Onderhoud van Schrijfitiachines, Bargerlijke Stand. i E JSCeg»k ©gi goliool L. Frankenberg Alkmaar Pijiiloos Selierefi Binnenland i geen verstand van snelheid heeft. Hij lean dus de vaart van de motor niet schatten. Volgens agent Da len berg zou de Jager Ihem vrijwillig hebben medegedeeld, dat zij 90 a 100 K.M. hadden gereden. Getuige de Jager zei: Pardon, dat waren Uw woorden. De officier persisteerde na eenige toelich- iting bij zijn requisitoir bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. A. Prins Jr. was van meening, dat nog wel eenige twijfel bestaat, aangezien niet met zekerheid bekend is, dat ook op de andere motoren geen duo-rijders zaten. In ieder geval drong pleiter aan, om op verdachte niet den maatregel 1 jaar ontzeg- iging in zijn voile zwaarte toe te passen. Het maximum achtte pleiter te zwaar, aangezien het de eerste maal is, en verdachte voorheen mooit werd bekeurd. Slutting. KETOURCOMMISSIES. Gisteren heeft voor de Rotterdamsche Techtbank terecht gestaan de 62-jarige gewe- zen magazijnmeester van het gasbedrijf te Rotterdam. A. P. V., wien ten laste werd ge- legd, dat hij als magazijnmeester in de jaren 19241927 van de N.V. Nederlandsche Gasmeterfabriek heeft aangenomen een vier- ita-'l geldsbedragen tot een totaal van f 13.000; van de Dord'tsche Gasmeterfabriek bedragen van 750 en 1280, en van Gautsch Industrieele Maatschappij voor gas- en electricifeitswerken bedragen van 1500 en 750. Deze bedragen had hij aangeno men, wetende dat ze hem gesc'honken waren ten einde te handelen in strijd met zijn plicht, subs, wetende dat men verwachtte dat hij in strijd met zijn plicht iets zou doen fo nalaten De verwachting was dat door zijn bemidde- •ling leveranties zouden worden gegund, niet Kbemoeilijkt zouden worden en geen goederen afgekeufd. Na het getuigenverhoor eischte het O.M anderhalve maand gevangenisstraf. UITLOKKEN VAN MISDRIJF. Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft een 48-jarigen logementhouder uit Eindhoven tot 3 jaar gevangenisstraf veroordeeld overeenkomstig het vonnis der rechtbank wegens het uitlokken van diefstal met in- braak, gepleegd in onderscheidene Brabant- sche gemeenten. De advocaat-generaal had 5 jaar gerequi- reerd. MISHANDELING DOOR POLITIE. Het gerechtshof te Amsterdam heeft in de strafzaak tegen de politie-agenten B. van den Hazel en F. van der Ploeg ,die in hooger be roep waren gekomen van een vonnis van de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank, ■waarbij zij wegens voortgezette mishande- jling van een student veroordeeld werden resp. tot 1 maand en tot 3 maanden gevange nisstraf, het onderzoek niet vollecfig ver- iklaard. Het zal worden hervat op Dinsdag 6 (November a.s., des voormiddags 10.15 uur, ['Een aantal nog niet door het Hof gehoorde jgetuigen zal worden gedagvaard. HET INSULINDE-GESCHIL OPGELOST. Gistermiddag te 4 uur hadden in de studie yan het hoofdbestuur der posterijen en tele- Igrafie de Leidsche professoren Flu, Kan en 'Koolemans Beynen, benevens de beer Ruys directeur van de Rotterdamsche Lloyd, een Hangdurig onderhoud met de Indische ge- neesheeren prof. De Lange, dr. Olivier, dr. Elshout en dr. Knapper ,terwijl in Indie mede aanwezig waren eenige vertegenwoor- digers van de Rotterdamsche Lloyd. De gerezen kwesties betreffende de ziekte gevallen op de „Insulinde" werden in het telefonisch kruisgesprek uitvoerig bespro- ken, waarbij alle gerezen misverstanden tus schen den Nederlandschen en den Indischen Geneeskundigen Dienst uit