Parol liij HuMuilslag en Vr&ag en Aanbod. He&ihfs&aken Bitinenland De heer H e r in g a vond dit ook ge wenscht, omdat men geen voedsel moet ge- ven aan den man van de straat. De heer Dek,k er Van achterklap be- ihoeven wij ons hier niets aan te trekken. De heer Spaan zeide, dat hij in de ver- gadering van B. en W. reeds had voorge- st-eld, om de vragen aan het eind van de ver- gadering te beantwoorden, maar dan in openbare zitting. De voorzitter zeide hierop, dat de kwestie deze is, dat de nieuwe ontvanger ge- poogd heeft, om de zaken, die hij van den ouden ontvanger had overgenomen, zelf voor elkander te zetten, en daarmee gerui- men tijd is bezig geweest. Toen bleek, dat hij daarmee niet kon klaar komen, heeft hij een deskundige in den arm genomen en toen bleek, dat het zeer moeilijk was, om van de overgenomen papieren een goed geheel te tnaken. De cijfers waren door den ouden ont vanger, vooral het laatste kwartaal, zeer on- duidelijk geschreven, zoodat de deskundige met den nieuwen ontvanger er een geheelen tijd werk aan hebben gehad. Het slot is geweest, dat de boel in orde is gekomen en dat er geen cent te kort bleek. Hierdoor is de rekening wat later inge- diend. Nu mag men van sommige menschen wel eens wat hooren, maar die weten toch niet het rechte. De heer Dekker Ik heb van de straat niets gehoord. i De v o o r z i 11 e r Ik ook niets. Wij hebben inderdaad een heel flinken ont vanger. Hij heeft echter in't begin te veel op zich zelf vertrouwd, maar alles moet men eerst leeren. De heer H e r i n g a veronderstelde, dat alle sollicitanten zich de zaak wel wat te eenvoudig hadden gedacht. De heer Dekker: De zaak is, dat men gerust naar bed kan gaan, want wij hebben een goeden ontvanger. De voorzitter: Hij had alleen wat eerder een vakman moeten nemen. De heer Dekker Hij is een flink man, die graag op zich zelf wil afgaan, maar deze kennis waait niemand maar zoo aan; maar hij komt zeker wel klaar. De heer Baltus verwonderde zich hier- over niet. De heer Spaan: De oude ontvanger had het wel goed voor elkander voor zichzelf, maar het is moeilijk, een administrate over te nemen, die een ander in z'n hoofd had. Dit is ook een van de oorzaken geweest. De nieuwe ontvanger kon niet weten, dat de oude de administratie nit z'n hoofd voerde. Ook moest de nieuwe zich inwerken en dit valt voor niemand mee. De heer Heringa Maar het betreft hier de rekening van 1927 en dat is toch het werk geweest van den ouden. De voorzitter: Die heeft tegen dat werk opgezien en toen maar bedankt en het overgelaten aan den andere en die zat met de moeilijkheden. De heer H e r i n g a De nieuwe ontvan ger heeft daar toch eigenlijk geen vevant- woording voor. De he-:r Spaan: B. en W. konden den ouden ontvanger niet verpiichten, dat werk te doen. De heer Dekker oordeelde de zaak vol doende besproken. De heer Witteveen was van meening, dat het mooier zou zijn geweest, wanneer de oude ontvanger zijn werk had afgcmaakt. Dit heeft hij echter niet gedaan en spr be- schouwt dit als een font van B. en W. en niet Van den nieuwen ontvanger. B. en W. hadden daarop moeten toezien bij het overnemen van de boeken. De heer Dekker: De kasboeken waren wel in orde, maar het betrof de kladboekjes, die de gegevens voor den man zelf bevat- ten. Voor zichzelf had de oude ontvanger het wel goed in orde. Het was echter een vreemd iemand. De kennis voor het werk waait bo- vendien een mensch niet aan, maar moet ge- leerd worden. Alles komt echter zeker best voor elkander. De voorzitter oordeelde hierop de zaak voldoende toegelicht. Hierop werden eenige reclames inzake de schoolgeldheffing behandeld. Benoeming lid Burgerlijk Armbestuur Het aftredend lid, de heer Schuurman, werd herkozen met algemeene stemmen. Benoeming lid commissie van toezicht op het L. O. Herkozen het aftredend lid de heer Sloo- ten, en wel met 6 stemmen, tegen 1 op den heer G. Govers. