Stadsnieuws ll)RAI5l{IA-vAnVALKEnBDRC'S~ A ••iLF.VFRTPAAk BSnnercBand De meest hinderlijke kwaal OUDKARSPEL. Raadsvergadering De Raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond onder voorzitterschap van den heer A. J. Wijnveldt. Afkezig wegens ziekte de heer C, Paarl- berg, wethouder. Ingekomen stukken: Adres van het r. k. schoolbestuur te Noord- scharwoude, houdende verzoek om subsidic, ten behoeve van zijn bewaar- en frobelschooi aldaar. Reeds het vorige jaar is op een dergelijk verzoek van het schoolbestuur afwijzend be- schikt. B. en W. zijn niet van meening ver- anderd en stelden daarom voor ook nu weer afwijzend op het verzoek te beschikken. De heer Groen vond dit jammer. Bewaar- schoolonderwijs is toch heel nuttig. De kin- deren zijn van den weg af. De heer Kostelijk zeide steeds een tegen- stander van frofelscholen te zijn geweest. De voorzitter meende, dat het standpunt van B. en W. bekend is. B. en W. meenen, dat steunverleening niet gewenscht is. De kinde- den moeten heel lang loopen alvorens zij in de school zijn en dan nog wel langs een zeer drukken verkeersweg en staan dus aan aller- lei gevaren bloot. Als een dergelijke school hier gevestigd was, zouden zij misschien met andere voorstellen komen. De heer Groen vond het argument van B. en W. aangaande den langen afstand dien de kinderen moeten loopen, niet erg gelukkig. Deze kinderen zijn toch op den weg. Laat ze dan naar school gaan, dan zijn ze tenminste van den weg af en goed geborgen. Daar de heer Groen stemming verlangde, bracht de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming, hetwelk werd aangenomen met de stemmen van de heeren Groen en Bommer tegen. e. Adres van het Historisch Genootschap Oud Westfriesland, houdende het verzoek om subsidie. B. en W. stelden voor geen subsidie te ver leenen. Zij willen het nut der instelling niet ontkennen, doch het verleenen van subsidie .voor allerlei moet geen gewoonte worden. De heer Bakker was het niet met deo voorzitter eens. Hij meende ook wel, dat er niet te veel subsidies verleend moesten wor den, doch de historie van Westfriesland is toch wel waard, dat subsidie wordt verleend. Hij stelde voor 10 te verleenen. De voorzitter achtte den tijd om subsidie te verleenen niet gekomen. De heer Bakker zeide bij het bezoeken van museua steeds dankbaar te zijn voor hetgeen onze voorvaderen hebben nagelaten. La ten wij dan zorgen, dat onze nakomelingen even- eens dankbaar zullen zijn voor hetgeen wij faun hebben nagelaten. De voorzitter zeide, dat er tal van vereeni- gingen zijn die de subsidie beter kunnen ge- bruiken. Dit is een luxueuse instelling. De heer de Boer vroeg of het rijk nog sub sidie verleent. De voorzitter zeide, dat deze vereeniging om bijdragen kan vragen aan de algemeene vereeniging en deze op haar beurt weer aan het rijk. Daar het voorstel van den heer Bakker om 10 te verleenen niet werd ondersteund, werd het niet in stemming gebracht en dien- tengevolge werd het voorstel van B. en W. zonder hoofdelijke stemming aangenomen. f. Adres van de r. k. Militairenvereeniging te Amersfoort, houdende het verzoek over 1929 een subsidie uit de gemeentekas te mo- gen ontvangen van 15. Volgens de mede- deeling van den voorzitter staan B. en W. zeer sympathiek tegenover deze vereeniging. Er wordt voor gezorgd, dat onze jongens daar, als zij geen dienst hebben, een aange- name en nuttige ontspanning wordt geboden. Niettegenstaande dit, meenden B. en W. toch niet met een voorstel om subsidie