Minis Coirant. rlge wegen 'n KmdenO^ mantel 1 a 1'EUILLETON. Honderd dertlgste Jaargang. IMaandag* t October. Radio-hnekje L. Frankenberg, Alkmaar to. 1928 Dinsdag 2 October. Hilversum, 1071 At. 12.302.Lunch- muziek door bet Trio Sjouwerman. 3.-4.— KniDles 6.—7.15 Dinermuziek door het twartet Rentmeester. 7.15—7.45 Lezing door Mr P- J- Dam: n!euwe Wet op de N.V.'s s _l8 30 Boekbespreking door Dr. G. W Airman. 8.30—9.30 Orgelconcert door J. G van Doom. Mevr. Joli. W. Wurtz-Boe- renbrink, zang. 9.3011,Concert door het Omroep-orkest onder lading van Nico Treep. Aart Gremme, tenor. 10.05 Persberichten. Huizen, 340.9 At. (Na 6 uur 1870 At.) njitsluitend K. R. O.) 12.301.30 Lunch- niuziek door het Trio „Winkels" 5.30—6.30 Dinermuziek. Gramofoonconcert. 6.30—7.— Esperantoles. 7.7.30 Cursus Latijn door Leo Speet (voor beginners). 7.3 t—8.— Cur sus Latijn door Leo Speet (voor gevorder- joG 8—8.30 Spr.: M. van Monnikendam: Enkele technische lcenmerken der moderne auziek, met klavier illustr. 8.30 Concert. Harmoniever. „Exce!sior", dir. P. Swager. Daventry, 1600 At. 10.35 Kerkdienst. 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, alt, tenor en piano. 1.20—2.20 Orkestconcert. 245 Bericht voor visschers. 2.50, 3.20 en 335 Muziekles. 3.50 Muziek. 3.55 Fransche les 4 20 Orkestconcert. 4.35 Lezing: Sir. Fr. Drake. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur- tje 6.20 Moderne Engelsche pcezie. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Schu bert's piano-duetten. 7.20 Lezing: Paris. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Jane Austen. 8.05 Con cert De militaire kapel. H. B'ake, sopraan. J Buckley, bariton. 8.20—8.50 Lezing: In dustry and labour. 9.30 Muziekles 9 50 Nieuwsberichten. 10.10 Nonsense-program- ma, van Birtle in the Briar. 10.55—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 At. 12.50— 210 Orkestconcert. 4.055.05 Concert. Or kest en solisten. 9.05—11.20 „Lakme", opera van L. Delibes. Orkest, koor en solisten. Langenberg, 469 At. 12.30 Mechanische muziek. 1.25—2.50 Orkestconcert. 6.05— 650 Nieuwe symphonische operamuziek. 820 „Rund urn die Arena", episodes uit het circus en variete. Dr. Jaretzki, W. Kulisch, K. Knaack, H. Probst, Orkest. gonigswusterhausen, 1250 At. (Zeesen). 12205.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkest concert. 6.20—8.05 Lezingen. 8.20 Concert. Orkest en R. Lichtenstein, R. Koppel. 9.20 Moderne gedichten door G. Eysoldt. 9.50 Le zing: Deutsche Missionsarztlidhe Tatigkeit in Sudthina. 10.05 Lezing: Der deutsche An te! an der tropenmedizinischen Forschung. Hamburg, 395 At. 4.35 Voorlezing. 6.20 Orkestconcert. 8.20 „Hamburger Leiden", klucht in 5 acten van J. Stinde. Daarna tot 11.20 Cabaret. Brussel, 509 Ai. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35—10.35 Fragmenten van rDe klokken van Corneville", opera van Plan- quette. Provinciaal nieuws OUDKARSPEL. Uitslag kolfwedstrijden, gehouden ter ge legenheid der kermis aan het Noordeinde al- hier. lste klasse: le pr. T. Kostelijk, Alkmaar, 270 p.2e pr. A. Eecen, Oudkarspel, 267 p 3e pr. P. Molenaar, Zuidscharwoude, 260 p. Serieprijs Jn. Schrieken en S. Evers, Oud karspel, Jn. Goet, Alkmaar, bij loting, S. Evers 55 p. 2de klasse: le pr. J. Goudsblom, Noord- scharwoude, 252 p.; 2e pr. H. Aarts, Oud karspel, 247 p.; 3e pr. P. Glas, Zuidschar woude, 244 p. Serieprijs C. Langedijk Czn., Jc. Zijp, Noordscharwoude, O. Bakker, Oud karspel, b'j loting, C. Langedijk Cz. 55 p. 3de klasse: le pr. Jb. de Wijs, Noord scharwoude, 236 p 2e pr. C. Berkhout, Zuidscharwoude, 202 p.; 3e pr. P. Goet, Zuidscharwoude, 188 p.; serieprijs W. Kuin, Noordscharwoude, 50 p. WIERINGERWAARD. Vrijdagavond ongeveer kwart voor zeven is brand uitgebroken in een graanpakhuis van den heer Delver, nabij Oudesluis. Toen onze spuit tegen acht uur ter plaatse kwam, was er niets meer te doen. Het werk was reeds afgeloopen. Dit was te danken aan de kranige manschappen van Schagerbrug, die even over 7 uur reeds aanwezig waren en aan wi-n het dan ook wel is te danken, dat een nabij staande houten boet en misschien ook de meelmolen behouden zijn gebleven. Er was trouwens weinig wind. In het pakhuis was o. m. aanwezig een vrachtauto, eenig graan, lijnkoeken en een partijtje hooi, wat alles verloren is gegaan. Omtrent de oorzaak is ons niets bekend.