Geneeskundige brieven. Ond&ihoud van SchrijfmachinesT L. Frankenberg Alkmaar Bioseopen Vrouwenhanden Sport BinnenBand i TE KOOP een beste gebruikte groene KACHEL. Adres SNAARMANSLAAN 106. TE KOOP wit gelakt LEDIKANT, drie maanden gebruikt en zeegrasmatras 10. Middengeestweg 46, Bergen. Niet op Zondag. Een z. g. a. nieuwe GODINKACHEL f 17.50 en vier prima HF.ERENRIJWIE- LEN 22, 20, 16 en 7.50. LANDSTRAAT 16. TE KOOP een uitdraaibare HAARD, TUINMACHINE en een VELDKACHEL- TJE. Alles zoo goed als nieuw. Te bevragen Bureau van dit blad. Theater Cinema Americain. De Straatengel. Dit is zeker een van de mooiste films, 'die in den laatsten tijd zijn gegeven. Met „Twee menschen" en „Zonsopgang" beide ook in bovengenoemd theater ge geven, de laatste zelfs reeds voor den tweeden keer maakt „De Straatengel'' den roem van de vertolkster der hoofd rol (Janet Gaynor) volkomen. Een z66 natuurlijk spel, zoo elken gemoedstoe- stand weergevend, als in deze film te ge- nieten valt, kan slechts een der beste tooneelspeelsters geven. De jonge Fox- ster Janet Gaynor bereikt hier een bijna ongekende hoogte. Haar partner Charles Farrel, die slechts in twee van het ge- •noemde drietal films meespeelde, ver- dient evenzeer bewondering. Op mees- terlijke wijze gaf hij den armen schilder Gim weer, die Angela (Janet) leert ken- nen tijdens haar verblijf bij de zigeu- ners, die haar hadden opgenomen toen zij vluchtte voor de politie. En dan zijn verdriet, toen zij den dag v6or hun hu- vvelijk werd ontdekt en naar de gevan- genis gevoerd, zonder dat hij er iets van wist! Wij komen sterk in de verleiding om nog meer aangrijpende scenes uit deze film te vertellen, maar meenen te mo gen volstaan met een verwijzing naar hetgeen wij Donderdag reeds opnamen iWij willen daaraan echter nog toevoe- gen een opwekking om „De Straatengel" te gaan zien. De muzikale begeleiding is bijzonder goed. Het programma wordt gecompleteerd met twee komische nummers ,,'n Reu zenknol" en ,,'n Don Juan" en een jour- naal, dat ons weer naar verschillende landen voert en door zijn opnamen van luehtsport wel in het teeken van dezen tijd staat. De wedstrijd onder meisjes met lang haar, dat als een mantel over de schouders hangt, mag nog wel even genoemd worden, evenals de veeten- toonstelling te Parijs, bijgewoond door den president der Fransche republiek. Alkmaarsch Bioscoop Theater. De koerier van den czaar Michael Strogoff. 'Jules Verne! De lievelingsschrijver onzer jeugdjaren De geniale phantast! De stoute droomer, de onbewuste profeet, wiens scherpe gees tesoog boorde tot in de verre toekomst! Hij is heengegaan, na een lang en welbe- steed leven, na de wereld te hebben ver baasd. Maar hij is ons terug gegeven in de film die't met zijn technische machtsmiddelen mogelijk maakt, levens- en natuurgetrouw .weer te geven, wat Jules Verne met zijn rijke verbeelding heeft gewrocht! En bijzonder is tot verfilming aangewezen Jules Verne's standdaardwerk onder zijn yele andere mooie scheppingen. Michael Strogoff, de koerier van den czaar. De onverschrokken held, vroom en moedig, maar heldhaftig ook in zelfopoffering en toewij- ding aan zijn vorst en vaderland. Hij is gezocht en gekozen uit duizenden om de geheime boodschap van den keizer over te brengen naar het door de woeste Tar taren, die kind noch maagd ontzien, be- dreigd Irkoetsk een boodschap om moe dig stand te houden, daar het ontzet nabij is. Na vele en ontzettende gevaren, van alle kanten