Parol bij Run en Schrale Huid Provinclaal nio&sws TEXEL (Oosterend). De bazar voor de Ned. Herv. Kerk, gehou- iden op 11, 12 en 13 October, is uitstekend geslaagd. Ook Vrijdag en Zaterdag was er eigenlijk te veel bezoek in verhouding van de beschikbare ruimte. Toen Zaterdag de klok vertelde, dat het 23 uur was geworden, sprak ds. Groenenberg een sluitingswoord en bracht dank aan alien, die tot het goede resultaat hebben medege- werkt. Nog werd persoonlijk dank gebracht aan de vertegenwoordigster van de firma Van Nelle, voor de geschenken en de moeite, die zij zich in deze dagen heeft getroost. En nu heft niemand er aan gedacht een woord van dank te brengen aan ds. Groe nenberg, die toch ook veel drukte heeft gehad bij de voorbereiding, de leiding en voor zoo veel andere dingen. Moge dan een hartelijk woord van dank daarvoor hier nog een plaats yinden. De bruto opbrengst was voor de drie da gen ruim 2100. De gemeenteraad vergaderde op 13 October. Ingekomen was o. a. een verzoek van den heer H. Blom te Oudeschild, om een stukje grond bij de Wilhelminaschool te mogen koopen of in erfpacht te mogen ontvangen. In handen gesteld van B. en W. om prae- advies. De heer Henkes vroeg of B. en W. de zaak ivoor grondverstrekking aan J. Visman kun- nen bespoedigen. Het bleek evenwel, dat Vis- man nimmer een verzoek heeft ingediend. Een verzoek van mej. W. J. Korts, om ont- slag als onderwijzeres aan de school te Den Hoorn, wegens benoeming te Warder. Dit ontslag werd met algemeene stemmen verleend tegen een datum, nader door B. en W- te bepalen. i: Aanbieding gemeentebegrooting voor 1929 'Deze begrooting, sluitende in ontvangsten en uitgaven op 288.810.89 y3 en voor den kapitaaldienst op 5250, zal bij de leden cir- culeeren. Voor het advies werden aangewe zen de heeren Boon, Kikkert en S. Keijzer. Aanbieding begrooting Algemeen Armbe- stu-ur voor 1929. Deze begrooting, sluitende met een eindcij- fer van 13256.44, werd voor onderzoek ge steld in handen eener commissie, bestaande uit de heeren de Graaf, Lap en Henkes. Benoeming onderwijzeres aan de openbare lagere school te Zuid-Eierland. Met algemeene stemmen werd benoemd mej. J. G. Kikkert, thans tijdelijk aan die school werkzaam. Mede op de voordracht stonden mej. D. Bakker, assistente aan de openbare lagere school te Opperdoes, en me; A. K. Bakker, volontaire aan een openbare lagere school te Leeuwarden. De foenoemde was reeds als assistente werkzaam geweest te Oost- en nu al gerui men tijd te Zuid-Eierland en volgens het zeggen van den voorzitter tot genoegen van het gemeentebestuur en van de hoofden der scholen. De voorzitter deelde mede, dat het open- baar lager onderwijs per leer ling heeft ge- liost 14.75, zoodat men verplicht is, dit ook te betalen aan de verschillende schoolbestu- ren. Voor de school met den bijbel te Oos terend bedraagt dit 74 maal f 14.75 of 1091.50, voor de katholieke school te Den Burg 14614 maal 14.75 en voor de Her- vormde school aldaar 60 3/4 maal 14.75, terwijl voor het vervolgonderwijs aan de ka voldaan moet worden holieke school no: 22 3/5 maal 21.40. Aan deze berekening hechtte de vergade- ring haar goedkeuring Naast het terrein voor de nieuwe katholieke school ligt een strook grond van 1052 vierk, Meter. De heer Joh. Keijser wil deze schen- Jren aan de gemeente, onder voorwaarden dat de gemeente de kosten van overdracht betaalt en voor een goede afheining