DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderddertigsve Jaargang Dagelijkseh o^rerzlchfa Buitenland VOLKSUNIVERSITEIT voor Alkmaar en Omstreken. No. SI®* 2. 3 Dif nammer besfaaf ui# 2 bfadeu. 1928 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, belialve Zon- en Feesfdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs bij vooruitbctaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en beWljsnummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTlfiNx Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrofmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h HERMs. COSTER 6 ZOON. Voordam C9. Directeur; G. H. K8AK, Telef.nr. Administratle 3. Telefoonnr. Redactie 33. Postgiro 37060. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. vvKcamm DE 7-OCTOBERBETOOGINGEN in OOSTENRIJK. Groote meetinggeen orde- en rustverstoringen; redevoeringen der leiders; pcgingen van communisti- sche zijde, om relletjes uit te lokken, in de kiem gesmoord. 'im heeft dan eindelijk de lang verwachte en met zorg tegemoet geziene 7-October-be iooging in Oostenrijk plaats gevonden. Met zorg, want de autoriteiten waren lang niet gerust over den afloop der betoogingen. Men vreesde heftige protesten, samenscholin- gen, ja wellicht wel een halve revolutie! Er werden dan ook van regeeringszijde uitge- breide en krachtige maatregelen getroffen, om desnoods met geweld, de orde te hand- haven. Dat de geheele 7 October dan ook zoo rustig verloopen is, moet in de eerste plaats Ban aeze maatregelen te danken zijn, maar daarnaast zeker niet minder aan de betoo- gers zelf, die door hun houding niet de min- ste aanleiding gaven tot incidenten. Wel is tvaar probeerde communisten hier en daar moeilijkheden uit te lokken, maar onmiddellijk ingrijpen van de politie deden die even zoo- vele keeren mislukken. Zoo werden bijvoor- beeld in den nacht van Zaterdag op Zondag een tweehonderd communisten, die uit Wee- nen naar Wiener-Neustadt waren gekomen, door de politie opgevangen en onmiddellijk .'retour gestuurd. Onder hen bevonden zich de communistische leider Koritschoner en de hoofdredacteur van de „Rote Fahne", Zu- cker, die beiden werden gearresteerd. Natuurlijk werden er door de leiders der bewegingen lange redevoeringen gehouden. Daar was bijvoorbeeld dr. Steidle, de leider der Heimwehren, die voor een massa van zco'n 20.000 man een redevoering hield, waarin hij verklaarde, dat hetgeen thans gc- schied was slechts een etappe vormt (het heet, dat er alweer nieuwe betoogingen el ders in het land worden voorbereid) in den strijd van het vaderlandslievende deel der bevolking voor de bevrijding van den staat (van het z.g. soc. terrorisme). Hij betoogde, dat er geen vrede en geen overeenstemming zouden zijn alvorens er volledige vrijheid van het woord en van vereeniging zou be staan. Om 12 uur's middags was het defile van de Heimwehren geeindigd en volgde de soc. wapenschouw, waaraan een 35 duizend man deelnamen. Hieronder bevonden zich onge veer 15 duizend man van den republikein- schen Schulzbood, terwijl ook de burgemees ter van Weenen, Seitz, de leider van den Schutsbond, dr. Deutsch en generaal Korner zich onder de deelnemers bevonden. De plaatsvervangende Landeshauptmann van Neder-Oostenrijk, Helmer, hield hier een toespraak. Ook dit defile en deze meeting verliepen zonder ordeverstoring. Wel poog den een paar communisten om de menigte toe te spreken, maar zij werden onmiddellijk door de politie gearresteerd. Uit hetgeen door de leiders werd gespro- ken, mag worden vermeld, dat de soc. afge- vaardigde Deutsch het aanbod van de arbei- ders herhaalde tot het openen van onderhan- delingen fusschen de partijen teneinde te komen tot binnenlandsche ontwapening. De oud-bondskanselier Renner verzekerde, dat het defile hem opnieuw de overtuiging had geschonken, dat het soc. proletariaat in Oostenrijk een onoverkomelijke barriere vormt tegen het fascisme. Zoo is dan de geheele betooging rustig en kalm verloopen, dank zij de politiemaatrege- len en dank zij het bezadigd optreden der eongressisten. DUITSCHLAND. DE STRIJD OM DE RADIO. Een redacteur van de „Vorwarts door communisten ontvoerd. De communisten hebben Zaterdag wel een hijzonder sterk stukje uitgehaald. 