mwBwtm iflg' Damrnbrieh. Versterk aw nieren, iiii ^nn ^n§ im§ - jiWL m i ¥A W& k Wk m Wm WAI m wm, mm milill. m Bin^enland de witte pion die niet ge- avanceerd is in de d4 ope ning verloren. 24Td8 Zwart meent wit een val- letje te bereiden. Hij hact echter niets beters want na 24Tb8 volgt 25. d6! en waar moet het paard dan heen? 25. Db7. Td7 26. Dc6 Zoo kan wit nog juist ont- vluchten. 26Td6 27. Dc2 Tc8 28. Lf5 Men ziet hoe vrij wit kan spe- len, hoe slecht dus zwart staat. Geen stuk staat goed. 28Tcd8 't aannemen voor het het Dame-offer heeft on- middellijk mat tengevolge. 29. De4 dreigt 30. De8 en 31. Te8 mat 29. Kf8 30. De5? Onberaden gespeeld. Zwart kan nu afruiien zijn slecht geposteerde Dame. Boven dien gaat dan een pion verloren. 30De5 31. Te5 Pc4 32. Te4 Pa3 33. Te3 om Pc2 te beletten. 33Td5 34. Td5 Td5 35. Ta3 Tf5 36. Ta6 Tb5 37. Ta4 Tb7 38. Kft Ke7 39. Ke2 Kd6 40. Kd3 Tc7 41. Ta2 Kc6 42. Kc4 I<b6 43. Kb3 Td7 Op Kb5 volgt Ta5. 44. Kc4 Tc7 45. Kb3 Te7 46. Tc2 Tb7 47. f4 Td7 48. h4 h5 49. Tc3 g6 50. Te3 Td6 51. Ka4 f6 52. Tf3 Er dreigt f5 52Td5 53. Te3 Td6 54. Tc3 Td5 Zoo wordt het remise Dus wit gaat 't anders probeeren. 55. Tc8 Td6 56. Te8 Tc6 57. Te4 f5? Dat had wit uitgelokt Zwart zal dan wel eens Tf6 spelen om op de 6-lijn te blijven anders zou wit pion g6 met schaak nemen en met een zijn eigen g- pion dekken. 58. Te5 Td6 59. Te7 Tf6 60. Tb8 Kc7 61. Tb5 Tc6? 62. Ka5 Tf6 63. Tc5 Tc6 64. Kb5 Tc5 65. Kc5 niet met de pion die moet zoo- ver mogelijk van de andere pionnen vandaan blijven opdat Wit de vijandelijke pionnen kon gaan weg- nemen. Zwart geeft op. Er kan nog volgen de situatie: Witte koning op b6. en pion b7 en Zwarte Kb8 dan moest zwart spelen 1 g5 2. fg5 f4 3. g6 fg3 4 g7 g2 5. g8D mat Eindspel 242. In een part ijuit de Holland-Engeland partij ontstond aan bord 6 de volgende stand Zwart: Geus. mm abedefgh Wit: Hitchell. Wit speelt 1. e6 fe6 2. Pd5 Dd5 3. Df6f Kh8 4.Dg6f remise door eeuwig schaak. Probleem 198. (J. C. J. Wainwright). abedefgh Tweezet. Oplossing probleem 197 (N. Hoeg). 1. Le6t- Zwart geeft op. Hij verliest zijn Dame of wordt mat gezet. Oplossing rpobleem 197 (N. Halg). 1. Dd4 Kd8 2. Dd6 mat. 1Kc6 2. b8P mat. 1Ke6 2. f8P mat. AAN DE DAMMERS! In onze vorige rubriek gaven wij ter oplos sing een nieuw probleem van den heer Kleute Jr. no. 1036. Stand. Zw. 11 sch. op: 6, 10/13, 15, 17, 18, 24, 35 44. W. 12 sch. op: 20, 22, 27, 28, 29, 33, 34, 37, 39, 45, 47, 50, Oplossing, 1. 20-14 1. 10:19 2. 29:20 2. 15:24 3. 27—21 3. 18 16 4. 28—23 4. 19 28 5. 33 22 5. 17 21 of 44 33 6. 34—30 6. 44 33 of 17 28 7. 30 17 7. 11 22 8. 37—32 8. 28 37 9. 45—40 9. 35 44 10. 50 17 Wint. EINDSTAND. Het volgende dient men te beschouwen als den eindsRmd van een probleem. Zwart is dus aan zet Zw. 2 sch. op: 29 en 34. W. 4 sch. op: 35, 43, 44, 48. Zooals men al gauw opmerkt kan zwart niet anders spelen dan 3440. Wit 4439 en zwart moet 4045. Nu wit 3934 en 35 44. Zwart is gedwongen tot 4550. Nu wit 4339. Zwart moet 5045 en wit wint door 4440 en 48 39 De stand hieronder is uit een partij tus- schen de-gebroeders Jacobs in den Haag. "Wm K: 1 Zw. 7 sch. op: 8, 13, 15, 18, 26, 27, 36. W. 7 sch. op: 14. 