Illiiifsckc Eimit. Een jubileum van den heen Covers. Honderd dertigste Jain ing. Zaterda^ 6 October. provinciaal nieuws No 237 1928 BERGEN. Wie zoo schreef't Vliegend Blaadje, de kleine courant voor Den Helder, Texel, Wie- ringen enz. eens in langvervlogen dagen wie kent Dorus Rijkers nietWie zal hem niet kennen! De Koningin kent hem, buiten landsche vorsten kennen hem! Wij zijn trotsch op hem, den ouden maar nog flinken schipper, wiens borst niet voldoende breed is om zoovele bewijzen van erkentelijkheid te dragen. Wie, zoo zouden wij in navolging daar- van kunnen vragen, kent in deze streken den man niet, wiens portret wij hierboven af- beelden. Hij moge zijn populariteit meer op het land dan op het water hebben gewonnen, hij moge de Koningin alleen in zijn kwaliteit van raadslid de hand gedrukt hebben, zijn naam mag buitenlandsche vorsten minder onder de oogen zijn gekomen dan die van den ouden zeeheld, zijn borst moge met min der bewijzen van moed, beleid en zelfopoffe- ring getooid zijn, maar toch kunnen -Cvij* tegen al onze lezers zeggen: Wie kent hem niet! Wij zijn trotsch op hem, het oude maar nog zoo flinke raadslid, den nestor van onze vroerschap, die in zijn welbesteed leven in allerlei funeties zoo krachtig meegewerkt heeft den bloei van Alkmaar en omgeving te bevorderen. Wie kent den heer D. J. Go vers niet, de populaire figuur, een der meest bekenden uit West-Friesland, den man, die zich niet alleen voor land- en tuinbouw, voor veeteelt en polderzaken interesseert, maar die vandaag twintig jaren lid van onzen Raad is en in al die jaren geen moeite ontzien heeft om het algemeen belang te kunnen dienen. Op 20 Februari 1873 is de heer Go vers, die, hoewel hij op de grens der gemeente woonde, nog geen Alkmaarder was, in onze stad gekomen. In 1882 is hij hier in het huwelijksbootje gestapt het bootje, dat zoo'nveiligen koers gevolgd en zulk een gelukkige vaart gehad heeft en als boer op de hofstede Zorg en Hoop bij den Schermerweg, waar nu nog zijn zoon woont, heeft hij er 31 jaar een voorbeeld aan alle veehouders gegeven. Hij was een der grootste weiders, die in deze streken niet minder dan 160 koeien en 1150 schapen bezat. Maar meer nog zou hij naar voren komen en bekend worden toen hij op 6 October 1908, dus vandaag juist 20 jaar geleden, tot lid van den Alkmaarschen raad werd ge kozen. Op 28 October werd hij geinstalleerd en slechts een korte poos is dat lidmaatschap onderbroken. De heer Verkerk kwam destijds in her stemming en kon gekozen worden als de heer Luiting of de heer Govers bedankte. Dat deed toen de heer Govers, maar hij kreeg de belofte, dat alle partijen hem bij de eerst- volgende vacature zouden stemmen en toen kort daarna de heer Wanna den raad ver- liet, nam de heer Govers de hem toekomende plaats weer in. Na het vertrek van den heer Van den Bosch, nu ongeveer 5 jaar geleden, is de heer Govers nestor van onzen Raad gewor- den en het is voldoende bekend hoe goed hij zich steeds van de daaraan verbonden plich ten heeft gekweten. Er is bijna geen commissie in den Raad waarin de heer Govers geen zitting heeft. Hij is lid van de commissie voor de Reini ging en op dat gebied zoo deskundig, dat hij in den Raad meermalen de Wethouder van d° Rembrine getioemd wordt, hij is lid van de Slachthuiscommissie, van de commissie voor het Grondbedrijf, van de Marktcom- missie, van het Georganiseerd overleg, van Publieke Werken, van de Plantsoenen, van de Onderwijscommissie, van de commissie- Vogelaar (al heeft hij het daar niet zoo erg druk mee) en hij vertegenwoordigt de ge meente in tal van funeties. Zoo is hij, om op poldergebied te komen, voorzitter van den Overdiepolder, voorzitter