Londensch aanteekenboek. nE KONINKLIJKE N.-I. L. MT> rv komngin heeft aan de N. V. Ned -Indi- ,che Luchtvaart Mij, gevestigd te Amster- jvL met bijkantoor te Batavia, het predi- caat'»Koninklijke" verleend. DE VACCINATIE-DWANG. Pen wetsontwerp is ingediend tot verlen- jing van den geldigheidsduur van de tijdeh)- kebepalingen betreffende de vaccinatie, vervat in de wet van den llden Februan 1928 (opschorting vaccmatiedwang). Zooals men weet, zegt de Telg., is de in- directe verplichting van inenting tegen de mkken bij het bovengenoemde wetsont werp tot 1 Januari 1929 opgeschort. Ten opzichte van een eventueele verlenging de- zer opschorting heeft de minister van Ar- beid, Handel en Nijverheid het advies van de Encephalitis-commissie ingewonnen. In bet ontvangen antwoord, dat ter griffie van de Tweede Kamer is nedergelegd, deelt ae commissie mede, dat de gevreesde compli- caties na inenting zich nog voordoen en dat men er nog niet in is geslaagd, zoo mm hier te lande als in het buitenland de oorzaken „r. ic cnnren De commis- der complicaties op te sporen sie acht dan ook een verlenging den opschortingsduur noodzakelijk, en wel voor een termijn langer dan een jaar. Niettemm meent de Minister, in verband met de be- slissing van de Kamer, waarbij de geldig heidsduur van de wet tot een jaar beperkt, een voorstel tot verlenging met gelijken ter mijn te moeten doen. De volksvertegen woordiging blijft dan in de gelegenheid van jaar tot jaar zich over dit belangrijke vraag- stuk uit te spreken. Uit de stukken, die ter griffie zijn gedeponeerd, blijkt met betrek- king tot de gevreesde complicaties, dat zich fclijkens de voorloopige opgave in het eerste halfjaar 1927 op 99.940 vaccinaties 35 en- cephalititisgevallen hebben voorgedaan, of een op de 2855; in het eerste halfjaar 1928 deden zich op 28.800 vaccinaties tien geval- len voor of een op de 2880, zoodat ae ziektekans in de eerste helft van 1928 gelijk is geweest aan die in de eerste helft van 1927. De gevallen over het eerste halfjaar 1928 waren aldus verdeeld, dat voorkwa- men onderscheidenlijk een, een, twee, vier, twee gevallen in de maanden Januari, Maart, April, Mei en Juni, waarvan vier met doodelijken afloop. Voorts blijkt, dat zoowel hier te lande als in het buitenland het onderzoek in verschillende richtingen in vollen gang is. Zoodra de werkzaamheden en haar resultaten daarvoor ver genoeg ge- vorderd zijn, zal len volledig rapport gepu- bliceerd worden. De politieke toestand van Roemenie door RADULESCOE MOTROE, Oud-Senator, hoogleeraar aan de Universiteit te Boekarest. Ongetwijfeld verkeert de Rumeensche poli tick in een toestand van crisis. De oorzaken van deze crisis zijn evenwel niet te zoeken, zooals dat in dergelijke omstandigheden bij de Westelijke landen van Europa gewoonlijk het geval is, in politieke en economische fei- ten; zij zijn meer van zedelijken en zielkuii- digen aard. Rumenie bezit thans een regeering, welke meent te staan boven de georganiseerde krachten van het land d.w.z. het bezit een door de liberate partijonder leiding van Vintila Bratianoe, ingestelde regeering, wel ke partij zich, krachtens haar verleden, als een toeziende voogd van den Rumeenschen staat heschouwt; zij zal dit ambt niet nederleggen voor zij den lust daartoe bezit en dan nog maar voor een korte tijosruimte De lezers der kranten in West-Europa zul- !en stellig moeilijk kunnen begrijpen, hoe deze opvatting der liberale regeering te rij- men is met de grondwet van Rumenie, welke