zorgt. De voorzitter zeide, dat deze heining f 150 sal moeten kosten. Op voorstel van B. en W. werd dit go- schenk gaarne aanvaard. De heer de Graaf sprak een woord van dank voor zoo'n goedgunstig aanbod, waar- bij de andere leden zich aansloten. Op de agenda stond nog een punt, n.l Opneming kideren in het Algemeen Wees- huis. De voorzitter deelde mede, dat hierover na de openbare vergadering geheime besprekin- gen zouden plaats hebben, zoodat men over- ging tot de rondvraag. De heer de Graaf wenschte inlichtingen omtrent de T. E. M. Een onderzoek bij de [T. E. M. zelve had hem en nog een paar hee ren zeer teleurgesteld. Spreker en de voorzitter verwijderden zich even, waarna de voorzitter zeide, dat hii als gedelegeerd commissaris hier geen inlichtin gen kon geven, maar dat straks na de verga dering zou doen. De heer Henkes vroeg bespoediging van't adres, ingediend door de Visscherijvereeni- gign- De voorzitter zeide, dat er reeds gedeelte- lijk aan voldaan is, n.l. wat de verlichting betreft Verder wordt er aan gewerkt. De heer Henkes zou gaarne zien, dat de af- slag meermalen per dag opengesteld werd, met het oog op de kooplieden van elders, die nu niet kunnen aanwezig zijn, althans te kort voor het vertrek van de boot, wat na- deelig is voor de visschers. Wethouder Keijser zeide met verschillende visschers te hebben gesproken en kreeg den indruk, dat zij wel over de regeling tevreden waren. De voorzitter zeide, dat de zaak de aan- dacht heeft van B. en W. en dat men gaarne besprekingen wil. Nog wees de heer Henkes op het noodza- kelijke van een lantaarn bij J. Dekker, achter haven. ^Er zal aandacht aan geschonken worden. BERGEN. nor de Vereeniging voor Voordracht- avonqen alhier behandelt 26 October Arnold oaain orn het onderwerp Tolstoi,, Mensch- Kunst<;naar-profeet als eenh-eid en zijn waar- oe vo,or de modernen. v°orts bericht het bestuur, dat het zich Schermerhorn. Men zal begrijpen, dat het niet mogelijk is, al deze sprekers in het seizoen te laten ko- men en dit lijkt ons niet noodig ook. Voor het slagen van de te houden lezingen is het ech- ter noodig, dat het ledental, dat om verschil lende redenen st-erk verminderd is, stijgt, waarom verzocht wordt om als lid toe te treden. LANGENDIJK. Donderdag 11 Oct., 's avonds 7 uur, werd eene bespreking gehouden in he-t opleidings- schip „De Prins Hendrik", dat gemeerd lag in het kanaal te Alkmaar voor het Victorie- beeld, om te kom-en tot het houden van een cursus voor het varen met motoren. Deze bespreking stond onder leiding van den heer de Jong, directeur van het onder- wijsfonds voor de schipperij. Van den Langendijk waren aanwezig de heeren C. Spaans, Jb. Boon, Z. Balder, C Ooievaar, P. Timmerman, alien van Broek op Langendijk en de heer S. de Boer Kz., van Zuid-Scharwoude. De directeur zette in het kort uiteen wat de bedoeling was van deze bijeenkomst. Spr. zeide dat iedere autorijder de regtls van den weg goed moest kennen, want anders met het thans drukke verkeer bleef een ongeluk niet uit. Zoo is het ook met het varen, ook op het water moet men de regels van het verkeer goed weten om on geluk ken te voorkomen. Veie schippers hebben wel -een r-eglement aan boord, doch. lang alien kennen de r-egels niet. Vooral nu aan den Langendijk zooveel mo- torschuTen rr bij kom-°n (?1 "::n het or' kl-eine) is het zeer nuttig, dat daar cursussen worden gehouden. Ten eerste dat de