DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Biflitenlanfii V ol ks un iire rsit eii. No. 2t& Dii nummer beslaal ait 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Ibonnementsprijs bij Yoornitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntiepr, 25 ct, p. regel, grootere letters nwtr plaatsrulmte Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster ZootiYoordam C9, Tel. Aritninlstr. No. 3. Itodactie No. 83* DOlDERDAIa Direcleur: G. H. KRAK. Hoofdredacteni Tj. N. ADEMA. tt OCTOBER Oageiijkscii owerzielit. het persincident te parijs. Wie speelde het document in han- den van Horan? Wat kunnen de gevolgen zijn van de actie tegen den Amerikaanschen journalist? Dinsdagmiddag heeft de Amerikaansche jaakgelastigde Armour te Parijs een bezoek afgelegd bi] den directeur voor politieke za- ken aan het ministerie van buitenlandsche zaken om namens zijn regeering inlichtingen in te winnen over de zaak-Horan. Deze jour nalist heeft zooals men weet den 21sten September in de „New York American", het groote orgaan, dat de typische vertegenwoor- diger van de „gele" pers van Hearst is, een brief gepubliceerd, waarin een overzicht van de bepalingen van het FranschBritsche vlootverdrag werd gegeven. De brief was ge- dagteekend 3 Aug. 1928 en door een afdee- ling van het Fransche departement van bui tenlandsche zaken als verirouwelij-k stuk tot de Fransche gezanten in de voornaamste hoofdsteden gezonden. Hij kwam op geheim- zinnige wijze te Parijs in handen van Hearst, die hem doorgaf aan Horan, den chef van het Parijsche kantoor van de Universal News Service, welke de bladen van Hearst bedient. Daar is de Fransche politie achter gekomen en nu is Horan beduid, dat hij binnen enkele dagen Frankrijk moet verlaten en nog blij mag zijn, dat hij niet vervolgd wordt wegens het in bezit hebben van een gestolen docu ment. Van wien kreeg Hearst r,u eigenhjk het do cument. Volgens de „Intransigeant" heeft het onderzoek uitgewezen, dat de vertrouwelijke circulaire door weinig fatsoen'lijke middelen in handen van den Parijschen vertegenwoor- diger is gekomen, hetgeen de Fransche regee ring niet ongestraft kon laten passeeren. In verband hiermede vermeldt de „Liberte" het gerucht, dat het document door een der ambtenaren van het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken, die den verantwoorde- Jijken minister en de regeering schade heeft willen toebrengen, Horan in handen gespeeld is. Een andere lezing zegt, dat het document door een Fransch en detective aan Horan ver- kocht is. In Fransche journalistische kringen vreest men, dat het geval, Horan ten gevolge zal hebben, dat de vertegenwoordigers der Ame rikaansche bladen naar Londen zullen ver- huizen om de Engelsche hoof-dstad tot Euro- peesch berichtencentrum voor Amerika te maken. Wat er met Horan verdter gebeurt, doet niet veel ter zake. Hij is slechts een tus- jchenpersoon geweest, maar de gezindheid van Hearst tegen Engeland en Frankrijk is er door het incident niet op verheterd. Horan zelf staat op het standpunt, dat hij met de openbaarmaking van het document een ver- dienstelijk werk heeft verricht en dat Frank rijk dankbaar moest zijn, dat hij er het wan- trouwen, dat in Amerika ten opzichte van de Fransche plannen bestond, door heeft verminderd, lets wat Brian-d in den gi'on-d van zijn hart wdl zal moeten toegeven. Zoo is het. Maar het gebeurde is toch ook een waarschuwing om maar liever tot