DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Voordracbtavond TOP NAEPP v m VOLKSOK1V1ESITEIT Uit feet PaHewieaif No. 220 M Bummer Desfaat uit 2 blades. Honderddertigsie Jaargang 1928 1 Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feesfdagen, uiigegeven. Abonnementsprijs bij vooraitbetalang per 3 maanden voor Alkraaar /2.—franco door bet geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewijsnutntriers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdnikkerij v/h HERMs, COSTER ZOON< Voordam C9. Directeur: Q. H. KRAK. WOEi\§DAG Telef.nr. Admfnistratfe 3. Teiefoonnr. Redactie 13. Postgiro 37060. t;- Hoofdredacteurs Tj. N. ADEMA. f-®;' 17 OCTOBER Den Haag, 16 October 1928 De Voorzitter der Tweede Kamer had he- den niet alleen, gelijk gewoonlijk, een zwarten rok aan, maar bovendien een witte das. Door- gaans draagt hij een zwarte das, een witte beteekent altijd iets bijzonders. Zoo wil het ongeschreven protocol van het parlement. Ditmaal was de witte das de aaukondiging van den terugkeer van den heer Feber in de Kamer. Vroeger heeft deze reeds deel uitge- maakt van het parlement, is toen uitgevallen en hij keert nu terug in de plaats van den beer van Rijkckevorsel, opgetreden als Com- misaris der Koningin in Noord-Brabant. De Voorzitter heeft hem, nadat zijn geloofsbrie- ven waren onderzocht en goedgekeurd, op de gewone wijze geinstalkerd en de Kamerle- den'hebben hem als een ouden kennis be- groet en weldra wandelde hij door de Kamer alsof hij nimmer weg was geweest. Trouwens het voornaamste punt der agenda ging hem direct aan. Maar het kwam toch minder spoe dig aan de orde dan men had gedacht en dat lag aan den communistischen afgevaardigde L. de Visser, die op een gegeven oogenblik de rust der Kamer in gevaar bracht. Dat ging zoo: er waren een paar punten van minder algemeen belang afgehandeld. Aan den heer Drop (S. D. A. P.) was verlof ver leend om op een nader te bepalen dag de re- geering te interpelleeren over de mijnonge- lukken in Limburg. De wijziging van de Schoolwet betreffende het schoolgeld was op verzoek der regeering van de agenda afge- voerd, het ontwerp op de financieele verhou- ding tusschen rijk en gemeente werd aan een commissie van \ft>orbereid'ing toevertrouwd. Daarop vroeg de heer L. de Visser verlof de regeering te interpelleeren over de toestan den aan den Boven-Digoel. Daarop zal mor- gen wprden beslist. „Maar hoe staat het nu met mijn op 11 Maart 1926 toegestane interpellate over het geval-Kurt Vogel?" „Daaromtrent is van mij geen yoorstel te wachten", antwcordde de Voorzitter." De heer De Visser heeft geen oogenblik moeite gedaan om die interpellate alsnog aan de orde te stellen. Blijkbaar vond hij zelf, dat de interpellate haar beteekenis had verlo- ren". Maar daar was de heer De Visser volstrekt niet van thuis, hij zette een stem op als een scheepsomroeper, toen de Voorzitter de mee- ning opperde, dat de interpellant best zijn opmerkingen kon maken bij de Begrooting van Justitie en dus weigerde een voorstel te doen om de zaak alsnog op een afzonderlijk oogenblik aan de orde te stellen. De heer De Visser ging zich daarbij aan zeer onparle- mentaire uitdrukkingen te buiten, waartegen de Voorzitter met gehamer opkwam, hij dreigde met obstructie en ten slotte heeft de Voorzitter hem maar beloofd, dat hij na at- handeling van de Staatsbegrooting een voor stel zal doen om die duf geworden interpel- latie alsnog aan de orde te stellen. Dat be- looft weer een verloren middag! Want wie herinnert zich nog in onzen snellevenden tijd iets van een zaak-Kurt Vogel? Toen eerst kwam het onderwerp aan de orde, waarbij de heer Feber bijna als partij 'is te beschouwen. Het betrof de wijziging van het Regeeringsreglement van Ned. Indie. In het begin van 1925 had de regeering voor- gesteld den Volksraad te doen bestaan uit 30 inlandsche leden, 25 Nederlanders en 5 ult- heemsche onderdanen, niet Nederlanders. Op 25 Februari werd echter een amendement van den heer Feber aangenomen om in den Volksraad zitting te geven aan 25 inlanders. 