meesten de regels aan het verkeer en ook aan de ma chine niet weten. Op een vraag van den heer de Boer, wat er op zoo'n cursus geleerd werd, zeide de di recteur, dat er onderricht gegeven zou wor den ten eerste over de motor, hoe dit in el- kaar zit en hoe men bij storingen doen moet; de reglementen worden behandeld en uitge- legd; aardrijkskunde voor het varen; beton- nen en compas worden behandeld, dit is wel meer voor de groot-e vaart, maar ieder kan hier aan deelnemen; dan nog h-et splitsen en knoopen. Wanneer de cursus tot stand kwam en men had daar een vaste wal voor, zou ook nog radio aangebracht worden, waardoor voor- schriften en wenken gegeven zullen worden. Gevraagd werd of van den geheelen Lan gendijk d-eelnemers aangenomen werden. De directeur vond dit zeer gewenscht en hoopte, dat zelfs een permanente school aan den Langendijik opgericht kon worden De zes heeren, eerder in dit verslag ge- noemd, werden benoemd tot de commissie in het Onderwijsfonds voor de schipperij aan den Langendijk, waar ieder zich kan opgeven om aan de cursus deel te nemen. Besloten werd om in November a s. eene bespreking t-e houden aan den Langendijk en dan zoo mogelijk half December of begin Januari met de cursus te beginnen. De directeur hoopte, dat er aan den Lan gendijk een flink-e deetname mocht zijn, dankte d-e heeren voor hunne -tegenwoordigheic1 waarmede de bespreking geeindigd was. een kort woord, waarna de openbare les een aanvang kon nemen. Binnenland ZUID-SCHARWOUDE. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" gaf Zondagmiddag een matine in de kolfbaan van den heer P. Kramer. Een achttal num mers werden ten beste gegeven, welke a!'en weer aan de v-erwachtingen voldeden. Het waren een paar uren op d-ezen namiddag van heerlijk muzikaal genieten. Gezien het mooie weer, was de opkomst goed te noemen. HENSBROEK. Zondagavond is „Spoken" door „Falkland van Heiloo, voor een stampvolle zaal van den heer H. Mantel, vertolkt geworden. Het vertrouw-en, dat wij in bovengenoem de vereeniging stelden, is in geen enkel op zicbt beschaamd geworden. Spraken wij de vorige week nog over de hooge eischen, welke het stuk aan d-e spelers stelde, niet een van deze eischen bl-eek tc zwaar gesteld. Wij kregen juist den indruk dat „Falkland" tot flog grootere dingen ir staat is, vooral wanneer zij d-e regie van den heer Rossenbacker weten te houden. Vaak vooral op het platteland, zijn er voldoende capaciteiten op het gebied van het tooneel, de kwestie is het maar, z-e te ontplooien, en- daar is de h-eer Rossenbacker een eerste krach- in. Het samenspel, dat te zien werd gegeven, 't was in een woord „af'\ en d-e vele aanwezige leden van andere tooneel-vereenigingen heb ben kunnen zien, wat er mee te bereiken is, Zoo ook de toonee-l-aankleeding. Zij ver- hoog-t op all-e manieren het effect, en de aandacht, daaraan besteed, werpt vele vrach- ten af. Alleen de belichting kon niet op de juiste manier benut worden, wat vooral aan let slot van het laatste b-edrijf storend aan deed. Het sterke spe] van Mej. A. de Gier- de Vries als mevr. Alving en den heer Ros senbacker als Oswald vulde het ontbre-kende g-elukkig schitterend aan. Een woord van 'wide en dank aan regisseur, spelers en den heer Uitenbosch als grimeur voor het ge- lodene. verstaan met d-e volgende sprekers: Dr. van Amerongen, Dr. J. Hemelrijk, A. Roland Dr. A. Pannekoek, Henry Polak en