DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BMitewland Rechtszaken No. 236 Honderd dertigste Jaargang Atwmncmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters unar plaatsrttlinteb Brieyen franco N.Y. BoeL- en Handelsdr, y.h. Qerms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Eodactie No. 33. Dif nummer besfaat oil 3 bladen. 1928 Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. 5 OCTOBER DageliJScsch overzicht. NOG eens het vlootcontract. Irt Frankri'tk wil men algeheele open baarmaking; Engelands verzet; stem- men uit Italie. Het Fransch-Engelsche vlootaccoord fcensrt heel wat pennen in beweging! Zoowel in Amerika, als in Engeland en Frankrijk Woiden er lange artikelen aan gewijd in de daffbladen en bijna overal wordt de regee ring van Engeland veroordeeld. Ook in Enge land zelf wordt de regeering niet gespaard, eetuige de verschillende dagbladkolommen. Zelfe de conservatieve pers blijft voortgaan met haar kritiek en de anders zoo regeerings- gezinde Evening Standaard zegt, dat „het accoord de diplomatieke atmosfeer vergif- 11 Ook in Engeland beseft men nu, dat Frankrijk steeds sterker er op aandringt, om het stuk wereldkundig te maken. Ja zelfs dreigt Frankrijk, als Engeland onwilhg blijf- het opeigen hand en met eigen verantwoor- delijkheid te publiceeren. In officieele kringen in England verneemt men thans echter, dat er van den kant van Groot-Brittannie weinig kans op is, dat nien in de openbaarmaking zal toestemmen, voor er althans een nieuwe zitting van het kabinet is gehouden. Waar- schijnlijk zal het besluit ertoe niet genomen woiden voor het parlement in November ^Als men in Frankrijk echter niet wil wach- ten dan zal deze tegensparteling van Enge land weinig helpen. Het zal tenslotte wel moeten toegeven in de publiceering, gelijk net deed, toen men van Parijs uit het heele dos sier over het accoord' in handen van Was hington stelde en de Engelsche regeering dit voorbeeld moest volgen. Het Fransche kabi net zoo verzekert de Parijsche correspondent van de Daily Express, heeit Briand gemach- tigd het accoord openbaar te maken, zoodra het Britsche antwoord ontvangen is, onver- schiHig, hoe dit antwoord zal luiden. Niet alleen de betrokken landen houden zich met dit vlootverdrag bezig,__ook andere landen zijn er ten eerste bij geinteresseerd Natuurlijk in de eerste plaats Amerika. maar tens kiinkt ook uit Italie een stem op. En ook daar klinken onvriendelijke tonen. Zelfs heeft men in Italie achterdocht gekoesterd en spreekt men daar reeds van een vernieuwmg van de Entente cordiale. De „Tevere" verwacht dat die entente door het Amerikaansche verzet tegen de vlootover- eenkomst slechts sterker zal worden en an dere vormen zal vinden om zich te manifes- ieeren en te handelen. De Stampa geeft te verstaan dat de eigenlijke beteekenis van het accoord is dat Engeland, nadat het de Fran sche vloot in Europa niet meer behoefde te vreezen, en in het algemeen ook in den Atlan- tischen Oceaan niet meer beducht behoefde te. zijn, in de Stille Zee vrijelijk over zijn smal- deelen zou willen beschikken. Met andere woorden zoowel in Amerika als in Italie wordt te kennen gegeven, dat de ver- zekering als zou het accoord - enkel de ont- wapening gemakkelijk moeten maken, niets om het lijf heeft, en dat het integendeel de wapening van de twee landen te stade moet komen. Deze thans welig tierende insinuates zijn voor Parijs stellig een aansporing om met de publiceering. voor den dag te komen Bevreemdend blijft dan dat men dit te Lon- den niet precies zoo inziet, en het verzet dat daar tegen de openbaarmaking zoo hardnek- kig geboden wordt, kan slechts voet geven aan de onderstelling dat Engeland van de publicatie het meest te vreezen heeft. CHINA. HET BANDIETISME IN CHINA. Een gevecht te Sjanghai Te Sjanghai is het Woensdag tot een ge vecht tusschen een sterke afdeeling der inter- nationale politie en een bende roovers geko- men. De roovers hadden eenige dagen gele den een jongetje uit de vreemdelingenwijk