open bare methoden terug te keeren en van open baarmaking van alles. wat nog niet bekend is, onderhandelingen te beginnen, waarin Ame rika van den beginne af gekend had dienen te worden, in-dien Frankrijk en Engeland zich met hun accoord werkelijk de verlichting van het ontwapeningsdebat ten doel hebben steld. CHINA. DE NATION ALE REGEERING. De eedaflegging. De voorzitters der vijf joeans of raden, .faaruit de nieuwe Chineesche regeering be- staat, hebben gisteren te Nanking den eed afgelegd. De dag werd over het geheele land als na tional feestdag gevierd. v Het incident van Nanking. Het accoord, hetwelk net Fransch-Chinee- 5cbe incident te Nanking bijlegt, is in groote lijtien gelijkluidend aan de overeenkomsten, Welke met Engeland en Amerika zijn geslo- ten. China betuigt zijn 1-eedwezen en Frankrijk herhaalt zijn belofte tot het herzien der ver- dragen. EEN OPSTAND IN KANSOE. Tweehonderdduizertd Ctuneezen vermoord. Bit New York wordt aan de „Times" ge- Seind, dat de hulpcommissie voor de sla'ht- offers van den hongersnood in China uit Lantjousfoe, de hoofdstad van Kansoe, een bericht heeft ontvangen, meldend dat de Mohammedaansche bevolking van Kansoe in opstand is gekomen en 200.000 Chinee- zen heeft vermoord en verscheidene dorpen heeft in brand gestoken en geplunderd. Sedert de aardbeving van het vorig jaar, waarbij 35.000 personen werden gedood en 100.000 tot de grootste armoede vervielen, is Kansoe door een reeks calamiteiten be- zocht. De oogsten mislukten en hongersnood trad in een groot deel der provincie in. Tegen het midden van den winter zullen de voorraden geheel zijn uitgeput. Thans is de Mohammedaansche bevolking in gekomen. De Mohammedanen vormen een derde deel der bevolking. De beweging.had aanvankelijk een ongeorganiseerd karakter, doch plantte zich voort als een vuur en is thans een opstand geworden van de soopt als in de vorige eeuw de bevolking reeds verscheidene malen heeft gedecimeerd. Dui- zenden soldaten zijn naar de provincie ge zonden om den opstand te onderdrukken, doch men vreest, dat deze troepen den hon gersnood nog zullen verergeren. ENGELAND. CHURCHILL ALS BOUWVAKARBEIDER. Een pond per week als hij mee staakt! Men herinnert zich, dat Churchill afge- loopen zomer meegemetseld heeft aan den bouw van een villa'tje in Kent. Dezer dagen heeft hij van den burgemeester van Batter- sea, die secretaris is van den bond van bouwvakarbeiders in Groot Londen, een uitnood.iging gekregen om lid van de vak- vereeniging van metselaars te worden. Churchill heeft geantwoord, dat hij zich weliswaar niet tot de volkomen deskundige metselaars rekende, maar dat hij juist daar- om met des te grooter genoegen als vol- waardig arbeider in de vakvereeniging zou opgenomen worden. De 5 shilling entree- geld, die ieder nieuw lid betaalt, stuurde hij met het antwoord erbij. Gisteravond is de minister door het bestuur dpr plaatselijke vereeniging als lid voorgedragen en aange- nomen. Zijn wekelijksche bijdrage werd vastgesteld op 9 stuiver, maar daarvoor zal hij ook het voorrrecht genieten van een uit- keering van een pond per week, ingeval van uitsluiting of een door het vakvereeni- gingsverbond uitgeschreven staking! AUTO-ONGELUK OP DE HUWELIJKS- REIS. Baron en baronesse von Steegen ded-en, na hun te Londen gesloten huwelijk, een tocht door Worcestershire, waarbij hun auto om- sloeg. Zij werden b-eiden gewond en worden te Broadway in Worcestershire