den weg werden Igeruimd. ONRECHTMATIGE OPSLUITING IN EEN KR ANKZINNIGENGESTICHT Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch zijn gisteren de pleidooien gehouden in de zaak van kapitein van B. tegen dr. v. S., aan wiens verklaring zijn voor onrechtmatig gehouden opsluiting in een krankzinni- gengesticht, te wijten zou zijn geweest. Voor den eischer (kap. v. B.) trad op mr. Frima uit Groningen, voor den geneesheer mr. v. d. Meulen. De uirspraak is bepaald op 13 Nov. MOORD TE ZUID-LUTTE Tn den laten avond van den lsten Ju'li had in de buurtschap de Lutte, onder Olden- zaal, een misdaad plaats, waarvan Johannes Hendrikus Haaiman het slachtoffer is ge- yvorden. De moordenaar, de 20-jarige Her- manus Josef K., bakkersknecht te Losser, die yoordien nooit met de politic in aanraking is geweest, had in den vorigen winter een kwestie gehad met Haaiman, omdat deze praatjes over hem had rondgestrooid en hem Jbovendien met zijn beide broers had mishan- deld. In den avond van den lsten Juli be- vonden verdachte en Haaiman zich op een tbruiloft ten huize van G. J. Zanderink, waar verd. Haaiman de hand ter verzoening reikte H. wilde hierop niet ingaan, doch gaf K. 'een slag in het gezicht, waardoor deze een bloedneus opliep. Verdachte trok hierop zijn mes, doch zijn vrienden hielden hem tegen en een van hen nam het mes af. Verdachte dronk dien avond evenals alle gasten een flinken borrel en kreeg in den loop van den avond nog verschillende plagerijen van H. te slik- ilken. Inplaats dat zijn vrienden hem beletten .te vechten, gaven zij hem het mes terug en wezen hem nog eens nadrukkelijk op de vele beleedigingen, die H. hem al had toege- voegd. Verd. werd steeds boozer en op een ge- geven oogenblik liep hij op den niets kwaads ■vermoedenden Haaiman toe, dien hij in het jhart stak, tengevolge waarvan deze onmid- dellijk overleed. De zaak kwam gisteern onder zeer groote belangstelling van het publiek voor de rechtbank te Almelo voor. Nadat tien getui- gen a decharge gehoord waren, eischte het D. M waargenomen door mr. Blok, wegens inoord tien jaar gevangenisstraf. DE MOORD IN DE KROEG. Voor de rechtbank te Maastricht heeft ierecht gestaan J. D., 39 jaar, woon- vagenbewoner, ter zake van mishandeling, ten dood tengevolge hebbend, van M. C. Jeussen, huisyrouw van Salden. Bij een woordenwisseling in de herberg van Salden aan den Limbrichterweg te Sittard had ver dachte, in een vlaag van woede, eerst Salden zelf verwond en daarna de vrouw met een mes in den hals gestoken, tengevolge waar van zij is overleden. Tot het hooren van nog eenige getuigen werd de zaak uitgesteld tot 23 October. DE SCHOOLKWESTIE IN DE GEMEENTE ENGWIRDEN. Het bestuur der Luinjebcrder Schoolvereen. voor het stichten van een bijz. neutrale school, dat door de beslissing van de Kroon recht verkreeg voor financieelen steun uit de gemeentekas, vraagt thans haar een 30-tal tweepersoons schoolbanken in hur? af te staan. De vereeniging houdt thane n een door haar gehuurd gebouw. B. en W. deelen mede, dat ?.ii eti vrijheid vinden aan de vraag te voldoen en advisee- ren aan het Schoolbestuur in antwoord op zijn adres mede te deelen, dat aan zijn ver- zoek niet kan worden voldaan, tenzij aan- vaard wordt de ook voor hulpschool aangebo- den lokaliteit van de school te Spitsendijk, waar een ledig lokaal disponibel is. Men zal zich herinneren, dat deze school- kwestie alleen haar ontstaan te danken heeft, omdat ouders van leerlingen der nu opgehe- ven openbare school zich verzetten