e Rechtszaken Beekesi Tijdschriften DRAlSiflAvAiWALKmBURQ'S- A iiLEVERTR Binnenland Verstopping Poster's Maagpillen Icleinere lagen de prijzen voor het mooiste goed tuGSchen/ 5 30—/ 6. De gemiddelde prijs der gele kool zal 4 zijn geweest. De aanvoer bedroeg 18 spoorwagons. Witte kool gaf weer een beste uitkomst. iEen noteering van 4 tot 5.50 is floog IDaarmee zette de week. Volgende dagen kwa men de laagst-e prijzen iets beneden de 4, de hoogste bleven steeds boven de 5. Deen- sche witte kool had ook een goede markt; yaak gingen de prijzen nog boven die der ge- wone witte uit. Zij werd ook voor inmaakfa- brieken gekocht. Ruim 40 spoorwagens maak- ten den aanvoer uit. PERSONEEL ROTTERDAMSCHE TRAM. Uitzeting van leden uit den C. N. A. B. f De president der rechtbank te 's-Graven- iage heeft Zaterdag uitspraak gedaan in bet kort geding inzake een uitzetting van 53 [leden uit den C. Ne. A. B., alien behoorende tot het personeel van de Rotterdamsche tram De president overwoog, dat volgens art. 31 der statuten van den C. N. A. B. de uitgezet- te leden een recht hadden om de bemiddeling in te roepen van den Bondsraad, waarna hun nog beroep op de algemeene vergadering jopenstond, doch dat eischer in de dagvaar- ding niet stelt, dat hij deze bemiddeling .heeft ingeroepen of dat hem de gelegenheid idaartoe heeft ontbroken. t Voorts is door gedaagde aangevoerd, dat iie wijze van de tram-exploitatie te Rotterdam hog niet zoodanig is, da de uitgezette leden (volgens de organisatie tot den C. N. A. B. jkunnen behooren en dat een verandering in de exploitatie nog geruimen tijd zal duren, hetgeen door eischer niet voldoende is weer- iegd. Onder die omstandigheden achtte de presi dent geen voldoende grond aanwezig om ten deze in te grijpen en hij weigerde mitsdien de gevraagde voorziening, nl. uitzetting onge- daan te maken. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. I De rechtbank te Assen veroordeelde giste- ren een inwoner van Eenerveld (Norg) we- gens het in zijn wonin gvoorhanden hebben van een distilleertoestel en gedistilleerd van te groote sterkte, tot twee maanden gevange nissraf en 156.75 boete subs, twee weken hechtenis en 500 boete subs, zes weken hecMenis. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 12 October 1928. C. de G. te Amsterdam, overtreding Bin- nen-Aanvaringsreglement, 1 boete of 1 dag hecht. C. B. te Heiloo, opgeven van een valschen naam, 12 boete of 12 dagen hecht. J. S. en J. I. te Alkmaar, overtreding Ar- beidswet, de le 3 boete of 3 dagen hecht, de 2e 0.50 boete of 1 dag hecht. A. J. R. te Alkmaar overtreding Trekhon- denwet, f 3 boete of 3 dagen hecht. J. de H. en J. R. te Zuid- en Noord-Scher- mer, straatschenderij, ieder 5 boete of 5 da gen hecht. K. Z. te Egmond aan Zee, J. K. te St. Pan- eras, C. P. te Noordscharwoude, P. F. te Alkmaar, dronkenschap, ieder 2 boete of 1 dag hecht. H. B. te Bergen, J. O. en C. G. te Limtnen, P. Z., N B., C. K. en T. P. V. te Heiloo, H. G. C., C. J. S. en J. T. te Alkmaar, N. C. K. te Amsterdam, overtreding Politie- verordening, de le, 2e, 3e, 5e en 6e ieder 1 boete of 1 dag hecht., de 4e, 9e en lie ieder f 5 boete of 5 dagen hecht., de 7e teruggave aan de ouders, de 8e 2 boete of 2 dagen hecht., de lOe 3 boete of 3 dagen hecht. A. de B. te Uitgeest, C. J K. te Velsen, !A. B. te Bloemendaal, C. de R. te Bergen, H. S. te Beverwijk, P. v. B., T. v. B., A. G., C. B„ T. L M. IJ. en B. P. ten H. te Alk maar, D. de B. te