verpleegd Hun toestand moet vooruitgaande zijn. Hun huwelijk had groote belangstelling gewekt, daar gezegd wera dat baron von Steegen een bloedverwant van den gewezen Duitschen keizer was. De zevenendertig- jarige bruid moet de laatste afstammelinge zijn van de oude familie Delabere, die van de middeleeuwen af tot voor korten tijd te Southam Delabere heeft gewoond. De Fran sche tak van de familie is verwant met de vrouwelijke Hjn van het huis Orleans en d-e baronnesse, voor haar huwelijk Lady Alison is de laatste afstammelinge uit deze lijn. EXTRA-TREINEN VOOR PGSTDUIVEN. Te Bournemouth werd kort geleden wedvlucht voor postduiven gehouden, waar- aan 15.000 van deze dieren deelnamen. De Midland Railway moest hiervoor van Preston een extra-trein laten loopen, be- staande uit waggons met doorgang,^ om de geleiders gelegenheid te geven de dieren ge- durende den rit te verzorgen. Tijdens het seizoen van April tot Septem ber, wanneer geregeld groote wedvluchten gehouden worden, is het voorgekomen dat op een dag 16 extra duiventreinen liepen. EEN „RECORD-HAAI." Een Duitsche treiler heeft Dinsdag te Aberdeen den grootsten haai afgeleveyd, die ooit op de treilervangst bemachtigd is. Het monster was 9.62 meter lang (32 Eng. voet en woog 600 kilo. De grootste haai, die tot nu toe gevangen was, is voor eenige jaren te Grimsby ingeleverd en was Ski M .lang en woog 560 kilo. ITALIe BLOEDIG INCIDENT IN EEN GEVANGENIS. In de gevangenis te Foggia heeft een bloe- dig voorval plaats gegrepen, dat naar alle waarschijnlijkheid verscheidene slachtoffers zal eischen. Een wegens moord tot 30 jaar gevangenisstraf vero-ordeelde Siciliaan ge- raakte met zijn medegevangenen aan het twisten, omdat hij beweerde, dat zij zijn bed gebroken hadden. De woordenwisseling ein- digde hiermede, dat de moordenaar een dolk greep, over welks herkomst men nog in het duister tast, op zeven zijner medegevangenen afstormde en alien zwaar verwondde. Drie der gewonden verkeeren in levensgevaar. MUSSOLINI OVER DE PERS. De ltaliaansche bladen zijn vrijer dan de pers waar ter wereld! Bij de ontvangst van de leiders van ze ventig fascistische dagbladen heeft Musso lini verklaard: Bij een alles omvattend regime, gelijk het uit de zegevierende revolutie ontstane Fas- cisme moet zijn, is de pers een bestanddeel van het regime en een kracht in zijn dienst. Daarom is de geheele ltaliaansche pers fas- cistisch, en moet zij er trotsch op zijn uan- eengesloten onder fascistische vlag te strij- den. Aan de oude klachten over de onder- drukking der persvrijheid wordt geen ge- loof meer gehecht. De meest vrije pers der geheele wereld is de ltaliaansche pers. El ders zijn de bladen afhankelijk van finan- cieele groepen, van partijen, of personen, elders bestaat hun schrale taak in het koo- pen en verkoopen van opwindende berich- ten, welker herhaalde lectuur tenslotte bij het publiek een soort afgestompte overver- zadigheid teweegbrengt. De ltaliaansche journalistiek staat vrij, want zij dient slechts een zaak, een staatsorde. Zij is vrij omdat zij binnen de wetten van het regime haar controleerende, critische en vooruitstreven- de werkzaamheid kan uitoefenen, zooals zij dit ook doet. Ik betwist ten sterkste dat de ltaliaansche pers eenvormig is. Wie de bui tenlandsche bladen uit alle landen der wereld leest, weet hoe droog ejj sterotiep de pers tot in de kleinigheden daar is. STORMWEER. In geheel Italie heerscht