Ilkiiiiscki Curat. Scbaakrnbriek. bekendmaking. Brieves nit de hooidstad FEUILLETON. ftadio-ii(Dekje Zaterdag^ 6 October. So. 337 1928 Honderd dertigste Jaargang. TIJDSAANWIJZING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ken nis, dat in den nacht van 6 op 7 OCTOBER i,s. te 3 uur de stadsklokken een uur zullen worden teruggezet. Alkmaar, 1 October 1928. Bnrgemeester en Wetkouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. POLITIEMAATREGELEN OP 8 OCTOBER 1928. HERKENNINGSWEDSTRIJD IN DE HARDDRAVERSLAAN. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR maakt bekend, dat op 8 OCTO BER 1928 tijdens de opstelling van den his- torischen optocht en den herkenningswed- gtrijd in de Harddraverslaan des namiddags van 12 uur tot afloop (ongeveer 4 uur) voor alle verkeer zullen zijn AFGESLOTEN De WILHELMINALAAN en METIUS GRACHT, terwijl de Groote Kruislaan alleen bereden mag worden in de richting van Ken- neraerstraatweg naar Westerweg. Stationneerende voertuigen, auto's, fruit- wagens, ijskarren enz. worden niet toegela- ten op den Kennemerstraatweg, Groote Kruislaan, of omgeving van het feestterrein, dan volgens aanwijzing van de politie. MUZIEK- EN ZANGUITVOERINGEN OP HOFPLEIN EN STEENENBRUG. Op de medewerking van het publiek wordt jen krachtig beroep gedaan tijdens deze uit- voeringen geen lawaai te veroorzaken en het spelen (z.g. slingeren) der jeugd tusschen de luisteraars mede te helpen tegengaan. SLUITINGSUUR CAFe'S EN VERMAKELIJKHEDEN. De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter algemeene kennis, dat het SLUI TINGSUUR voor de Cafe's, kennis- en an- dere vermakelijkheden als volgt is bepaald: Zaterdag 6 October 12 uur; Zondag 7 October 12 uur, Maandag 8 October 2 uur. BEKENDMAKING. SLUITINGSUUR VOOR CAFe'S e .d. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR brengt, voor zoover noodig, in herinnering, dat door het eindigen van den wettelijken Zomertijd, het SLUITINGSUUR voor CAFe'S e. d. met ingang van DINSDAG 9 OCTOBER 1928 weder op 1 1 u u r des avonds is gesteld, uitgezonderd der Z a t e r- dags, waarop om 12 uur gesloten moet zijn. (Art. 130 der Alg. Politieverordening). Alkmaar, 5 October 1928. De Commissaris van Politie, WALRAVEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en ald'aar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden geaeponeerd op 2, 3 en 4 October 1928: Swanvulpen, passer, slinger van een auto. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2, 3 en 4 October 1928: twee tompoucen, Alkmaar Packet, Voormeer; hondenhalsband met penning, J. Koel, Schoutenstraat 3; damesportemonnaie metinhoud, G. de Jong, Uitenboschstraat 79; bos sleutels, Wed. Berkhout, Verl. Landstr 35; scholierkaart, Fr. Badenhuis, Konings- iveg 56; donker damesbont, A. Thomsen, Rit sevoo'rt 27vuTpotlood, H. Ranzijn, N. Lan- derstr. 74; olifant en beer (kinderspeelgoed) J Jansen, Nieuwpoortslaan 217; 2 dekens, J. Romunde, Wildemanstr. 