Iltiimclit Curant. Htnderd dertigsfe Jaargang. VrM<ia&' 38. September. L. Frankenberg, Alkmaar. tabletten hij Verkoudheden en Rheumstiek iiuchivaarl. Kerk en school So 230 1928 drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken- lk dat bij hun college is ingekomen een ver- roek van Piet, alhier, om verlof tot den „rrkoop van alcoholhoudende dranken, ande- ren dan sterken drank voor gebruik ter plaat- van verkoop in het perojel Langestraat 78. Binnen twee weken na dagteekening dezer tan een ieder schriftelijk bezwaren tegen het erleenen van ait verlof bij hun college in- Wn. Alkmaar, 28 September 1928. Bureemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester A. KOELMA, Secretaris. BKUTALE ROOFOVERVAL. Een winkelier overva.lt een winkei- iutirouw. De dader is gegrepen. fiisteravond is in de Van Oidebarnevelt- ih-aat te Rotterdam een zeer brutale poging diefstal met geweldpleging ondernomen. Omstreeks 7 uur kwam een man van mid- tpibaren leeftijd een chocoladewinkel in die aat binnen. Hij bestelde iets en yroeg de winkeljuffrouw, die het bestelde ging inpak- ken of hij even van de telefoon gebruik zou raogen maken. Dit werd hem toegestaan. De man liep naar het toestel, waardoor hij vlak hij de winkeljuffrouw kwam te staan. 1 lotse- line haalde hij een hamer uit zijn zak te oorschijn, waarmede hij de juftrouw een Waren slag op het hooid toebracht De juf- frouw kreeg een ernstige hoofdwond en be- aon luid om hulp te roepen. De man gaf naar daarna nog een paar harde slagen met den hamer. De winkeljuffrouw wist ten slotte den hamer te grijpen en vast te hou- den waardoor de man niet meer kon slaan. Hii'liet zijn wapen los en rende de straat op. De juffrouw, die zwaar uit enkele ernstige hoofdwonden bloedde, zakte ineen en bleef bewus-teloos liggen. Intusschen had het gebeurde de aandacht van een voorbijganger getrokken. Toen hij den man den winkel uit zag komen, zette hij hem na, roepende: Houdt den moordenaar; Op dit roepen kwamen meer voorbijgangers aanloopen en er ontstond een wildc jacht. De aanrander bleek evenwel een harde loo- per te zijn en hij wist een flinken voorsprong te krijgen. Het aantal achtervolgers groeide steeds aan. Aan het einde van de Van Oldenbarne- veltstraat holde de vluchteling den Maurits- wef op. Toevallig kwamen een eind verder 2 agenten in burgerkleeding aanwandelen. Toen zij den vluchteling zagen naderen, met de luid roepende menigte op eenigen afstand achter zich aan, begrepen zij, dat er rets aan de hand moest zijn en zij wisten den man te pakken te krijgen. Hij werd dadelijk naar het politiebureau aan de Witte de With- straat gebracht. Daar bleek, dat men te doen had met den 40-jarigen winkelier J. T. v. N., van den Mathenesserweg. Hij erkende zijn daad hebben gepleegd met de bedoeling, om, als hij de winkeljuffrouw had neergeslagen, zich van den inhoud van de geldlade meester te maken. De omstandigheid, dat hij haar niet met een slag ineens bewusteloos had gesla- gen, was oorzaak geworden, dat hij te lang in den winkel moest blijven, zoodat hij geen kans meer had gezien, de lade te lichten. De man is opgesloten. In dien tusschentijd had het publiek den gemeentelijken geneeskundigen dienst ge- waarschuwd, die de winkeljuffrouw de 33-jarige v. S. naar het ziebenhuis aan den Coolsingel vervoerde. Daar is zij weer bijgebracht en daar zijn ook