stormachtig weer. Te Rome richtte de storm hier en daar schade aan. De treinen RomeMilaan hadden eenige uren vertraging wegens het breken van een electrische geleiddraad. In Zuid-Italie zijn ook wolkbreuken voor gekomen. ARABIe. EEN OP STAN DIG SJEIK. Een strafexpeditie in voorbereiding Volgens berichten uit Djeddah is Sjeik I-bn "adl, het hoofd van de Beni Malik, een mach- tige secte van den Harbstam, in den Hedzjas ten O. en N.O. van Medina, in opstand tegen ret gezag van den koning der Wahabieten, aldus wordt uit Alexandria aan de „Times" gemeld. Toen Ibn Fadl's zoon werd gedood door een man van een anderen stam, verzocht de Sjeik den koning last te geven, dat de moordenaar zou worden gestraft volgens de Mohammedaansche lex talionis (het eigen recht). De koning antwoordde, dat het in de gegeven omstandigheden voldoende was, zoo een zoensom werd betaald. De Sjeik echter weigerde daarmede genoegen te nemen en ging over tot het weigeren van het betalen van belasting aan den koning. De koning zou thans een strafexpeditie tegen den halsstar- rigen Sjeik voorbereiden om hem tot rede te brengen. Andere stammen zouden met groote belangstelling uitzien naar den uitslag van de strafexpeditie. TSJECHO SLOWAKIJE. DE AMERIKAANSCHE VRIJHEIDSKLOK. Blijkt een kippenhok geworden. De Praagsche correspondent van de „Voss Z." doet het volgende merkwaardige verhaal ov r het verdwijnen en terugvinden van het afgietsel van de Amerikaansche vrijhei-dsklok, welke op 4 Dec. '20 de vrijheid van de onder- di'ukte volken van Europa inluidde. De voorgeschiederis. In de z.g. onafhankel-ijkheidszaal te Phila delphia, zoo genoemd naar -de onafhankelijk- heidsverklaring van 177b, bevindt zich de Liberty Bell". Als vertegenwoordigers van de onderdrukte volken in Europa verga-derden indertijd in die zaal Masaryk voor de Ts-je- chen, Paderewski voor de Pol-en, Zatkcvitsj voor de Oekrajieners. Tijdens een dier conferences schonken de Amerikanen -dezen vertegenwoordigers een afgietsel van de Liberty Bell, hetwelk vervol- gens na het einde van den oorlog plechtig naar Tjecho-Slowakije werd overgebracht. De eigenlijke geschiederis, Enkele weken geleden kwam een Tsjec'hisch Amerikaan, Frank J. Tuma uit Philadelphia, te Praag, bracht een bezoek aan den direc teur van de Amerikaansche T.S. Bank, Am brose, stelde zich voor a'ls Amerikaansch bur ger en vroeg belangst-ellend naar de T.S. vrij- heids-klok, waarvoor hij en vele andere Ame rikaansche burgers gelden hadden beschik- baar gesteld. Het bleek, -dat de bankdirecteui1 zijn bezoekers niet kon iniichten slechts had hij gehoor-d, dat de klok ergens in het oostelijk deel van het land verdwenen moest zijn. Van de autoriteiten in de streken kwam op navraag het lakonieke antwoord, dat zij van niets wisten. Op het congres van den bond der kerken te Praag, door vele Amerikanen bezocht, werd ook naar de klok gei'nformeerd, met een zelf de resultaat. Met grooten ijver heeft toen de vroegere Amerikaansche vice-consul in Reichenberg thans vertegenwoordiger van de „New York Times" in Praag, Edward Heyn, de zaak ter hand genomen. Deze kwam bij zijn nasporingen ten slotte in aanraking met een houthandelaar, -die be weerde, dat de klok in een sta-dje in Karpa- tho-Rusland was opgeborgen. De heeren Heyn en Ambrose gingen erheen en vonden werkelijk op het erf van een der autoriteiten de klok, dik onder het vuil en door de kippen tot verblijfplaats uitverkoren. Met