Broek op Langendijk, J. J. te 's-Gravenhage, K. V. te Oudorp, H. M. K. te Hoorn, J. M. te Assendelft, D. V. te Rotter dam, G. J. H. te Obdam, overfreding Motor- en Rijwielwet, de le 10 en 5 boete of 10 en 5 dagen hecht., de 2e vrijspraak, de 3e 20 boete of 20 dagen hecht., de 4e ontslag van rechtsvervolging, de 5e, 6e, lOe en 17e ieder f 2 boete of 2 dagen hecht.. de 7e, 9e, lie, 12e en 14e ieder 4 boete of 4 dagen hecht., de 8e 25 boete of 20 dagen hecht., de 13e 1.50 boete of 1 dag hecht., de 15e 15 boete of 15 dagen hecht., de 16e 10 boete of 10 dagen hecht., de 18e 3 boete of 1 week tuchtschool ,Pe JonSe Oids het haifmaandelijksch tijdschrift voor Jeugdbeweging opent het October-nummer met een artikel van den re- dacteur Chris Blom, getiteld: „Jeugdher- bergeu-tragedie", waarin de schrijver de houding der N. J. I. nagaat in verband met het oprichten van een Bond voor Jeugd- herbergen in Nederland. In het verborgene, aldus C. B., woedt de strijd om de politieke, confessioneele of vereenigingsbegemonie voort en gaat verder met het vergiftigen van (het oorspronkelijk zoo frissche idealisme, dat het verlangen naar Jeugdherbergen deed ge- boren worden. Wat verder wordt de oorzaak van de 6trubbelingen door den schrijver gezien in de basis, waarop men het werk denkt te be- ginnen, n l. op hen, die iets te verliezen heb ben en niet op hen, die al-les te winnen heb ben, en daardoor gedwongen worden tot de meest intense samenwerking, op de jonge en oude touristen, de liefhebbers der vrije na- ituur. Zij schiepen reeds jeugdherbergen te Biaricum, Amsterdam en Petten. Verder moeten a He vereenigingen, die het gebied der J'.r,:dherbergtn bestrijken, medewerken. De schrijver zet de bezwaren teg-en de door het N. J. I. voorgestelde regeling dan nader uiteen. Wat den psychologischen kant van deze kwestie betreft, moet er voor gezorgd wor den, aat aan de werkers voor de oprichting der Jeugdherbergen ook verantwoordeiijk- heid van medezeggenschap over den gang van zalcen wordt opgedragen. Chris Blom besluit zijn artikel met een ver- klaring, waarmede hij de wel eens uitgespro- ken bezwaren tegen de medewerking der vrije Jeugdbeweging en van de niet bij het N. J. I. aangesloten vereenigingen hoopt on te heffen en mededeelt, dat slechts loyale medewerking, berustende op „vrije wilsover- eenstemming" gewenscht wordt. Nine Minnema schrijft over een brandend vraagstuk een heel belangwekkend, zeer le- zenswaardig geschreven artikel: ,.Dansen", een felle aanklacht tegen een maatschappij, waarin de dancing een uiting, gevolg is van degeneratie, voor een groot deel na-oorlogs- degeneratie. Gevolg ook van armoe, van niet begrijpen- de ouders, van onzelfstandigheid, van onbe- duidendheid, van dompend werk, kortom van al de ellende, die opgroeien moet in deze maatschappij van geldgetel en geldaanbidL ding. Doch er is niet alleen ondergang, ook stij- ging, hoog ornhoog, naar't hitteule ideaal. En het Goede en het Kwade, ze strijden voor- al om de toekomst, vooral om de jeugd en ook de jeugd in de dancings strijdt mee voor den nieuwen mensch en de nieuwe maatschap pij, voor het licht, dat zal verwinnen! Een nieuwe tijd komt, komt voor alien. Ook voor hen, die we nu soms zien als ver- loren. Er mag niemand verloren wezen voor 't licht en't geluk! Na deze beide uitstekende artikelen wordt deze aflevering, die aller belangstelling wer- kelijk verdient, met de rubriek Kunst en Lette- ren, waaraan tegenwoordig ook