op het parlementaire stelsel is opgebouwd. Om dit alles aan de lezers duidelijk te maken, moeten wij hier eenige historische herinne- ling-en meedeelen. Doordat de openbare meening in Rumenie niet is opgevoed, heeft het parlementaire stel sel daar tot nu toe nog nooit een eerlijke toe- passing gevonden. In de staatsregeling is dit stelsel sedert meer dan een eeuw opgeno- men, maar feiteiijk bleef men onder den wet tdijken schijn naar de oude traditie der aar- de voortleven. Deze traditie is in Rumenie zeer treurig geweest. De vroegere regeerin- gen van Rumenie werden sedert de 17e eeuw geboren krachtens 'n recht van begunstiging, dat vaak werd verworven door het omkoo- pen van Turksche sultans. Zekere families, vooral bepaalde Fanarioten-families in Kon- stantinopel, stelden uit hun midden candida- ten voor deze begunstiging om de Rumeen sche landen, Moldau en Walachije, te regee- ren; men zou kunnen zeggen dat zij het sou- vereiniteitsrecht pachtten, dat bij den een den wensch bevredigae om zich te verrijken, bii den ander de ijdelheid om despoot over een volk te wezen. Deze droeVige overlevering heeft in het bloed der latere Rumeensche regeerders die- pe sporen achtergelaten, trots de groote ver- anderingen, welke in Rumenie in de 19e eeuw werden ingevoerd sedert de regeering van de dvnastie HohenzollernSigmaringen en ondanks de afkondiging van de onafhan- kelijkheid en van het konings'chap .Het moge dan waar zijn, dat de gunst van den heer- seher niet meer, gelijk,in den tijd der Tur- ken, met geld te koop was, maar de regee- ringsvorm is niettemin in het werkelijke le- ven gebonden gebleven aan gewoonten. wel ke bij lange na niet in overeenstemming wa ren met een eerlijke toepassing der regee- ringsbemoeiingen. Het regeeren in Rumeen sche landen beteekent ook thans nog niet het vervullen van een edelen burgerplicht; maar voor zijn eigen voordeel zorgen, terwijl men het welzijn van den Staat dient In Rumenie regeeren beteekent: zich volgens de vroege re gewoonten der Turksche pacha's beklee- ien met heerschersmacht. Het Rumeensche volk heeft zich het zij lot zijn eigen eer gezegd herhaaldelijk verzet tegen deze treurige traditie, maar door gebrek aan politieke scholing heeft dit verzet niet tot blijvende hervormingen ge- leid; men heeft zich txpaald tot een mystieke oprc>erster!ming, een bloote bedreigins met revolutie. Zoo bleef het tot nu toe alleen wet uitzondering van het jaar 1907, toen de bedreiging grootendeels overging in revolu- tionnaire daden. De strijd tegen een regee ring heeft in Rumenie altijd dat karakter van revoluiionnair mysticisme gedragen, want hij richt zich niet tegen een nauwkeurig om- schreven politick program, maar tegen be paalde regeeringsmisbruiken, overblijfsels van het verleden, welke nu eenmaal ge- woonte waren gebleven. Het Rumeensche volk geraakt dan in opwinding, het strijdt dikwerf tegen de regeering wanneer het ten diepste geschokt is. Aan koning Karel I is het gelukt, dank zijn practisch verstand, de misbruiken der regeering in zekeren zin te matigen door een omwentelingssysteem der partijen, een systeem dat een volkomen cari- catuur van het parlementaire stelsel was, maar niettemin de eerzucht bevredigde van hen, die blijvend aan de regeering wiiden komen. Zijn opvolger, koning Ferdinand, die dit systeem verliet, gaf aan de traditie weder den vrijen loop en wel ten gunste der libe rale partij. Door deze historische ophelderingen zal de politieke toestand van Rumenie voor den