te verlee nen te moeten komen, omdat er dan een pre cedent wordt geschapen. In tal van garni- toensplaatsen zijn militaire tehuizen. Vragen deze dan subsidie, dan zullen we ze moeten verleenen en dan krijgen wij geen einde. De heer Kostelijk kon zich met het advies van B. en W. vereenigen. We krijgen, zeide spr., als we dit verzoek inwilligen, geen ein de aan al de subsidie-aanvragen. De heer Groen onderschreef ook hetgeen de voorzitter heeft gezegd. Wanneer we voortaan zoo min mogelijk subsidies gaan verleenen, zal hij zich tegen het voorstel van B. en W. niet verzetten. De heer Bakker was het wel eens met B. ?n W., doch achtte presedent scheppen geen bezwaar. Als we deze subsidie-aanvrage in willigen, krijgen de andere plaatsen daar toch ook van, want die vereeniging heeft on- derafdeelingen in alle garnizoensplaatsen. De voorzitter zeide, dat het hier echter alleen betreft de garnizoensplaats Amers foort. Zonder hoofdelijke stemming werd afwij zend op het verzoek beschikt. g. Verzoek van mej. de wed. J. Slooves inzake uitkeering van toeslag op haar pen- sioen. B. en W. stelden voor den gevraagden toe- slag te verleenen. De raad veree.nigde zich met dit voorstel, uit overweging, dat aan haar echtgenoot steeds een toeslag werd uitgekeerd en de vrouw steds haar man bij het schoonmaken van het schoolgebouw behulpzaam is ge weest. Bove-ndien was de belooning vroeger >eel la; g, n.l. 160, terijl de tegenwoordige schoolschoonmaker J 450 ontvangt. De raad vond het daarom billijk dat haar dezen'toe slag wordt verleend. h. Adres van den gemeenteraad van Ar- nemuiden, houdende verzoek om adhaesie te betuigen aan een door hem aan de Kroon gericht adres, inzake wijziging van art. 10-4 der L. O. Wet 1920. B. en W. stelden voor geen adhaesie te be tuigen, daar dit meer ligt op den weg der vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Aiaus wera Desioten. i Ingekomen was verder nog een vrxzutn van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht" om beschikbaarstelling van een verlicht en verwarmd school lokaal voor het houden van een tuinbouwcursus en een cursus in boekhouden. B. en W. stelden voor eerst het advies in te winnen van het hoofd der school. Dat dit niet eerder is geschied, vindt zijn oorzaak hierin, dat het verzoek eerst hedenavond is ingediend. Aldus werd besloten. Voorstellen van B. en W.: 1. tot intrekking van de verordening tot wijziging van de verordening op de keuring van vee en vleesch. Ged. Staten geven in overweging deze ver ordening in te trekken en eerst dan opnieuw vast te stellen als de geheele inrichling van de Ned. Thermochemische fabrieken haar be- slag heeft gekregen. B. en W. stelden voor de verordening in te trekken. Aldus besloten. 2. Onderhandsche vtrhuur van een ge- meentewoning aan H. Roos. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd de woning aan den Ambachtsdijk ver- huurd aan H. Roos voor 1.50 per week. 3. Benoeming van het personeel voor het vervolgonderwijs. Benoemd werden mej. E. G. Bossen en de heer C. J. de Wijn. Aangemeld hadden zich 12 leerlingen. Dit aantal zal wellicht nog vermeerderen. De heer Groen vond het jamer, dat er zich niet meer hebben opgegeven. Hierna volgde de rondvraag. De heer de Boer heeft in de vorige verga dering gesproken over den verlichtingsdraad van de lantaarn voor zijn perceel. Die hangt naar zijn meening te laag. Gaarne had hij nu nadere inlichtingen. De voorzitter zeide dit met den directeur der lichtbedrijven te hebben besproken, doch