VAN HOUTEN'S PINGUIN Bonbons Sfadsnisuws "jr* Het onderzoek" onder 6 ge'noefflc! Is cfoor ons ing-esteld en wel op de volgende wijze. Wij hebben van alle leveranciers van onze bedrijven, vanaf de oprichting tot heden, een lijst opgcraaakt met vermelding van de bedra gen wa'stvoor door deze leveranciers was ge- leverd Deze lijst is met de bedragen daarop ver meld, vergeleken met de bo eke n. In het ge- Iheel komen op deze lijst 344 namen van leve ranciers voor. Het is een punt van emstige bespreking geweest in een onzer bestuursvergadering op welke wijze het beste het verder onderzoek kon geschieden. Besloten werd de leveran ciers te verzoeken een verklaring at te leggen en desgewenscht onder eede te bevestigen of aan den directeur ooit eenige provisie iii wel- ken Vorm ook was gegeven"voor door hen ge- 'dane leverarlries aan onze fabriek. Op voor- stel van een dtr bestuursleden werd daarna nog besloten alken aan de leveranciers die ipw meet dan 300 hadden geleVerd een ♦erzoek tot het geven van een verklaring te richten. In het gcheel zijn daarvoor 67 brieven ver- zonden, waarvan 2 naar het buitenland. Op 2 na (een budtenlandsche en een binnenland sche) Hebben alle leveranciers een verklaring jgezonden dat door hen nimmer aan den di- recteur eenige provisie, in wel'ken vorm ook was gegeven. Om het onderzoek volledig te doen geschie den werd besloten ons in verbinding te stel- ,ilen met den heer v. d. Stel Uit diens schrij- ven, op ons verzoek om hier te komen om aan te toonen dat door den directeur corruptie epleegd, bleek, dat hij alleen in staat le bewijzen te leveren voor leveranties .van de firma's Gautzsch en Wilson, terwijl {over de overige alken aanwijgingen gegeven kondcn worden op welke wijze kon worden j'liitgezodiit dat van andere firma's eventueele provisie was genoten. Nadat kennis genomen was van alle ver- ■rielitingen in deze zaak, werd besloten den heer V. d. Stel maar niet nit te noodigen, om- 'dat aan de verklaringen van de verschillen- 'de firma's Voldoende waarde kon worden toe- gfkend om de overtuiging te hebben dat ook ijvan deze zijde bekeken de directeur zich niet had schuldig gemaakt aan het plegen van fcorruptie. 2. Vergoeding van 5 pet. voor uitbrei dingen. Deze kwestie heeft ook onze aandacht ge- had en is een onderzoek ingesteld. Door een lid van ons bestuur, de burgemees- ter der gemeenten Noord- en Zuid-Scharwou- ide werd in een nota aan de Raden dier ge meenten op deze. zaak nader de aandacht ge- vestigd. Deze nota, niet gericht aan ons be stuur, had tot gevolg dat door den Raad der gemeente Zuid-Scharwoude opdracht werd gegeven deze zaak aan een nader uitgebreic onderzoek te onderwerpen, terwijl eveneens Noord-Schar Van Houten's Pinguin Bonbons geven iets bij- zonder fijns in een een- voudig doosje. In iede- re doos een bon voor „Ons Eigen TijdschriftV 3pinguinsf 1.20; 1 Pinguinsf l.oo 1 Pinguin fo.8o Conclusie. Onze conclusie is derhalve: 1. dat de directeur ten opzichte van de z.g.n. gascorruptie geheel vrijuit gaat; 2. dat de door den directeur genoten ver- goedingen voor uitbreidingen enz. ten rechte zijn genoten. Hieruit volgt dat wij het voile vertrouwen in den directeur kurinen blijven stellen. Noord-Scharwoude, den 11 September 1928 Het bestuur van de Commissie van Beheer der Lichtbedrijven te Noord- Scharwoude, de Voorzitter, P. SLOT, de Secretaris, K. O. REINDERS Goedgekeurd door de commissie der Licht bedrijven, den 2 Oct. 1928. de Voorzitter, P. SLOT, de Secretaris, K. G. REINDERS van dien Raad der gemeente woude het verzoek kwam- een nader onderzoek in te stellen. Zooals boven reeds werd gezegd spreek het van zelf dat ook dit punt aan een ernstig onderzoek is onderworpen. Daarvoor zijn de bestekken nagegaan en Week dat bepalingen voorkomen in de bestek ken vanaf 1914 luidende als volgt- „Voor toezicht, administratie