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Ont- vangsten en uitgaven 2286,935. Het batig saldo van het vorig jaar bedroeg f 325 185. De heer Witteveen oordeelde, dat er op de begrooting dingen voorkwamen, die niet in den haak waren, al oordeelde hij het college wel goed. De heer Dekker oordeelde, dat men de groote lijnen moest volgen, doch overigens niet in de rechten van de armvoogden mocht treden. De begrooting werd hierop goedgekeurd. De begrooting van het G. E. B., sluitende met een ontvangst en uitgaaf van 9477 en een post van 250 voor onvoorzien, kwam hierop in behandeling en werd eveneens goedgekeurd. Hierop boden B. en W. de gemeente- rekening over 1927 aan Ontvangsten 33602.775, uitgaven 30002.89, batig saldo 3599.885, Deze rekening werd in handen van de raadsleden buiten de wethouders gesteld, evenals de begrooting voor 1928, ontvang sten f 33239.73, uitgaven 33138.43, on voorzien 101.30. Bij de rondvraag decide de heer Witte veen mede, dat hij bij de begrooting op den toestand bij den stijger zal terugkomeri. De heer H e r i n g a informeerde naar het verslag van de Commissie van Toezicht op het L. O. De heer Spaan zeide te weten, dat dit verslag op komst is en was ultgebleven, om dat die commissie een half jaar geen secreta- ris had. De heer H e r i n g a vestigde de aandacht op de reflectors van de straatverlichting, die niet in orde zijn. Z. i. kaatsen ze het llcht niet voldoende op den weg. Grootere reflectors en van een anderen vorm vond hij gewenscht. De voorzitter kende de gewenschte kappen alleen op de Weesperzijde te Amster dam en oordeelde die daar met het oog op het drukke verkeer gewenscht. Een rijder kijkt dan niet in het licht. Het zal ter zijner tijd onderzocht worden. Hierna sloot de voorzitter de raads- vergadering met een woord van dank voor de prettig gevoerde besprekingen VOOR LIJDERS AAN VALLENDE ZIEKTE. De Halve Stuiversvereeniging voor on- en minvermogende lijders aan vallende ziekte ontving van afdeelingen uit Hollands Noor- den d? volgende bijdragen in Juni, Juli en Augustus: Alkmaar 95.81; Egmond aan Zee 12.15; Bakkum 51.15; Broek op Lan- gendijk 49.98; Helder 91.25; Sint Pan- eras 24.90; Beemster 13.80. SCHAGEN. Door wijzigingen in den dienst zijn naar hier overgeplaatst: de machinist P. Volders, van Hoorn, en de onder-machinist A. Peppel, van Alkmaar. Den bouwkundige C. Blaauboer, al- hier, is voor rekening van jonkvrouwe de Tex opgedragen de bouw van een landhuis op de boerenplaats „Zeeoogst", in den Grcetpolder gem. Winkel. AKERSLOOT. De boerderij van de erven J. Balvers, groot 16.63.80 H.A., heeft in massa bij inzet opge- bracht de som van 42760. Het stuk gras- land langs den Raadhuisweg, groot 1 H.A., bracht 5600 op. NOORDSCHARWOUDE. Naar wij vernemen zal van gemeentewege getracht worden een reingingsdienst in te stellen. Dinsdagavond, 16 October a.s., zal een vergadering van den gemeenteraad gehouden worden, waar o. m. het bekende rapport van de gascommissie ter tafel zal komen, bene- vens de nota van den burgemeester. KOEDIJK. Donderdagavond vergaderde de Volkskies- vereemging in het lokaal van den heer M. K. de Weerd, onder leiding van den heer M. Mulder. De voorzitter opende met een welkom aan de aanwezigen en bracht in behandeling de gemeentebegrooting 1929. Met genoegen werd vernomen, dat de vijfde leerkracht weer in de school kocnt. Minder aangenaam was de mededeeling dat van de opcenten van de vermogensbelasting 25 pet. was afgegaan. De toestand der gememtefinancien was be- vredigend. Gevraagd werd naar de bediening van het overzetveer op het Noordeinde. De voorzitter verklaarde, dat het de voile aandacht heeft van het college van