar naar Bandoeng doorvloog heeft de vlucht in de volgende etappen afgelegd: 13 September: Amsterdam—Weenen; 14 September: Weenen—Sofia; 15 September: SofiaAleppo; 16 September: AleppoBagdad; 17 September: BagdadBender Abbas; 18 September: Bender AbbasKarachi; 19 September: KarachiAllahabad; 20 September: Allahabad—Calcutta; 21 September: Calcutta—Rangoon; 22 September: Rangoon—Sengora 23 September: SengoraMedan; 24 September: MedanPalembang; en 25 September: Palembang—Bandoeng. Voorspoedige vluchten. Naar aanleiding van de volbrachte vlucht van het eerste vliegtuig, deelt de directeur der N. 1. L. M. het volgende mede: De H.-N.A.F.A., die op 13 September te 6 uur's morgens van Schiphol is vertrokken, heeft dus over den tocht naar Batavia en ALRMAARSCHE COURANT. OPGERICHT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1