r formamint L. Frankenberg Alkmaar. Otiiieniand ZEGELEN AANDEELEN ZONDER NOMINALE WAARDE. Naar aanlelding van moeilijkheden, die din gerezen ten aanzien van het zegelen van z.g. aandeelen zonder nominale waarde, heeft een delegatie van belanghebbenden Maandag een bespreking gehad met het de- partement van financien. Deze heeft geleid tot de toezegging van den minister, dat zij, die alsnog aandeelen wenschen te doen zege len uit hoofde van tot dutver afgesloten af faires, zullen worden geholpen tot het tarief, dat tot nu toe heeft gegolden. Bij het afslui- ten van nieuwe zaken zij men er echter op bedacht, dat een meer uitgebreide toepassing van artikel 60 van de Zegelwet, laatste alinea, tot een verhooging van het verschul- digd recht op deze soort van aandeelen kan OVERH AND IGING DE RUYTER- MEDA1LLE. De de Ruytermedaille is een onderschei- ding, welke door de Noord- en Zuid-Holland- scheReddingmaatschappij te Amsterdam wordt uitgereikt aan dat reddingstation, dat in een achtereenvolgende perisoe van vijf jaren het grootst aantal reddingen of red- dingspogingen verrichtte. De laatste vijf jaren heeft zij op het Terschellinger raadhuis ge- liangen, thans valt den Helder die eer te beurt en thans is. deze medaille, in tegen woordigheid van het gemeentebestuur van den Helder, het plaatselijk bestuur der N. en Z. Hollandsche, de bemanningen der red- dingbooten en het bestuur der Vereeniging Moed, Volharding, Zelfopoffering door het hoofdbestuur der N. en Z. H. Reddingmaat schappij voor vijf jaren overgedragen aan het gemeentebestuur van den Helder. Deze over- dracht geschiedde bij monde van den beer Tegelberg, voorzitter dezer maatschappij, en de burgemeester van Den Helder aanvaardde de opdracht met een woord van erkentelijk lieid voor de eer. De schipper der motorreddingboot Dorus Rijkers en de voorzitter der Vereeniging Moed, Volharding, Zelfopoffering, de heer van Dok, v—rden achtereenvolgens het woord om te danken. De onderscheiding is te dan- ken aan het feit, dat van 1023 tot heden 19 malen door de reddingboot is uitgevaren, waarbij in totaal 114 menschen werden ge- red. gaan. De beide transporten keerden daarop naar Aden terug. De middensectie werd in de Baai van Aden door bergvalwinden overvallen, waar- door twee der sleepbooten door aanvaring averij opliepen, hetgeen gelukkig niet van ernstigen aard was. Men achtte het toch beter, de dokdeelen op zee te houden, en de sleepbooten hebben het dok ongeveer 14 da- gen ter hoogte van Aden gaande gehouden, totdat de berichten uit den Indischen Oceaan omtrent de weersgesteldheid gunstiger lul- den. Het dok en de sleepbooten zijn in deze periode sterk aangegroeid. Over den Indischen Oceaan werd de route ColomboSabang gevolgd en op dit traject deden zich geen noemenswaardige inciden- ten voor. Tenslotte werd via de Straat van Malak- ka respectievelijk 13 en 16 dezer Singapore bereikt, alwaar beide secties in de Strait of Johore achter het eiland, waarop Singapore ligt, werden gemeerd. Als een bijzonderheid kunnen wij nog ver- melden, dat gedurende het geheele traject, met uitzondering van Port Said en het Suez-Kanaal, de transporten niet gestopt hebben. De sleepbooten zijn steeds om beur- ten in verschillende havens haar bunker - voorraad gaan aanvullen, terwijl de andere de reis voortzetten. Voorts zijn beide dokdeelen na het afleg- gen van een reis van 8500 mijl zonder eeni ge schade op hun bestemming afgeleverd. Men is thans bezig het voor- en achterge- deelte van de tweede sectie te scheiden, daartoe moeten 72,000 nagels en vele moer- bouten worden verwijderd. Daarna wordt dc middensectie tusschen de beide einden ge- voegd. De middensectie is gesleept door de sleep booten Roode Zee, Zwarte Zee, Indus en Schelde, onder commando van kapitein Nils Persson, en de tweede sectie door de sleep booten Humber, Witte Zee, Javazee en Oost- zee, onder commando van kapitein C. Ver schoor. De kosten van den sleeptocht van het dok van Tyne naar Singapore hebben, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, 200.000 bedragen. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF Behalve de Nederl. Schildersgezellenbonc Sebben ook de R. K. en de Nederl. Chr Bouwarbeidersbond aan cle patroonsbonden in het schildersbedrijf meegedeeld, dat zij de landelijke collectieve arbeidsovereenkomst zooals deze tot 28 Februari 1929 van kracht is, niet ongewijzigd wenschen voort te zetten TWEEDE KAMER. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een brief van den heer W. Boissevain houdende mededee'ing, dat hij zijn ontslag neemt als lid der Kamer. HET DOK VOOR SINGAPORE. Zooals gemelde is het tweede gedeelte van het drijvende dok, dat voor de Britsche vloot basis te Singapore bestemd is, gesleept door de booten van Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst, behouden aangekomen. Naar aanleiding hiervar. heeft de N. R Ct, van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst te Rotterdam, de volgende bij zonderheden omtrent de reis mogen ontvan gen: De middensectie van het dok is op 21 Juni j.l. van de werf van de heeren Swan, Hunter Wigham Richardson Ltd. te Wallsend-on tyne vertrokkende tweede sectie heeft een week later de reis aanvaard. Het afvaren van de bochtige rivier, op zich zel! een moei- lijk en riskant werk, had een vlot verloop. De middensectie kreeg in het Engelsche K'anaal met slecht weer te kampen, waardoor de voor1 gang gedurende drie dagen vrijwel nihil was, en de tweede sectie had als een gevolg van een stijven Oostenwind vier da gen noodig om door de Straat van Gibraltar te komen. De tweede sectie, welke gevormd werd door het voor- en achterdeel van het dok aan elkaar te bevestigen, was, mede door de echuinoploopende uiteinden, een zorgelijker Sleep in slecht weer, -dan de middensectie. In de Middellandsche Zee werden beide transporten door mooi weer begunstigd. Het passeeren van het Suez-Kanaal, dat boor de smalle yaargsul, die beschikbaar was, een van de moeilijkste gedeelten van de r«s was, had een vlot verloop, mede dank Zli de doeltreffende voorbereiaende maatre men11 ^°°r ^■anaa'"^aa*sc'iaPPh Keno He Kanaalzone werd in vier etappes al geiegd, en de scheepvaart heeft geen noe menswaardige stagnatir ondervonden. In het Suez-Kanaal en in de Roode Zee werd van de bemanningen, meer speciaal bet machinekamerpersoneel, zeer veel ge- yetgd door de zeer groote hitte, die aldaar in Augustus heerscht. l'oen ®en Jer hoogte van Guardafui in den inaisr,.on Oceaan gekomeu was, bleek, dat '^'^bmoesson nog dermate daar stond, dat het niet geraden was, door te ALLE ARTIKELEN VOOR KANTOORGEBRUIK LEVERKN wij uit voorraad. KORTE BERICHTEN. Door middel van opensluiting hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot een bergplaats van schoenen in een perceel aan de Ferdinand Boistraat te Amsterdam. Onge veer 200 paar schoenen zijn ontvreemd. Zondag is een geregelde telefoondienst tusschen Neaerland en Portugal geopend. Kerk en School. Zaterdag en Zondag heeft de Zendings- commissie van het Ned. Jongelingsverbond op de Ernst Sillem-Hoeve, het buitenhuis van het N. J. V. bij de Lage Vuursche, haar tweede zendingsconferentie gehouden onder voorzitterschap van den heer H. Veldman uit Arnhem. BELGIe. DE TIENDE VERJAARDAG VAN DEN WAPENSTILSTAND De tiende verjaring van den op 11 Novem ber 1918 gesloten