ont- voerd en een hoog losgeld geeis-cht. Het ge- Inkte de politie het knaapje te bevrijden Bij het gevecht werden 2 roovers gedood en 6 anderen gevangen genomen. OUITSCHLAND. HET VROOLIJKE DORP. Boeren tegen Zigeuners. Uit de Neustadt a. d. Waag wordt ge- ffleld, dat bij de gemeente Pobedim de inwo- ners van die plaats aanvielen op zigeuners, die dicht daarbij kampeerden, Er ontstond een kloppartij waarbij vijf dooden viel-en en vier menschen zwaar gekwetst werden. Nog velen werden licht gewond. De politie nam 21 boe ren en 2 zigeuners in hechtenis. Onder de ge vangen genomen boeren was de burge- meester; de inhechtenisgestelde zigeuners worden verdacht van brandstichting. BELGIe. DE OVERSTROOMING BIJ DEN IJZER. Volgens de laatste berichten uit Nieuw- poort is een aanzienlijk deel van het onderge- loopen land thans weer van water bevrijd en wordt geen herhaling der ramp meer ge- vjeesd. Van verscheidene katholieke en socia- hstische Kamerleden en senatoren heeft de regeering verzoeken ontvangen om een inter- pellatie te mogen houden over de oorzaken der ramp en vergoeding der geleden schade Ook is bij den Boerenbond te Leuven, die een financieel zeer sterke onderneming is, op on- middelijke steunveHeening aan de boeren der geteisterde streek aangedrongen. In den Woensdagmiddag gehouden Kabinetsraad heeft de minister-president medegedeeld, dat alle gevaar voor een nieuwe dijkbreuk in het IJzer-gebied geweken is. Het door zeewater overstroomde land heeft een oppervlakte van 230 hectaren. De kaninetschef van den minis ter van openbare werken is ter plaatse en leidt in persoon de werken ter versterking van den door de troepen opgeworpen dam. EEN ACTIVIST. Oepakt en opgesloten. Een inwoner der West-Vlaamsche gemeen te Wevelghem, zekere Constant van Steen- kiste, die na den oorlog wegens adivisme bij verstek tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld was door het hof van gezworen van West- Vlaanderen en die na in Nederland, Duitsch- land en Rusland te hebben verbleven sedert enkele dagen in zijne geboortestreek terugge- keerd was, is gisteren door d-e gendarmerie aangehouden. Na een kort verhoor door den rechter van instructie te Kortrijk werd hij in de gevangenis opgesloten. VERBINDING VAN ANTWERPEN MET ZEEBRUGGE. De „Libre Belgique" publiceert een kaart en geeft een overzicht van het geprojecteerde kanaal, dat Antwerpen met Zeebrugge zal verbinden. Het zal in het Noorden van Ant werpen aanvangen en vervolgens over Eecloo gaan naar Zeebrugge. Het plan doet het voordeel uitkomen van de haven van Ant werpen voor Gent, Brussel en Brugge. Zee brugge wordt in dit plan beschouwd als de voorhaven van Antwerpen, zooals Hoek van Holland dat is voor Rotterdam en Cuxhaven voor Hamburg. ENGELAND, HET CONGRES DER ARBEIDERSPARTIJ. Het financi'eele programma van de ar b eiderspartij. Snowden geeft hervormingen in de belastin- gen en het erfrecht in overweging. Op bet congres van de arbeiderspartij te Birmingham opende Snowden de beschou- wingen over het financieel gedeelte van het verkiezingsprogram. Hij zeide, dat het -kapi- talistisch systeem nog wel zou bestaan als de arbeiderspartij in Mei '29 de regeering zou overnemen, maar de kapitalisten behoef- den niet bang te zijn, dat een arbeidersregee- ring, het advies van Wheatley zou volgen en alle rijkdommen zou confisceeren en onder het volk verdeelen. Wat een socialistische re geering wel kon en wat zij ongetwijfeld zou doen, was hervormingen op belastinggebied invoeren en het erfrecht herzien. Het Engel sche vol-k had in het afgeloopen jaar 40 mil- lioen aan indirecte belastingen opgebracht. Dit bedrag was veel te hoog en de regeering zou bijna uitsluitend directe belastingen geen- noemenswaardig accres meer te verwachten was., zouden de 40 miljoen die natuur lijk niet gemist konden worden hoofdzake- lijk door de surtax op de groote vermogens en herziening van de successie-belasting moeten opgebracht worden. In onzen tijd was het moreel niet langer te verdedigen, dat