VAN PUTTEN EN OORTMEUER, Payglop. fiuitenland iCerk en school w. Sfadsnieuws rails een tuil gegraven. !n tfezen kuil is de auto van den heer B., toen hij trachtte om den voor hem dichtgegooiden tolboom te rij- den terecht gekomen, waarbij een inzittende dame uit den auto viel, echter zonder zich te bezeeren. De heer B. heeft geen tol betaald, daar hij den tolboom niet gepasseerd is. OPLEIDING VAN VERPLEGENDEN. De Nederlandsche Vereeniging tot bevor- dering van de belangen van Verpleegsters en Verplefers „Nosokomos", heeit zich in op- dracht van de algemeene vergadering der Vereenig'ing gewend tot den minister van ar- beid handel en nijverheid, met het verzoek, de vooropleiding en de voortgezette oplei ding wettelijk te wilkn vastleggen en zulks te doen in overeenstemming met de wettelijk aeregelde algemeene opleiding, zoodat er eenheid kome in de gansche opleiding der verplegenden en deze opleiding te doen zijn overeenkocnstig de plaats die de verplegende thans in de maatschappij inneemt en de taak die zij daardoor heeit te vervullen. HOND EN MOTORFIETS. Zondagmiddag kwam te Holten de motor' riider Van Zuiden uit Enschede over een hond te vallen. Hij bleef bewusteloos liggen. Uit het geneeskundig onderzoek bleek, dat Van Zuiden vermoedelijk een hersenschud- dina bekomen had. Door zijn familie werd hij later per auto naar Enschede overge- bracht. EEN AANR1JDING. Zekere G. J. Tuitert, wonende te Kring fan Dorth, reed Zaterdagavond op den grint- weg onder Harfsen in de nabijheid van de 7g melkhalte, toen uit tegenoyergestelde riclitino- een motoriiets met zijspan naderde. De heel" T. raakte onder die motoriiets en werd met gebroken been en een hoofdwonde tfloed aigebracht te hebben, maar zijn echt genoote, die uit de zijspan was geslingerd, klaao-de over pijn in den schouder. T. is na voortoopig verbonden te zijn, naar het zie kenhuis te Deventer vervoerd. De motornjder kon later zijn weg vervolgen. VRIJDOM VAN PORT. Het Tweede Kamerlid, de heer van Braam- beek, heeit aan den minister van waterstaat ^Is^ef 'den minister bekend, dat aan het postkantoor te Apeldoorn eenige malen een aantal exemplaren van het Christelijk Volks- biad, welke artikelen ter aanbevehng van den bijzonderen vrijwilligen landstorm be- vatten, ter verzending zijn aangeboden, welke verzending daarna portvrij plaats had? Indien deze mededeeling juist is, wil de minister dan doen weten op grond waarvan die portvrijdom is verieend? Zoo deze verzending niet overeenkomstig de bepalingen is, wil de minister dan belet- ten, dat deze voortaan portvrij geschiedt? HET CONFLICT IN HET AARDE- WERKBEDRIJF TE GOUDA. De „Voorwaarts" melbt, dat het conflict aan de plateelbakkerij „Zuid-Holland" zich tot de andere drie Goudsche aardewerkbe' drijven heeft uitgebreid. GEEN CADEAUX AANBIEDEN. De minister van financien heeft bij circu late aan de ambtenaren bij de directe belas- tingen enz. verboden bij 25-jarige ambtsju bilea cadeaux te aanvaarden. GERIDDERD. Bij kon. besluit van 8 October is benoemd tot ridde{ in de Orde van den Nederland ?chen Leeuw de heer W. Graadt van Roggen, regeeringscommissaris voor de Nederland sche afdeeling op de internationale persten- loonstelling Pressa te Keulen, wonende te Utrecht, en tot officier in de Orde van Oran- je-Nassau de heer Chr. A. Vieweg, te Nijme- men, voorzitter van de vereeniging de Ne derlandsche Dagbladpers. VERG1FTIGINGSVERSCHIJNSELEN In het gezin van den heer B., aan de Drie- bergenstraat te Deventer hebben zich na het gebruik van een maaltijd vergiftigingsver- schijnselen