30 Nederlanders en 5 uitheemsche onderda nen niet-Nederlanders. Die regeling, waarbij dus het inlandsch element in de minderheid kwam, heeft bij de bevolking kwaad bloed gezet en de regeering heeft gemeend, dat net politiek een verstandige zet zou zijn om op't amendementen-Feber terug te komen en alsnog de oorspronkelijk voorgestelde ver- houding in het Regeeringsreglement op te nemen. Het gerucht gaat dat deze terugkeer van een dwaling, een meerderheid zal vinden en het lijkt ons zeer waarschijnlijk, dat dit inderdaad het geval zal zijn. De eerste spre- ker reeds, de heer Cramer (S. D. A. P.) loonde zich een voorstander van het voorstel, dat intusschen naar zijn meening nogslechts een eerste stap in de goede richting mag hee- ten. De heer Cramer heeft de slechte eigen- schap van niet kort te kunnen zijn. Als hij '.enmaal aan het woord is, haalt hij heel wai omver en in zijn rede van anderhalf uur heeft hij dan ook een paar maal de vermaning moeten hooren bij het onderwerp te blijven Hij zag er zelfs kans toe een weinig vriende- lijke kritiek te doen hooren over het veelbe- sproken boek van den heer Colijn. De tweede spreker, de heer Beumer (A.R) verzette zich daarentegen op zijn gewone scherpe wijze tegen het ontwerp, dat volgeris hem een staatsrechtelijk onrecht zou zijn, waarbij de regeering voor bangmakerij wijkt. De heer Van Vuuren (R. K die indertijd zelf het amendement-Feber had rnede onder teekend, achtte daarentenen om oDoriuniteits- redenen aanneming van het voorstel ge- wenscht en hetzelfde verkondigdede heer Feber zelf, nadat tusschen die beide sprekers en de heer Van Boetzelaar van Dubbeldam, de Indische specialiteit der Chr. Hist., in een rustig betoog de weiischelijkheid had be- toogd om op de vergissing van 1925 terug te komen. De heer Feber achtte zijn amende- ment natuurlijk geen vergissing, maar nu men het oorspronkelijk werkelijk niet zoo gewichtige voorstel had opgeblazen tot een wapen in den strijd tusschen blank en bruin, achtte hij het goed gezien zijn amendement ongedaan te maken en zou hij aan het regee- ringsvoorstel zijn stem niet onthouden. Morgen worden de beraadslagingen voort- gezet. Men hoopt Donderdag de aanneming er van te beleven. De heer Walraven Boissevain (Lib.) heeft, gelijk aangekondigd was, zijn ontslag bij de Kamer ingediend. D^gelijksch overzicht. MAC DONALD OP REIS. Zijn rede in den Duitschen Rijks- dag. ten groot voorstander van ontwapening aan het woord. Mac Donald, de leider van de Engelsche arbeiderspartij, die sinds enkele dagen in Berlijn vertoeft, heeft in den Rijksdag voor het onlangs opgerichte comite voor inter- nationale gedachtenwisseling een rede gehou- den. De Rijksdagkabinet Loebe, die de bijeen- komst leidde, zeide in zijn openingsrede, dat het nieuwe comite ten dod heeft, bij de poli tiek betrokken Diutschers in persoonlijke aan- raking te brengen met politieke leiders uit andere landen. In het comite zijn dan ook alle politieke en geestelijke richtingen verte- genwoordigd. Zeer hartelijk verwelkomde Loebe Mac Donald, dien hij prees om zijn strijd voor de opheffing vah de bezetting van het Rijhland. Daarna nam Mac Donald het woord. Na tuurlijk zette hij eerst het doel uiteen, waar- naar het comite streeft en stelde voorop, dat alle volicen moeten samenw-erken, niet slechts enkele groepen van volken Dat wil ook het Britsche volksamenwerking met de geheele wereld. Zeer duidelijk bleek -dat_ uit de pers- uitlatingen van den laatsten tijd, Duitsch- iand, Engeland, Frankrijk en alle andere staten moeten ophouden1 elkaar met een zeker wantrouwen gade te slaan. Men moet niet al leen met woorden samenwerking en verzoe- ning prediken, maar ook daden laten zien. Mac Donald zeide verder niet te gelooven aan de