'Jb^fuud PUROL Pluimveetedt. Kerk en school liiichtvaart. WURGKRS. Uit onze Staatsmachiiie. DfZWAVELZUURPLAAG OVER HET Y. Het gedeelte van de zwavelzuurfabriek aan de overzijde van het Y, dat dergelijke dampen verspreidde dat zelfs de boomen er mi zeerstf onder kden, is thans stilgelegd. n de eerstvolgende dagen zal nu de hand worden gelegd aan de iaatste werkzaamhe- L voor verbeteringen, die, naar mag wor sen verwacht, tot gevolg zullen hebben, dat het rendement van de productie de 100 pet. nadert en dat de afscheiding van kwade gas- sen practisch nihil zal zijn. Zodra de werkzaahmeden gereed zijn, lang Mi het niet duren, zal de labriek weder in het bedrijf worden gesteld. brandstichtende inbrekers. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jebben onbevoegden zich door inklimming toeeang verschaft tot een openbare lagere ichool m de Saxenburgerdwarsstraat te Am sterdam. Door het wtgwerpen van een brandende lucifer ontstond brand, waardoor ten partij boeken, schriften en atlassen (waarde pl.m. 150) werd verbrand. STENHUIS UIT DE S. D. A. P. Het Volk" deelt mede, dat de heer R. Sten- auis aan het secretariaat der S. D. A. P. scnriftelijk heeit medegedeeld, voor het lid- naatschap dier partij te bedanken. KOLENDAMP-VERSTIKK1NG. Vrijdagavond is de 56-jarige concierge der Haagsche Schoolvereeniging aan de Nassau- laan in den kelder van't schoolgebouw dood sevonden. Het bleek, dat de man eenige werkzaamheden aan de centrale verwarming had te verrichten. Er heeft zich toen kolen- -jamp ontwikkeld, waardoor hij gestikt is. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de schoorsteen van de verwarming niet in orde was. AUTO-BOTSING. Vrijdagnacht is op den Rotterdamschen Dijk een Ford-auto tegen een uit Schiedam komende autobus opgereden. De in de auto zittenden werden alien licht verwond. De Ford-auto werd geheel vernield, terwijl ook de autobus ernstig beschadigd werd. Tegen den btstuurder van de Ford-auto, die onder den invloed van sterken drank ver teerde, is proces-verbaal opgemaakt. ARBEIDSCONFL1CT. De textielarbeidersbond „St. Lambertus" heeit bij de N.V. Goirlesche Spinnerij en We- verij voor de uurwerkers een staking aange- kondigd over een loonkwestie. Een tachtigtal uurwerkers is rechtstreeks bij het conlfict betrokken. Na eenige besprekingen had de directie de loonen voor een veertigtal uurwer kers verhoogd met 1—2 cent per uur en van een zestal zelfs van 3 tot 5 cent, maar dit werd door de arbeiders en het hoofdbestuur niet voldoende geacht. Behalve de tachtig uurwerkers zijn aan de fabriek nog onge- .veer 200 werkkrachten verbonden. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDI6. De li-N.A.P. te Medari. Het tweede postvliegtuig is gister om 8.45 van Sengora te Medan aangekomen. Heden zal dus de Iaatste etappe, n.l. MedanBatavia gevlogen worden. De H.-N. A. P. C. in Bushire. Het d-erd-e vliegtuig arriveerde gister te Bushire. DE TOCHT VAN VON HuHNEFELD. Freiherr Von Hiihnefeld is Zaterdag van Calcutta naar Kanton vertrok-ken. INSPECTIE VAN ENGELSCHE VLIEGTUIGEN. De onderstaatssecretaris voor de l-ucht- vaart Sir Philip Sassoon, heeft Plymouth Zaterdagmorgen vroeg aan boord van een vliegboot verlaten. Hij gaat een tocht onder- nemen over de Middellandsche Zee, Egypte, de Syrische woestijn, Irak en de Perzische Golf naar Indie Op dezen tocht zal hij alle Engelsche militaire vliegvelden buiten Enge- land inspecteeren. VLIEGONGEVALLEN IN POLEN. Te Lodz is Vrijdag een vliegtuig, dat voor de Poolsche luchtvaart reclame zou maken, naar beneden