een erf la ter voor zooveel honderd jaar genoeg had nagelaten voor 4 of 5 volgende geslachten om hun leven in nietsdoen en rentenieren te kunnen slijten-. Naast verhooging van het percentage der successiebelasting moest dus ook de wet op het erfrecht veranderd worden. Snowden was tegen de nationalisatie door den staat van de groote banken, omdat de staat niet over de mannen beschikte, die in dit inge- wikkeld bedrijf leiding konden geven. Wel was hij ervoor bij de Staatsbank te beginnen en aan de directie van de Bank van Enge land een commissie van toezicht toe te voe- gen, die zou waken voor het algemeen be- lang, niet van de aandeelhouders maar van het volk Nationalisme van de voornaamste industrieen dienden in elk geval vooraf te gaan aan nationalisatie van banken. Snowden zei verder nog, dat een arbei- dersregeering. wel voor de stichting van klei-ne gemeentelijke banken was, die het geld van den kleinen spaarder veilig zouden beheeren. De financieele wetgeving van den staat moest voorts geheel vrij worden ge- maa'kt van partij politiek. Ten slotte zeide Snowden: „De lieden, die een eerlijk beroep hebben of handel drijven, behoeven ons financieel programma niet te vreezen, integendeel, zij zullen er wel bij varen, maar de rijk-e nietsdoener zal onge twijfeld door een arbeidersregeering aan den tand worden gevoeld". DE HAVENSTAKING IN AUSTRALIA Het einde aanstaande? Vertegenwoordigers van de stakende ar- beiders hebben gisteren een langdurig on- derhoud gehad met minister-president Bruce, waarbij ook twee parlementaire arbeiders- leiders tegenwoordig waren. Men heeft goede hoop, dat een oplossing zal gevonden wor den, die de staking nog deze week zou doen eindigen. Alleen te Melbourne houden de havenarbeiders nog vrijwel onverwacht stand; in de 4 andere groote havens zijn ve len weer aan het werk gegaan, ofschoon de staking alleen voor Adelaide officieel opge- heven verklaard is. DE Sf AKING IN DE TEXTIELINDUSTRIE TE BOMBAY OPGEHEVEN Zij heeft 6 maanden geduurd De staking in de katoen- en texti-el-industrie te Bombay, die ruim 6 maanden geduurd heeft, is gister bijgelegd. Zaterdagmorgen wordt het werk in alle fabrieken hervat. FRANKRIJK. POINCARe OVER DE BEG ROOTING Op oorlog en marine kan niet meer worden bespaard. Een dreigement. In den loop der beraadslagingen in de Ka- mercommissie van financien deed Poincare opmerken, dat de begrooting van 1929, die door de diensten der ministeries is opgesteld, een surplus in de ontvangsten van 55 mil- lioen aantoont, en dat de tot dusver door de commissie ingevoerde wijzigingen een bespa- ring van 20 millioen hebben opgeleverd. Hij voegde er aan toe, dat de regeering er op staat dat het evenwidht niet in gevaar wordt gebracht en dat de begrooting voor 31 De cember wordt aangenomen. Wanneer om een of andere reden niet aan deze voorwaarde wordt voldaan, zou de regeering aftreden. Op de opmerking van Malvy, den voorzit- ter, dat nog niet alle begroctingen zijn onder- zocht, o.a. die van oorlog en marine niet, ant woorde Poincare, dat de grens der beperking dezer twee begrootingen is bereikt en dat elke vermeerdering der uitgaven, vootvloeiend uit de besluiten der commissie, gecompenseerd moet worden door het creeeren van nieuwe in- komsten zonder verhooging der belastingen DE TEXTIELSTAKING IN HET NOORDEN. De beweging verliest aan kracht. Reeds geruimen tijd wordt thans het tex- tielgebied in het dep. du Nord door een sta king geteisterd, welke voortspruit uit een con flict over de bevoegdheden der vakverbonden en die tot een totale ontwrichting der nijver- heid aldaar heeft geleid. De heer Saiengro, Kamerlid voor het departement, heeft zijn voornemen te kennen gegeven de regeering te interpelleeren met het oog op de maatrege- len, welke men denkt te nemen om de erkenning der arbeidersorganisaties, welke overeenkom- stig de wet zijn ingesteld en dus rechtens be- voegd zijn de belangen harer leden te verde digen, *te verzekeren. Tegen de relletjesstokers treedt de justitie streng