Ds. Maandagavond werd in een der lokalen d-er O. L.S, alhier een cursus in de bem-esting- leer, officieel aangevan-gen met 25 leerlin- gen. Aanwezig waren naast den leeraar, den heer Arpeau uit Schoorl, burgemeest-er Kooi- man, het bestuur van de tuinbouwvereeni- jng „Ons Belang", de eere-voorzitter Jac. iroot Jz. en de commissie van Toezicht, d-e xeeren Admiraai en Groot. De heer Joh. Koning sprak het eerste welkomstwoord als voorzitter van de Tuin- jouwvereeniging, inplaats van den heer Hazeloop, welke verhindert was. Hij sprak 'n sympathie uit voor het Tuinbouwonder- wijs, alsmede voor de goede deelname Land- honger en hooge pacht-prijzen dwingen ons med# om van zoo weinig mogelijk grond zooveel mogelijk te halen, hefwe'k bevorderd kan worden door zoo goed mogelijk te tracht-en het vraagstuk van het waarom en het hoe der bemestingleer op te lossen. Met dank aan het gemeentebestuur voor de bereid- willi-ge aanbieding van het schoollokaal, ein- digde spreker. Daarna sprak burgemeester Kooiman iiog PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. Gistermorgen kwamen de Provinciate Sta- ten van Noord-Holland in gewone zitting bijeen onder voorzitterschap van den com missaris der konin-gin, jhr. mr. dr. A. Roell. Nagedachtenis J. Burger. Na opening der vergadering sprak de voor zitter de volgende rede uit: Sedert hun" vorige zitting hebben de Staten weder een groot verlies geted-en. En niet al leen aan d-e Staten, maar aan de provincie, en met name aan het Noord-erkwartier, ontviel door den dood een fig uur van beteekenis in menig opzicht. Het overleden lid J. Burger was toch een man zoo werkzaam op allerlei gebied, zoo b-ekend met de nooden en be hoeft-en van het gewest, zoo gezien bij alle kringen, waarin hij zijn veelzijdige gaven ontplooide, dat ind-erdaad mag worden ge sproken van een groote leegte, door zijn heengaan veroorzaakt, van -evendige smart door zijn versch-eiden g-ewekt. Bescheiden maar beslist, was Burger niet alleen in gemeente- en watersch volkomen op zijn plaats, maar ook in deze vergadering en in de commissien, waarvan hij deel uitmaakte een medelid, naar wiens adviezen werd g-eluisterd, met wiens i-n- zicht-en werd rekening gehouden Nog in de vergadering van 19 Juni verdedigd-e hij met klem zijn zienswi'ze Tzake de regten....te wijziging van den polder Geestmerambacht. en geen onzer vermoedde toen, dat wij hem in d-e Staten niet meer zouden terugzien. Een ernstig lijden heeft hem, nog in de kracht van het leven, weggenomen en aan de velen, die met vertrouwen en ontzag tot hem opzagen, blijft slechts de herinnering over aan zijn -kordate persoonlijkheid, aan de kracht, waarmed-e hij de hem toevertrouwde belangen bevorderde, aan zijn aangenamen en yriendschappelijken omgang. Maar die herinnering zal duurzaam zijn, en zijn naam zal in Noord-Holland steeds met eere worden genoemd. Spr. is overtuigd, uit naam der Staten t-e spreken, als hij aan de nagedachtenis van Burger dank en hulde brengt. Aftreden J. van Zutphen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat is ingekomen een bericht van den heer J van Zutphen, inhoudende zijn bedanken als lid van de Staten. Laat mij 'hem, zei de voorzitter, uit ons alter naam mogen toewenschen, dat de rust, die hij verplicht is te zoeken, hem volledig herstel moge brengen, opdat het hem gege ven zij, nog tal van jaren met voldoening te- rug te zien op al het goede, dat