moeite werd door de bezoekers het op schrift ontcij ferd: Proclamatie van de vrijheid in -de ge heele wereld voor al haar bewoners, 26 Oct. 1918. De beide Amerikanen zochten den gouver- neur, dr. Beskid, op, die zich verontschuldig- de voor een dergelijke behandeling van de klok, maar hij beschikte niet over de noodige middelen om haar behoorlijk onder dak te brengen. Hij had het afgietsel ontvangen uit de handen van zijn voorganger, dr. Zatkovisj, een -der vertegenwoordigers te Philadelphia In '24 had hij dezen geschreven wat met de klok moest gebeuren, maar had nooit ant woord gekregen. Op een dergelijke vraag aan de T.-S."regeering had hij ook geen bescheid1 ontvangen. Bij zijn onderzoek had de heer Heyn ook vernom-en, dat de heeren te Philadelphia had den afgesproken, dat de vrijhei-dsklok gedu- rende zes maanden in het bezit van Tsjescho- Slowakije zou zijn, en dan ook bij de Polen, Oekrajieners, Litauers, Roemeniers en Zuid- Slaven gelui-d moest worden. Tot dusver schijnt zij haar stem slechts te hebben laten hooren op r,J"* 'on K" lin; in Tsjecho-Slowakije. e beide Amerikanen hebben de regeering medegedeeling gedaan van het terugvinden van de klok, waarop zij de toezegging kregen, dat gezorgd zal worden voor een behoorlijke opberging te Praag. De correspondent besluit dit verhaal met de vraag, of de Liberty Bell op 28 Oct. a.s. geluid zal worden bij de herdenking van het feit, dat tien jaar geleden Tsjecho-Slov/akije de onafhankelijkheid verwierf. DE RAMP TE PRAAG. Communistische relletjes. In den loop van den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben op verschillende punten de stad communistische samenscholin- 1)E VOLGENDE WEEK beginnen de cursussen KARAKTERKUNDE, DINSDAG 16 OCT. AUTOMOBIELMOTOR, DONDERDAG 18 OCT. SCHRUFT TUDSG IN. Zie pro.&ramma, gratis verkrijgbaar. van gen plaats gehad, waartegen door de politie onverwijld werd opgetreden. Hierbij werden een communistisch afgevaardigde en een communistische senator gearresteerd. Op instignatie van de communisten werd hedenochtend te 11 uur op een groot aan- tal bouwwerken het werk neergelegd, De arbeiders begaven zich bij groepen tegelijk naar het Havlitsjek-plein om aan een betoo- ging deel te nemen. De politie joeg evenwel de optrekkende menigte met sabels en gum- mistokken terug, waarbij nog een aantal ar- restaties verricht werden. Het aantal slachtoffers. Naar uit Praag wordt gemeld, werden er tot gistermiddag vijf uur 17 dooden onder het puin van het ingestorte huis te voor- schijn gehaald. In den loop van den dag zijn er nog drie zwaargewonden in het zieken- huis verleden, zoodat het aantal slachtof fers thans reeds 22 bedraagt. Men gelooft, dat er nog 26 arbeiders onder de puinhoopen begraven liggen. Nog enkele bifzonderheden. Aan Wolffberichten ontleenen wij nog de volgende bijzonderheden; Tengevolge van de groote moeilijkheden bij het opruimingswerk zal dit waarschijn- lijk nog eenige dagen in beslag nemen. Woensdagavond 9 uur was het trottoir voo.r het ingestorte huis zoo goed als geheel vrij- gemaakt. De verantwoordelijke architect heeft toe- gegeven, dat aan de bereiding van het be- ton niet steeds voldoende zorg werd be- stefccL De president der republiek heeft 150.000 kronen geschonken voor de nagelaten _be- trekKingen der dooden en voor de andere slachtoffers. Het B.T.A. meldt nog, dat bij het red- dingswerk meer dan 30 personen werden gewond. De minister van openbare