haar wonden_ verbonden. Daarna is zij naar haar woning vervoerd. Zij kan thuis worden verpleegd. Gisteravond heeft zij nog een verklaring voor de politie kunnen afleggen. EEN GEHEIMZINN1G SCHIP. Met kwam en verdween weer. De Noorsche stoomer „Baume", die be- jin Augustus te Walvisbay in Noord-Japan buiten de driemijlsgrens geankerd was om drinkwater in te nernen, geen scheepsmanifest bieek te bezitten en's nachts verdween, toen de autoriteiten den kapitein hadden aange- zegd, zich den volgenden dag voor het on derzoek van zijn papieren te melden, is gist termorgen buiten Batavia geankerd. De be- manning bestaat uit Noren en Chineezen. De lutoriteiten steilen een onderzoek in. (Te Walvisbay verklaarde de kapitein, dat het schip machinerieen uit Polen naar China vervoerde. Als reeder gaf hij een te goeder laam bekend staande firma op, maar een aan deze firma gezenden telegram kwam als on- bestelbaar terug). De gezagvoerder van het stoomschip wei- gerde aanvankelijk mede te werken aan het onderzoek van de politie naar de lading. Ten Biotte gaf de kapitein na eenige weigering last de luiken te openen. De politie drong toen door tot het ruim van het schip. De ge zagvoerder ontkende eenige munitie aan board te hebben onder de lading, maar des- ondanks slaagde de politie er in verschei- dene kisttn munitie te vinden, die onder den kolenvoorraad verborgen lagen. Het verdere onderzoek is uitgesteld tot den volgenden Jiorgen. Intusschen zijn verschillende politie- beambten aan boord van de ,,Baune" gepos- teerd, ten einde te beletten, dat het schip er var.door zal gaan. Aneta verneemt nader, dat nog voor d po litie gereed was het havenpolitiebureau te verlaten, om zich aan boord van de „Baune" e begeven, het schip er in slaagde onder stocm te komen en er vandoor te gaan. EEN TOLKWESTIE. De heer Wililnge Prins te 's-Gravenhage, 'igenaar van den tol op de Bruggelaan van lubbega-Schurega naar Oldeberkoop, is te'agvaard tot teruggave van 20 cents, zijn- e onder protest betaald en als onverschul- Fgd weer teruggevorderd door den burge- jn ester van Schoterland, den heer Falkena. A bedoeling is, een gerechtelijke beslissing in te lokken over de vraag, of daar inder- laad #en recht tot tolheffing bestaat. De oorsprong van den tol dagteeicent ver- mocdelijk uit 1656. Toen hebben de voorou- ders van den heer Willinge Prins bij Olde berkoop over de Kuinder of Tjonger een brug geslagen, ter vervanging van een pont. De kosten van die brug bedroegen 635, een voor dien tijd vrij hoog bedrag, dat men ver- moedelijk door de tolheffing heeft willen com- penseeren. Toen de Tjonger gckanaliseerd werd, kwam de brug te vervallen en daar- voor in de plaats kwam een duiker. Van bruggeld is dus op het oogenblik geen sprake meer. Sedert dien is, in de jaren dat ons land deel van het Fransche keizerrijk uitmaakte, een wettelijke regeling van de tolheffing tot stand gekomen, die tot basis nam den be- staanden toestand. A1 degenen, die van hun recht ten genoege van de Fransche autoritei tm konden doen blijken, konden langs admi- nistratieven weg in hun recht tot tolheffing worden bevestigd. In het onderhavige geval nu stelt de eischer zich op het standpunt, dfft volgens de bedoelde Fransche wet de bevestiging alleen bij keizerlijk decreet kon geschieden, het bestaan van wellc decreet de tegenwoordige gerechtigde niet kan