voorgedaan. Eeinge personen zijn ongesteld geworden. De politic doet onder ;oek. NEDERLANDSCH TANDHEEL- KUNDIG GENOOTSCHAP. Het Ned. Tandheelkundig Genootschap heeft te Utrecht in het Tandheelkundig In- stituut onder voorzitterschap van den heer J. Sanders Ezn. uit Amsterdam haar 128ste oijeenkomstgehouden, welke druk was be- rocht Het bestuur werd1 herkozen en een bij- drage uit de kas voor het in 1929 in ons lane te houden Mondhygienisch Congres werd rastgesteld. Daarna werden door verschillende spre- kers wetenschappelijke voordrachten gehou den. DE KON. MIL. ACADEMIE. Prins Hendrik, die, zooals men weet, met ie Koningin deze week Breda bezoekt, in rerband met de jubileumfeesten der Kon. Militaire Academic, is voornemens den groo- ten gala-avond, Vrijdag a.s., bij te wonen. Minister Lambooy zal Donderdag en Vrij dag bij de feestelijkheden aanwezig zijn. VECHTPARTIJ IN EEN CAFe. Zondagavond tegen 12 uur ontstond tus- schen drie jongelui ruzie in een cafe te Scho- ten. Een van hen kreeg daarbij met een knip- mes een groote wond in zijn wang, waarbij de slagader werd doorgesneden. In levens- gevaarlijken toestand is de gewonde naar het gasthuis te Haarlem overgebracht. EEN VROUW VERBRAND. Zondagavond hoorden de bewoners van de Vijverlaan te Overschie in de woning van fen der buren een slag, gevolgd door hevig gegil. Het bleek, dat in het bovenhuis brand was uitgebroken en dat de vlammen reeds de achterzijde van het huis hadden aangetast. Dp dit oogenblik snelde de bewoonster van't oovenhuis, de 31-jarige mevr. Campagne ueren, over de waranda naar buiten en fjprong naar beneden. Zij kwam op een in uen turn staand schuurtje terecht en bleef daar liggen. Het bkek, dat al haar kleeren '"brand waren. Een onderzoek wees uit, dat in het huis J*n met ernstige brand woedde, die met be- uip van emmers water spoedig kon worden j De vrouw is met ernstige brand- ondtn naar het ziekenhuis aan den Cool- i ngel te Rotterdam vervoerd. In t nacht al aan de gevolgen van haar brandwon- De motorbestuurder schijnt het DAAN HOEKSEMA-ARTfKELEN. Kleuren, Rondjesplakken enz. Jongens- en Meisjesleesboeken. den overleden. Zij laat vier kinderen achter. Voorts heeft het onderzoek uitgewezen, dat de vrouw blijkbaar bij het handwerken in slaap is gevallen. Haar kleeren zijn toen met den haard in aanraking gekomen en hebben vlam gevat. Bij het ontwaken is de vrouw in haar schrik met de brandende kleeren door het huis gerend en zij heeft daar brand ver- oorzaakt. In haar wanhoop geen uitweg meer wetende, is zij toen van de waranda ge- sprongen. RECHT GEZET. Mr. F. K. de Haan, advocaat te 's-Graven- hage, verzocht bekendmaking ,van h^j; vol- gende Op de openbare terechtzitting van de straf- kamer van de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage d.d. 4 September j.l., heb ik, als raadsman van een verdachte, beschuldigd van valschheid in geschrifte, nadat voormd- de verdachte als zijn vorigen raadsman had genoemd mr. E. G. S. Bourlier, advocaat en procureur te 's-Gravenhage, gepleit en als mijn overtuiging te kennen gegeven, dat ver dachte „het slachtoffer was geworden van diens raadsman". Bij het onderzoek, dat de Raad van Toezicht en Discipline bij dfen Hoo- gen Raad der Nederlanden naar aanleiding van het vorenstaande heeft ingesteld, is ge- bleken, dat de verdachte mij belangrijke fei- ten en omstandigheden, die, ook naar het oordeel van den Raad van Toezicht, voor het vormen van een juist oordeel absoluut nood- zakelijk waren, opzettelijk heeft verzwegen. Het blijkt mij