NIGHTCAP, Geneeskundige brieven. ICerk en seiioel PAMS-DEAUmLB. L. Frankenberg, Alkmaar. TgJdscfaB«iften Raadselhoekje. zoo in zorg- Door ONGELUK B1J MET BLUSSCHEN VAN EEN BRAND. r> Klundert zijn Woensdagavond twee sta rts haver en een stapel tarwe van C. V. ver- nri vernioedelijk door ortvoorzichtigheid Vr, kinderen. Op een dier stapels was een Jeder van den eigenaar met het blusschen hii werd door een der brandhaken hard op het hoofd getroffen, dat hii i !Pkkenden toestand thuis is gebracht. den hevigen rook hadden de brandweerman- m hem niet opgemerkt. t -jet verbrande was met verzekerd. r de vacantie in de bouw- VAKKEN. vaar Het Volk" verneemt, heeft het be- .tuur van de Algem. Patroonsvereemging in de bouwvakken een enquete onder de leden Lgsteld, waarbij wordt gevraagd, hoe zij fjenover het verleenen van vacantie staan. Daarbii is deze vraag gesplitst in twee deelen, ten aanzien van vacantie voor het geheele bedrijf of alleen voor het bedrijf m de groot- ste vier steden. minister van der vegte OP SCH lERMONN IKOOG De Minister van Waterstaat met gevolg arriveerde te Schiermonnikoog gistermiddag te 2 uur met de gewone postboot De heeren namen hun intrek in hotel Van der Werfi Na een kort optonthoud ging de minister het strand bezichtigen. De minister bracht een hezoek aan de plek van de groote duinafslag van eenige jaren geleden en aan de plaats, waar eens het groote strandhotel stond. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag had de aanbesteding olaats van den zeedijk op Ameland. De hoog- ste inschrijver was Dikkerboom te Heeren- veen voor 348.000; laagste inschrijfster de NV Ballast-Maatsohappij te Amsterdam voor 277.000. Te Twisk is gisteren een paard, gespan- nen voor een disselwagen, op hoi geslagen. De arbeider K. Rietvink sprong van den wa- ven en kwam daaronder. De wielen gingen hem over de borst. waardoor hij spoedio overleed. Naar vernomen wordt, is eerlang te verwachten de samenstelling van den Marine- raad, bedoeld in de op 1 October in werkrng getreden Marinescheepsongevallenwet. ProvinciaaS nieuws het verlies door overlijden van twee leden, de heeren Somer en Wijker. Dergelijk verlies had de societeit nog nimmer geleden. Uit de rekening van den penningmeester,, den heer De Munnk, bleek, dat't afgeloopen jaar eindigde met een bati-g saldo van 8 90 tegen een nadeelig slot van het vorige jaar van f 18,25. Het ledental bedroeg 27, zoodat daarin eenige achteruitgang viel te bespeu- ren. Over de oorzaak daarvan liepen de mee- ningen uiteen: tegenover de beweriijg,, dat het kwam door het uitblijven van feestavon- den in den laatsten tijd stond een andere, die juist de reeds gehouden- feestjes de schuld gaven. De drie bestuursleden waren gezamenlijk aan de beurt van aftreding. Zij werden alle drie herkozen. De secretaris, de heer Pauw, hie Id zijn beslissing in beraad, doch legde tij- dens de volgende rondvraag zijn functie ne- der, zoodat op de volgende bijeenkomst in die vacature zal moeten worden voorzien. WARMENHUIZEN. In deze gemeente zijn reeds 4 nieuwe ge- vallen van mond- en klauwzeer aangegeven. Wegens periodieke aftreding als lid van het Bestuur van Geestmer-Ambacht voor de banne Warmenhuizen is herbenoemd de heer Jn. Kraakman. MET GROOT VERLOF. Op 17 October a.s. worden de dienstplich- tigen, die sedert 1 October voor herhalings oefeningen onder de wapenen zijn bij de Kust-Artillerie, weder met groot-verlof naar hunen haarsteden gezonden. Z.O.GENEVER CUC& 1 SINT PANCRAS. Het vervolg-onderwijs aan de Openbare School alhier, is 1 October aangevangen met 13 leerlingen. De uitslag van de publieke aanbeste- ding der uitbreiding van de School met den Bijbel (a) en van de Openbare School (b) alhier, welke op Woensdag 3 October ten Raadhuize werd gehouden, is als volgt. Er iwaren 9 inschrijvers. S. Zeegers te Sint Pancras, (a) 5695, (b) 9080; S Kuit- waard te Broek op Langedijk (a) J 5945, (b) f 10497; N. Nierop te Sint Pancras, (a) 1/ 4846, (b) 7047; Gebr. Boekel te Oude Niedorp, (a) 6960, (b.) 10980; J. den Das en G. J. Schuijt te Schoorl, (a) 5440, (b) 9440; W. Giltjes te Broek op Langen- dijk, (a) f 5497, (b) 8769; P. Taus te N. 