gestort. Het toestel kwam op een fabriek terecht en stortte door het dak. De beide inzittenden werden ernstig gewond. Door het snel ingrijpen van eenige arbeiders werd het uitbreken van een grooten brand voorkomen. Bij Falenica is gisteren een vliegtuig in den Weichsel gestort en zoo goed als geheel vernield. De inzittenden konden door een motorboot worden gered. DE „GRAF ZEPPELIN". De ,,Graf Zeppelin" zal waarschijnlijk Dinsdag weer een tocht maken of, als het weer te slecht is, Woensdag. Het reisplan is voorloopig: Saksen, Silezie, Berlijn, over de Oostzee naar Oost-Pruisen, Koningsbergen, Skandinavie, waarbij Stockholm zal worden bezocht. NIEUWS UIT INDIe. De tragedie der Leprozen. Aneta verneemt de volgende bijzonder- fieden omtrent het relletje der leprozen De hoofdaanlegger viel gewapend met een lans van uit de alang-alang den fungeerend controleur aan, die de leprozen kalmeerend wilde toespreken. De aanvaller werd toen neergelegd. Gebleken is, dat de leprozen de hoop op herstel hadden opgegeven, mede naar aanleiding /an drie sterfgevallen in de kolonie. Ze waren toen levensmoede gewor- den en dit had hen tot den aanval gedreven. De aardbeving op Paloeweh. Hulpactie niet noodig. Omtrent de Paloewehramp is van de Indi- sche regeering het volgend telegrafisch be- richt ontvangen: Hulpactie Nederland Paloeweh-ramp on- noodig; bevolking nog zeer primiti-ef Resi dent Timor prijsstelt toezending 1000, waarvoor beroep gedaan Smeroefonds, voor dergelijke ram pen hier aanwezig. Uit nader bericht resident Timor blijkt aantal slachtoffers ramp veel kleiner dan eer- ste berichten meldden. Totaal dooden 176 op beeolking van ruim 5000 zielen. Als gevolg uitbarsting Rokatinda, Zuidwest-helft Paloe weh, waarin zes kampongs, verwoest; be- woners hiervan zullen overgebracht Noorde- lijke helft. Resident trof maatregelen voed- selvoorziening en behandeling zieken, g-e- wonden. Nagenoeg alle prauwen verloren, waardoor vischvangst voorloopig uitgeslo- ten. Inmiddels zijn werktuigen verdeeld, aan- rnaak nieuwe. MET HET HOOFD OMLAAG VLIEGEN. Uit Cassel wordt gemeld, dat de jonge ,,-kunstvlieger" Robert Glardon, die als in- vlieger aan de Raab-Katzensteinwerke is ver bonden, daar gistermiddag het wereldrecord rugvliegen, dat tot dusver op naam van den Duitschen kunstvlieger Fieseler stond, heeft g-eslagen door 19.6 minuut onafgebroken met het hoofd omlaag te vliegen. Engelsche waardeering In waard-eerende woorden schetst de Ba- taafsche correspondent van de „Times" het be lang van de Nederland-Indie-vluchten voor het wereldluchtverkeer. Het ariikel herinnert aan de eerste moeilijke pogingen van eenige jaren geleden en wijst op het belang van aan- slutting van de Engelsche op de Nederland- sche lijn-en. De schrijver betreurt het, dat het Engel sche plan om een dienst van Singapore naar Batavia te open-en., in nauwe samenwerking met de Ned.-Indische Luchtvaart Mij. niet is doorg-egaan. De N. I. L. heeft een directe verbinding Londen-Australie mogelijk gemaakt, aldus het blad, daar zij de schakel vormt tusschen de Imperial Airways en de Western Australian Airways. Bovendien overweegt deze Iaatste maatschappij de mogelijkheid van een lijn Port Darwin-Soerabaja. De schrijver eindigt zijn artikel volgens de Crt met zijn gelukwenschen aan onze wak- cere ondernemers. ook Wurgers genoemd, en ae soorf, waarvan de provisie hier voor ons behoort, is ongetwij feld de Grauwe Klauwier (Lanius collurio L.), die ook wel Negendooder, Roode Wur- ger en Bruine Dorendraaier genoemd wordt Wilt ge hem leeren