wapenstilstand zal in ver schillende sted-en van het land op treffende wijze worden herdacht. De vooral in het Walenland en onder het verfranschte deel der Brusselsch-e bevolking hare leden aanwervende F. N. C. (Federation Nationale des Combattants) heeft het plan opgevat delegaties uit Frankrijk, de Ver, Staten, Engeland, Polen, Italie, Roemenie Zuid-Slavie en Tsjecho-Slowakije uit te noo- digen tot een bezoek aan Brussel, Luik, Ant werp-en en eenige andere plaatsen, ten einde hen te laten zien, hoe Belgie zich heeft her- steld. leder dezer delegaties zal bestaan uit een industrieel of een advocaat, een journa list en een man uit bet volk, alien oud-strij- d-ers en dragers van oorlogskruizen en me- dailles. Te Brussel zal er een plechtigheid zijn bij het Graf van den Onbekenden Soldaat, bij- gewoond doc: de koninklijke familie en de regeering. Ook de socialistische en Vlaamsche oud- strijdersvereenigingen (S. O. S. en V. O. S zullen ieder, van haar kant, deze tiende ver jaring herdenken in een g-eest van anti- militarisme en wereldvrede. Op de graven der Belgische, geallieerde en Duitsche ge- sneuvelden zullen, door deze vereenigingen, bloemen worden gelegd. VLAAMSCH INCIDENT IN EEN KAZERNE. Uit Brussel meldt men, dat in de kazerne der seintroepen te Vilvoorde een Vlaamsch soldaat. uit Oostende, die eischte dat alle mededeelingen, de minderen betreffend, in het Nederlandsch zouden worden gedaan en tevens stelselmatig weigerde alle hem: in de Fransche taal. door zijn commandant ge- stelde vragen te beantwoorden, gestraft was. Door sommi-ge officieren, onderofficieren en Waalsche soldaten g-eplaagd en gesard, zou hij vervolgens uitgero-epen hebben dr. Borms boven koning Albert te stellen en, in de sol- datenkamer, een portret van Borms boven dat van den koning hebben geplakt. De op- standige militair is opgesloten en zal voor den krijgsraad worden gedaagd. FRANKRIJK. HET VERGAAN VAN DE ONDINE. De omstandigheden, waaronder de duik- boot Ondine ter hoogte van Vigo overvaren werd en met man en muis zonk, houdt de openbare aandacht bezig. De vermoedens ne- men vaster vorm aan, dat't Grieksche stoom- schip Ekatherina Goulandris, dat met de duikboot in aanvaring kwam, in gebreke is gebleven. De houding door den gezagvoerder daarna aangenomen, geeft daaraan voet. Hij had volstrekt geen haast om het journaal van zijn reis op te maken. Het Journal verneemt uit Rotterdam, dat de Fransche kapitein ter zee Fernet, door het departement van marine naar Rotterdam ge- zonden om aan het onderzoek deel te nemen, zoo scherpe technische vragen heeft gesteld, dat op een gegeven oogenblik een getuige met wilde antwoorden. Voor het overige doet de overheid er voorloopig het zwijgen toe. Het bericht in de Nederlandsche pers, volgens hetwelk de Grieksche zaakgelastigde de aan varing aan een samenloop van ongelukkige omstandigheden toeschrijft, maakt een pijn lijken indruk. Slechts bij toeval is het geval met de Ekatherina Goulandris de Fransche autoriteiten ter oore gekomen. Maandag den 8sten October viel dat sehip den Nieuwen Waterweg binnen; in den nacht van 8 op 9 Oct. nam het ligplaats aan de kade te Rot terdam. Drie dagen later, d.w.z. Donderdag j.l., werd de heer Yudas, consul van Frankrijk te Rotterdam, door een zakenvriend opge beld. Deze vriend had gespreklcen opgevan gen van Grieksche zeelui in herbergen. Dit alles is des te ernstiger, daar op dat oogen blik het verlies van de Ondine alg£meen be- kend was. Vrijdag bracht de heer Yudas aan zijn chef, den heer Nicaut, dat telefoonbericht oyer. Beiden vermoedden toen al, dat de zaak met de verdwenen duikboot in verband zou staan. De heer Nicault riep