24, 33, 37, 38, 42, 43. Zwart was aan zet en meende door 18—23 de remise te kunnen forceeren. (Er dreigt 36—41, 23—28 en 26 39.) Wit deed net of hij niets merkte en speelde 2420 en 14—10. Zwart speelde toen vlug 3641, 2328 en 26 39, doch nu volgde 104 van wit en zwart is verloren! Ter oplossing voor deze week: Probleem 1037 van E. Boissinot. (Fr.) (opgedragen aan den componist P. Kleute Jr.) Zw. 8 sch. op: 6, 7, 8, 9, 20, 24, 36, 39 en dam op 50. W. 10 sch. op: 16, 18, 22, 29, 32, 37, 40, 47, 48, 49. Een fijn probleem! In onze volgende rubriek geven wij de op lossing. TWEEDE KAMER. Behandeling van het wetsont- werp inzake de financieele verhou- ding tusschen rijk en gemeenten, Thans zijn de leden der Kamer bijeengeroe- pen ter vergadering op Dmsdag 16 dezer te een uur. In deze vergadering zal de voorzitter voorstellen het wetsontwerp tot herziening van de financieele verhouding tusschen het Rijk en de gemeenten en tot wijziging van eenige bepalingen der gemeentewet te ver- zenden naar een commissie van voorberei- ding. DE TOESTAND VAN DE „CELAENO". De directie van de maatschappij „Zee- vaart" heeft gisteravond een telegram ont- vangen via Valentie Radio van den kapitein van de „Celaeno", waarbij deze mededeelt, hoe de situatie is. Hij zegt daarin, dat de „Celaeno" zes boeien heeft verloren en gerin- ge dekschade heeft opgeloopen. Overigens is „alles in ord-e". Het schip zet de reis voort. Tot haar leedwezen moest de directie mede- deelen, dat een matroos her leven heeft verlo ren, toen hij in den storm, die de kapitein be- schrijft als een „strong gale", overboord sloeg, en ordronk. Zijn naam en adres zijn niet bekend. De man is in der tijd in Argentinie aangemonsterd. VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN. Slechts weinig voor salarissen. In de millioenennota voor 1929 heeft minis ter De Geer medegedeeld dat het verwachte overschot ad pl.m. acht millioen, op den ge- wonen dienst-1928 in de eerste plaats zal worden besteed aan een versnelde uitvoering der Zuiderzeewerken en aan een technische herziening der ambtenaarssalarissen. Naar de Telegraaf verneemt, vereischt de ze mededeeling eenige aanvulling. Gebleken is n.l. dat de kosten van de drooglegging der Zuiderzee de raming met vele millioenen overtreffen. Van het overschot op den gewo- Werp dat lustelooze, afgemate gevoel van u, en herwin uw gezondheid en energie door uw nieren te helpen om de schadelijke en kwaaddoende vergiften uit uw bloed te filtree- ren. Maak uw leven weer tot een lust! Die pijn in de lendenen, die urinestoornisseii, dat vermoeid, zenuwachtig, uitgeput gevoel, die hoofdpijn en duizeligheid kunnen alle te wijten zijn aan nierzwakte en deze kan over- wonnen worden. Piekeren helpt u niet. Word flink en ge- zond door het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. De tijd bewees, dat dit sped- fieke niergeneesmiddel aan de nieren juist die versterkende hulp geeft, die zij noodig hebben en deze organen bijstaat om het bloed volkomen en terdege te zuiveren. Door nieuwe kracht aan de verzwakte nie ren te geven, kunnen Foster's Pillen kwellen- de nierverschijnselen als rheumatiek, ischias, spit, waterzucht, niersteen ,en blaasontste- king verlichten en voorkomen. Duizenden in Holland danken hun tegen woordige gcede gezondheid aan de genezen- de eigenscliappen van dit niermiddel. Begin nog hede nmet het gebruik en zie hoe snel gii een flinke gezondheid kunt herkrijgen. Verkrljgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier voora lop) bij apotheken en drogisten a f 1.75 per flacon. nen dienst-1928 zal dan ook het 1-eeuwenaan- deel ongeveer 90 pCt. voor