bedreigd, niet in het minst door den lagen verrader zijns vaderlands Iwan Ogareff, die Michael's moeder liet geeselen, zijn bruid ontvoerde en hem zelf de oogen deed uitbranden, gelukt het den koenen koerier zijn bovenmenschelijke taak tot een goed einde te brengen. In 12 uitgebreide acten, voortreffelijk ge- ensceneerd en met zorg voorbereid, werd gisteravond den emotievollen tocht van Mi chael Strogoff van Petersburg naar Ir koetsk, meer dan 1000 kilometer, op hel witte doek geprojecteerd, voor een reeks tal- rijk aanwezig publiek. Zo6 voortreffelijk is de vertolking van de hoofdrol door den uitnemenden filmacteur Iwan Mousjoukine, zoo geweldig de drama- tische scenes, zoo goed gekozen de prach- tige natuurtafereelen, dat zelfs Jules Verm zich die niet beter had kunnen indenken en voorstellen. En wij zelf, die deze pracht-film reeds eenmaal hebben bijgewoond, raakten opnieuw onder den indruk van dit steeds boeiende filmwerk, waaraan wij een bezoek zeer kunnen aanbevelen. Victoria Theater. De laatste dagen van Sint Petersburg. Dit is de eerste van een serie nieuwe Rus sische films en men heeft inderdaad hier met iets heel bijzonders op filmgebied te doen Want de Russisehe regisseurs geven het scherpe realisme in hun films op een wijze, die vooral hen interesseert, die in de bioscoop nog iets anders willen zien, dan een verfihnd Verhaaltje. Pudowkin is de groote regisseur van deze film. In de meest felle, schitterend gefoto- Zrafeerde beelden, geeft hij de geschiedenis van de laatste dagen van Sint Petersburg, jdet geweldige lijden van het Russisehe volk, IsMe oorzaken die noodlottig moesten samen- Werken tot een revolutie en hoe de oorlog in Si zijn verschrikking moest leiden tot een aan- val van het vertrapte volk op de hoofdstad zelf, ziet men uitgebeeld op treffende wijze. f.n wat wordt alles scherp getypeerd. Op nieuw is gebleken welk een groot aantal be- jewam filmspelers in Rusland te vinden Is 'JJuist in verschillende kleine details komt de bekwaamhad van den regisseur uit. Hij toon- de een bijzonder juist begrip van zijn taak te hebben. Bij de vertolk'ers denkt men niet aan filmspel. Het is de werkelijkheid die men ziet. En juist daarom moet men dit Rissische werk anders bekijken dan de gewone doorsnee- film. Dan eerst zal men '"unnen voelen hoe scherp alles getoekend is. De muzikale begeleiding was van dien aard, dat de illusie ten zeerste versterkt werd. Welk een onovertroffen vlug en lenig film acteur Lupino Lane is, bewijst hij in de komi sche twee-acter „De Recruut". En de wijze waarop hij de gevreesde bandiet onschadelijk maakt heeft bij voortduring tot groote vroo- lijkheid aanleiding gegeven. Een prachtige opname van de Niagarawatervallen opende het programma. Massa-sterfgev alien. De dood is en blijft een mysterie. Zooals het leven dat niet minder is. Maar over het leven kan de mensch eerst denken wanneer hij het bezit, terwijl de dood zijn toekomst is, en dat wel met de grootste zekerheid, wat den pessimist aanleiding geeft, te beweren, dat het eenige wat de mensch zeker weet, is, dat hij moet sterven. Hij weet dat van zich zelf, hij weet dat van zijn medemenschen, van zijn vrienden, van zijn familie, van zijn vijanden zoo goed als van wie hem het meest dierbaar zijn. Dagelijks ziet hij rondom zich menschen van het aardsch tooneel verdwijnen. Er is du-; wel geen natuurverschijnsel, dat hem zoo be- kend, waarmee hij zoo vertrouwd is. En toch bemerkt men zoowel