Brieven nit Berlin. Kunst Stadsnieuws i^aadselhoekje. (Van onzen correspondent). Berlijn, October. In de West-Duitsche industriestad Duis- burg is aangevangen bet negende Congres van den „Nederlandschen Bond in Duitsch land", die door enkele energieke landgenoo- ten zeven jaren geleden in Essen in het leven geroepen werd. Van zestig verschillende zijden stroomen de afgevaardigden der aangesloten Vereeni gingen naar Duisburg, dat na Essen, Dus- seldorp, Dortmund, Krefeld en Hagen een congres van deze natioriaie organisatie mag welkom heeten. Maar niet alleen afgevaar digden komen, ook eeregasten, Nederlanders en Duitschers, uit het Duitsche Rijk zoowel als uit het vaderland. Honderden vereenigen zich voor de negen de maal in een der groote West-Duitsche steden; en waar zulk een demonstratie piaats vindt, zijn natuurlijk ook journalisten van beide taalgebieden van de partij Nu wil het toeval, dat het juist dagblad- schrijvers zijn, die den stoot tot deze bewe ging gegeven hebben (overigens niet alleen in Berlijn, maar ook in Parijs en elders) en die nog altijd de leiding in handen hebben In de Duitsche rijkshoofdstad was het mijn collega Max Blokzijl van het „Algemeen Handelsblad", die met de correspondenten Wessel en Koelensmid in 1920 reeds de eerste voorbereidselen voor de oprichting van den „Nederlandschen Bond in Duitschland" trof, terwijl zich later nog de Berlijnsche brief- schrijvers Frankemolle, Nassau-Noordewier, K. A. Mayer en E. J. Stoffels voor de bonds- leiding ter beschikking stelden. Blijkbaar zijn de journalisten, die in den vreemde werken en door den aard van hun werkzaamheid, door hun vele verbindingen en hun groote ervaring op vereenigingsgebied in vele gevallen uitverkoren bestuurders. Men vindt ze terrminste in alle groote clubs en bonden in het buitenland in bestuursfuncties, meestal natuuriijk als secretarissen. En ze zijn in zulke functies lang niet de slechtsten Integendeel! Dat zij echter in staat waren, de duizen- den voor het vereenigingsleven bruikbare in Duitschland wonende Nederlanders binnen weinige jaren niet alleen straf te organisee- ren maar ook tot goede landgenooten te ma- ken. die weer nrijs op behoud van taa! en vaderland stellen: ziedaar een resultaat, waartoe ik, eerlijk gez^'. deVel eens wufte en ietwat geblaseerde collega's van de pen geen oogenblik in staat geacht had. Ik wil u, naar aanleiding van dit negende Nederlandsche Congres in Duitschland, toch even lets naders van deze beweging vertellen, die, gezien de nog altijd overheerschende on- verschilligheid van ons volk voor nationale zaken, een waarlijk hoogst-merkwaardig ver- schiinsel mag genoemd worden. Men heeft in verschillende groote Neder landsche bladen niet altijd juiste gegevens over het leven onzer landgenooten in het bui tenland afgedrukt. Zoo is het bijv. overdre- ven, dat in Duitschland voor den oorlog 300.000 Hollanders gewoond1 hebben en dat het er thans nog 120.000 zijn. We kunnen het tegenwoordige aantal op 70.000 srhat- ten. Maar dan ook alien meegeteldoud en iong, door huwelijk Nederlandsche geworden, kinderen en zuigelingen. En wanneer dus 25.000 jonggezellen of hoofden van gezin- nen zijn. is dat ruim gerekend. Deze 25.000 of liever gezegd: een dee' van hen, aangevuld met vrouwen en meisies, die slechts wat een minderheid betreft Neder- landsch spreken en verstaan hebben met de jaren ongeveer 100 Nederlandsche Ver eenigingen gesticht. Ruim 60 ziin bij den ..Nedcrlandschen Bond in Duitschland' (welke zich met politieke en godsdienstige auaesties niet inlaat) aangesloten. Ongeveer 20 vormen de ..Federatie van St. Josefver- eenigingen in Duitschland". die in werkelijk- heid door het St. Josefcomite te 's-Hertogen- Rijnschippers, middenstanQers en slechts bij zijn, maar zich ook voor verlevendiging van het stambewustzijn verdienstelijk gemaakt hebben (toevallig bestaat ook de N. B. i D voor bijna de helft uit r.