enz. komen ten laste van den aannemer 5 pet. der aan nemingssom, welke op de eerste aanma- ning aan de directie moeten voldaan wor- den", en „Onder de directie wordt verstaan de di recteur der Gemeenschappelijke Gasfabriek te Noord-Scharwoude." - Volgens de instructie van den directeur maakt deze van alle vemieuwingen enz. ont .werp begrootingen met bestekken en dient deze bij de commissie in. Hieruit moet dus volgen dat de bestekken en begrootingen door /de commissie worden vastgesteld. Een bepa- .ling dat door den aannemer 5 pet. der aan- nemingssom ter beschikking van de directie "moet stellen, heeft derhalve daardoor goed- keuring van de commissie. Dat met directie den directeur (persoonlijk) wordt bedoeld is naar het ons wil voorkomen ook duidelijk, want was het de bedoeling de genoemde bedragen terugvloeiden in de kas van deb edrijven, dan zou het niet nopdig ge- weest zijn deze bepaling in de bestekken op te nemen, het zou dan betalen en weer ont vangen zijn, wat in't geheel geen zin zou hebben. In verband met deze kwestie zijn de notu- len van vorige jaren nagegaan om te trach- ten op deze zaak meer licht te werpen. De no* tulen werden in die jaren zeer beknopt weer- gegeven, zoodat daaruit niet wel viel te Con stateeren. Dat de commissie echter niet afwijzend stond tegenover betaling van buitengewone werkzaamheden door den directeur, blijkt wel uit de notulen van 2 April 1912, waaritt aan i 'St. Pancras wordt bericht, in verband met een verzoek van die gemeente om aahslhiting aan onze fabriek, door den directeur onzer fabriek een onderzoek iti te doeti stellen, waarvoor de directeur door de gemeente St Pancras zou moeten worden gehonoreerd. Zooals reeds eerder fs gezegd werd de be paling van de 5 pet. voor het eerst in een be- stek van 1914 aangetroffen en Uit de notulen van 3 Maart 1914 blijkt dat het bewuste be stek is voorgelezen en daarna goedgekeurd. In latere jaren is deze bepaling in de bestek ken gehandhaafd gebleven, zoodat naar onze ipeening de 5 pet. ten rechte is genoten. Ten slotte zij nog opgemerkt dat deze be paling voor vergoeding van toezicht enz. ook in door anderen opgemaakte bestekken voor- kortit. Als voorbeeld moge dienen de bestekken opgemaakt ten behoew van de oprichting van onze fabriek, zooals die voor bouwwer- ken, gashouder, fabrieksinstallatie, buislei- dingen enz. In al deze bestekken worden voor toezicht enz. bepaalde bedragen uitgetrokken, die in de aannemingssom begrepen zijn en die aan de directie, in dit geval het Centraal 'Bureau voor technische adviezen en arbitra- ge, afdeeling Civiele Wetenschappen te 's- f(Gravenhage, aan welk Bureau tegen een vast ^honorarium de uitvoering enz. van de stich- ting der fabriek was opgedragen, moest wor- iden afgedragen. Hier spreekt zeer duidelijk uit dat naast een vast honorarium (en tiog wel voor de stichting) nog bedragen voor toe- zich kunnen worden verantwoord. Minderheidsnota. Het rapport, uitgebracht door het bestuur der gemeenschappelijke Lichtbedrijven, in- zake een ingesteld onderzoek, o.a. naar de door den directeur genoten percentages (5 pet.) van de kosten van uitbreidingen der fa briek en de in genoemd rapport vastgelegde conclusie, dwingt mij het navolgende op te merken. In de gisteren gehouden vergadering der commissie van beheer der bedrijven werd dit rapport voorgelezen en aanvaard met 10—4 stemmen, nadat mij gelegenheid was gegeven fflijrt tegenstem te motiveeren Als minderheid in bestuur en commissie zal ik thans de aldaar door mij naar voren gebrachte motieven herhalen opdat misver stand worde voorkomen en het standpunt van de minderheid beoordeeld kan worden. Om dit te bereiken, zou ik kunnen volstaan door te verwijzen naar de door mij indertijd uitgebrachte nota, evenwel onder hand- having van dien inhoud heb ik mij thans slechts beperkt tot het jaar der