tegen de nieuwe schoolregeling, waardoor hun kinde- ren aangewezen verden de nieuwe school te Spitsendijk te bezoeken. EEN ONGELUKSVOGEL. Een Hollandsche weduwe, gewoond heb- bende te Deurne, was door de rechtbank van Antwerpen veroordeeld tot 6 maanden gevan genisstraf, wegens mishandeling, overtreding van de wapenwet, enz. Tengevolge van die veroordeeling werd de vrouw onmiddellijk uit het land gebannen en over de Nederland sche grens gezet. In Nederland gekomen, wou zij een her berg overnemen, doch op het oogenblik dat de akte zou geteekend worden, kwam de Ne derlandsche fiskus wij zijn niet alleen met zooiets geschoren, doet het „Hbl. van Ant werpen", waaraan dit bericht is ontleend, hierbij opmerken er tusschen en zeide: „Gij moogt geen zaak hier overnemen, zoo- lang ge hier niet regelmatig ingeschreven staat". De vrouw begaf zich naar het stad- huis om zich te laten inschrijven, maar daar werd haar toegevoegd: Madame, gij bestaat niet voor ons Gij kunt geen irischrijving bekomen, zoolang gij niet afgeschreven zijt daar waar ge vandaan komt." De weduwe schreef aanstonds naar het ge- meentebestuur van Deurne, om die afschrij- ving te bekomen, doch zoo gaat dat maar niet. Men antwoordde haar: „Mevrouw de wet verbiedt ons u af te schrijven, alvorens ge uw achterstallige belastingen voldaan hebt!" Dit was te sterk voor de rampzalige wedu we. Zij kwam zelf naar Deurne, om haar be- lastingbiljetten af te halen en te betalen, maar toen kwam de politie en zeide tot haar: „Ma- dame, gij zijt uit het land verbannen en ge moogt hier dus niet terugkomen. Wij sluiten u op voor banbreuk. En aangezien ge nu toch hier zijt, kunt ge meteen even de 6 maanden gevangenisstraf uitzitten, die ge hier voor uw uitzettiug opgeloopen hebt." De rechtbank veroordeelde haar tot 14 da- gen gevangenis. DE NIEUWE ZENDINGSFILM. De nieuwe zendingsfilm van de Buiten- gewesten in Ned. Indie kon onlangs voor de zendingsautoriteiten proefdraaien. Ook de- zen keer weer is er een pakkende naam voor gevonden: Melawan Gelap, hetgeen betee- kent „Strijd tegen de duisternis". Wat de cultureele beteekenis van de film is, komt in deze film nog sterker tot uiting dan in de Warta Sari-film. Wanneer men het groote verschil ziet tusschen b.v. de school- kinderen en het op vele plaatsen nog half wilde oudere geslacht (zooals o.a. op Nieuw- Guinea) of de onrust van de geestenbanners en de rust van een zendingsziekenhuis, dan komt men wel diep onder den indruk van de ontzaglijke beteekenis van het zendingswerk. CONFLICT TULIANASCHOOL AMSTERDAM. In de Fahrenheitbuurt te Amsterdam is Maandagavond een vergadering gehouden van ouders, die kinderen op de Julianaschool hadden, voor het bekende conflict was ont staan tusschen bestuur en hoofd der school. De voorzitter, de heer J. Knol, gaf een uit- eenzetting yan den stand van het conflict. Op 1 October is op staanden voet ontslag ver- leend aan het hoofd der school, omdat het schoolhoofd: le. de school in miscrediet heeft gebracht; 2e. geen eerbied heeft betoond voor het schoolbestuur; 3e. pogingen zou heb ben aangewend, een nieuwe school te stichten. Dit ontslag, dat door het bestuur niet met al- gemeene stemmen verleend werd, zal, naar spr.'s meening in hooger beroep vernietigd moeten worden, omdat het niet mogelijk zal zijn dat iemand, tweemaal voor een zelfde feit gestraft kan worden. Ook volgens de acte van aanstelling van het schoolhoofd kan hij niet op staanden voet ontslagen worden. Voor spr. staat dan ook vast, dat de Com- missie