aan- toonen. Deze laatste grondt zijn recht blij- j kens het naast den tol hangende tarief op een decreet van den toenmaligen prefect, dat volgens hem in dit geval voldoende zou zijn geweest. Wij leveren alle Ledecwapen met voile garantie. NEDERLAND IN DEN VREEMDE. Door bemiddeling van de vereeniging Nederland in den vreemde" werd verkre- gen, dat een voor Chicago bestemd carillon, o.a. van Nederlandsche muziek wordt voor- zien. NO O DL AND ING Gistermiddag heeft het militaire vliegtuig F 256, wegens een defect aan den motor een noodlanding bij Ophemert gemaakt, waarbi;' het toestel in den sloot geraakte. Hoewel nie ernstig beschadigd zal het gedemonteerd moeten worden. Persoonlijke ongelukken had den niet plaats. KORTE BERICHTEN. De 30-jarige gehuwde H. Poesse, wo- nende te Eefde, gem. Gorssel, en werkzaam in het koelhuis aldaar, kreeg daar eergiste- ren een botervat op het( hoofd. Met een gat in het achterhoogd werd hij eerst naar zijn woning en daarna op last van den geneees- heer, naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij nog denzefden dag overleed. De hulpkeurmeester T. te Coevorden heeft gistermiddag op den Schoonebeekerweg met zijn motor een woonwagenbewoonster aangereden. De toestand van de vrouw is hopeloos. Gistermorgen is het vijfjarig kind van den heer M. v. d. Berg te Eindhoven van een brachtauto geval len en ernstig gewond op- genomen. Een uur later is het overleden. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 7623, 10464, 11041, 2078 f 1000. Ns. 10648, 13512, 14004, 15866, 19106, 19849 400. Ns. 3597, 8794, 9879, 18569 200. Ns. 2416, 6308, 7325, 8164, 9075, 4646, 11683, 13428, 14321, 15441, 11623, 17226, 19562, 20830 100. De terugkeer van ae ,,Krassin". Verwacht wordt, dat de „Krassin" in de eerste dagen van October te Leningrad zal terugkeeren. Oorlogsschepen zullen de sleepboot tege- moet varen en een speciale delegatie zal de opvarenden van de „Krassin" begroeten. De leiders van de expeditie zullen zich naar Moskou begeven om rapport uit te brengen. DE „GRAF ZEPPELIN". Plannen voor proefvluchten boven Europa. Hoewel de kans bestaat, dat er krachtige Fohnwinden zullen gaan waaien, zal de „Graf Zeppelin" hedenmorgen te 7 uur op- stijgen en naar Munchen vertrekken. Het is nog niet zeker of de vlucht zich verder tot Weenen zal uitstrekken. De president van den Rijksdag Lobe zal de vlucht meemaken, evenals de Amerikaansche commandant Rosendahl. Voor het luchtschip naar Amerika zal ver trekken, zal eerst nog een groote vlucht bo ven Europa worden gehouden. Het is echter nog niet bekend of deze vlucht naar Spanje of naar de Noordelijke buurlanden van Duitschland zal gaan. DE ZWITSERSCHE MILITAIRE AVIATIEK. W antoestanden. Op een kort geleden te Lugano gehouden bijeenkomst van de gedelegeerden der Zwit- sersche officieren-vereenigingen, werd door kapitein Meier-Muller o.m. het volgende ge zegd over de crisis in het Zwitsersche mili taire vliegwezen: „In naam van Avia, de vereeniging van of- ficieren der luchtvaart-afdeeling, leg ik de volgende verklaringen afU alien weet, welk een zware moreele crisis onze militaire avia- tiek doormaakt. Wei heeft naar aanleiding van den doodelijken val van kapitein Cartier tengevolge van vleugelbreuk, een streng on derzoek plaats gehad. Het rapport van de in- ternationaal samengestelde commissie van experts, ligt sedert