bijzondere aandacht gewijd wordt, besloten. Onder de Arabieren door Paul W. Harrison. Hollandsche bewerking van Dr. C. Easton. Uitgave H. P. Leo pold's Uitgeversmaatschappij te 's-Gravenhage. Van Arabie is den Hollander over het algemeen niet veel meer bekend dan dat men er prachtige raspaarden fokt. En ver der doen de Arabische sjeichs in allerlei ro- mans gewoonlijk dienst als machtige heer- schers van hartstochtelijk temperament, die het er op toeleggen blanke meisjes van woestijnkaravanen te stelen en ze tot hun slavinnen te maken. In werkelijkheid is het Arabische volk bijzonder gastvrij, maar ruw in taal en op- treden. Wie het vertrouwen van deze Mo- hamedanen weet te winnen kan er zeker van zijn, dat zij hem te alien tijde hun aan- hankelijkheid blijven betoonen en al wordt een Christen door deze fanatieke Mekka- gangers eigenlijk als een minderwaardig wezen beschouwd, toch profiteeren zij maar al te graag van de beschaving en weten- schap der Europeanen en Amerikanen. Paul Harrison, een Amerikaansch genees- heer, door een Arabisch heerscher aange- zocht om de ziekten onder het volk te be- strijden, een man, die tien jaar lang door dit land is getrokken en met tal van Arabieren op vertrouwelijken voet heeft gestaan, ver- telt in dit boek op onderhoudende wijze van zijn ervaringen. Hij verhaalt van 't harde leven der dood- arme woestijnbewoners, de Bedoewienen, in hun schamele woningen, die met harden, ingespannen arbeid ternauwernood vol doende verdienen om van te kunnen leven en die volkomen afhankelijk zijn van de hoeveelheid water, welke bij hun woon- plaatsen wordt aangetroffen. Als medicus en vooral als chirurg, heeft hij ongetwijfeld succes gehad, want mannen en vrouwen met allerlei kwalen stelden zich vol vertrouwen onder zijn behandeling. Zijn overtuiging is, dat de geest van dit volk ten eenenmale uitsluit, dat een vreem- de beschaving door militaire macht aan de bevolking opgedrongen, in Arabie ooit wor- tel zal kunnen schieten. De eenige wijze waarop de samenleving nut kan trekken van den Arabier, is door hem in de gelegen heid te stellen zijn eigen instellingen en zijn eigen cultuur te ontwikkelen in onbeperkte vrijheid. Ten slotte ziet deze schrijver heil in de zending, die, wanneer zij vasten voet krijgt, in deze streken vele begrippen kan ver- anderen en vele misstanden daardoor zal kunnen beeindigen. Eenige fraaie platen laten wat interes- sante natuuropnamen zien en enkele typi- sche vertegenwoordigers van dit nog zoo weinig bekende ras. Bengt Berg. Abu Markub. Uit gave H P. Leopold's Uitgevers maatschappij te's Gravenhage. De Zweedsche ontdekkingreiziger en na- tuurkundige Bengt houdt niet van halve maatregelen. Als hij wil weten waar de kraanvogels blijven wanneer zij voor den winter ver- trekken, dan volgt hij ze naar Afrika en als hij hoort. dat er in bijna ontoegankelijk ge- bied bij den witten Nijl een zeldzame vogel- soort leeft, die zoo schuw is, dat bijna nie mand ze ooit in het wild gezien heeft, dan besluit hij een expeditie naar die onbe- kende streken te ondernemen en het lukt hem na eindeloos geduld niet alleen het dier te zien, maar ook er eenige keurige foto's van te maken. Natuurlijk beleeft een expeditie als deze allerlei wederwaardigheden en de talrijke fotopagina's van dit boek brengen velerlei dieren in beeld waarmede men in aanraking is gekomen. Er zijn ongevaarlijke dieren bij als antilo- pen en pelikanen, maar ook allesbehalve vredelievende