thans, dat voor mijne in bo- vengemelde mededeeling vervatte meening geen behoorlijke gronden bestaan en uit de mij door mr. Bourlier gedocumenteerd ge- dane mededeeling leid ik thans af, dat mr. Bourlier noch direct noch indirect met de door den verdachte gepleegde valschheid in geschrifte iets uitstaande heeft. Ik acht het mijn plicht hiervan op deze wijze openlijk bekendheid te geven. BRANDEN. - Te Emmercompascuum is Zondagavond het winkelhuis van J. de Jong totaal afge brand. Oorzaak onbekend. - Zondagavond is te Bemmel het huis met timmerwinkel van den heer G. Boerstal ge- heel afgebrand. KORTE BERICHTEN. - Zondagmorgen zijn bij den mist op de rivier De Nieuwe Waterweg, ter hoogte van Maassluis, de inkomende stoomschepen „Gie- kerk", komende van Beira, en „Cengo", ko- mende van Almeria, aan den grond gevaren. In den middag zijn de schepen vlot gekomen en naar Rotterdam opgestoomd. In de Schalkburgerstraat te Amsterdam is Zondag een 22-jarig meisje uit een raam van een 3de verdieping gevallen. Deerlijk gewond is zij naar het gasthuis vervoerd. In de Amsterdamsche haven is een as- sistent-machinist van een schip derK.N.S.M. op onverklaarbare wijze in den nacht van Zaterdag op Zondag overboord geslagen en verdronken. Minister Kan kwam gistermorgen te Maastricht, waar hij onder geleide en voor- lichting van dr. Knuttel, directeur van het Rijkslandbouwpro-efstation voor kunstmeston- derzoek, de laboratoria aan die inrichting be- zichtigde. Gisternacht heeft het in Friesland sterk gevroren. Des morgens was alles wit. Er lag ijs in de slooten. Gistermiddag is het kind van schipper D. de Jong uit Gouderak, die met zijn scnip „Buiten Verwachting" te Lobith ligt, over boord gevallen in den Rijn en verdronken. De heer J. Zijlstra, die Zaterdag bij een motorongeval op den Rijksstraatweg tusschen Wezep en Zwolle nabij Katerveer ernstig gewond werd, is gister aan de bekomen ver- wondingen overleden. Zaterdagavond had de scheepstimmer- man A. B., uit IJmuiden, het ongeluk bij de brug te Woudbrugge met zijn hoofd bekneld te raken tusschen een z.g. galg van de boot waarop hij zich bevond en den kap van de brug. Hij werd daarbij dusdanig gewond, dat de dood onmiddellijk intrad. Zondag is te Oss, tijdens een verlo- vingsfeest, ingebroken in het kantoor van den heer Hes, in de Kazernestraat. Twee gedkistjes, inhcudende f 900, werden ont- vreemd. „De Ambtenaar" verneemt uit zeer be- trouwbare bron, dat de 800 assistentenplaat sen bij den dienst der directe belastingen, nog dit jaar bezet zullen worden en wel hoogstwaarschijnlijk tegen 1 November. Te Marum (Gron.) is Vrijdagavond de korenmokn van mej. de weduwe Beerlings totaal afgebrand. De oorzaak is niet bekend. Verzekering dekt de schade. - Te Utrecht is de 73ste algemeene verga dering gehouden van de Maatschappij voor Diergeneeskunde, onder voorzitterschap van dr. G. J. F. Dhont te 's-Gxavenhage. Te Katwijk aan Zee is Zaterdagnacht op verscheidene plaatsen ingebroken, o. a. in het Ned. Herv. Weeshuis, waar nogal wat geld is gestolen. In het ziekenhuis te Maastricht is over leden zekere van Engelen, die tien dagen ge leden bij een vechtpartij in de zoogenaamde Kozakkenbuurt ernstig mishandeld werd. -*r ENGELAND. LORD BIRKENHEAD'S AFTREDEN minister KERK EN SCHOOL. De jaarlijksche Unie-collecte voor de Scholen metden Bijbel heeft bij 200- locale comte's 31.626.40 opgebracht. Voor de betrekking van ondexwiizer aan de Christelijke school te Oudega (W. hebben zich meer dan 100 sollicitanten aan- gemeld. ONDERWIJS IN HET FRIESCH. Met