's Avonds om 7 uur zou de heer Wolfgang Schwarz, redacteur van de „Vorwarts", voor de Ber- lijnsche radio een rede uitspreken over de vredesproblemen. Even na zes uur werd de heer Schwarz opgebeld met de mededeeling, dat de Rundfunk hem per auto zou laten af- halen. Inderdaad verscheen even later voor het huis van en heer Schwarz een auto, waar hij niets kwaads vermoedend instapte Nauwelijks had zich de auto in beweging gezet, of twee heeren, die in de auto zaten, trokken revolvers en verklaarden dat hem mets kwaads zou overkomen, als hij zich rustig hield. Men wilde hem alleen maar verhinderen, zijn radiorede te houden. In Snellen vaart reed de auto in Oostelijke richting de stad uit. Pas in Gross-Ziethen, op enkele uren afstands van Berlijn, stopte de auto. Intusschen verscheen om kwart voor zevenen in de studio van de Rundfunk een heer, die zich als Schwarz voorstelde. Men steldg hem het manuscript van de rede, dat altijd eenige dagen van tevoren ter controle moet worden ingeleverd, ter hand. De man begon de rede van den heer Schwarz voor te lezen. Na enkele zinnen echter hield hij zich reeds niet meer aan het manuscript, maar be gon een pleidooi te houden voor deelneming aan de communistische volksstemming inzake de kruiserkwestie. Toevallig luisterde er niemand van de Rundfunk mee en zoo kwam het, dat men pas te laat bemerkie wat er gebeurd was. De pseudo-Schwarz had intusschen alle gelegen- heid gehad zich onopgemerkt te verwijderen. DUITSCHLAND. MOORD OF ONGEVAL. Te Dresden heeft de koopman Friedrich Treiber terecht gesaan beschuldigd van moord op zijn vrouw, die twee jaar geleden op den berg Goldzechhorn in Karinthie is omgekomen. Treiber en zijn vrouw hadden hun leven bij de maatschappij Germania te Stettin verzekerd voor een bedrag van 125,000 mark en de verdenking is, dat Trei ber, om dit bedrag machtig te worden, zijn vrouw in 'n afgrond heeft gestort. Kort na den dood van de vrouw was reeds een onder - zoek naar de doodsoorzaak ingesteld, dat echter geen voldoende aanwijzingen voor Treiber's schuld had opgeleverd. De assu- rantie-mij. heeft toen het bedrag uitbetaald Sedert dien is aan het licht gekomen, dat Treiber het hield met twee typistes en met nog een derde vrouw en dat hij een groot deel van de verzekeringssom voor zijn min- naressen heeft besteed. Ook is twijfel gerezen over zijn verklaring dat zijn vrouw op een gevaarlijk punt is uitgegleden en neerge- stort. De bewoners van de streek toch verze keren, dat de plaats waar volgens bekl. het ongeluk gebeurd heet te zijn, volstrekt niet gevaarlijk is, vooral niet voor een geoefend Alpiniste als mevr. Treiber was. Bezwarende getuigenverklaringen. Bij het voortgezetfe getuigenverhoor in de zaak-Treiber verklaarde de 63-jarige berg- gids Oberdoffer, dat hij een val van Treibers vrouw bij het beklimmen van den bergweg voor onmogelijk houdt. Naar zijn meening moet de val van den top van den berg ge- schied zijn, welks betreding hij voor gevaar lijk hield. Na de verklaringen van dezen ge- tuige werden alle Oostenrijksche" getuigen ontslagen en het liefdeleven van Treiber ter sprake gebracht. In verband hiermede werd als eerste getuige het 28-jarige dienstmeisje Winkler gehoord, dat, toen zij met haar vriendin, Fraulein Hoyer, op een keer uit was, door twee