'Niedorp, (a) 4885, (b) 8589; C. Rutten en Kalf te Nieuwe Niedorp, (a) 5511, (b) niet ingeschreven; G. A. v. d. Steen te Ber gen, (a) 5900, (b) 8200. De gunning is aangehouden. SCHERMERHORN. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie heeft de heer A. B. Hermes, han- delende onder den firmanaam H. Wubbe Co., zijne van ouds bekende zaak in manufacturen en aanverwante artikelen met ingang van 15 Oct. a.s. overgedaan aan zijn zoon, den beer J. N. A. Hermes, die de zaak op denzelfden voet en onder den firma naam van H. Wubbe Co. zal voortzetten De oprichters en verschillende opvolgers in deze zaak waren alien Duitschers. De juiste datum van oprichting i° niet met zekerheid tenoemen; doch zij best on d reeds in de 18e eeuw, en is alzoc een der oudste zaken uit den omtrek. Uit de archieven blijkt, dat voor dat de firma Wiibbe was opgericht, deze zaak reeds bestond onder den firmanaam van Gebr. Lau. Wij wenschen den nieuwen eigenaar, den Jieer Hermes Jr., die reeds verschillende jaren in de zaak werkzaam is in deze oeroude en door den loop der tijden vertrouwde zaak, en waarin ook zijn vader en grootvader zoo lange jaren hebben gewerkt goede zaken toe. EGMOND AAN ZEE. Door Ged. Staten van Noord-Holland is niet goedgekeurd het besluit van den Raad der gemeente Egmond aan Zee van 28 Maart 1928, waarbij 1. Aan de N.V. Mij. ,,Zeebad Egmond" de grond werd verkocht, uitmakende het terras voor hotel „Zeelicht" aldaar, ter grootte van ongeveer 555 c.A. 2. Van genoemde N.V. grond wordt ge- kocht, groot 165 c.A. Er waren een tweetal adressenonderschel- denlijk van J. G. Bosschaart, d.d. 1 April 1928 en van W. van Eenennaam, d.d'. 3 April 1928, waarbij tegen het voormelde raadsbe- sluit bezwaar werd gemaakt met verzoek de goedkeuring daaraan te onthouden. Hetzelfde College heeft op denzelfden da tum goedgekeurd een besluit van den Raad der Gem. Egmond aan Zee van 11 Juni 1928 tot onderhandschen verkoop aan H. A. van Pel aldaar van 5600 M2. duingrond. Hiertegen was ingekomen een adres van W. van Eenennaam, waarbij tegen dit besluit bezwaren werden ingebracht met verzoek daaraan goedkeuring te onthouden. Eveneens is goedgekeurd een besluit van den Raad der gemeente Egmond aan Zee van 27 Maart 1928 tot onderhandschen verhuur aan G. Dekker aldaar van grond, groot ong. 100 M2. Hiertegen was ingekomen een adres van W. van Eenennaam. Iti de lunchroom „Het Witte Huis" hield de societeit Eensgezindheid haar jaarvergade- ring. De voorzitter, de heer C. Pluimgraaff, wees er in zijn openingswoord op, dat de zorgen van de zomercampagne nu weer ach- ter den rug waren en de tijd was aangebro ken om zich voor te bereiden voor de gezel ugheid van den winter. Spr. bracht onder de aandacht, dat het volgende jaar Eensgezind heid 10 jaar zou bestaan, zoodat gedacbt son worden aan een feestelijke herdenking. net jaarverslag gaf geen aanleiding tot bi]zondere opmer'kingen, doch men herdacht BOVENKARSPEL. Als een bewijs, dat het najaar '28 vrijwat voordeeliger voor de tuinders is dan in '27 kan dienen, dat de omzet aan de veilingsver eeniging „De Tuinbouw" over de maand September dit jaar bedroeg 472.139 tegen 296.096 in het vorige jaar. DE STREEK. Moest enkele weken geleden een belangrijk gedeelte der bloemkool wegens te weinig export aan de zouters worden verkocht, thans is er zooveel vraag, dat bijna