buitenlandschen lezer duidelijk wezen. Wij hebben in Rumenie niet een regeering en een oppositie in den zin van het westelijke park' mentaire stelsel, maar een strijd om het le- ven tusschen hen, die van de regeering voor deel trekken, en hen, die er buiten staan. Aan den eenen kant staan de regeering en hare vrienden, overdreven vreesachtig bij de minste beweging, uit bezorgdheid dat zij hun macht zouden kunnen verliezen; aan den anderen kant de ontevreden menigte, in voortdurende beweging, bezield met mystieke wenschen om hun toestand te verbeteren. De tegenwoordige liberale regeering is gehaat bij het volk, evenals bijna alle vroegere re- geeringen gehaat waren. De goede voorne- mens, zelfs het begin van goede daden door eenige leden der regeering gaan te loor te midden der misbruiken, welke ten koste van de meerderheid der burgers worden bedre- ven. Deze burgers moeten boven hun krachten belastingen opbrengen; zij hebben geen be- stuur en geen eerlijke rechtspraak; zij heb ben geen behoorlijk kiesrecht; zij missen het recht om de politiek van het land te leeren kennen, behalve door gecensureerde kranten en door reclame welke door de ministers wordt betaald; zij hebben geen recht van ver- eeniging en bovenal missen zij het recht van protest. Indlen er een regeering-Jorga komen zaT, dan dient dat spoedig te geschieden; komt zij pas na geruimen tijd tot stand, dan be- staat er alle kans dat zij een doodgeboren kind zal blijken te wezen. Wellicht zal het geluk, dat Rumenie zoo vaak te hulp kwam, ook ditmaal het land ge- nadig wezen. Wat blijft er dus voor deze massa over om de regeering te bestrijden! Men bepaalt zich tot gefluister, men blaast anderen wat in het oor, men verbreidt onrustbarende ge ruchten: dat zijn de wapenen van den mach- telooze, die met gebalde vuisten staat en er zich over verheugt dat zijn vijand er niet beter aan toe is. Er zijn geen wettelijke strijdmiddelen te gen de regeering. Het eenige middel is: de ondersteuning van de tegen de regeering op- poneerende partij d.w.z. de ondersteuning van hen, die, op gevaar af van stoffelijken ondergang, dikwijls strijd voeren tegen de regeering om zich op haar plaats te zetten. Dit middel is evenwel dikwijls denkbeeldig gebleken. De oppositie-partij, met al hare beloften, zal zoodra zij aan de regeering komt, dikwijls dezelfde misbruiken plegen als de vorige regeering, want de traditie is bij den Rumeenschen politicus sterker dan welke belofte ook. Dat is zelfs bij de liberalen het geval. De liberale partij is voor de eerste maal met behulp der revolutionnaire massa aan de regeering gekomen. En wie heeft thans groo- ter minachting voor de belangen der massa dan de liberale partij? Datzelfde geldt voor de z.g.n. conservatief-democratifeche partij van Take Jonescoe, welke gelijktijdig met den oorlog verdween; dat geldt evenzeer voor de partij van generaal Averescoe, die dank zij de bekendmaking van een program van moreele hervormingen en omwerking der tradities de sympathie van de massa hao gewonnen. Eenmaal aan de regeering geko men, ontpopte generaal Averescoe zich als de meest volkomen politicus van de Rumeensche tradities. En thans is het mes zooals de Rumeen zegt weer in de vuist geklemd. De massa staat op en dreigt. Op dit oogenblik gebeurf dat nog in stilte. De kranten geven aan deze feiten bekendheid op onduidelijke en dienten gevolge op overdreven manier. Niettemin, er wordt iets voorbereid Ook in 1907 wist men niet, wat er werd voorbereid De revolutie