kennen? Laten we ons dan begeven langs den zoom van dit duin- boschje, want deze klauwier woont het liefst aan den kant van het lage geboomte. Luister eens! Hoort ge in het nabootsend gezang van dien vogel niet nu eens het blaf- fen van een hond, dan weer het roepen van een kievit of grutto en soms een amalgama van allerhande dierengeluiden? Dat wordt voortgebracht door een Klauwier, en als wc voorzichtig voortsluipen, zien we weldra den mooi gekleurden vogel, doch het is ook al- leen het mannetje, dat zoo fraai uitgedost is. Keurig staat het roodbruin manteltje, en fraai steekt bet af bij de licht rose-Lieurige on- derdeelen, bij het zwart van slag- enstaart- pennen en bij de mooie aschgleur van boven- kop, nek en stuit. De wijfjes zijn van boven roestkleurig en op de onderdeelen witachtig, doch op vele veaeren zijn halvemaantjes van zwart. Als we nu ook nog even dit nestje, ge maakt van mos, worteltjes en bladstelen en bekleed met haar en wol, hebben bekeken, dan kennen we de geheele huishouding van dezen Wurger, die met zijn familiegenooten tot de roovers onder de zangvogels behoort, wat ook de krachtige, haakvormige bek wel laat zien. Stout zijn ze en roofzuchtig, de Klauwieren, en gewoonlijk vangen ze veel meer voedsel, dan ze voor hun onderhoud noodig hebben. Om deze eigenschap werd eene Afrikaansche soort, door zeevaarders die aan de Kaap de Goede Hoop verblijt hielden, „fiskaal" geheten. Het nest voor ons bevat pasgeboren jon- gen, zoodat we de mooie, glanzenste eieren, licht geelgroen met bruine vlekken, die om het dikste gedeelte soms een mooi kransje vormtn, hier niet kunnen zien. Mocht ge eens een klauwier ontmoeten met witte spiegels op de groote slagpennen met bruinrood op kruin en achterhais, met wit op stuit en schouders en met zwart op mantel en vleugels, dan hebt ge kennis ge maakt met een Roodkopklauwier (Lanius senator) die lang zoo veelvuldig niet bi] ons voorkomt als Lanius collurio. Beifle soorten zijn evenwel voor ons land zomer vogels, die in onze streken wonen van April tot September. Maar wie nog een mooien Klauwier wil leeren kennen, moet in den herfst eens door de krcupelboschjes trekken. Dan toch komt veelvuiaig op den trek voor de Klapekster (Lanius excubitor L.), hier en daar bekena als Blauwe Klauwier, Veldheer, Vinkenbijter, Grauwe Dorendraaier en onder andere be KORTE BERICHTEN. Ten nad-eele van de N. V Ned. Handels- fennootschap W. van Amerongen te Amster dam is f 929.49 v-erduisterd. Het departement Rotterdam van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft zijn 150-jarig b-estaan herd-acht in een ieestvergadering. Verscheidene zuster-corpo- raties hadden een bloemenhulde gezonden. Zaterdag vergaderde te Utrtcht d-e Ver- eeniging van gemeente-accountants onder voorzitterschap van den heer J. Meyer Azn., directeur van bet Centraal Bureau voor veri- ficatie en financieele adviezen d-er v-ereeni- ging van Nederlandsche gemeenten. Te Giootebro-ek is de 14-jarige zoon van den lanabouwer Nieuwhoer, die met een sclmit naar het koolland gin-g, over boord gevallen en verdronken. De Middenstandsspaarbank te Praag heeft haar betalingen met een tekort van 6 millioen kronen gestaakt Naar „Vecerni List" verneemt, is hierbij een Nederlan-dsch consor tium betrokken dat zich voor de bouwbe- weging te Praag wilde interesseeren. In den nieuwen rijksstraatweg over de Vecht zal t-e Muiden een brug gelegd wor den, die in het begin van 1930 gereed zal moeten zijn. Het werk is na aanbesteding op- gedragen aan d-e firma J. C en J. G. van Krachten