rigo wegen n nieuwe Japon FEU1LLETON. bi' Honderd dertigste Jaargang, Dinsdag' 9 October. beschermtj Kwkktd Rechfszaken Eerst kijken{ Provinciaal nieuws No. 339 1928 maar, je krijgt bet toch terug van de verzeke- Lunch- 3.-4.— Woensdag 10 October. Hilversum, 1071 M. 12.30—2.- Jtiek door het Trio Sjouwerman. Ekbet zelf- Causerie door Mevr Schaake Vprkozen. 6.—7.15 Concert door het H-artet Rentmeester. 7.15—7.45 Gezond- Sshalfuurtje door P. A. Baren sen: Mis- Liken bij de verzorging v. zuigehngen. 8 05 o 05 Concert door het Omroep-orkest onder lading van Nico Treep. Hongaarsche mu- L k 9.05—9-20 Praatje over de A. V. R. O- Ldiessen 9.20—10.30 Concert door het Amroep-orkest onder leiding van Nico Treep. wffienrath, bariton. 10.40-12- Dans- «i',riek door Rentmeester's jazzband. Huizen. 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (Uitsluitend N. C. R. V.) 12.30—1.45 Con- cert Mej. L. Lauenroth, piano. Me], M. Sca ler viool. G. Scager, cello. 5—-6.— Kinder- uurtje ondter leiding van Me). Chr. Hoogen- kamo. Mej. J. van Woudenberg, zang. 7— 7 50 Enedlsdie handelscorrespondentie. 7.45 cnT p pluyter: Het dekken van midden- standsrisico. 8-9.30 Het meisjeskoor Om- hoog", onder leiding van P. v. dBerg. D. van der Kooy, pianobegeleiding. Klein stnjk- Msanble. 9.30-9.50 Rede van A. v. d. Voort: Een eisc'h voor zelfbehoud. 9.50 Or- felconcert door S. P. Visser g Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11 20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, so- praan en bariton. 12 50 Dansmuziek. 1.20- 220 Orkestconcert. 2.45 Benchten. 2.50 Voor de scholar 3.15 Muziek. 3.20 Lezing: The English Poetry. 3.50 Lezing. 4.05 Licht ilassiek concert. Wilson s tnjkkwartet en D Brynley, tenor. 5.05 Orgelconcert. 5.35 Kin- deruurtje. 6.20 Muziek. 6.35 Nieuwsberich- ten. 6.50 Tuinpraatje. 7— Muziek. 7 05 Schubert's liederen voor sopraan. 7.20 Le- mr The meaning of the ninth Assembly. 7 35 Muziek. 7.45 Lezing Forms of energy, s 05 J. Thorme, bariton. 8.20 „The Betro thal", tooned van M. Maeterlinck. 10.20 Kieuwsberichten. 10.40 Concert. D. Labbette, sopraan. H. Eisdell, tenor. A. Brosa, viool. 11 20—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50— 210 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestcon- cert. 8.50—11-20 Hongaarsche muziek. Daarna Orkestconcert. Langenberg ,469 M. 10.35 Muziek voor gcholen 11.30 Mechanische muziek. 12.25 Orkestconcert. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7 20 Orkestconcert. 8.20 Hongaarsche avond Werag-orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Kbrdgswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11 50—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkest concert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Hongaar sche literatuur en muziek. I. Ambrus, so- iraan. R. Kiirschner, declamatie. Roosz- apel Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg395 M. 10.20 Gramofoonmu- riek 3.35 Orkestconcert. 4.20 lialiaansche muziek. 5.20 Dansmuziek. 7.20 Hongaarsche avond. Orkest en solisten. Daarna tot 10.20 cabaret. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. Orkestconcert. 