ingang van 1 October j,l. zijn er in Friesland, met subsidie van den Prov. Frie- sche Onderwijsraad, 40 cursussen geopend, waar aan schoolgaande kinderen les in het Friesch wordt gegeven; 27 dezer cursussen worden gehouden aan openbare scholen, 13 aan bizondere. Het totaal aantal gedinlomeerde leerkrach- ten voo ronderwijs in het Friesch hedraagt thans 49, van welke 27 bij het openbaar en 22 bij het bizonder ondcrwijs werkzaam djn. ALS MINISTER. Hij wordt courantier. Men zal zich herinneren dat al lang ge- zegd is dat Lord Birkenhead, de minister voor Indie, uit het kabinet zou treden. Er was sprake van dat hij een goed betaalden post in de City zou krijgen. Thans verzekert men dat een groote dagbladonderneming zich van zijn diensten verzekerd heeft en te- gelijk meldt Reuter dat zijn ontslag zal in gaan, zoodra de koning het verieend zal hebben. In afwachting van de benoeming van een opvolger zal Lord Winterton de portefeuille waarnemen. Birkenhead, die zijn loopbaan in de poli- tiek als Smith begon, was in 1919 na de re construct van Lloyd George's coalitiekabi net Lordkanselier geworden en als burg- graaf Birkenhead tot pair verheven. Zijn voornaamste politieke kracht schuilt in zijn vermogen om een groot gehoor te boeien en op zijn hand te krijgen. Hij heeft een aangeboren smaak voor de letteren en zijn bibliotheek vormt een verza- meling van met groote zorg gekozen boeken. Hij zelf voert een uitstekende pen. Zijn boetc over Internationaal Recht heeft verscheide ne oplagen beleefd. In 1913 liet hij een bun- del opstellen over economische politiek ver- schijnen, in 1918 de geschiedenis van zijn bezoek aan Amerika tijdens den oorlog en in 1922 twee deelen verzamelde opstellen Zijn monografie over lord Salisbury, die oorspronkeiijk in de Times is opgenomen, is zijn beste historische werk en de korte biografieen die hij aan jonge, in den oorlog gesneuvelde vrienden wijdde, toonen hem van een gevoeligen kant. Lord Birkenhead is nu 56 jaar en in 1901 getrouwd met Margaret Eleanor, de dochter van ds. Henry Furneaux te Oxford die naam heeft gemaakt his uitgever van Taci tus. Uit dit huwelijk zijn een zoon (burg eraaf Furneaux) en twee dochters gespro- Naar de Daily Telegraph? Omtrent de ontslagneming van Lord Bir kenhead wordt nog meegedeeld, dat men in Whitehall dit ontslag nog niet zoo spoedig verwacht had. Buiten den premier en Lord Birkenhead zelf wist niemand er iets van, daar men meende dat het ontslag pas tegen de algemeene verkiezingen weer ter sprake zou komen. Lord Birkenhead kreeg echter een zoo aantrekkelijke aanbieding, waarbij hij zijn handels- en journalistieke eigenschap- pen zal kunnen ontplooien, dat hij niet lan- ger kon aarzelen. Het is een publiek geheim, dat de gebroe- ders Terry, die oniangs de „Daily Telegraphy hebben gekocht, hem aan hun belangen wil- len verbinden. De officieele mededeeling om trent dit ontslag en de briefwisseling hier- over tusschen Baldwin en Birkenhead zullen waarschijnlijk Woensdag worden gepubh- ceerd. Lord Peel, oud-minister van Indie en thans minister van publieke werken, zal waar schijnlijk Lord Birkenhead opvolgen. In de plaats van Peel zal waarschijnlijk Ashley komen. HET DOK TE SINGAPORE. Het eerste gedeelte van het nieuwe drij- vende dok, dat door Nederlandsche sleep- booten uit Engeland naar Indie gesleept, Vrijdagavond laat bij Singapore was aange- komen, is blijkens een radiogram uit Londen, Zaterdagavond op zijn plaats van bestem- ming gearriveerd en vastgelegd. Het laatste gedeelte van den tocht, door een