te Utrecht voor f 197.000 EEN REGELMATIGE DIENST OP INDIe? De K. L. M. ziet zijn hoofddoei, zei de heer Hans Martin, alg. seer, der K. L. Mgister- avond in een lezing te Dordrecht, in een re- gelmatige verbinding met Indie. Luit. Kop- pen deed er 9 dagen over, wij gelooven het spoedig, als de landingsterreinen in orde zijn, in 6 dagen t-e doen. en met nachttrajec- ten in 4, misschien zelfs in 3 dagen. De K. L. M. noemde spr., naar de Crt. meldt, de meest economische luchtvaatmaat- schappij t-er wereld. In 4 jaar tijds bracht men de kosten van een ton vervo-er per K M. van 4 op 1.10. De collega's houden hun re- sultaten echter angstvallig geh-eim, doch hebb-en wel de opmerking gemaakt, dat deze cijfers onmogelijk juist kunnen zijn, waarop de K. L. M inzage der bescheiden aangebo- den heeft. Spr. zei ten slotte, de toekomst voor de luchtvaart in het algemeen en de K. L. M. in het bijzonder, gunstig in te zien en vroeg den aanwezigen te steunen waar zij steunen konden. „Nederlands vlag wordt het hoogst gehouden in de lucht", aldus besloot de heer Martin. WONDERLIJKE BOTSING IN DE LUCHT. Van twee vliegtuigen. In de nabijheid van Termez in Cen- traal-Azie had een botsing van twee passagiersvliegtuigen plaats. Een der beide vliegtuigen, die op een grootere hoogte vloog dan het andere, werd door een luchtstroom neergedrukt op het la ger vliegende toestel. Intusschen gaf de piloot van het hoogste vliegtuig vol gas en steeg plotseling weer omhoog, terwijl het andere vliegtuig daalde. De beide vliegtuigen vervolgden hun weg. De bot sing heeft geen slachtoffers geeischt. Het geraamte van het eene vliegtuig is door- boord door den schroef en de wielen van het andere. natmngen. Vroeger kon men zeer gemakkelijk zoo'n Wurger te zien krijgen, omdat ze gaarne verblijt' hielden bij de lijsterstrikken, die nu niet meer uitgehangen mogen worden. Dan ging ae Klapekster aan de gevangen vogels den schedel open pikken, om zich aan de weeke. hersenen te goed te doen. Meermalen vond men de Klapekster naast haar slacht- offer in een lijsterstrik. Dan eerst kon men goed bezien den mooien langen en breeden, afgeronden waaierstaart -en de witte en zwarte kleuren in mooie belijning. Zacht blauwgrijs zijn de bovendeelen; vleugels en staart zijn zwart met witte einden en de onderdeelen zijn wit. De witte vleugelspie- gels zijn soms enkelvoudig en soms dubbel, waarom men spreekt van de enkel- en de dubbelspiegelige klapekster. Veel komt de Klapekster op den trek voor, ofschoon men geen troepen aantreft, maar broeden doet zij in ons land slechts met en- kele paren. Haar nest is als dat van den Grauwen Klauwier, doch het wordt hooger in den boom gemaakt, en de 5 a 6 eieren zijn vuilwit met bruine en grijze vlekjes en stipjes. Eenmaal is in ons land gevangen een Kleine Klauwier (Lanius minor Gmel.), welk dier in geprepareerden toestand is te zien in de verzameling van de Rotter- damsche Diergaarde. Van meer vangsten of waarnemingen binnen onze landpalen hoor- de men nimmer, zoodat we haar slechts noode tot onze avifauna kunnen rekenen. J. DAALDER Dz. Vragen, d-ez-e rubriek betr-effende, kunnen door de abonne's worden gezonden aan Dr te Hennepe, Diergaardesingel 96, Rotter dam. Postzegel van 714 cent voor antwoord insluiten en blad vermelden. Kijk eens hier! Aan verschillende dorens en scberpe takjes zitten hommels, sprinkha- nen, torren en ook bijen vastgespietst. Dat is toch zeker de arbeid van den eenen of ande- ren snaak, die zijn tijd heeft willen dooden Ook zelfs een jonge muis is er bij. Neen, wat