verantwoordelijkheid van een volk voor den wereldoorlog. Elk feit is het uit- vloeisel van een geweldig complex en dit gold in de eerste plaats voor het ontzaglijke feit van den oorlog. Men moet zich echter niet ophouden met beschouwingen over wat ge- beurd is, maar den wezenlijken- vrede tot stand brengen. Het geslacht die den oorlog heeft beleefd, is aangewezen om den vrede te verzekeren. Men mag niet langer wachten, aldus spr. In misschien tien of vijftien jaren gaat een nieuw geslacht op, dat weleens weer toegan- kelijk zou kunnen zijn voor de z.g. romantiek van den oorlog. Er is al werk van groote waard-e verricht. Sedert 1919 heeft niemand voor den oorlog durven pleiten, maar in weer- wiL ejaarvan is de ontwapening geen stap vooruit gekomen. Gij zijt ontwapend, vervolgde Mac Donald, niet alleen tengevolge van den oorlog, maar op grond van een verdrag, dat aan de andere partiien dezelfde verplichting oplegt Ik sta op het standpunt, dat de eer van Groot- Brittannie eischt, zulk een verdrag niet alleen naar de letter, maar ook naar den geest te verwezenlijken. Ten aanzien van de veiligheidskwestie merkte spr. op: Wanneer wij op dezen weg voortgaan, en met allerlei mogelijkheden re- kening hou-den. dan blijven wij in de mentali- teit van 1913. De discussie gaat altijd over het zich voordoen van een ernstig geval, in plaats van over het vermijden! van zoo'n geval. De mislukking der te Geneve gehouden con- ferentie voor de ontwapening t-er zee bijvoor- beeld, is te wijten aan een heele reeks misver- standen en onzintiigheden aan beide kanten. Slechts directe veiligheid is werkelijke veilig- heid. Verzoening en arbitrage eenerzijds, ont wapening anderziids, schenken deze veilig heid. Het in stand houden der tegenwoordige toestanden mag niet worden geduld. Alle lan den moeten onderling vertrouwen koesteren. Alle kwesties, de ontruiming, de oorlogs- schulden, enz., moeten ten spoed'gste worden afgewikkeld, opdat eindelijk de laatste blad- zijcle van het oorlogsboek kan worden ge- schreven en dit kan worden weggesloten Amerika zal bemiddelen, enz., en z:oo niet, dan kan Europa zich zelf helpen. In al deze vraagstukken, ook in de territoriale ongeHrk- heid, is de logica in strijd met de praktijk Maar een vergelijkinig van den toestan-d voor met dien na de Londensche schadevergoe- dingsconferentie van 1924 toont, dat hetgeen vroeger onlogisch en onuitvoerbaar scheen, aan dezelfde personen later uitvoerbaar en ten slotte zelf logisch voorkwam. Ten opzichte van -de minderheden, zeide Mac Donald nog, dat het een groot nadeel was van den Europeeschen vrede, dat enkele mogendheden dit probleem als een zuiver in- tiem-e aangelegenheid behandelen. Dit moet door het verleenen van regionale vrijheden worden opgelost. De rede van Mac Donald, die een zeer aandachtig gehoor had, werd natuurilijk 1-uid toegejuicht. Hoe kon het ook anders: zijn denkbeelden zijn goed en het ware te wen- schen, dat ze werkelijkheid werden! luitenland DUITSCHLAND. MACDONALD TE BERLIJN. Uitlatingen over de vlootover- eenkomst, de betrekkingen met Rusland, de ontruiming van het Rijnland, de aa.isluiting van Oos- stenrijk bij Duitschland. MacDonald ontving gister de vertegen- woordigers van de Duitsche ,pers Op een vraag, wat hij over de Fransch-Engelsche vlootover-eenkomst dacht, antwoordd-e Mac- Donald hieromtren-t niets positief's te weten daar hij juist van een reisje naar Canada is teruggekeerd. Het komt mij echter voor, zeide hij, dat de kabinetsdiplomatie een overeen- komst heeft gesloten, die op het gebied van de oude en gelufckig overwonnen po!it:ek van het „evenwicht der mogendheden" thuiso-e- hoort. We zullen de gelegenheid hebben de kwestie in het parlement ter sprake te bren gen en dan eerst zul'en we ver-nemen, of het verdrag niet indruischt tegen de politick van den Volkenborid, die alleen het recht bezit dergelijke betrekkingen tusschen naties te