als slangen, Nijlpaarden en olifanten. Vooral de laatste hebben het den leden der expeditie meermalen moeilijk gemaakt en de schijver is er in geslaagd een groote collectie zeer duidelijke opnamen te maken waarop deze reuzen in hun natuur- staat worden afgebeeld. Kiekjes en beschrijvingen van land en volk vullen al deze avonturen aan en zoo bevat dit boekje een leerzaam, boeiend en ook uit wetenschappelijk oogpunt zeer inte- ressant verhaal, dat ongetwijfeld in breeden kring gelezen en gewaardeerd zal worden. Tj. ~%A L EEC WARDEN- RADIO-GESPREKKEN IN INDIe. verzonden, meldt, dat in den vorigen nacht met behulp van de Nederlandsche zenders en ontvangers, in samenwerking met een Duitsch station een radio-gesprek is ge- voerd tusschen Bandoeng en Buenos-Aires. Het werd een succes. De commandant van den Duitschen krui- ser „Berlin", die momenteel in Indie is, werd in de gelegenheid gesteld een radio-gesprek met de marine-autoriteiten te Kiel te houden. Ook dit gesprek is geslaagd. LUCIEN LeVY WORDT UITGELEVERD. In goed ingelichte kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Nederlandsche regeering heeft toegestemd in de uitlevering van Lucien Levy, beschuldigd van oplichting inzake de Duitsche schadevergoedingen in natura. Levy zal binnenkort naar Frankrijk wor den overgebracht. OPBRENGING VAN BESCHONKENEN. Het Tweede Kamerlid de heer Kleerekoper heeft aan de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Justitie de vol gende vragen gesteld: Zijn de ministers niet van oordeel, dat het een onrecht is tegenover de politic, dat de mannen, die worden uitgezonden om de om- geving van een beschonken persoon in. veilig- heid te brengen voor diens redelooze ruw- heden, niet zijn uitgerust met eenig vervoer- middel, dat voor zulk een transport geschikt is, gelijk dat elders pleegt te gebeuren? Is het bovendien niet hoogst verkeerd, dat volwassenen en kinderen met name, het weer- zinwekkende sleuren langs den publieken weg van zulke benevelde individuen gade- slaan, hetgeen bij herhaling leidt tot botsin- gen met de politie, welke de verkeerde uiting zijn van een in zichzelf begrijpelijk verzet te gen een wijze van optreden als waartoe de politie, door haar onvoldoende uitrusting, in zulke gevallen wordt gedwongen? Zijn de minsters bereid, te overwegen, wal hunnerzijds gedaan kan worden om in den hierboven geschetsten misstand verandering te brengen, voor zooveel dat mogelijk zal blijken? EEN INDISCH DORP IN NEDERLAND. Naar „De Indische Verlofganger'' ver- neemt, worden er pogingen aangewend om een combinatie te vormen, bestaande uit oud-Indische gasten, teneinde de beschik- king te krijgen over boschrijke terreinen hier te lande, bij voorkeur in het Gooi. Deze com binatie zou dan ter plaatse een „Indisch Home'" willen oprichten, n.l. een geheel villa- dorp in Indischen stijl opgetrokken. PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. De vacature in Ged. Staten. In de Zaterdagmiddag onder leiding van den heer Ed. Polak gehouden vergadering van de sociaal-demoeratische Statenclub in Noord-Holland is met algemeene stemmen besloten, onder het motief dat mr. A. Bruch candidaat der anti-revolutionairen, van ster- ker democratische gezindheid wordt geacht dan dr. Vos, bij de verkiezing van een lid van het college van Ged. Staten op Dinsdag a.s. den heer Bruch te stemmen. In de vacature-Van Zutphen zal tot lid van de Prov. Staten gekozen worden ver klaard de hegr P. Voogd, te