naar deze hem heeft medegedeeld bestaat er niet het minste gevaar. Hierna volgde sluiting der vergadering. DIRKSHORN. Onder leiding van den heer L. Reuvers werd D.onderdagavond ten huize van den heer D. Bruin de vergadering der afdeeling Harenlcarspel van de N. H. V. „Het Witte Kruis1' gehouden. De voorzitter opende met een welkom tot de aanwezigen en zeide verder: Alvorens met onze werkzaamheden aan te vangen, wensch ik een woord te wijden aan ons te vroeg ontslapen medelid, den burge- meester. VermocM hij door zijn vele bemoeiingen onze vergaderingen niet steeds te bezoeken, wanneer zijn tegenwoordigheid gewenscht of noodzakelijk was, dan verscheen hij, trots alle weer en wind somtijds. En met zijn komst woei altijd een frissche wind door de uit den aard der zaak vaak droge bespre- kingen. Het moest al een zeer saai onderwerp van behandeling zijn, als de heer Burger er niet een korrel athisch zout in wist te men- gen, dank zij zijn aangeboren humor. En steeds zeide hij spontaan zijn medewer- king toe, wanneer het betrof zaken, welke niet zonder steun van het gemeentebestuur waren tot stand te brengen en Wat meer zegt, hij deed ook altijd wat hij beloofde. Bij verschil van meening gaf hij nimmer blijk van gevoeligheid en toonde daardoor een ruim denkend man te zijn. Mijne heeren de burgemeester zal ook bij ons in aangename herinnering blijven. Op verzoek van den voorzitter las de se- cretaris, de heer J. Wartenhorst, de notulen, welke onveranderd werden goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen, andere meer of minder uitvoerig behandeld, o.a. e,ea schrijven van den heer Michels aangaande den verkoop van Emma-bloempjes. Deze zijn hier de laatste twee jaren niet versrpeid, daar de penningmeester geen jonge dames ver- mocht te vinden, die bereid waren, de bloempjes aan te bieden. De heer J. de Groot vond dat treurig en de vergadering was zulks met hem eens. Volgde behandeling van den beschrijvings- brief voor de algemeene vergadering te Haarlem op 2 en 3 October a.s. Aangaande punt 4, motie der afdeeling Haarlem, was de vergadering van oordeel, dat vooral bij annexatie en ook bij grensgevallen aan de leden van het Witte Kruis de noodige vrij- heid moet worden gelaten. Bij punt 8, verkiezing van leden van het hoofdbestuur, trok de aandacht een zinsnede in de circulaire van de hand van den heer Michels, voorzitter van de afdeeling Haar lem, luidende: Wij meenen voorts, dat de groote steden in het hoofdbestuur nog niet die vertegenwoordiging vinden als billijk- heidshalve te wenschen ware. In verband met het betrekkelijk gering aantal leden in de steden vond de vergadc ring deze uitdrukking niet gerechtvaardigd. Men zie slechts: Amsterdam met 726527 inwoners telt 476 leden, Haarlem met 111000 inwoners telt 3107 leden. Daaren tegen Alkmaar met 27509 inwoners telt 5603 leden in de afdeeling. Voorts is Haar lem reeds vertegenwoordigd in het hoofdbe stuur door Dr. Van den Berg, terwijl Dr Beeker te Heemstede bij Haarlem woont. De afgevaardigden krijgen in deze vrij mandaat. Wat betreft de verschaffing van een piano of een radio-instaBatjp aan Vecht- oever, zu'len de afgevaardigden stemmen voort een radio-installatie De vergadering verklaarde zich verder voor het uitgeven van een eigen orgaan en tevens v<mr het behoud van het si nografisch verslag der algemeene vergadering. Wat punt f: voorstel van het hoofdbestuur betrof, sloot de vergadering zich aan bij de commissie, om geen terugwerkende kracht te