- WARMENHUIZEN. De R. K. Kiesvereeniging hield op Donder- dag 27 September in het Patronaatsgebouw vergadering. De voorzitter, de heer Jn. de Groot, gaf eenige mededeelingen aangaande het onder- houd met het Kamerlid den heer Van der Bilt. Verder werd nog gelegenheid gegeven tot het stellen van eenige vragen in verband met het candidaat stellen. Vervolgens werd op voorstel van den voorzitter overgegaan tot stemming over de drie candidaten welke in de vorige vergade ring de meeste stemmen verkregen, n.l. de heeren K. Molenaar, H. G. Rijs en W. Dek- ker. De uitslag was, dat de heer K. Molenaar met overgroote meerderheid van stemmen werd gekozen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat in den Statenkieskring Helder een vacature is ontstaan wegens overlijden van burgemees- ter Burger en men de candidaten km inleve- ren. Op voorstel van den voorzitter werd het oestuur gemachtgd een candidaat voor te stellen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 25, 26, 27 September 1928. Schroevendraaier, rijwielbelasting- merk, rozenkrans, zakje, Engelsche sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op: 25,26, 27 September 1928. Portemonnaie, J. Rees, Breedstr. 31rijwielmerk in etui, J. Kaandorp, Heiloo, Heerenweg; gouden ring, J. Stroet, Bergerweg 70; kindertasch, M. Boekel, Stuartstr. 80; kinderportem. T. Koeleman, 2e Land- dwarsstr. 30; fototoestel, C. Thoes, Zo- cherstr. 45; zw. bont poesje, A. Mooy, Kinheimstr. 23; vulpen, W. Meurs, Em- mastr. 93; rijwielbel.merk, J. Rol, Uitenboschstr. 14; hondenpenning, C. Idema, St. Josephstr. 1; belastingmerk in etui, P. Haytema, Ouclegracht 176; be lastingmerk in etui, G. Burgering, p._ a. C. v. d. Kamer, Huygbr.str. 12; bruine kindermuts, D. Cretier, 2e Tuindw.str. t3; damesportem. inh. 45 Vt cent, R. Flo- rijn, St. Josephstr. WIERIN GE RW A ARD. Algemeene vergadering van't Witte Kruis, aM. Wieringerwaard op Donderdagavond 8 uur. De heer C. Haringhuizen als voorzit ter sprak bij de opening zijne voldoening uit over de goede opkomst (er waren 12 leden aanwezig) De door den heer D. Sleutel voorgelezen notulen werden onveranderd onder dank goedgekeurd. In verband met de notulen deelde de voor zitter mede, dat een ijsmachine, zooals in een vorige vergadering was besproken, niet voor- handen was. Er waren wel grootere. Intus- schen blijft de aandacht van't bestuur er op gevestigd. Wat betreft de reddingstokken heeft't bestuur besloten aan Amsterdam te vragen enkele Hokken te kunnen koopen. Van de afdeeling Schagen was bericht ont- over heeft. vangen, dat van een gemeenschappelijke re-1 Ook werd nog geling met het doel tot stichting van een funds, waaruit de kosten konden bestreden worden om t. b. c.-lijders in een sanatorium op te nemen, niets zal komen. De voorzitter zeide, dat Dr. Schroder en zijn persoon een vergadering te Schagen hebben bijgewoond met alle omliggende af- deelingen. In die vergadering werd o.m. besloten, om aan elke vereeniging een concept reglement toe te zenden met de vraag, of men wenschte toe te treden. In strijd met die opdracht is dat niet ge- daan en heeft de afdeeling Schagen maar be sloten, om niet verder te gaan. Dat heeft groote verwondering gewekt. Men neemt besluiten, waarmee men instemt en ze worden niet uitgevoerd. Het is wel een eigenaardige houding. Van