eenige weken op het de- partement. Dit rapport luidt ongunstig, zoo wel wat den bouw, als wat den zekerheids- coefficient van het veelgenoemde vliegtuig- type M.A. 8 betreft" „De leidende, met den bouw der vliegtui- gen beiaste ingenieurs der regeeringsfabrie- ;en, moeten een zoo groot gebrek aan ken- nis hebben, dat een technische bespreking tusschen de commissie van experts en een van deze ingenieurs, als hopeloos moest worden opgegeven. Van de 18 vragen, die aan de experts-corn- missie waren voorgelegd, werden er 17 on gunstig beantwoord ,,Ik stel in naam van de vereeniging van offici-eren vast, dat al deze feiten, die toch zware beschuldigi-ngen hevatten, tot op heden van regeeringswege nog geen dementi hebben uitgelokt. Ik stel verder vast, dat thans in Thun weer 30 stuks van de D. H. 5 (dus een federate constructie) worden gebouwd, een nieuwe s-eri-e dus van onze oude verkenningsmachine, waarbij al leen de houten triplex romp vervangen wordt door een romp van staalbuis. Ook dez-e ma chines moeten we weer vliegen, ofschoon we tot nog toe van haar constructie-sterkte niets afweten. Ik stel vast, dat het wantrouwen van onze militaire vliegers in de producten der regeeringsfabriek nog steeds maximaal is!"... „Wij hebben het recht, en zijn vast besloten dat recht ook als soldaten te handhaven om tegen een onnoodig ver- grooten van het gevaarselement in ons ge- vaarlijk beroep, met alle ons ten dienste staande middelen op te komen!" DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. DE M.-N.A.F.B. te Akyab. Van- daag naar Rangoon. Het persbureau Vaz Dias meldt: Het tweede vliegtuig, de H.-N.A.F.B. is gister van Calcutta te Akyab aangekomen Heden zal het den tocht voorzetten naar Rangoon. De H.-N.A.F.C. te Boedapest, Het derde toestel dat den tocht naar Indie begonnen is, is gisteren om 11.05 uur uit Neurenberg vertrokken en om 15.40 uur ta Boedapest aangekomen. Alles is in orde. Heden wordt de tocht voorgezet. VON HuHNEFELD NAAR TOKIO. Het vliegtuig Europa, met Von Huhnefeld aan boord, landde Woensdag, van Karachi komend, op het exercifie-terrein van Alla- habad.De piloot kon door de ingevallen duis- ternis het vliegveld niet vinden. Langs een nog met gevlogen lijn De vlieger Von Hiihneteld is gistermorgen 9.30 uur hier opgestegen met het voornemen naar Tokio te vliegen. Hij wil over een tot nu toe niet gevlogen lijn via Mandalay-Kanton- Nanking naar Tokio vliegen. Hij hoopte gis ter zonder tusschenlanding Mandalay (in Britsch Birma) te bereiken, doch het is mo gelijk dat hij in verband met het verander lijke weer in de Golf van Bengalen zijn plan nen wijzigt- ITALIAANSCHE WATER- VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Drie dooden Woensdag zijn twee militaire watervliig- tuigen verongelukt. Drie militaire vliegers werden gedood en een werd gewond. NA DE ITAL. POOLEXPEDITIE. Penzo naar Itali'e, De Italiaansche vlieger Penzo, die aan h;t recidingswerk van Nobile had deelgenomen. is gisterochtend 8 uur 45 met zijn vliegboot van Schellingwoude naar Italic vertrokken De Latham 47. Woensdagmorgen is te Parijs de kist aan gekomen met de op den lsten September door visschers bij het eiland Fuglo gevon- den drijver van de „Latham", waarmede Amundsen, Guilbaud en hunne metgezellen den dood hebben gevonden. De drijver is zwaar beschadigd. Men neecnt aan, dat het vliegtuig