7.20 Gramofoonmuziek. -10.35 Galaeoncert. Orkest en Arsenieff, piano. ring Daar echter de notaris meende, geen schuld te hebben, heeft mijnheer zich toen gekrenkt gevoeld en de toegebrachte schade niet ver- goed en ook niet opgegeven aan de verzeke- ringsmaatschappij. Verdachte werd daarop ter zake het subsi- diair ten laste gelegde veroordeeld tot 7.50 boete of 10 dagen hechtenis en waar nu toch vast staat, dat de notaris zich in ieder geval heeft schuldig gemaakt aan het niet geven van een signaal, gaf de waarnemende kanton- rechter mr. de Groot, zoowel als de ambte- naar mr. de Bruies Tack veroordeelde ernstig in overweging de schade als nog met mej Dalenberg te regelen. En zoo de notaris in gebreke blijft, advi- seeren wij mej. D., hem in rechten aan te spreken. Het betreft hier niet een geval, waar niets zijnde, de keizer zijn recht heeft ver- loren. 6.50 8.35 Hr. VOOR DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 5 October. DE MAN DER WET MOET HET VOORBEELD GEVEN De 60-jarige beer J. A. O., notaris te Haarlemmermeer, stond terecht ter zake een door hem als bestuurder van een 4-wlelig motorrijtuig te Bergen KerkstraatHoek Dorpsstraat op 20 Augustus veroorzaakte aanrijding met een fietsrijdster mej. G. M. Datieberg, als gevolg van het,niet voldoende geluidsignaal geven bij deze bocht en het rijden links van den weg. Het rijwiel van mej. Daneberg was geheel vernidd en de be- rijdster zelf eenigszins aan 'het hoofd ver- wond. Volgens den notaris was hij niet de schuld van de aanrijding. De juffrouw reed zeer snel en hij heeft niet gehoord, dat zij gebeld heeft zooals door haar wordt beweerd. Voorts ontkent verdachte links te hebben gereden, maar geeft toe, dat hij op dat punt geen signaal heeft gegeven, welk feit hem subsidiair is ten laste gelegd. De schade is nog niet geregeld. De notaris zou daartoe wel genegen zijn geweest, doch iemand nit het publiek riep hem toe' Betaal ZIJN CONCURRENT VOOR DE WIELEN GEREDEN. De chauffeur der autobusfirma v. M. te Schoorl, P. O. genaamd, stond terecht we- gens het feit, dat hij op 31 Augustus op den Bergerweg den autobusondernemer Jacob de J., die buiten dienst een aantal bestelde pas- sagiers voor de tram Al'kmaarEgmond vervoerde, geen gelegenheid heeft gegeven, met zijn autobus te passeeren. Verdachte hield een langdurig oratio pro domo, waarvan de conclusie luidt, dat hij niet heeft bemerkt, dat getuige de Jong met zijn bus wilde passeeren. Voor de politie heeft verdachte echter zich uitgelaten, dat hij beslist een achter hem rij- dende bus geen gelegenheid tot voorbij rijden meer wilde geven, omdat hij reeds eenmaal met zijn voertuig juist daardoor te water is geraakt A1 deze punten van verweer werden echter niet voldoende geacht en verdachte veroor deeld tot f 25 boete of 25 dagen hechtenis. DE THEORETISCHE WETTEN- FABRIKANTEN. Evenals de bioscoopwet is ook de nieuwe motor- en rijwielwet 'n uiterst langdradig product van wetgeving, doch het blijkt, dat zelf in deze eUenlange lita niet van wetsarti- kelen nog niet in alle gevallen voorzien is. Zoo stond heden terecht de 19-jarige P. B., 'n jongmensch uit Bergen, die te Koedijk twee bekeuringen had opgeloopen. Een omdat hij de maximum snelheid van 28 K M., waarop wij alle automobilisten en motorrijders op attent maken, met zijn motor had overtreden, en een tweede bekeuring ter zake het feit, dat hij den gemeenteveldwach- ter en verbalisant geen rijbewijs had kunnen toonen. En dit kon hij niet, aangezien hij zich juist oefende om dit rijbewijs te verkdjgen en ook verkregen heeft. Maar het is verboden, zich te oefenen op een motor bin-nen de bebouwde kom, terwijl dit juist zeer gewenscht is, ten einde de noo- dige vaardigheid en activi+eit te kunnen ver- werven. De waarn. kantonrechter nam echter deze inconsequentie flink onder de oogen. Hij ver oordeelde verdachte wel tot 4 boete of 4 dagen hechtenis wegens snelheidsoverschrij- ding, doch legde hem betreffende het ont- brekende rijbewijs geen straf op. 