stichting van de kamerovens n.I. 1921. Alleen reeds daar uit zal blijken, dat geen 5 pet. vergoeding ge noten mocht worden. Bovendien kunnen zeer zeker nagenoeg alle leden der commissie in hare huidige samenstelling over deze aange- legen'-eid oordeelen, terwijl buitengesloten is reeds naar voren getreden vertroebeling van gedachten en herinneringen aan soortgelijke feiten, zich toegedragen in de jaren 1910— 1915. Wanneer ik een oogenblik aanvaard dat de bepaling in het bestek 1914 (bldz. 5 van het rapport) en enkele andere bestekken ,bedoelt dat die opzehgelden voor den directeur per soonlijk beStemd zijn geweest waarom op deze eigenaardige wijze een gratificatie toe- gekend? beduidt deze belooning eene ver goeding voor meerdere werkzaamheden (toe zicht, enz.), verricht bij de onderhavige uit* breiding. „De commissie stond niet afwijzend tegen over betaling van btutengewone werkzaam heden", vermeldt het rapport op pagina 6 De.bouw der z.g.n. kamerovens werd on- derhands opgedragen aan de Firma K'onne te Dortmund. De begrooting was in alle on- derdeelen gespecificeerd, op voorstel van het bestuur door de commissie behandeld en goedgekeurd. DaSrpp komt o.a. een post van ,toezicht" voor, n.I.:"„Kosten van toezicht J. Oosterlee" Van ander toezicht of „vergbeding wegens administratie en toezicht" (buitenge wone werkzaamheden) roor den directeur, wordt nergens gerept. Ten bewijze dat van deze uitbreiding geen percentage mocht worden getoucheerd blijkt ten overvloede uit de notulen der commissie- vergadering van 21 Juni 1921, woordelijk luidende: „Daar op den bouw der Kamerovens „geen toezicht door den directeur kan wor- ,>den gehouden, op grond hij geen teeke- *,ning va nde fa. Klonne heeft en de op* „zichter Oosterlee over de andere werk- „zaamheden het toezicht heeft, wordt goed- ),gevonden bij eventueele aanvraag aan „den directeur verlof toe te staan" Toch heeft de directeur ook van deze uit* breiding een percentage genoten. Zelf deelt hij schriftelijk nfede van genoemden bouw 3866.75 te hebben ontvangen. Niet onvermeld mag blijven dat ih ditzelf- de jaar, na breedvoerige besprekingen in be stuur, commissie en Raden, vanaf 1 Januari 1921 het salaris van den directeur met 5'00 Vebhoogd werd tot 4400 benevens prenlie- vrij pensioen. (De emolumenten: vrije wo- Uing, gas, cokes en vergoeding eerste grorid- slag personeele belasting bestonden reeds en Werden gehandhaafd.) Ook ter dezer plaatse herhaal ik, dat eerst- genoemde gelden zonder voorkennis of mede- weten van bestuur, commissie en gemeente- raden werden genoten. Zou er een college ge- neigd geweest^ zijn daarmede accoord te gaan? Is er een college denkbaar dat alsdan tot salarisverhooging zou hebben medege- werkt? Van de zijde van belanghebbende is ook nimmer daaroS, zelfs ook maar gezinspeeld Waar ik derhalve moet blijven constafeeren dat de door den directeur genoten vergoedin gen voor uitbreidingen enz. ten onrechte zijn genoten, kan ik de tweede conclusie van het rapport niet aanvaarden. Tot mijn leedwezen hedhtte de meerderheid der commissie, na vorenstaande uiteenzetting hare goedkeuring aan den inhoud, evenwe' zonder de dc mij genoemde feiten te weer leggen. Ten opzichte der overige uitbreidingen za ik hier niet in bijzonderheden treden, daar ik een en ander reeds in mijn nota vermeld heb. Tenslotte merk ik op, dat de commissie van beheer met het verleenen barer sanctie aan de buiten haar medeweten genoten vergoedingen d'oor den directeur noodeloos in botsing dreigt te komen met Wettelijke rechten en plidhten. Immers de gemeenteraden regelen de jaarwedde en emolumenten van den direc teur, waaruit voortvloeit dat om bij het on derhavige geval stil te staan eene extra uitkeering van 3866.75 slechts door hen de Raden zou kunnen worden gevoteerd of goedgekeurd. Zelfs een college van Burge meester en