Haarlem Deze, die 54 jaar oud is, was vroeger werkzaam bij het M. O. te Amsterdam en is sinds 1924 secretaris van het Instituut voor Arbeiders- ontwi'kkeling. DE EX-KEIZER. Uit Brussel wordt aan het „Berl. Tag." gemeld, dat men daar ter stede het bericht heeft ontvangen, dat de ex-keizer van Duitschland het slot's Heerenloo in de na- bijheid van de Duitsch-Nederlandsche grens heeft aangekocht. Het kasteel te Doom zou niet representatief genoeg zijn. Het Hbl. herinnert er hierbij aan, dat de ex-keizer zich niet zonder toestemming van de Nederlandsche regeering elders binnen de Nederlandsche grenzen kan vestigen, dan op de in overleg met hem gekozen verblijf- plaats te Doom. HULDIGING VAN EEN AFTREDENDEN WETHOUDER. Een comite, gevormd door kunstenaars en kunstvrienden, heeft Zaterdagmiddag in den foyer van den Stadsschouwburg te Haarlem den heer M. A. Reinalda, in verband met zijn aftreden als wethouder van Openbare Wer- ken en Volkshuisvesting, een van groote waardeering getuigende huldiging bereid. Verschillende sprekers voerden het woord. De heer Reinalda vatte aan het eind van den middag, zijn gevoelens samen in woor- den van dank, daarbij hij het door hem ver- richte op rekening stelde van „de beweging", waarvan hij slechts een klein gedeelte is. Al mijn daden, zei spr., komen voort uit mijn aansluiting bij die beweging, die aan een tijdperk van koud en hard egoisme een einde wil maken. Met een woord van dank tot alien besloot spreker. MET EEN DOK OP SLEEPTOUW. Aan een particulier schrijven, dat het Hbl. van bevriende zijde ter inzage werd verstrekt, ontleend het blad de volgende aardige bij- zond-erheden over de ontmoeting tusschen de „Sibajak" van den Rotterdamsche Lloyd en de vier Nederlandsche sleepbooten, die het groote Engelsche dok naar Singtpore hebben gesleept. Toen de „Sibajak" langs kaap Guardafui aan de Oostkust van Afrika voer, kwamen de sleepbooten in zicht. „Vroeg in den morgen", zoo stond in het dagboek van 9 September j.l., „werden wij gewekt door het geroep -van een vriend, die ons mededeelde, dat wij langs een groot droogdok voeren, dat in Engeland gebouwd was en nu door Nederlandsche sleepbooten naar Singapore gebracht werd. Deze booten hadden draadloos gevraagd, of de „Sibajak" haar levensvoorraden wat wilde aanvullen. Een van de sleepbooten zou dat dan wel ko men halen. Wij kleedden ons zoo spoedig mogelijk aan en renden naar dek. Daar zagen wij op eenigen afstand het dok en de drie sleepboo ten liggen. De vierdt boot kwam over de kal- me zee naar ons toe. De zon was juist boven den horizon verschenen en zette de bergen, die wij nog even aan de landzijde konden zien, in gouden licht. 't Duurde nogal lang, voordat de „Oostzee" ons bereikt had, maar toen ging ook een daverend hoera op voor Nederland. De mannen van de sleepboot waren nog blij, dat zij ons ontmoet hadden, want de arme kerels hadden veertien dagen over de Roode Zee gedaan en daarna zestien dagen in de golf van Aden moeten wachten in kalme zee op den West-moesson. Zij hadden geen stukje ijs meer over en nog maar heel weinig drinkwater. In Aden hadden zij eenige keeren kolen moeten innemen en de vier kleine boot ies zagen er dan ook zeer vies uit naast onze mooie, heldere oliestoomboot". De mannen van de „Oostzee" vlogen ge- woonweg op het ijskoude bier aan, dat de kapitein hun overstuurde en met een flinken voorraad drinkwater, boter, bier enz. enz. gingen zij weer naar hun kameraden terug. Te