van Beroep, die eerst uitspraak in de voorafgaande schorsingszaak moet doen, dit ontslag niet kan bekrachtigen. Alle pogingen om het conflict bij te leggen en te bemiddeien stuitten af op den onwil van het bestuur of liever: op die van een persoon, den voorzitter, den heer D. de Ridder. Spr. zei, dat het schoolbestuur inzake het conflict niet vrij uitgaat. Wordt het onslag door de Commissie van Beroep bekrachigd dan hangen er meer. Dan is er den vol- genden dag een aanklacht tegen het bestuur bij de justitie. Besloten werd na eenige discussie het vol- gende schrijven te zenden aan de Commissie van Beroep, die de ontslagkwestie wederom behandeien zal. De ouders geven te kennen, dat zij tot hun groot leedwezen vernomen hebben, dat door hetbestuur der Prinses Julianaschool thans weer aan het hoofd, oneervol ontslag is ee- geven; dat zij van het begin af aan steeds gepoogd hebben het bestuur tot andere inzichten te brengen, overtuigd als zij zijn, dat met een minimum goeden wil van de zijde van het Bestuur deze zaak reeds lang van de baan ware geweest; dat zij echter steeds op den grootst moge- lijken onwil bij dat bestuur zijn gestuit; dat dit bestuur na de vernietiging van het ontslag door de commissie op 16 Juni j.l. zich heeft weten te doen herkiezen door een menig- te menschen, die hoegenaamd niets met de school te maken hadden, doch die het bestuur tot leden der schoolvereeniging heeft weten te werven door voor te geven, dat de ouders van de school een „school met de roode vlag crop" wilden maken; dat de ouders echter nooit van eenig be- zwaar tegen den grondslag der school hebben doen blijkenintegendeel hebben zij steeds verklaard, zoowel mondeling als schriftelijk, in geen enkel opzicht te willen tornen aan dien grondslag, maar dat het hun enkel en alleen te doen is geweest en nog is om het be- houd van het hoofd der school; dat zij, voor zoover zij als protest tegen de houding van het bestuur, hun kinderen van de Julianaschool hebben genomen, niets liever willen dan nun kinderen zoo spoedig mogelijk die school weer te laten bezoeken dat zij steeds het belang van de Juliana school hebben gezocht en nog zoeken, vooral ook, waar nu van de zijde der tegenstanders van de Christelijke school op alle manieren propaganda wordt gemaakt voor een open- bare school in deze buurt en druk werk wordt gemaakt van het verzamelen van handteeke- ningen ten gunste van zulk een openbare school dat zij er ook de bijzondere aandacht op vestigen, dat door de nieuwe formatie door overmacht in het thans zittend bestuur, het oude dagelijksch bestuur zonder eenigen twij fel de leiding heeft en voortzet haar wel over- wogen plan om tot oneervol ontslag van het schoolhoofd te geraken dat niet minder gewichtig is de omstandig- heid dat met het leden werven en afvoeren van leden zeer willekeurig is gehandeld, het geen met vele feiten is te staven; dat zij meenen, dat zulks alsnog is te voor- kemen, indien het schoolhoofd weer spoedig in zijn functie zou kunnen worden hersteld. Redenen waarom zij de commissie eerbiedlg verzoeken de zaak van het schoolhoofd in het welbegrepen belang der school zoo spoedig mogelijk te willen onderhandelen." HET SPELLINGVRAAGSTUK. Op het dcode punt Men heeft ons gevraagd, zegt het Hbld., naar den stand van het spellingvraagstuk. Indertijd heeft een commissie van onderwijs- inspecteurs, een zoogenaamde dienstcommis- sie, die alleen den minister van advies dient en dus geen publiek rapport uitbrengt, de mogelijkheid van