dekking der Zuiderzee-tegenvallers worden besteed, ter- wijl voor de herziening der salarissen der- halve slechts een onbeduidend bedrag cir ca 800.000 beschikbaar blijft. TOLLEN. Bij Deventer. De Deventer Automobiel- en Motorclub heeft bij het provinciaal bestuur van Gelder- land een actie ingezet tot opruiming van den tol op den weg van de Pessink bij Deventer naar Laren. Deze tol wordt geheven door de gemeente Deventer, die dezen weg, geheel buiten het gemeentelijk grondgebied liggend, in eigen- dom en onderhoud heeft. Deze weg is in vrij slechten staat en zal geheel vernieuwd die- nen te worden, wat Deventer niet op zich wil nemen. Het Deventer gemeentebestuur wenscht het liefst geheele overneming van den weg door Gelderland. DE TELEFOONTARIEVEN. Zooals reeds gemeld is, heeft de directie der P. T. T. een herziening van de telefoon- tarieven in studie genomen. Thans zijn daarover nader gegevens medegedeeld. Een bestudeering van de verschillende tariefsvormen, die in verschillende landen toepassing vonden, leidde tot de keuze van het gesprekkentarief. Het volgens het gedachte systeem verschul- digde b-estaat uit twee bestanddeelen le. een jaarlijksch bedrag als huur voor het min of meer individueele deel der te ge- bruiken installaties, het zoogenaamde grond- bedrag en 2e. een bedrag per aangevraagd locaal ge- sprek (inkomende gesprekken tellen niet mee). Voor de berekening van het aantal locale gesprekken worden van de- uitgaande niet medegeteld; a. de aanvragen van interlocale of Inter nationale gesprekken; b. aanbiedingen van telegrammen per telefoon c. gesprekken, welke niet worden gevoerd wegens bezet zijn van de gevraagde aanslui- ting. Door het grondbedrag en c. q. een vergoe- ding voor eens.bij de ingebruikgeving van de aansluiting worden in het algemeen de kos ten van aanleg en onderhoud van de aanslui ting go-ed gemaakt, de heffing voor de ge sprekken dient hoofdzakelijk om de kosten van de verkeersafwikkeb'ng te dekken. Met inachtneming hiervan is gestreefd naar zoo laag mogelijke grond-bedragen en een rede- lijke vergoeding per gesprek. Naar gelang de netten meer aansluitingen tellen neemt het grondbedrag eenigszins toe wegens het met het aantal toenemen van de kosten per aansluiting. Voor zooveel in bij zondere gevallen de gesteldheid van een net uit een oogpunt van techniek of exploitatie daartoe aanleiding geeft, zal ook daarmede rekening gehouden moeten worden bij de be- paling van het grondbedrag. Welk tarief hier te lande zal ingevoerd worden, kan nog niet gezegd worden, aange- zien alle factoren voor de samenstelling er van nog niet beschikbaar zijn. Wel kan reeds worden medegedeeld, dat vermoedelijk niet meer dan 3 cent per gesprek geheven zal wor den, een bedrag aanzienlijk lager dan in Duitschland en Zwitserland per gesprek ver- schuldigd is. Als vrijwel vaststaande kan verder aange- nomen worden, dat de grondbedragen de in Duitschland en Zwitserland geldende in het algemeen niet zullen overtreffen; voor een deel zelfs aanmerkelijk daar beneden zullen zijn. Aldus zal als grondbedrag volgens de planii.n hier te lande door een ieder belang- rijk minder betaald behoeven worden dan de tegenwoordige vaste abonnementsbedragen. hetgeen o.m. de plattelandstelefonie zeer ten goede zal komen. Het laagste grondbedrag zal waarschijnlijk 24 per jaar zijn; het hoogste zal vermoeddijk 48 bedragen. Het is niet wenschelijk