bij zichzelf als bij anderen, dat het zoo gewone, bekende, dikwijls verwachte gebeuren een indruk maakt, welke niet in verhouding staat tot het alledaagsche van het geval. Het is zeker de moeite waard, een oogen blik te blijven stilstaan bij de wijze waarop verschillende menschen reageeren op allerlei sterfgevallen. Wij spreken daarbij niet over het overlijden van familieleden, van goede vrienden en be- kenden. Hier spelen toch zoovele persoonlijke factoren een belangrijke rol, dat een zuivere beoordeeling en beschouwing haast onmoge- lijk is. Wij dienen ons te bepalen tot die ge vallen, wcrbij men verneemt, dat een of meer perse.;en, welke men niet heeft gekend, het leven hebben verloren. Zelfs is het beter, ook zulke sterfgevallen uit te sChakelen, die algemeen bekende persoonlijkheden betreffen zoodat te verwachten is, dat van dezen, ook zonder persoonlijke bekendheid, toch zich een bepaald beeld bij het publiek heeft ge- vormd, dat den verkregen indruk kan bei'n- vloeden. Zoodra wij probeeren onze waarnemingen in deze richting te ordenen, dan valt dadelijk op, dat ten aanzien van ons onbekende perso- nen de indruk, welken wij krijgen, bijna uit- sluitend beheerscht wordt door de uitwendige omstandigheden, waaronder het sterfgeval plaats had. Het sterven op zich zelf van een onbekende laat de meeste menschen voor het overige vrij onverschillig. Bij het doorzoeken van de kolommen der familieberichten in de courant speelt nieuwsgierigheid de hoofdrol. Er konden eens bekenden bij zijnMaar ver- der maakt die docdenlijst geen indruk. Een bijzondere omstanaigheid, met welke een sterfgeval gepaard gaat, trekt dadelijk de aandacht. Maar het moet dan ook werke- lijk iets bijzonders zijn en niet te vaak her- haald worden. Een verdrinkingsgeval is op zich zelf ongetwijfeld een tragisch gebeurte- nis. Maar och, het komt zoo vaak voor, alleen in ons land komen jaarlijks ongeveer duizenc menschen door verdrinking om het leven, in dezen warmen zomertijd, maar ook als er ijs in het water is, kan men iederen dag eenige doodelijk verloopende gevallen in de courant lezen. Dat is te veel om nog interessant t< wezen. En de meeste lezers gaan deze bericb ten met dezelfde onverschilligheid voorbij als zooeven de doodsberichten voor zoover geen bekenden bij waren. Wil het ongeluk echter, dat eens een boot omslaat en daarbij meer personen het leven laten, dan ontstaat in eens belangstelling En dan kan het gebeuren dat ieder zich met het geval bemoeit, overal wordt raad gege- .ven, er wordt op gestreng onderzoek aange- drongen, de gansche menschheid moet zwem men leeren enz. Alles heel mooi. Maar waar blijven die goeden-raadgevers bij de afzonder- lijke verdrinkingsgeval Ten? Hei massa-onge- val heeft misschien vijf of tien offers geeischt Wat bete-ekent dit tegenover de jaariijksche duizend? Het heeft er soms veel van, dat alleen erk sterke prikkels in staat zijn, den mensch er toe te krijgen om tegenover mls- standen doeltreffend in te grijpen. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat de veroorzaakte indruk afneemt naarmate de gebeurtenis verder van huis plaats heeft Ge- durenden den grooten oorlog werd de cou rant dagelijks om zoo te zeggen verslonden Ook gedurende perioden, waarin vrij wat minder slachtoffers vielen dan in den laat sten tijd in Oost-Azie regelmatig konden wor den geteld. De belangstelling, waarmede deze laatste tijdingen worden gelezen, is slechts een zwakke schaduw van het medeleven ge durende 1914 tot 1918. De mensch gewent zich ten slotte aan alles. Die herhaalde, gelijksoortige ongeval- len treffen niet meer. Het verveelt, altijd weer hetzelfde te lezen. Welk een consternatie ver oorzaakte niet het eerste vliegongeluk in ons land! Voor het slachtoffer werd een gedenk- teeken opgeridht. Valt nu een vlieger te plet ter, dan beteekent dit voor velen niet anders dan een nieuw verkeersongeval, zooals er dagelijks voorkomen. Die behooren er nu een maal bij. De aandacht voor de vele gekraak- te auto's begint al flink te verslappen, anders zou zeker niet zoo kalm berust worden in het maar stegds onbewaakt laten van zoo vele spoorweg-overwegen. Alleen als eens een yol- geladen autobus verongelukt, zoodat er tien- tallen slachoffers zijn, dan wordt er met iets meer aandacht naar het bericht gekeken. Hetzelfde verschijnsel doet zich voor ten opzichte van mijn-ongevailen. Het komt nog al eens voor, dat men het bericht van een doodelijk verloopend ongeluk leest, in elk ge val dikwijls genoeg, dat zulk een bericht al weer gelijk gesteld wordt met het ander „ge- mengde nieuws". In de mijn Hendrik heeft nu een massa-ongeval plaats gehad. Opval- lend is het verschil tusschen de wijze, waarop dit wordt behandeld in vergelijking van die andere op zich zelf staande gebeurtenissen Voor de betrokken personen zijn toch feitelijk bile mijnongevallen gelijk. Het mijnbedrijf heeft nu eenmaal een groot gevaren-risico Hoe zorgvuldig men ook alle mogelijke maat- regelen treft, tot nu toe mag het met geluk- ken, alle ongelukken te voorkomen. Men weet dus dat af en toe een slachtoffer moet vallen, even goed als wij weten, dat <;t voor den zeeman, voor den bouw- en fabriek-vbei der en vele andere beroepen geldt, hetzij dan in meerdere of mindere mate. Voor de nabe- staanden van het slachtoffer zal het wel geen verschil maken of er nog meer kameraden zijn gevallen. Het gemis van den echtgenoot, vader of zoon zal daardoor niet veranderen Maar wel eigenaardig, hoe het publiek en de gemeenschap, te beginnen bij de autoriteiten, op zoo bijzondere wijze bij zulk een catastro phe reageert. Daaruit valt alweer af te lei den, dat het nog meer de omstandigheden, waaronder iets voorvalt, dan de gebeurtenis zelf het zijn, welke den indruk op den buiten- staander bepalen. Het gebeurde op de „Insulinde" wijst in dezelfde ridhting. Op de thuisreis van dit stoomschip zijn verscheidene sterfgevallen voorgekomen aan een soort keelontsteking Het gebeurt meer, dat een zoodanige ziekte, die gewoonlijlc gunstig verloopt, plotseling een kwaadaardig karakter aanneemt. Zulke onverwachte veranderingen komen bij aller lei bacterien voor, zonder dat wij precies weten hoe het komt. Zoo kan vleesch, en voor al worst, op overeenkomstige wijze vergiftige eigenschappen krijgen. Een afdoend middel om deze, gelukkig zeer zeldzaam voorkomen- de, gebeurtenis onmogelijk te maken, kennen wij niet. In deze omstandigheden zou het'dus dwaasheid zijn, den leverancier van die worst aansprakelijk te stellen, althans wanneer de vergiftigheid bij de aflevering nog niet be- kend was. Evenmin zal er in het geval van dc „Insulinde" sprake van zijn. dat iemand aan het gebeurde schuld zou hebben. Maar wij zien ook hier weer vragen om onderzoek enz als bewijs van den groote indruk, door het massale optreden gewekt, terwijl een ge'fso- leerd geval van onverwacht kwaadaardig verloop ongemerkt passeert. H. A. S. welke door