werken kon- digt aan, dat binnenkort nieuwe bepalingen zullen worlen bekend gemaakt nopens de werkzaamheden in gewapend beton. ZIEKTEGEVALLEN OP MAILSCHEPEN. Op de „Tjeremai" en andere schepen hebben zich weer ernstige ziektegevalien voorgedaan. Een Aneta-telegram meldt: Aan boord van de dezer dagen in Indie aangekomen „Tjeremai" van de Rotterdam- sche Lloyd hebben zich ziektegevallen voor gedaan. Nadat tot vlak voor aankomst te Colombo alles normaal was gegaan, werd het zoontje van een der eerste klasse fas- sagiers ziek. Hij had angina en was spoedig hersteld, maar na Singapore kreeg hij weer vrij hooge koorts met exantheem, terwijl ook zijn zusje en een heer angina bleken te hebben, echter zonder exantheem. Het zusje is hersteld, maar het jongetje en de heer zijn te Batavia in het ziekenhuis opgenomen respectievelijk in het Militair Hospitaal en in de C. B. Z. Alles waarmede deze zieken in aanraking zijn geweest is te Batavia van boord gehaald en ontsmet. De ziekenhutten werden afge- sloten en zullen te Soerabaja ontsmet wor den. De bemanning is voor de verdere reis onder streng toezicht gesteld. Van de be manning der „Tjeremai" is een gedeelte af- komstig uit het personeel van de „Insulin- de", dat in Nederland gedurende zes weken onder controle is geweest en dat dus reeds tien weken van de „Insulinde" af was, voor- dat het eerste ziektegeval zich aan boord van de „Tjeremai" voordeed, terwijl van dat „Insulinde"-personeel geen van de in landers ziek is geweest en van de twintig Europeanen slecht een gedurende de kust- reis ziek was, doch spoedig herstelde, wat dus plaats had veertien weken voor de ge- vallen aan boord van de „Tjeremai". Gebleken is, dat aan boord van andere schepen dezelfde ziekte zich heeft voorge daan, onder anderen aan boord van de ,,P. C .Hoofd", waar ernstige gevallen zouden zijn voorgekomen, voordat de gevallen aan boord van de „Insulinde" bekend zijn g raakt. DU1TSCHLAND. PLATVOETEN. In de Deutsche Med. Woch. kornt een me- -dedeeling voor 'van dr. Muska-t, die erop wijst, welk een groot so-ciaal euvel de platvoet is, (hij noemt ze zelfs een volksziekte) en hoe weinig wij nog tegen dit euvel ons te weer stellen. U'it statistieken blijkt, dat deze afwij- king niet speciaal bij de bewoners van West- Europa voorkomt, maar overal in de wereld wordt gevon-den, in alle landen, onder alle ra-ssen en volken, bij alle beroepen, op elken leftijd en bij beide geslachten. Dr. Muskat sche autoriteit, die zegt, dat er bijna geen ziekte is, die zooveel sociale ellende met zich meebrengt als de platvoet. Dat moge nu lich- telijk overdreven zijn, zekei is dat een groot aantal menschen voor het door hen gekozen beroep ongeschikt zijn en dikwijsl ook afge- keurd worden, omdat zij aan platvoeten lij- den. In Amerika is men nu zoover, dat men op de afwijking op de school gaat letten; men vult bij ieder kind een lijst in, waarin _ge- vraagd wordt naar allerlei dingen, die de oorzaak kunnen zijn van de platvoet (aard v. d. schoen, vorm van de voet enz.). De Ame rikanen hebben reeds speciale instituten en scholen ingericht voor voetgeneeskunde (Po- diatrie) waar werkelijk gestudeerde menschen onderricht geven over de oorzaken van da platvoet en de middelen om haar te voorko- men. IN DE VAL GELOOPEN. De justitie te Aken was meldt een Wolff-telegram uit die stad door een ano- niem schrijven op de hoogte gebracht van een heime distilleerderij te Mersch