bochtig ka- naal leverde nog groote moeilijkheden op en ook het plaatsen van het dok. zelf was een buitengewoon lastig werk, daar bet geheel moest worden omgedraaid. COOK EN DE MITNWERKERS- FEDERATIE. Hij trekt zich uit de communislische actie terug. Cook, de secretaris der Mijnwerkersfedera- tie, heeft, zooals men zich herinnert, oniangs zijn naam gezet onder een manifest van com- munistische mijnwerkersleiders. In dit mani fest werd een scherpe aanval gedaan op de pogingen der Federatie om zich te bevrijden van communistische invloeden en beweerd dat het desbetreffende besluit der jaarverga- dering onderling was bekokstoofd en geno- men zonder discussie of machtiging. Gemeld wordt thans, dat Cook een verklaring heeft geteekend, waarbij hij zijn steun aan het com- munistisch manifest intrekt. Hij heeft dit ge- daan in een bijeenkomst van het executief co- mite der Federatie. waar hij weer voor he-, eerst verscheen sedert zijn dramatisch instor ting op het Vakverbondscongres te Swansea Met Cock hebben twee andere leiders het ma nifest, dat zij eveneens hadden onderteekend, verloochend. Hiermede is dit conflict tusschen Cook en de Federatie uit de wereld. De lucht is echter nog niet geheel gezuiverd, want de Federatie heeft een commissie ingesteld, die een onder zoek doet naar een beschuldiging tegen Cook ipgebracht, welke terugg-aat tot de mijnwer- kersstaking van 1926. Cook zou ml. zonder medeweten van het executief comite, een ge- teekende overeenkomst hebben aangegaan met Kabinetsminister en enkele industrieelen betreffende de Achturenwet. De commissie is thans met het onderzoek bezig. ST. PAUL'S BRIDGE. Geen nieuwe brug met viaduct. Het al sedert jaren hangende plan om in het hartje van Londen bij de kathedraal van St. Paul een nieuwe brug over de Theems te bouwen is thans definitief van de baan. De z.g. Court of Common Council heeft het plan met 85 tegen 69 stemmen verworpen. Even eens heeft zij het met genoemd plan samen- hangend voorstel verworpen om dwars door de City van Londen van de Theems naar Cheapside een viaduct met zeventig tunnels op te richten, alles ter ontlasting van het ver- keer. De voorstanders van deze plannen had den er heftig voor geageerd, doch de autori- teiten van de kathedraal van St. Paul en be- paalde kunstzinnige genootschappen hadden er zich even heftig tegen geweerd. Zij waren bwreesd voor de stabiliteit van het bouwwerk en kantten er zich tegen dat de nieuwe brug aan de schoonheid van het geheel afbrenk zou don. Ook hisforlsclm o'verwegingen speelden een rol. Doch in de City zelf waren vele an- deren, die eveneens ernstige bedenkingen had den tegen het bouwen van brug en viaduct, vooral'uit verkeers- en commercieel oogpunt Zij meenden dat het verkeer er juist verder door zou worden bemoeilijkt. Het plan zou in zijn geheel 5.192.000 gekost hebben. Het vraagstuk zal thans opnieuw in overweging worden genomen. HET SPOORWEGONGELUK IN GLOUCESTERSHIRE. Uit nadere berichten blijkt de toedracht van het ontzettende spoorwegongeluk bij Charfield deze geweest te zijn: De exprestrein, die om 10 uur van Leeds naar Bristol vertrokken was, bevond zich bij dikken mist ongeveer halverwege tusschen Gloucester en Bristol op de hoofdlijn. Een goederentrein was op het punt om van die lijn een zijspoor op te rijden. Nog voor dit gebeurd was, hoorde men het gedender van den naderenden exprestrein. Er werden nog wanhopige pogingen gedaan om den goe derentrein bijtijds weg te krijgen, maar de passagierstrein kwam onder den smallen doorgang onder een