-katholieken)terwijl tenslotte nog een kleine 20 vereenigingen, goed-Hollandsch, liever ..onafhankelijk" blijft om zonder bijdragen te betalen, te gelegener- tijd de voordeelen, welke door de organisaties voor alle landgenooten behaald zijn, in de wacht te sleepen Men moet in Nederland zich van zulke vereenigingen een juist denkbeeld trachten te vormen, en niet meenen. dat clubs in en bui- ten ons land eigenlijk een pot nat is! Een Hollandsche vereeniging in den vreemde en nu maak ik een uitzondering voor enkele, die gelijk de „Dutch Club" in Londen en de vereenigingen „Nederland en Oranje" te Berlijn, Nieuwe Nederlandsche Vereeni ging" in Hamburg en enkele andere, rijke ondersteuners hebben en over eigen clubloka- len beschikken is over het algemeen een eigenlijk ontroerend verschijnsel Arme landgenooten, arbeiders in fabrie ken, kleine beambten van handelsbureaux, Rijnschippers, midenstanders en slechts bij uitzondering welgestelde zakenmenschen (welke laatsten dan in vele gevallen voor aansluiting bij landgenooten „te hoog staan") vormen een vereeniging, huren een goedkoop lokaal, drinken hun biertje, rooken hun pijp, brengen moeder de vrouw en de oudere kinderen mee, schaffen zich ten slotte een portret van onze Koningin en een vaan- del met het Nederlandsche wapen aan, en voelen zich weer „thuis", voelen zich deel van de natie, trachten weer zuiver Neder landsche te spreken, helpen elkander trouwen en begraven, steunen elkaar als't den een of ander slecht gaat; kortom: hebben een stukje vaderland in den vreemde geschapen. En dat ailes wordt bestreden met vereeni- gingskassen, die in de meeste gevallen niet meer dan eenige tientallen guldens rij_k zijn. Sterft een lid, dan moet de begrafenis ge- meenschappelijk betaald worden en blijft meestal geen cent meer over. Maar men houdt vol. Tien, twintig en meer jaren. Ja er zijn Nederlandsche Vereenigin gen in Duitschland welke het 40-jarig jubi- leum reed's achter den rug hebben. Leden van zelfs over de 80 jaar komen nog naar elke vergadering, naar ieder feestje, bezoeken nog „slaope" landgenooten, die ge- vaar loopen te verduitschen, en halen ze over, Het nationale vereenig!ngslev«ft 'mee (e ma- ken. Er zijn steden in West-Duitschland, waar in sommige wijken op 31 Augustus vrijwel huis-aan-huis rood-wit-blauw gevlagd wordt. Ik kan't niet helpen: mij pakken zulke fees- ten in den vreemde (waarvan ik er verschil lende meegemaakt heb) altijd geweldig. Ik krijg er zoo'n zelfde „brok-in-de-keel" als in het eigen, lieve vaderland, als bij zeer plech- tige gelegenheden ons Wilhelmus weerklinkt. Maar in het buitenland is het toch nog weer anders. Je hebt er nog meer het verheffende gevoel van saamhorigheid. Men pleegt hier niet naar stand en welstand te vragen. Dat is juist het mooie en treffende. Daar is nu de bondsbeweging gekomen en heeft al die tientallen vereenigingen in haar stedelijke en dorpsche 'okalen opgezocht of zelf den stoot tot de oprichting van