13; bos Gazelle- sleutels, H. Brouwer, Laat 183; gouden arm band, Spruit en Leyers, Langestraat; bank biljet, Fransen Meyer, Houttil 62; doode kat, P. v. d. Bosch, Molenbuurt 32. Wanneer men weder in het bezit is van het verioren voorwerp, wordt men verzocht hier- van kennis te geven aan het Bureau van politie. Door R. L. de W. 18) Drewith riep een taxi en reed weg. Beres- ford ging in Westelijke richting. Hij had be dankt voor de uitnoodiging van zijn neef om den volgenden morgen te komen lunchen; hij was besloten zich op geen manier te binden. Somber gestemd ging hij het park in, stak den weg over en ging in een leege stoel zit- ten. In een roman zou het meisje langs rij den in een auto of rijtuig en hem half verle gen en blozend groeten. Hij zou opspringen rij zou den chauffeur of koetsier last geven op f.e houden. Hij zou aan haar tante voorge- steld, geinviteerd worden om te komen lun chen »Verd d!" Nijdig sloeg Beresford met zijn stok naar den grond en keek onnoozel naar een onnoo- zel mannetje met grijze bakkebaarden, dat verbaasd opkeek, dat iemand op zoo'n prach tigen dag zoo profaan kon zijn. „Neemt u me niet kwalijk, sir, maar haar lady-ship zou u graag even willcn spreken". De stem kwam opeens uii het niet opda g«n. Richard, zich omdraai'nd, zag Rogers, den eersten lakei van zijn tante, achter zich •taan en wat verder weg lad"; Drewith zelf, die in haar rijtuig zi'tende hem door haar 'ace h main met alle aandacht aanschouwde Mast haar zat mrs. Edwards Seymour. Zondag 7 October. HUversum, 1071 M. 9.4510.30 V. A R. A.-cursus: Welvaartspolitiek (1), door M. de Vries, Rijks-insp. van de Werkverschaffing. 10.30 V. P. R. O. Dienst in de Rem. Kerk te Utrecht. Spr.: Prof. Dr. G. J. Heering. 1.— 2.30 Lunchmuziek door het Trio Rentmees- ter. 2.303.— Pianoconcert door Joh. Hey- mann. 3.-5.— Concert door het Omroep- orkest on der leiding van Nico Treep. B. v d. Stap, bariton 5.6.V. A. R. A. Kin deruurtje. Een uurtje bij de familie Mulder W. van Cappellen en J. Bacilek. 6.6.30 Gramofoonmuziek. V. A. R. A. Radio-tooneel „De brief in Schemer", tooneelschets van H. Heyermans in 1 bedr. Zij, Kitty den Ham. Hij, W. van Cappellen. 7.7.15 Gramofoon muziek. V. A. R. A. 7.158.Vroolijk slot. V. A. R. A. 8.Pers- en sportberichten. 8.10 Aansluiting van het Concertgebouw te Amsterdam. Orkest onder leiding van Corn. Dopper. 10.15—11.30 OramofoonmuzieK. Solist concertgebouwprogramma Zondag, George v. Renesse, piano. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Alleen 9.50 en 6.15 N. C. R. V.) 8.30-9.30 K. R. O. Morgenwijding. Spr.: Pastoor L. H. Perquin, voorzitter K. R. O.: Naasten- liefde, grondslag van het maatschappelijk welzijn (1). Verder muziek en zang. 9.50 N. C. R. V. Kerkdienst in de Ned. Herv. kerk Noorderkerk), Rotterdam. Voorganger: Ds. G. H. Wagenaar. 12.30—1.30 K. R- O. Lunchmuziek door het K. R. O.-trio. 1.30— 2.30 Godsdienstonderricht voor ouderen door D. Bont. 2.2.30 Literair halfuurtje door Herm. de Man. 2.304.Concert door het Amsterdamsch Salon-orkest onder leiding van F. Boshart. 4.5.Ziekenlof ui-t Bloe- mendaal. 6.15 N. C. R. V. Dienst in de Evang. Luth. kerk te Den Haag. Voorganger Ds. H. C. Zwahler. J. R. Gravelotet, orgel. 8.K. R. O. Spr.: Jos Poels: Het begrip „Cultuur". 8.20 Concert. De Amsterdamsche Orkestver. onder leiding van F. van Diepen- beek. M. v. 't Woud, cello. Gizi Toth de Kis- cer, sopraan. 10.45 K. R. O. Epiloog door let Klein-koor onder leiding van Jos. H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Orkestconcert G. Parker, bariton. 5.35 Missionaire, causerie. 5.50 Voorlezing uit „Bunyan's Pilgrim's Pro cess (1), Christian's setting forth. 