Wethouders zou zijn bevoegdheK overschrijdeti, door, zonder machtiging van den gemeenteraad, een ambtenaar eenige gratificatie toe te kennen of „goed te keuren dat deze buiten hun medeweten genoten is De Burgemeester van Zuid- en Noord-Scharwoude: VAN SPENGLER. Zuid-Scharwoude, 3 October 1928. De heer W. J. Smit, directeur der Lichtbe drijven, beantwoord bovengenoemde minder heidsnota als volgt: Edelachtbare Heer, Naar aanleiding van de „Minderheids nota" van den Burgemeester van Zuid- en Noord-Scharwoude ben ik verpllcht hierop eenige recteficaties te geven, hoewel dit na het uitgebreid en zorgvhldig onderzoek van het bestuur bijna overbodig mag heeten. Door het bestuur is vastgesteld, dat de 5 voor uitbreidingen blijkens onderzoek rechtens door mij zijn genoten, dus ook die voor de uitbreiding kamerovens, welke beslissing door de commissie met overgroote meerder heid is goedgekeurd. Ofschoon dus een nadere toelichting door mij overbodig mag genoemd worden, komen er toch in bovengenoemde nota eenige zinsneckn voor, die een onjuiste voorstelling van zaken geven en waar ik er prijs op stel dat geen twijfel wordt gekoesterd omtren deze zaak, geef ik U hierbij d'e noodige toe- lichtingen. In de eerste plaats komt in de begrooting geen aparte post voor vergoeding wegens ad ministratie en toezicht voor, omdat deze be grepen is in de aanneemsom der ovens me toebehooren. Het toezicht voor Oosterlee wert afzonderlijk vermeld, omdat diens 5 niet in de resp. aanneemsommert inbegrepen was In de tweede plaats Wat betreft het toe zicht, dat door mij is gehouden op'den bouw der ovens enz., spreekt het natuurlijk vanzelf. dat door mij toezicht moet worden gehouden en ook gehouden is, wat Ik hieronder nader zal toelichten, zoodat de aangehaalde uit* drukking uit de notulen nadere toelichting behoeft. Ik kon aan de inwendiore werkWijze geen wijziging aanbrengen, daar dit samen hing met de garantie der fa. KI6nne voor goede werking, wel had ik het recht en den plicht op de uitvoering van een en ander en op de kwaliteit der gebruikte materialen toe te zien. Ik heb dan ook pas verlof genomen, toen de ovens op het afwerken na gereed wa ren gekomen, n.m. van 3 tot 12 Augustus, dus slechts voor 9 dagen! Direct na mijn thuiskomst zijn Wij onder mijn toezicht be- gonnen met het droogstoketi der ovens en het verdere in bedrijf stellen. Het is derhalve dui delijk, dat de notulen niet precies de werke- lijke toestand weergeven. Wat nu de verdere administratie en toe zicht betreffen was het mij niet mogelijk zoo gauw alle ingekomen en uitgegane brieven van de jaren 1920 en 1921 te tellen, echter heb ik uit -de dagboeken van de jaren opge- steld, welke bedragen er aan postzegels zijn uitgegeven, waardoor eenigermate duidelijk wordt Welke uitgebreidheid de administratfe in deze jaren heeft gehad. In het jaar 1919 werd enkel aan postzegels uitgegeven 54.84, dat was dus voor de drukte der uit breiding, in het jaar 1920 een bedrag van 109.en in het jaar 1921 een bedrag van 139.20, daarehtegen in het normale jaar 1922 sledhts 39.75. Wat het toezicht betreft het volgende: ten eerste is elke lading vuurvaste steen en mor- tel, die aankwam, telkens door mij geketird en is door mij zelfs bepaalde voorkeur gege ven aan een zeker soort steen; de uitkomst heeft bewezen, dat mijn keuze een goede is ge weest, want waar andere fabrieken, die tege- lijkertijd kamerovens door dezelfde firma lieten bouwen, eroote moeilijkheden hebben ondervonden, ik noem hier Deventer en Zwolle, daar is de kwaliteit van het hier ge bruikfe materiaal uitmuntend. Verder kreeg ik wekelijks toegezonden de teekeningen der ijzermontage en onderdeelen der ovens, welke eerst door mij moesten goedgekeurd wordeif, alvorens tot aanmaak werd overgegaan, de teireffende teekeningen zijn alle nog in mijn oezit en kan Ik die desgewenscht voorleggen Als verder bewijs van toezicht moge nog die- den, dat door mij een andere aandrijving Werd voorgesteld voor de lift, daar de eerst gemonteerde mij niet beviel. Dan breng ik rtog in herinnering hoe door mij uitgewezen werd, dat de kosten der dakbedekking, welke de fa. Klonne meende op onze rekening te moeten zetten, todh ten laste der firma zijn gebracht, wat voor de gemeenten een directe besparinor gaf van circa 1400.