B. en W. In het najaar zal gezorgd worden voor zand, om te strooien bij gladde wegen. De voorzitter had aanmerkingen op de rondgezenden aanslagbiljetten van de in- komstenbelasting. Het lid der schattingscommissie, de heer Beets, verklaarde, dat men voor die biljetten geen zitting had gehad. De heer Booij betreurde het, dat aan de gehouden meeting in Amsterdam, welke ging voor staatspensioen en ontwapening, niet meer medewerking was verleend. Spr. was de eenigste van Koedijk. Besloten werd bij komende gelegenheden present te zijn. Er zal geprobeerd worden in de komende winter- maanden in de gemeente een film te laten draaien van een maatschappelijk onderwerp. I" dat nog verschillende besprekingen wa ren gehouden, sloot de voorzitter met dank voor de gezellige besprekingen de vergade ring. DE TOL TE MUIDEN, Flor is Vos veroordeeld. De kantonrechter te Hilversum behandelde gister eenige gevallen betreffende de Muider- tolkwestie. De tolgaarder Kauderer, tegen wien in d? dagvaarding was ten laste gelegd, dat hij zonder verlof van het bevoegde gezag het verkeer op de brug in Muiden had belera- merd, werd vrijgesproken. De heer Floris Vos, die terecht stond voor twee delicten hij had nl niet voldaan aan de bevelen, gegeven door de marechaussee op den bewusten Zondag en den daarop vol- genden dag, in het belang van de vrijheid en de veiligheid van het verkeer werd door deri kantonrechter veroordeeld tot tweemaal 25 boete. EEN BADPLAATSKWESTIE. Mag een badgast van zijn huis uit een zeebad nemen? Voor den Leidschen kantonrechter heeft zich moeten verantwoorden een inwoner van Noordwijk, die zich in strijd met de strad- verordening op het strand zou hebben bevon- den zonder te zijn voorzien van bovenklee- ding. Verdachte zou zic uit zijn woning aan den Boulevard met een badjas of badmantel omgeslagen over het strand hebben begeven teneinde een bad te nemen. Verdachte's gemachtigde, mr. J. W. Fro- wein, de dagvaarding spreekt van onvolledi- ge bovenkleeding, zonder die onvolledigheid nader te omschrijven. Voorts herinnerde de gemachtigde er aan, dat de verordening in het leven is geroepen om oneerbaarheid en onzedelijkheid te voorkomen. Dat het in een badjas zich over het strand naar zee begeven in strijd zou zijn met eerbaarheid en zedelijk heid kon gemachtigde niet inzien. Een onderwijzeres uit Oosterbeek, als ge- tuige gehoord, verklaarde, dat verdachte uit zee kwam en nauwelijks den tijd had om een badjas aan te trekken toen hij geverbaliseerd werd. De ambtenaar van het O. M achtte het ten lasfe gelegde strafbaar en eischte een geldboete van 1 subs, een dag hechtenis. Uitspraak 24 October. BESTRIJDING WRATZIEKTE BIJ AARDAPPELEN. Vijf personen uit de gem. Zwollerkarspel hebben zich voor het kantongerecht te Zwoll" te verantwoorden gehad voor het verbouwen van aardappelen op land besmet met de aardappelwratziekte. Een techn. ambtenaar van den Planten- ziektenkundigen dienst uit Deventer, als des kundige gehoord, wees op het gevaar der wratziekle. Vooral de export wordt er door bedreigd. Wordt niet met kracht deze ziekie bestreden, dan gaat het als in Wilsum (bij Kampen) waar geen akker meer onbesmet is. De Rijksdienst in Wageningen geeft poot- aardappelen uit die gegarandeerd goed zijn. Het eenige soort aardappelen immuun tegen wratziekte is de Beverlander. De menschen betalen hiervoor 4 cent per kilo terwijl zij 11 cent kosten; het verschil draagt het Rijk. Een der verdachten erkent Bravo's te heb ben verbouwd. Hij kwam een kwart mud te kort en heeft toen van zijn eigen pootaard- appelen genomen. Maar de twee h.l. poot- aardappelen, welke hij uit Wageningen ont ving, bestonden behalve uit Beverladers ui' Bravo's. Volgens verd. komt bij hem on der de zending uit Wageningen meer wrat ziekte voor dan onder het deel van zijn eigen pootaardappelen. De techn. ambtenaar erkent, dat door een betreurenswaardige vergissing de zending uit Wageningen Beverlanders en Bravo's be- vatte. De kantonrechter veroordeelde elk der verd. tqj 3 boete subs, drie dagen hecht. DE KWESTIE DER ZUID-HOLL. CREDIET-VEREENIGING. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger, heeft heden conclusie ge nomen in de bekende zaak der Zuid-Holland sche Credietvereeniging. Curatoren der gefailleerde Zuid-Holland sche Credietvereeniging hadden de crediet- genietende leden dier vereeniging aangespro- ken tot betaling van het bedrag, waarvoor zij zich aansprakelijk hadden gesteld, toen zij als crediet-genietende leden toetraden en een leening bij die Credietvereeniging aan- gingen. De bepalingen der statuten luidden zoo- danig, dat wanneer men b.v. een leening sloot van 1000 me naansprakelijk was voor 2500 bij een eventueel foutgaan der cre dietvereeniging. Het gevolg daarvan was derhalve, dt thans de door curatoren aange- sproken credietgenietende leden voor elken gulden crediet 2.50 moesten betalen. De aangesproken credietgenietende leden gingen daarmede echter niet accoord en lokten hier over een protest uit. Het Haagsche gerechts- hof stelde curatoren in het gelijk. Mr. Berger heetf thans geconcludeerd tot verwerping van het tegen deze beslissing in- gestelde cassatie-beroep. De Hooge Raad zal 23 Nov. arrest wijzen De curatoren hebben in overleg met den rechter-commissaris met verschillende cre dietgenietende leden, die anders in groote moeilijkheden zonuden komen te verkeeren, een schikking getroffen. DE KONINGIN TE AMSTERDAM, Koningin Wilhelmina is gister per auto uit't Eoo ten paleize op den Dam aangeko- men. Onmiddellijk nadat de koningin in het paleis was, ging de koninklijke standaard omhoog. Het bezoek droeg een on-officieel karakter, er was dan ook geen extra-wacht bij het paleis. Ook prins Hendrik en prins Eugene van Zweden zijn in het paleis gekomen. Zij heb ben met de koningin het noenmaal ge- bruikt. Om twee uur reden de vorstelijke perso nen naar het Stedelijk Museum. De ko ningin zat met prins Eugene in de eerste auto. Hoewel het tijdstip van den afrit niet pre- cies bekend was, was het voor het paleis vrij vol van belangstellenden. ROODVONK TE ARNHEM. Te Arnhem zijn de laatste maanden vele gevallen van roodvonk voorgekomen, waar- van een aantal van ernstigen aard zijn. Dit heeft aanleiding gegeven, dat de genees- heer-directeur van het gemeente-ziekenhuis een aansporing heeft gericht tot de bevol- king om bij het voorkomen van roodvonk de patienten in het ziekenhuis te isoleereu, teneinde op deze wijze het optreden van een epidemie tegen te gaan. Een leegstaande openbare school is be- schikbaar gesteld voor het verplegen van patienten en twee lokalen zijn daartoe in- gericht, VALSCHHEID IN GESCHRIFTE, Te Assen zijn gevankelijk binnen ge- bracht een cAfehouder en een inspecteur der Spaarbank en assuradeur, beide wonen- de te Hollandsche veld, verdacht van valschheid in geschrifte en verduistering. MAANSVERDUISTERING. In den morgen van 27 November vindt een gedeeltelijke maansverduistering plaats, die in Nederland ten deele zal zijn waar te nemen. Om 6 uur 45 min. treedt de maan in de halfschaduw; om 7 uur 42 min., net voordat de maan in de kernschaduw treedt, gaat zij onder. DE INTERNEERING AAN DEN BOVEN-DIGOEL. De „Locomotief" bevat belangrijke mede- deelingen van dr. Broersma, volgens welke in de interneeringskolonie aan den Boven- Digoel plotseling eene malaria-exploisie is uitgebroken welke evenwel even plotseling weer is geeindigd, zoodat verplaatsing der Digoelkolonie volkomen onnoodig wordt geacht. Dr. Broersma acht de vooruitzich- ten van de vestiging voor hetgeen hare ver- dere ontwikkeling betreft, gunstig, maar