huishoudelijken arbeid ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL Voetbal. ALCMARIA IN ACTIE. Drie elftallen van Alcmaria spelen thans in den N. V. B. en zij komen morgen alle drie in actie. Het eerste gaat in de opstelling van de vorige week naar Zaandam om Z. V. V. te bekampen. De Blauw-Zwarten hebben nog geen punt kunnen behalen. Een reden te meer voor Alcmaria om duchtig op te passen en hetzelfde enthousiaste eendrachtige spel te spelen van den vorigen Zondag. Het tweede elftal speelt hier tegen Haar lem II. Dat wordt dus direct een wedstrijd van beteekenis. We zijn wel benieuwd hoe de reserves zich tegen de Roodbroeken zullen houden. Het derde speelt ook thuis en wel tegen Amstel II. Hoe zou het deze Alcmarianen in den grooten N. V. B bevallen? En zouden zij succes weten te behalen? Wij gelooven stellig van wel. Morgen krijgen zij gelegen- heid dit te toonen. In de vier elftallen voor de proefwedstrij den op 6 October te Rotterdam is J. Elfring, de rechtsbuiten van Alcmaria, gekozen in elftal A dat aldus is samengesteld: v. d. Meulen; Denis en v Kol; v. Heel, Massy en Kools; Elfring, Smeets, Tap, Gehring en Weber. In de twee juniores elftallen, die zijn geko zen met het oog op de juniores wedstrijd tegen Belgie zijn in elftal B op de buiten- plaatsen in de voorhoede twee Alcmarianen gekozen n.l. S. Hamstra als linksbuiten en G. Keppel als rechtsbuiten Zij zullen zeker den naam van Alcmaria hoog houden. NIEUWS UIT NED.-INDIe. Tot twintig jaar veroordeeld. Sarpin, de man die een jaar geleden den opzichter De Groot in de Tjipinang- gevangenis vermoordde, is door den landraad van Meester Cornelis tot twin- tig jaar gevangenisstraf veroordeeld. Een vorstelijke schenking De heer Bosscha, eereburger van Ban doeng, heeft aan het kankerinstituut al- daar geschonken een terrein van 25.000 vierkante meters grond, gelegen achter het Juliana-ziekenhuis, met nieuwe la boratoria. De voorloopige kosten van deze schenking zijn twee ton. Hierin i3 begrepen de bouw van een hoofdge- bouw met verdieping groot 2000 vier kante meters bebouwd oppervlak, en met een frontbreedte van 50 meter. La ter worden de zijvleugels opgetrokken welke de scheikundige en serologiscbe afdeelingen zullen bevatten. De toestand op Billiton. Donderdag keerde te Batavia uit Bil liton terug de adviseur voor de Chinee- sche Zaken, de heer Mouw, die mede deelde, dat de toestand niet zoo ernstig was geweest als men dien aanvankelijk had ingezien. De heer Mouw dient thans een rapport omtrent zijne bevindingen bij de regeering in. Het geheimzinnige setup. Een motorboot met politie-autoritei- ten en de havenmeester aan boord heeft de „Baune" achtervolgd, maar was gis- termorgen nog niet teruggekeerd. De motorboot had geen proviand aan boord, en slechts voldoende benzine om vier uur te varen, zoodat te Tandjong Priok ongerustheid bestond over bet lot van de boot. Een tweede motorboot werd uitgezon- den om de eerste te gaan zoeKen. Deze keerde later terug tengevolge van een motordefect. Intusschen waren de gou- vernementsstoomers „Merel" en „Wega" en twee andere groote motorbooten de haven van Tandjong Priok uitgevaren, alle op zoek naar de vermiste motor- boot. „Merel" heeft de vermiste motorboot met alle opvarenden opgepikt, en keer de hiermede naar Tandjong-Priok terug. Alle uitgevaren schepen hebben nu de instructies gekregen terug te keeren. DE TOLOORLOG. Morgen een monster-demonstratie tegen het tollenstelsel. Tegen 