'N VERKEERSWETOVERTREDER TE SCHOORL VRIJGESPROKEN. De beer W. Sj. O., wonende Emmastraat 34 te Haarlem en ingenieur bij de firma Boeke en Huydekoper aldaar, stond terecht wegens overtreding Motor- en Rijwielwet, aangezien hij te Schoorl op 27 Jul! op den Duinweg in een bocht links van den weg zou hebben gereden, hetwelk was geconstateerd door de veldwachters Strooker en Bouwen Verdachte kon zich het geval niet juist meer herinneren. Het was reeds zoo lang ge- leden. Wel wist hij, dat hij naar links van den weg was uitgeweken, teneinde eenige personen die zich aan de verkeerde zijde van den weg ophielden te ontzien. De kanton rechter achtte het ten laste gelegde niet be- wezen en sprak verdachte, na een eisch van het O. M. tot 3 boete of 3 dagen hechtenis. vrij. MOEDER LIET ZOONLIEF NIET IN DEN STEEK. Door den gemeente-veldwachter Borne- broek van Uitgeest werd op 14 Augustus de 22-jarige chauffeur van een melkauto C J. S. uit IJmuiten bekeurd wegens het roekeloos en snel rijden over den Westergeestweg en zulks nog wel op het moment, dat zich op dien weg vele spelende kinderen bevonden. Volgens de politic staat S. bekend als een wilde rijder. De verdachte ontkende een en ander en ook een nette burgerjuffrouw, die Door R. L. de W. 20) „Er is niet veel keus voor iemand, die ge- studeerd heeft." „Ik geloof, dat je lui bent." Lady Drewith's stem liet niet den minsten twijfel over. „Neen", antwoorddte Beresford bedaard. „Ik geloof niet, dat iemand mij van luiheid kan beschuldigen; het is meer, dat ik geen lust heb iets uit te voeren. Ik heb genoeg van den lof, die aan de industrie wordt toege- zwaaid. Ik zal in de andere wereld precies even gelukkig zijn als degenen, die schroef- sluiting voor flesschen of sokophouders uit- vonden, ik „Je praat nonsens." „Dat geloof ik ook", luidde glimlachend het antwoord. „Je bent begonnen met een prachtige posi- tie op te offeren voor niets." „Ik offerde ze op om een heel gddige reden Het was ter wille van mijn ziel." ,,Hersenschimmen!" Beresford trok zijn schouders op. „Ik moet bekennen, dat ik niet op longont- Ming had gerekend", zeide hij nog. „lk heb je voorspeld, dat je kou zoudt vat- ten of iets van dien aard", zeide Lady Dre- 'vith zalvend. zich bekend maakte als moeder van verdachte, trad naar voren om het voor haar zoon op te nemen, doch zij werd den kantonrechter niet als advocaat erkend. Niettemin wilde de magistraat nog nader ingelicht worden en heeft de zaak verdaagd tot a.s. week. DE GEMEENTE-VELDWACHTER VAN KOEDIJK IN ACTIE. Met onrustbarende kracht werd heden de 28 K M. maximumsnelheid voor bestuurders van motorrijtuigen op 4 wielen en minder gehandhaafd. Reeds vele processen-vefbaal zijn reeds ingekomen en hadden zich ver- schillende overtreders heden te verantwoor- den. Primo, de heer A. B., chauffeur eener luxe auto te Bloemendaal, die de familie rijdende, waar hij in dienst is, volgens proces-verbaal de maximum-snelheid zou hebben overtreden. De verdachte kon zich dit niet