kwam, om zoo te zeggen, uit den hemel val- len. De Rumeensche boer is een vredelievend mensch, naar de regeering meent. Thans poogt een nieuwe. door Julian Ma nioc en J. Mihalsche geleide, nationaal-cza ristische partij de massa aan haar zijde te krijgen. Zal deze poging gelukken? Daarvan zai de ontwikkeling der Rumeensche crisis afhangen. Indien de massa tot het inzicht zal komen dat de nieuwe partij in staat is, de oude misbruiken te verbannen, dan zal het laatste uur der liberale regeering gesla gen zijn. De tegenstanders der nationaal- czaristische partij geven zich evenwel alle moeite om het volk ervan te overtuigen, dat de nieuwe partij, als zij eenmaal aan het roer mocht komen, zich in niets van de vroegere re?eeringen zal ondersche'den. Nog draalt de massa. Dat verklaart de tegenstrijdige berichten, welke het buiten land uit Rumenie ontvangt. Indien zich om de nafionaal-czaristische partij een krachtig geloof schaarde, zou de bodem ontstaan waarop een nieuwe opbouw van het Rumeen sche politieke leven zou kunnen plaats heb ben. En niets fer wereld zou dit proces kun nen tegen houden, zelfs al zou een revolutie daarvoor noodig wezen. In afwachting van de komende gebeurte nissen ontbreekt het niet aan voorstellen om tot een oplossing te geraken: zoo spreekt men van een overgangsregeering, welke de erfenis van het verleden zou opheffen en aan het hoofd waarvan zou staan prof. Jorga, een buitengemeen bekwaam en eerlijk poli ticus. Oplossingen van dezen aard hebben hun voor- en nadeelen. Zij zijn voordeelen wan neer zij een hervorming voorbereiden,_ waar van de verwezenliiking zeker is; zii zijn na deelig indien zij te 1aat komen. In het laat ste geval vormen zij veeleer een uitdaging dan een oplossing. Van onzen Londenschen Correspondent. October 1928. SPREKENDE FILMS. Het nieuwe Piccadilly-Theater heeft zich hier de primeur verzekerd van films met ge- luid. Het stelsel, dat Donderdag van de vo rige week er heeft gewerkt, is bekend onder den naam van Vitaphone. Mfnschen, die op dit allermodernst gebied deskundig zijn. vertellen mij, dat deze Vitaphone niet de bloem van praatgrage films voorstelt. Er is een ander systeem, bekend onder den naam van Movietone, dat in den grondslag zoome- de in de effecten beter moet zijn. De mannen, die voor de exploitatie van de Vitaphone ver- antwoordelijk zijn, schijnen echter gewiekst te zijn in zaken en zijn daarom in staat ge weest het andere stelse lin praktische toepas sing voor te zijn. Phone of Tone, 't idee van filmvertoonin- gen die zoowel oog als oor den kost geven, dien de natuur er voor wil, heeft mij nooit aangetrokken. En de Phone, die ik ben gaan beluisteren en bekijken, is er allerminst in geslaagd mijn geestdrift te ontvlammen, hoe- wel het program met algeheele afwezigheid van bescheidenheid verklaarde, dat ik „de grootste sensatie van dezen tijd" zou mee- maken. Het stemt ten deele weecnoedig, ten deele korzelig in zulke en andere re- clameleuzen telkens te moeten ervaren, dat de menschen die ons deze en andere ,,wonderen" bezorgen, ons tennaastenbij voor redeloos vee en in elk geval voor botte- riken houden. Ik zou over dit debuut van de pratende en eventueel ander geluid voortbrengende films nog lang ver der kunnen philosofeeren. Maar ge stelt wellicht meer belang in een weer- gave van mijn indrukken, gesteld tegenover het ontzagwekkend „sensatie-geval van dit tijdperk". Wel dan, om te beginnen is de Vi taphone, hoewel de naam anders zou doen verwachten, zoo