3 uur in Alkmaar verwacht. Morgen zal een groote demonstrate plaats vinden van automobilisten, die speciaal de brandschattingen in Tolland (de Zaanstreek) meer dan beu zijn. Aan deze tollen wordt zeker 75.000 per jaar geofferd en wel voor driekwart door de bewoners van de Zaanstreek zelf. Hoop, dat de regeering uit het Wegen- fonds ook de Zaansche tollen wegcijferen zal, hebben wij hier niet, sohrijft men ons. Welk belang kunnen de Zaansche tolhou- dende gemeenten bii een uitkeering uit het wegenfonds hebben? Vanuit hun standpunt bekeken, geen enkel. Immers uit de tollen wordt belangrijk meer verkregen, dan men voor het doel benoodigt. Wij hebben hier noar veel tollen. Elke ge- meente heeft zijn kruisje en zijn tolletje. Zoo tollen we hier maar door, totdat de beschaaf- de Zaankanters het op een kwaden dag ver- tikken nog langer te offeren voor een doel waarvoor de koninklijke goedkeuring niet be- doeld is. De gemeente Zaandam, een stad van 30 000 vielen, hand'haaft sedert jaar en dag een tol om een meeninafsverschil met een aangrenzend dorp. Het bedrag in kwestie be- draagt f 2000.(tweeduizend gulden!). Zou het niet iiselijk zonde zijn, wanneer oqk hier het Rijkswegenfonds bijsprong? En zoo tobt het publiek maar door. Wij snakken naar lucht en loopen onze hoofden tegen de tolbarrieres te pletter. Tegen het onrechtvaardig tollenstelsel blij ven wij echter met wettelijkc middelen protes- teeren. De bewaking van den tol te Muiden. Naar de „Tel." vernatn, hebben de extra- bewakingskosten in deze gemeente, noodig geworden door't aanbrengen van den twee den tolboom, waardoor wanordelijkheden werden uitgelokt, een punt van bespreking uitgemaakt in de jongste algemeene vergade- ring van bestuurderen van het Hoogheem- raadschap van den zeedijk beoosten Muiden. De heer L. Bouvy, lid van het dagelijksch bestuur van dit Heemraadschap, deed het voorstel, om alle vorenbedoelde kosten te be- talen uit de kas van het Heemraadschap. Unaniem was men van oordeel, dat de bil- lijkheid eischte, dat, waar de kosten uitslui- tend voortgevloeid waren uit het heffen van tolgeld, ze betaald werden door het Hoog- heemraadschap. Tha;;s staat dus vast, dat de gemeentekas niet voor de extra bewakingskosten zal be- hoeven te worden aangesproken. DE INBRAAK TE HELPMAN. In den nacht van 14 op 15 Aug. heeft een bewoner van Oudebiltzijl zich toe- gang verschaft tot de woning van den heer Vorenkamp, caf6houder te Help- man bij Groningen. Hij nam uit een se cretaire een kistje met 600 en haalde uit de over een stoel hangende broek van den heer Vorenkamp een porte- monnaie met geld. Toen werd de caf6- houder wakker en de inbreker vluchtte De bestolene zette den inbreker na, die in zijn angst het kistje weer wegwierp. Hij wist te ontkomen, maar eenige da gen later kreeg de politie voldoende be wijs in handen, mede door middel van de beide ore's, dat F., die verkeering had met een buffetjuffrouw van den cafe- houder, de dader moest zijn. Hij werd gearresteerd en bekende volledig. De off. v. justitie eischte Donderdag 2 jaar gevangenisstraf tegen hem, met het oog ook op zijn onpunstig verleden. KERMISRUMOER IN UTRECHTS RAAD. Reeds jaren geleden besloot de Utrechtsche gemeenteraad de kermis af te schaffen. Deze vond echter een vei- lige plaats in de gemeente Jutphaas, juist even over Utrechts grens. Honderden Utrechtsche ingezetenen trokken derwaarts om daar te vinden, wat zij in de Bisschopstad tevergeefs zochten. Wel