niet op het pakijs is geland, doch boven de open zee neergestort is. Ook in Fransche luchtvaart- kringen is men er nu wel van overtuigd, dat 1 de bemanning is omgekomen. ONDERWIJZERSVERGADERING. Gisteren w-erd in cafe Central alhier voor het eerst na langen tijd weer eens een v-er- gadering gehouden van onderwijzers en on- derwijzeressen in de Inspectie Alkmaar, in den geest van de vroegere arrondissements- vergaderingen. Deze sam-enkomst ging uit van een Com missie bestaande uit de heeren J. V-ermeer, D. J. Ruijter, J. G. Bosschaart, A. Dijkers en M-ej. A- Holle. Ongeveer tweehonderd onderwijsmen- schen, komende uit d-ertig verschillende ge m-eenten in de Inspectie en behoorende tot het Openbaar L. O. en U. L. O., het Buiten- gewoon L. O. en het Christelijk Bijzonder Onderwijs, waren aanwezig. De bovenzaal van Central was tot in de verste 'hoeken gevuld, toen ongeveer kwart voor elf de heer Vermeer, hoofd der O. L. School te Driehuizen en voorzitter der Com missie, -de vergadering opende. Deze zei o.m. het volgende: Als voorzitter van de Commissie van voor- berei-ding rust heden op mij de aangename taak, de eerste bijeenkomst van onderwijzers en onderwijzeressen in de inspectie Alkmaar te openen. Ik heet U dan ook alien van harte welkom en verheug mij er over, dat zoo velen zijn op gekomen, om van hunne belangstelling te doen blijken. In't bijzonder verblijdt het mij, dat onze geachte Inspecteur, -de heer Rahd-er, hier aan wezig is en ik neem deze gelegenheid waar, om Z.E. namens de Commissie en zeker ook namens U alien, hartelijk dank te zeggen voor zijne medewerking en den steun ons ver- leend. Zooals U alien n u wel zeer zeker bekend zal zijn, is deze vergadering een gevolg van -de actie, door de afdeeling Alkmaar Buiten" van het N. O. G. begonnen. In die afdeeling werd reeds in 1922 het besluit genomen, in overleg te treden met den toenmaligen inspec teur, wijlen de heer van Buysen. 't Resultaat was weinig bemoedigend en ofschoon de zaak herhaalde malen ter sprake kwam, bleef de be- kende oud Hollandsche langzaamheid ook hier een beletsel, tot in Januari 1927 een nieuw voorstel werd ingediend. In Februari had overleg met den heer In specteur plaats. Dit had een gunstig verl-oop In Maart en April werden circulates aan alle afdeelingen en vereenigingen in onze Inspectie verzonden, waarop al spoedig ver- scheidene adhaesie-betuigingen inkwamen. De w i 1 om de zaak door te zetten was ons duidelijk geb!eken. Een aanzienlijk deel der onderwijzers stond aan onze zijde en de weg was gebaand. Op de vergadering van 9 Juni werd besloten in September te vergaderen. On die vergadering wexd tevens besloten, fn overteg te treden met den adrnMstrafeur"1 der Koloniehuizen te Egmond aan Zee en een bespreking van het vak „Handenarbeid" wen- schelijk geacht. De heer Mulder werd ten slotte voor deze bespreking bereid gevonden. Met algemeene stemmen werd de heer Rah- der tot eere-voorzitter benoemd en, ik zeg het hier met buitengewone voldoening, deze be- noeming werd door Z.E. volgaarne aanvaard. Spreker herinnerde daarna aan vele vorige vergaderingen, maar zij hadden helaas! geen blijven-d bestaan. De niet-medewerking der katholieken was oorzaak, dat het personeel van vele scholen op de vergaderingen ont- brak. Onder de tegenwoordige omstandighe- den is het dan ook n i e t te verwachten, dat een