van den Huiswaarderpolder, voorzitter van den Eendrachtspolder. Hij vertegenwoordigt de gemeente verder als stemgerechtigde in de Egmondermeer, is vice-voorzitter en Heem- raad van den Schermerpolder en Hoogheem- raad van de Uitwaterende Sluizen. En daarnaast vond hij nog tijd zich in tal van particuliere vereenigingen verdienste- lijk te maken. Als iemand, die zich al twintig jaren voor paarden interesseert, en de bippische sport bevordert, is hij sinds vele jaren voorzitter van de Kennemer Sportclub. Hij is voorzitter van de Alkmaarsche Slachtveeverzekering, vice-voorzitter van de Purmerender Slacht- veeverzekering, bestuurslid van de Afd. Alk maar van den Vrijheidsbond en, last not least, voorzitter van de Afdeeling Alkmaar van de Hollandsche Maatschappij van Land- nouw, van welke machtige organisatie de heer Govers tien jaren hoofdbestuurslid is geweest. Wij behoeven na het bovenstaande niet veel meer te zeggen om de beteekenis van den jubilaris voor deze streek te doen uit- komen. Maar wat nog eens extra gememoreerd mag worden, dat is dat de heer Govers al deze funeties bekleedt op een wijze, die hem niet alleen de achting maar ook de vriend- schap deed winnen van alien met wie hij in den loop der jaren in aanraking is ge komen. Hij is in elk opzicht populair geworden, hij is de man wiens steeds verrassende en zoo menigmaal humoristische redevoeringen overal de goede stemming brengen en de samenkomsten veraangenamen. Hij heeft in verloop van jaren vele offers in het algemeen belang gebracht en het mag op dezen voor hem zoo gewichtigen feestdag Wei eens uitgesproken worden, dat dit in breeden kring gewaardeerd is geworden. Govers is Govers en waar Govers komt daar is het gezellig maar daar worden ook spijkers met koppen geslagen, want daar weet men, dank zij zijn helder inzicht en groote deskundigheid op allerlei gebied, tot verstandige besluiten te komen. Het is ons bekend, dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt zal voorbijgaan, dat de geheele Raad er zijn aapdacht aan zal schenken en dat het Stedelijk Muziek- Korps spontaan besloot den jubilaris tegen half vijf een serenade te brengen. Ook van deze plaats willen wij den popu lairen jubilaris gaarne onze hartelijke geluk- wenschen doen toekomen en de hoop uitspre- ken, dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren in alle bovengenoemde funeties het algemeen belang te dienen. „Houdt er den moed maar in", is het de- vies op zijn wapenschild geworden. Het zijn deze woorden, die hij zoo dikwijls in onze raadszaal doet hooren, die wij hem heden voor oogen willen houden. Houdt er den moed maar in, Jubitaris, moge Uw huwelijksbootje nog een lange en gelukkige reis maken en moge deze geheele streek nog vele jaren van Uwe werkkracht en deskundigheid profiteered KOEDIJK. Gemeenteraad. Gistermiddag vergaderde de Raad dezer gemeente. Alle leden waren aanwezig. Na opening van de vergadering door den voorzitter, burgemeester P. Kikkert, met een welkom aan de leden, werden de notulen der vorige vergadering ongewijzigd vastgesteld. Ingekomen was: a. Van Ged. Staten een schrijven, houdende goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuring van een woning aan Klaas Haringhuizen. Voor kennisgeving aangenomen. b. Van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten een afschrift van het wetsvoorstel inzake de financieele verhouding tusschen het rijik en de gemeenten. Zal bij de leden circu- leeren. c. Van de Openbare Leeszaal en Boekerij1 te Alkmaar een verzoek om subsidie over 1929. Werd afgewezen op voorstel van B. en W., omdat ook vorige jaren geen subsidie werd verleend en er geen aanleiding is om op het