heeren, waarbij Treiber, op siraat werd aangesprokne. Fraulein Hoyer had haar later verteld, dat zij niet meer behoefde te werken, omdat „ihr Fritz" alles betaalde .De getuige Frau Lo renz verklaarde dat Treiber den lsten Octo ber 1926 Fraulein Hoyer had bezocht, daar- bij rouwkleeren had gedragen en op een vraag van Fraulein Hoyer verklaard, dat hij treurde om een verre bloedverwante. Getuige vertelde verder, dat Fraulein Hoyer veel klee- ren van eerste klasse zaken kreeg toege stuurd. De doodstraf geeischt. Het Openbaar Ministerie vroeg na een langdurig requisitoir tegen beklaagde Trei ber wegens moord de doodstraf. VALSCHE MUNTERS. Te Berlijn is de recherche een bene'e val- sche munters op het spoor gekomen die val- stihe stukken van 50 pfennig in den handel bracht. Het hoofd van de bende is gister ge- vangen genomen, toen hij op het Stettiner station op den D-trein naar Stettin stond te wachten. De man, wiens identiteit nog niet uit te maken viel, heeft elke inliehting gewei- gerd. Wel is geconstateerd dat hij1 in het noorden van Berlijn met een graveur de val- sche munt in een werkplaats vervaardigde. Bovendien is vrijwel vast komen te staan dat de verdachte betrokken is geweest bij een over- val op politie-agenten en dat hij een eras-tig mdsdrijf tegen de zeden heeft begaan. ENGELAND. DE ENGELSCH-FRANSCHE VLOOTOVEREENKOMST. Het antwoord van Italie. Over den inhoud van het antwoord der Italiaansche regeering aan de regeeringen van Engeland en Frankrij'k met betrekking tot de vlootovereenkomst, vernemen de En- gelsche bladen uit Rome, dat het antwoord de overeenkomst weliswaar onaannemelijk acht, doch toch geen onvoorwaardelijke af- wijzing in houdt. De voortdurende publicaties in de pers hebben klaarblijkelijk invloed gehad1 op den vorm van het antwoord, en de pogingen van Fransche zijde, om ook na het los laten van- de vlootovereenkomst een Fransch-Engelsche entente te scheppen, worden te Rome met eenige ongerustheid gadegeslagen. De af- wijzing van de overeenkomst steunt bijna uitsluitend op de belangentegensteHing tot Frankrijk. Over den juisten inhoud van het antwoord wordt tot nu toe het stilzwijgen bewaard, daar de nota eerst hedenavond te Londen en te Parijs zal worden overhandigd. Wel wordt verklaard, dat de nota van verstrek- kende beteekenis kan zijn De houding van de Italiaansche regeering ten opzichte van de vlootovereenkomst wordt in de volgende vijf punten vastgesteld: 1. Samenvatting van alle soort bewapening als een eenheid2. De tegenwoordige status quo ka-n als basis voor de verdeeling der bewa pening worden aanvaard; 3. De beperking van de Italiaansche bewapening kan niet de- finitief zijn. Deze beperking moet in ver- houding staan tot de totale bewapening van de andere staten, waarbij Italie pariteit met de sterkst bewapende natie van het conti nent verlangt; 4. Italie is bereid een zoo be- perkt mogelijke ontwapeningsbasis aan te nemen, zoolang de overige mogendheden van het continent niet een tegenovergestelde hou ding aannemen. 5. Het ten uitvoer brengen van de ontwapening moet eenvoudig zijn en mag geen buitenlan-dsche controle met zich mede brengen. ENGELAND. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING. Vele voorstanders van hervatting van het werk te Melbourne. De zittittg van de conferentie van verte- genwoordigers der vakbonden van zeelieden en tranoportarbeiders kenmerkte zich door stormachtige tooneelen Een gedelegeerde, die het voorstel deed, dat de havenarbeiders het werk zouden hervatten, werd met ge- weldpleging op zijn persoon bedreigd. De conferentie besloot verdere rechtskundige in- lichtingen in te winnen betreffende de geldig- heid van de wet op de transportarbeiders. In verband met den hopeloozen toestand staan vele gedelegeerden