den heer C. Visser was een dankbe- tuiging ontvangen inzake salarisverhooging als bode. Door de Ned. Centrale Vereeniging ter be- strijding t. b. c. werd een bijdrage ge- vraagd om, in verband met het zilveren jubileum der vereeniging een gedenkboek aan te schaffen. Op voorstel van 't bestuur zal 5 worden opgezonden. Verder was ingekomen een circulaire in zake cursus zuigelingenbescherming en kraamvrouwverpleging. Het bestuur stelt voor zoo mogelijk een dergelijke cursus in't leven te roepen. Alsnu werd overgegaan tot benoeming van drie commusieleden voor het nazien der rekening 1928. Benoemd werden de heeren J. Speets, W. Bron en W Peereboom, laatstgenoemde na herstemming met den heer K. Zander Als afgevaardigde en plaatsvervangend werden gekozen de heeren Dr. H. J. Schro der en C Haringhuizen. De behandeling van den beschrijvingsbrief nam geruimen tijd in beslag. Het slot van alle besprekingen was, dat de afgevaardigde vrij mandaat krijgt, rekening houdende met het hier besprokene, vooral de aanbeveling van Hoofdbestuurslid door de afdeeling Pur- merend, waarin o.m. wordt gezegd, dat de heer Prins zijn vertrouwen heeft verloren. Purmerend noemde evenwel heelemaal geen argumenten en door Dr. Schroder werd opge- merkt, dat de heer Prins sinds jaren als hoofdbestuurslid of afgevaardigde de ver- gaderingen heeft meegemaakt en bekend staat als zeer actief. De voorzitter merkte op (buiten beschou- wing latende wat Purmerend van den heer Prins zegt), dat Alkmaar drie leden in het Hoofdbestuur heeft en Purmerend geen. De heer Speets zou o.m. gaarne zien, dat afgevaardigde er rekening mede hield, dat ook zoo mogelijk volgende jaren subsidie wordt uitgekeerd voor oudere wij'kyerpleeg- sters en zoo nood'ig de f 500 subsidie voor het Groene Kruis tot de helft verminderen. Zooals gezegd, vrij mandaat. Bij de rondvraag informeerde de 'heer Speets nog eens naar de motieven, waarop Schagen alle onderhandelingen heeft afge- broken. Is't nu niet mogelijk, evengoed door te gaan? Uit de hierop volgende besprekin' gen blij'kt, dat we Schagen als centraal punt niet kunnen missen en ook vooral niet de 1200, welke door het Tentoonstellings- comite eventueel voor dat doel zijn beschik- baar gesteld. Besloten werd, dat namens de afdeeling aan het bestuur van Schagen, speciaai aan de heeren Bleeker en Schoorl, gevraagd zal worden met de heeren Haringhuizen en Schroder een conference te houden. Dan zal tenminste bekend worden. op welke gronden die nuttige zaak wordt weg- gedoezeld. Bovendien weten we ook absoluut niet, waar die 1200 zijn gebleven. De voorzitter merkte nog op, dat de bur gemeester van Schagen daar de beschikking opgemerkt, dat Schagen alleenzeggingschap wilde hebben, terwijl de omliggende afdeelingen medezeggingschap wenscht te hebben Ten slotte werd nog aan het bestuur ovef- gelaten om in den loop van den winter een voordracht of iets dergelijks te houden bij ge legenheid van het 30-jarig bestaan der afdee ling. Hiema (het was inmiddels half elf gewor- den) volgde sluiting onder dankzegging voor de prettige samenwerking. CASTRICUM. Vrijdag vergaderde de raad. Afwezig was de heer H. Schipper. B. en W. deelden mede dat het hun plan is binnenkort over te gaan tot afbraak van de noodwoning aan den Zanddijk. Goedge' keurd. Het bekende voorstel van de gemeente Ar nemuiden gaf den heer Aukes aanleiding voor te stellen adhaesfe te betulgen. De voorzitter wilde de actie tot verbetering doen uitgaan van de vereeniging van Ned. Gemeenten, die in deze diligent is. De heer Aukes meende, dat het oordeel over de waarde der acties van deze vereenl ging niet onverdeeld gunstig is, hetgeen door den voorzitter werd bestreden. Deze meende, dat de vereeniging, welke zeer goed was toegerust, over bevoegde krachten beschikt en bovendien zeer hoog staat aangeschreven bij de departementen, juist zeer veel in deze kan doen. Inzake het bericht van den minister, dat geen termen zijn gevonden om alsnog over te gaan tot afsluiting van den onbewaakten overweg aan den Noordeinderweg, vroeg de heer Aukes of B. en W. daarin zullen be- rusten. De voorziter zeide, dat thans de hoogste instantie gesproken heeft, zoodat thans dien- de te worden afgewacht. Ingetrokken werd het besluit, genomen In de vorige vergadering tot het aangaan van een geldleening, groot 12000.en werd besloten een geldleening aan te gaan groot 14900.—. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. tot verhooging van de subsidie aan de afd Castricum van „het Witte Kruis" voor de T. B. C.-bestrijding met 300.— vroeg de heer de Vries deze zaak in besloten vergadering te besprelcen, waartoe werd be sloten. Na heropening werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. z. h. st. besloten. Bij behandeling van het voorstel tot ver- haal van bijdragen wegens inkoop van diensttijd voor pensioen, verklaarde de heer Hellinga zich tegen elk verhaal en wees er op, dat de geboden gelegenheid om de ver- ordening te herzien niet mag gebeuren ten koste van de ambtenaren. De heer de Vries wees er op, dat in een vorige vergadering besloten was op een werkman van de gemeentebedrijven den in koop wel te verhalen en zelfs in vijf jaar. terwijl de verordening den inkoop verdeelt over 15 jaren. Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan en het voorstel van B. en W. aangenomen 8 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Hellinga en Aukes. Voorstel tot voorloopige vaststelling der rekening over het dienstjaar 1927 met d? bijlagen; rekening Burgerlijk Armbestuur ell verlies- en winstrekening van de Bedrijven. De commissie van onderzoek bracht bij monde van den heer Aukes rapport uit, waarbii hij namens de commissie dank bracht voor den ondervonden steun van den secretaris en den ontvanger. Zij adviseerde tot voorloopige vaststelling. De rekening van het Armbestuur gaf de commissie aanleiding te willen bevorderen, dat er zooveel mogelijk met cokes gestookt wordt. De heer Louter zeide, dat daaraan reeds de aandacht was gewijd, doch dat de kachels van het Armenhuis zich voor stoken met cokes moeilijk leenen. Voorloopig vastgesteld werd de gemeente- rekening 1927 met de volgende eindcijfers. gewone dienst: ontvangsten 172970.04, uitgaven 175447.48x/2, nadeelig slot 2477.44ML Kapitaaldienst: ontvangsten 6288.33, uitgaven f 8959.73, nadeelig slot 2671.40 De rekening van het burg, armbestuur, aanwijzende een voordeelig slot van f 1250.78 en die van het Armenhuis werden vastgesteld. De verlies- en winstrekening van het Gasbedrijf, aangevende als saldowinst 2283.34 en die van het Electriciteitsbedrijf, aangevende als saldowinst 1684.92^, werden vastgesteld. Besloten werd de saldi van den kapitaal dienst te brengen op den dienst 1928. In de rondvraag stelde de voorzitter na^ mens B. en W. voor, de geldelijke nadeelen, welke de heer Jac. van Hoeve, directeur der lichtbedrijven, had ondervonden van de door hem gevoerde actie tegen den heer van der Stel te brengen ten laste van de bedrijven. De voorzitter verwachtte, dat daartegen wel geen der leden zal zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd zonder stemming en zonder discussies besloten. ST. PANCRAS. Vrijdag had een ledenvergadering plaats van de afd. Sint Pancras der vereeniging „Volksonderwijs" in het lokaal van den heec Gerritsen. Aanwezig waren 18 leden. De voorzitter, de heer Sinjewel, opende dc vergadering er zijn voldoening over uitspre- kende, dat de belangstelling voor Volkson- derwijs groeiende bleek te zijn. Het afgeloopen boekjaar slocvt met een saldo van f 28.75 bij een eindbedrag van 299.75. Daarna volgde bestuursverkeizing. Aftredend waren de heeren M. Zeegers, A. Hoogland