verleenen aan de voorgestelde salarisrege- lirig. Voorts verklaarde de vergadering zich. tegen de vtreeniging der functies van alge- metn secretaris en penningmeester in een persoon met den aankleve van dien. Tot afgevaardigden werden benoemd de heeren L. Reuvers en J. Wartenhorst. Bij de thans volgende bestuursverkiezing, aftredend de heeren R. v. d. Laan, niet her- kiesbaar, J Burger, overleden, en J. War tenhorst, herkiesbaar, werd de laatste her- kozen, tewijl werden gekozen de heeren L. Doekes en J. Smit Az. Aan de rondvraag gekomen, verkreeg Dr. Groenhart het woord en zeide: Mijnheer de voorzitter. Naar aanleiding van het ne&mkene bij de opening van deze vergadering, omtrent ons overleden medelid wijlen burgemeester Bur ger, wilde ik toch nog gaarne een woord van dank spreken, mede namens alle zieken en steunbehoevenden uit de gemeente Haren- karspel voor al hetgeen wijlen de heer Bur ger voor hen gedaan heeft. Nooit waren het de financien, die bij deh heer Burger het zwaarst wogen, maar wel was't het hart, dat in de eerste plaats sprak. Waar hulp noodig was, was onze burge meester steeds de eerste om te helpen. Ik meen daarvoor van deze plaats nog een v/oord van dank aan den overledene te moe ten brengen. Zijne nagedachtenis zal bij hen en mij steeds in eere blijven. Dank U. De heer J. de Groot dankte voor de eer, den overleden burgemeester, zijn zwager, be- wezen en deelte aan de vergadering mede, dat plannen in overweging zijn om ook nog op andere, meer zichtbare wijze uitting te geven aan de vereering der burgerij van zijn geachten burgemeester. De heer J. Schouten bracht ter sprake een zeer oude kwestie, die reeds vaker een punt van bespreking had uitgemaakt, nl. de vuile sloot achter het dorp, vooral bij de kerk Over verbetering zal opnieuw worden ge sproken, terwijl Dr .Groenhart deze zaak in de vergadering van de Gezondheidscommis- sie aanhangig zal maken. Daarna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. Raads v erg ad erirtg. De raad dezer gemeente vergaderde Vrij- dagavond. Aanwezig alle leden. De voorzitter, Jhr. van Spengler, deelde mede dat verslag is uitgebiacht door de kas- opnemers waaruit bleek dat de ontvangsten zijn 64072.36, uitgaven 60731.25, saldo 3341.11. Ingekomenstukke n. A. Van de R.K. Leesbibliotheek, van de R.K. frobelschooi en van de Burgerwacht verzoeken om subsidie. B. en W. stelden voor deze verzoeken aan te houden tot de begroo- ting 1929. Aldus besloten. B. Het bekende schrijven van het gemeente bestuur van Arnemuiden. B. en W. konden met dit adres wel mee- gaan, doch stelden voor de gemeente te ver- wijzen naar de Vereeniging van Nederland sche gemeenten. Aldus besloten. Vaststelling verordening Pensioen-inkoop. Dit punt heeft tot strekking dat ambtenaren hun aantal dienstjaren kunnen inkoopen, om te komen tot een betere pensioenregeling. B. en W. stelden voor om de verordening opnieuw vast te stellen, ingaande 1 Juni 1928. Aldus besloten, Aangeboden werden de begrootingen van de Lichtbedrijven en het Burgerlijk Armbe- stuur. Een commissie werd benoemd voor het na- zien der begrooting, bestaande uit de heeren Zut, de Geus en Kwadijk. Aanbieding van de rekening der Bijzondere Scholen. De vergoedingen werden vastgesteld met de volgende cijfers: R.K. meisjesschool 2100.02, R.K. jongensschool 2017.16; School met den Bijbel 606.41 B. en W. konden in de rekening der R.K. Meisjesschool niet goedkeuren een bedrag voor de aanschaffing van een Fransch boek en een snijmachine. Dit