acht daartoe eene scheiding van de kwade van de goede elementen noodig. Blijkens de mededeelingen oefenen de onverzoenlijken middels hun „Comit£ Keberesan", hetwelk de kern vormt van den wederom opgerich- ten centralen raad der communisten aan den Boven-Dlgoel, een soort schrikbewind uit. De rustige elementen worden geterrori- seerd, Onlangs moest een bende van tien met bijlen gewapende mannen gearresteerd worden. Onverwijld moeten de onverzoenlijken worden verplaatst naar een afzonderings- kamp, dat thans benedenstrooms gelegen is, maar dat bovenstrooms verplaatst zal worden. Zoodra deze scheiding voltrokken is, zal de rustige ontwikkeling der kolonie door de goede elementen verzekerd zijn. Het feit, dat een vijftigtal kolonisten op 31 Augustus j.l. het ,,Wilhelmus" heeft me- degezongen en den feestdag medevierde, is slechts een symptoom, maar dat toont toch, dat de gematigden, werkwilligen en bekeec- den de bovenhand zullen voeren zoodra de onverzoenlijke onruststokers in een apart kamp gevestigd zullen zijn. BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Dezer dagen heeft de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Neder land aangekocht de bekende landgoederen Muntberg en Wolfsberg bij Groesbeek, te zamen een oppervlakte beslaande van on- geveer 520 h.a. Deze aankoop werd moge- lijk gemaakt door de medewerking van den minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, terwijl ook de gemeenten Nij- megen en Groesbeek steun hebben ver leend. De bosschen blijven voor het publiek toe- gankelijk, terwijl de huizen Muntberg en Wolfsberg door de Vereeniging verhuurd of verkocht zullen worden. EEN VOLKSGEZICHT. Dwang tot samenleven in vrede en vriendschap. Verleden jaar is iemand uit Kallencote, gemeente Wapserveen (Dr.), gehuwd met een meisje uit Wapserveen. Men bleef bij de familie der vrouw inwonen. Het schijnt, dat dit samenwonen aanleiding is geworden tot onaangenaamheden. Het kwam ten- minste zoo ver, dat veertien dagen geleden man en vrouw besloten van elkander te gaan. Hierbij heeft men niet gerekend met de bemoeizucht der bevolking, immers, aldus schrijft ,,Het Volk", Dinsdagavond kwam een groote troep, meest jonge mens'-hen, met een paard en mestwagen bij de woning waar de vrouw vertoefde. Ze werd op den wagen geplaatst en vergezeld van een groo- ten troep personen reed men naar het an dere eind van het dorp, ruim een uur ver- der, waar men dacht den echtgenoot der vrouw te vinden. Deze bleek daar niet te zijn. De terugtocht werd op gelijke wijze aan- vaard, waarna later de man ook werd ge- vonden. De vrouw moest nu van den wagen en terwijl de echtgenooten naast elkaar gin gen, trok een groote menigte met hen naar de woning van de familie der vrouw. In de schuur werd het huwelijk opnieuw besloten, nadat man en vrouw elkaar had den moeten beloven in het vervolg in vrede en vriendschap met elkaar te leven. Na deze plechtigheid bleef het nogal ru- moerig in de omgeving der woning en wer den de ruiten ingegooid. In verband met de ze gebeurtenissen zijn eenige personen aan- gehouden, doch na te zijn verhoord weer losgelaten. VERBETERING NOORDZEEKANAAL. De hoofdingenieur-directeur van den Rijks- waterstaat in de directie Noord-Holland heeft te Haarlem aanbesteed het maken van een gedeelte van de aarden baan voor den rijksweg Amsterdam—-Velsen met bijkomen- de werken, behoorende tot de werken voor de verbetering van het Noordzeekanaal in- gevolge de wet van 2 Jan 1917. Laagste in- sehrijver was H. L. Henderiks, te Westex- voort, voor 177430. BRAND. Gisternacht is brand uitgebroken in de schuur van den heer G. Thorenaar te 's-Heer- Hendrikskinderen, bij Goes. De schuur met inventaris stond tengevolge van den krach- tigen wind spoedig in lichte laaie. O.m. kwamen in