voorstellen en dus werd het noodig geacht den verbalisant te hooren, zoodat de zaak a.s. week vender zal worden behandled. De verdachte, die in dienst van zijn pa- troon, te Parijs woonachtig, met diens auto van Bloemendaal naai de hoofdstad van Frankrijk been en weer trekt, wist niet, of hij persoonlijk aanwezig kon zijn, Echter zal de jachtopziener der familie, die zich eveneens in de auto bevond, zorgen, op de terechtzitting aanwezig te zijn. De heer Th. I J, pianohandelaar te Alk- maar, behoorde ook tot de ongelukkigen, tegen wien te Koedijk proces-verbaal was op- gemaakt. Dit lot trof hem op 31 Aug. en hij zou 40 K.M. snelheid hebben ontwikkeld. De heer IJ. begreep dit niet Hij behoort tot de zeer kalme rijders en hij had niet de minste notie, waarvoor de veldwachter hem aanhield. Hij vermeende, dat het een soort sport was, die nu te Koedijk wordt beoefend. Aangehouden tot a.s. week. NOG EEN AANGESCHOTEN EENDVOGEL. Ten slotte verscheen in deze rubriek straf- zaakjes de heer J. d. J., expediteur te Volen- dam, die op 20 Aug. met zijn verhuiswagen door het dorp Koedijk was gereden, omdat de rijksweg aan de overzijde ligt openge- broken. Hij zou hebben gereden met een snelheid van 40,4 K.M. en hij wilde zulks niet tegenspreken. Om van verdere soesah bevrijd te zijn, had hij de zaak willen schik- ken, maar die transactie kwam hem op 21 te staan, wat hij buitensporig hoog vond. De kantonrechter maakte het dan ook veel schappelijker en legde 10 boete of 10 dagen hechtenis op. ZEGT DE POLITIE: GIJ MOET GAAN BLIJF DAN NIET STAAN! In den Alkmaarschen kermisnacht van 29 Augustus ontstond in de Houttil een amu- sant relletje, waarin vele kermishouders be- lang stelden en van hun nieuwsgierigheid biliik gaven, door te blijven staan, met gevolg, dat de politie de aanwezigen aanmaande door te loopen. De heer N. C. K., 'n 37-jarig koopman uit Amsterdam, voldeed hieraan niet en stond nu terecht wegens overtreding der desbetref- fende verordening. De verdadite toonde zich niet gesticht over het optreden van den ver balisant. Deze had hem in zijn nek gepakt en geknepen en hem geduwd. Hij was zoodanig behandeld, dat hij getuigen had gezocht, ten einde een klacht te kunnen indienen, maar „Dat hebt u, tante Caroline; uw voorspel- lenden geest laat ik alle recht wedtervaren. „Nu kom je naar Londen terug, besteed je geld aan het koopen van nieuwe kleeren en aan een duur leven en na verloop van een maand ben je een bedelaar." „Arm, is het woord, tante. Iemand kan arm zijn, zonder te bedelen." „Maar hoe wil je leven?" „Ik heb niet beweerd, dat ik leven wilde Mogelijk sterf ik artistiek van honger." „Waarom ga 'e niet naar de kolonien?" vroeg Lady Drewith. „Ik heb nooit veel voor de kolonien ge voeld", antwoordde hij. „Ik houd niet van Australische wijnen of van Canadeesche kaas of van schapenvleesch uit Nieuw Zeeland en in Frankrijk redde een Zuid-Afrikaan mij het leven. Om beleediging op be1 eediging te la den, gaven de autoriteiten hem een orde. Neen, tante Caroline, de kolonien bestaan evenmin voor mij, als voor den „Kaiser". „Wat wil je dan?" hield Lady Drewith aan. „Eerlijk gezegd heb ik er geen flauw be- grip van", gaf hij toe; juist kwam Payne bin- nen, gevolgd door Rogers, met het theeblad, dat hij naast Lady Drewith plaatste. Even heerschte stilte, in welken tijd Payne en Ro gers verdwenen. „Geen suiker, alstublieft", zeide