op. In het begin dezer week heeft de correctioneele rechtbank te Rijssel verschil lende stakers, die zich aan wanordelijkhedert hadden schuldig gemaakt, tot hedhtenis, varieerend tusschen drie maanden en veer- tien dagen, veroordeeld. De Matin" verneemt uit Rijssel: De or ders tot algemeene staking en de tegenorders volgen elkaar met snelheid op, getuigend van de verwarring, welke er heerschte. De leiders der beweging staan machteloos om den toe stand te veranderen. In het geheele gebied neemt de staking nochtans af, zelfs in de centra als Houplines, waar de communisten een krachtig bolwer1' hebben. NEGEN MINISTERS OP TOURNeE! Clement Vautel, die in zijn Film in he: ..Journal" alles en iedereen er vaak zoo raak tusschen neemt, heeft het thans over de Fran sche politici, die elken Zondag de provin- cie intrekken om er een redevoering te hou den. Den afgeloopen Zondag hebben er vijf- tien voor een of ander monument of aan een banket geredeneerd. Van de vijftien sprekers waren er negen ministers Nu stelt Vautel de volgende vraag: Hebben de ministers zelf die redevoeringen opge steld? Zoo niet, dan zijn het slechts gramo fonen, die afdraaien wat hun kabinetschef voor hen opgeschreven heeft; zoo ja, dan hebben ze toch eenige uren noodig gehad om zich voor te bereiden en de rede te styleeren Edoch, wat betoogen de ministers nu juist steeds in hun toespraken? Dat de dringende problemen met spoed dienen te worden opge- lost, dat het uur voor daden heeft gestagen, dat er veel te doen valt, dat er gewerkt moet worden. Goed aid us Vautel maar waarom la- ten de ministers dan hun boeltje liggen om elders te gaan praten? Als ze gisteravond Parijs hebben verlaten, zijn ze niet eerder dan morgen terug. Ze zijn dar dood-op en hun hoofd staat niet naar werken. Drie dagen verloren! En juist nadat ze hebben gezegd dat de arbeid dringt. Eigenlijk is dan de Engelsche week-end nog beter. De ministers vertrekken evenals hun ambtenaren Zaterdags haastig naar ifuiten, spelen golf, veranderen van lucht, van gesprek en van zorgen EEN MOORDENAAR VRIJGESPROKEN. Een mondain en sportief proces Niet alleen bekoorlijke jonge vrouwen, die haar echtgenoot of minnaar om deze of gene reden hebben vermoord blijken door de Fransche rechtbanken met het grootste ge- mak te worden vrijgesproken. Thans is ook een jonge man aan een veroordeeling ont- komen, ofschoon hij een „crime passionnel" heeft begaan. Pierre" Mony, een vroeger internationaal voetbalkampioen, stond terecht voor het As- sisenhof van het dep Pas de Calais te Atrecht omdat hij eenige maanden geleden zijn vriend Jean Deipierre, rijwielkampioen van Noord-Frankrijk, doodgeschoten had. Mony is behalve de eigenaar van een be- scheiden cafe-tje, de bezitter eener letwat frivole vrouw, die zeer in den smaak viel van Deipierre. Er ontspon zich een vriendschap tusschen deze laatsten, welke zoo innig werd dat het fweetal een reisje naar Nice onder- nam. Mony werd jaloersch en op een avond nadat zij alien tezamen in een musichall een liedje hadden hooren zingen, waarin de echt- genooten van lichtzinnige vrouwen belache- lijk werden gemaakt, schoot Pierre Mony ge- reel onverwachts zijn vriend Jean Deipierre dood. Het proces wekte, gegeven de populariteit van den voetbalkampioen, groote belangstel- ling, in de eerste plaats gelijk steeds bij de dames, die in grooten getale waren verschenen. Tijdens de debatten, waarbij het ruw toeging en allerlei intimiteiten uit het particuliere leven der hoofdpersonen werden verhaald, verklaarde de president dat hij we- liswaar geen aanleiding vond om de zitting met gesloten deuren te houden, doch dat hij de dames, die zich zelf respecteerden, ver- zocht heen te gaan. Met het "gevolg dat slechtseen dame vertrok! Mony en zijn echtgenoote voegden elkaar de schandelijkste beschuldigingen toe. Mme Mony verklaarde dat haar man een bruut was," die haar mishandelde. Doch tegelijker- tijd bleek dat zij zelf zeer slecht bekend stond en het gezinsjeven ernstig verwaarloosde. Na een