inspecteur de leiding op zich zal nemen van een bijeenkomst, die niet alle scholen in zijne inspectie omvat. Ook in onze inspectie kan dat niet en we moeten reeds dankbaar zijn, dat de heer inspecteur te vinden was voor raad en medewerking. Uit uw verrassend groote opkomst leid ik af, dat ge het oordeel Uwer Commissie ten volte onderschrijft en h a a r arbeid niet tever- geefs is geweest. Maar dan rust ook op U alien de plicht, de jonge vereeniging in stand te houden en tot bloei te brengen. En steun hebben we noodig voor dat werk. Steun van de ouderen met hun levenswijs- heid en ervaring; Steun van de jongeren met hun idealisme, hun betere opleiding en hoogere ontwikke- ling; steun van hoogstaande wetenschappe- lijk gevormde mannen en vrouwen, die ons onderwijs betere banen kunnen wijzen. Ik hoop, dames en heeren, dat het onze vereeniging in alle opzichten mag welgaan. Hiermede verklaar ik deze le vergadering voor geopend. Hierna was het woord aan den heer E. Rahder, Inspecteur L. O. in de Inspectie Alk maar. Deze verklaarde volgaarne zijn medewer king voor deze vergadering te hebben ver- 1-eend, omdat hij het belang er van hoog aan- slaat, niet zoozeer om d-e onderwerpen op Onderwijsgebied, die er kunnen behande'.d worden (dit geschiedt tegenwoordig zoo uit- gebreid mogelijk in periodieken en vaktijd- schriften) maar vooral ook om de gelegen heid die zij de onderwijzers biedt met hun collega's in de Inspectie en met hun ziens- en werkwijze kennis te maken. Zoolang niet alle scholen, openbare en bijzondere, met het idee van een Inspectievergadering meegaan, kan het organiseer-en van de vergadering niet van den Inspecteur uitgaan. De voorbe- reiding eischt bovendien heel wat tijd en daarom was het spreker sympathiek, dat de Commissie het initiatief genomen had. Het woord was daarna aan den heer A R. Mulder, hoofd der U. L. O. School alhier, tot het houden van een inteiding over Han- denarbeid op de Lagere School Op enthousiaste wijze zette spreker het belang van den handenarbeid uiteen. Hel geeft den kinderen zoo uitmuntend gelegen heid wat „te doen", zij zien iets ontstaan, het beginsel der zelfw-erkzaamheid wordt op bui tengewone wijze toegepast en de kinderen doen het zoo gaarne. Spr. ging tevens na het nut van papier-, klei- en kartonarbeid in verban-d met andere leervakken. Natuurlijk werd spr. aan't slot van zijn rede dank gebracht door den voorzitter voor zijn welwill-endbeid. Voor's middags stond op het programma een gemeenschappelijke tocht naar Egmond aan Zee en een bezoek aan de koloniehuizen Zwart-endijk en K-erdijk van het Centraal Ge nootschap voor Kinderherstellings- en Va cantiekolonies. Om bij half twee vertrok het gezelschap per tram naar- Egmond. Allen verzameld-en zich aldaar in de groote recreatiezaal van Zwartend-ijk, waar een hartelijk welkomst- woord werd gesproken door den heer Bos directeur van het Genootschap. Duidelijk liet d-eze uitkom-en hoe in de ccholen en in de ko loniehuizen geaibeid wordt aan de opvoe- ding van het kind en dat hij dus de aanwezi- gen zeker mocht toespreken als collega's De ambitie en toewijding der verpleegsters wer den door hem ten zeerste geroemd. Boven dien gaf spr. een overzicht van den groei en de tename van het werk van het Centraai Genootschap. Nadat de heer Vermeer aan den heer Bos zijn dank had gebracht voor de welwillend- heid