Beresford, die zag, dat lady Drewith een klontje boven zijn kopje hield. „Indien je naar de kolonien zoudt willen gaan, Richard, zou ik misschien „Me uw zegen geven, juist, tante Caroli ne", viel Richard zachtzinnig in de rede. „Ik AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. UTRECHT, Oude Gracht 115. hij had die niet kunnen vlriden1, daar het schijnt dat de menschen in Alkmaar doods- bang zijn vooi die politie. Op grand van deze uitlatingen besloot de waarn. kantonrechter deze zaak verder tot a.s. week uit te stellen. Gehoord zal dan wor den den verbalisant tegenover den verdachte, dien verzocht werd zoo mogelijk getuigen a decharge mee te brengen EN HIJ ZEI: GAATMAAR HIJ OING NIET! Eveneens had zich wegens het niet voldoen aan de aanmaning tot doorloopen door de po litic gegeven te verantwoorden de heer G. J. S. Deze bevond zich ook als belangstellend toeschouwer bij het hiervoren aangeduide nachtelijke „kermisre!lletje". Door een niet in uniform gekleed politieambtenaar, een schrij- ver bij de politie werd hem gelast zijn weg te vervolgen, wat hij niet deed, daar hij een an- deren kant op moest om thuis te komen. Eerst later is hem aanrezegd dat proces-verbaal tegen hem zou worden opgemaakt. Ook deze zaak is tot a.s. week aangehou den. EEN VERGETEN VERDACHTE. Een heer, die geduldig de geheele zitting had meegemaakt en ten slotte heelemaal af- leen oversehoot, bleek te zijn een client die i feitelijk't eerst had moeten worden geholpen Hij bleek toch te zijn de heer A. J. H., kan- toorbediende te Bergen, die reeds 14 dagen ge- ieden terecht stond wegens t belemmeren van 't verkeer op den openbaren weg te Bergen a. Zee. Hij had daar zijn auto geplaatst, wat volgens den verbalisant een strafbaar feit op- lever de. Doch verdachte beweerde, dat de plaats waar zijn auto stond, geen openbaren weg was en dus had1 de kantonrechter de zaak 14 dagen uitgesteld. De waarn. kantonrechter was echter met voldoende ingewijd en dus werd deze zwaar- lijvige zaak op nieuw verdaagd en wel tot de zitting van 12 October a.s. DE VERSTROOIDE PROFESSOR. De koopman in klein grut, W. K., uit de Achterdam te Alkmaar, had op 30 Augustus vele besognes en vergat alzoo geheel en glad de door hem gehuurde handkar terug te bren gen. Hij liet dit vorstelijk voertuig onbeheerd aan den openbaren weg achter met gevolg, dat weldra een medelijdend politieagent zich over de vondeling ontfermde. Dergelijke liefdediensten worden echter met in den hemel allleen betoond, want onze ver- strooide koopman kreeg een proces-verbaal, een strafvervolging en zou volgens intentif van den ambtenaar ook nog zijn veroordeelc tot 3 boete of 3 dagen hechtenis, doch de waarn. kantonrechter had een juiste kijk op de financieele draagkracht van Willem en legde hem s'echts 0.50 boete of 1 dag hech tenis op. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak van 5 October. J. de M. en C. W. B. te Amsterdam, over treding Visscherijwet, de le 5 boete of dagen hecht., de 2e 4 en 20 boete of 4 en 10 dagen hecht. H. P. G. te Heemskcrk, P. V. te Egcnond- binnen, H. H. en J. W. te Alkmaar, nachtru- moer verwekken, ieder 10 boete of 19 da- den hecht. D. M. te Wormerveer, B. R. te Amsterdam, overtreding Kanaalreglement, de 1 e 3 boe te of 3 dagen hecht., de 2e 2 X 3 boete of X 3 dagen hecht. P. C. te Egmond aan Zee, loopen over ver boden grand, 