vroeger ingenomen standpunt terug te komen. d. Van B. en W. van Arnemuiden een ver zoek om adhaesie te betuigen aan het adres van den Raad dier gemeente aan den minister van onderwijs om wijziging van de Lager Onderwijswet (toepassing van art. 104). B. en W. stelden voor aan het verzoek te voldoen. De voorzitter lichtte het adres nader toe, waarbij bleek, dat Arnemuiden het oog heeft od Middelburg, dat schoolgelden na- vorderae op grond van een arrest van den Hoogen Raad. Spr. kon zich indenken dat Arnemuiden dit onbillijk vindt. Als Middel burg nu nog gezegd had voortaan de school gelden te zullen innen, was het anders ge weest, maar zooals het nu deed, vond spr. het ook niet goed. De leden gingen hiermee accoord, waarop z. h. s. het voorstel van B. en W. werd aan genomen. e. Van H. Visser een verzoek om ontheffing van hondenbelasting van 20 Aug. af. B. en W. stelden voor het verzoek af te wijzen, om dat volgens de verord'ening geen ontheffing kan worden verleend voor minder dan een half jaar. Conform besloten. f. Van het Burgerlijk Armbestuur een suppletoire begrooting voor 1928 in ontvang- sten en uitgaven groot 1500. B. en W. stel den voor de verleende subsidie te verhoogen met 1500, welk voorstel z. h. s. werd goed gekeurd, nadat de voorzitter had be- toogd dat het B. A. dat bedrag inderdaad noodig zal hebben. g. Van het historisch genootschap „West- friesland een verzoek om subsidie. B. en W stelden voor 5.te verleenen als blijk van instemming met het doel van het genoot schap: het bewaren van oude gebouwen enz in Westfriesland voor het nageslacht. De heer Hart vroeg of een bepaald be drag was gevraagd. De voorzitter antwoordde ontken- nend, men vroeg een kleine jaaflijksche bij drage. De heer Hart vond een subsidie van 5.wel wat mager, als men toch het nut van het genootschap erkent. Maar als B. en W. van meening waren, dat het voldoende zou zijn, kon spr. wel met het voorstel mee- gaan. De heer G r o e n vroeg of dit nu voor het eerst is, dat een subsidie voor het genoot- sdhap wordt verleend. De voorzitter antwoordde, dat wel reeds eerder werd gevraagd, maar dat het verzoek niet eerder werd ingewilligd. Spr. stelde voor het genoemde bedrag van 5 als jaarlijksche bijdrage tot wederopzegging vast te stellen, zoodat het niet telken jare weer behoeft te worden aangevraagd. Aldus besloten zonder hoofdelijke stem ming. h. Van het Provinciaal Waterleidingbedrijf een concept-overeenkomst, waarbij de ge meente op zich neemt de uitvoering der werk- zaamheden aan de brandkranen voor 2 per brandkraan per jaar. B. en W. stelden voor deze overeenkomst aan te gaan. De be doelde werkzaamheden bestaan in het vorst- vrij houden, regelmatig beproeven, waken tegen het begroeien met gras enz. De heer Hart informeerde of bij een ge- bleken defect de gemeente ook moet zorgen voor aanvulling van materiaal, welke vraag door den voorzitter ontkennend werd beantwoord. De heer Hart kon zich dan met het voor stel vereenigen, juichte het zelfs toe, omdat de controle over de brandkranen, die toch voor de gemeente zijn, dan ook bij1 de ge meente berust, De andere heeren stemden daar mee in. De heer G r o e n gaf nog in overweging om dan nu voortaan een keer vaker de kranen te probeeren en oefening te houden, om steeds klaar te zijn bij eventueel gebleken noodzake- lij'kheid. Devoorzitter vond dat dit thans niet aan de orde was, maar achtte het wel een ount, dat besproken kan worden in een ver^ gadering van h'et college van brandmeesters. Op een vraag van den heer Mulder antwoordde spr. dat er thans elf kranen zijn en dat er nog drie bij komen. Het voorstel van B. en W. werd z. h. s. aangenomen. Niet-goedgekeurd