invoering eener gematigde vereenvoudiging der spelling op de -scholen bestudeerd. Haar voorstellen zijn ten deele door den minister van onderwijs in den mi- nisterraad gebracht, maar konden destijds, als wij wel zijn ingelicht, daar geen meerder- heid vinden. Het vraagstuk der herziening van onze spelling is daarmede op het doode punt gekomen, waar het weer van afgebracht kan worden door een parlementaire actie bij de behandeling der onderwijsbegrooting in de Kamer in dit najaar. IProwiwciaal nietiws BERGEN. „KUNST NA ARBF.ID" JUBILEERT. 1903—1928. De oudste dilettantentooneelvereeniging alhier, „Kunst na Arbeid", heeft Zondag haar zilveren bestaansjubileum op feestelij'ke wijze en onder vele blijken van belangstel- ling gevierd. Tevens herdacht de huidige voorzitter van deze actieve vereeniging, >.le heer De Haan, zijn tienjarig voorzitterschap. Een dubbele reden dus om dezen tooneel- avond een feestelijk cachet te geven. De tooneelzaal van „De Rustende Jager" was door den heer De Jong voor deze ge- legenheid op smaakvolle wijze met palmen en planten versierd, terwijl voor het tooneel een dozijn fraaie bloemstukken het bewijs leverden van de belangstelling, welke er in Bergen voor dit jubileum bestond. De zaal was tot in de uiterste hoeken be- zet; velen hadden zich zelfs een plaatsje ge zocht in het aangrenzende tusschenzaaltje. Onder de aanwezigen waren vele genoo- digden, w.o. burgemeester mr. H. D. A van Reenen en echtgenoote, tal van oud-leden van K. n. A. en voorts vertegenwoordigers van de plaatselijke tooneel- en zangvereenigin- gen enz. De Bergensche Jasz Band speelde entre- acte muziek. De heer De Haan opende den avond met een woord van welkom tot alle aanwezigen?, in het bijzonder burgemeester van Reenen en diens echtgenoote. Spr. dankte alle vereeni gingen voor de sympathie, de vereeniging K. n. A. bewezen. Een speciaa! woord van dank en welkom richtte spr. tot de aan- wezige oprichters en oud-leden van K. n A., waarbij spr. herinnerde aan de eerste ver- eenigingsjaren, welke de vereeniging in „Duinvermaak" doorbracht. Namens de oud-leden sprak de heer Kep- pel eenige woorden van gelukwensch tot de jubileerende vereeniging. Spr. herinnerde aan de gewaardeerde medewerking, die K. n. A. in de eerste jaien van haar bestaan mocht ondervinden van den heer Bruin van „Duin- vermaak" en van wijlen mevrouw van Reenen- Volter, toentertijd beschermvrouwe der ver eeniging. Daar de vereeniging thans van deze krachtige hulp verstoken is, doet spr. een beroep op de Bergenaren, om K. n. A daadwerkelijk als lid of donafeur te steunen. Hierna werd opgevoerd het driebedrijvig, nieuwe blijspel van den bekenden tooneel- auteur Gerard Viclen „Zenuwpatienten", van welk tooneelstuk alhier de premere ging. Zenuwpatienten is een lastig speelstuk, doch K. n. A. heeft er onder de bekwame regie van den heer Adr. Schoen een lof- waardige vertolking van gegeven. Een uit- voerige bespreking van het gepresteerde door de diverse acteurs en actrices willen wij achterwege laten; een uitzondering moeten we echter maken voor het natuurlijke en vlotte spel van mej. Nel Ivangh en het ge- slaagde karakterspel van den heer de Haan in de hoofdrol. Overigens hebben alle spelers en speel- sters zich met veel toewijding van hun taak gekweten. Het publiek heeft zich Vostelijk ge- amuseerd1 en was gul met applaus. Na de opvoering van het stuk trad de re- gisseur, de heer Adr. Schoen naar voren om met enkele toepasselijke woorden den heer De Haan met zijn tienjarig