nieuwe gegeven. Jonge, energieke menschen, die zich niet door pessimisten en sceptische beterweten lie- ten afschrikken, pakten aan, stichtten een eigen Nederlandsch blad, vroegen en kregen cursussen in het Nederlandsch met regee- ringshulp, organiseerden Congressen, spra- ken in feestvergaderingen, wisten de belang- stelling van het vaderland en van welden- kende menschen in Nederlandsch-Indie te wekken, vroegen en verkregen zelfs Rijkssub- sidie. En het wonder is tot werkelijkheid gewor den. Nederlanders zijn vereenigingsmen- schen, toonen zich trotsch op hun nationali- teit, voeden hun kinderen tot goede landge nooten op, vieren de nationale feestdagen en vormen tezamen een hechte organisatie, die stellig nog met elk nieuw jaar in kracht zal toenemen. Natuurlijk heeft deze Bond en hebben zijn leden getracht, verbetering in het lot der Ne derlanders in den vreemde te brengen. En zij hebben ook het noodige bereikt! Onze regee- rings-vertegenwoordigers weten, dat de bondsleiders op post staan en geven er den voorkeur aan samen te werken feneinde bot- singen te voorkomen. De Duitsche en de Pruisische regeering zijn er door bondspro- testen reeds toe gebracht, het schoolgeld voor Nederlandsche kinderen in Duitschland af te schaffen. Nederlandsche werkloozen in dit land zullen voortaan ook regeeringsuitkee- ringen kriigen. Zelfs heeft de Nederlandsche regeering het voornemen, voor Nederlan ders, die verder dan 15 K.M. van de grens wonen, den dienstplicht af te schaffen (het is nog slechts een quaestie van weken eer het ontwerp wet en van hoogstens 1H jaar eer deze Wet van kracht is), een voordeel, dat stellig door de Nederlanders in Duitschland niet verlangd is en dat hen er wellicht toe zal brengen, naar een weg te zoeken om in tijden van gevaar het vaderland toch nog met hun leven te mogen verdedigen. Want de Bond heeft nog iets anders be reikt: hij heeft duizenden Nederlandsche ar beiders, die na 1918 onder den zeer radicalen invloed van Duitsche arbeiderspartijen kwa- men, tot beter inzicht gebracht. Vrijwel alle Hollandsche vereenigingen in Duitschland zijn thans nationaal en vereeren onze Konin gin met een eerlijkheid en openhartigheid, die ontroerend is. Men mag gerust vaststellen, dat de idealis- ten onder de bondsleden den toon aangeven en dat steeds minder gedacht wordt aan stof- felijke voordeelen. Hier groeit een beweging, die de Neder landers in andere landen (bijv. Belgei) reeds tot navolging geprikkeld heeft; een beweging, die niet op te houden is en die ten slotre het bewijs levert, dat de Nederlandsche stam leeft als zelden tevoren, dat de volkskracht zich zelf bewust wordt. Stellig zal het negende Congres van den Nedcrlandschen Bond in Duitschland" van die volkskracht opnieuw getuigenis afleg- gen! ROLAND Uit RiisSand. De nieuwe concessiepolitiek van de sovjet-regeering, (Nadruk verboden). De ontevredenheid van de boeren dwong Lenin, het militaire communisme op te ge ven en de N.E.P. in te voeren, een stelsel, dat als een compromis bedoelt was tus- schen het „socialisme in een land" en een gedeeltelijk herstel van het kapitalisme De N.E.P. opende voor den Russischen land- bouw de mogelijkheid, tot den opbouw over te gaan. Er kwam een opleving in het eco- nomische leven van het land en velen dach- ten reeds, dat op deze wijze het communisme „onmerkbaar" zou overgaan tot de kapitalis- tische productie-wijze, hetgeen de bolsjewis- tische regeering zou