bedrag in mindering gebracht blijft de vergoeding 1981.33. Bij de rekening van de School met den Bijbel konden B. en W. niet goedkeuren een bedrag uitgegeven voor con- vo^aties enz. groot 63.80. Daar tegenover staat echter een verzuim om de waterleiding op te geven, hetwel'k 40.20 bedraagt, zoo- dat de totale vermindering 23.60 is. De vergoedingtir voor het vervo'gonderwijs werden aldus vastgesteld: R.K. Meisjes school 277.37; R.K. Jongensschool 174.35; School met den Bijbel f 71.32. Geen goedkeuring konden B. en W. hech- ten aan den post uitgaven Godsdienstonder- wijs voorkomende op de rekening der R.K. Meisjesschool, zoodai de vergoeding werd teruggebracht tot 224.53. Rondvraag De heer Kooij wees erop, dat met kermis de straat op het spoorterrein steeds werd stuk- gereden door den wagen van den heer Schin- kel. Spr. vond dit nogal groote onkosten voor de gemeente en zou dit op den heer Schinkel will en verhalen. De voorzitter deelde mede dat db straat reeds in orde pemaakt is voor rekening van den heer Schinkel. Hierna ging de raad in comite. BEVERWIJK. Tijdens een publieke verkoopign, Vrijdag gehouden onder leiding van Mr. Moens, deed zich het niet alledaagsch verschnijsel voor, dat van een bieder zijn hoogste bod door den bode niet erkend werd, op grond dat de ver- kooping een langdurig karakter droeg. Ook de notaris nam met dit negeeren van iemands hoogste bod genoegen. Van de zijde van be- langhebbende is echter tegen deze publieke verkooping protest aangeteekend. HEILOO. Woensdag 3 October a.s. zal hier een col- lecte worden gehouden ten bate van het vre- deswerk van het Roode Kruis. Door een 14-tal dames zullen daartoe speldjes worden aangeboden, waarvan de m i n i m u m-prijs een dubbeltje is. Wat het bepalen van den maximumprijs aangaat, dit word aan de geachte koopers overgelaten, die hopelijk bij het aanbieden der speldjes zullen denken aan het doel, waarvoor het geld ge- vraagd wordt. Dan zal het resultaat der collecte zeker alleszins bevredigend zijn. OPENING VAN HET JEUGDLOKAAL DER A. J. C. Zaterdag was het voor de Alkmaarsche afd. der A. J. C. een zeer verheugende dag Des avonds toch mochten de meisjes en jon gens dezer fad. het geheel vernieuwde ge bouwtje aan de Doelenstraat in gebruik nemen. Wie het lokaal voor de verbouwing gekend heeft zal het in z'n nieuwe aankleeding niet meer herkennen en vol bewondering zagen dan ook de vele belangstellenden Zaterdag avond de gedaanteverwisseling die het lo- kaaltje der A. J. C. had ondergaan. Het zaaltje is in drie vertrekken verdeeld, waarvan het grootste dient voor bijeenkom- sten, vergaderingen e, d., dus yoor hei „grootere werk"; daarnaast bevindt zich een tweetal kleinere, die voor studievertrek en bestourslokaal dienen Keurig is de wandbetimmering, zoowel van de groote als de kleine vertrekken en een eenvoudige, doch zeer smaakvolle beschilde- ring vormt een passende wandversiering. Verder is een alleraardigst, practisch too- neeltje aanwezig, dat zich uitstekend bij het zaaltje aansluit. Enkele, ook al heel eenvoudige lampen, die echter getuigen van den goeden smaak van den vervaardiger, hangen aan het nieuw aangebracht plafond en zorgen voor een aangename verlichting. Deze totale vernieuwing is, in overleg met de diverse daarbij betrokken organisaties, door aangesloten bouwvakarbeiders in hun vrijen tijd geschied. Verschillende avonturen zijn hier opgeof- ferd om de A. J. C. aan zoo'n mooi jeugd lokaal te helpen. De belangstelling was Zaterdagavond