15 boete of 15 dagen hecht. G. B. te Alkmaar, C. S. te Graft, overtra ding Ti'ekhondenwet, de le 2 boete of 2 da gen" hecht., de 2e 3 boete of 3 dagen hecht. G. Z. te Egmond aan Zee, B. v. d. W. te Alkmaar, G. S. te Harenkarspel, dronken- schap, ieder 5 boete of 5 dagen heclit. N A. en K. L. te Heiloo, P. K., F. de V. en W. K. te Alkmaar, J. B. te Zuidscharwoude, O. S te Ursem, M. M. te Zaandam, J. M. te Delft, C. G. en A. H. te Amsterdam, overtra ding Politieverordening, de le, 4e, 6e en 1 le ieder 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e en 7e ieder 5 boete of 5 dagen hecht., de 3e 4 boete of 4 dagen hecht, de 5e 0.50 boete of 1 dag hecht., de 8e en 9e ieder 2 boete of 2 dagen hecht., de lOe 15 boete of 15 dagen hecht. A. J. M. K. te Heemskerk, T. W. S. te Rin- negom, P. J. Z. te Beverwijk, J. D. R. te Heemstede, C. K., N. B., J. G., v'. K., C. Th. V. te Heiloo, C. H. N. en A. D. te Lim- men, J. A. O. te Haarlemmermeer, C. W., N. D., B. J. H. K. en P. D. te Bergen, W. S. O. te Harlem, J. B., K. R., J. S. en P.O. te Alk maar, M. B. te Wieringerwaard, K. K. te Beemster, J. P. de G. te Akersloot, J. B. en T. V. te Zuidscharwoude, M. C. T. te Oter- leek, J. S. te Zuid- en Noordscharwoude, J. L. te St. Pancras, J. A. L. en G. S. te Heer- hugowaard, A. S. en C. M. B. te Schermer- horn, J. de J. te Volendam, overtreding Mo tor- en Rijwielwet, de le, 3e, 9e, lOe, lie, 19e, 24e, 2oe, 2oe, zcjc, 29e, 30e en 32e fc'der 'f 3 boete of 3 dagen hecht., de 2e 15 boete of 15 dagen hecht., de 4e en 22e ieder 6 boete of 6 dagen hecht., de 5e, fie, 7e, 13e, 14e, 18e, 23e, 27e en 31 e ieder 4 boete of 4 dagen recht., de 8e 4 en 2.50 boete of 4 en 3 da gen hecht., de 12e 7.50 boete of 10 dagen hecht., de 15e 10 en 3 boete of 10 en 3 da gen hecht., de 16e 5 boete of 5 dagen hecht., de 17e vrijspraak, de 20e 3 X 1 boete of 3X1 dag hecht., de 21e 25 boete of 25 da gen hecht., de 33e teruggave aan de ouders, de 34e 10 boete of 10 dagen hecht. BROEK OP LANGENDIJK. In de laatst gehouden vergadering van de comissie van Beheer der Lichtbedrijven te Noordscharwoude, werd verslag uitgebracht door het bestuur, dat aangewezen was om een onderzoek in te stelleia naar de vermeen de gascorruptie. Het resultaat van dit onder zoek is neergelegd in onderstaand rapport: In den loop van het jaar 1927 werd door de heer Paarlberg en Bakker, raadsleden in de gemeente Oudkarspel, een adres aan de Commissie van Beheer gericht, inzake de in de pers verschenen artikelen over corruptie in de bedrijven. In dit adres werd op een on derzoek aangedrongen. Bij monde van den voorzitter is toen namens ons bestuur, in de vergadering van 16 Augustus 1927 mededee- ling gedaan, dat de wijze waarop genoemde raadsleden deze zaak behandelden, niet de juiste was en werd voorgesteld het stuk voor. kennisgeving aan te nemen. De commissie besloot aldus. Afgeseheiden van het ingekomen acfres werd mededeeling gedaan, dat_ het bestuur net volste vertrauwen in den directeur bleef stellen. y Scheen aanvankelij'k hiermede deze onaan- gename zaak voor ons afgeloopen, later bleek echter dat de heer van der Stel ook den naam van ons bedrijf noemde, als zoude dit bij de corruptie betrokken zijn. Een en ander is oor- zaak geweest dat wij deze aangelegenheid weer onder de oogen hebben gezien. HierbiJ twam later nog de vraag of de 5 pet. provi- sie die de directeur van alle uitbreidingen van de fabriek onivangen had, ten rechte of ten onrechte waren genoten. Voor eenen goeden gang van zaken zal het dus noodig zijn bovengenoemde punten van elkaar gescheiden te houden en zullen deze ook verdi r afzonderlijk worden behandeld. Er zijn dus twee zaken te onderzoeken n.I. le Zijn de 5 pet. vergoeding voor uitbrei dingen ten rechte of ten onrechte genoten? 