Singapore aangekomen De eerste helft van het nieuwe drijvende droogdok, dat Vrijdagavond laat op de bui- tenreede van Singapore was aangekomen, is Zaterdag bij zonsondergang met succes op de daarvoor bestemde plaats gemeerd, het geen een uiterst moeilijk werk was. De bevolking van Singapore heeft groote belangstelling voor het dok getoond. De Nederlandsche bemanning der sleep booten verklaarde, een zeer eentonige reis te hebben gehad. Op 16 September waren de mannen voor het laaNt aan wal geweest en na Ceylon hadden zij voortdurend regen ge had. De aankomst te Singapore is, zoo zegt de „Times", een welkom bericht geweest voor dc zee-assuradeurs en zij zullen verheugd zijn, wanneer ook het tweede deel zal zijn aange komen, dat Maandagavond te Singapore wordt verwacht. Daar het eerste deel eerst op 31 October en het tweede deel op 11 No vember te Singapore verwacht werd, is de reis zeer voorspoedig geweest. Het sleepen van dit dok, aldus het blad, is een nieuwe veer op de muts van de firma Smit Co. te Rotterdam. In enkele Engelsche kringen, waar men niet bekend is met het eigenaardige sleepwerk, heeft men yaak verwondering te kennen ge- geven, dat de diensten van een Nederland sche firma voor dit doel zijn ingeroepen. Of het voor een Engelsche maatschappij loo- nend zou zijn, de zeer krachtige zeesleepboo- ten te bouwen, die voor dit werk vereischt zouden zijn en de speciale organisatie in het leven te roepen, moet door deskundigen uit- gemaakt worden. Het is' echter een feit, dat de Nederlandsche firma zich gespecialiseerd heeft in het sleepen van zeer zware en moei lijk handelbare constructies en een tairijk personeel heeft met ervaring in dit werk, dat verre van gemakkelijk is. Acht sleepbooten zijn gebruikt, vier voor elke helft van het nieuwe dok De Neder landsche bemanning telde 75 koppen. Daar het de gewoonte is, dat de bemanning voor haar eigen voedsel zorgl, moest de firma bij het vertrek der sleepbooten uit Engeland be- ginnen met rekeningen voor ing? agen pro- viand te betalen ten bedrage van onge veer 24.000 gulden. VERBODEN LOTERIJ. Op straat. De bewoners in hoofdzaak de bewoon- sters van Spangen zijn dezer dagen de dupe geworden van een meneer die met een zelf bedacht loterijtje langs de huizen liep te leuren De man had een doosje met onge- veer dertig genummerde papiertjes, uit welke papiertjes hij door zijn klanten een greep liet doen. Het nummer dat zoo'n papier aanwees duidde meteen den prijs aan, zoodat de trek- ker die no. 1 trok een cent moest offeren cn hij die no. 29 trok had 29 cent te betalen Zoodra de loterijman uitverkocht was riep hij een kind dat toevallig, voorbijkwam of in de buurt speelde aan, en uit een ander doosje liet hij dan vijf nummertjes trekken, want per trekking zei hij vijf prijzen uit te loven. Van de prijzen had hij „monsters" bij zich, zoodat men wist wat voor kunstvoorwerp men had bemachtigd. Als de trekking afge- loopen was, vertelde de man, dat hij te zijner tijd de prijzen zou laten brengen. Hij is ech ter nimmer met zijn prijzen verschenen, met het gevolg dat tallooze huismoeders, die ge- dacht hadden hun huishouding met een mooi „stukje" te verrijken, naar het politiebureau zijn geloopen om aangifte te doen van haar teleurstellende ervaringen op loterijgebied. INBREKER DOOR DE POLITIE NEERGESCHOTEN. De Rotterdamsche politie heeft gisteravond 7 uur een tweetal inbrekers overvallen, die zich met behulp van een valschen sleutel toe- gang