raadsbesluit. Van Ged. Staten was ingekomen een ver zoek om de gemeentebegrooting voor 1928 te wijzigen in verband met het koninklijk besluit van 23 Aug. 1.1., waarbij het beroep van den raad tegen de beslissing van Ged. Staten on- gegrond is verklaard. (Het betreft liier het raadsbesluit tot verlaging van de salarissen van personeel bij het gemeentelijk electrici teitsbedrijf, welk besluit door Ged. Staten niet was goedgekeurd. De raad was tegen deze beslissing in beoep gegaan.) De heer Hart vroeg naar de reden van het ongegrond verklaren van het beroep. Devoorzitterlaseen deel van het 'kon. besluit voor. Er bleek uit, dat de raad er niet in was geslaagd aannemelijk te maken dat de bedoelde loonen verlaagd behoorden te worden op grond van verminderde werk zaamheden. De heer G r o e n was van meening, dat de raad zich nu wel bij het verzoek van Ged. Staten moet neerleggen. Z. h. s. werd beslo ten tot het aanbrengen van de door Ged. Sta ten wenschelijk geachte wijziging. De gemeentebegrooting 1928 wordt hier- door verhoogd tot 67250.66^4 in den ge wonen dienst en 10.000 in den kapitaal dienst; deb egrooting 1928 voor het electri citeitsbedrijf wordt 13.472.723^ gewone dienst en 1400 kapitaaldienst. Suppletoire begrooting 1928. B. en W. boden aan een suppletoire be grooting voor 1928. Verschillende posten waren overschreden, waarvoor dekking was gevonden door overschrijving van andere pos- ten. Deze administratieve maatregelen wer den z. h. s. goedgekeurd. Begrootingen 1929. a. Burgerlijk Armbestuur. De heer S m i t rapporteerde namens de voor het nazien aan- gewezen commissie, dat zij geen bedenkingen had tegen deze begrooting, weshalve zij' ad- viseerde tot hare goedkeuring op 8956.15 in ontvangsten en uitgaven met een subsidie van de gemeente groot 5000. Conform dit advies werd besloten. b. Electriciteitsbedrijf. Bij monde van den heer Commandeur verklaarde de com missie voor het nazien, geen bezwaar te heb ben tegen deze begrooting, die sluit in onri vangsten en uitgaven op 13.309.35 en een (kapitaaldienst van 1400. De commissie stel de daarom voor de begrooting goed te keu- ren. De voorzitter stelde voor de begroo ting aan te vullen met de bedragen, voort- vloeiende uit het niet goedkeuren van het raadsbesluit, bedoeld in het vorige punt. De heer Hart geloofde dat er niet anders overblijft dan zich daar bij neer te leggen, al is de raad ook niet van de billijkheid over- tuigd. Als de begrooting niet in overeenstem- ming met de genomen beslissing wordt ge bracht, zal toch weer dezelfde cirkelgang vol gen met als slot, dat de raad moet toegeven. De heeren Groen en Mulder stem den hier mee in. De heer S m i t: Misschien hadden we 't raadsbesluit anders moeten inkleeden. Devoorzitter deelde mede, dat het punt in de vergadering van B. en W. lang- durig was besproken. De raad had kunnen zeggen: „wij willen de salarissen verlagen" en als dat soepel was geschied, had men mis schien resultaat gehad. Spr. meende dat de verlaging nu wel wat drastisch was geschied De Ged. Staten zijn van oordeel, dat de werk zaamheden niet verminderd zijn en thans kan de raad niet meer tornen aan de gevallen be slissing. De heer Hart geloofde dat de zaak an ders zou staan, als in het Kon. Besluit ware gezegd, dat de verlaging te groot was. De begrooting van het electriciteitsbedrijf werd hierop goedgekeurd met de door den voorzitter voorgestelde wijziging. c. Gemeentebegrooting. De heer Mulder stelde namens de commissie voor het nazien voor: a. den post voor onderwijzersjaarwed- den te verhoogen met 600 voor een boven- tallige leerkracht; b. den post pensioenbij- dragen te verhoogen met 21; c. idem ver- zekeringen met 93; d. de