— (precies 1387.60), terwijl hierdoor ook het indirecte voordeel werd verkregen, dat ook dit onder- deel der ovens onder de garantie viel, zoodat de vernieuwing daarvan na den geweldigen Octoberstorm in 1921 ook op kosten der fir ma kon geschieden. Het is mij niet mogelijk gedurende dit korte tiidsbestek van beantwoordirig in extenSo alle door mij verrichte werkzaamheden van toezicht op te noemen, het bovensiarnde moge thans duidelijk gemaakt hebben, dat er geen sprake is geweest van geen toezicht, maar dat integendeel geen enkel onderdeel aan mijn toezicht is ontsnapt. Ten slotte vermeld ik nog het vele voorbe* reidende werk, het maken der plattegronds- teekeningen, waarop de constructLes moesten opirericht Worden en Wens het feit. dat ik dagelijfe vanal begin "April 1921 tot efnfl Januari 1922, behoudens bovengenoemde ikorte onderbreKing van 9 dagen, de geheele montage zorgvuld'ig heb nagegaan, dan zal het ieder duidelijk zijn, dat er heel wat bui tengewone werkzaamheden door mij zijn ver richt. Ter verduidelijking van de zinsnede over het toezicht door Oosterlee diene, dat deze enkel het toezicht had over het maken der fundeering, het bouwen van het nieuwe kaQ.- toor en de grondwerken, alle technisch werk kwam onder mijn toezitiht. Inmiddels verblijf ik met de meeste hoog achtig, UEd.Achtb. dw. dr. W. J. SMIT. De raad van St. Pancras heeft in zijne ver gadering van Vrijdagavottd het rapport goed gekeurd De veiling. In onze beschouwingen, voor en na gege ven, was een toon te beluisteren, die den voor- uitgang weergaf, welke in den toestand van den tuinbouW viel op te merken. Na de ongun- stige jaren, die Lartgendijk heeft gekend, schijnen nu weer gunstiger tijden aan te bre- ken. Het vorige jaar is dit begonnen, en toen dit jaar in de diverse gemeenteraden het ver- menigvuldigingscijfer moest worden vastge steld voor de gemeentelijke inkomstertbelas- ting, werd overal aangenomen, dat dit cijfer aanmerkelijk lager kon worden gesteld dan de laatste jareh het geval was. De cijfers, die we te weten kwamen uit de maandoverzichten aan onze veilingen, wezen de laatste maanden op een gestadigen vooruitgang en bevestigen de meening, dat het onzen tuinbouw goed gaat, al is de eene week meer of minder gun- stig da-n de andere. Zoo onttrekt zich ook de tuinbouw niet aan de algemeen heerschende wetten, dat in de verschil-lende takken van ons volksbestaan zich gunstige met minder voor- spoedige perioden afwisselen, welker invloed in ongunstige tijden het onaangenaamst wordt gevoeld door hen, die moeilijk een stootje kunnen verdragen. Zij die in crisis tijden nog de middelen bezaten om crediet te krijgen, komen de ondervonden nadedige in- vloeden nu weer spoedig te boven, doch de- genen, wier actief kleiner was dan het passief gevoelett nog steeds de naweeen van de toen ondervonden tegenslagen. Voor 20over ze nog niet vieten als slachtoffer Van den ongunst der tijden, moeten zij nog alle zeilen bijzetten om het hoofd boven water te krijgen en mo- gen er nog wel enkele goede jaren komen, eer zij zich zelf weer goed kunnen bedruipen.