1Is aan ons bedrijf corruptie gepleegd Zooals reeds hiervoor is opgemerkt, was deze vraag reeds in den loop van het jaar 1927 onder de oogen gezien. De beschuldi- ging van den lieer van der Stel in de dagbla- den, dat ook ons bedrijf bij de corruptie was betrokken, was oorzaak dat wij ons hiermede weer moesten bezig houden. Ook door ver- schillende raden werd er op aangedrongen dat een grondig onderzoek zou worden inge- steld. I Dit onderzoek' naar de corruptie is weer ti splitsen in 2 deelen n.I. a. Het Justitioneel onderzoek. b. Een administratief onderzoek. - Het onderzoek onder a genoemd wordt ge daan door de Justitie. De bij de Justitie be- rustende bescheiden daaromtrent werden van uit Utrecht, waar het centraal onderzoek is geleid door den Officier van Justitie aldaar, gezonden aan de verschillende Arrondisse- mentsrechtbanken. Deze gegevens waren door de Justitie hoofdzakelijk verzameld uit de z.g.n. steekpenningenboekjes van enkele groo- te firma's die in beslag waren genomen. Uit een oproeping die de directeur ontving om voor den rechter-commissaris te verschij- endeed vermoeden dat ook zijn naam in deze boekjes voor kwam. A1 spoedig bleek dat voor zeer geringe be- dragen n.I. f 75.—, 25.—, 10.— de direc- teur voorkwam in de boeken van de firma Gautzsch. De directeur was echter in staat van deze bedragen verklaring te doen, waar- uit is pebleken dat dit geen provisiebedragen waren, maar bedragen voor geleverde goede- ren waarvoor de directeur de kwitanties voor de betaling kon toonen. Op 24 Juli 1928 werd aan den directeur een kennisgeving van den Officier van Justi tie te Alkmaar uitgereikt, dat genoemde Offi cier hem ter zake van het feitwaarop het ge- rechteHjk vooronderzoek naar aanleiding van de door den Oficier gedane vordering van den 21 December 1927 betrekking had, niet verder zal vervolgen. Hieruit blijkt derhalve dat er geen feiten waren geconstateerd waarop de Officier tot een vervolging kon overgaan of met andere woorden gezegd: „de directeur heeft zich niet schuldig gemaakt aan het plegen van cor ruptie." heb evenwel zoolang, als ik u ken, het me zelf als regel voorgehouden om uw goede meening hooger te schatten dan uw royali- teit." „Wat bedoel je?" „U is veel te verstandig, om niet te weten, dat geld een vreemde en buitengewone macht bezit. Het doet de vriendelijkheid. der men schen overvloeien van melk en honig, het is oorzaak van groote toegevendheid der tijdge- nooten, het staat den eigenaar toe dingen te zeggen, die anders niet geduld zouden wor den. Kortom het doet een heeleboel. Neen ik heb nooit geld van u verwacht, evenmin be- geer ik het. Met uw raad, evenals met groot- heid, word ik gezegend, maar ik geef er de voorkeur aan u op voet van gelijkheid te ont- moeten." Lady Drewith bleef aandachtig naar haar neef staren en er lag een vreemde uitdruk- king in haar oogen. „Je bent gek, Richard', zeide ze heel posi- tief. „Je bent altijd gek geweest; maar „Ik ben tenminste een eetrtlijke