opcenten op de vermogensbelasting te brengen op 72 en de begrooting daarna vast te stellen in ontvang sten en uitgaven op 68.623.0514 voor den gewonen dienst en op 10.500 voor den kagi- taaldienst. De Voorzitter deelde mede, dat B en W. deze voorstellen overnemen en voorts ad- viseeren de begrooting aan te vulllen met de uit de niet-goedkeuring van het meergenoecn- de raadsbesluit voortvloeiende bedragen. De heer Groen stelde voor den post „subsidie ziekenhuis" te schrappen en dien pas weer daaraan toe te voegen, als Alkmaar de subsidie vraagt. Alvorens de subsidie uit te keeren, dient men na te gaan of aan de des tijds door Koedijk gestelde voorwaarden is voldaan. De Voorzitter zei, dat de subsidie na- tuurlijk niet wordt uitgekeerd, als Alkmaar er niet om vraagt. Het vorige jaar deelde Alkmaar mede, dat de subsidie voor 1928 nog niet noodig was. B. en W. meenden dat voor 1929 de subsidie wel zal worden opgevraagd, maar voor dat zij wordt betaald, zal natuur- lijk worden nagegaan of aan de voorwaarden is voldaan. Om gedekt te zijn bij het opvragen der subsidie, hadden B. en W. den post op de be grooting gezet. Spr. had daarom bezwaar te gen het eerste deel van het voorstel (schrap- ping van den post), niet tegen het tweede deel (onderzoek of aan de voorwaarden is voldaan alvorens de subsidie uit te keeren), ofschoon hij dit eigenlijk overbodig achtte, want dat dit zal worden nagegaan spreekt vanzelf. De heer Hart was tegen schrapping van den post, omdat de raad destijds had uitge- maakt, dat subsidie zou worden verleend. De heer Groen trok zijn voorstel in. De voorstellen van B. en W. werden hierop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Pensioengrondslagen, De Voorzitter deelde mede, dat de salarissen van verschillende arabtenaren der gemeente zijn gewijzigd of met ingang van 1929 wijziging zullen ondergaan, zoodat de pensioengrondslagen opnieuw dienen te wor den vastgesteld als volgt: burgemeester I 2000, .ontvang?? it Z7.0. schoolarts i 15§ Vergadering van den Raad. De Raad dezer gemeente kwam Vrijdag 5 Oc tober j.l.i des namiddags om twee uur in open- bare vergadering bijeen. Voorzitter Mr. H. D. A. van Reenen, burgemeester. Secretaris de heer G. Taapken, Afwezig de heer J. Martin. 1, De notulen van de op 2 Augustus j.l. ge- houden openbare vergadering worden onveran- derd goedgekeurd. 2, Ingekomen stukken. a. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit, houdende wijziging der Gemeen- te-begrooting, dienst 1927. b. De door Ged. Staten goedgekeurde Ge- meente-begrooting dienst 1928. c. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit, houdende aanvulling van het Re- glement voor het Burgerlijk Armbestuur. d. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit, strekkende tot onderhandsche verhuur van een gedeelte van den Nesdijk aan de St. Josephstichting. e. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit, strekkende tot onderhandsche verhuur van de bovenwoning van het Wijkge- bouw aan de Afd. Bergen der Noordholland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis". f. Het door Ged. Staten goedgekeurde Raadsbesluit, houdende vaststelling der huur ran eenige getneente-eigendommen. g. De door Ged. Staten goedgekeurde ver- ordening tot wijziging en aanvulling der Ver- ordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch. h. De door Ged. Staten goedgekeurde ge- meenschappelijke regeling terzake de toelating ran leerlingen uit Bergen tot de openbare la tere school te Egmond-Binnen. i. Een adres der vereeniging tot oprichting en instandhouding eener Openbare Leeszaal en Boekerij te Alkmaar, houdende verzoek om een subsidie voor 1929. j. Een adres