allies kon wor den geexporteerd. De grootste kwantums gaan naar Noord- en Zuid-Duitschland, ter- wijl ook Belgie en Scandinavie als koopers aan de markt komen. Dank zij het gunstige weer is de kwaliteit der bloemkool buitengewoon goed. In de af geloopen week werden hier niet minder dan 755.000 stuks aan de veiling te Grootebroek aangevoerd. KOEDIJK (September). Geboren Anna Elizabeth, d. v. Nico- laas Kieft en Anna Margaretha Berkhout. Siebrand, z. v. Jacob van Etten en Maar- tje Klaver. Overleden: Trijntje Kouwenberg, ou<1 49 jaren, echtgenoote van Gerrit Kuit. G e h u w d Jan Grolleman en Christina Cornelia Koning. HOULANDSCHE KERI< TE ROUBAIX (N.Fr.). De heer J. Rijks, predikant van de Hoi- landsche gemeente te Roubaix in Noord- Frankrijk, zall hier te lande eenige spreek beurten vervullen tot steun van deze eenige Hollandsche kerk in Frankrijk. Ds. Rijks hoopt o.a. op te treden in Amster dam, Alkmaar, Amersfoort, Arnhem, Deven ter, Groningen, Haarlem, Hengelo, Leiden, Leusden, Loosduinen en Utrecht. Op Woensdag 21 November a.s. zal de heer R. voor de Radio spreken over het ont- staan, werken en leven van die gemeente en de Hollanders, die in Noord-Frankrijk wonen. Bedoelde gemeente bestaat bijna 70 jaar en neemt als Hollandsche gemeente een bijzon- dere plaats in onder -de buitenlandsch'e Pro test. gemeenten. Ze is echter arm, maar doet zelf wat ze kan. De heer W. Nieman te Schagen, die als onderwijzer benoemd werd aan den Han- dels-wintercursus te Schagen, is nu ook be noemd tot leeraar aan de vakteekenschool al daar. REUZEN SUCCES hebben wij met onze prima Vulpenhouder met 14 krt. gouden pen, onder voile garantie, slechts f 3.50. Rechfszaken DE VERDUISTERING BIJ DE ROTTERDAMSCHE BANK- VEREEN'IGING. De rechtbank te Rotterdam heeft veroor- deeld J. G. v. d. E. B., 37 jaar, gewezen pro- curatiehouder van de Rotterdamsche Bank- vereeniging te Wassenaar, gedetineerd, wegens valschheid in geschrifte, en opzette- lijk gebruik maken van het vervalschte stuk, als ware het echt en onvervalscht, tot 2 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorge- bracht. De eisch was 1 jaar geweest. Qoedaardig gezwellen. In mijn vorigen brief schreef ik over kan- ker. Wij zagen dat het een gezwelvorming be- treft, welke, zonder dat er tijdig wordt inge- grepen, in den regel ongunstig verloopt. Met recht wordt het dan ook gerekend tot de kwaadaardige gezwellen, ook wel kankerach- tige gezwellen genoemd, hoewel wij behalve 'kanker ook andere vormen kennen, die ten- minste even noodlottig in hun gevolgen zijn. Het v-erschil tusschen die verschillende vor- men is van zoo speciaal m-edischen aard, dat ik er hier niet verder op zal ingaan. Wel wensch ik daarentegen iets te zeggen over de zoogenaamde goedaardige gezwellen. Die komen zoo ved voor, dat er al een heel enkele van mijn lezers zich er op zal kunnen beroemen, dat hij er zelf in het geheel geen heeft. Toch hebben zij vele punten van over- eenkomst met de -kwaadaardige gezwellen en niet altijd zijn zij zonder praktische beteeke nis. Overal, waar een zeker weefsel zich in bui- tengewone mate ontwikkelt, kan men feitelijk van een gezwel spreken. Toch dienen wij een uitzondering te maken voor de zoogenaamde hypertrophic, dat is bijzonder sterke groei, zooals van den biceps bij athleten en van het vet onder de buikhuid bij veel-eters. Hier spreken wij van hypertropihische spier- en vet-vorming. Het verschil met een gezwel moeten wij hier meer zoeken in den onregel- matigen vorni en in de ongewone plaats, waarin en waar het gezwel groeit. Het verschil tusschen goed- en kwaadaar ezw-ell-en kan duidelijk gemaakt worden re vormen, welke vlaic onder de huid ontstaan. Een kwaadaardig gezwel vreet zich dan eenvoudig door de huid