voorzitterschap te gelukwenschen en te huldigen. Namens de leden bood spr. een geschenk aan in den vorm van een barometer. Mej. Nel Ivangh, die reeds vele jaren haar beste krachten aan de vereeniging wijdde, ontving een welver- diende bloemenhuldfe. Een aardig moment was het, toen de in heel den omtrek welbekende souffleur, de heer Joh. Kesselaar, uit zijn hokje werd ge- haald, om, als blij'k van waardeering voor de sinds lange jaren ondervonden medewer king, van de vereeniging een geschenk on der couvert in ontvangst te nemen Namens „De Rustende Jager" bood mevr. Diesfeldt een notulenboek met inscriptie aan. Ook bood1 men namens de oud-leden een bureau-telephoon-toestel aan. De heer Zwaan uit Alkmaar bood een bloemstuk aan, ter wijl tenslotte namens Bergen's mannenkoor de heer J. Koster eenige woorden van ge lukwensch sprak. De heer De Haan dankte met een enkel woord voor de vele blijken van belangstel ling. Ook wij willen van deze plaats een woord van gelukwensch en hulde brengen aan „Kunst na Arbeid", dat steeds stukken ten tooneele brengt, waarvan een ieder kan ge- nieten; reden waarom K. n. A. zich in zoo'n steeds stijgende belangstelling mag ver- heugen. Van harte roepen roepen wij de ver eeniging een „ad multos annos" toe. VernHden we nog, dat de avond besloten werd een het traditioneele bal onder de be- proefde leiding van den heer Jan Otten. Door de Berger-Hengelsportvereeniging „De Karper" werd Zo.idag, onder begun- stiging van fraai herfstweder, in de Dieps- meer een hengelwedstrijd op baars gehou den. Er werd door 19 personen aan dezen wedstrijd deelgenomen en in totaal 123 stuks baarzen gevangen. De uitslag was als volgt: le pr. A. Eriks, 2e pr. J. C. Punt, 3e pr. M. Dingerdis, 4e pr. D. Beeldman, 5e pr. J. Martin, 6e pr. H. G. A. Bakker, 7e pr. C. Mooij, 8e pr. R. Koopman, Premie voor de grootste baars Chr. Meijer. Evenals het vorige jaar wordt in deze gemeente weder een tuinbouw-wintercursus gehouden. Deze cursus, uitgaande van den R.K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond, afd. Alkmaar, is reeds aangevangen. SCHAGERBRUG. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is het cafe van den heer De Leeuw, bij de tramhalte't Buurtje, geheel afgebrand. Wei nig kon worden gered. Alles was verzekerd. HE1LOO. Verschenen is Staatsblad No. 376, waarin besluit van den 20sten September, tot onge- grondverklaring van het beroep van den raad der gemeente Heiloo tegen het besluit van Ged. Staten van Noordholland van 19 Januari 1927, betreffende aanschaffing van schoolboeken ten behoeve van de roomsch- katholieke bijzondere meisjesschool te Hei loo. HENSBROEK. Het korte doch hevige onweer, dat Dinsdagavond over ons dorp en het daar aan grenzende Obdam trok, heeft alhier een sto ring in het electrisch net veroorzaakt, zoodat heel den avond het licht op halve sterkte brandde, terwijl in Obdam het transformator- gebouwtje.werd raakgeslagen, waardoor heel wat materieele schade werd aangericht. Zoo ook aan het station aldaar, waar een hek werd vernield en een gat in den muur gesla- gen werd. SCHERMERHORN. Maandagnacht is hier een inbraak ge pleegd. Uit een gesloten schuur van den heer K. Beets werden 2 rijwielen en een paar bokshandschoenen ontvreemd. Een der rij wielen was nog bijna nieuw. Bij den heer P. Pauw werd uit een gesloten schuur een rijwielplaatje van een rijwiel gestolen. De schuren zijn door verbreking van de krammen geopend. Later werden in het Swet, achter het erf van den heer Beets, twee rijwielen gevon