der Begrafenisvereeniging Bergen, houdende verzoek om van gemeente- wege een begraaftoestel aan te schaffen. Conform het voorstel van B. en W. werd be- sloten de adressen sub i. en j, bij de begrooting 1929 te behandelen. De overige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen, 3, a. Aanbieding van de Gemeenterekening dienst 1927, der rekening van het Gemeentelijk Electriciteitsbedrijf en van de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1927. De Gemeenterekening sluit met een batig slot op den gewonen dienst van 29679,83 en op den kapitaaldienst van f 17048,78. De rekening van het G. E, B. sluit op den gewonen dienst in ontvang en in uitgaaf 63921.73 en op den ka pitaaldienst 45932.42. Van de in de gemeente- kas gestorte winst ad 14761.94 is een be- drag van 3761.94^ in de kas van het G. E. B. teruggestort. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur wijst aan in ontvang 7580.26, in uitgaaf 7509.98, met een batig slot van 70.28. De rekening van het Gemeentelijk Woning- bedrijf werd reeds voorloopig vastgesteld bij Raadsbesluit van 5 April 1928. b, Benoeming van een Commissie tot na- zien der sub. a. genoemde rekeningen. Voorgesteld wordt een Commissie van 3 raadsleden te benoemen. De heer Martin komt ter vergadering. De heer H e m e 1 r ij k vraagt met het oog op het z. i. nogal hoog geraamde batig saldo of de geraamde cijfers praktisch juist zijn. De Voorzitter wijst er op, dat een be grooting altijd een raming blijft. Overigens ver- toonen deze cijfers een gunstig beeld en be- wijzen ze de vooruitgang van Bergen. In de Commissie tot het nazien van de Be grooting worden bij eerste stemming beno-md de heeren C. Zeiler en L. den Das, beiden met 6 stemmen. Bij tweede stemming werden uitgebracht op den heer Hemelrijk 3, Martin 4, Blank 2, Baltus 1 en 1 bianco stem. De heer Martin werd bij derde stemming met 7 stemmen gekozen; de heer Hemelrijk verkreeg 3 stemmen. Allen namen de benoeming aan. 4. Benoeming van een onderwijzeres in de nuttige- en fraaie handwerken aan de openbare ichool voor U. L, O Ter benoeming werd voorgedragen: No. 1. Mej. C. Roos te Alkmaar. No. 2 Mej. C. H, Vermeulen te Alkmaar. Voorgesteld werd de onderwijzeres te benoe- tnen met ingang van een nader door Burge meester en Wethouders te bepalen datum. Benoemd werd Mej. Roos met 10 stemmen; 1 stem werd uitgebracht op Mej. Vermeulen. 5. Aanvragen van de Besturen der St. Ur- sulaschool en St. Antoniusschool om gelden uit de gemeentekas ten behoeve der aanschaffing van instrumenten voor Natuurkunde, Voorgesteld werd de bij art. 75 der Lager Onderwijswet 1920 bedoelde medewerking te verleenen. Conform besloten. 6. Voorstel tot het niet-instellen van een cursus Openbaar Vervolg-Onderwijs, maar tot mstelling van een cursus, in de plaats tredende van het in de Lager Onderwijswet 1920 gere- gelde Vervolg-onderwijs. Aangemeld hebben zich 10 jongens en 13 meisjes. De kosten werden begroot op 4 ataal 587. Als onderwijzers werden ter benoeming vr ,r dezen cursus 1928/1929 voorgedragen de heer K. Beets, tevens hoofd; de heer A. Pasch en mej. J. T. van den Toorn. De heer Hemelrijk juichte de nieuwe rich- ling, die ingeslagen wordt, van harte toe. Spr, verzocht B. en W. in deze richting voort te gaan, om de niet-leerplichtige jeugd van dit beteekenisvol onderwijs te voorzien. Spr. wilde voorstellen, dat ouders hun leer lingen ook kunnen opgeven voor een of meer bepaalde cursussen, waardoor meer leerlingen verkregen worden Spr. wees vooral op het groote belang van net onderwijs in de zaakvakken, waardoor de maatschappelijke mensch gevormd wordt. opr. Wil dit onderwijs sturen in de richting van cur- sus-onderwijs. Zooveel