ge hier aan den boschrand voor u ziet, is de spijskast van een vogel. Vangt hij meer, dan zijn eetlust vraagt, dan wordt het een en ander hier op den kapstok gehan- gen, om in tijden van schaarschte te kunnen dienen Deze eigenaardige handelingen wor den verricht door de Klauwieren, waarvan 1 enkele soorten ons land bewonen. Ze worden EENDENHOUDERIJ. Hoe het niet moet. We zullen in verband met de eendenhoude- rij eerst eens eenige bedrijv-en te Vol en dam bekijken, waarbij dan de fouten in het sys- teem van zelf blijken. De groote fouten te Volendam zijn: Totaal ondoelmatige inrichting der hokken, water- loopen enz., naast onproductieve eenden en hooge voerprijzen. Een groote tegenstelling daarvan vrndt men in Landsmeer, waar de inrichting der hokken anders is en waar h-et water zuiverder is. Landsmeer is een hoofdzakelijk langs den weg Amsterdam over den lip naar Purme- rend, lang uitgestrekt dorp, waar de wonin- gen der eendenhouders veelal op eigen erf- jes staan, door dwarsslooten gescheiden. Deze dwarsslooten staan in open verbinding met een groot aantal plassen die zich ten Oosten en Westen van dezen weg bevinden. H-et wateropp-ervlak is dus zeer groot in ver- houding tot het aantal eenden. Bovendien bouwt men in Landsmeer meestal slechts aan een kant van de sloot eendenhokken. Deze hokken zijn over het algemeen volgens het- zelfde schema gebouwd, n.l. een nachthok van een meter of drie diep, daaraan aanslui- tend een ren, uitloopende op de sloot. De ren loopt als h-et ware 1 Meter door in de sloot en zoodoende hebben de eenden een ruimte, waar zij in de sloot kunnen zwemmen en drinken. Is nu het water frisch, dan is dit syst-eem niet zoo gevaarlijk Wordt het water evenwel besmet, dan is het erger. Te Volendam vindt men echter dergelijke hokken aan weerszijden van vrijwel stil- staand water. Het water wordt op geweldi- ge wijze verontreinigd door vischafval mos- seienafval, eendenmest enz. Hierdoor wordt de kwaliteit zoo slecht dat de ingewanden der eenden op zich zelf al gevoelig worden en de minste besmetting is dan voldoende om de dieren te doen sterven Toen ik eenige jaren geleden te Volendam mijn proefstation begon was dan ook het eerste w-erk het land met gaas te omgeven op on-geveer een Meter afstand van de sloot en waterleiding aan- te leggen. D-e eenden krij gen dus steeds vers^h water te drinken en wel elke ren apart in een metalen drinkbak. Te Harderwijk vindt men weer een ander systeem van drin-kwatervoorziening, n.l men maakt langs alle hokken een cementen drink- goot. Aan den eenen kant laat men het water in en aan den anderen kant er uit. Hoewel dit daar zoover ik weet goed gaat, beschouw ik dit systeem als hoogst gevaarlijk en zou het nooit durven aan te bevelen. Is n.l. een di-er aan de boven-einde der goot besmet, dan raken ze alien besmet. Vandaar dus dat ik voor elke ren een aparte watervoorzi-ening heb, zoodat eventu-eele smetstoff-en slechts tot een ren beperkt blijven. Het meest practische systeem is om de beide method-en te combi- n-eeren. Men legt dan dus aan een serie van drinkwatergoten achter elkaar, echter op een dergelijke manier dat ze in normale gevallen alien van een punt uit voorzien kunnen wor den. Blijkt er onraad, dan moeten de drinkgoten direct gescheiden worden en moet elke goot apart gevuld en leeggemaakt kunnen wor den. Dit kan men natuurlijk zeer gemakkelijk bereiken door een noodleiding aan te leggen, die dan per drinkbak een toevoerkraan heeft Mijn overtuiging is dan ook dat waar men niet over flink zwemwater beschi-kt