theatraal pleidooi van den ver dediger van den beklaagde, waarbij de sport en de liefde in schoone frasen dooreen wer den gehaald, werd Pierre Mony vrijgespro een. EEN INVAL TE SJANGHAI. Ontvoerders belegerd, Woensdagmorgen heeft er te Sjanghai een ernstig treffen plaats gehad tusschen een groote politiemacht uit de Fransche con- cessie en de internationale nederzetting en een bende gewapende ontvoerders, die zich verschanst hadden in een huis in het noorden der stad. Twee ontvoerders werden doodge schoten en zes gevangen genomen, waar- onder twee vrouwen. Een kleine jongen, die ruim een week geleden werd ontvoerd, werd ongedeerd bevrijd. Dank zij hun tegen ko- g-els bestand zijnde vesten leed de politie geen verliezen. Te voren was een inval gedaan in een huis in de Fransche concessie, waarbij een man en een vrouw werden gevangen ge nomen. Zoo kwam de politie op het spoor van het tweede huis. Dit werd omsingeld en degenen, die zich er in bevonden, openden onmiddellijk het vuur. Aanvankelijk was de politie bang om het vuur te beantwoorden, daar zij door een raam den ontvoerden knaap gezien had. Een Fransch onderoffi- cier klom op het dale van een belendend huis en wist den jongen uit een bovenraam in vei- ligheid te brengen. Toen begon het gevecht eerst recht. Ten slotte raakte de ammunitie der ontvoerders uitgeput, waarop de politie het huis bestormde. Zij vond twee der ont voerders dood; de andere zes, die ongedeerd waren, gaven zich zonder tegenstand te bie- den, over. OOSTENRIJK. DE 7DE OCTOBER TE WIENER NEUSTADT. De betoogingen gaan door; er wor* den van regeeringskant krachtige maatregelen genomen om troebelen te.. onderdrukken. Behalve dat de beide optochten op 7 Octo ber te Wiener Neustadt op andere uren zuU len worden gehouden, zullen de beide groe- pen* betoogers ook door de organen der open- bare veiligheid gescheiden worden gehouden. Reeds in den nacht van Zaterdag op Zondag rukken politie, gendarmerie en militairen op naar Wiener Neustadt. Met aanvang van Woensdag zijn alle mili- taire verloven ingetrokken. Om Wiener Neu stadt is een buitengewoon sterk troepencor- don getrokken. Onder die troepen zijn afdee- lingen met machinegeweren en gescnut. Den geheelen Zondag zal te Wiener Neustadt op straat worden gepatrouilleerd door krachtige militaire motorrijwiel-afdeelingen. In geheet Wiener Neustadt zal van 'Zaterdag af, geen alcohol worden verstrekt. De communistische Rote Fahne heeft een heftig protest gepubliceerd tegen het verge- lijk, dat tusschen de sociaal-democraten en de burgerwachten is tot stand gekomen. Het blad verwijt aan de sociaal-democraten dat zij' verraad hebben gepleegd aan de zaak van het proletariaat. Het roept de arbeiders op eens te denken aan wat in Italie is geschied. De spoorwegarbeiders behooren de fascisten niet te vervoeren. De arbeiders moeten reeds heden een begin maken met hun betooging en de stations en de groote wegen bezetten. Zij moeten gereed staan om de algemeene staking uit te roepen. De overheid bereidt nieuwe krachtige stap- pen voor tegen de communisten. i ALBANIe. GEEN COMPLOT. Het Alb. Persbureau spreekt de berichten tegen omtrent een complot tegen den koning en de afkondiging van den staat van beleg. GRIEKENLAND. EEN INVAL VAN BULGAARSCHE KOMITAD'ZJI. Woensdagnacht heeft een bende van tien Komitadzji de Grieksche grenspost bij Zvi- nowo aangevallen. Na een gevecht van een uur trokken de Komitadzji zich op Bul- gaarsch gebied terug. Er viekn geen slacht- offers. De chefs van de Grieksche en Bul- gaarsche bataljons aan de grens zouden gister een onderhoud hebben tot het nemen van maatregelen. POLEN. IS POLEN OP WEG NAAR DE MONARCHIE? De Krasnaja Zwezda, het blad van he* Roode Leger der sowjetunie, schrijft dat in Polen de koningskwestie steeds actueeler wordt. Niet slechts de eigenlijke monarchis- ten, ook vooilanstaande sociaal-democraten zouden welwillend tegenover het denkbeeld staan de Poolsche republiek in een monarchie te hervormen; de Krasnaja Zwezda noemt Daszynski, den