de grondbedragen met een lager bedrag dan 24 te doen aanvangen. In verband met het geringe aantal gesprekken, dat sommige aangeslotenen voeren, zouden vele aansluitingen te weinig opbrengen. In sommige landen heeft de administratie zich tegen dit risico verzekerd door een minimum- bedrag voor gesprekkosten te vorderen. Het ligt niet in de bedoeling, in het ontwerp-rege- ling een dergelijken maatregel op te nemen, Nog kan worden vermeld, dat volgens de plannen de totale opbrengst van de gesprek kosten en grondbedragen zal blijven beneden het totaal der thans als abonnementen ver- schuldigde bedragen. Het ligt voorts in de bedoeling te bevorde- ren, dat de thans verschuldigde bijdrage in de kosten voor het tot stand brengen van een telefoonaansluiting meermalen bestempeld met de minder j u is te benaming van „entree- geld" ten bedrage van 25 in netten met niet meer dan 100 aansluitingen en van 50 in de grootere netten, wordt afgeschaft in de eerst bedoelde netten en tot 25 verminderd in de overige netten. Tot een algeheele af- schaffing van een biidracfe in de kosten, welke ook in het buitenland verschuldlgd is, kan nog niet worden overgegaan. De buiten het minimumtariefsgebied van een net voor een aansluiting verschuldigde jaarlijksche bijdrage van 2 per 100 M., welke niet ongunstig afsteekt tegenover het afstandsgeld in het buitenland verschuldigd, zal volgens de plannen tot 1.50 per 100 M verminderd kunnen worden. Verwacht mag worden, dat het nieuwe tariefssysteem de ontwikkeling van de telefo- nie zeer ten goede zal komen. De achterstand op telefoongebied in Nederland (er zijn hier ongeveer 3 telefoons per 100 inwoners) ver geleken met Duitschland en Zwitserland zal spoediger kunnen verdwijnen. De interlocale telefoondienst. Het tarief bedraagt thans tot 15 K M. .0.20 en over groo'teren afstand 0.50 per gesprgkseenheid. e De differentieering van het tarief naar den afstand bevredig't het billijkheidsgevoel en spoort aan tot het gebruik van de telefoon over korten afstand. Veer het verkeer tusschen dichtbij elkander gelegcn plaatsen wordt thans van de telefoon weinig gebruik gemaakt. Zoo bedraagt b.v. het aantal gesprekken per 100 aangeslotenen gemiddeld per dag gevoerd tusschen: Alkmaar en Bergen (N. H.) (afstand 4.6 K.M.) slechts 4, Bus- sum en Hilversum (afstand 5.75 KM.) slechts 4, Middelburg en Vlissingen (afstand 6.9 K.M.) slecht 6. Een tarief van 20 cent per gesprekseenheid voor deze korte afstan- den moet inderaad als te hoog worden aange merkt. Niet alleen evenwel tusschen groote plaat- sen, zooals de bovenvermelde, doch ook tus schen kleinere, nabij elkander gelegen plaat- sen, doet zich de behoefte gevoelen aan een lager tarief dan 20 cent. H-et uitstrekken over het geheele grondge bied van de gemeente van de bevo-egdheid om onderling op localen voet, dus tegen zeer ge ringe betaling, te telefoneeren, is een middel dat in zulke gevallen doorgaans te ver gaat, aangezien een groot aantal gemeenten hier te lande een zeer uitgestrekt gebied hebben; zulke gemeentegebieden hebben een veel groo- ter oppervlakte dan het gebied, waarbinnen op grond van nauwen economischen samen- hang locaal spreken in redelijkheid als on ontbeerlijk aangemerkt dient te worden Men kan bij de bepaling van dit laatste, alleen lettende op de min of meer gemotiveerde ver- langens van het publiek bij een ruime opvat- ting heel ver gaan, doch