men voor eenden veel ingewik-k-elder en duurd-er drink- watervoorziening ncodig heeft als voor kip- pen. Er komt bij dat een eend voortdurend gelegenheid moet hebben haar kop onder water te steken, daar anders snavel, neus- -gaten en oogen vuil worden. De drinkbakken -van eenden moeten dan ook minstens tien c.M diep zijn. In d-e buurt d-er drinkbakken wordt het spoedig zeer vuil, vooral als men over klei of veengrond moet beschikken De eenden smijten voortdurend met hun snavels met water en trappen d-e omgeving met hun pooten tot modder. Het beste doet men daar- om de drinkbak op een soort i-ooster te zet- ten d-at men van houten latten of beter nog van st-evig, niet al te grof -gaas kan maken. Ook kan men d-e omgeving van den drink bak van beton maken, Men moet er dan ech ter op letten dat de vloer zoo h-ellend ge maakt is, dat deze gemakkelijk is te reini-gen. De eend heeft zeer veel water noodig, daar zij behalve haar drinkwat-er verbazend veel v-ermorst. De Voedselvoorziening. De voedselvoorziening is bij d-e eenden- houderij een ander moeilijk punt. Zooals gezegd bestaat eigenlijk h-et na- tuurlijk-e voedsel der eenden hoofdzakelijk uit all-erl-ei waterdieren en plantenJeelen De -eend is een- uitstekend fourag-eerster. Als zij over slooten, boomgaarden enz. beschikt, haalt zij daar een groot deel van al het eiwit- rijke voedsel, dat zij noodig heeft, uit op. Zij kunnen zich op hun tochten zeer ver van huis begeven en r-einigen heele streken van ongedi-erte. Dit is een der groote voordeelen d-er eendenhoudrij. Men heeft vaak drassige weiland-en waar geen schaap in 1-even blijft van-wege de leverbotziekte De larven dezer parasi-eten leven in kleine slakjes. Zet men op een -dergelijk land een troep eenden, dan halen die al heel gauw alles weg wat maar op slak qf worm gelijkt Men g-ebruikt daar- om in Engeland de eenden heel vaak om on- gedierte te vernietigen. Groote Engelsche •boomgaardhouders hebben mij wel eens ver- klaard, dat zij eenden in hun boomgaarden houden in het belang der boomen De eenden vernietigen geweldi-g v-eel schad-elijk onge- dierte en zij zeiden, dat ze zelfs de eenden zouden houden ook al legden ze geen ei. Hi-eruit blijkt dus de voordeelige en goede zijde d-er eendenhoud-erij. De eend weet van terreinen, die vrijw-el waard-eloos zijn, haar levensonderhoud te halen en tevens nog pro- ducti-e-voer, dus kan daar nog flink op leg gen. Op deze manier kan de eendenhouderij in moerassige streken of streken met veel water, slooten, drassige landen, z-eer loonend zijn en verbaas ik er me vaak over dat men in dergelijk.e streken niet meer eenden houdt. Met moet er echter om denken, dat eenden vaak haar eieren in het water leggen als zij de kans krijgen en dat een eend al net als een mensch van den modemen tijd is, n.l. liever lui dan moe. Als men de eenden 's morgens voert dan trekken zij er niet op uit. Zoo heb ik vaak brieven gekregen van menschen, die aan plassen woonden en die vol enthousiasme eenden waren gaan houden. Zij b-eklaa-gden zich er over, dat de eenden niet legden en ook erg lui in de buuH van den voerbak bleven hangen. De manier die in twee dagen wonderen verrichtte was: Houdt z-e tot's morgens 9 uur vast in een afgeras- t-erd plekj-e en geef ze absoluut geen voer. En zie daar, 's morgens hoopen eieren en een den, die zoodra ze los kwamen er ijveri-g op uit trokken om haar maag te vullen. Tegen den avond niets dan een paar handen mais in het nachthok en binnen eenige dagen ko- men ze prompt tegen het vallen van den avond naar huis