bij de opening heel groot en het zaaltje was meer dan vol toen de A. J. C.ers hun ge- bouwtje in bezit namen. Van het college van B. en W. waren de burgemeester, mr. Wendela.'i en de wethou ders Ringers en Thomsen aanwezig, bene- vens de directeuren van gemeentewerken en plantsoenen, de gemeente-secretaris, de bouwkundig adviseur de heer P. J. v. d. List, afgevaardigden van den Bestuurders- bond en alle daarbij aangesloten organisa ties, van de afd. der S. D. A. P., der S. D V. C. der Alkm. afd. van de Ned. Padvin- ders en van enkele bevriende jeugdbewe- gingen. Ook merkten we nog op de raadsleden Westerhof, Schats, Veen en Bakker en dr Hemelrijk uit Bergen. De inbezitneming geschiedde door dans en zang. Een bijzondere, fantastische fakkel dans werd uitgevoerd op het pleintje achter het gebouw, terwijl het spreekkoor een lied van Margot Vos zegde. De leider der A. J. C., de heer Bulens heette vervolgens alle aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder het geacht college van B en W. De burgemeester sprak daarna enkele woorden. Hij memoreerde hoe het gemeente bestuur al spoedig in de A. J. C. het goede zag en de raad, althans de meerderheid er voor was het reeds lang gebruikte lokaal naar de wenschen der A. J. C.-ers in te richten. Idealisme, aldus spr., is hoog noodig en daarom is elke beweging, die streeft naar de versterking van het ideaal, toe te juichen. Bij de jeugd idealen te brengen is niet zoo moei- lijk, maar om ze zoo bij te brengen dat ze op lateren leeftijd behouden blijven, is moeilij- ker. Ik hoop dat U bij de jongens idealen kunt kweken, die niet door het leven wor den gebroken. Ik hoop, dat dit lokaal, dat een aller vriendelijksten en allerprettigsten indruk maakt en waarin uitkomt, dat er menschen werken door een hoogere kracht bezield, aan uwe verwachtingen mag voldoen. De heer Bulens bracht den burgemeester dank voor z'n woorden, waarna het hoofd- bestuurslid der A. J. C., P. Schumacher de aanwezigen toesprak. Ik ben, aldus spr., met jelui misschien wel het meest verheugd dat je dit lokaal in bezit kunt nemen. Het kwam, doordat het ge meentebestuur in z'n meerderheid gezien en gelooft heeft, dat elke jeugdbeweging met op den achtergrond een groot levensbeginsel, recht op steun van de ovefheid heeft. In onze jeugdbeweging kennen we twee problemen, dat der leiders en dat der omge- ving, waarin het opvoedingswerlc moet plaats vinden Het eerste lossen we samen op door middel van ons Jeugdleiders-instituut. Naast een lei der hebben we echter een omgeving noodig, met een eigen sfeer, waarin het opvoedings- werk geschieden kan tot de vorming van een eigen stijl, die maakt dat de opvoeding geluk- ken kan. Spr. drukte de jongens en meisjes op het hart, goed te zorgen voor het nieuwe lokaal, zoodat het beantwoordt aan het doel, dat we ons stellen, n.l. dat jelui jonge men schen eerbied hebt voor wat mooi en schoon is, ook eerbied voor elke ware, mooie over- tuiging. Het is mij 'n bijzonder groot genoegen den burgemeester hier aanwezig te zien. We mo- gen echter ook niet vergeten den man, die ons als engeren geestverwant hielp, als den loods op het schip, den heer Westerhof. We willen zoo graag, dat hier de jonge menschen ernstig komen werken en zich hier thuis gevoelen, terwijl we hier ook vele ouders hopen te zien. Ik feliciteer U alien en de gemeente Alk maar met dit gebouw, ik wensch de A. J. C. nog eens een grooter toe en ik hoop, dat ook de andere organisaties, die door een groot ideaal