Sr. en A. Blok, die bij vol- strekte meerderheid werden herkozeu en de benoeming weder aannamen. Ten slotte kwam ter tafel de bespreking van den te houden gezelligen avond welke iederen winter door V. O. wordt georgani- seerd voor leden en introduce's. De voorziter meende, dat het de meeste aanbeveling verdiende op dezelfde manier te werk te gaan als het vorige jaar, doch op dergelijke avonden kunnen de uitgaven moei lijk worden goedgemaakt. Verder werd het gewenscht geacht, iemand van het hoofdbe stuur als spreker uit te noodigen, ook in ver-j band met alhier voorkomende toestanden. Uitvoerig werd dit punt door de vergadering besproken, waarbij verschillende plannen naar voren werden gebracht. Enkele leden bepleitten in dit verband het houden van ouderavonden. Het bleek dat de oudercommissie in deze gemeente niet meer bestaat. De heer J. van Kampen gaf een uiteenzef- ting hoe z. i. een ouderavond georganiseerd moest worden en welke geest er op zulk een avond moest heerschen. Zulke avonden moe- ten z. i. staan in het teeken van samenwer. king tusschen onderwijzers en ouders. De voorzitter zeide gaarne zijn medewer- king toe, om een ouderavond te organiseeren en hoopte zeer op de medewerking der ouders, niet alleen de vaders doch ook vooral df moeders. Verschillende onderwerpen betrefc fende onderwijs en opvoeding, de vorderin- gen en het gedrag der kinderen kunnen dan worden besproken. Door den spreker op den gezelligen avond kan dit onderwerp nadei worden uiteen gezet. Aldus werd besloten een spreker uit te noodigen op den gezelligen avond, welke In het laatst van November op nader te bepa- len datum wordt gehouden. De medewerking der tooneelvereeniging zal worden gevraagd Als afgevaardigde naar de alg. verg. te Amsterdam op 6 en 7 October a.s. werd ge kozen de heer C. Kloosterboer, die de benoe ming aanvaardde. Plaatsvervanger werd de heer M. Zeegers. Bij de rondvraag werd de wenschelijkheid van een schoolarts naar voren gebracht en uitvoerig besproken in verband met de ziekte- gevallen in dit voorjaar. Door den heer van Graft werd ter sprake gebracht de gevaarlijke hoek in den weg juist voor de school. Hij bepleitte wegverbreeding, zulks te verzoeken aan den gemeenteraad. Waar wegverbreeding misschien niet moge lijk is zouden andere maatregelen getroffen kunnen worden. Nadat dit punt uitvoerig was besproken, werd besloten met algemee ne stemmen, een dergelijk verzoek aan den raad te richten. De heer Van Kampen deed eenige mede deelingen in verband met de uitbreiding der ienbare school waarvan de aanbesteding volgende week zal plaats vinden. Door het bestuur werden in dit verband woorden van waardeering gesproken voor den flinken opzet van dit plan aan B. en W. en de betrokken raadsleden. Besloten werd ook dit jaar weder het Sinf Nicolaasfeest te vieren met de kinderen als vorige jaren. De heer Bobeldijk merkte op dat dan het Zuideinde niet vergeten moet worden, waar' mede rekening gehouden zal worden. Een schttal leden werd bereid gevonden het be stuur ter zijde te staan bij de betreffende werkzaamheden terwijl weer een beroep op de offervaardigheid der ingezetenen zal worden gedaan om dit feest voor de kinderen te doen slagen. Donderdag opende, zooals reeds ir onze advertentie-rubriek werd aangekondigd, mej. N. Zeegers haar nieuw ingerichte salon voor het kappen, uitsluitend voor dames en kinderen, waaraan reeds geruimen tijd te dezer plaatse behoefte bleek te bestaan, ge- zien de vele klanten welke door haar aan huis werden bediend. Deze salon is keurig naar de eischen des tijds ingericht, zelfs een geijser en speciale inrichting voor haarwas- sching ontbreekt niet. Dat dit initiatief op prijs wordt gesteld bleek vooral op de openingsdag uit de vele bloemstukken en an dere bewijzen van belangstelling. Door R, L. de W. 