mogelijk wilde spr. dit ook nog dit jaar en wilde daarom alsnog een publicatie van een volledig program in de bladen. Spr. zou tenslotte wel willen om on- noodige versnippering te voorkomen dat 1 t onderwijs, voor zoover mogelijk, gegeven kan worden voor alle gezindten. De som voor dit onderwijs besteed, acht spr. in dit geval niet hoog. De heer Zeiler acbtte het beter, dat meer bij de regeering wordt aangedrongen om het leerprogram met meer jaren uit te breiden, I et ligt niet op den weg van de gemeente om in de behoefte aan langer onderwijs door cursus sen te voorz'en. Spr. zal echter voorstemmen, omdat dit vervolgonderwijs thans nog niet gemist kan worden. De heer Brugman vroeg of door dit ver volgonderwijs de Volksuniversiteit niet in het gedrang komt. De heer Hemelrijk wees er nog eens op, dat het een groote categorie van kinderen is, die het vervolgonderwijs noodig heeft. Spr. is het niet met den heer Zeiler eens, die zeide, dat de gemeente niet te ver moet gaan, De Volksuniversiteit is alien voor grooteren en volwassenen, en niet voor kinderen, die het Vervolg-onderwijs volgen, In Alkmaar is het Vervolgonderwijs afge- schaft, doch eenige cursussen aan de Handels- avondschool zijn gebleven, welke ook voor leerlingen van hier toegankelijk zijn, Spr. denkt echter niet, dat leerlingen van hier er heen zullen gaan. Om de niet-actiefsten te prikkelen Vervolgonderwijs te volgen, moet dat hier gegeven worden. Wanneer we hier goed onderwijs kunnen krijgen, is het onnoo- dig de leerlingen naar Alkmaar te laten gaan Wat het gebrek aan belangstelling bij de ouders betreft, raadt spr. meerdere publicatie in de bladen aan. Voor dit jaar wenschte spr., dat bepaalde cursussen afzonderlijk gevolgd kunnen worden. Spr. wenschte voor het volgend jaar uitbrei- ding van apart te volgen cursussen, De heer S w a a g waarschuwde voor te ver doorvoeren van het vervolg-onderwijs. De Voorzitter uitte zich tegen het af- scheiden van de diverse cursussen, en wees op het gebrek aan belangstelling bij ouders en leerlingen. De heer H e m e 1 r ij k merkte op, dat ge- zocht moet worden naar de wegen om te ko men tot pakkend onderwijs; een program dat belangstelling wekt bij de leerlingen. Spr. wil de het lesrooster alsnog bekend maken in de bladen. Spr. vroeg of er bezwaar tegen is, dat leer lingen een of ander onderdeel van het vervolg onderwijs, b.v. alleen handwerken, kunnen vol gen. De Voorzitter geloofde niet, dat hier- tegen van gemeentewege bezwaren zijn, mits er echter geen technische bezwaren door het onderwijspersoneel geopperd worden. In antwoord op een opmerking van den heer Apeldoorn, zeide de heer H e m e 1 r ij k, dat hij voor het volgend jaar het aantal cursus sen eventueel nog zou willen uitbreiden met cursussen b.v. in wiskunde, vakteekenen en talen. De Voorzitter achtte leerlingen hier- voor meer op hun plaats op de H. B. S. Het ligt niet op den weg van de gemeente om hier- voor propaganda te maken. Het programma, zooals dit thans is, is goed. De heer Baltus vreesde, dat de belang stelling het volgend jaar veel minder zal zijn; de kinderen gaan liever naar Alkmaar om te dansen, dan hier een avond op de schoolban- ken te blijven zitten, aldus spr. Conform het voorstel van B. en W. werd tenslotte besloten, terwijl de voorgedragen on derwijzers benoemd werden. 7. Adres van het St. Aloysius Patronaat, houdende verzoek om uit de gemeentekas gel den beschikbaar te stellen ten behoeve van een cursus Vervolgonderwijs. Voorgesteld werd voor den cursus 1928/1929 een bijdrage te verleenen van 360. Aangemeld hebben zich 21 leerlingen. Conform besloten. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9