regel en. Over Rusland zeide MacDonald, dat vol- gens de opvatting van de arbeiderspartij de tegenwoordige regeering van Rusland reeds sinds tien jaar het bewijs levert, dat ze recht op bestaan heeft. De sovjetregeering bestaat en het is niet de taak van de buitenlandsche r-egeeringen dit bestaan- te ontkennen. Het spreekt vanzelf, dat Engeland met de tegen woordige Russische regeering dezelfde be trekkingen zal moeten aanknoopen, als die welk-e het reeds met de overige naties van Europa bezit. MacDonald verzekerde voorts nog, dat zijn -partij voor spoedig-e ontruiming van het be- z-ett-e Duitsche -gebied' is. Hij- acht het ver- keerd, het probleem der ontruiming te ver- binden, met dat van- de schadevergoeding. Ik zou-, zeide hij, aan het probleem van de ontruiming een zuiver politieke oplossing wilien geven, zooals dit door de politiek van Geneve en Locarno wordt -geeischt. Tenslotte zeide MacDonald, dat zi. de kwestie van de aan-eensluiting van Oostenrijk bij Duitschland voorloopig geen internati- onale maar een nationale aang-elegen-heid is. De Engelsche arbeiderspartij kan niet inzien, dat Frankrij-k en Tsjecho-Slowakije het recht zouden he-bben- zich tegen d-eze aansluitin-g te verz-etten. LUDENDORFF NAAR CHINA? Zooals men weet loopt generaal Luden- dorff rond met de idee, dat de vrijmetselaars (die hij steeds als de vijanden van Duitsch- land's heil, zooals hij het ziet, vervolgt) het op zijn leven zouden hebben gemunt nog onlangs werd gemeld, hoe een beroep op den rijkspresident is gedaan om zijn vroegeren medewerker te beschermer tegen diens be- lagers. Misschien staat hiermede het praatje in verband, dat Ludendorff aangezocht zou zijn door de nationalistische regeering van Nan king om naar China te komen teneinde het leger van de Chineesche regeering te reor- ganiseeren. De „Daily Tel.' bespreekt het geval ook en weet zelfs te vertellen, dat de Chineesche re geering door Moskou op de gedaChte is ge- bracht om het baantje aan Ludendorff op te dragen, daar Nanking geen zin had in een bolsjewistischen militairen organisator! Het Engelsche blad stelt ten slotte de vraag hoe de ex-keizer eventueel wel het bericht zou opnemen, dat juist Ludendorff het „Gele Gevaar" zou gaan organiseeren Misschien zien echter Ludendorff's bewon- deraars in zoo'n reisje naar China een prachtig middel om hun afgod aan het „over hem uitgesproken doodvonnis" te onttrekken Zaterdag nog heeft een vergadering vereer- ders van Ludendorff den rijkspresident een telegram gezonden van den volgenden in- houd: Honderden burgers van Koslin verzoeken U dringend, den grootsten staatsman van het Duitsche volk, den wegbereider voor uw ro'em, generaal Ludendorff, te beschermen tegen de vergiften, de dolken en revolvers van zijn belagers! MAATREGELEN TEGEN RADIO- AMATEURS. Sedert de invoering der kortegolftelegrafie heeft de particuliere en vooral de verbodetj oprichting van zendstations door amateurs een zoodanigen omvang aangenomen, dat de autoriteiten volgens het „Berl. Tageblatt" hebben besloten krachtige maatregelen te nemen. De „Schwarzsender" storen het ge heele radioverkeer en zij kunnen zelfs het transatlantisch radioverkeer verlammen. Een groot aantal personen, voor het meerendeel jongelui, bezitten kortegolf zendstations, waarvan de aanlegkosten betrekkelijk gering zijn. Maandenlang heeft men getracht ze op te sporen en door een vernuftig stelsel is het thans gelukt er 150 te vinden. De mees- ten hebben zichzelf verraden door hun namen en adressen op te geven. Zij zullen er wel meer van hooren. VAN over en uit haar eigen werk. UiAANDAG 22 OCT. in de Handelssehoof. Kaarten aan 't Bureau van Uitleening van de Openb. Leesz. van 3 tot 5 en 7tot 81/2 uur, en des avonds aan de zaal. Kntreef 0.25, f 0.50 of f 1.00. Aanvang kwart voor 8 (gewijzigd). DE MOORD OP DEN SCHOLIER DAUBE. Gisteren is te Essen het proces begonnen tegen den scholier Huttmann