13) Het sdheen alsof de natuur, bewust hem eens in den steek te hebben gelaten, thans alles deed wat zij kon om haar tekort van toen goed te maken. Vanaf e'lken tak en uit iedere struik floten en kwinkeleerden de vo- yls, alsof het een eersten voorjaarsdag was roolijk ritselen en zwiepten door een zacht koeltje bewogen, de boomen onder de stralen ter morgenzon; de atmosfeer, zuiver en teer was vol geuren. Een dag voor liefde en luie ten. weg genoot hij met voile teugen van de achoonheid van den morgen en herinnerde zich met een glimlach de waarschuwing van Tallis. Hij vond, dat tien mijlen op zoo'n dag ten kleinigheid zouden zijn. Maar onnoodig zou hij niets wagen en heel langzaam loopen, feitelijk kruipen. Acht en dertig dagen had hij verloren. Het was nu 9 Juni. Wat kon je toch gauw van idee veranderen. Een maand geleden ging et hij hem niets boven de vrije natuur; nu ver- tangde hij naar Londen. Waarom? Weer dat eeuwige „Waarom". Het was hem nu duidelijk, dat het buiten- leven niet geschikt was voor iemand, die rust zocht en van zijn leven genieten wilde Er was overdaad van emotie. George Borrow had dan toch gelijk. Na een half uur drentelen was hij blij wat te kunnen rusten op een hoop stcenen opzij van den weg. Hij vond, dat hij tijd genoeg had en er geen reden voor haast was en het wel prettig was zoo aan den weg te zitten en te luisteren naar de vogels en te kijken naar alles wat zich tusschen de heggen bewoog Hij voelde een vreemde loomheid en een nog vreemder neiging van zijn beenen om zich onder hem op te vouwen. Zijn hoofd gedroeg zich ook al buitengewoon onverstandig. Zijn ooren suisden en ieder oogenblik werd hij duizelig. Stel je voor, indien Tallis toch eens gelijk had gehad en hij werkelijk niet instaat was meer dan een paar mijlen te doen. Als om een dergelijke veronderstelling te loochenen stond hij op en ging verder; hij vermoedde, dat, werd hij wat meer aan de be- weging gewoon, die kleine tegenstribbelingen wacht weerd, oud mannetje met ruige bakkebaarden en vriendelij'ke blauwe oogen; hij vroeg hem, of hij een eindje mee mocht rijden. De man hield in en noodigde hem uit om er in te klimmen; tevens vertelde hij, dat hij naar Leatherhead moest. Beresford klauterde er op en was zich bewust, dat het overgave beteekende; maar hij vond het heel goed. En zoo gebeurde het, dat's middags om half 3, op den dag, dat hij van „De Twee Draken" vertrokken was, Beresford aan het Waterloo Station stond, zonder andere ba- gasre dan zijn knapzak en zijn wandelstok en zich afvroeg waar hij den nacht zou door- brengen. Hij had de voorzorg genomen, om een kamer te bestellen in het Ritz Carlton, maar voor a.s. Maandag werd hij er niet ver- van de zijde van zijn beenen en hoofd wei verdwijnen zouden. Na verloop van drie uur had hij zoowat twee mijlen afgelegd. Hij had steeds meer en meer gerust en de afstanden, die hij liep, werden steeds kleiner. Het was nu zoo klaar slaagde, dank zij het plotselinge vertrek van als een klontje en er viel ook niet meer tegen een der gasten, die aan't sterfbed van een Nadat Beresford een telegram aan Tallis had gezonden, waarin hij hem de juistheid van zijn sombere voorspelling meldde, riep hij een taxi en reed naar het Dickens Hotel in Bloomsbury, waar hij met een kamer klontje te redeneeren, hij was niet in staat voor een verre wandeling. Spijten deed het hem feite lijk niet, toch vond hij het onwaardig te moe- ten toegeven dat hij verslagen was. Maar Londen lokte, zooals het nooit tevoren had bloedverwant was geroepen. Dien naoht sliep hij de slaap van een, di< lichamelijk uitgeput is. Den volgenaen dag en de rest der week be- steedde hij met boodschappen doen. Hij tnerk- edaan; zelfs niet gedurende die nachtmerrie- te, dat een uur in den morgen en nog een urn i in den middag, versterkt door de lunch, alles was, wat hij kon doen. Zijn kleermaker was oprecht verheugd hem weer te zien en toonde tactvol niet de minste verbazing, maar deed het bijna onmogelijke om alles intijds klaar te hebben. Aan't einde der week was Beresford volkomen uitgerust met alles, wat noodig was voor de groote onderneming. agen in overstroomde loopgraven in ltl 4. 