6.05 Bach's kerkcantate no. 96, uit de Messiah- kerk, Burmingham. L. Trenton, sopraan. D. d'Orsay, alt. T. Pickering, tenor. A. Cran- mer, bas. G. D. Cunningham, continuo. Koor en orkest. 8.20 Kerkdienst. 9.05 Liefdadig- iieidsoproep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Concert. Emilio Columbo's orkest. S. Skteli, bariton. M. Thomas, sopraan. 10.50 Epiloog. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 12.20 Religieus concert en -causerie. 1.052.10 Orkestconcert. 4.505.50 Dansmuziek. 8.35 Circus Radio-Paris. 9.0511.20 Music-Hal! prograrmna. Orkest, Mmes. Lix, Tyber en Langlois. Hr. AndrA Langenberg, 469 M. 9 2510.20 Kath. Morgenwijding. 1.202.50 Orkestconcert. 4.50—6.20 Dubbelkwartet en Waldhorn- kwartet. 8.05 Concert doQ£ het Klein Werag- orkest. 9.Causerie: Wagner's Walkiire. 9.30 „Die Walkiire", van Rich. Wagner. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 9.20 Morgenwijding. 10.20 Opening van de Int. Luchtvaarttent. 11.35 HumboldtHoo- geschool-feest. 12.30 Orkestconcert. 4.50 Or- gelconcert. 5.20—6.20 Orkestconcert. 8.20 Muziekfeest van den Bond van Duitsche com- ponisten. 10.50—12.50 Concert in ""de Mar- morzaal van den Dierentuin. Huldiging van Franz Lehar. Hamburg, 395 M. 9.35 Morgenwijding. 10.20 Opening van de Landbouwtent. 11.15 Kerkdienst. 12.35 Orkestconcert. 3.20 Orkest concert. 4.20 Dansmuziek. 6.20 Orgelconcert. 8.20 Operaconcert. Werken van Wagner. Daarna orkestconcert. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Kinderuurtje. 6.50 Trioconcert. 8 35 Concert. Orkest. Mile. Thys, zang. Hr. Arsenieff, piano. 10.35 Sluilen. Maandag 8 October. HUversum, 1071 M. 12.30—2.— Lunch muziek door het Trio Sjouwerman. 5.-6.— Kinderuurtje door Mevr. Ant. van Dijk. De blijdemannetjes. 6.7.45 Concert door het Omroep-orkest. J. v. d. Rqsiere van Emme rich, alt. 8.05 Praatje over de luchtpostver- zehding door J. G. Pater v. d. Persdienst der P. T. T. 8.—11.— „De Kribbebijter", vroo lijk spel in 3 bedr. van Reiman en Schwartz. Het le bedrijf speelt in Berlijn, 2e en 3de be- drijf op het landgoed „Hergershausen". In de pauzes muziek door bet Omrop-trio. In de pauze een praatje over de A. V. R. O.-taal- lessen. Daarna persberichten. Huhen, 340.9 M. '(Na 6 uur 1870 M.J (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Orgel concert door Dr. D. de Leeuw. Bach-con cert. 4.5.Ziekenuurtje onder leiding van Ds. J. Gillebaard. 6.6.30 Declamaties door M. de Bruyne. 7.7.30 Stenografieles. 7.30 8.Zangles door Jac. Ph. Caro. 8. Concert. Het Chr. Radio-koor onder leiding van J. H. Smit Duyzentkunst. Mej. F. Mooy, sopraan. J. H. SmitDuyzentkunst, bariton. D. Westerveld, orgel. Spr.: Dr. J. Offinga: Medische zending. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. I. FennellWilliams, sopraan. D. Evans, ba riton. 12.50 Dansmuziek. 1.20 Orgelconcert. 2.20 Voor de scholen. 2.40 Muziek. 2.50 Le- zing. 3.20 Muziek. 3.25 Lezing. 3.35 Muziek. 3.35 Berichten. 3.40 Concert, tenor, vioOl en piano. 4.35 Orkestconcert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Huishoudpraatje. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Berichten. 7.05 Schubert's liederen voor sopraan. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Muziek. 