daarmede zou uit een oogpunt van gelijkmatige telefoonvoor- ziening, gezwegen nog van de financieele be- langen van het telefoonbedrijf, niet goed ge- handeld worden; de gemeentegebieden loopen in oppervlakte te zeer uiteen. Anderzijds lig- gen buiten het gemeentelijk verband op kor ten afstand van elkander tal van plaatsen welke onderling economisch samenhangen en wier bewoners voor hun onderling verkeer de telefoon zeer noodig hebben. Voor het verkeer over grootere afstanden zal men als regel voor ,spoedzaken gaarne gebruik maken van de telefoon, omdat de ver schuldigde vergoeding van 0.50 dan geens- zins te hoog is in vethouding tot het nut, dat het gebruik van de telefoon verschaft. Is de afstand aanzienlijk, dan is de telefoon meest- al het eenige verkeersmiddel, waarmede in spoedgevallen tijdig het gewenschte resul- taat wordt bereikt. Voor korte afstanden, zooals b.v. tusschen Rotterdam en Dordrecht, is evenwel een ta rief van 0.50 in veel gevallen te hoog. Voor een snel verkeer tusschen plaatsen op betrek- kelijk korten afstand van elkander gelegen staan vaak ock andere middelen dan de tele foon ten dienste. Het nut van de telefoon komt daardoor niet voldoende tot zijn recht. Samenvatting van het vorenstaande leidt tot de bevind'ing, dat voor dicht bij elkander gelegen plaatsen een lagere een'heidsprijs dan 0.20 dient te gelden en dat de overgang in het tarief van 0.20 tot 0.50 te groot is. Met betrekking tot het in vele gevallen te hooge tarief van 0.20 binnen een afstand van 15 K.M. zal invoeren van een tarief van ten hoogste 0.10 voor afstanden tot en met 7.5 K.M., waardoor het bestaande tarief tot de helft wordt teruggebracht, de thans zich voordoende bezwaren grootendeels ondervan- gen. Aangenomer^ mag worden, dat het ver keer op korten afstand er vrij sterk door zal toenemen. De wijze van afwiickeling van de gesprekken en de administratieve werkzaam- heden zullen daarbij moeten worden vereen- voudigd. Nevens een vermindering van de uitgaven wordt daarmede een vluggere tot- standkoming van de verbindingen verkregen Daar dit interlocale verkeer op korten af stand ter wille van de kostenbeperking op de wijze van locaal verkeer afgewikkeld dient te worden en daarvoor speciale technische voor- zienfngen noodig zijn, zal het vermoedelijk niet mogelijk zijn tezelfder tijd voor alle plaatsen het gedachte kleine tarief in te voe ren. Verder is nagegaan voor welke afstanden boven 15 K.M. een tarief van 0.35, een be drag dat het midden houdt tusschen de be staande tarieven van 0.20 en 0.50, pas- send zou zijn. Berekeningen aan de hand van statistische gegevens hebben uitgewezen, dat de invoering van een tarief van 0.35 voor afstanden van meer dan 15 K.M. t/m. 35 K.M., bezien van bedrijfsstandpunt, voor het tegenwoordige mogelijk is. Uit den aard der zaak zou het uitstrekken van deze tariefsverlaging over een verderen afstand dan 35 K.M. het pu bliek meer voordeel bieden, doch dan zou in verhouding tot hetgeen voor andere thans mede aan de orde zijnde telefoontariefsver- lagingen noodig is, het bedrijf voor dit onder- deel een te groot geldelijk offer moeten bren gen. Van de invoering van de beoogde tari- fieering voor het interlocaal verkeer zal het publiek in breede kringen de voordeelen ge- nieten. De plaats, welke de telefoon in het economische leven inneemt, zal aan belang rijkheid winnen, hetgeen als een niet te