hij in zijn werkzaam lev-en heeft helpen tot stand bren gen. De opvolger van den heer Burger. Vervolgens werd de heer A. M. Nula-nd (R.K.) als lid van de Staten toegelaten. Ajtreden jhr. mr. Van Lennep. Ingekomen was een bericht van jhr. mr. D. E. van Lennep, inhoudende zijn aftreden als lid van Ged Staten. Wij moeten, zei de voorzitter, d-e redenen, die hem daartoe heb ben geleid, eerbi-edigen, maar het is aan Ged. Staten moeilijk -g-evalten te scheiden van een medelid, in wiens bekwaamheid, kennis en karakter zij zoo onv-erdeeld vertrouwen had- den. En diezelfde eigenschappen hebben steeds oo-k bij de Staten voile waardeering gevon- den. Voor al hetgeen hij in zijn gewichtige functie heeft gedaan, komt hem een woord van warme erkentelijkheid- toe. Laat ons ho- pen, zei spr., dat, al zal de heer Van Lennep voortaan niet meer deelnemen aan de da-ge- lijksche leiding en uitvoerin-g van zaken, hij als lid der Staten nog lang-e jaren zijn be- proefde kracht-en aan d-e belangen der pro vincie zal kunnen blijven wijden. Vervolgens kwam aan d-e orde de verkie- zing van een lid van Ged. Staten in de vaca- ture-Van Lennep. D-e heer Van der Glas (C. P.) v-erbaasde zich er over, dat men maar zonder verdere bespreking aan-neemt, dat de Staten een nieuw lid zullen -kiezen. Het is herhaaldelijk g-ebleken, dat -d-e leden van Ged. Staten niet aan hun ambt hun volte w-erkkracht behoeven te gev-en, daarom'stelde spr. voor, niet in de vacatur-e te voorzien. De voorzitter merkte op, dat hij het voor stel niet in behandeling kon brengen. In de eerste plaats eischt de wet, dat het college uit zes personen bestaat, in de tweede plaats, dat de verkiezin-g -bin-nen twee maanden ge- schied-t Uitgebracht w-erd-en in totaal 72 stemm-en, waarvan 58 op mr. Bruch, 10 op dr. Vos en 4 -bianco, zoodat tot lid van Ged Staten ge» -kozen is mr. A. Bruch (A.R.). De heer Bruch v-erklaarde, de benoeming aan t-e nemen. Nadat de afdeelingen waren -getrokken, werd de vergadering verdaa-gd tot Dinsda-g 27 November, om half elf. Zijn eerlij-kheid, -betrouwbaarheid en on- partijdigheid hebben hem de groote waar deering van alle partijen in den Raad ver- zekerd en meermalen is van soc.-d-em. zijde verklaard, dat het openbaar onderwijs vei- lig was onder d-e zorgen van dez-en anti-rev. wethouder. Het is aan het ini-tiatief van mr. Bruch te dank-en, dat het provinciaal bestuur ruimere aandacht is gaan schenken aan den nazorg bij het buit-engewoon lager onderwijs. HET PARK VAN KOL TE UTRECHT Een van Utrecht's fraaie wandelplaarsen aan het eindpunt van den Amsterdamschen- straatweg, tegenover het dicht bevolkte On- diep, het park van Kol, gaat v-erdwijnen De eigenaars willen het na het overlijd-en van een hunner verkoopen, zoodat het medio November in publieke veiling komt. Voor de duizenden, die er een prachtige wandeling vonden en met hun kinderen her haaldelijk het hertenkamp bezochien of zich bij de sierlijk aangelegden karpervijver op- hi-eld-en, beteekent dit besluit een onherstel- baar verlies. Het is n.l de bedoeling, het heel-e park als bouwterrein te verkoopen. Daartoe zal het in een groot aan-tal perceelen worden verkaveld. DE WELSPREKENDE TWEEDE KAMER. In de achttiende pagina van „Parlement en Kiezer", dat bij Martinus Nijhoff te 's-Gra venhage is verschenen, is opgenomen een sta tistiek omtrent de welsprekendheid in de Tweede Kamer. De cijfers voor dit jaar, luiden gespecifi ceerd, gemeten naar de kolommen druks in de Handelingen S. D. A. P. 214498 c.M., 860 kol. (24 leden) R. K. S. P. 15511 A. R. 10731 C.H. 9291 I, V.