7 45 Fransche causerie. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest, Balalaika en variete. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The Imperial league of Opera. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek. Segovia, guitaar. Het Virtuoso strijkkwartet. 11.2012.20 Dansmuziek. Parijs „Radic-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon cert. 8.5011.20 Het proces van Lodewijk XVI, tooneel. Daarna kamermuziek. Mile. Dewinsky, zang. Langenberg, 469 M. 11.30 Mechanische muziek. 12.251.50 Orkestconcert. 5.05 5.50 Baliladen en liederen van C. Loewe. 7.20 Concert. Essener zangver. 8.20 „Clavigo", treurspel in 5 acten van Goethe. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.204.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkest concert. 5.207.05 Lezingen. 7.30 „Casa- nova", operette van Joh. Strauss. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Voorlezing van gedidhten van G. Schil ler. Clara Voss, zang. A. Seeker, piano. 8.20 Emil Lucka leest voor uit eigen werken. Brussel, 509 M. 5.20 Orkestconcert. 6.50 Trioconcert. 8.3510.35 Orkestconcert. Langzaam en met tegenzin liep Beresford naar het rijtuig. Welk een drommelsche pech, vond hij, nu tante Caroline al tegen 't lijf te loopen. "Caroline, lady Drewith, was de weduwe van den tweeden baron Drewith of Tonscom- be, die op vijftigjarigen leeftijd was over Wen, aan zijn vrouw een groot vermogen en aan zijn neef Philips den titel plus twee dui- zend pond per jaar nalatende. De eerste ba ron had zijn opkomst te danken gehad aan het beroemde Drewith ale en zijn volkomen vertrouwen in de onfeilbaarheid van de be- ginselen der conservatieven en aan hun ge- schiktheid om het regeeringsroer te hantee- ren Lady Drewith beschouwde het als haar levenstaak om er voor te zorsren, dat de fami lie zich behoorlijk gedroeg Wanneer ooit een Drewith of een Challice lady Drewith heet- te voor haar huwelijk Challice in moeilijk- heden geraakte, was de eerste gedachte: wat zal lady Drewith er wel van denken? Maar dat was nog niets bij de bespiegeling, wat ze er wel van zeggen zou. Zij had een vlug ver- stand en een scherpen tong. Nooit zou ze trachten een opkomenden storm te bezweren, maar door hem aan te walkeren kwam ze dik- wiils tot hetzelfde resultaat. Lad\ Drewith bleef Beresford, die naderde, onheilspellend door haar face a main aansta- ren. „Wat beteekent dat. Richard?" vroeg zij effen, toen hij naast het rijtuig stond. „Daar ben ik ook juist mee bezig me oyer te verbazen", zei Beresford, die even glim lachte tegen zijn nichtje Cecily. „Ik geloof, dat weerprofeeten zeggen, dat een anti-cy- V. Schiphol en Jaagpad. Onder de uitstapjes, die de Amsterdammer op mooie dagen in de omgeving van de stad maken kan, behoort ook een tochtje naar Schiphol. De naam klinkt eenigszins onheilspellend, maar de plaats heeft niets dat in de verste verte ook maar op een hoi gelij'kt en ieder in den lande weet, dat Schiphol het Amsterdam sche vliegtuigen-station is, waarop juist in deze weken, en meer dan ooit, de aandacht van landgenoot en vreemdeling is geconcen- treerd, nu de voor Indie bestemde vliegtuigen een voor een van Schiphol in de wijde ruim- te opstijgen en, beladen met brieven, Oost- waarts gaan. De Nederlandsche postvluchten zijn van