onder- schatten maatschappelijk belang moet wor den beschouwd. HET CONFLICT TUSSCHEN TUIN- DERSORGANISATIES EN BOND VAN AARDAPPELEN-EXPEDITEURS. Men schrijft ons: Enkele weken geleden, in het nummer van 29 Augustus 1.1. maakten we melding van het conflict, gerezen tusschen den Bond van Aardappelen-exporteurs in Noord-Hollanr' en de tuinders-organisaties Dat dit coniliri zulke ernstige afmetingen zou aannemen konden we toen niet vermoeden, aanvezien we van meening waren, dat een modus V| vendi zou worden gevonden waarbij partiien het met elkander eens zouden worden We herinneren er nog even aan, dat het schil is ontstaan ten gevolge van een door den Bond van Aardappels-exporteurs in Noord-Holland getroffen maatregel, volven, welken voor lederen geexporteerden wao-on vroege aardappels 20 werd gestort in een zoogenaamd reservefonds, waaruit dan kon worden geput bij geleden schade, die, de er varing heeft het bewezen, zoo vaak geleden werd bij den handel in vroege aardappelen tengevolge van het optreden der ziekte als anderszins. Van den kant der handelaars was het stichten van dit fonds een voorzor»s maatregel en niets meer, een daad van wiis beleid, ten einde groote schade te voorkomen die reeds meermalen was geleden. Niet alzoo werd dit opgevat door de tuindersorganisa- ties, vereemgd in den Bend van Veilingen in Nederland, en in welker orgaan De Tuinderit enkele artikelen verschenen, getiteld: Onder Tribuut,- waarin op zoo brute wijze den sfaf werd gebroken over de daad der exporteurs dat deze zelfs werden afgebeeld als Middel- eeuwsche roofridders, aanvallende van ach- ter struik en heg en meer van dit fraais. Als dergelijke kwalificaties waren geuit in een bui van drift, a l'improviste, het ware te ver- gelijken; doch neergeschreven in een blad dat de polemiek niet in de eerste plaats be- oefen-t, weloverwogen alzoo, was hier slechts te verwachten, dat er een ruiterbjk amende honorable op was gevolgd met behcud van opvatting voor wat de quintessence der zaak betreft. Aldus is echter niet gehandeld en het onvermijdelijke gevolg is een breuk. Als eerste gevolg van het gerezen conflict werd aan Langendijk het feit geconstateerd dat de heer C. Wagenaar, de primus inteipa- ris onder de aardappelen-exporteurs, bedank- te als adviseerend lid uit de kooplieden bij de Langendijker Groenten Centrale. Wel werd dit bedanken door den voorzitter betreurd en werd den heer Wagenaar vriendelijke woor- den en welgemeenden lof toegezwaaid voor gepresteerden arbeid en op grond van groote capaciteiten, het conflict werd alleen be treurd, doch afgekeurd werd met de wijze waarop de exporteurs waren bejegend. De heer Wagenaar, een man, die zijn relaties heeft in alle landen van Europa en zelfs daar buiten, iemand, die ter verovering van afzetgebied voor de Langendijker groenten als voorbeeld wordt gesteld en alzoo den tuinbouw groote diensten heeft bewezen, heeft ongetwijfeld gehandeld in den geest der ge- organiseerde hoofdlieden door niet langer zitting te nemen in een kring, waar men blijk- baar tolereert de meening,"dat hij tot de Middeleeuwsche struikroovers zou behooren Ook op de laatste algemeene vergadering van den Noordermarktbond werd door een vertegenwoordiger der kooplieder deze kwes- tie aangeroerd, doch het antwoord was van dien aard, dat niet met de noodige voldoe- ning van dit onderwerp zal zijn afgestapt. Het aangerichte kwaad woekert