de vlammen om drie meermalen bekroonde hengsten. Het woonhuis wist men gedeeltelijk te be- houden. De bewoners konden zich met moeite redden. De oorzaak is onbekend. EEN COMMISSIE VOOR ZWEM- ONDERRICHT. Gedurende den laatsten tijd gingen er stemmen op, pogingen in het werk te stellen het zwemonderwijs aan schippers en schip perskinderen op groote schaal te bevorderen. Dank zij de medewerking en den steun van den heer G. C. Nuy te Rotterdam is het On- derwijsfonds voor de Binnenvaart er in ge- slaagd een aantal vooraanstaande personen uit scheepvaartkringen te Rotterdam bereid te vinden zitting te nemen in een commissie, welke tot taak zal hebben het zwemonderwijs voor schippers en schipperskinderen op groote schaal te bevorderen en daarvoor de noodige gelden bijeen te brengen. Gistermiddag is deze commissie op het Stadhuis te Rotterdam met een rede, in welke de spreker wees op het groote belang voor de veiligheid van de opvarenden aan boord van schepen, dat zij kunnen zwemmen, door den minister van onderwijs, mr. M. A. M. Waszink, gei'nstalleerd. De minister zeide in zijn rede verder nog, dat hij vol vertrouwen heeft in het Onder- wijsfonds voor de Binnenvaart, dat reeds zoo veel voor het onderwijs aan schippers en schipperskinderen heeft gedaan. De commissie zal zoo spoedig mogelijk haar werkzaamheden ter hand nemen. Het ligt in de bedoeling in verschillende plaatsen in ons land waar Binnenvaartscholen zijn, zoo spoedig mogelijk sub-commissies in het leven te roepen. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN-MOEDER. Naar bet comity tot aanbieding van het huldeblijk van de Nederlandsche vrouwen aan de koningin-moeder heeft vernomen, zou- den vele personen, die daartoe bij de gehou den inzamelingen niet in de gelegenheid zijn geweest, nog gaarne een bijdrage voor dit doel afstaan. Het comite wenscht er daarom de aandacht op te vestigen, dat de mogelijk- heid tot het geven van giften nog steeds voor een ieder openstaat bij den penningmees- teresse van het comite jhvr W. van Panta- leon, baronesse van Eck, Bezuidenhout 53 te Den Haag. De namen van hen, die thans nog bijdra gen zenden, zullen ook op de lijsten, welke bij het geschenk worden overgelegd, worden vermeld, AUTO IN EEN SLOOT Op den Rotterdamscheweg onder Over schie is gistermorgen een groote personen. auto van den heer Wiemann uit Den Haa? vermoedelijk door het defect raken van hei stuur, met groote snelheid tegen een ijzeren bek gereden, dat daardoor afknapte. De auto vernielde vervolgens een gedeelte van de langs den weg staande heining en kwam ten slotte over den kop in de sloot langs den weg terecht. De chauffeur werd ernstio- jn het gelaat gewond en werd naar Overschie vervoerd. De heer Wiemann heeft geen letse) bekomen. ZIEKTEGEVALLEN AAN BOORD VAN MAILSCHEPEN. Thans op de Christiaan Huygens? Het „Bat. Nieuwsblad" meldt, volgens een Aneta-telegram van 11 October, dat te be. voegder plaatse bericht is ontvangen, dat zich op de „Christiaan Huygens" tien geval- len van keelziekte hebben voorgedaan, welke voorloopig zijn gediagnostiseerd als'tinsili- tis. Negen van de tien patienten zijn reeds bersteld. De havenarts zal niettemin bij aan. komst van bet mailschip een onderzoek in- stellen. Het Hbld. voegt aan dit bericht toe: De directie van de Maatschappij „Neder« land", aan wie wij nadere bijzonderheden omtrent dit alarmeerende bericht vroegen, deelt ons mede, alleen bericht van aankomst van het mailschio te Tandjong Priok te heb ben ontvangen. Zij acht het voorkomen van zoovele ziektegevallen aan boord onwaar- schijnlijk, daar zij daar toch een der di- recteuren der maatschappij zich op de .Chris tiaan Huygens" bevindt zeker bericht zou hebben ontvangen indien er sprake was van een epidemie. OPRUIMING VAN TOLLEN. Ged. Staten