door en door mechanisch in de weergave van de menschelijke stem, dat men geen oogenblik aan „levend geluid" kan denken. De S-klanken moeten hevig werken op de zenuwen van een gevoelig mensch. In de Vitaphone-wereld lispelt men. Het schijnt, dat die S-klank alsnog onoverkomelijke moei- lijkheden oplevert voor weergave. Dit feit al leen al had dunkt mij de exploitanten moe ten weerhouden van de begeerte hun instru ment aan den man te brengen. JVIaar het is een der fouten van dezen tijd, waarin uit- vindingen elkaar zoo snel opvolgen, dat men ze ons waarschijnlijk in verband met fi- nanciele eischen voorzet voordat ze rijp van toepassing zijn. De Vitaphone is ook zwaar verkouden. Hoewel het op het uiter- lijk der filmartiesten niet bleek, schenen zij te lijden aan acute bronchitis. Er was ook in- strumentale muziek. De Vitaphone-menschen hadden een opname gemaakt van het New- Yorksch Philharmonisch Orkest, terwijl het bezig was de ouverture Tannhauser te spe- len. Het was voor mijn gevoel het eenige be- vredigende nummer van het program, hoe wel het in toondetail en algemeene zuiver- heid in de verste verte niet kon worden ver- geleken met een uitvoering van een orkest van vleesch en bloed. En bovendien wat heeft de echte liefhebber van de films aan een photographische reproductie van pen or- kestuitvoering Evenals bij radio bleken de instrumenten, die de modernste muziek voortbrengen ik bedoel jazz-muziek en zoo het beste thuis in de Vitaphone. D banjo en de saxophone, begeleid door neger- achtige bewegingen en grimassen van de ar- tiesten, zijn wel geschikt voor Vitaphone- vertolking. Maar het is buiten alien twijfel, dat het instrument nog figuurlijik gesproken in de windselen ligt en dat de toekomstige roenschheid die het misschien in een mu seum zal hooren en zien, het zal beschou- wen als een o'verblijfsel van een barbaarsch begin. Wij moeten nu afwachten of het andere stelsel, d'e Movietone, wellicht beter aan de verwachtigingen beantwoordt. Dit stelsel photographeert het geluid tegelijk met de beelden en het het reproductiemiddel dan bevindt zich op een smal strookje aan een kant over de geheele lengte van de film. Het hier getoonde stelsel combineert op ingenieu- ze wijze de techniek van cinematographic en gramophoon. DE EVANGELIE-PREEKSTER. Mevrouw Aimee Semple McPherson is in Amerika wel bekend als een evangeliste van wat zonderlinge maar effectieve methoden Haar godsdienstige bijeenkomsten voor gees- telijke opwekking zijn typisch Amerikaansch worden daar normaal aanvaard, maar ont- moeten hier bij velen weerzin. Vandaar dat de Home Secretary dezer dagen is besneeuwd met verzoekschriften van godsdienstige in- stellingen en particulieren om deze apostel van „jazz-geloof" buiten de kusten te hou den. Ik ken niet de bijzondere leer, die mrs. McPherson verkondigt. Maar 't schijnt dat zij in haar taak wat te frivool te werk gaat en overigens slechts een van die vele typen is, die Amerika opbrengt, die op char- leston-achtige manier en wellicht ook voor persoonlijke reclame, godsdienstige herleving in de wereld zoeken te bewerken. De Home Secretary heeft geweigerd zich ge lachelijk te maken, hetgeen hij ongetwijfeld zou hebben gedaan indien hij een gewillig oor had geleend aan hen, die de vrouw als een „undesirable alien" (het is de officieele term voor ongewenschte vreemdelingen) g; weerd wiiden hebben. Mrs. McPherson krijgt hier dus dezelfde gelegenheid als haar voor- gangers, niet gering in aantal, die nadat zij