verschaft hadden tot de woning van den heer J. B. K., in de Haringspakkerstraat. In de donkere gang van de woning is een worsteling ontstaan tusschen de' twee inbre kers en vijf politiemannen, die hiermede ge- eindigd is, dat een rechercheur den 40-jari- gen stoker G. A. S. met een pistoolschot heeft neergeveld. De andere inbreker, de 42-jarige bootwer- ker L. K., gaf zich toen over. De gewonde is in zeer ernstigen toestand naar het zieken- huis overgebracht. De overval der inbrekers heeft zich, blij- kens nadere mededeelingen, als volgt toege- dragen: Het was aan de politie bekend, dat er Zaterdag- of Zondagavond in 't bewuste huis zou worden ingebroken. Zoowel Zater- dagavond als gisteravond werd er daarom wacht gehouden door een inspecteur van po litie en 4 rechercheurs. De bewoners waren beide avonden afwezig. Toea de inbrekers eerst nog een poging haefden gewaagd om binnen te komen, maar weer waren afgedro- pen, maakten zij eindelijk de deur open en liepen door naar de aan het einde van de ging gelegen huiskamer. Eerst hier stieten zij op 2 rechercheurs, terwijl uit een zijkamer 2 ander politiemannen kwamen. Op hetzelf- de oogenblik werd de voordeur bezet door den laatsten rechercheur. In een nauw por- taaltje van slechts enkele vierkante meters is het toen tot een worsteling gekomen, die slechts kort duurde. Bij deze worsteling heeft een der rechercheurs den grootsten der twee inbrekers nergeschoten. Gisteravond was de toestand van den getroffene zeer ernstig Zijn wervelkolom is geraakt en zijn beide beenen zijn verlamd. Op de inbrekers werdeti inbrekerswerktuigen en handschoenen ge- voden. Het zijn oude bekenden der polife Een derde man, die voor de deur op deti uitkij'k had gestaan, wist te ontkomen. GENERAAL SNIJDERS IN INDIe, Generaal Snija-ers, die de Indische lucht- lijnen komt openen, is hier Zaterdagmorgen met de „Christiaan Huygens" van de Mij. Nederland te Tandjok Priok aangekomen! Er was groote belangstelling. Onder hen, die ter begroeting aanwezig waren, bevonden zich o.a. vertegenwoordi, gers van het Indische le-ger en van de' ma rine; ir. D. de Jong, directeur van de Gou- vernementsbedrijven en de chef der afdeeling Luchtvaart; vertegenwoordigers van de vliegdiensten van het 1-eger en de marine, en de Indische Luchtvaart Mij., en leide'nde personen uit Handel, bankwezen en scheep- vaart, De stafmuziek was op de kade opge- steld en speelde vroolijke wijsjes. Een esca- drille van drie legervliegtuigen cirkelde bo ven het schip ter verwelkoming. Een deputatie van actief dienende en ge- pensionneerde officieren, ridders in de Mili taire Willemsorde, heette den generaal wel kom namens de ridders der M.W.O. in Ned.- Indie. Namens die ridders voerde de heer Ruempol het woord om uitdrukking te geven van de gevoelens van erkentelijkheid voor al les wat generaal Snijders had gedaan in het belang van het leger in Ned.-Indie. Generaal Snijders antwoordde en ver klaarde deze uiting van belangstelling op hoog;en prijs te stellen. De generaal betoon- de zich eveneens zeer gevoelig toen een lid van het hoofdbestuur van het Indo-Euro- peesch Verbond den generaal namens die vereeniging kwam verwelkomen. KONINGIN-MOEDER OP REIS. De koningin-moeder, die thans verblijf houdt te Liebenst-ein in Thiiringen, zal op 16 dezer naar Arolsen vertrekken cm aldaar nog enkele da-gen te verblijven, alvorens naar ons land terug te keeren. H. M. heeft van de mooie omstreken zeer kunnen genie- ten en