't Zou misschien maar het verstandigste zijn met den trein te gaan en niets te wagen. Tallis was heel positief geweest over het on verstandige van al te groote inspanning. Toen hij een wagen zag aankomen, was hij in eens besloten. Vlak bij gekomen, riep Beresford den voerman aan; het was een ver Toen hij('s Maandagsmorgens van het Dickens Hotel naar het Ritz Carlton reed, was hij zich van twee dingen bewust: dat hij trilde van verwachting en kraakte van de bla- kende nieuwheid zijner bagage. HOOFDSTUK V. Op z o e k. Aarzelend stond Beresford aan den ingang van de eetzaal van het Ritz Carlton Hotel; de herinnering vloog hem door het hoofd aan een groote van regen doorweekte loopgraaf, propvol met mannen, inwendig nieuwsgierig en in wier oogen iets te lezen was, dat op vrees geleek. Allen poogden hun ware gevoe- lens voor elkaar te verbergen en waren vast besloten vol te houden tot het laatste, als wa ren zij er van hun kindsheid af aan gewoon geweest. Beresford dacht terug aan zijn eigen ge- waarwordingen, het gevoel van een leege maag te hebben, het feitelijk onverklaarbare gedrag van zijn knieen en een bijna kinder- achtig verlangen lucifers af te strijken, ten einde een cigarette, die al lang lustig brand- de, aan te steken. Uitgezonderd die cigarette- episode doorleefde hij alle andere gewaarwor- dingen dat oogenblik, dat hij op den drempel van de eetzaal van het Ritz Carlton stilstond. Toen vatte hij moed en ging binnen. De ober- kellner geleidde hem naar zijn tafeltje en met een gevoel van opluchting en dankbaarheid zonk Beresford in den stoel, die voor hem achteruit geschoven was en begon het menu te bestudeeren, alsof zijn leven er van af hing. Nu hij eLndelijk aan den vooravond stond Reparatie-inrichting voor Vulpenhouders er Sehrijfmachines. Alle systemen onder garantie. van datgene, waarnaar hij de laatste zes weken had verlangd, voelde hij zich onver- blaarbaar zenuwaehtig en aarzelend. Om de een of andere reden, die hij niet begreep, keek hij recht voor zich uit in plaats van te trach- j ten het meisje tusschen de andere gasten in, uit te vinden. Zij was er, dat wist hij, omdat zij hem verteld had, dat zij er tijdens de ^Season" zou logeeren. Wat zou hij tegen haar zeggen? Zou zij' hem herkennen en in dien zij dat al deed, zou ze het willen weten?, Hij was zoo in gedachten verdiept, dat hi} niets merkte van de komst van de bora d'oeuvres. Een bescheiden kuehje van den kellner, die 'n weinig gebogen met de schaai in zijn handen, klaar om te dienen, naast hem stond1, bracht zijn zwervende aandacht weer terug naar de bezigheid vary het oogenblik. s Hij bediende zich en nam intusschen vludf- tig de gasten aan zijn linkerzijde op. Zij was er niet. Een paar minuten waren zijn blikkeai onophoudelijk op dat gedeelte van de zaal gericht. Nu hij haar bijna gevonden had, scheen hij er haast bevreesd voor te zijn. Zoo lang mogelijk wilde hij dat heerlijke gevoel van verwachting rekken. Door buitengewoiw wilskracht alleen kon hij zich zelf in zoover beheersehen, dat hij zijn mede-gasten eens critisch bekeek, eerst vluchtig, toen langzaam en stelselmatig. Halverwege de visch werd het hem meer en meer duidelijk, dat het meisje niet in de eet zaal was. Niettegenstaande zijn groeiende overtuiging, d'at zij er niet was, kreeg hij bij na een koortsachtig verlangen haar onder den een of anderen onherkenbaar makendep hoed te ontdekken. (Wordt veiyqlgcLJ v til n

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5