in Chicago en New-York hadden gefaald hebben geprobeerd Londen te bekeeren. Ik herinner wij trouwens dat deze evange liste reeds 'n paar jaar geleden in Londen is geweest. Bij die gelegenheid hield zij 'n druk bezochten dienst in de Albert Hall, Londen's enorme concertzaal. Zij maakte echter geen indruk. En dat is gewoonlijk het lot van deze reclame-achtige evangelie-predikers uit Amerika. Wat Amerika ons ook kan opdrin gen, het is er nog niet in geslaagd ons te verzoenen met het denkbeeld datreligieuse gevoelens in waardighcld samen kunnen gaan met schrille reclame-methoden. POLITICI EN HUN VARKENS. Onder de aanwezigen die werden „opge- merkt" ter gelegenheid van een varkens- markt in een plaatjs in Kent behoorde mi nister Winston Churchill. Dit heeft geleid tot de ontdekking dat deze veelzijdige man, behalve politicus, schrijver, redenaar, kunst- schilder, soldaat, oorlogscorrespondent, met- sdaar, hoedenspecialist, belastingmaker en belastinginner, ook varkensteler is. En ook op dit gebied onderscheidt hij zichwant op een vee-tentoonstelling van recenten datum be- hoorden zijn dieren tot de prijswinners. On der de menschen van de politiek is tot nu toe boer Lloyd1 George als de grootste varkens- deskundige beschouwd. Hij heeft een boer- derij in Churt, in het graafschap Surrey, waar varkens worden geteeld met de mo dernste en meest wetenschappelijke metho den. Het „home made" spek van zijn ontbijt- tafel geniet bij gasten gerechtvaardigde faam. Maar Lloyd George heeft tot nu toe niet de onderscneiding verworven, die het ideaal moet zijn van elken teler, een prijs voor zijn product te winnen op een tentoon- stelling. En zoo ziet men Churchill's activi- teit als een uitdaging aan den grijs gelokten leider der Liberalen. Er schijnt een zekere, wellicht nietvleiende maar onschuldige, ver- wantschap te bestaan tusschen varkens en politiek, tenminste in dit land. Indien photo's in de plaatjeskranten recht geven op andere afleiding dan die, waarvoor ze worden gege- ven, dan is Home Secretary, Sir William Joynson-Hicks ook een varkensman. En wat den Premier betreft, die heeft zoo vaak en zoo duidelijk verkondigd dat hij een eenvou- dige boerenman is, dat geur en geknor van varkens hem gemeenzaam moeten zijn. Trou wens hij heeft de goe-gemeente wel eens toevertrouwd dat hij „het gelukkigst is met zijn varkens". En in zijn openbare redevoe- ringen gewaagt hij vaak met eenige gevoelig- heid van zijn varkenshokken en hun leven- den inhoud. liiichlvaarr. De vlucht van de „Graf Zeppelin". Zaterdagmorgen te 8.30 uur bevond de „Graf Zeppelin" zich ongeveer op 36 graden Westerlengte en 32 graden Noorderbreedte, (d. i. ten zuid-westen van de Azoren). Het luchtschip licht beschadigd. Volgen een radiogram van commandant Rosendahl aan boord van de „Graf Zeppe lin" aan het Amerikaansche ministerie van marine, welk radiogram waarschijnlijk in de eerste uren van den namiddag is verzonden, is het omhulsel van het luchtschip bescha digd. De schade is geleden aan bakboordzij- de. Voor zoover men de berichten kan na- gaan, zou de schade reeds weer hersteld zijn. Door geen enkel gevaar bedieigd. De „Graf Zeppelin" is Zondagavond te 6 uur (Midden-Europeesche tijd) in geregelde radioverbinding met de Vereenigde Staten ge komen. Het verklaarde, dat het luchtschip zich in geen enkel gevaar bevond. De schade geheel hersteld. De Zeppelin is op heftigen tegenwind ge- stooten, waarbij de voorste stabiliseerings- vlotten beschadigd werden. De schade is