gek. Ik moet nog een van die roomkoekjes hebben", liet hij volgen. „Ziet u, iemand, die nog maar vier weken in de wereld zal leven, mag alles eten. Hij behoeft geen acht te slaan op den omvang van zijn middel." Lady Drewith keek met verbaasden blik naar hem. „Ik moet met Drewith over je spreken", verkondigde zij. „Hij is ved te vol van zijn eigen belangen. Toen wij mijn belangstelling in zijn rijke erf- genamen bespraken, vroeg hij mij, wat ik er tegenover kou stellen en ik moest bekenen dat het eenige, wat ik bezat een temperament was Geen enkele vrouw begeert een man met een temperament, althans ze heeft geen lust er voor te betalen." „Ik zal met je neef Edward Seymour spre ken", verklaarde Lady Drewith heel positief. „Ik verzeker u, tante Caroline, dat het niets geeft. Met zijn mooien, langen knevel doet Edward me altijd denken aan een gedegene- reerden en verschrompelden Viking. En dan zijn er altijd nog de rijke meisjes van Drew", zeide hij, opstaande. „Als u misschien een goed woordje voor me zoudt willen doen en zeggen, dat ik tarn ben, en geen bijzondere slechte gewoonten heb, geen kaart speell, zel den verkouden en een echte huismusch ben, dan geloof ik, dat ik wel kans zou hebben.'' Hij stak zijn hand uit en Lady Drewith deed met tegenzin betzelfde. „Richard, je bent gek", verkondigde zij, haar woorden klonken beslist, toch lag er iets in als wilde zij ze verd'edigen. Hij glimlachte hoog en sloot de deur achter zich. „Payne", merkte hij op, toen de knecht hem de voordeur opende, „er zijn dingen in het leven, die erger zijn dan rheumatiek"de stoep afgaande, liet hij aan Payne over de opmerking te verwerken. Door Curron Street gaande, zag Beresford de Edward Seymours aankomen; hun zen- ding was te duidelijk, dan dat hij ophelde- ring noodig had. Zij gingen Lady Drewith bezoeken om alles te weten te komen van het onderhoud met haar „verioren" neef. „Zoo", hoonde Edward Seymour op den toon, dien hij altiid teo-en Beresford aansloeg. „heb je je geamuseerd?" „Buitengewoon, dank je Edward", was het glimlachend antwoord. „Het doet mij altijd goed, als ik tante Caroline over jou hoor spre ken." „Over mij spreken?" Nieuwsgierigheid en onrust lagen in Edward Seymour's stem, toen hij eerst een doordringenden blik op Beres ford wierp en daarop angstig in de richting van zijn vrouw. „Wat zeide die lieve Caroline over Ed ward?" informeerde zachtzinnig Mrs. Ed ward. „Ik durf haast begon Beresford en hield toen op. „Da: durf ik heusch niet tegen jou te herhalen, Cecily." Mrs. Edward keek hem doordringend aan. In Edward Seymour's oog lag kwalijk ver- borgen boosaardigheid. „Hij verzint maar wat", zeide hij tegen zijn vrouw. „Hij is jaloersch van me." Beraford keek hem aan van het hoofd tot de voeten. Het kleine mannetje kromp in el kaar onder den geringschattenden blik, dien zijn neef hem glimladhend toezond. „Juist", zeide Bereford, „jij slaat den spij- ker op zijn kop. Nu adieu", hij nam zijn hoed af en ging verder, het slot der ontmoeting had hem goed gedaan. Met een gevoel, dat op angst ge'eek, volgde Edward Seymour zijn vrouw in de zitkamer van Lady Drewith. Een ontmoeting met zijn tante was een bezoeking voor hem. Nooit trachtte zij de intense verachting te verber gen, die zij den man van haar lievelings nichtje toedroeg - 1 <Wordt vervolgd.)'

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5