dwingen te evolution- neeren en een normale nationale regeering te worden. Dit zou echter beteekenen, vroeger of later het bewind aan een andere partij te moeten afstaan. De bolsjewiki wilden even- wel, het koste wat het wil, de macht behou- den. Het logische gevolg hiervan was een geleidelijke intrekking van de bepalingen, die Lenin bij het afkondigen van de N.E.P. in- gevoerd heeft, hoewel de sovjet-regeering toen plechtig beloofd had, dat die bepalin gen „in ernst en voor langen tijd" werden ingevoerd. De genationaliseerde industrie was echter niet in staat aan de steeds toenemende vraag naar fabrikaten te voldoen. De regeering kon dus het platteland in ruil voor het graan geen fabrikaten leveren, hetgeen ten gevolge had, dat de boeren weigerden graan te verkoo- pen en dat de regeering niet in staat was den invoer van buitenlandsche goederen te financieren. De poging van de sovjet-regee ring om de boeren door dwangmaatregelen te persen, graan aan de rijksopkoopers te leveren. is mislukt en de regeering was ge-* noodzaakt de „buitengewone maatregelen" in te trekken. Er moest dus iets gedaan wor den om aan de vraag van het platteland naar fabrikaten te voldoen, maar hoe? De „socia- listische" industrie was niet in staat haar productie op te voeren. De produetiviteit van den arbeid steeg niet alleen niet, maar daalt zelfs gestadig en onheilspellend Tegelijkertijd zag de regeering haar hoop op een buitenlandsche leening volkomen ver- vliegen. Het buitenland wilde de sovjet- regeering, zelfs op de meest aanlokkelijke voorwaarden, geen geld leenen. De schat- kist is echter leeg; de gedwongen binnen- landsche leeningen, waarbij de staat de ar beiders en ambtenaren dwingt voor een ge- deelte van hun karig loon obligaties te koo- pen, leveren steeds minder op. Er moest dus naar een middel gezocht worden, om in het buitenland geld te krijgen, maar hoe? De eenige uitweg, dien de bolsjewistische politici konden bedenken, was de concessie politiek, die reeds door Lenin werd ingeluid, zoodanig te wijzigen en uit te breiden, dat de buitenlandsche kapitalisten eindelijk ge- neigdheid zouden vertoonen, op de bolsje wistische voorstellen in te gaan. Op deze wijze zou de productie kunnen opgevoerd worden en de concessionarissen zouden voor de concessies wel bereid zijn de sovjet-regee ring groote bedragen te betalen. Zoo ont- stond de nieuwe concessie-verordening, die de sovjet-regeering heeft afgekondigd (juis- ter: een bevel, een dergelijke verordening op grond van de algemene principes, die de sovjet-regeering vastgesteld heeft, uit te werken). In tegenstelling met de tot dusver ge- volgde politiek, waarbij alleen de winning van mineralen e.d. in concessie werd gege ven, is de sovjet-regeering nu bereid ver schillende takken van industrie aan buiten landsche kapitalisten af te staan. De conces- cessies zullen verleend worden voor de win ning van „gekleurde metalen" (koper, zink, lood, tin, enz.), de metaalindustrie, den ma- chinebouw, werktuigenvervaardiging, pa- pierindustrie, cellulose-industrie, auto-indus- trie, vervaardiging van kunstmatige zijde, vervaardiging van looistoffen. Later zullen ook andere takken van de industrie voor concessieverleening in aanmerking komen Er zullen dus nu naast elkaar twee in- dustrieen bestaan: de genationaliseerde (vol- gens de bolsjewistische terminologiee de „so- cialistische sector") en de kapitalistische. Daar deze laatste betere en goedkoopere pro- ducten zal vervaardigen, zal de concurrentie voor de genationaliseerde industrie zeer zwaar, zoo niet volkomen onmogelijk wor den. Vroeger, toen in het begin van de N.E.P.