ech ter in drie uren gerepareerd en de Zeppelin vloog daarna met voile snelheid verder. Ten Noord-Oosten van de Bermuda- eilanden. Het luchtschip „Graf Zeppelin" bevond zich Zaterdagavond te 11 uur (Amer. tijd) op 30 gr. 40 min. N.B. en 61 gr. W.L.. Vol gens door radiostations te Chatham ontvan gen draadlooze berichten van den „Graf Zeppelin" bevond het luchtschip zich Zon- dagmiddag 1 uur 30 min. plaatselijken tijd op 6 mijl ten Oosten van Bermuda. Verder wordt in de radiotelegrammen medegedeeld, dat gevlogen wordt naar Zuid Carolina. Aan boord is alles wel. Tusschen 100 en 300 mijlen van de Amerikaansche kust. Uit New-York wordt gemeld: De Radio Marine Corporation deelt mede, dat zij in voortdurende verbinding is met het lucht schip „Graf Zeppelin", dat echter zijn positie niet mededeelt. Te half vier Zondagmiddag werd een tele gram uit New-York ontvangen, waarin ge meld werd, dat het luchtschip zich tusschen honderd en driehonderd mijlen van de Ame rikaansche kust moet bevinden. Bermuda gepasseerd. Uit Lakehurst wordt gemeld, dat van het radiostation Bar Harbour gistermorgen te 10.16 (Amerik. tijd) 't volgende van de „Graf Zeppelin" komende telegram is ontvangen: „Zeppelin passeerde 5.35 uur (plaatselijken tijd) Bermuda en vliegt rechtstreeks naar Hatteras. Aan boord is alles wel". Het weer was donker en bewolkt, de Zep pelin had 18 mijlen wind tegen zich. De ba rometer was vallende. Het luchtschip liet zich over de richting van den wind door lokale ra dio-stations alhier inlichten. Het luchtschip gaf zelf geen berichten. Het verdween in westelijke rchting. Groote opwinding heeft hier den geheelen dag geheerscht, nadat bekend geworden was dat de Zeppelin zich in de nabijheid bevond, Toen het luchtschip verdween, vloog het laag en in de richting van Lakehurst. Tegenwinding tusscnen de Bermu- da-eilanden en de Amerkiaansche kust. Volgens een agentschapsbepicht uit Ber muda heerschen tusschen het eilanctengeMed en de Amerikaansche kust sterke tegenwin- den, die het luchtschip waarschijnlijk ge- dwongen hebben tot een koersverandering. De snelheid van de „Graf Zeppelin" bedraagt slechts 22 mijl. De radioverbinding stoot in zooverre op moeilijkheden, dat voortdurend weerberichten moeten worden opgenomen. Om 14 uur 63 plaatselijken tijd gister waren geen nadere berichten omtrent den „Zeppe- lin" ontvagen door de Amerikaansche radio- stations. Men neemt aan, dat de „Zeppelin" met een geringe snelheid de Amerikaansche kust poogt te naderen en zooveel mogelijk tracht ongunstige weersomstandigheden te vermijden. Opnieuw beschadigd? Gistieravond te ruim 10 uur waren van de „Graf Zeppelin te Berlijn nog geen definitieve berichten ontvangen. Het luchtschip bevond zich ogeveer 12 uur gistermiddag (Ameri kaansche tijd) op 538 K.M. ten Gosten van de Amerikaansche kust. Het luchtschip nam een koers Zuidelker dan oorspronkelijk in 't voornemen lag. De snelheid van het lucht schip is belangrijk verminderd en bedraagt niet meer dan 45 a 50 K.M. per uur. De re- denen hiervoor zijn nog niet bekend. Er zijn berichten ontvangen omtrent een nieuwe beschadiging van het luchtschip, doch deze berichten zijn nog niet bevestigd. De Graf Zeppelin heeft ten gevolge van zijn Zondagmiddag opgeloopen beschadi ging gepoogd ieder nieuw gevaar uit den weg te gaan en heeft nu ten gevolge van de sterke tegenwinden moeten afdraaien. Bij het herstellen van de schade hebben ver- scheidene leden van de bemanning, zooalt de 25-jarige«eoon van Dr. Eckener, de