* Al heeft regeerings- of provinciaal crediet hen tijdelijk uit -den nood geholpen, het duurt Hanger dan men oogenschijrtlijk zou meenen eer alles weer goed functionneert. De kentering, welke wij nog steeds consta- teeren, is het vorige jaar reeds begonnen en continueert zich ook dit jaar. De prijzen die in't begin der maand October van 1927 wer den besteed voor de verschillende producten, zijn niet zoo hoog a's die in 1928. Vooral roode kool, witte kooil en uien maken dit jaar nog een gunstio-e tegenstelling, terwijl de prijzen van het vorige jaar al goed konden worddn gertoemd. De stemming voor aardappels, welker aan- voer intusschen heel weinig meer te beteeke- nen heeft, Meek weinig te verschillen met die der vorige week; Schotsche muizen brachten tot 4.80 op, Duken v. 2.10—/ 4.50; Blau- we 4.20f 4.80; Eigenheimers van 2.90 3.50, Drielitigen 2—/ 3.30; Bravo's 2.903.80. Bloemkool gaf weinig ver- schil met de Vorige Week. Voor kleine eerste soort werd van 10—/ 15 gemaakt, groote brachten ongeveer 20 op. De hoogste prijs was 22.90 voor Lecerf. Reuze bloemkool was over't geheel iets duurder dan de andere en kon soms 2 a 3 meer bedingen. Voor tweede soort, meest voor het vat bestemd, kon 2—/ 6 per 100 stuks worden gemaakt. Aanvoer ruim 100.000 stuks. Levendig was de belangsiileling voor roode kool en de prijzen waren daarmee in over- eenstemming. Was de hoogste prijs voor het mooiere kleinere goed de vorige week 7.20, toen bij uitzondering besteed, deze week was -de laagste prijs 7.20, en werd gedurende 5 dagen 7.90--/ 8.50 in maximum betaald. De laagste prijzen n.I. voor de grootere soor- ten en soms mindere kwaliteit, varieerden tus- schen de 3.704.40, zoodat mag worden aangenomen, dat gemiddeld ruim 6 voor de roode kooil is gemaakt. Bij een aanvoer van rond 28 spoorwegons hebben de aanvoer- ders van deze kool dus niet te klagen. De stettiming voor de gele kool Was niet zoo optimistisch als die der roode kool. De prijzen liepen eenig6zins terug. Werd. de vori ge week nog een paar dagen voor het mooiste en meest gewilde goed boven de 6 betaald en later even daar beneden, deze week kon slechts eenmaal 6.20 worden bedongen en eleven de overige dagen de maximum prijzen )ened-en de 6. Voor de groate soorten werd 23 betaald. Tusschen deze noteeringen in lagen de prijzen der overige. De aanvoer feliep ruim 14 spoorwagens. Met de witte kool Hep het beter. Maandag reeds werd' 5 gemaakt als hoogste prijs, wat de vorige week niex was voorgekomen. Zater- dag werd zelfs 5.30 betaald. De laagste prijzen, welke werden besteed, lagen tusschen 3—/ 4.30, zoodat de financieele resultaten van de witte kool dfeze week zeer goed mogen worden genoemd. In totaal werden meer dan 33 spoorwagens geveild. Voor uien was de stemming uiterst willig. Zoo werd voor nep als hoogste prijs 13.70 besteed, terwijl geen fagere prijs dan 1090 werd betaald. Drielingen zetten al dadelijk it met een noteering van 7.60—/ 8.10, welke prijzen in den loop der week nog eenigszins stegen, zoodat die uitkomst meer dan bevre- digend was. Voor uien werden ongeveer de- zelf-de prijzen besteed als voor drielingen, ter wijl voor grove uien ongeveer een gulden minder werd betaald. De aanvoer beliep niet minder dan ruim 28 spoorwagens, een onge- kend groot aantal. Nog altijd komen flinke kwantums silaboo- nen aan de veiling, die goede prijzen opbren- gen. Voor het mooie goed werd ruim 20 ge- maakt, minder goede kwaliteit bracht gemid deld 12 op. Enkele partijtjes snijboonea brachten aanvankelijk 10—/ 20 op, later 4—/ 12. Het beste raakt van de snijboo- nen af. Voor bieten werden bevredigende prijzeft betaald, n.I. van bij de 3 tot over de 4 met kleine afwijkingen. Er werden ruim spoorwagens geveild. Peen kon goede prijzer bedingen van even beneden de 4 tot aan merkelijk daarboven. Kleinere bracht een paar gulden minder op. Ook hiervan werden ongeveer 4 spoorwagens aangevoerd. Voor rammenas werd 4.40—/ 4.60 be taald. De prijs der tomaten liep niet veel uib een met dien der vorige week, nu voor A- kwahteit 16.20, B 12:90 en C 9.70 be* taald werd. BEZWAREN 1NZAKE STADSUIT- BREIDING. Aan den Raad der gemeente Alkmaar is het volgende adres