-D. 8942 V. B. 8245 C. P. 3935 Staatk. Ger. 2403 Herv. Ger. 1126 Plattel. 1021 R. K. V. P. 737 Berekent men hieruit de welsprekendheid per lid, dan krijgt men het volgend resultaat: C. P. V.-D. Staatk. Ger. Herv. Ger. Plattelanders V. B. S. D. A. P. C.-H. A.-R. R. K. V. P. R. K. S. P. 3935 c.M. of 157.kolom 1277 1201 1126 1021 916 895 844 825 727 517 51.14 48.— 45.— 41 36.66 35.83 33.81 33— 29— 20.66 NIEUWS UIT INDIe. Regenten op Bali. Naar het „Bat. Nieuwsblad" verneemt, komt op de aanvullingsbegrooting 1929 een post voor voor de aanstelhng van zes regen ten op Bali, hetgeen een belangrijke stap be teekent in de uitvoering van de locale auto nomic op Bali. Opstandige plannen. Het maandblad van de missie op Flores, de „Bintang Timoer", meldt, dat twee commu- nisten uit Makassar in Adonara een actie on der de bevolking begonnen. Zij wisten 800 volgelingen te krijgen, die 1000- bijeen za- melden, met het doel een opstand tegen het gezag te beginnen. Het bestuur kreeg tijdig lucht van de plannen en arresteerde 150 per sonen. Gasbron in brand Op het terrein van de Ned.-Indische Aard- olie-Maatschappij tegenover de Pangkalan Soesoe is Maandagmiddag de tweede gas bron in brand gevlogen. Vier koelies zijn ern stig gewond. De enorme vuurglocd was te Medan waar te nemen. Vrees voor zee-roovers. Naar het „Soer. Handelsblad" verneemt, heeft de Java—China—Japan-lijn aan de re- geering verzocht om politiebewaking op de schepen, die op de China-kust-lijn varen en dit in verband met de jongste overvallen Tot dusver werden de schepen van de Java- China—Japan-lijn niet door de politic be- waakt. Het boycot-comiU gearresteerd. Het „Soer. Hbld." deelt mede, dat de Soe- rabajasche politic er in slaagde de hand te leggen op het geheele uitvoerende comite in- zake de boycotbeweging, welke gericht is te- Het nieuwe Bd van Gedeputeerde Staten. Mr. Bruch was al op zij-n 32ste jaar wet- louder van Haarlem en is nog geen 43 jaar nu hij tot lid van het college van Ged. Staten is gekozen. Den 29en Dec. 1885 te Amsterdam ge- boren, studeerd-e hij daar aan- de Vrije Uni- versiteit en promoveerde 8 April 1911. Hij was toen al werkzaam op het advo- catenkantoor van mr. Fernhout te Gorinchem, waar bij tot 1912 bleef. In Februari van dat jaar vestigde hij zich te Haarlem en asso- cieerde zich kort daarna met mr. Monni'k De -heer Bruch nam hier onmiddellijk deel aan het openbare leven, met het gevolg,, dat hij door de anti-rev. kiesvereenigin-g voor den gemeenteraad werd gecandiqeerd, waar lij in Juli 1913 zijn intrede deed. Sindsdien is mr Bruch lid van den Raad gebleven en van 4 Sept. 1917 af heeft bij het wethoud-ers-ambt bekleed en al dien tijd is hem de afdeelin-g Onderwijs toevertrouwd geweest. gen_ uit Japan afkomstige goederen. Dit co- nite, bestaande uit zes personen, werd en >l»c gearresteerd, terwijl mede werd aange- louden een twaalftal andere personen, die >etrakk€n zijn bij de boycot-beweging, als- m daaraan gepaard gaande exeessen. Alle gearresteerden zijn Chineesche ratio- nalisten, totok-Chineezen, van wle sommigen reeds verscheidene jaren te Soerabaja verblij- ven en daar een kleinhandel in verschillende artikelen en goederen hebben. Geen enkele behoort tot de ,^ros bonnets" der Chineesche