algemeene en van nationale beteeke- nis, en het onderwerp behoort dus niet in deze rubriek thuis, maar Schiphol zelf is Am sterdamsch en nu iedereen erover spreekt be- hoeft schrijver dezes het niet na te laten. De dag voor het vertrek van kapitein Kop pen, dus den 12en September, is het vlieg- veld een waar feestterrein geweest. E>e vlag- gen wapperden breed uit in de heldere Sep- tember-zon, en een dichte menigte verdrong zich bij de machines, de vijf Fokkers, die in de volgorde van haar vertrek opgesteld wa- ren. Vliegtuigen van Soesterberg en Den Hel- der en enkele op Schiphol gestationeerde ma chines voerden onder het blauwe uitspanse! indrukwekkende manoeuvres en demonstra- ties uit. En aan hartdijke toespraken heeft het niet ontbroken. Het hotel Schiphol heeft een alleraardigst terras, waar men genoegelijk thee-drinken Scan, met vrij uitzicht over de groene vlakten van ons polderland in de verte door rijen statige iepen begrensd over de vaart naar Aalsmeer, terwijl de altijd actieve vliegers voor onophoudelijke afwisseling zorg dragen. Het blijft altijd een indrukwekkend gezicht om te zien hoe een machine haar aanloop neemt en met kleine sprongetjes voortsnelt om dan plotseling, los van den grond, in een wijde bocht omhoog te zweven en met dave- rend motor-gedreun in de blauwe verte te verdwijnen. Op mooie dagen heeft het restau rant dan ook niet over gebrek aan belangstel- ling te klagen, vooral sinds de passagiers vluchten boven de stad een voor ieder bezoe- ker verleidelijke aitractie zijn geworden. Voor zes gulden kan men zich mee laten nemen op een korte vlucht boven de huizenzee en boven het IJ en weinigen kunnen de verzoeking weerstaan om deze ervaringen rijker te wor den. Maar zoo vol als dien Woensdagmiddag van 12 September is het toch op Schiphol zelden geweest. En ook den volgenden och- tend hadden velen een paar uur slaap opge- offerd om bij het vertrek van kapitein Koppen tegenwoordig te zijn. In het halfduister van de grauwe morgenschemering werd het eer ste vliegtuig voor vertrek gereed gemaakt, door de monteurs met electrische lantaarns gecontroleerd, en met iedere minuut werd de groep der belangstellenden grooter. Klokslag zes besteeg de bemanning den reusachtigen vogel en begonnen de schroeven te wentelen, de schroeven, waarmede de postlijn naar In die getrokken zal worden, al is dit helaas nog niet het begin van een geregelden dienst maar slechts een transport. En toen de toeschou- wers huiswaarts waren gekeerd. met hun ge- zin hadden ontbeten en op werkkamer of kan- toor den nieuwen dag waren beconnen, was dat eerste vliegtuig reeds ver in Beieren. Om tien minuten voor tien was kapitein Koppen in Neurenberg gedaald. De belangstdling bij het vertrek der vol- gende vliegmachines is uitteraard gerincer geweest, maar was toch nog vrij groot. Het verkeer langs de duistere polderwegen blijft op de vertrekdagen druk, ondanks het vroege uur. De weilanden van het vliegstation zijn in dikken mist gehuld, maar kille mist noch morgenschemer verminderen de grootschheid van het telkens herhaalde afscheid, het ma- jestueuse dat de aanblik oplevert van de zich boven de mistbank verheffende machine, die dan met het daverend dreuneji der motoren over de hoofden der toeschouwers oostwaarts zwent. Wie