-periode in Rusland een particuliere industrie was ontstaan, belette de staat de concurrentie van de kleine particuliere fa- brieken tegen de groote genationaliseerde in dustrie door den engroshandel aan den staat over te dragen. De concessionarissen zullen echter het recht hebben, zelf hun pro- ducten te verkoopen, zoodat dat wapen ver- valt. De bolsjewistische economen zijn zich overigens bewust van de gevolgen van de nieuwe concessie-politiek en erkennen, dat de staat zich uit verschillende takken van in dustrie (d w.z. uit die takken, waarin conces sies zullen bestaan) zal moeten terugtrekken. Dat beteekent dus, dat in die takken het ^so cial isme" zal capituleeren voor het buiten landsche kapitaal. Daar de Russen de voordeelen van de nieuwe wet niet deelachtig 2iTlen zijn en voor hen de communistische wet in haar voile gestrengheid bewaard b-ijft, zullen de concessionarissen na het verdringen van de „socialistische" fabrieken het onbeperH ffsc- nopolie bezitten en den Russischen conaunent het v-el over de ooren kunnen halen De sov jet-regeering acht dat onvermijdelijk omdat den buitenlandschen kapitalisr de mogelijk heid moet geboden worden zulke winstcn te behalen, dat een concessie in Rusland eer. be- geerenswaardigheid wordt. De concessionarissen zullen vrijgesteld worden van de vele belastingen, die den Rus het leven tot een hel maken. In piaats daar- van zal voor ed buitenlandsche kapitalisten slechts een belasting ingevoerd worden De concessionaris zal ook bevrijd worden van de chicanes van den ,.fininspector" (belasting- inspecteur). Voor dezen tyran van den Russi schen „tsjastnik" (particulieren ondernemer) zal het kantoor van den concessionaris een heiligdom zijn, dat hij niet zal mogen be- treden. De voordeelen, die de consessionaris ver- krijgt, gaan nog verder: hij zal zonder tus- schenkomst van het volkscommissariaat van handel uit het buitenland machines, Lalf- fabrikaten en zelfs in sommige gevallen grondstoffen- mogen invoeren; hij zal valuta mogen uitvoeren enz. Als- monopolist zal de concessionaris de arbeiders geheel in zijn macht hebben. Op de fabrieken van den concessionaris zal na tuurlijk een werkelijke discipline heerschen; de uit het buitenland ingevoerde ingenieurs en technici, aan wie een onaantastbaarheid zal gewaarborgd worden, en die voor de G.P.OE, taboe zullen zijn, zullen niet beven voor de arbeiders, zullen gehoorzaamheid eischen; aan de chaotische toestanden van nu zal er een einde komen. De concessies zullen ophouden concessies te zijn (in den zin, zooals men tot nu toe dat woord in Rusland verstond), zij zullen ge- wone kapitalistische ondernemingen worden. Dat beteekent, dat het kapitalisme. zij het in den vorm van aan buitenlanders toegestane monopolies, het socialisme van de vooruitge- schoven posities heeft verdrongen, hetgeen een gebeurtenis van niet te onderschatten beteekenis is. Een onvermijdelijk gevolg hiervan zal het herstel van den particulieren engros-handel zijn, die 4 jaar geleden werd vernietigd, waarna de kooplieden naar het barre Noorden werden verbannen. De con cessionaris zal machtig zijn; hij zal de sov- jet-overheid dwingen met zijn wenschen re- kening te houden. Hij zal dus al spoedig een leger Russische makelaars, handelaars