terug. Dit is verreweg d-e m-eest loonende manier van eendenhouden. Men vervalle echter niet in de volgende fout Sommige beginnen met een twintigtal goede jonge eenden en krijgen prachtige resultaten. De dieren legden het eerst-e jaar soms over de 200 eieren g-emiddeld en men maakt r-euzen winst. Nu moet natuu.lijk d-e winst vergroot word-en, dus het aantal eenden uitgebreid en wat blijkt? De winst blijft weg. Waarom? De eenden zijn gew-eldig vraatzuchtig en moorden fi- naal hun heele jachtterrein uit Ins-ecten. wor- men, slakken, alles verdwijnt in een oogen- blik en krijgt feit-elijk geen kans zich snel weer te ontwikkel-en. Vandaar dat ik de menschen a-ltijd aan- raadt, ook al zijn hun omstandighed-en nog zoo mooi (veel slooten, riet, plassen, kolken, weiland): W-ees heel voorzichtig en probeer zorgvuldig wat het jachtveld lijden kan. Ga niet van 20 eenden op 100, maar op 40 en wacht het dan w-eer eens een jaar af. Er moet een soort evenwichtstoestand ontstaan tus schen eenden en jachtterrein en wie deze overschrijd-t door te veel eenden, krijgt groote schade. dat de eenden de slootkanten min of meet vernielen, Voor weiland geidt hetzeifde. Door proeven is mij g-eblek-en, dat men in rennen minstens 15 vierkan-t-e meter best grasland per eend moet hebben, wil men gras hou den. Heeft men minder dan wordt alles een modderboel. Dit moet men ook voor elk grasland eerst zelf probeeren. Dr. TE HENNEPE. KERK EN SCHOOL De heer J. S. Keyser, geboren te Texel, is te Wageningen geslaagd voor het ingeni- eursexamen Nederlandsche landbouw. Vandaag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat prof. J. van Baren, hoogleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de landbouw- hoogeschool te Wageningen, verbonden werd aan het Rijkslandbouwonderwijs. Bij kon. besluit is aan mevr M. E. Leli- manBosch t-e Baarn op haar verzoek eer- vol ontslag verleend als inspectrice van het Nijverheidsonderwijs, onder dankbetuiging voor de door haar bew-ezen belangrlfk* diensten en is zij beno-emd tot ridder in d« orde van den Nederlandschen Leeuw. Speelkaarten in groote sorteering, van de goedkoopste tot de fijnste soorten. Voor hotels en kaartolubs by afname van ten minste 1 dozijn extra prijzen. VAN PUTTEN OORTMEIJER, Payglop. Een punt waar men op moet letten is ook, Algemeene Beginselen der Ziekte-Verzekering. De Algemeene Conferentie van de Inter nationale Organisatie van den Arbeid vac den Volkenbond werd door den Raad van Beheer van het Intemationaal Arb-eidsbureau te Geneve in de maand Mei van het vorige jaar saamgeroep-en in haar tiend-e zitting. Deze Conferentie heeft toen verschillende voorstellen aangenomen, waarvan een de algemeene beginselen der Ziekte-Verzekering van Arbeiders betrof. Met de andere voor stellen werd ook dit dezer dagen gepubli- ceerd. Alhoewel thans nog geen voorstel door de regeering gedaan wordt om dit con cept te ratificeeren en onze ziekteverzekering daarmede in overeenstemming te brengen, zal zij dat o. i. toch metteHijd moeten doen. De betreffende beginselen dan berusten op d-e overweging, dat de instandhouding van een gezonde en krachtige arbeidende klasse van wezenlij-k belang is niet alleen voor de arbeiders zelf, maar tevens voor de gemeen- schappen, die verlangen hun productie-capa- citeit te verhoogen. Om dat te bereiken is natuurlijk noodig, dat blij-vend en stelselma- tig maatregelen word-en genomen van vqor- zorg, opdat elk verlies van de productieve krachten van de arbeiders voorkomen of hersteld wordt. Op dit terrein werd reeds in