maarschalk aan de sejm, en Bolowko. Wat den toekomstigen drager van de kroon der Jagellanen betreft, schrijft het blad, dat er maar een man in Polen is, die „het vaderland gered heeft, redt en zal blijven redden", die als hij aangesterkt uit Roemenie terugkomt, voorts zal nadenken of hij zich on- des den naam Meczislav of een der andere oud-Poolsche koningsnamen zal laten kro- nen. Maar men doet goed achter dit bericht vocrloopig maar een dik vraagteeken te den ken. BULGARIJE. POLITIEKE MOORD TE SOFIA. Het Bulgaarsche telegraafagentschap Wreme deelt mede, dat Dinsdagavond de lei- der der Komitadsjis Drangon in een restau rant te Sofia door zekeren Toneff, een aan hanger van den onlangs vermoorden gene- raal Protageroff, door revolverschoten ge dood is. De drie komitadsjis, die zich in Dran- gon's gezelschap bevonden, hebben Toneff 'daarop doodgeschoten. AMERIKA. SMOKKELWAAR AAN BOORD VAN DE HARRISON. Het stoomschip President Harrison, dat Dinsdag te Jeisey City arriveerde, bleek 3000 blikken smokkelopium aan boord te hebben, ter waarde van 1.500.000. Vier Chineezen, die tot de bemanning behoorden, zijn in hechtenis gesteld. De maatschappij, aan welke de President Harrison toebehoort, kan voor deze smokkelaffaire worden „aan- gepakt" tot een maximum boete van 600.000. DE STORM OP DEN ATLANTISCHEN OCEAAN. De felste storm die in drie jaar op de rechtstreeksche scheepvaart-route tusschen Engeland en Amerika had gewoed, heeft zich meer dan een etmaal lang over een uitge- strekt gebied midden in den Atlantischen Oceaan laten gelden. Uit draadlooze berichten van de schepen die onderweg waren bleek dat de kracht van de winden die van een gewonen storm over- troffen en dat zij uit alle streken van het kompas over een oppervlakte van vierduizend vierkante mijlen woeien. De Cunard-boot Carmania meldde van een punt, elfhonderd mijlen ten W. van Ierland, Westenwind met een storn.kracht die te ver- gelijken was met die van den orkaan die pas Amerika en West-Indie geteisterd heeft. Men verklaart de luchtstoring uit een zeer diepe depressie die zicih langzaam in Ooste- lijke richting beweegt, en de weerkundigen zeggen, dat zij wel een nawerking kan zijn van de jongste wervelstormen. Deskundigen voorspellen tevens dat de maximum-sterkte van den wind bereikt zal zijn voor de depressie zich aan de kusten van Europa laat gelden. OPZETTELIJKE BRANDSTICHTING. Gister heeft het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep bevestigd het vonnis van d« Utrechtsche Rechtbank, waarbij op 5 Juni 1.1. een slager uit Soest veroordeeld werd tot twee jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis ter zake van opzettelijke brandstichting, waarbij gemeen gevaar voor goederen en levensgevaar voor anderen te duchten was. Het O. M. had ook bevestiging van het vonnis gevorderd, evenwel zonder aftrek der preventieve hechtenis. Het verzoek nam ens verdachte tot het houden van een nadere in- structie werd door het Hof afgewezen. DE BEROOVING OP DEN SINGEL x TE AMSTERDAM. Gister hebben zich voor het Gerechtshof te Amsterdam in hooger beroep te verantwoor- den gehad de thans 27-jarige Hendrik Nan Kikkert en de 30-jarige Pieter Veldhuyzen, die op 5 Juni 1.1. door de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank schuldig verklaard werden aan de bekende berooving van den 78- jarigen banklooper der firma J. A. Matthes Co. Zooals men weet, werd den ouden banklooper op 15 Februari 1.1. op den Singel bij de Treeftsteeg een tasch ontrukt, welke 15.000 aan bankpapier en ongeveer 20.000 aan effecten bevatte. Het O.M. had tegen ieder drie jar en gfr vangenisstraf gevorderd. De Rechtbank, op 5 Juni 1.1. uitspraak doende, overwoog, dat men hier te doen had met een ernstig feit, op bru- tale wijze uitgevoerd, terwijl de verdachten een dergelijk feit reeds eenige maanden te vo ren hadden beraamd. Daarom legde zij aan Kikk"rt een £ewn°'enisstraf op voor den tija &LKMAARSCHE CODRANT. V »v- -

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1