heen, dikwijls ontstaat dan op die plaats een zweer. Een -goedaardig gezwel drukt de huid eenvoudig voor zich uit. De huid zelf verandert niet van strnctuur, zij gaat niet open maar past zich geheel aan de omstandigheden aan door in de breedte te gaan groeien en dat schijnt wel- haast in onbegrensde mate mogelijk te zijn burners worden zelfs kolossale gezwellen yan verscheidene kilo's gewicht op deze wijze door norma'e huid omhnld. Om bij' de vetgezwellen te blijven, deze zijn zeer algemeen en komen in allerlei vormen eti op alle mogelijke plaatsen zeer dikwijls voor. Zij bestaan uit gewoon vetweefsel. Hinderlijk worden zij alleen, wanneer zij op een minder gemakkelijke plaats zitten. Ik herinner mi eens een zoodanig gezwel gezien te hebben bij een schippersvrouw, dat van de borsthuid uit- ging, verscheidene kilo's zwaar was en in de huid langzamerhand naar beneden was ge zakt, zoodat het voor den onderbuik hing. D omvang daar ter plaatse was zoo groot ge worden, dat, als zij1 in het vooronder van haar schip wilde afdalen, zij met d'ien om vang niet door het luik passeeren kon. Zij tilde dan het gezwel met de handen op en ■eerst wanneer zij zelf beneden was, kwam die vreemde massa haar achterna. Dat het raad- zaam is gezwellen van zoodanigen omvang, ook al zijn zij nog zoo goedaardig, te verwij deren, spreekt wel van zelf. Niet alle kleine uitwasjes van de huid zijn vetgezwellen. Dikwijls bestaan zij ook nit bindweefsel. Een bijzondere vorm van deze laatstgenoemden zijn de bekende wratten, waarvan nog niet zeker is, of zij misschien door een bepaalde oorzaak, besmetting bijv ontstaan. In elk geval zijn het merkwaardige uitwassen, vooral ook, omdat zij niet alleen dikwijls vrij plotseling ontstaan, maar een enkelen keer ook plotseling verdwijnen. Er zijn vele volksoverleveringen met betrekking tot wratten in omloop. Zoo wordt aan be paalde personen de maeht toegeschreven om wratten te doen verdwijnen en het aantal volksmiddelen er tegen, is legio. Die raad- gevingen zijn soms vrij ingewikkeld. Er moe ten bijv. in een touwtje zooveel knoopen-wor den gelegd1 als de patient wratten heeft. Dit touwtje moet op een bepaalde plaats begra- ven worden en de patient moet er dan eenige Ikeeren over heen springen, maar ook dit is weer aan regelen gebondem, zooals bij voile maan, in het middernachtelijk uur enz. Evenzeer tot de goedaardige gezwellen te rekenen zijn de moedervlekken, waarvan wij evenwel twee soorten onderscheiden moeten. Bij den eenen vorm is er eigenlijk geen ver- andering in de structuur van het huidweefsel, maar bevatten de cellen alleen wat meer pig ment, waardoor de meer of minder donker bruine kleur ontstaat. De andere soort is van een vast gezwel en bestaat uit weefsel, dat buitengewoon vele kleine bloedvaatjes bevat, vandaar, dat de kleur meer roodachtig is. In sommige gevallen kan de woekering der bloedvaten zoo ver gaan, dat groote plekken van de huid wijnrood zijn en dat de geheele huid sponsachtig verdikt is. Deze afwijking is dikwijls aangeboren. Wanneer zij niet van grooten omvang zijn, kunnen zij gemakke- lijk verwijderd worden, hetgeen over het al gemeen aanbeveling verdient, omdat zij nog al eens later in omvang toenemen. De vaat- gezwellen, die over groote huidoppervlakten zich uiistrekken, leveren meer moeilijkh-eden op bij de verwijdering. En toch wordt deze menigmaal verlangd, indien men ze in het gelaat heeft, omdat dit niet bijdraagt tot ver- hooging van het lichamelijk schoon. Wij kennen ook gezwellen, die uit been weefsel bestaan. Deze komen nog al eens voor nadat een lichaamsdeel gewond of gekneusd is geweest. Een geliefde plaats is dan de plek, waar een pees zich aan het been vast- hecht. Men beschouwt het als een soort ont- steking van