verschillende landen ervaring verkregen, waardoor het mogelijk was algemeene be- ginseden voor de ziekteverzekering van ar beiders vast te stellen. Deze beginselen spreken het eerst over den kring der verzekerden. De ziekteverzeke ring dan moet omvatten zonder onderscheid van leeftijd en geslacht ieder, die arbeid ver richt als beroep en krachtens een arbeiders- of leerling-overeenkomst. Wanneer leeftijds- of welvaarts-grenzen getrokken worden, mo gen die niet uitsiuiten jeugdige personen, die gewoonlijk niet beschouwd worden afhan- kelijk te zijn van hun familie, noch arbei ders, die nog geen ouderdomspensioen ont vangen, terwijl boven de welvaartsgrens ge- rangschikt moeten worden alleen degenen, van wie red-elijkerwijs verwacht kan worden, dat ze zelf in dezen voorzieningen kunnen treffen Omtrent het ziektegeld schrijven de be ginselen voor, dat het voldoende moet we- zen om herstel van g-ezondhei-d te bevord-e- ren, terwijl het ziektegeld vastgesteld moet worden als regel in verhoudin-g tot het ge- wone loon en in verband met het gezin. Het moet tenminst-e 26 weken worden uitge- keerd, bij ernstige en blijvende gevallen moet het gedurend-e een jaar uitg-ekeerd worden. Eveneens geduren-d-e een jaar, ingeval op de ziekte-uitkeering geen invaliditeitsren-te volgt. Wann-eer ziekt-everzekeringen (n goede gel- dlijke omstandigheden verkeeren, moeten daaraan faciliteiten worden toegestaan om de uitkeering te verhoogen of te v-erlengen. Zoo noodig moet de verzekerin-g ook zich uit- strek-ken over de begraf-eniskosten van den arbeider of van zijn gezinsleden. De behandeling door een behoorlijk be- voegd geneeskundige en het -verstrekken van genees- en therapentische middelen moet vol doende en kosteloos worden verleend, zoolang de gezon-dheidstoestan-d van den zieke dat vereischt. Wanneer de plaatselijke en gelde- lijke omstandigheden dat toestaan moet ver- der worden verleend specialistische en tand- heelkun-dige hulp en ziekenhuisverpleging, zoo dit Iaatste vereischt wordt. In dit Iaatste geval moeten de personen, die -van den verze- kerde afhankelijk zijn, het zie-kengeld ontvan gen terwijl ter behandeling van den goeden gzondhei-dst-oestand van den verzekerde en zijn famil-ie, wanneer dit practisch mogelijk is, ook de iaatste geneeskundige behandeling moet ontvangen. De ziekteverzekeringen moe- ten op billijke voorwaarden kunnen beschik- ken over geneesheeren, uit wie de verzekerden de -vrije keuze hebben. Aangezien de meeste ziekten kunnen voor komen worden, moeten de verzekerin-gs-instel- lingen m-ed-e helpen ter verspreiding van df middelen der hygiene onder de arbeiders, verder moeten zij op zoo ruim mogelijke schaal preventieve behandeling laten genie- ten, zoodra voorteeken-en van ziekten ver- schijnen. Zij moeten medehelpen in den stry-d tegen de -volksziekten en aan de verbetenng der volksgezondheid. Onder het toezicht der openbare machten m-oeten de verzekei-ingsinstellingen volgens de beginselen van zelfbestuur en uitslmtend m het belang der instel-lingen zelf bestuurd worden. Tot dat zelfbestuur wordt o.a. geacht te behooren, dat de verzekerden door middel van gekozen vertegenwoo±digers een belang^ rijk aandeel in het bestuur hebben. Door het op territorialen grondslag concentreeren van alle medische krachten moet een ffoede erga- nisatie van de geneeskundige hulp worden be- reikt. De kosten van een en ander moeten gevon- -- «A TV. 1firt Ru Inntk. An DrCVlist*!* 30-60 eo 90 ct. Tube 80 ct. Bi) Apoth. Drogtat.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7