brug aan en trof de lo- comotief van den goederentrein met een slag die slapende menschen in een omtrek van eenige kilometers wekte. Hij vloog van het spoor en tegelijk op een anderen goederen trein die op de andere lijn in tegenovergestel- de richting aankwam. Toen volgden er uren van verschrikking. Men hoorde vrouwen en kinderen gillen bo ven den sissenden stoom uit. En toen sloe- gen de eerste vlammen uit de waggons van den goederentrein die met benzine en olie geladen waren. De bovenkant van een passagiersrijtuig was zoo hoog de lucht ingeslingerd dat het de brug boven de spoorlijn trof. Er verliep meer dan een uur voor men den passagiers de eerste hulp kon verleenen. Brandweren uit den omtrek snelden toe, maar de eerste spuiten konden geen water vinden en de brandweer uit Gloucester moest 1600 M. ver gaan om watervoorraad te halen. In de ver warring had men echter over het hoofd ge- zien dat er vlak bij een hydrant was om de ketels van locomotieven met water te vullen, en met behulp van deze konden de brand weermannen hun Werk beginnen. Middelerwijl droegen spoorwegbeambten, politie-agenten en burgers door pijnen ver- wezen en gewonde passagiers uit den bran denden wrakhoop weg. Zoo lang er echter nog geen water was, stonden honderden toe gesnelde dorpelingen er werkeloos bij, terwij1 de slachtoffers hartverscheurend om hulp riepen. Een passagier rende uit een bran dend rijtuig weg, en riep toen: „Ik ben mijn bagage vergeten". Hij liep ijlings terug en men heeft hem niet meer teruggezien. Een sorteerder van de post, die in den oorlog aan granaatschok geleden had, werd krankzin nig en moest razend en tierend met geweld weggebracht worden. Een passagier redde eerst zijn vrouw, door het raampje van de coupe stuk te slaan en haar naar beneden te laten zakken, toen verleende hij zijn zuster hulp, maar deze zat beklemd tusschen houtwerk. Hij werkte als een razende, terwijl de vlammen steeds dich- ter bij kwamen. Hij zette zijn schouder tegen een beschot om de vrouw los te krijgen, maar kneusde toen zijn'schouderblad'en zijn lin- kerarm werd daardoor onbruikbaar. De vlammen begonnen hem te omringen en zijn zuster riep hem toe: „Red je zelf!" Zoo waren er tal van akelige tooneelen Het aantal dooden werd gisteren op 14 ge- steld, maar er liggen waarschijnlijk nog meer slachtoffers onder den wrakhoop. SPANJE. EEN GEVECHT IN RIO DE ORO. Uit Kaap Juby (in de Spaansche kolonie Rio de Oro, aan de Westkust van Afrika), wordt getneld, dat een afdeeling van 37 Askari's den 4en October bij Puerto Cansado een aanval deed op een groep niet-onderwor- penen van den stam Aitausu. Laatstgenoem- den hadden 27 dooden; twee hunner werden gevangen genomen. 'Zij lieten 1800 stuks vee, verscheidene kameelen en een groote hoe- veelheid munitie achter. PORTUGAL EEN PORTUGEESCHE KANON- NEERBOOT GEZONKEN. Een van de Berlijnsche avondbladen meldt uit Madrid, dat voor de kust van Miramar bij Oporto in den nacht van Zondag op Maandag twee Portugesche kanonneerbooten met elkaar in botsing zijn gekomen, tenge- volge waarvan een van de booten zonk. Viet" matrozen zijn verdronken. OOSTENRIJK. EEN RENBAAN-RELLETJE. Bij de motorrennen te Riederberg hebben zich Zondag buitengewoon rumoerige toonee len afgespeeld. Toen de rennen ongeveer een uur geduurd hadden, viel een der rijders neer en brak een dijbeen. De directie schorste onmiddellijk daarop den wedstrijrd en liet den gewonde naar een verbandplaats bren- gen. De hierdoor ontstane pauze werd nog verlengd door het feit, dat door den sterken storm de