krachtig de hervat ting van ''et werk voor. De ophooping van schepen te Melbourne neemt toe. Einde der afgeloopen week liepen negen overzeesche schepen binnen en Maan- dag worden opnieuw acht verwacht. De werkwilligen hebben Let erg druk. Men on- dervindt geen moeilijkheden bij het aanwer- ven van werkwillige bemanningen voor de kleine stoomschepen, die op Tasmanie varen. DE AUSTRALISCHE LUCHTVLOOT. Niet tegen haar taak opgewassen. Luchtmaarschalk Salmonds bracht aan de Australische regeering rapport uit inzake de Australische luchtstrijdkrachten. Hij bericht, dat de luchtmacht op een stevigen grondslag is gevestigd en zich in gezonde richting heeft ontwikkeld, doch in verband met het verou- derde type der in gebruik zijnde dienst- machines en de algeheele afwezigheid van reserve-uitrusting meent hij niet, dat de luchtmacht in staat is, oorlogsoperaties te ondernemen in samenwerking met het leger en de vloot. Er is geen twijfel aan, zoo zegt hij, of de vervanging van de verouderde uit- rusting had al lang moeten plaats hebben met uitzondering van de opleidingmaehines, die onlangs gekocht zijn en ongewenscht zijn. Salmonds adviseert tot een krachtige verbetering en uitbreiding van het pro gram, dat over een tijdvak van negen jaar loopt en 1.139.000 pond sterling kost. EEN VERSCHROEIENDE WIND IN N. ZUID-WALES. Boschbranden. Een heete wind, die met een snelheid van 63 mijl per uur woei, heeft Zondag Nieuw Zuid-Wales geteisterd. Van verscheidene honderden huizen werden de daken afgerukt en talrijke boomen werden ontworteld. Boschbranden vergrootten nog het gevaar, vooral voor de wegen, waar verscheiden automobielen, door gebrek aan uitzicht ten- gevolge van den rook en het stof, tegen el- kaar botsten Een papierfabriek te Cumber land, die geheel door brandend bosch was ingesloten, werd verwoest. De schade wordt op 250.000 pond sterling geschat. Omtrent ■eventueele verliezen aan menschenlevens ont- breken tot nog toe berichten. LLOYD GEORGE EN HET LIBERALE VE R KIE ZI NO'S FONDS. Een verklaring van Lloyd George te Tavistock. Lloyd George heeft gisteren te Tavistock, waar een aanvullingsverkiezing plaats heeft, een politieke rede gehouden, die met belang- stelling tegemoet werd gezien, omdat Don- derdag het liberale congres te Yarmouth ge- opend wordt. Lloyd George zeide, dat hij de aanvallen der conservatieven en arbeiders te Yarmouth volledig zou beantwoorden, maar een punt wilde hij' alvast releveeren. Persoonlijk had hij! niets te maken met het liberale verkie- zingsfonds, dat georganiseerd was en gecon- troleerd werd door een commissie van welke Herbert Samuel voorzitter was. Deze commis sie was reeds gevormd toen hij, Lloyd George, nog niet eens lid van het hoofdbestuur der partij1 was. Natuurljik was hij nu als partii- leider wel op de hoogte van de ter beschik- king staande fondsen, maar de controle er- over berusste nog steeds bij de commissie. Op de vraag hoe groot dat liberale partijfonds wel was en waar het vandaan was gekomen, antwoordde hij met de belofte deze twee vra- gen binnen 24 uur te zullen beantwoorden, nadat sir J. Davidson, in het openbaar zou meegedeeld hebben, waar zijn conservatieve fondsen vandaan kwamen en hoe groot hun bedrag was. frankrijk. DE WALLEN VAN PARIJS. De slechting nog steeds vertraagd. Er zal een nieuwe poging worden gedaan om het sedert verscheidene jaren aan den gang zijnde werk van de slooping der ves- tingwerken van Parijs t-e bespoedigen Een wetsontwerp is opgesteld, strekkende tot het wijzigen van de vestingzone in woonwijken. Een van de grootste moeilijkheden, welke hierbij te overwinnen waren, was de onteige- ning van het land in de zone, die onmiddel lijk buiten de fortificaties ligt, en het ver wijderen van de bewoners der op dit land