die beklaagd wordt zijn vriend Daube in den nacht van 22 Maart nabij Gladbeck te hebben ver- moord. Na de voorlezing van de acte van beschuldiging zei Huttmann, dat hij met Daube bevriend was geworden omdat hun beide religieuse overtuigingen zoo goed strookten. Hij erkende met Daube aan een „Bieravond" te Buer te hebben deelgenomen, waar hij twaalf kleine glazen bier heeft ge- dronken. Dronken was hij heelemaal niet ge weest. Te half drie was men met een clubje huiswaarts gekeerd en bij het stadhuis te Gladbeck had men afscheid genomen en waren Huttmann en Daube alleen verder gegaan. Toen Huttmann zoo ver was mef zijn relaas zei de voorzitter, dat de rechtbank nu eerst het belangrijkste punt van de acte van beschuldiging, het tijdsverschil van 15 minuten, moest trachten op te helderen. De doktoren hebben vagtgesteld, dat Daube pre- cies te half vier's nachts vermoord is. Dlf zou echter niet mogelijk zijn geweest als Huttmann's mededeelingen juist zouden zijn, want te 3 uur 10 of ten hoogste 3 uur 15 zijn Huttmann en Daube nog samen bij het stadhuis te Gladbeck door getuigen gezien. In het vervol-g van het verhoor in het pro ces te-gen Huttmann bleef beklaagd-e bij zijn- lezin-g dat hij pas om 6 uur's morgens van de vermoordin-g van zijn vriend -gehoord heeft. Hij zou daarop onmiddellij-k per fiets naar de plaats van den moord gereden zijn. Het bloed aan zijn schoenen was van de ver- wonde vinger van Daube afkomstig, en het mes dat later in den tuin van zijn plee-gouders is gevond-en, had hij al een-ige dagen vroe ger verloren. Beklaagde zegt nu dat hij door de politie te Gladbeck onmidd-ellijk als de gezochte moor- denaar behand-eld is, waardoor hij het ver trouwen in de objectiviteit zijn-er rechters verloren had. De commissaris had hem meermalen toegevoegd: „Het bloed van je vriend kleeft aan- j-e handen". Huttman krijgt een huilkramp en de voorzitter schorst de behandelin-g voor een half u-ur. INTERNATIONAL BANKOPLICHTER GEARRESTEERD. Door de naspeuringen der recherche-afdee- ling van de Duitsche Bank is thans een ge- vaarlijk bankoplichter gearresteerd, die se dert verscheidene paren een reeks groote Eu- ropeesche banken door middel van vervalsch- te cheques en accreditieven voor aanzienlij-ke sommen benadeeld heeft. Het betreft hier een zekere Hans Friedlaender, die uit Tsjecho- Slowakije stamt en sedert 6 jaren door de po litic van Praag voor omvangrijke bedriege- rijen gezocht wordt. De bedrieger werkte zoo, dat hij, waarschijnlijk met behulp van ver scheidene helpers, cheques voor kleine be- dragen van bekende bankinstellingen door het uitwisschen van de oorspronkelijke som men met behulp van cbemicalien deze in hoo- ge bedragen veranderde. Zoo kocht een zekere Emil Mueller bij den Wiener Bankverein te Weenen 3 cheques van 24, 26 en 29 Zwitser- sche fbanken op de Zwitsersche Lcmbarc Bank te Zuerich en eenige dagen later wer den zij dan door hem en een zich noemenden Dr. Alfred Boer in Duitschland weer ver- kocht. Thans waren het echter che'ques voor 10.000, 10.000 en 12.000 Zwitsersche fran- ken. In Juni 1927 verscheen bij het Ham- burgsche filiaal van de Duitsche Bank een heer, die zich Louis Goldschmied noemde en zich met een Oostenrijksche reispas behoor- lijk legitimerde. Hij vroeg om een op zijn naam luidend crediet 100.000 Rijksmark, dat door de Zivnestenska Bank te Praag zou zijn uitgegeven. Inderdaad bevond zich onder de op dien dag ingekomen post van de bank ook dit crediet en aan Goldschmied werd op- zijn verlangen 90.000 Mark uitbetaald. Bij al. credieten stelde men later juist als hier vast, dat de onderteekeningen der uitschrijvende Baaken in orde waren. De bedragen waren echter op geraffineerde wijze vervalscht. Tot nog toe waren de naspbringen zonder succes, tot voor enkele dagen de kostjuf- frouw, bij wie een zich noemende Karl Kel ler 4 weken lang in Weenen een kamer ge- huurd had en omtrent