bezield zijn, een eigen gebouw zullen krijgen Na aan hen, die in vrijen tijd dit lokaaltj? zoo'n groote verandering hebben doen onder gaan, bracht spr. dank aan den man, die de geestelijken arbeid verrichtte voor dat dit ver- schijnen kon, die, gesteund door de teekenin- gen de anderen instaat stelde dit te maken, aan den heer v. d. List. Uit dankbaarheid en als een herinnering aan de vele hier doorgebrachte avonden, werd hun, die aan het lokaaltje gewerkt had den en ook den heer v. d. List een map met teekeningen aangeboden. De heer Schumacher eindigde met te zeg gen, dat het doel van den arbeid der A. J C. is, de jongens en meisjes op te voeden tot karaktervolle gemeenschapsmenschen Als zij dit begrijpen, dan zal dit lokaal aan z'n doel beantwoorden. Namens het hoofdbestuur bood spr. de Alkm. afdeeling een theeservies aan: „om de gezelligheid te verhoogen!" Mondelinge felicitaties werden nog ge bracht door den heer Bakker, namens de afd der S. D. A. P., die daarbij een enveloppe met inhoud overhandigde, namens de Chris- telijke Jongelings Ver. „Zacheus", door den heer Schats namens den bestuurdersbond en aangesloten organisaties, waarbij ook een enveloppe werd aangeboden, r.amens het Instituut van Arbeidersontwikkeling, den bond van Overheidspersoneel, de S. D. V. C., al'len gepaard gaande met een enveloppe. Verder brachten nog felicitaties de Vrij- zinnig Christel. Jongeren bond, de N. B. A S., de Alkmaarsche padvinders en de J G. O. B. De heer Westerhof feliciteerde de A. J (j namens de fractie en voegde daaraan nog een persoonlijk woord toe. De jongeren, aldus spr., hebben we in onze beweging zoo heel noodig en ik ben intens blij dat jelui leven a! zooveel mooier is dan onze jeugd. Gij zult later onze plaatsen inne- men en vooral het komende geslacht zal den grooten strijd moeten voeren. Het zijn altijd mijn mooiste oogenWikken als ik zie dat de jeugd mee gaat doen. Al is dit gebouw klein of groot, weest steeds ernstig in jelui willen en wilt niet al leen je eigen geluk verhoogen, maar deel in de eerste plaats van je vreugde aan anderen mee. Deze zaal vraagt niet veel versiering, maar toch meenden mijn vrouw en ik dat een ets hier aan den wand zou passen, bij welke woorden spr. de A. J. C een mooie ets van den Waagtoren overhandigde. De avond werd tenslotte met zang en dans besloten, waarmede dus de Alkm. A. J C haar vernieuwde gebouwtje, waarin we on* zoo echt een vroolijke, opgewekte sfeer, een sfeer evenwel ook van ernstigen arbeid kun nen voorstellen, in bezit had getiomen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILINQ. Weekoverzkht, Hoewel de aanvoer steeds minder wordt mag hij nog zeer bevredigend genoemd won den. De maand September heeft dan ook een vermeerdering van omzet gegeven, vergeleken bij dien van't vorige jaar van circa 10,000 en als bijzonderheid kan nog even opgemerki worden, dat de omzet tot 1 October ongeveer 30.000 hooger is, dan verleden jaar het geheele jaar. Dit alles bij elkaar genomen blijkt nu zeker wel, dat er redenen tot voldoe- ning zijn. Wel is hier een deel te danken aan de hoogere prijzen, maar daarnaast staat toch weer het feu, dat er dit jaar van ver schillende hoofdproducten veel minder is ge- teeld. Men mag dan ook voor een groot deel de omzetverhooging toeschrijven aan het steeds groeiende aantal aanvoerders. Wat de prijzen van deze week betreft, deze zijn over het algemeen bevredigend. Bloem- kool werd tegen hooge prijzen weer gretig gekocht. Boonen, andijvie, wortelen, spinazie