bij Julich, houders van de distilleerderij wisten even wel door een vlucht naar ons land zich aan den greep der justitie te onttrekken. Twee Eiuitsche rechercheurs, die op het spoor der vluchtelingen gekomen waren, huurden een kamer in hetzelfde hotel en wisten met de beide ontvluchte landgenooten vriendschap. te sluiten. Zij noodigden hen uit tot een au- to-tochtje, dat zich over de Duitsche grens uitstrekte, waar de beide vluchtelingen wer den gearresteerd. Het telegram meldt, dat de beide gearres- teerden de belastingen voor een bedrag van 300.000 Mark benadeeld hebben. HONGARIJE. TSJECHISCH OPTREDEN TEGEN EEN HONGAARSCH JOURNALIST. In Maart van dit jaar reisde de Hongaar- sche journalist Ka-roly Kotzig met een be- hoorlijken pas en een Tsjechisch visum naar Presburg, waar hij onmiddellijk na aankomst doo-r de politie gearresteerd werd. Tot den 6en Augustus werd Kotzig gevangen gehou den, hoewel men, naar de Hongaarsche bla den schrijven, geenerlei misdrijf tegen hem kon aanvoeren. Niet alleen echter, dat men hem zonder aanklacht en zonder bewijs vijf maanden gevangen hield, maar men veroor- loofde gedurende dien tijd ook den Hongaar- schen consul niet om hem te bezoeken. Toen hij na vijf maanden werd vrij gelaten, voerde men ter motiveering van de langdurige hech- tenis aan, dat zijne papieren door verschil lende militaire instanties hadden moeten wor- den onderzocht, die zich blijkbaar met de af- doening niet te zeer hadden gehaast. De lan- ge hechtenis heeft Kotzig dusdanig aange- pakt, dat hit thans in het ziekenhuis ligt en eene behandeling van eenige maanden za) noodig hebben, alvorens weer geheel gezond te worden. ZWEDEN.. DE NIEUWE ZWEEDSCHE RIJKSDAG. Een democratisch gezelschap. Een overzicht, door het Zweedsche Inter nationale Persbureau gegeven toont hoe democratisch het nieuwe Zweedsche parle- ment is. De Tweede Kamer bestaat name- lijk uit 10 hoogleeraren en leeraren, 1 advo- caat, 4 officieren van het leger, 6 geestelij- ken, 7 staatsambtenaren, 3 grondbezitters, 54 arbeiders en vakvereenigingsbestuurders, 89 boeren, 22 journalisten, 15 beambten en 19 kooplieden, Van de 230 leden van de Tweede Kamer zijn er slechts 4 van adel. De Eerste Kamer werd vroeger be- schouwd als een bolwerk van hoogwaardig- beidsbekleeders en van den erfelijken adel, doch door de liberale hervorming van '918 is ook haar samenstelling veranderd. De Eerste Kamer van den nieuwen Rijksdag bestaat uit 30 hooggeplaatste ambtenaren, 6 landedellieden, 9 professoren, 10 leeraren, 1 officier van het leger, 3 geestelijken, 18 industrieelen, 35 boeren, 10 arbeiders en vakvereenigingsbestuurders, 16 journalisten en 9 beambten. Van de 150 leden van de Eerste Kamer zijn er 12 van adel. Een andere aanwijzing voor het maat- schappelijke karakter van den nieuwen Rijksdag wordt geleverd door het feit, dat van de 380 leden der beide Kamer niet min der dan 150 familienamen dragen, die op „son" eindigen en tot een afkomst uit de on- derste lagen der maatschappij kunnen doen concludeeren. De Eerste Kamer heeft 49 ,,son"s, de Tweede 101 (Andersson, Nils- son, Johannson enz.). Van de 380 leden zijn er 125 boeren eerwil van de ver doorgevoerde industria-; 4 Dec. '20 bi] haar plecfetige iuha-1 baalt een ujtspraak aan yaa een andere Dmt-d hseering van fweaen. KMAARSCHE CODRANT. fldai blClli dicuiiu> ir Jiicuucii. icaicn i T-U 7,ir. jp), I I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1