intusschen al verder. De kooplieden hebben n.l. ook zitting in het bestuur van het Uitvoer Con- trole Bureau, samen met de vertegenwoordl- gers der tuinders. Dit bureau, kort aange- duid als U. C. B., heeft in den betrekkelijk korten tijd van zijn bestaan het burgerrech! in handels- en tuinderskringen verkregen Het heeft bewezen een onmisbaar instituut te zijn en van groote beteekenis voor de ont wikkeling van den Nederlandschen tuinbouw Dit Bureau heeft n.l. ten doel te bevorderen. dat Nederlandsche groenten, fruit en aard appelen op de buitenlandsche markten wor den aangevoerd in zoodanigen toestand, wat kwaliteit, gezondheid ,sorteering, maat en gewicht betreft, dat zulks aan den Neder landschen naam ten goede moet komen. En om dit doel te bereiken oefent het U. C. B controle uit op de ten uitvoer aangeboden producten; de producten, welke door het U. C. B. zijn aangewezen en welke blijken te voldoen aan de door dit Bureau vastgestelde minimumeischen, kunnen worden geexpor- teerd onder het gedeponeerde controle-merk. Ten einde misbruik van dit merk tegbn te gaan, wordt door de controleurs bij voortdu- ring nagegaan, dat geen producten onder het U. C. B.-merk worden verzonden, welke aan de gestelde eischen niet beantwoorden. Begrijpelijk is het, dat groote belangen zijn gemoeid voor den Nederlandschen tuin bouw, als er in dit Bureau een gezonde sa- menwerking en eensgezindheid is om beider belangen te dienen. Nu de vertegenwoordi- gers van den handel zich echter uit het U. C. B. terug trekken, zijn die groote voordee len van samenwerking verdwenen en zal d; tuinbouw hieronder lijden. Dit is zeer te be- jammeren en alzoo kan er van een gezonde ontwikkeling van dit Bureau, dat er op aan gewezen is, onzen tuinbouw hoog te houden en vooruit te brengen te midden van een voortdurende concurrentie, geen sprake zijn. Niet tevreden met deze vormen van pro test, schijnt men van handelszijde ernstig te overwegen, niet langer onder het U. C. B.- merk te exporteeren. Uit deze voortgezette actie blijkt wel, hoe men van den kant del exporteurs niet rusten zal, voor en aleer de tuindersorganisaties hebben gecapituleerd Mocht de thans in overweging zijnde maat regel nog niet het gewenschte gevolg heb ben, wie weet, wat men dan als krachtmid- delen zal gaan gebruiken! Dit is intusschen wel zeker, dat het zeer gewenscht was, zoo- wel in het belang der tuinders als in dat der kooplieden, dit conflict zoo spoedig mogelijk de wereld uit te helpen. Een langer bestendi- gen van den geschapen toestand, kan slechts nadeel brengen. Laat men zich niet langer uitputten in het zoeken naar bewijsgronden, dat men gelijk heeft. Tot het bittere einde h vechten over de vraag wien hier schuld treft kan zijn bekoring hebben voor hen, die er tot in het diepste van hun ziel van over- tuigd zijn, zijn handen in onschuld te was schen, in het belang van de zaak is het niet Dit is intusschen duidelijk, dat geen be- schaafd en ernstig mensch er aan denkt, zon- der noodzaak te verwijlen in een kring, be staande uit lieden, door wie hij als handler en struikroover aan de openbare schande is prijs gegeven. En eveneens staat vast, da' vele tuinders beu zijn van deze ruzie en niets liever wenschen, dan op voet van v'tde en vrijheid te leven met de kooplieden tot W van den Nederlandschen tuinbouw. T777//j wmy/. y.'-rf':

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6