onmiddellijk zijn Griekschen ambtgenoot aan de telefoon, maar deze wist toen nog van niets. De beide con suls stelden zich met het havenbestuur in ver- binding. Daar vernamen zij, dat de Grieksche kapitein in zijn rapport in vage termen sprak over een wrak, waarmede hij in botsing zou zijn geweest. De Grieksche consul ontbood hem onmiddellijk. De gezagvoerder van -de Ekatherina Goulandris legde toen de eerste verklaring af. Zijn tweede ondervraging ge schiedde in tegenwoordigheid1 van den heer NScault. Bij deze uitecnzettingen bleek de kapitein in groote verlegenheia. Later beken- de hij, dat het betrokken vaartuig een duik boot had kunnen zijn. Tot den volgenden middag zou zijn schip ter plaatse gebleven zijn. Volgens getuigenis van andere opvaren- den echter had het, na een oponthoud1 van nauwelijks eenige uren, toch de reis voortge- zet. Verder schijnt het onderzoek te hebben uitgewezen, dat er aan boord van de Ekathe rina Goulandris een zekere achteloosheic heerschte. Een andere verzwarende omstan- digheid is, dat het schip 10 October, dat is 48 uur op zijn minst voordat de argwaan van den Franschen consul gewekt was, Rot terdam verliet om te Schiedam de schade te laten herstellen. Dit werk is toen terstond stil gezet. De consul van Griekenland heeft gezag voerder en bemanning van de Ekatherina Goulandris verzocht zich tot zijn beschikking te houden. Alles trouwens is ongelukkig aan deze ramp. Een Fransch schip, de Alberts Leborgne, had een draadloos telegram opge- vangen van de Spaansche kust, volgens het welk de Ekatherina Goulandris met een an- der vaartuig in botsing was geweest. Het woord: duikboot echter, was verminkt overge- komen. Dientengevolge daeht de kapitein van de Alberte Leborgne, dat een gewoon belet- sel voor de scheepvaart betrof. Weliswaar volgde erop het verzoek aan alle schepen, om een onderzoek in te stellen. Daar hij al op grooten afstand van de aangeduide plek was, sloeg hij er verder geen aCht op. In het ande re geval had terstond hulp kunnen zijn ge- zonden. De nacht was helder, maar er stond een sterke deining. Men gelooft, dat de On dine ten deele ondergedompeld voer. Grieksche deelnemin<>. Argypopoelos, de Grieksche minister van marine, heeft den Franschen minister van marine het volgende telegram gezonden: ,.Ik betuig de hartelijke deelneming van de Grieksche marine met het wreede verlies, dat de Fransche marine heeft geleden onder zoo bijzonder aangrijpen-de omstandigheden, welke nog den rouw van de Grieksche marine over het lot van deze heldhaftige kameraden vergrooten. De Fransche minister van marine heeft dit telegram beantwoord, zeggende, dat de Fran sche marine ten zeerste getroffen was door de sympathieke deelneming van Griekenland. Georges Leygues, de minister van marine, heeft aan den marinecommandant te Havre een telegram gericht, waarin hij hem op dracht geeft zijn deelneming te betuigen aan de gezinnen van de bemanning van de Ondi ne, wd-ke te Havre of omgeving wonen en hem inlichtingen te verstrekken omtrent hun toestand. deelten van hef geb'ouw ingestort. In de na burige dorpen van het vasteland werden schokken gevoeld, die op een aardbeving leken. Politie en medische hulp was spoedig op de plaats van de ramp gearriveerd. Op het eiland bevinden zich,- behalve de chemische fabriek, waar in den oorlog munitie werd ver- vaardigd, slechts eenige huizen van het fa- briekspersoneel. Een onderzoek naar de oor- zaak van de ramp is in vollen gang. SNOWDEN ANTWOORDT LLOYD GEORGE. Philip Snowden heeft te Cardiff, uit naam van de arbeiderspartij, Lloyd George van an twoord gediend op diens rede op het Vibe - rale Congres te Yarmouth. Lloyd George, zoo