enz. om zich vormen, die onder zijn bescherming zullen staan en een zekeren graad van vei- ligheid geni-eten Dat zal den particulieren handel opnieuw tot (betrekkelijken) bloei brengen, hetgeen een rleuwe bres in het ge- bouw van het bolsjewistische stelsel zal schieten. De vraag is nu of de buitenlandsche kapi talisten, die tot nu toe weinig neiging heb ben getoond, hun geld in Russische conces sies te steken, dit nu wel zullen willen doen. De mogelijkheid om buitengewone winsten te behalen is natuurlijk aantrekkelijk, maar het wantrouwen tegen de bolsjewiki is zeer groot. De kans, dat de bolsjewiki, die her- haaldelijk verklaard hadden, zich niet ge- bonden te achten door beloften aan den klas- senvijand van het proletariaat, bij de eerste de beste gelegenheid al hun beloften intrek- ken en het door de concessionarissen belegde kapitaal in beslag nemen, is niet buitenge-1 mooie dieren, maakt reclame voor zijn broed- fieren en annonoeert: Broedeieren voor zoo en zooveel. Afkomstig van eenden en woer- den van Dr. te Hennepe(, waarmede op den lecrwedstrijd te Huizen een eerste prijs be haald is. De man li-egt niet, de menschen vra gen mij of het waar is dat deze man eenden en woerden van mij gehad heeft en ik geef daarop natuurlijk bevestigend antwoord. Verder gevolg: De menschen gaan de b-este eieren uitbreiden en de legresultaten zijn nihil. De heele eendenhouderij loopt op niets uit, en yoortaan heet het: Dat of dat ras van eenden is niets waard en die of die fok- ler is een bedrieger, en Dr. te Hennepe is ook een bedrieger. Op die manier worden slechte eenden in tijd van een paar jaar als een sneeuwbal over het land verspreid en ver- oorzaken overal teleurstelling en verbitte- ring. Alweer dus een manier, zooals het niet moet. Slot van Over den leeftijd van Eieren. Wat er bij doorlichting der eiren te zien is. Bij het doorlichten der eieren krijgt men, vooral bij witschalige eieren een duidelijke Indruk hoe het met de luehtkamer, het eiwit en den dooier gesteld is. Een pas gelegd ei heeft een zeer kleine luehtkamer, ongeveer ter groote van een halve cent, bij het stompe ein de van het ei. Deze kan men heel duidelijk zien. Deze luehtkamer nu wordt bij bewaren m het ei steeds grooter. Dit hangt ook al weer van verschillende invloeden af, vooral van de warmte en de Hochtigheidstoestand der omgeving. Droge warme lucht doet veel meer vocht uit het ei verdampen dan koele vochtige lucht. Door de verdamping wordt echter de luehtkamer groo ter en het ei in gewicht lichter (soortelijk ge- '/vicht zwaarder). Bij proeven kleek dat de gewichtafname tamelijk regelmatig verloopt, hoewel zij bij verschillende eiren ook al weer voor elk ei ver- schillend is. Bij 9 graden Celsius nam bijv. het eene ei in de eerste week per dag 0 02 gram af en later 0.04 gram, terwijl andere eieren in de eerste week da'gelijks slechts 0 01 gram afnamen en later slechts 0.03 gram Bij hoogere temperatuur is natuurlijk de a'name veel grooter. Bij zomertemperatuur van 22 c C namen proefeieren in de eerste wdek 0.04 tot 0.0'5 gram af en in latere weken 0.07 tot 0.08 gram. Bewaart men de eieren bij broedtempera- tuur (38o C) dan was de dagelijksche ver- mindering zelfs 0.5 tot 0.9 gram en deze bleef zoo hoog tot de eieren uitgedroogd wa ren. Dan bleef verder het gewicht natuurlijk constant. Vreemd klinkt het als ik spreek van uitge- droogde eieren en toch kan dat gemakkelijk bij reine onbevruchte