het spier- en peesweefsel, welke ontsteking dan tot vorming van nieuw, daar ter plaatse niet thuisbehoorende b-eenweefsel voert. Het komt echter ook voor zonder dat een ongeval heeft plaats g-ehad. Een bekende lastige vorm daarvan is de z.g. hielbeen- spoor. Er vormt zich dan aan de onderzijde van het hielb-een een spits uitst-eeksel, dat soms heel wat last kan veroorzaken. Een eigenaardige gezwelvorming is de „Cyste". In den regel ontstaat deze, waar reeds een holte bestaat, bijv. aan een talkklier der huid. Als de uitvoerbuis verstopt raakt, kan het door de klier gevormde product zich opihoopen en de klierbuizen uitzetten totdat ten slotte de groote van een appel kan wor den bereikt. Men vindt zulke dingen niet zel den op het behaarde hoofd. Zeer merkwaardige producten zijn de aan geboren cysten, waarin men allerlei onver wadhte zaken, zooals haren en tanden aan treft. Zelden gebeurt het, dat een goedaardig ge zwel, dat jaren lang heeft bestaan, plotseling een meer kwaadaardig karakter krijgt. Bij een dergelijke plotselinge veranderi-ng dient men derhalve op zijn hoede te zijn en niet te dralen met het inroepen van geneeskundige hulp. ti. A. S. In de maan-d Augustus leeft Parijs precies zooals in de andere maanden van het jaar, maar baar zi-el is in Deauville. En met die ,ziel" bedoel ik nu volstrekt niet alleen de beau-monde, de grand-monde en de demi monde, die daar baadt, flirt, speelt en pro- beert elkaar door gren-zelooze luxe en ver- Ikwisting te verblinden, maar even goed de „kleine 1-uyden", die in Parijs gebleven zijn en daar doorgaan met hun gewone, dagelijk- sche werk, en de kleine winkeliertjs, die niet van achter hun toonbank vandaan zijn geko men. Zelfs die droomen en praten nu slechts over Deauville en interesseeren zich nu slechts voor Deauville. Het kranten-feuilleton, dat anders de eer- ste aandacht heeft van de midinettes en de employes wanneer ze op elkaar gepakt in de metro naar hun werk reizen, wordt in deze maand geheel verwaarloosd, hoe prikkelend de intrige en hoe dramatisch de situatie er ook in moge zijn, voor de een of andere bij- zonderheia over het leven in Deauville, dat nu de eerste eer der belangstelling heeft, zoo- dra de krant opengevouwen is. Heb je't gelezen, Jeannette, dat giste ren in het Casino Zographas aan de speel- tafel ging zitten en drie millioen naast zich neerlegde? Drie millioen?! Oh la-la Een werkman tegen zijn kameraad. Heb je dat gezien? Een van de Dolly sisters, Rosy, heeft twaalf Rolls-auto's! Bij den slager vraagt een klant: Gaat u dit jaar niet naar buiten? Natuurlijk wel. Aanstaanden Zondag ga ik voor een paar d-agen misschien. En waar gaat u heen Waarschijnlijk naar Deauville. Maar enkel een hotel-kamer moet daar al schatten kosten! De slager glimlacht met spottende toegefe- lijkheid. t) Ik ken iemand in een klein dorpje, daar vlak bij, en dus met mijn auto u be- grijpt Deauville is de folie van den dag. Deauville overbluft iederen dag Parijs weer met nieuwe krantenberichten over de ongehoorde luxe die er ten toon gespreid wordt, over de waanzinnig-hooge geldsom- men, die de gasten er uitgeven, over de mil- lioenen, die er gewonnen en verloren worden bij het baccara, het trente-et-quarante of een ander hazard-spel. Als men de conversaties aanhoort in de groote cafe's en an-dere openbare gelegen- heden, steeds hoort men Deauville, Deau ville men is er geweest, men gaat er heen, of men maakt plannen om er heen te gaan. Want Deauville is niet zoozeer een plaats om er te wonen en te baden en zich te amu- seeren, als wel een plaats, die er voor bekend is, dat daar de gunstelingen van het lot een zo-merverblijf houden; een plaats, waa1' slechts de rijksten en de machtigsten der aarde verschijnen, en dus een