handelswereld. Voor het meerendeel bekennen zij medege- daan te hebben aan de boycot-beweging. Zij zeggen echter uit liefde voor China te hebben gehandeld; en zij meenen dat zij daartoe als goede vaderlandters verpMcht waren. Hoewel nog geen bewijs werd gevonden, ligt het voor de hand dat de beweging in Ind'te contact had met het vaderland. Zelfs BRAND. Gistermorgen uijn te Echten (Fr.) twee schuren van den veehouder en koopman Hul zinga afgebrami. Het vee was een uur te ve ren vervoerd. De oorzaak van den brand i« onbekend. Gisterochtend is te Leeuwarden in rf. Groote Kerkstraat hoek Heer Ivostraatie per huis geheel uitgebrand. Hier waren beneden gevestigd een magazijn van chemicalien van de firma B. Hattuma en Co. en een rbwief herstelplaats van Schaap. Er boven woonden twee compeuses. GELUKTELEGRAMMEN. In de maand Augustus werden 14525 Ge luktelegrammen verzonden bestemd voor hei binnenland en 402 voor het buitenland Van uit het buitenland en de binnenlandsch" bcheepsstations werden respectievelijk 397 en 48 Geluktelegrammen alhier ontvangen Amsterdam verzond 2812 Geluktelegram men en ontving van het buitenland en de bin nenlandsche Scheepsstations 113; Rotterdam 1278 en 58; 's Gravenhage 1387 en 58; ff maar 119 en 1; Arnhem 324 en 21; Breda 'a?eventieL79 en 2; Dordrecht 89 en 6; Eindhoven 165 en geen; Groninwn 227 en 8; Haarlem 306 en 19; 's-Hertogen- bosch 131 en 1; IJilversum 223 en Leeuwarden 137 en 3; Leiden 126 en 1: Maastricht 94 en 3; Nijmegen 229 en 7: Tilburg 118 en 11; Utrecht 435 eS I' Zutphen 47 en geen; Zwolle 90 en geen- de overige kantoren in edn totaal 6398 en 123 In deze maand werden 2532 Geluktele grammen meer verzonden dan in de maand Juli, hetgeen dus de onbrengst over de maand Augustus aanmerkelijk verhoogt Van de opbrengst der Geluktelegrammen over de maand Juni wordt door het Neder- landsch Jeugleiders Instituut een bedrag van 44,62 beschikbaar gesteld voor het Kinder- fonds van het Post- en Telegraafpersone'" EEN NIEUWE KUNSTZIJDE- FABRIEK? Naar aan het Hbl. gemeld wordt, was door een groote onderneming het plan opgevat tot bouwen eener kunstzijdefabriek te Vlodrop (L.) In verband met de Nederland. sche en Duitsche octrooien die de maatschap- pij bezit, zou het eene gedeelte der fabriek op Duitsch, het andere op Nederlandscli grondgebied geplaatst worden. Deze fabriek zou dan zonder eenige kosten te verlangen van omliggende gemeenten in gereedheid ko- men. Doch t-hans is van uit de Mijnstreek den fabrikanten het verzoek gedaan om daar hare industrie te vestigen, om-dat de groote mijn- werkersgezinnen steeds nieuwe verkgelegen- heid noodzakelijk maken. Maar de indus- trieelen zouden thans om zekere redenen een hoog bedrag (de zegsman van het Hbl. ver telde 1 millioen gulden) eischen, wanneer zi hun industrie aldaar gingen vestigen. De plannen zijn zoodoende voor korten tijd in beraad gehouden. OOK WOLKENKRABBERS TE AMSTERDAM? De „Architecten kern De 8" heeft een uit- voerig adres gericht aan den Amsterdam- schen raad, waarin de vereniging o. a. zegt, dat de kwestie van hoogen bouw of lagen bouw geen aesthetische aangelegenh.'id is. Het bouwen in de hoogte is slechts middel om de moderne woougemakken onde.1 het be- reilc der massa te brengen. De vereeniging zou de bouwverordening zoodanig willen zien gewijzigd, dat hooge bouw tot twaalf woonlagen hi r ter stede mogelijk wordt. Zij stelt voor een deskundige