zouden wij ter gelegen- heid van de opening der nieuwe mark ten op 3 October a.s. een feestweek krij gen, maar de kermis bleef geweerd. Zooals te voorspellen was, wekt dit be- sluit tot het houden van een feestweek met overigens zeer onschuldige kermis- attracties in den raad een storm van verontwaardiging. Uren lang debatteer- de men op een wijze, die zelfs een ker- misklant te bont zou zijn. Een vrouwe- lijk lid der s. d. a. p. was z66 veront waardigd, dat zij besloot een motie in te dienen, waarin zij den wensch uitdruk- te, dat de feestweek voortaan op hooger basis zou komen te staan, een en ander overeenkomstig den geest van de oor- spronkelijke voordracht. De stemmen staakten en het merkwaardige was, zegt de Telegraaf, dat de a. r. wethouder Botterweg zijn R. K. collega, wethouder Bekker, steun verleende en tegen de motie stemde. MISHANDELING. Ter zake van mishandeling van den man, die brood bezorgde voor werkwilligen in de Coenhaven te Amsterdam, heeft de politie wederom een arrestatie gedaan. Er bevinden zich thans in totaal vier personen, verdac'nt van mishandeling, in voorarrest. Zij zullen alien ter beschikking van de justitie worden gesteld. EEN SCHORSINGSKWESTIE. In de gisteravond gehouden vergadering van den raad van Doetinchem deed de heer Muller het voorstel den heer Spijkman als raadslid te schorsen op grond dat deze in 1921 van de gemeente een lokaliteit heeft ge huurd hetgeen de heer Spijkman pertinent ontkende. De heer Velsink wees er op, dat dit voor stel absoluut "doelloos was, wijl het slaat op een reeds afgesloten zittingsperiode. Ten slotte staakten de stemmen 6—6 bij drie onthoudingen, in een voltallige vergade ring, zoodat het voorstel was verworpen. SLECHTE GERST. Men schrijft aan de N. Rott. Crt.: Ut verschillende streken van ons land, o.a, uit Gelderland en Zuid- en Noord-Ho'iand wordt bericht, dat bij het vervoederen van rneel, uit een bepaalde partij gerst (voor zoo ver na te gaan, in de meeste gevallen her- komstig uit een lading door het stoomschip „Burgersdijk" uit Atnerika aanpevoerd) aan varkens bezwaren worden ondervonden. In vele gevallen willen de dieren het rneel" niet eten, en de varkens, die er van nuttigen braken het voedsel spoedig weer uit. Ook ge- mengd door andere voedermiddelen krijgt men dezelfde verschijnselen. Ook in Duitschland zijn dergelijke ver schijnselen waargenomen bij gerstemeel waarschijnlijk via Bremen uit Amerika inge-' voerd. Aan de gerst zelf is niets te bemer- ken. Afsluiting van abonnementen. EEN AANRANDEMG. Een student mishandeld. Donderdagavond laat kwam een 24-jarige student op het politiebureau Singel te Am sterdam meedeelen, dat een 26-jarige collega in de Utrechtschestraat bij de Heerengracht door drie onbekenden was mishandeld. Aan- gever had den mishandelde per taxi naar het Binnengasthuis gebracht en was daama naar het politiebureau gegaan. De mishan delde was zoodanig afgtrost, dat hij het be- wustzijn had verloren. In het gasthuis achtte met zijn opneming noodzakelijk. De aanvallers zijn, na hun heldendaad te lebben verricht, in een auto weggereden. Ruzietjes van dezen aard komen in de buurt van het Rembrandtplein in den laten avond en's nachts meer voor, zegt het Hbld. De oorzaak van de mishandeling was waar schijnlijk een veete met chauffeurs, die dan in den „ontvluchte" auto zouden hebben ge- zeten. DE WETHOUDERSKWESTIE TE DEN HEL.DER. Twee wethouders herkozen, Destijds is gemeld, dat tengevolge van