inge- nieur Knud Eckener en de ingenieurs Sieg« en Bauerle, verder de opperstuurlieden Marx en Sant, vooral echter de zeilmaker Knorr buitengewone prestaties geleverd, die in de geschiedenis van de Duitsche luchtvaart uniek zijn, vooral daar tijdens de bijzonder zware winden midden boven den golvenden Oceaan de reparaties moes- ten worden volbracht. In Friedrichshafen niets bekend van een nieuwe beschadiging. In verband met geruchten die in omloop zijn betreffende een nieuwe beschadiging van het luchtschip verklaart de chefcon- structeur van den Zeppelinwerf Dr. Duert dat hij voorloopig dergelijke geruchten be treffende beschadiging beslist tegenspreken moest. Lakehurst in afwachting. Tot gistermiddag waren ongeveer dertig- duizend bezoekers op het vliegveld te La kehurst aangekomen. Tienduizenden auto- mobielen waren op weg van New York en Philadelphia naar Lakehurst en versperden soms den weg, Onmiddellijk na de landing van het lucht-: schip zullen eenige leden van de beman ning voor de radio spreken. Hedenmiddag pas in Lakehurst? Na de laatste berichten van den Zeppelin rekent men er te New York niet meer op, dat de Zeppelin nog Zondagavond in New York aankomen zal. De verzamelde men schen begonnen zich daarom reeds te ver- spreiden. Geruchten, die tot nog toe van geen enkele zijde bevestigd zijn beweren, dat de Zeppelin om 13 uur 30 Amerikaan sche tijd, dat is dus 19 uur 30 middel Eur. tijd tot ongeveer 60 mijl oostelijk van de Bermuda eilanden door sterke tegenwinden van soms 9 M. per seconde is teruggedron- gen. Bij de snelheid van den Zeppelin van ongeveer 44 K. M. per uur zou de Zeppelin niet voor de vroege Maandagmorgenuren in New York aankomen. De aankomst wordt dus vertraagd tot (in Middel Eur tijd) den middag of namiddag. De „Graf Zeppelinna zijn reis aan Spanje verhuurd? Volgens een bericht uit Madrid zou de Graf Zeppelin na zijn reis aan de Spaan- sche Maatschappij Transaera-Colon ver huurd worden. Deze maatschappij wil het luchtschip gebruiken voor een geregelden dienst tusschen Sevilla en Buenos-Aires. De eerste reis zou dan plaats vinden in Mei van het volgend jaar. De Transaera-Colon zal de Zeppelinmij. een gedeelte der inkom- sten, huur benevens een amortiseering van den koopprijs betalen. De inkoopsprijs is vastgesteld op 7 millioen pesetas. De over- tochtprijs van Sevilla naar Buenos-Aires zal 4000 pesetas bedragen en de reis 314 dag duren. De Zeppelin naar de lla? Het Berliner Tageblatt" meldt uit New York, dat de „Graf Zeppelin" volgens ver- klaringen van Dr. Arnstein van de Good- year-Zeppelinfabriek binnen een termijn van tien dagen naar Berlijn terug zal kee- ren teneinde daar de internationale lucht vaart tentoonstelling een bezoek te brengen. Voor de vlucht terug zouden reeds vijf passagiers plaats hebben besproken. DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIe. De H-N. A. F. D. te Akyab op houden. De Directie van de K, N, I. L. M. ver- neemt nader van de bemanning van het vierde post-vliegtuig uit Akyab: Sedert Donderdag vallen hier zware re- gens en daardoor is het terrein zacht ge worden. Wij moeten een dag zonneschijn af wachten om de reis te kunnen voortzettes. De H. N. A. E. N. te Bagdad. Het landingstoestel beschadigd. Het vliegtuig H-NAEN van de K. L. M, (himxl Huisvrouw: Is er ook iets uit de stad noodig. Kaatje? Dienstbode: Nou, mefrou, ik denk dat we tege Sondag wei door de horde been salle sijn. iiiasperi. Xi\Y X A i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7