van den heer Van den Bosch gezonden: Geeft met verschuldigde achting te kea- nen, ondergeteekeride, particulier wobende te Overveen, oud-lid van Uwen Raad, dat hij tegen het ter visie gelegd hebbend, gewijzigd de plan van uitleg uwer Gemeente, in het algemeen belang de navolgende bezwarec meent te moeten kenbaar maken: le acht hij het ongewenscht, om de be- staande loopbrug over den Kennemer Sifigel- gracht te vervangen door een dure, breede, steenen rij- en voetbrug en in verband daar mede, de Vrouwenstraat te verbreeden; 2. beschouwt hij de voorgestelde verbin ding van de oude stad met de bestaande Bei- gerbrug, zooals deze in het plan van uitleg is opgenomen onpractisch en af te keuren Ook om het gevolg het vernietigen van het intime binnenpleintje van het oude Gasthuis; 3e. Mist hij de noodzakelijke verbinding tuschen het hart van de oude stad met het belangrijk nieuwe stadskwartier dat zich ontwikkeld heeft, langs den Westerweg en op de daarachterliggende terreinen, tot aan den Bergerweg of het Scharloo. Onder verwijzing naar de hiervolgende Memorie van toelichting, heeft hij de eer te zijn ?t Welk doende G. TH. M. v. d. BOSCH, oud-lid van uWen Raad. Memorie van Toelichting. 1. In het NassaUkwartier, waarvan de aanleg gebaseerd is geweest op de best mo- gelijke verkaveling van het boUwterrein aii zoodanig, zonder dat eh veel rekerting is ge houden met de best mogelijke aansluiting met de oude stad, is zoo goed als geen rijvfirkeer. Dit beperkt zich wel in hoofdzaak tot dat wat ontstaat Uit het gebruik dat de bewonefs van het kwartier van rijtuigen maken. In zoover dit rijverkeer aansluiting vraagt op het Ritsevoort kan het zicht daar in enkde minuten bevinden via den Kenneftiersiflgel. Bij de Heilooerpoort (brug) waar ruimte is, sluit het zich dan geleidelijk aan dat wat van den Kennemerstraatweg komt, wat Veel beter is dan dat het door de Vrouwenstraat zou inschieten in het zich op- en afbewegende rijverkeer op het Ritsevoort; er is daarvoor ook geen gegronde redeti, immers via de Vrouwenstraat komt het bijna op dezelfde plaats op het Ritsevoort aan, als via de Hei- looer-brug; het is slechts een afstandsver- schil van enkele huizen. Het Nasaukwartier vradgt echter voor het loopverkeer eene. verbinding met het Ritse voort, maar daarin kan voorzien worden door een loopbrug, zooals er nu reeds een is Deze kestaat nu reeds ruim twintig jaren; in 107 is de vergunning er voor verleend aaa de Exploitatie Mij.in 1919 is de brug aan de Gemeente in eigehdom overgedragen. Het laat zich aanzien, dat de brug nog meerdere jaren dienst zal kunnen doen; zou later ver nieuwing noodig blijken, dan zou een nieuwe rustieke brug van wellicht nog iets beter teriaal en dat wellicht nog beter bestand ge* maawt tegen weersinvloeden, iets breeder kunnen worden dan de bestaande. Men had dan voor veel minder kosten dan voorgesteld voldoende loop- en rijverbinding tusschen be* doeld kwartier en de oude stad. Bovendien zou de Gemeente dan niet ver- plicht zijn, om een andere bestemming t< zoeken voor de mooi emeelMolen op het bol- werk, bekend als de molen van Piet, bijvoor- beeld als „Aussichtsturn" want door de voorgestelde verbreeding van de VrQtiWen- straat zou de molen per wagen niet ttieer te bereiken zijn: de nu al steile oprit zou dan geheel vervalleti; reeds jaren geleden heeft mij de eigenaar daar op gewezen; hij zoU m. i. recht hebben op schadevergoeding we gens het beletten van het uitoefenen van zija redrijf. Op een ander minder gewenscht gevolf van de voorgestelde verbreeding van dt Ht), op het punt aanzoek te doen„Mary, *k heb Je Sen heel emstige en belangrtjke vraag te doen." ZD, hoopvol„Ja, beste, wat is het Hh (plotse)ing bemerkend dat ze door den vloed zjin afgesneden)„Eh kun ja swemmen jfassis-Shouw) was was

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6