een middag op Schiphol wil doorbren- gen kan het vliegstation op drie manieren be- reiken. Allereerst met het stoombootje of de motorbooten, die door Schinkel en Nieuwe Meer een geregelden dienst onderhouden. Dan met auto of motorfiets langs den Sloter- straatweg. En vervolgens per fiets of te voet langs het Jaagpad. Deze laatste weg was tot voor kort de meest aantrekkelijke. Het smalle Jaagpad Ikronkelt langs de bochten van de Nieuwe Meer, leidt over schild'erachtige rustieke bruggetjes, biedt den wandelaar naar alle kanten eert heerlijk uitzicht over weiland en plas. Vooral in het voorjaar, als de weilanden vol bloemen staan de gele dotterbloem overheerschend en de Nieuwe Meer van witte zeilen schittert, terwijl enkele bruin ge- taande de schilderachtigheid verhoogen het wemelt op mooie dagen van pleziervaar- tuigen, van roei- en zeilbootjes vol kleurig ge- kleede meisjes was de wandeling langs het Jaagpad een genot, al bleef de entree minder aantrekkelijk, want men kon het Jaagpad slechts bereiken door een nauw slopje: aan den eenen kant vervallen en vochtige huisjes, die slechts uitzicht hebben op, aan den ande- ren kant, den opgehoogden grond van't kerk- hof ,,Te Vraag". Maar wie het lugubere slop je binnenging werd weldra beloond. Wij moeten hier helaas al weer van het verleden spreken. Het Jaagpad was de laat ste jaren niet meer wat het vroeger beteeken- de. De uitbreiding van Zuid heeft het aantal wandelaars dermate doen toenemen, dat men zich op het oude weggetje van het voormali- ge trekschuit-paard niet meer „buiten" voelt. En het aantrekkelijke, dat men op zeer vroege uren of op werkdagen nog vinden kan, zal binnenkort geheel verdwijnen, nu het gemeen- tebestuur dit achteraf-weggetje in zijn zorgen betrokken heeft. B. en W. hebben Jaagpad- plannen en nu zal het met de landelijke rust voor goed gedaan zijn. Het onregelmatige voe'tpad, waar men juist met zijn tweetjes ge- armd wandelen kon, zal op een behoorlijke maat worden gebracht en niet meer nu eens smaller en dan weer wat breeder, maar over- al gelijk twee meter zijn. Daarnaast komt dan een fietspad, zoodat de wandelaar niet meer het vrij>e uitzicht houdt over de weilanden, maar tegen de koppen der peddelende wiel rijders kijkt. De aardige, schilderachtige, ouderwetsche bruggetjes zullen verdwijnen en door grootere, moderne bruggen worden ver- vangen. De bedoeling is ongetwijfeld goed en eigen- lijk kan men B. en W. van deze maatregelen geen verwijt maken. De omstandigheden lei- den ertoe. De aandrang van de wandelaars en wielrijders is toegenomen, daardoor ont- stond een toestand, die onhoudbaar werd en nu wordt het Jaagpad aan een wandelweg opgeofferd. Het moet wel zoo. En zij, die het oude pad niet uit vroegere jaren hebben ge- kend, zullen bij de verandering slechts voor deel hebben. Toch blijft het te betreuren, dat ook dit stukje „natuur" bedorven wordt. Er blijft zoo langzamerhand niets meer over en met hel plan om, op voorbeeld van Parijs en Londen een groot en grootsch park aan te leggen en cloon in aantocht is. Voor Juni in Londen is 't waarlijk „Wees niet dwaas, Richard. Waarom ben je in Londen?" „Maar tantelief, het is Juni en ik ben een Challice. Wij Challices worden in Juni alien naar de metropool getrokken, evenals de koekkoek getrokken wordt Waarheen wordt de koekkoek ook al weer getrokken, Cicely?" informeerde hij, zich plotseling tot mrs, Edwards wendende. „Je zeide, dat je plan had alles te verkoo pen, al je je „Hebben en houden", viel Beresford hulp- vaardig in, toen lady Drewith aarzelde. „Dat deed ik ook". Hij genoot van den verontwaar- digden blik van mrs. Edwards.