den, n.l. het oudste ontvreemd, benevens een oud rijwiel met bagagedrager. Blijkbaar heeft de dief zich met het nieuwe rijwiel te- vreden gesteld en zijn eigen, benevens het oude gestolene in het water gegooid. De po litie stelt een onderzoek in. SCHOORL. Naar aanleiding van ons voorloopig be richt betreffende 't kinderkoor kunnen wij mededeelen, dat hiervoor groote belangstel ling bestaat. In haar op 1 October gehouden jaarverga- dering is dan ook door het koor tot oprich- ting besloten. ZUIDSCHARWOUDE. (Sept.) G e b o r e n Henriette Augusta, d. van Hendricus Johannes Erkamp en Guurtje Ivangh. Ondertrouwd Johannes Broersen en Catharina Floris. Gerardus Cornelis Admiraal en Cornelia Helena Kuilman. G e t r o u w d Gerardus Cornelis Admi raal en Cornelia Helena Kuilman. OUDKARSPEL. (Sept.) G e b o r e n Neeltje. d. van Jan Hink en Antje van Bergen. Dirk, z. van Corne lis Tuinman en Maartje Glas. Johanna, d. van Hendricus Simon Greuter en Aafje Hen- drika Mooij. Ondertrouwd: Jacob Bregman te ijpe en Neeltje Vlug alhier. Pieter Bruijn te Noordscharwoude en Grietje Rijkes alhier. Cornelis Bekker te Zuidscliarwoude en Lucia Cornelia van Kleef alhier. Jacob Hermanus Leendert van Son te Amsterdam en Guurtje de Jong alhier. G e h u w d Jacob Bregman en Neeltie Vlug. Overleden Cornelia de Zeeuw, 76 jaar, weduwe van Maarten Slooves. Antje Glas, 83 jaar, weduwe van Dirk Biesboer. WINKEL. (Sept). G e b o r e n Aagtje, d. van Cornelis Brouwer en Cornelia Kuiper. Marie Cor', nelia, d. van Jan Vethman en Cornelia Maria Waiboer. Jacob, z. van Jacob Schreuders en Dieuwertje Koger. Herbertus, z. van Pieter Beers en Aaltje Kamp. SCHERMERHORN. (Sept.) G e b o r e n Marie, d. van Jan Koster en Grietje Laan. Gerarda, d. van Gerrit Rus en Christina Gerdina van Dam. Ja- coba, d. van Jan Leegwater en Hendrica Jo hanna Kramer. Frans Joseph, z. van Ja cob Smit en Mina Johanna Richard. Dirk, z. van Pieter Los en Wiihelmina Rus. Overleden: Petrus Vendel, 55 jaar echtgen. van A. van Ophem. Johannes Moerbeek, 65 jaar, weduwnaar van A. Koe- lemeij. WARMENHUIZEN (Septemeber). G e b o r e n Johannes Cornelis, z. v. 'J, S. van Baar en M. A. van Lierop. Ariej z. v. C. de Groot en A. Kuiper. Theodorus Maria, z. v. C. Bakker en A. Jansen. Jo hanna Maria, d. v. A. P. Hoogeboom en A. M. Boekel. Nicolaas Cornelis, z. v. A. Mekken en S. C. R. van Baar. Reitje d. v! A. Nieuwland en G. Hopman. Rimke Eli zabeth, d. v. R. Sinnema en C. den Ouden. Overleden: Dirk Goudsblom, oud 51 jaren, z. v. C. Gondsblom en A. Bos. EEN KOFFER MET PRENTEN GESTOLEN. Gisteren stond een chauffeur met een per- sonenauto voor een woning aan de Van O1 debarneveltstraat te Rotterdam, om daar eenige koffers in te laden van een Engelsche handelaar in gravures en oude prenten. Reeds waren er twee koffers in den wagen en de chauffeur ging naar tooven om den derden koffer te halen. Toen hij weer op straat kwam bleek bet hem dat een der kof fers gestolen was. Hij waarschuwde een agent van politie en de agent stapte bij hem in den wagen en zij reden beiden de in de binnenstad liggende verkeersposten af ten- einde de agenten daar te waarschuwen. Een kwartiertje nadat de agent met den chauffeur aangifte was wezen doen bij den verkeersagent op het kruispunt Oldebarne- veltstraatCoolsingel, zag deze bedienaar van Rotterdams verkeerslantaarn een meneer die met een koffer in lijn twee wilde stappen, richting D. P.