van Utrecht stellen den Staten voor, met ingang van 31 December 1928 het beheer en onderhoud over te nemen van: a. den straatweg Soestdijk—De Bilt, b. den weg van Amersfoort naar Hoogland en c. den weg van de grens van Noord-Holland tot den Vechtdijk. Zij stellen den Staten voor, met ingang van dien datum de op deze wegen plaats vin- dende tolheffingen te beeindigen. Na een opgave van de kosten, aan die over- name verbonden (totaal f 93266) deelen Ged. Staten mede, dat het hun tot hun spiji niet mogelijk geweest is den Staten thans reeds een voorstel te doen tot overneming van den weg Utrecht-Maartensdijk. VAN BERKEL's PATENT. De directie van de Maatschappij Vai Berkel's patent te Rotterdam heeft aan het personeel een rondschrijven gericht, waarin zij mededeelt ter gelegenheid van het der- tigjarig bestaan der maatschappij het zil- veren feest werd in 1923 niet herdacht, om dat de omstandigheden, waarin de firma toen verkeerde, geen feestvieren toeliet aan aandeelhouders zal voorstellen een som van honderdduizend gulden beschik- baar te stellen als eerste storting voor een op te richten „Stichting Pensioenfonds" van de maatschappij. Bovendien heeft het personeel heden vrij-af en zal aan iederen medewerker een gratificatie worden uitgekeerd. HET R.-K. WERKLIEDENVERBOM). Het program 1929 der R.-K. Staat$> partij. Het verbondsbestuur van het R.-K. Werk- liedenverbond heeft besloten te adviseeren bij de R.-K. Staatspartij aanhangig te ma ken de volgende amendementen op het con cept-program dier partij voor 1929: a. Aan punt 3 van hoofdstuk II toe te voegen: Bevordering van het Nijverheids- onderwijs, o. m. door opheffing van het Stopwetje. b. Punt 8 van hoofdstuk III te wijzigen als volgt: Verbetering der salarieering van het Rijkspersoneel door herziening van het Bezoldigingsbesluit en de overige salarisre- gelingen. c. Punt 3 van hoofdstuk VII te wijzigen in: Toezicht op het bank-, alsmede op het kartel- en trustwezen. d. Punt 6 van hoofdstuk X te lezen als volgt: Doorvoering van de Arbeidswet-1919 en toepassing harer normen voor het spoor- en tramwegpersoneel en uitbreiding, voor zoover daarvoor noodig, van de arbeids- inspectie, e. Aan hoofdstuk X toevoegen de vol gende punten: Wettelijke regeling van va* cantie voor alle arbeiders en bediendem Meer afdoende ouderdomsverzekering voor arbeiders en bedienden. f. Aan het program toevoegen een nieuw hoofdstuk, bevattende de volgende punten: 1, Ruimere uitvoering der Woningwet, in dezen zin, dat niet alleen rijksvoorschotten worden verleend voor krotopruiming, maar eveneens ter voorziening in de behoefte aan behoorlijke arbeiderswoningen: 2. speciale zorg voor de huisvesting der groote gezin- nen; 3. bevordering van het verkrijgen eener eigen woning, o. m. door het verrui- men van de Landarbeiderswet. Het verbondsbestuur besloot voorts, m verband met de ontevredenheid der bedien den, o. a. over het nog niet uitvoeren der bepalingen van de Arbeidswet-1919, zeer speciaal onder de aandacht der Staatspartu te doen brer.5"'.i, dat de bedienden ten voile deelachtig weiem zijn aan de sociale maat- regelen, die in het belang van alle werkne- mers zijn of zullen worden genomen. Uitsluitend 2e handsgoederen. Geen dienstaanbiedingen. enz TE KOOP voor oud: trouwringen, gou- den en zilveren horloges, gouden vestkettm- gen, zegelringen, zilveren lepeltjes en coll. juw. hanger, zwarte granaten kralen. S. W. VET, Verdronkenoord 5. TE KOOP BAKTROMMELS om eigen brood te bakken op petroleumstel, prijs 4. Adres Kooimeerlaan 87, Vierstaten. TE KOOP wegens overcompleet een solide HAARD. Adres Kennemerstraatweg 7. TE KOOP een zoo goed als nieuwe donker blauwe ratine HEERENJAS maat 46/48. Adres te bevr. bur. van dit blad.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 12