- „Hoe is't dan mogelijk?" weer aarzelde zij. „Ik kocht weer. Mijn kleermaker scheen het wel te bevallen", zeide hij1 nog als een ge dachte die nakwam. „Maar wat doe je in de stad?" barstte mrs. Edwards los, niet in staat zich langer te be- heerschen. In haar toon lag, dat het zijn van Beresford in Londen in strijd was met de vormen. „Het herderlijk leven was te veel voor me, Cicely. Je zoudt verbaasd staan over de ver- bijsterende manier, waarop avonturen neer- dalen op de zoogenaamde landloopers en kluizenaars." „Waar logeer je?" vroeg lady Drewith op den toon van iemand, waar niet mee valt te spotten. „In het Ritz Carlton." „Het Ritz Carlton!" Lady Drewith liet de face a main uit haar hand vallen, die dienst weigerde en haar kaken klapten. „Een beetje burgerlijk misschien", erkende Beresford, „maar het is toch heel goed." „Je komt vanavond bij me dineeren, Ri chard". Grimmige vastberadenheid lag in lady Drewith's stem. „Het spijt me, tante Caroline, ik „Dan morgen lunchen?" „Feitelijk ben ik gedurende de eerste zes weken voor alle maaltijden bezel". Beresford had besloten de kans niet te wagen van het meisje mis te loopen door elders dan in het Ritz Carlton te lunchen of te dineeren. Lady Drewith bleef naar hem staren. „Als ik eens op een middag mag komen theedrinken", steide hij voor. „Dan morgenmiddag om vier uur." Weer klapten lady Drewith's kaken. Glimlachend en buigend nam Beresforc zijn hoed af en wandelde weg met het gevoel dat er vergoeding in een leven lag, d?t iemand in staat steide voor twee uitnoodigin- gen van een rijke bloedverwante te b:danken Lady Drewith reed naar huis en naast haar zat mrs. Edwards, die zich met een zucht van meegevoel juist herinnerd had, dat zij en haar man dien avond zouden eten bij hun „lieve tante Caroline". HOOFDSTUK VII. Lady Drewith zegt haar opiriie. Beresford meende sympathie fe lezen op het gezicht van Payne, toen deze hem den volgenden middag de deur opende en hij vermpedde, dat de eerste lakei het gesprek in 1 het Park van den vorieen das' in het keuken- ons eenigszins tegemoet te komen met een bekoorlijke „imitatie" der natuur, zal allien! een menschenleeftijd heengaan. Doch wat wil men: als wij1 in enkele jaren een geregelden vliegtuigdienst naar en van Indie xrijgen - en het moet zoover komen dan worden de wegen aan dezen kant van de stad, dan wor den Sloterweg en Jaagpad tezamen 't begin van den directen weg AmsterdamBatavia. De Jagertjes die met hun paardjes voor de trekschuit hebben gestapt en, aan de lijn ge- bonden, het Jaagpad in het gras hebben g# trapt tot het een stevig voetpad werd, hebber van deze toekomst niet gedroomd. Amsterdam, Oct. 1928. te. EM ERGO. De schaakclub V. V. V. te Alkmaar heeft Jaar wintercampagne begonnen. A.s. Maan dag 8 October beginnen de wedstrijden om rang, zilveren beker, zilveren Koningin en zilveren Toren. Deze avond is evenwel ver- zet op 9 October met het oog op de 8 Octo< ber-feesten. Tevens is om te beginnen een clubmatch' gespeeld tegen de Schaakclub Wormerveerj Alkmaar trok er met een betrekkelijk zwak team op uit. Men vermoedde, dat Wormer- veer niet sterk genoeg zou zijn voor V. V. V.