telefoonleiding naar het startcom- mando verbroken was. De talrijke toeschou- wers protesteerden met luide uitroepen tegen deze onderbreking en bestormden de ren- baan. Suppoosten en gendarmerie trachtten tevergeefs de orde te berstellen. Ten slotte zetten eenige honderden renners, die zich on der het publiek bevonden, zich op hunne motoren en reden enkele malen de baan in de rondte, om zich vervolgens naar huis te begeven. Hierdoor was voortzetting van de rennen onmogelijk gewoiden, zoodat het pu bliek zich naar huis kon begeven. AMERiKA. GEHEIME CHINEESCEIE BOND VERMOORDT 7 LEDEN. In verschillende steden van de Vereenigde Staten zijn Zondag 1.1. 7 Chineezen ver- moord. Drie van hen werden in de straten van Chicago doodgeschotende overigen in New-York, Philadelphia en Washington. Deze moorden zijn bevolen door een Chinee- sche vereeniging, die van tijd tot tijd eenige harer leden bij wijze van wraakneming van kant laat maken. De organisatie heeft in China zoowel als in het buitenland vele aan- hangers. MEVR. A. NOORDEW1ER—REDDING IUS. Veertig jaren in dienst der kunst. Dit feit wil mevr. Noordewier herdenken door het ondernemen van een groot concertournee t reeds aangevangen door ons land. Alkmaar was in die tournee niet opgeno men, doch een onzer stadgenooten is het ge* lukt de kunstenares ook hier te krijgen, en wel op a.s. Vrijdag, 19 October. Op dien dag, 's avonds 8 uur, zal mevr. Noordewier een concert in de Groote Kerk geven, waar-. aan ook zullen medewerken de heer George Robert, organist der Groote- of St. Bavo-kerk te Haarlem, en de heer M. Noordewier Jr., fluitist van het Concertgebouworkest. Mevr. Noordewier is 1 September 1868 te Deurne in Noord-Brabant geboren. Na't af- loopen der H. B. S. te Arnhem richtte haar moeder zich tot den heer Joh. Messchaert, toenmaals leeraar aan het conservatorium te Amsterdam, die, na haar dochter te hebben hooren zingen, den raad gaf haar als leerlin-. ge aan bovenvermelde inrichting te doen in- schrijven. Van 1886—1890' bleef zij daar en heeft zich daarna ook niet onder anderer lei-, ding gesteld. Het eerste optreden van mevr# Noordewier was te Utrecht, in het oratorium „Paulus" van Mendelssohn. Dat is het begin geweest van een loopbaan, ide een roemrijk* worden zou. Behalve concerteeren in binnen- en buitenland, heeft mevr. Noordewier deel uitgemaakt van het door Messchaert opge- richte vocaal kwartet, waarin ook medewerk- ten mej. Cato Lcman en de heer Rogmans. Ook is mevr. Noordewier leerares geweestl aan het conservatorium te Amsterdam en vervult zij nu een dergelijke functie aan het Amsterdamsch Muziek-Lyceum eh aan een Conservatorium te Rotterdam. Ik herinner mij nog zeer goed, dat onze kunstenares in het a cappellakoor van Dan. de Lange toen nog mej. Reddingius als eerste bij de sopranen stond. Vanaf dat tijd- stip tot nu toe is een lange periode, die voor mevr. Noordewier geworden is een periode van ongekende en ononderbroken triomfen. Op deze tournee ziet men hetzelfde gebeuren. In Groningen o. a. was't concert door 2400 personen bezocht, en in andere, ook kleinere plaatsen, blijft men niet achter. Brenge ook Alkmaar a.s. Vrijdagavond door een groote opkomst een stille, eerbiedige hulde aan onze eerste zangkunstenares. Het concert zal om half 10 geeindigd zijn, geen bezwaar dus voor buiten Alkmaar wo nenden om het te bezoeken. i Het publiek wordt verzocht op tijd aanwe zig te zijn en na afloop van het concert niet direct op te staan, doch mevr. Noordewier de gelegenheid te geven zich naar de consistorie te