op eigen gelegenheid gebouwde huizen. Krachtens een in 1919 gesloten overeenkomst stond de Staat bet geheel der versterkte zone aan de stad Parijs af voor een bedrag van een milliard frcs., betaalbaar over een peri- ode van 38 jaar. De stad had het recht de for tificaties af te breken en woonwijken aan te leggeiL Zij was nochtans verplicht de ge heele buitenzone in openbare parken of tui- nen te herscheppen. Indertijd zijn er in de vestingszone tal van huizen gebouwd door personen, die daartoe geen wettelijke vergunning hadden en zon der eenig onderling verband. Deze ontijdig verrezen groep van goedkoope huizen, ver scheidene niet meer dan hutten, zonder stra- ten ertusschen of lumen er achter, vormt thans een smerige chaos rondom Parijs. De groote schaarschte aan huizen in de hoofd- stad maakt het echter wenschelijk deze hui zen vooralsnog niet af te breken. Een andere oorzaak der vertraging bij het slechten der wallen is het in gebreke blijven der militaire autoriteiten om de verschillen- de zich op het terrein bevindende kazernes te ontruimen, hetgeen- is toe te schrijven aan het gebrek aan geld om nieuwe kazernes te bouwen. Een ander stuk terrein is het bezit der spoorwegmaatschappijen, die nog steeds haar voorwaarden voor het overnemen aan de stad niet hebben gesteld. Met dit al ziet het er dus niet naar uit dat de Parijsche vestingwerken spoedig ver- dwenen zullen zijn. EERBIEDIG DEN SLAAP VAN ANDEREN. In de Rue Montparnasse te Parijs is aan een lantarenpaal een opschrift aangebracht, dat elken avond en gedurende den geheelen nacht verlicht is. Er staat niets anders^ op dan: „Eerbiedig den slaap van anderen". Aanvankelijk dacht men dat dit vriendelijk verzoek afkomstig was van den prefeet van- politie en gericht tot late wandelaars, die in geanimeerde stemming huiswaarts keeren. Het blij'kt echter van den directeur van een dancing te zijn uitgegaan, die zijn bezoe- kers aldus vraagt bij hun vertrek hun te- vredenheid over den genoeglijken avond in zijn etablissement doorgebracht, niet te luid- ruchtig te demonstreeren, zoodat de buren wakker worden! ZONDAOSCHE REDE VAN POINCARe Ditmaal niet over de politiek. Minister-president Poincare heeft Zondag middag te Metz aan een diner van den bond van Elzas-Lotharingsche oorlogsvrijwilligers een rede gehouden, die ditmaal nu eens niet van politieken aard was. Hij huldigde de vrij- willigers, die zich onder groote gevaren aan Fransche zijde hadden geschaard en onder Fransche vlag hadden gevochten. Poincare voegde er echter hij, dat het nooit in de bedoe- ling van de Fransche regeering gelegen had om' de Elzas-Lotharingers, die tijdens den oorlog in Duitschen dienst hadden gestaan, hiervan een verwijt te maken. COMMUNISTISCHE AANVAL OP PARIJS. Onthulling van een jinancieel blad. Na de onthulling inzake het plan voor de verdediging van Parijs in geval van oproer komt nu een financieel blad, de Gazette du Franc" een zoogenaamd communistisch plan openbaren. Alle publieke diensten en gebou- wen zouden moeten worden in bezit genomen, de vuilniswagens zouden als gepantserde auto's worden gebruikt, de taxi's zouden met mitrailleurs worden bewapend, enz. enz. Het blad weet ook te vertellen hoe het com munistische ministerie er zal uitzien: premier en minister van buitenlandsche zaken zou Cachin worden, Doriot zou kolonien krijgen, Barbusse zou minister van onderwijs worden. Voor oorlog en marine zou Moskou krachten beschikbaar stelien. De royalistische „ActiQn francaise" neemt 9 OCTOBBi De aanvang der beide Werkcursussen BEGINSELEN DER SCHEIKUNDE en BEGINSELEN DER STAATHUISHOUD- KUNDE is een week uitgesteld (tot Woensdag 17 October) daar het aan- tal inschrijvers nog niet voldoende is. Zij, die aan een dezer cursnssen willen deelnemen, gelieven