van Liebenstein uit o.m. een bezoek gebracht aan den hertog van Coburg, een neef van H. M., op den Cailenberg, terwijl H. M. ook de „Veste" Coburg heeft bezocht. HEJ FEEST VAN DE KON. MIL. ACADEMIE. De koninklijke familie zal Vrijdag te Bre da komen om het feest van het honderdjarig bestaan der Koninklijke Militaire Academie mede te maken. De koninklijke familie zal dien dag te genwoordig zijn bij de feestrede in de Uroou Kerk en daarna een bezoek brengen aan de jubileerende Academie. Den nacht brengt de familie in het koninklijk rijtuig op het empla cement te Etten-Leur dooi. Zaterdag maken de koningin, de prons en prinses een rijtoer door de stad, welke zal eindigen aan het stadhuis, waar te twee uut het defile zal langs trekken. Te 3 u. 11 ver trekt de koninklijke familie weder uit Breda. COMITe VAN ACTIE VOOR OUD-GtPLNSlONNthRDE MILITAIREN. Zaterdagavond kwam te Amsterdam de Commissie van Acde, bestaande uit de vate- genwoordigers van 7 bonden van oud-ge- pensionneerde militaren in vergadering bij- een, vertegenwoordigend ongeveer 10.000 le den. Na uitvo.rige besprekingen werd een- steenmig besloten tot het voeren van een zeer krachtige actie ter verkrijging van recht voor de oud-gepensionneerde militairen van land- en zeemacht en kolonien en de weduw n en weezen. Alle vertegenwoordigers gaven te kennen, dat deze actie door hun bonden met geestdrift zal worden gesteund. Nu de finan- cieele toestand der schatkist zoo gunstig is, was het naar de eenstemmige meening der vertegenwoordigers de plicht der regeering om aan deze oud-gepensionneerden, waaron- der velen in ellende verkeeren, r-cht te doen. De verwachting werd uitgespr oken, dat de Kamer thans niet langer zal aralen de regee ring te noodzaken haar plicht te vervullen. MOTOR-ONGEVAL BIJ ZWOLLE. Zaterdagmiddag had op den Rijksstraat- weg tusschen Wezep en Zwolle, dicht bij het Katerveer, een ernstig motor-ongeluk plaats. De gebroed.rs Zijlstra, aannemers uit Gro- ningen en werkzaam te Amsterdam, waren op een nieuwen motor onderweg naar huis, toen de bestuurder voorbij Wezep het stuur kwijt raakte en met een flinke vaart tegen een boom botste. Bewusteloos werden beiden op- ;enomen. De bestuurder met een ernstige oofdwond, de duo-rijder lichter gekwetst, werden na voorloopig te zijn verbonden. overgebracht i"-"ar het Sofia-ziekenhuis tt Zwolle. De tand van den ernstig gewon- den Zijlstra is zeer kritiek. DE INBRAAK IN HET DEPARTEMENL VAN JU8TITIE. In verband met de inbraak op 30 Septem ber in het Departement van Justitie is een derde, zekere S., aangehouden, en met de beide andere aangehoudenen ter beschik- king der justitie gesteld. S. ontkent iets met de zaak te maken te hebben, doch heeft toegfr geven, dat hij kort voor de inbraak in het departement is geweest met een der beide anderen, een zekeren W. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. - De schipper van de te IJuiden binnengdeo- men stoomtrawler „V1. 10" Janna rappor- teert, dat op een gegeven oogenblik de trem- mer vermist werd. Alle nasporingeii, die wer den gedaan, bleven tevergeefs, zoodat men aanneemt, dat de vermiste, een jongeman, L. Wijker genaamd, over boors' geslagen en verdronken is Als gij last hebt van gedrukthcid. schcle hoofdpijn. het zuur. prikkelbaarheid, cnz.. als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen. het ideale laxeermid- del. Alom verkrljgbaar S f 0.65 per flacon

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6