studiecommissie te benoemen, waarin zitting hebben de ambtenaren van bouw- en wo- ningtoezicht, woningdienst, stadontwikkeling en eenige moderne architecten. De veremiging legt bij het adres over een plan voor den bouw van goedkoopc wonin- gen van 5 huur per week af. Dit worder dan woningen van 12 verdiepingen. EEN FLINKE VROUW. Te Schellingwoude or-tstond Manndag avond. door te fel branden van de kachel, in perceel 491 een schoorsteenbrand. De 72- iarige bewoonster snelde terstond naar de buren om een ladder te halen. Zij plsatste die tegen de dakgoot, liep met een emmer water naar boven en_ verwijderde eenige dakpan- nen, waarna zij op den nok van het dak den emmer in den brandenden scheorstecn iedig- de, tot groote verbazing van de toeschou- wers. Toen spoedig daarna een jnotorwagen van de brandweer verscheen, behoefden de mannen geen dienst te doen. is te verwachten, dat de politic, in deze rich- ting speurende, belangwekkend materiaal zal weten bijeen te garen. Oraiieverzoek afgewezen Het verzoek om gratie van Gandjil, den ter dood veroordeelden communistischen ram- ookker uit de Pad'angsche Ommelanden, is afgewezen. Aardbeving. Zaterdagnacht is te Menado een tamelijk zware aardbeving gevoeld, die ruim een mi- nuut duurde. Ongelukken worden niet ge meld. Verduistering De commies van Banda, de heer Bax, te ^ahasser is wegens verduistering van 5000, in zijn ambt gepleegd, veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. EEN OPLICHTER. Zaterdagmorgen vervoegde ,;ch een heel bij een garagehouder te Eibergen, met het verzoek hem per auto naar Zwolle te bren gen. Meneer was dokter en moest een bezxoek brengen aan den arts-chirurg van het So- phiaziekenhuis aldaar. Een auto werd gereed gemaakt en men vertrok. In Zwol'e liethijsti! houden bij een restaurant in de Luttekestraat. Na een lunch voor zichzelf en den chauffeur besteld te hebben, liet hij ,:ich om half twaalf brengen naar het Sophia Ziekenhuis. De chauffeur kreeg order naar het restaurant te- rug te rijden en daar te wachten. Deze vol- deed aan de opdracht, maar wie kwam, niet de „dokter". Eindelijk begon h-=t den chauf feur te vervelbij informatie bleek, dat men a®n Soph' iekenhuis niets van dezer „dokter" afwis.. De politic werd met een en ander in kennis gesteld. Tegen ,den avond kwam de garagehouder Stoffer uit Zwolle op het politiebureau mede- dee! en, dat's morgens om twaalf uur zich een heer bij hem vervoegde, zich voorstellend a'Sj jVfr^e ^an Rijckevorsel. Hij" moest on middellijk naar de kazerne te 'Jtrecht; of een auto beschikbaar was om hem er heen te bren gen. Op de pont over den IJsel had de chauf feur gevraagd of de overste het veergeld wil- de betalen. „Betaal jij maai-", was het ant- woord, „ik heb alleen een briefje van drie hon-derd gulden bij mij en dat kunnen ze toch met wisselen." In Amersfoort lief de overste shl houden voor een sigarenwinkel, stapte uif en ging naar binnen. Even later keerde hii te- rug en leende van den chauffeur een rijks- daalder voor cigaretten, omdat men ook daar niet van driehonderd gulden terug had Men reed- door naar de kazerne te Utrecht De overste ging naar binnen, ma-ar keerde niet weer. De chauffeur informeerde en kreeg te hooren, dat een overste Van RiickevordSl daar onbekend was. 620 (30 429 (13 372 (11 358 7 330 9 157 1 lid 96 V 2 leden) 45 1 21 V 1 19 1

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6