plaats, waar graag iedereen zich zou willen vertoonen en gezien worden, en iets schijnen. O, iets te schijnen! wat zou de mensch niet geven om meer te schijnen dan hij is. En dus, om eenige oogenblikken, eenige dagen in Deauville te kunnen doorbrengen, zijn er menschen, die zich graag daarvoor ruinee- re n, en anderen, die een heel jaar lang als slaven werken, en zich het aliernoodigste ontz-eggen, om in de maand Aug. de op- brengst van al die inspanning en opoffering in een paar dagen te verkwisten, en dan weer hun ketenen op te nemen, die hun nu zvvaar- -der wegen dan ooit te voren, maar ze hebben het voordeel verworven om zonder te liegen t-e kunnen antwoorden op de vraag: Waar ben je geweest in je vacantie? Waar, in Deauville, natuurlijk. Door dat antwoord1 vol rustige zekerheid is de vrager verslagen, verpletterd, vernietigd en als hij die uitwerking ziet voelt zich d ondervraagde zwevenzweven ergens in verre hoogten van geluk en zaligheid Deauvilleeen dorp aan de zeekust. Is het klimaat er beter dan dat van andere stranden. Geenszins. Hebben zijn palaces zijn casino, zijn cafe's of zijn danszalen meer bekoring dan die van eiders? geenszins. En toch, wie zal verklaren door welk psycholo gisoh wonder een tallooze menigte, alles wa de wereld aan rijksten, machtigsten, meest door bet lot begunstigden en meest pretentie- vollen bied't, ieder jaar weer die plaats letter- lijk overstroomt, er wedijvert in praal en pracht, die niet over duizenden maar over millioenen loopt, er met fortuinen smijt, om daarna weer te verdwijnen tot bet volgend jaar. Er is geen enkele badplaats op de v/erelc geen enkele ville d'eau, die een glorie als die van Deauville kent, zelfs niet het verrukke lijke Monaco, met zijn toch wereldberoemd, speelzaal. Toch steken er boven deze tallooze menig te, waarvan ieder dagelijks minstens 'n 2000 francs aan noodzakelijke onkosten te betalen heeft, eenig figuren uit, die het geheel als het ware beheerschen, wier versdhijning alle hal- zen doet uitstrekken, alle verbeeldingen op jaagt, en tandenknarsingen van afgunst wekt. Zie je daar dat donkere, elegante typ- die daar zit te lachen met een troepje vrm den? Dat is Z. hij heeft daarnet bij het „prive" veertien millioen verloren. En die dikke zwarte daar met zijn uit- puilende oogen, bijna zonder uitdrukking, die heeft gisteren zeven millioen verloren, maar vandaag heeft hij dat verlies weer ingehaald met een winst van tien millioen. En die dame daar, dat is Mrs. Hopking, een Amerikaansche. Die beklaagt zich er eens bedenken kan, om de aandacht op zich te vestigen, tot dien onbekenden schilaer toe, die bij1 wijze van jas een broek draagt, zijn armen door de pijpen gestoken; of dien ande ren beroemden schilder, die op zijn handen loopt; tot den radjah toe, die niet weet, wer- kelijk niet weet, tot hoever zijn onmetelijke fortuin gaat, die volstrekt niet naar Deauville gekomen is om daar de frissehe zeelucht in te ademen of om de verstikkende hitte en het stof van zijn stad te ontvluchten (want het grootste deel van zijn dag brengt bij door in de verstikkende danszaal-atmosfeer en in de benauwde lucht der speeizalen) maar enkel en alleen om zich daar te vertoonen, daar opge merkt te worden en zoo mogelijk daar ver, over, dat ze te veel geluk bij het spel heeft, ze wint altijd, en daardoor interesseert het spel haar niet meer s Want in de speelzaal krijgt men 'n kijk op den rijkdom der verschillende spelers, en de minste gebeurtenis in de speelzaal passion- neert iedereen, en iedereen is daar slechts om zidh te laten zien, indruk te maken, bewonde- ring en verwondering te wekken, den anderen de oogen uit te steken, Vanaf la petite dame parisienne, die niet weet wat voor buiteriissig badpak ze maar ver uit te