-station. De diender herkende den koffer als een van dezelfde soort als hij in de auto had zien liggen. Hij versperde het verkeer door het roode ,,stop" te doen schij- nen en toen stapte hij op den meneer met den koffer af en arresteerde hem. Op het politiebureau bleek dat in den kof fer inderdaad oude prenten en gravures ge- borgen waren, plus eenige kleedingstukken. Een van de prenten vertegenwoordigde een waarde van 350. De kofferdief is in bewaring gesteld. VERKEERSONGEVAL. Manadagavond had de timmerman v. 1 Molen te Zuidlaren het ongeluk in aanra king te komen met de vrachtauto van den heer Pen. De toestand van den heer van der Molen is ernstig, daar hij in de maagstreek getroffen werd. Daar de auto van den heer Pen, die stil stond aan den rechterkant van den weg, geen licht had, zag van der Mo len, toen hij op den motor gezeten, van Gro ningen kwam, niet tijdig welk gevaar hem dreigde. De motor werd ernstig beschadigd. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De vacature-van Lennep in Ged. Staten. De heer Jan ter Haar Jr. heeft aan d< Chr.-Hist. Statenlleden van Noord-Hollanij meegedeeld, dat hij op zijn toezegging, zict voor het lidmaatschap van Gedeputeerde Sta ten beschikbaar te stellen, is teruggekomea De Chr.-Hist leden hebben in verband daar- mee de volgende verklaring aan de Prote» tantsch-Christelijke Statenclub gezonden: De Chr. Hist, leden der Prot. Chr. Staten.- fractie, gelet op de mededeeling hunner anti- revolutionnaire medeleden, dat dezen den heer Bruch als candidaat voor de vacature. Van Lennep in het college van Gedep. Staten zullen stellen en zulks ongeacht het feit, dat het hier een tusschentijdsche vacature betreft en ongeacht den wensch van de meerderheid der Prot. Chr. Statenfractie, den heer Ter Haar te candideeren: betreurende deze han dling der minderheid, waardoor de eenheid der fractie ernstig schade zou kunnen liiden; overwegende evenwel, dat de heer Ter Haar in deze omstandigheden gemeend heeft, de belangen edr Prot. Christ. Statenfractie hoo ger te moeten stellen dan den uitdrukkelijken wensch zijner Chr. Hist, medeleden, en mits- dien verklaard heeft, op zijn aanvankelijke toezegging terug te komen en dus geen candi- datuur voor Ged. Staten te willen aanvaar- den; besluit de eandidatuur van den heer nr. A. Bruch te zui'en steunen. DE REDESBRIEF. Mevrouw B. van Leeuwen—Drost en de heer mr. M. W. G. van der Veur, te Middel- burg, zijn dezer dagen door den minister-pre sident, jhr. mr. De Geer, in particulier au- dientie ontvangen, ter aanbieding van den Nederlandschen Vredesbrief, welke door 1121 personen boven 21 jaar geteekend is. (Enkele Iijsten zijn nog in rondgang). De minister heeft daarbij toegezegd, den inhoud van den brief ter kennis te zullen brengen yan den Ministerraad en de minis ters individueel, speciaal zijn ambtgenoot van buitenlandsche zaken. DE LANDSTORMDAG TE DEN HAAO. Namens een achttal anti-militairisten, die wegens verspreiding van strooi-bi'jetten van anti-militairistiscbe strekking op 27 Septem ber j.l., den Nationalen Landstormdag, wer den aangehouden, is een aanklacht ter zake van wederrechtelijke vrijheidsberooving bij den officier van justitie bij de rechtbank t* Den Haag ingediend. Afsluiting- van abonnementen. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan der huid, indien men voor het inzeepen de baardopper- vlakte inwrijft met een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken, nemen de verzachtende Purol- poeder daarvoor. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80ct. Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6