wien de politie haar op het gevaarlijke doen van dezen had gewezen, hem in Weenen weer zag. hep. cende en liet arresteeren. Bii zijn eerste ver< roor op het bureau van politie noemde hij zich Leopold Weseley en ontkende alle schuld. De Weensche politie stelde echter spoedig vast, dat een Leopold Weseley in der* oorlog vermist was, en dat de verdachte dus een anderen naam moest dragen, ofschoon hij reeds 8 dagen lang dezen naam voor den zij- nen uitgaf en ook 2 echte passen op dezen naam gekregen had. Na lang onderzoek kon men eindelijk vaststell-en, dat men een uitstekende vangst had gedaan. De gearres- teerde ontpopte zich als Hans Friedlandrt uit Golde-Jenika in Tsjecho-Slowakije. Op het oogenblik is men bezig ook de ove rige leden van het vervalschers-consortium op te sporen en den geheelen omvang der be. driegerij na te gaan. Men heeft een sterk ver- moeden, dat deze bende ook eenige groote slagen in Zuid-Amerika gedaan heeft. ENGELAND. TET ONDERZOEK NAAR DE HANDE- LINGEN VAN DE POLITIE. De hoofdinspecteur Sir Leonard Dutjnirig is gisteren voor de commissie van. onderzoetj. naar de instructies en metnoden der politic verschenen. Hij zeide, dat de geest in het Londensche politecorps goed was en de me- thoden gezond. Een tijdgrens voor verhooreo op bureaux, zoowel voor verdachten als ge tuigen, achtte hij overbodig en ongewenscht Er waren menschen die na vijf minuten van het onschuldigste kruisverhoor overstuur geraakten, anderen hadden er bepaald plei-. zier in om zich uren lang te laten onder- vragen. J Hij was verder volstrekt tegen het vaststel- len van bepaalde voorschriften. De eene mis. dadiger moest zus en de andere zoo behan- deld worden, en een beetje ervaren commis saris had ook spoedig in de gaten wat hij aaa een getuige had- Wanneer hij een opmerking zou mogen maken, dan was z. i. de behandeling van ver-. dachten op de bureaux soms al te voorzich-i tig en al te clement, zoodat sommige ver dachten wat te spoedig werden vrijgelatett. Hij wenschte daarom echter geen verscher- ping van de bepalingen en gunde die ver dachten hun ontsnapping aan huh straf, die in de meeste -gevallen toch maar tijdelijk was. Wie van methoden van den „derden graad" bij het Londensche corps durfde spreken was een naprater of een iasteraar, en soms had getuige wel eens gewenscht, dat een klein beetje van de straffere Amerikaansche me thoden ook te Londen toegelaten werd. HET IERSCH ALS OFFICIEELE- TAAli De Ieren zijn nationalisten bij uitstek. Zij blijken ook sterke ijveraars voor de ongerept- heid van hun taal en het uitsluitend gebruik' daarvan in officieele stukken. De ijveraars daarvoor vinden steun bij de Iersche regee ring, die haar medewerking verleent tot het verspreiden van de Iersche taal. Zij zal voortaan een grondige kennis van de taal eischen van alle burgerlijke bestuursambte naren. Op het oogenblik reeds wordt bij exa. mens voor den bestuursdienst de kennis van het Iersch geeischt, doch de regeering zal twee jaar na toelating van een candidaat op- nieuw een verscherpt examen afnemen, en zij, die voor dit tweede examen niet slagen, zul len gedwongen worden den dienst te verla- ten. -- Verder ligt het in de bedoeling om ook detl« genen, die advocaat of procureur wilien wor den, wettelijk den eisch te stellen dat zij het Iersch beheerschen. Een desbetreffende we* MAROKKAANSCHE BAND1ETEN. Naar uit Rabst gemeld wordt, is een bend? bandieten, die het poststation te Imellal Tif- fert overvallen hadden, door Fransche troe- pen o'msingeld; 7 der bandieten werden ge- dood en 2 gevangen genomen. i ZWARE ORKAAN BOVEN ZUID-MAROKKO. Vblgens een bericht uit Marrakech" heeft eeti zware orkaan het geheele gebied tuflr schen Zuid-Marokko en den Rio del Oro ge- teisterd. Talrijke inboorlingennederzettingea werden volkomen verwoest. Ook de trceoen hadden zwaar te lijden, r ALKMAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1