steken boven de anderen, zoo ver hij1 maar kan en door alle middelen, die dat maar mogelijk maken. Dat is Deauville, 'En voor de restwer- kelijk, het minste kleine badplaats je, de min ste „petit trou pas cher", zooals de Parijze- naars zeggen, kan het opnemen tegen Deau ville. -yj M. DE ROVANNO. Parijs. Htusorgel, piano en kunstspelpiano. De Nederlandsche Bond van piano- en orgelhandelaren en fabrikanten heeft een aardig boekje uitgegeven een „verklarend woord voor het Ned. publiek over het orge!, de piano en de kunstspelpiano, welk werkje door de firma P. Th. Ypma alhier wordt aangeboden. Hubert Cuypers heeft er het volgende voor-: woord voor geschreven: Met veel genoegen voldoe ik aan het ver zoek een enkel woord vooraf te schrijven in dit boekske. Een vluchtige blik in den inhoud is reeds voldoende om te constateeren, dat aan alle vragen die van belang zijn bij de aanschaf- fing van een piano of orgel, aandacht word? geschonken. Het is inderdaad een prijzenswaardig stre- en van den „Nederlandschen Bond van Piano- en Orgelhandelaren en Fabrikanten", om de voorname beteekenis van onze instru- menlen te doen in eere houden. Het is mij in de laatste iaren van mijn langdurige praktijk gebleken, dat de hier be- handelde onderwerpen reeds lang aandacht verdienden, en ik heb de overtuiging dat dit geschriftje, en voor den reeelen Pianohandel en voor het publiek gunstige resultaten zal opleveren. Het boekje is met verklarende bijschriften voorzien van tal van afbeeldingen van piano's, orgels enz. van nu en uit de eeuwen die achter ons liggen. ■J^ OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. Goud, kust, Goudkust. 2. Barneveld. 3. Langbroek. Geel, long, bank, roer, Ba 1. Koor Komt tijd, komt raad. oom maand tan-d tram ijver daclel kei oever mond trog reus' aar-I apin d-eur Voor kleineren. 1. Aster, ster, ocster. 1 2. De kouc van gasgloeilicht en de koua van een spiritus- of petroleurntocstel. 3. De koifie was lekker sterk en geurig. (kers). Zijn er in Palermo relletjes geweest?, (morel). Foei Jaap, ruim toch eerst eens je boe- keu op! (pruim). We hadden dezcn zorner in Epe erg veel plezier. (peer), Lag de zebra amechtig in zijn hok? (bxaara), 4. Water. OM OR TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Op de zigzag-kruisjeslijn komt, van bo ven naar beneden gelezen. de naam van een grocl viervoetig dier.. X X X X X X - X X 1° rij 2° 3° 4° X t X 5° 6C 7° 8° 9° 10° 4. een vogel. een schaaldier.. een vaartuig iets wat licht en warm- le verspreidt. een aardworm. een jongensnaam. een zure vloeistof. het tegenovergesieide van lijn. een diepte. iemand, die heej groot is. Nocm drie werkwoorden, die tevens na men van steden zijn. Neem van 36 penningen, die in een vier- kant liggen, er 6 weg, maar doe dit zoo, dat je op iedere rij, zoowel 'in ho- rizontale als vert-icale richting, nooit 5 punten, altijd of 4 of 6 punten tellen kunt. Mijn water maakt niet na-t, Mijn v"iik doet niemand seha, Voor rijk en arm een schat, Ben -k zonder wederga. 'ik Word aan een kruis geheeht En toch volgt niet mijn dood, Men noemt mij groot van stuk. Al weeg ik nog geen lood. Voor kleineren- Iedereen verlangt het nu en dan ieder een geeft het, menigeen vraagt het en zeer weini-gen nemen het aa-a. Wat maakt meer geraas van een huilende hond? Mijn eerete geefi ons Ikht en warnrte, mijn tweede is een gedeelte van een week en mijn geheel eveneens. Mijn geheel noemt een grappenmaker. die met 8 letters geschreven wordt Een 1, 2, 3, 6 dient om den tuin erf een pad netjes mee te maken. De 4, 5, 6 is een rivier, die door ons land stroomt. 8, 7, 6, 5, 3, 6 is ecu plaats in Gelderr land. De.6, .5, 4} 6 is een.deel ,dsr MQ6®. iimuiiiiiiiiB

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7