d< aanvaarding door den raar der gemeente Der Helder, van de conclusies van het rapport van den eereraad, benoemd naar aanleiding van de plaats gehad hebbende wethouders. verkiezingen, de beide zittende wethouders, de heeren Verstegen en Bok, hun mandaat ter beschikking stelden. De derde wethouder, de heer van Breda, weigerde dit, ook toen een motie der R.K. kiesvereeniging hem een ultimatum stelde. In de raadsvergadering van Donderdagavond, waar de heer van Breda ondanks het gebeurde tegenwoordig was, werden opnieuw twee wethouders ge kozen. Verschillende raadsfracties verklaar- den evenwel deze verkiezing niet als een po- litieke te beschouwen, doch enkel als de con- sequentie van het rapport van den eereraad en verklaarden de aftredende wethouders te zullen herkiezen. Het gevolg was dan ook, dat de heeren Verstegen en Bok herkozen werden. Ten opzichte van den derden wet houder was de vorige maal een motie inge- diend om de functie opnieuw te verdeelen, zoodanig dat hem geen werkzaamheden meei zouden worden opgedragen. Op een desbe- treffende vraag antwoordde de burgemeester thans, dat het college deze aangelegenheid zou behandelen. DE ITA TOCH EEN TEKORT? De „N. Arnh. Crt." "verneemt uit goedf bron, dat na afrekening van een en ande; is gebleken, dat de Indische Tentoonstelling op Zypendaal te Amhem een tekort heeft opg"- leverd van negen a tien duizend gulden. Getracht zal worden om dit tekort door bijdragen van particulieren te dekken Indien dit niet mogelijk is, zal de gemeente, die als eerste garantiehoudster een eventueel tekod van f 15,000 voor haar rekening zou ne men, het tekort moeten bijpassen In omloop is een gerucht, dat de Indische tentoonstelling met een tekort zou sluiten ni tegenspraak met bovenstaande m-Ue- deeling, meldt de correspondent van het Hbl., dat de voorzitter van het tentoonste!- lingsbestuur een schrijven heeft gericht aan B. en W. van Arnhem, waarin hij mededeelt schriftelijk te kunnen bevestigen zijn reeds op 5 Augustus bij de sluiting van de ten toonstelling gedane mededeeling, dat de fi- nancieele resultaten van de Ita-exploitatie een beroep op het door de gemeente ingeschre ven bedrag voor het garantiefonds niet noo dig maken. KORTE BERICHTEN. In een vergadering van personeel van de tapijtweverij der firma Peters te De- venter met het hoofdbestuur van den textielbond „De Eendracht" werd beslo- ten in staking te gaan, indien geen be- vredigend antwoord der directie zou binnenkomen op de gestelde eischen. O.a. doorbetaling van loon op Christelij- ke feestdagen en vacantiedagen. Er zijn ongeveer negentig arbeiders bij betrok ken. De 18-jarige loodgietersknecht H. V. is bij het doen van reparatiu; aan het postkan- toor te Terborg uit de dakgoot gevallen. Hij werd opgenomen met een zwaren schedel- breuk en is kort daarop overleden. De Haarlemsche politie heeft aangehou- den S. K. wegens verduislering van gelden ten nadeele van zijn patroon te Santpoort g«- pleegd, bij inwoners van Bloemendaal, Sant poort en Haarlem. Hij is aan de politie te IJmuiccn overgegeven. De minister van Waterstaat bracht gister een bezoek aan het Westland: de bloemenveiling te Honselersdijk, ee" werkplaats voor kassenbouw en de groentenveiling te Naaldwijk, alsmede het gemeentehuis aldaar. De schutsluis te Lemmer bestaat 1 October 40 jaar. Op dien datum zal het 40 jaar geleden zijn, dat ze voor de scheepvaart werd geopend.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10