zijn ongeveer gelijk in prijs gebleven. Fruit is nog steeds duur. Druiven daarentegen zou den, vergeleken bij andere veilingen, wel wat meer kunnen opbrengen. De oorzaak zal hier wel te zoeken zijn in het feit, dat dit artikel nog te weinig wordt aangevoerd, doch in de toekomst zal dit wel anders worden daar er steeds meer druivenkassen worden bijge- bouwd. |L fcm LEEIIWARDEM PROVINCIALE STATEN. Als de heer Van Lennep hemgmt. De protestantsch-rechtsche Statenclub heeft Zaterdagmiddag wederom vergaderd om te pogen tot overeenstemming te komen in zake den te stellen candidaat voor de vaca- ture-Van Lennep in het college van Ged. Staten van Noord-Holland. De christelijk-historische leden der fractie bleven vasthouden aan de candidatuur-Ter Haar, de anti-revolutionnairen waren echter van oordeel, dat thans een hunner aanspraak op de candidatuur mocht maken. Men is het in die bijeenkomst nog niet eens geworden Vandaag voor de vergadering met de voor- zitters der vier andere fracties, zal nog ge- tracht worden tot elkaar te komen. In elk geval zal op de interfractionneele conferentie namens de protestantsche recht- sche club worden verklaard, dat zij op het be- zetten van de open plaats aanspraak maakt. Wanneer na de samenkomst met de andere fractieleiders geen vergelijk in deze club wordt getioffen bestaat de kans dat de christelijk-historische candidaat ook door een anti-revolutionnaire candidatuur wordt bestreden. HET REDDINGSSTATION TE IJMUIDEN. De ledenvergadering van de afdeeling IJmuiden van het Witte Kruis heeft besloten over te gaan tot verkoop van het destijds door prir.s Hendrik ingewijde reddings- station, tevens magazijn voor verpleegmate- riaal aan de Buitenhaven aldaar, omdat dit gebouw wegens de oprichting van een twee tal ziekenhuizen op niet te verren atstand niet meer aan zijn doel beantwoordt. De minister van Waterstaat, die indertijd faci.iteiten verleende ten opzicnte van de erf- pachtsrechten, heeft goedgekeurd, dat het gebouw bij verkoop voor handelsdoeleinden zal mogen worden gebruikt. NED. FED. VAN TRANSPORT- ARBEIDERS. Congres te Rotterdam, Zaterdag is de Nederlandsche Federatie van Transportarbdders v. Rotterdam in con gres bijeengekomen, welk congres gister werd voortgezet. De voorzitter van de Federatie, de heer E. Bouwman, presideerde't congres- In een inleidend woord betoogde hij o. a. dat de aanhangige voorstellen ten aanzien van de Stuwadoorswet niet ver genotg gaan en dat van den toestand in de havenbednjven niet veel goeds is te zeggen. Ten slotte zei spreker iets over den stand van het ledental, waaruit bleek, dat de Fede ratie op 1 Januari 1928: 4788 leden telde en 25 afdelingen, terwijl er sedert dien tijd nog 3 afdeelingen zijn bijgekomen. Namens het N.A.S. sprak de heer Sneevliet de beste wenschen uit voor het congres. Spr liet o. m. een woord van protest hooren teged de handhaving van het interneeringskamp aan den Boven-Digoel. Ook voerden nog eenige vertegenwoordi- gers van andere organisaties het woord. DE DRANKWET. Naar wij vernetnen heeft de Nota van Ant- woord nopens het ontwerp tot wijziging der Drankwet gisteren het departement verlaten. zoodat de verdere behandeling van net ont werp voortgang kan hebben. voor menschen op leeftijd is verstopping. Foster's Maagplllen geven baat vaoaf de eerste dosis. Een ide- aal laxeermiddel voor ouden van dagen. Poster's MaagpilSen Atom verkrijgbaar 6 f 0.65 per flaron.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6