zeide Snowden, had een verklaring ge daan, volgens welke hij bewijzen had van kuiperijen tusschen de Tories en de arbeiders partij1 ten einde de liberalen te beletten bij de parlementaire beraadslagingen billijke be- handeling te verlangen. Deze kuiperijen wer den achter het gestoelte van den Spaeker op toinv gezet. Ik ben niet gewoon, vervolgde Snowden krasse termen te gebruiken. Anders zou ik die mededeeling met een zeer kras woord bestem- pelen, maar ik wil mij ertoe bepalen te zeggen dat zij ongegrond is. Indien zoo iets gebeur- de, zoo ik ervan moeten weten. Het gebeurt niet. Maar Lloyd George weet dat op dit eigen oogenblik in vele kiesdistricten in het land onderhandelingen tusschen de liberalen en Toris gaande zijn, om te beletten dat een ar- beiderscandidaat gekozen wordt. Viervijfde van de 500 liberale candidaten die bij de aan- staande algemeene verkiezing gesteld zullen worden, hebben niet de minste kans. HET SPOORWEGONGELUK BIJ CHARFIELD. Een verschil van enkele seconden. Een tragische bijzonderheid die nog aan gaande het vreeselijke spoorwegongeluk bij Charfield bekend wordt, is dat de goederen- trein bijna op het zijspoor gebracht was, toen de botsing met den passagierstrein geschied de. De locomotief alleen was nog bezig over den wissel te rijden op het oogenblik dat de expres-trein met alle vaart op haar inreed. Als er nog enkele seconden waren geweest, zou er niets gebeurd zijn. De goederentrein had door den mist op sommige vakken vertraging gekregen. DE STAKING IN DE AUSTRALISCHE HAVENS. Nieuwe relletjes. Te Newcastle, in Nieuw-Zuid Wales, heb ben driehonderd stakers vrijwillige bootwer- kers aangevallen. De politie moest de aanval- lers met den wapenstok uiteen drijven. Twintig menschen die gewond waren, moesten naar het ziekenhuis gebracht wor den. De vrijwilligers werden met ontzaglijke stukken steenkool bestookt. Men is den toestand thans meester. Volgens de Herald, een blad dat te Mel bourne verschijnt, is het vrijwel dat de staking heden voor geeindigd verklaard zal worden HET DOK VAN SINGAPORE. De kosten van het vervoer. De Britsche draadlooze dienst meldt, dat de reis van het door Nederlandsche sleep booten van de Tyne naar Singapore overge- brachte dok ongeveer 200.000 pond sterling gekost heeft. DE ONDER KONING VAN BRITSCH- INDIe MET VERLOF. Vroeger bleef de onderkoning van Britsch- Indie in de vijf jaar waarvoor hij zijn ambt aanvaardde, aan een stuk op zijn post De wet van 1924 heeft echter bepaald dat hij een verlof van vier maanden kan krijgen en Lord Irwin, de tegenwoordige titularis, zal van deze bepaling gebruik maken en aanstaanden zomer een bezoek aan Engeland' brengen. Tijdens zijn afwezigheid zal Lord Go schen, de gouverneur van Madras, als oudste in rang den onderkoning vervangen. ENGELAND HET OPTREDEN DER POLITIE. De Londensche hoofdcommissaris voor de cotnmissie van onderzoek. Maandag is Caxton House de zitting der commissie, die onderzoek doet naar het op- treden der politie, hervat. De belangrijkste getuige was Sir William Horwood. hoofdcommissaris van de Londen sche politie. Hij werd langdurig onder vraagd, voornamelijk over de zaak-Savidge. doch hij hield met 1 lem vol, dat de Londen sche politie zich niet met „third degree"- methoden ophield. Miss Irene Savidge werd niet in verhoor genomen, doch legde een verklaring af. „Ik kan niet toegeven, zeide Sir William, „dat er eenige pressie op haar werd uitge oefend." Hij decide voorts mee, dat hij twee dagen na het verschijnen van het rapport der com missie weer een zaak had gehad, die op de zaak-Savidge leek als twee druppels water op elkaar. „We wisten de bezwaren van de vrouwelijke getuige