e'eren. Mee- '.al denkt men dat oude eieren bederven. dobh dat be- hoeft heelemaa1 niet. Natuurlijke reine eieren kunnen zonder bederf geheel uitdiogen. On der „natuurlijk rein" vecsta ik eieren die in een zuiver legnest gelepd zijn, zoodat er dus geen vuil aankleeft. Elk ei is direct na het Ieggen bedekt met een vochtig slijmlaagje dat snel uitdroogt en het ei als het ware beschut. Gaat men nu eieren wasschen dan verdwijnt het beschuttende laagje en bacterien, doc'n vooral sc'himmels kunnen gemakkelijk door de eischaal naar binnen dringen en het ei doen bederven. Als men dus reine eiren heeft en ze tegen bacterien ol schimmels be- schermt, zullen ze niet bederven. Daarop be- rust het inleggen der eieren in kalk of water- glas of het olien der eieren (dompelen in heete olie waardoor de bacterien en schimmels snel geoood worden en de porien der schaal dichtgestopt worden met olie, zoodat er ook geen microben meer naar binnen kunnen dringen). De luchtblaas kan dus al naar gelang der omstandigheden sneller of langzamer groo ter worden, zoodat men daaraan ook al weer geen zeer vast kenmerk heeft. Van veel belang daarnaast is echter het beeld dat de dooier bij doorlichting geeft. Wel wordt de kleur der dooier door de voedering der kippen beinvloed, doch dat geeft voor de doorlichting geen bezwaren. In een kers- versch gezond ei ziet men den dooier bij door lichting niet, het ei geeft een helder beeld, gelijkmatig van kleur zonder vorm van den dooier. Hoe ouder het ei wordt, hoe meer ech ter de dooier zichtbaar wordt. Vooral bij draaii'ng van het ei van de luchtopening ziet men dan den dooier steeds duidelijker. Eerst als een flauwe rondc schim in het midden, later als een duidelijke donkere bol, die heen en weer slingert in het ei. Deze dooier ziet men zooals gezegd in een kersversch ei niet, doch bij bewaring bij 15 graden Cccius reeds na 4 a 5 dagen. Bij ijskast temperatuur ziet men hen pas na 14 dagen, daarentegen bij broedtemperatuur reeds na 24 uren. Hieraan kan men dus ook weer ongeveer den ouderdom van het ei schatten. De dooier mag nooit aan de schaal vastzitten. Dit wifst er op dat hij uitge.Zakt is, dus dat het ei oud js en slecht bewaard. In een goed bewaard ei blijft de dooier in het midden zweven. In den beginne ligt hij als het ware vast verankerd, doordat hij omgeven is door lagen heel dik, taai eiwit (niet doordat hij opgehangen is aan de z.g. hagelsrioeren zooals de menschen vaak denken). Later ontleedt zich het eiwit door z.g. „zelfoplo,ssing", wordt dan dunner en dan gaat de dooier uit het midden weg en Komt tegen de schaal van het ei. Men heeft ook al gedachi de eieren te be- oordeelen naar het bacteriegehalte van den mhoud. Daarop konr ik na-der terug. Voorloo- P1,? kan ik al wel vast zeggen dat dit niet van waarde is. Als we dus alles in het kort be- senouwen, komen we tot de volgende conclu- sie dat: ^en goed kersversch ei moet bij doorlich- ui'g geheel helder zijn, de. luchtblaas moet ■n De schaal moet rein zijn en haren nahmrlijken glans nog bezitten, mag dus niet gewasschen zijn. G"wasschen en onreine ^^ren zijn minderwaa rdig. lDr. TE HENNEPE. sloten. Het woord der bolsjewiki is geen voi1 doende garantie en andere garanties kan de sovjet-regeering niet bieden. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. MAANDBLAD „ONS TOONEEL". Prijs vraag voor Nederlandsche tooneelwerken. De uitslag van de prijsvraag voor Neder^ landsche tooneelwerken, uitgeschreven door het maandblad „Ons Tooneel" (uitg. van de firma J. Heijnis Tz. te Zaandijk) is heden bekend geworden. De jury be* staande uit mevrouw Betsy Ranucci-Beck* mann en de heeren J. B. Schuil en A. J: Zoetmulder was van oordeel, dat geen der 104 ingekomen manuscripten in aan merking kwam voor den eersten prijs. Zij heeft daarom overeenkomstig een der be^ palingen der voorwaarden de prijzen ge- splitst en deze t Is volgt toegekend. Twee tweede prijzen, ieder bestaande uit 250 gulden, aan ,,De Dag", een onwaar* schijnlijke komedie in 3 bedrijven van Jos< Panhuijsen Jr. en „De Brievenbus", blijspel in vier brti drijven van A. den Hertog. Twee derde prijzen, ieder bestaande uit 150 gulden aan „Het Oostersche gevaar", een spel van rassenhaat in drie bedrijven van D. H. Scheffer. en ,,De Sneeuwkoningin", tooneelspel lit vier bedr. van Alfre Boode. Twee vierde prijzen, ieder bestaande ui( 100 gulden, aan „Sancta Lucia", komedie in vier bedrijven, eveneens van A, den Hew teg en ,,Zie, hier ben ik!", tooneelspel irt vier bedrijven van mevrouw Anna van Gogh-Kaulbach. REGELING VAN DEN ZONDAGS- EN NACHTDIENST IN DE APOTHEKEN TE ALKMAAR GEDURENDE 1928. Op 14 October zal geopend zajn de apo- theek van Mevr. SchoutenOele, Koorstraat No. 47. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts een der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van des avonds 8 uur (Zaterdags 9 uur) tot den vol- genden morgen 8 uur.. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'It VORIGE NUMMER. Voor grooteren. 1. d u i f Dromedaris. k r a b boot v 1 a m pier Adam a z ij n g r o f k u i 1 reus 2. Leiden. Baden, Weenen. 4. Diamant. Voor kleineren, 1. Raad. 2. Twee honden. 3. Zon, dag; Zondag. 4. Harlekijn. Hark, Lek, Nijkerk, kelk. OM OP TE LOSSEN. Voor grooteren. 1. Welke overeenkomst bestaat er tus- schen het koninkrijk Ierland en' een flesch? 4: 2. V-erborgen plaatsen in het buitenland Ik kan vandaag niet bij je komen, want Han is jarig. Er lag ossetong voor het raam van den winkel. Als je liever onaardig wilt zijn, moet je het maar zeggen. Is het jongmensch u rechts achterop ge- reden? 3. Wie krijgt de beste bewijzen, dat bij ge lijk heeft, wanneer een schoorsteenve ger en een molenaar samen vechten? 4. Mijn geheel wordt met 10 letters geschre ven en noemt een stad in Schotland, 8, 9, 6 is een jongensnaam. Een 3, 2, 6, 7 is een rond voorwerp, zof der begin of einde. Een 4, 9, 9, 7 is een lichaamsdeel. Een 1, 5, 7 is een jong, viervoetig dier, De 10, 9, 9, 6 verspreidt soms licht. Voor kleineren. 1. Welke rozen staan niet in den turn? s 2. Ik ben door perkament bewaakt en in- gesloten; ik word geslagen zonder daf ik het verdien, toch blijf ik steeds ever; geduldig; ik geef bij vreugde zoowel als leed het teeken. Wie kan mij noe- men? 3. Ik heb vier pooten, maar geen kop ot staart. Toch heb ik een rug. Ik kan veel dragen,, doch niet loopen. Jong en oud kent mij en ik wordt dagelij'ks door je gebruikt. 4. Ladderraadsel. 1° (bovenste) sport een stuk land, dat bebouwd wordt. 2° sport een vogel, die bif ons voorkomt. 5° iets wat door een koetsier gebruikt wordt. 6° een academiestad in ons land. De woorden worden alle met 5 letters ge- schreven en de middelste letters vormen, van boven naar beneden gelezen, den naam van een groot viervoetig dier, timmermansge- reedschap. een heel klein per- soontje. i ft e 9 c

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7