zich alsnog tijdig te melden. (Ziet het programma). de onthullingen voor goede munt aan, de communistische „Humanite", die de echtheid van het plan ontkent, ziet er slechts een po ging in om de communisten belachelijk te ma ken,' de radicale „Oeuvre" stlt naar aanlei ding van de publicatie en van het plan voor edn aanval op Parijs de vraag of er nu nieu we plannen gemaakt moeten worden. Dat ware, meent het blad, in elk geval tijd ge- wonnen. De conservatieve „Temps" constateert dat het er au fond weinig toe doet of het onthul- de plan echt is of niet. Er staat volgens het blad in elk geval niet veel nieuws in. Voor de uitvoering er van zullen echter zoo- veel menschen noodig zijn, dat iedereen dan communist moet geworden zijn. En in dat geval, aldus de „Temps", zijn wij te goede republikeinen om ons te verzetten tegen de wenschen der meerderheid of liever «an de algemeenheid. INCIDENT BIJ EEN UITVAART. De uitvaart van senator Le Hars, maire van Quimper, die omkwam bij' het auto-onge- luk, waarbij de ondervoorzitter der Kamer, Bouilloux-Lafont, gekwetst werd, heeft zich door een incident gekenmerkt. De familie van den senator had had voor den overledene een zoogenaamde eerste klasse-begrafenisplech- tigheid gevraagd, doch de geestelijkheid had slechts een plechtigheid tweede klasse toege- staan. De of fiddle verklaring van deze hou ding is, dat ovwledene gestorven is zonder tegenover de kerk goedgemaakt te hebben, dat hij door zijn stem in den gemeenteraad daadwerkelijk heeft deelgenomen aan de maatregelen, waardoor deg emeente van het Heilig Hart en het Groot-Seminarie hun goe- deren zijn afgenomen. BELGIe. HET HOOGE WATER. De verwoeste dijk hersleld- Gedurende den geheelen nacht van Zater dag op Zondag hebben soldaten aan het her- stel van den dijk gewerkt. De gevreesde over- stroomingen kwam niet, maar men vreesde voor Zondagavond. De waterkeering hield echter stand. s DIEFSTAL VAN 7 MILLIOEN. De dader te Santa Fe aangehoiiden Op 16 Augustus werd de verdwijning ge- meld van zekeren Roura Jorge Jose, die ten nadeele der firma Continental d'lmporta- tions, gevestigd te Antwerpen, in een bijkan- toor van deze firma, te Beunos-Ayres, een soms van zeven millioen fr. had verduisterd. Er werd eene belooning uitgeloofd van 750 duizend frank, voor het vinden van den dader. Thans wordt bericht, dat de oneerlijke kassier aangehouden werd te Santa Fe. Hij werd on middellijk naar Buenos-Ayres overgebracht om ondervraagd te worden. LEVE DE KONING OF LEVE BORMS? Tot welk een dwaasheden de strijd om de rechten der Vlamingen aanleiding geven kan, is dezer dagen te Roesselaere gebleken. Aan den gevel van het „Vlaamsche Huis" aldaar heeft de eigenaar groote plakkaten aangebracht met de woorden:, «.Leve Borms! Wij willen een onafhankelijk en zelfstandig Vlaanderen". Terzijde wapperde de Vlaam- sche vlag, het geel met den zwarten leeuw. De eigenaar van het ^uis er naast, een „andersdenkende", hing haastig ook een schild op met de Vlaamsche woorden „Leve de Koning, Leve Belgie", en de Belgische driekleur. Ij ITALIe. Prfins Potenziani verwondt zijn tegenstander. Prins Potenziano, de voormalige gouver- neur van Rome, heeft Zondag geduelleerd met prins Lancellotti, waarbij laatstgenoem- de gewond werd. De reden voor het duel moet de volgende zijn: Vrijdag zeide prins Lancel lotti in een club, dat prins Potenziani wegens corruptie ontslagen was. Markies di Sambuy, die aanwezig was, nam het voor prins Poten ziani op en antwoordde op een wijze, die prins Lancehotti beleedigend achtte. Hij daagdc daarop den markies tot een duel uit, dat Za terdag plaats had, waarbij de markies op drie olaatsen licht -firewood werd. Prins Poten- GOURANT. Branauxx.vr

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1