begeven. Aldaar zal men mevr. Noorde wier kunnen complimenteeren. A. K. AARDBEIEN-AANVOER. Aan de Alkrnaarsche Exportveiling werden gister door den heer Van Duin uit Schoorl nog 10 sloffen aardbeien van den kouden grond aangevoerd, wat zeker wel als iets bi> zonders aangemerkt mag worden. WEEKBERICHT VAN DE N. V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING GEDURENDE 8 TOT 20 OCTOBER. Door de 8 Octoberfeesten zijn er deze weeii inpiaats van drie maar twee veilingen ge houden en het was daaxom ook eenigszins te verwachten dat de aanvoer op deze dagen grooter zou zijn. Dit is dan ook wel uitge- komen. Vooral Vrijdag was voor onze vei ling heel goed. Van alle kanten komen nu de aanvoerders met verschillende productert zoo zelfs dat men op deze veiling zich wel ongerust maakt voor de toekomst wat ruimtc; betreft. Het is te voorzien dat bij dezen voor- uitgang van zaken de beschikbare terreinen beslist onvoldoende blijken en dat spoedig6| uitbreiding noodzakelijk is. Hiervoor zijn verschillende plannen meermalen besproken maar eenmaal zullen deze ook in daden moe- ten worden omgezet Bij verschillende kweekers is het idee naar voren gekomen om hier een bloemenveiling te organiseeren. Er worden dan ook wel een enkele maal wat bloemen aangevoerd maar om een veiling daarvan te houden is er veel meer noodig. Toch zal het! na een ernstige proefneming moeten komen vooral nu de tuinders met de uitbreiding van glascultuur zich ook meer op het kweeken van snijbloemen gaan toeleggen. Vrijdag wa ren er dan ook van de heeren Noort en PosT huma eenige nieuwe soorten voor de Alk rnaarsche veiling aangeboden zooals Raijo- nanten, Mena Davis, en Majestic. De aan voerders hebben nog andere soorten zooats Perce a Dove, Mr. R. C. Pulling, Mont Blanc, Miss Edith-Cavell enz. en ook veel! trosbloemen, nog wel eenige tienduizenden exemplaren in cultuur, zoodat er met goeden wil hier met succes een belangrijke bloemen- handel in het leven kan worden geroepen. Er is dan ook al sprake van een bijeenkomst van bloemenkweekers om de zaak verder te be handel en. Verder is er wat de groente betreft deze week weinig nieuws. Van bloemkool; konden bij flinken aanvoer de prijzen goed' blijven. Van boonen wordt nu de aanvoer steeds minder terwijl de mooie partijtjes zeer gezocht zijn. Vrijdag is er dan ook nog voor enkele partijtjes boven de 25 cent per pond betaald. Fruit komt ook geregeld meer op d* veiling en gaat voor goede prijzen van dt hand. Druiven, waarvan de aanvoer Vrijdag. een recorddag maakte, gaan nu ook voor, goede prijzen van de hand. Tomaten kunnen' het daar tegenover niet meer goed maken.! Hiervan worden de prijzen bij verminderdenl aanvoer niet hooger zooals dit als regel in het yak gewoonte is. Andijvie waarvan Vrij-; dag ook grooten aanvoer was kon ook de prijs niet maken welke den laatsten tijd ge-' geven wordt. Met worteltjes is het nu eigen-' lijk treurig gesteld. Dit product, ofschoon de' kwaliteit mooi is, wordt voor lage prijzen van de hand gedaan. De reden hiervan zal weLj zijn omdat ze uit den mond raken (zooals men dit in vakterm uitdrukt). Hiermede wordt bedoeld, dat de consumenten er niet meer naar vragen. Koolsoorten, zooals roode,' gele, groene en boerenkool brachten goede prijzen op evenals sp: s welk artikel be- paald duur genoemd ka worden. Voor postelein waarvan de aanvoer nu steeds minder wordt, begint nu nog eerv"'- belangstelling, te komen zoodat dit artiK ze week .weer redelijk op prijs was ten. Kunst

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7