-'s volledige eerste tiental. Er gingen maar drie spelers uit het eerste mee. De uit- slag volgt hier: 1. J. G. v. Burken 1—0 G. v. d. Loos. 2. P. Deugd 1—0 J. Kramer. 3. H. Pijpers 1OC. Siekerman. 4. A. Beemsterboer H. Spoor. 5. D. Oudes 10 J. Hillenaar 6. A. H. Buscher 01 J. Dirkse. 7. H. Bulthuis 8. P. Reijne 9. C. v. d. Hilst 10. W. Godijn 11. J. Kreijermaat 12. G. v. Amstel 1—0 D. Zwart. 1—0 P. Praag. 10 L. Andrea. 1—0 M. Andrea. 0-1 Ch. Wester. 0—1 D. Duis. Totaal 8V2 Hier volgt een der partijen waarin maars captain wit had. Alk- d4 c4 Pc3 e3 a3 6. Lc4 7. L.d3 8. b4 9. Pf3 10. e4! 10. 11. Lb2 12. 0—0 13. Dc2 14. Tfel. 15. g3,» 15. 16. Pe5! 17. Pc6 18. d5 19. ed5 19. 20. Tacl 20. 21. Pe4 22. Le4 22. 23. Lf6 24. Dc7 e6 d5 Pf6 Pbd7 dc4 Wit vreest voor doorschub ven van den c-pion. Pb6? Hier staat het paard slecht en't jaagt den Loo- per naar een veld waar hij toch heen zal gaan. a6? Wit had moeten spelen 6c5! Met 7a6 bedoelt zwart blijkbaar Pb5 te verhinderen. Maar dat zou wit voorloopig toch niet gedaan hebben. Ld7 Nu is c5 verhinderd, ten- minste voorloopig. Zwarf had beter a5 gespeeld. Ld6? dreigt e5. Le7 Lc6 Nu is ook Lc6 niet meer zo: lastig met het oog op afruil op f3. 0—0 h6. Wit staat prachtig. Ph5 Wit wil Pf4 beletten en Lb2 daarhouden. Dd7? De8 Zwart had hier de d-pion van wit kunnen slaan maar dan zou gevolgd zijn 17. Pd5! met winst van Le7 en Dd4. Dc6 dreigt Te7. Dd6. Beter was wellicht eerst Pe4. Pf6 Pe4 r Merkwaardig hoe die geiso- leerde pion zich handhaaft Lf6 Df6 Zooals men zoovaak ziet gaai toch departement had overgebracht. „Wel, Payne, hoe staat het met de rheuma- tiek?" informeerde hij. „Den laatsten tijd gaat het een beetje beter, sir; ik moet water drinken." „Lieve hemel! Met niets er in?" Payne schudde ontkennend zijn hoofd en glimlachte droevig. „Op een goeden dag hooren we nog, dat ij een geheelonthoudershotel hebt opgericht zei Beresfoi-d, toen Payne hem voorging naar de zitkamer. „De hemel beware me", zeide hij vol af- keer; daarop de deur openende, aiende hij Beresford aan. „Wat beteekent dat, Richard?" vroeg Lady Drewith, voor Payne tijd had de deur achtet hem te sluiten. „Wat het beteekent, wat bedoelt u, tante Caroline?" vroeg Richard, zitten gaand. „Je weet heel goed, wat ik beaoel, zeide Lady Drewith grimmig. „Waarom ben je in de stad?" „Ik heb longontsteking gehad en de dokter raadde mij naar Folkestone te gaan, dus „En waarom ging je daar niet heen?" vroeg Lady Drewith streng. Beresford zocht in zijn hersens naar de een of andere reden, die hij op kon geven, waarom hij niet direct naar Folkestone wa* gegaan. „Ja", begon hij haperend; toen, opeen9 kreeg hij een ingeving. „Ik moest wel naar de stad om te zien, dat ik kleeren kreeg". Even wierp hij een blik op zijn goedgekleede per- soon. f (Wordt vervolgd)^ OP AANVRAGE WORDT U GRATIS TOEGfif ZONDEN DE BROCHURE OVER GRANUUNE, HET MIDDEL VAN OR J. H. VAN GRAFHORST, ARTS. TEGEN TUBERCULOSE EN KLIER< ZIEKTE. Middelburgschsatr.Z)7, Schevenlngen. -yf-.'.- k t

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5