om in deze zaak getuige nis af te leggen te overwinnen, door haar er van te overtuigen, dat het in het belang van het recht was, wanneer ze getuigenis afleg de." Het vrouwelijke lid der commissie, dame Muriel Talbot, stelde den hoofdcommissaris van politie eeni'ge vragen, onder welke deze „Meent u, dat vrouwen voldoende kunnen worden opgeleid en geoefend om politiewerk te doen?" ,.Neen", zeide Sir William, „dat vind ik niet." Hij is voor een vermindering van het vrou welijke politieccrps, omdat er geen werk voor is. Het mannencorps echter dient met 500 agenten te worden uitgebreid. ONTPLOFFING IN EE'N CHEMISCHE FABRIEK BIJ HARWICH. In een chemische fabriek op Bramble Is land, in de nabiiheid van Harwich, heeft een ernstige onlploffing plaats gehad, waarbij vijf personen werden gedood. Door dte explo- si=. die buitengewoon heftig was en waarbij tevens brand ui'hrak, zijn verschillende ge- NACHTELIJKE BRAND IN EEN ZIEKENHUIS. Geen der patienten en geen der verpleegsters gewond. In den nacht van Zaterdag op Zondag is brand uitgebroken in Parklands Nursing Home, een ziekenverplegingsinrichting te Sv denham (Londen) vlak bij het Crystal Pa lace. Een der verpleegsters, die haar nachtronde deed, bemerkte den brand, die ontstaan was op de derde verdieping. Zij wekte onmiddellijk de andere verpleegsters en bedienden, waarop men terstond begon met het naar buiten dra- gen der patienten, onder wie twee 80-jarigen Zij1 werden in naburige huizen onder dak ge bracht. Intusschen bestreden de directrice en haar broeder het vuur met emmers water, tot dat de brandweer arriveerde die eerst tegen vier uur den brand meester was. Het merkwaardige van het geval was, dat geen der patienten en geen der verpleegsters of bedienden gewond werd en dat "er zelfs geen paniek ontstond. TSJECHO-SLOWAKIJE. DE RAMP TE PRAAG. Incidenten bij de begrafenis der slachtoffers. Gistermorgen heeft onder zeer groote be langstelling der bevolking, vooral van d-e arbeiders, de begrafenis plaats gehad van negen slachtoffers van de oouwramp. 0 De door het gemeentebestuur vastgestelde orde voor de begrafenis werd door het ver schijnen van groote massa's communisten verstoord. Tijdens de overbrenging van de lijken hadden geen botsingen plaats, of- schoon de communisten, die voor den stoet uitliepen, herhaalde malen de International* zongen en verschillende leuzen uitschreeuw- den. De dienst werd ingeleid door muziek en zang. Vervolgens hield burgemeester Baxa een rede Daarop zou opnieuw het koor liederen ten gehoore brengen, doch dit werd door den communisten afgevaardigden Zapotoeky v-erhinderd. Hij nam het woord en hield een scherpe tegen het kapitaal gerichte redevoe- ring. Eerst na deze rede begon het koor te zmr gen, waarop de stoet zich opnieuw in bewe- ging zette. Opireden der communisten. Toen de kop van den stoet in de Gersten- gasse aankwam verbrak een menigte van vele duizenden communistische bouwvakarbeiders het politiecordon en drong in den stoet. Men moest halt houden totdat de menschen zichs in den stoet geplaatst hadden. Hierop werd de tocht naar de begraafplaats voortgezet. Gedurende den tocht zongen de communisten revolutionaire liederen en schreeuwden her haalde malen gezamenlijk hun leuzen uit. Zij droegen een groote doornenkrans met het opschrift Het kapitalisme vermoordt de ar beiders" en een aantal vaandels met ophlt- sende opschriften. Een vaandel werd in be- slag genomen. RUSLAND. DE U1TVAART DER RUSSISCHE KEIZE R1N-WEDUWE. Een eenvoudige plechtigheid. Gisterochtend in alle vroegte werd de kist met het stoffelijk overschot van de Russische keizerin-weduwe Maria Feodorovna zonder eenige ceremoniet naar de Russische Alex- ander-Newsky Kerk te Kopenhagen vervoerd, slechts vergezeld door de naaste verwanten. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. te Roskilde plaats hebben. De H. Mis, die in d? Russische kerk zal worden opgedragen, zal bijgewoond worden door de koninklijke fami lie en andere vorstelijke familieleden. Namens de Deensche regeering zullen de minister- president en de minister voor buitenlandsche zaken aanwezig zijn, terwijl voorts een be- perkt aantal leden der Russische kolonie te Kopenhagen en eenige intieme vrienden zul len worden toegelaten. Van de kerk, waarvoor de koninklijke lijf- wacht zal zijn opgesteld, zal het stoffelijk overschot, slechts vergezeld door de konink lijke familie en haar gasten, naar Roskilde getransporteerd worden en worden bijgezet in de Frederik V-akpel van de kathedraal, waar een korte rouwdienst zal plaats vinden. Tot nog toe hebben koning Haakon van Noorwegen, de hertog van York en de groof hertog en groothertog en groothertogin van Mecklenburg bcricht van hun komst ge- stuurd. j POLEN. DE STAKING TE LODZ. Waar het om gaat. Het plan van de vakvereenigingen te Lodz, toen zij de vorige week besloten een poging te doen een algemeene staking in de stad uit te roepen, was, om indien die staking niet tot het gewenschte resultaat mocht leiden, een beroep te doen op de vakvereenigingseentrale te Warschau om de algemeene staking in ge- heel Polen te proclameeren. In alwachting van het verdere verloop van de beweging mogen daarom wel even de posi- tie en de stellingen der beiden elkaar bestrij- dende partijen worden nagegaan. Het blijkt, en de correspondent van de „Manch. Guard." te Warschau bevestigt het nogmaals, dat de werkgevers in de textielin- dustrie op het standpunt staan van verzet tot het uiterste tegen den eisch der arbeiders tot loonsverhooging op dit tijdstip. Hun bond heeft zich wel laten vinden voor de regee- ringsvoorstellen om een loonsverhooging van 5 te geven op voorwaarde, dat de vakver eenigingen zich verplichten geen nieuwe loon- eischen te zullen stellen voor Juli '29. De voorgestelde 5 is echter verworpen door de vakvereenigingen; de arbeiders stellen zich' op het standpunt, dat de huidige loonen reeds zoo ontzaglijk laag zijn, dat een verhooging van 5 feitelijk geen zin zou hebben. Terwijl de ellende onder de arbeiders alge- meen is, zoodat zij tot wanhoop gedreven worden, zoo vervolgt de correspondent, zoo is intusschen de positie van de werkgevers de laatste maanden ook zeer moeilijk geworden. Gedurende een paar jaar is het tot een groote overproductie gekomen. Vele werkgevers zit- ten met groote voorraden, die ze niet Icwijt kunnen raken, en hebben naar het heet, t« kampen met ernstige financieele moeilijk heden, Hun bereidheid tot de aanbieding van 5 pCt. verhooging was dan ook alleen het ge volg van een druk der regeering, die ten koste van alles een algemeene staking wil voorko- men. AMERIKA'. GOUVERNEUR SMITH OVER DE* INVOERRECHTEN. En Hoovers antwoord. In een kernachtige rede te Louisville (Ken- tuchie) die, behalve door millioenen radio- luisteraars, door 10.000 „zichtbare" toehoor- Neem dan nog vandaag eenige Foimaminttabletten. Daarmede geneest ge Uw keclpijn spoedig. Geef Formamint ook aanUw huisgenooten, dan voorkomt ge besmetting. De keelontsmettende tabletten In alle Apoth. en Dtog. h/1,— pet flesch Bezoeker van een verkooplokaal, ontwakenfl: Masr goele genade, dat kan ik toch niet allemaal gekocht jieb- ben. Ik heb bijna den heelen tijd geslapen. De bediende: Nou meneer. alles wat ik zeggen kan is, dat uwe dan geknikkebold zal hebben voor uwd insliep.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7