om de vergadering te willen ontvangen, werden een tweetal zeer interessante films vertoond. De eerste over het leven en wer ken in diverse koloniehuizen van 't Genoot schap, de tweede over het succesvolte verple- gingswerk in den winter, dat de beste resul- taten opleverde. Tal van prachtige wmterop- namen uit ons duinlandschap vielen te be- wonderen, en een luid applaus beloonde de filmvertooning. Hierna werd aan het geheele gezelschap de thee geserveerd door de directrice, geas- sisteerd door vel-e hulpvaardige verpleeg sters. Thee en versnaperingen lieten zich uit- stekend smaken en dit onthaal werd door al ien ten zeerste gewaardeerd. De heer Vermeer was dan ook zeker de tolk van alien toen hij den heer Bos, de di rectrice en d-e andere dames ten zeerste be- dankte voor de buitengewoon hartelijke ontvangst. Aardig was het dat nog door een der aan- wezigen het woord w-erd gevoerd, die in zijn jeugd als patient in Zwartendijk was ge weest, hetzelfde gebouw, dat hij nu als gast bezocht. Onder leiding van de heeren Bos en van E-enennaam werden daarna de koloniehuizen Zwartendijk en Kerdijk bezichtigd. Zeer in- teressant. Na dit bezoek keerden de deelnemers naar hun diverse woonplaatsen terug, ten zeerste voldaan over al hetgeen de Commissie voor dezen dag had georganiseerd. Zeug" bij Me'demblik een R.K. Noodkerk ge bouwd voor de aldaar werkende Zuiderzee arbeiders. Het gebouw, geheel van hout gebouwd zal vermoedelijk 7 October a.s. in gebruil worden genomen. GESLAAGD. De heer J. B. Schouwink alhier behaalde let radicaal godsdienstonderwijzer in de ted. Herv. Kerk. PREDIKBEURTEN. 30 September. Alkmaar. Groote kerk, 10.30 uur, Ds. Deetman, Avond 6 uur, Ds. Hak (Zondag 50) Dinsdag 2 October 's avonds 7.30 „Gemeente-avond" in de Groote kerk ter her denking van 100-jarig bestaan der algemee ne commissie tot de zaken der diaconie. Spreker Ds. H. E. Vinke van Zundert, met medewerking van het zangkoor van den heer J. F. de Haas. Zie nader bericht onder „Kerk en School." <q !f iilv Ged. Staten hebben goedgekeurd het besluit van den gem-eenteraad van Velsen, om de lagere school E op te beffen. Te Goes werd Woensdag de 62ste al gemeene vergadering gehouden van de Ned. Zondagsschool Vereeniging. Met goedkeirring van den minister van wa- terstaat en de directie der Zuiderzeewerken, woidt op het in zee cemaakte eiland „Oude Kapelkerk gesloten, 10 uur in de „Har- monie", Ds. Verwaal. Wegens werkzaamheden in de Kapelkeri worden de gewone godsdienstoefeningen a.& Zondagen 30 Sept. en 7 Oct. gehouden in de groote zaal van de „Harmonie". Evang.-Luthersche kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Rem.-G ere form, kerk, 10.30 uur, Ds. Toutgast. Gereform. kerk, 10 uur, Drs. Bronkema. Avond 5.30 uur, Preeklezen. Mersteld Apostoliscrx Gemeente, Tous saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Chr. Geref. Gem., Koningsweg 23, 10 uui en n.m. half zes, Leesdienst. Woensdag 3 Oct. 's av. half acht, Ds Binee van Zaandam. LEGER DES HEILS. Zondag 30 September en Maandag 1 Oc tober Oogst- en Dankfeest. Zondag 7 uur v.m. Dan-kstond 10 uur v.m. Heiligingsbijeenkomst. 3.30 uur n.m. Openluchtsamenkomst bij den Kattenberg. 8 uur n.m. Heilsprediking. Maandag 8 uur n.m. Verkoop van al he! ten toon gestelde. Dinsdag 2 October 8 uur n.m. Soldaten- bijeenkomst. Donderdag 4 October 8 uur n.m. Openbare samenkomst. UIT DE OMGEVING. Herv. Gemeenten. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. v. d. Kie- boom. BERGEN, 10 uur, de heer Schouwing van 's-Gravenzande. Geref. kerk, 10 uur, Leesdienst. Nam. 5 uur de heer R. Bronkema, Doc- torandus i. d. theologie. Rechtz. Herv. E. V. L. „Maranatha"10 uur, Ds. H. J. Hak van Alkmaar. „Looft den Heer", vereeniging tot verbrel ding der Waarheid, Boschkapel, Kerkelaan 17 bij de Sparrelaan, v.m. 10.15 uur, de heer J. J. Ruijs; 12.30 uur, Zondagsschool. GROET, „Looft den Heer", vereen. tot verbreiding der Waarheid, avond 6.30 uur (o t.) de heer J. J. Ruijs in de zaal van K. Pijs. Dinsdagavond 8 uur bij P. Dalenberg, Wagenmakersweg. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uu». (o. t.) Leesdienst; 2.30 uur (o. t.) Ds. van Baalen. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur (o. t.) Ds Donner. Chr. Geref. kerk, 9.30 en 3 uur (o. t.) D? Drenth. y- Doopsgez. kerk, geen dienst. DIRKSHORN, geen samenkomst. EGMONDBINNEN, 10.30 uur, Ds. Spelberg. GROOTSCHERMER, 10 uur, Ds. Groot HEILOO, 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. A. A". Donselmann van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, zie Veenhuizen. KOEDIJK, 10 uur, Da. Haumersen. Jeugddienst. NOORDSCHARWOUDE, geen dienst. OBDAM, 10.30 uur, Ds Kruizinga. OTERLEEK, 10.30 uur, Ds. Boerendonk OUDORP, geen dienst. SCHERMERHORN, geen dienst. STOMPETOREN, geen dienst. Evangelisatie, 10 uur (n. t.) Evangelisl Overdulve van Axel. VEENHUIZEN, 9.30 uur (o. t.) Ds. Staal. ZUIDSCHARWOUDE, 9.30 uur (o. t.) Ds. de Leeuw. ALGEMEENE COMMISSIE TOT DE ZAKEN DER DIACONIE DER HERV. GEMEENTE TE ALKMAAR. Dinsdag 2 October a.s. zal het 100 jaar geleden zijn, dat de Kerkeraad van de Ned. herv. gemeente alhier besloot tot de oprich- ting van eene commissie om in het toenma« lige tekort en in de eventueel later ontstane tekorten in de dia-conale kassen te voorzien. Deze commissie kreeg den naam van Alge meene Commissie tot de Zaken der Diaconie der Herv Gemeente te Alkmaar". Hoewel aanvankelijk bedoeld te zijn van tijdelijken aard is het in den loop der jaren gebleken, dat de diakenen zonder den steun, dien de commissie uit de telken jare te houden in- schrijvingen onder de gemeente-leden hun weet te verschaffen, niet meer in staat zouden zijn te voldoen aan de velerlei nooden, die hun als armverzorgers op de schouders zijn gelegd. Door dezen grooten steun, dien de commissie aan het liefdewerk der diakenen vermag te verleenen alsmede door de omstan digheid, dat zoovele mannen en later ook vrouwen van Alkmaar zich met zooveel lief- de aan dit werk hebben gegeven, heeft deze commissie in de kringen der hervormden een zekere vermaardheid verkregen. Het is dan ook daarom, dat besloten Is dit eeuwfeest niet onopgemerkt te laten voor- bijgaan. Des middags zal de commissie in buiten gewone vergadering bijeen komen ten einde dit heugelijk feit te herdeflken. De diakenen zijn in de gelegenheid gesteld door een extra-collecte, onder de leden der gemeente en hare vrienden gehouden, een feesfgave aan de armen der gemeente te verstrekken terwijl de oude mannen en vrouwen van het Diaconiehuis aan de Veerstraat alhier zullen worden, onthaaldL Let vooral op den naam Sanaplrin daar dere beachermd z.jn tegen aan.^en verva^eh,n? uut 9

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9