DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. |S plf Hit het Pai*iement No. 2^? DIl ntfrBttfef besfaat mt 2 ftlatfen- Honderddertigsie Jaargang 1928 =sa Deze Cenranl wordi ELKEN AVOND, behalve Zon- en Fcesfdagen, uitgegeven. ibonnenientsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2.—franco door &et geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewljsriummers 5 cents. iMM PRIJS DER OEWONE ADVERTENTlfiNi Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmfe. Brieven franco aan de N. V. Boek* en Haudelsdrukkerjj v/h HERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. POUPERPAC Den Haag, 17 Oct. 1928 Het communistisch Kamerlid L. de Visser is, geiijk men weet, groot vriend van interpel- ,-laties en hij vraagt er zoo vaak een aan, dat jiij er, zooals men gister heeft gezien, niet al- tjj'd het oog op kan houden. Vandaag was er een nieuwe interpellatievraag van hem aan de orde: over de toestanden aan den Boven- Digoei Intusschen had het kamerlid Cramer (S.A-D.P.) schriftelijke vragen daaromtrent tot den minister van kolonien gericht en daar 'de heer De Visser had vernomen, dat de mi nister die vragen niet direct kon beantwoor den, wijl hij nog nadere gegevens uit Indie rerwachtte, verzocht hij met een beslissing op zijn a? nvrage nog wat te wachten tot de schriftelijke vragen waren beantwo-ord. Er be- staat dus nog een kansje, dat we van die inter- pellatie af komen. Dat klinkt niet vriendelijk, maar we heo- ben de ervaring, dat een rede van den com- knunistischen afgevaardigde nimmer uitmunt door zakelijkheid, steeds van propagandist! schen aaid is en doorgaans verloopt in een irinder hoffelijk twistgesprek met den voor- zitter. Die ervaring hebben we hedenmiddag weder bevestigd gevonden. Het was bij de voortzetting van de behan- deling van het voorstel tot wijziging van het Indische Regeeringsreglement. De besprekin- cen daarover waren geopend door den heer Albarda, den leider der S.D.A.P-, die, als altijd op rustige wijze, de houding der so- ciaal-democratische kamerfractie bij de be- handeling der wijzigingsvoorstellen van mi nister De Graaff in 1925 had toegelicht. Zij had het amendement-Feber als reactie be- schouwd en er zich danig over geergerd, dat het als bij compromis was aangenomen. Zij had er toen maar verder het zwijgen toege- daan. Maar daarom keurde zij het voorstel der htr dige regeering van harte goed als een stap terug op den verkeerden weg. Toon was het woord aan den heer L. de Visser, die twee uur lang de Kamer, voorzoo- ver aanwezig, liet luisteren naar een betoog, dat wat thans was voorgesteld, niet meer dan een doekje voor het bloeden was. Dat hier- mee de reeds eeuwen durende verdrukking werd voortgezet, dat de sociaal-democraten zich moesten schamen met het voorstel mede te gaan, dat Indortesie en de Indonesische natie, zoo spoedig mogelijk los van Neder- land moesten zijn, dat we hier te doen hebben met een politick spel van misleiding enz. enz Die rede werd niet gehouden zonder dat de voorzitter waarschuwend hamerde als hij zich aan grove uitdrukkingen te buiten ging, hem tot de orde riep, wanneer hij het al te bar met zijn beleedigingen aan het adres van eigen land of vreemde natie, hem zelfs het woord dreigde te ontnemen, zoo hij zich niet aan de orde stoorde. En dan verklaarde de afgevaar digde aan den voorzitter, dat hij1 zich van een tot-de-orde-roeping niets aantrok en dat, als hem het woord mocht worden ontnomen, hij op zijn beurt maatregelen zou nemen. Wij hebben het Jobsgeduld van d'en voorzitter be- wonderd en ons weleens afgevraagd, of het niet mogelijk zou zijn wat forscher tegenover een dergelijk „onparlementair" mensch op te treden. Het einde van de rede van den com munist vormde een motie van een lengte, dat men aan het slot het begin alweer vergeten was. Daarin werd aangedrongen op terug- neming van het aanhangige ontwerp en in- diening van een voorstel strekkende om aan het Indonesische volk volkomen onafhanke- lijkheid te bezorgen. Daar de motie door geen der leden werd ondersteund, kwam zij niet in beraadslaging en kon de heer De Visser om verrichter zake verdwijnen wat hij ook deed. Hierna heeft de heer Fortuyn (Lib.) ver- klaard, dat hij en zijn partij voor het regee- ringsvoorstel zouden stemmen ten einde geen voet te geven aan wantrouwen. Tevens ver klaarde hij zich tegenstander van het door den heer Cramer opgeworpen denkbeeld om aan een staatscommissie op te dragen een al- geheele herziening van het Indische Regee ringsreglement voor te bereiden. Daarvoor is de tijd werkelijk niet rijp en het schept maar ongerustheid en onzekerheid, welke thans in de eerste plaats moeten vermeden worden. De heer Bijleveld (A.R.) deed alsnu zijn sonoor stemgeluid van basse noble hooren om zijn partijgenoot Beumer te bestrijden. Hij achtte de wetswijziging in zake de samenstel- ,ling van den Volksraad zeer aannemelijk, al wilde hij haar los van de toelichting maken. Echter was hij tegenstander van het bij de be- sprekingen haast niet vermdde voorstel om den Raad van Indie met twee leden uit te breiden ten einde ook aan het inlandsch ele ment er een plaats in te geven. Daartegen over verklaarde de heer Joekes (V.D.) zich groot voorstander van deze uitbreiding, welke hij zeer toejuichte geiijk trouwens ook het voorstel betreffende de samenstelling van den Volksraad. Het was reeds tamelijk laat geworden, doch toch is de minister van Kolonien nog aan het woord gekomen. De heer Konings- berger heeft intusschen niet lang gesproken Directeur; 0. H. KRAIv en enkel de voorgestelde uitbreiding van den Raad van Indie verdedigd. Morgen zet hij zijn rede voort en, als er geen amendementen worden ingediend1, bestaat er kans, dat mor genmiddag het voorstel zijn beslag krijgt. Telef.nr. AdrainfstrafJe 3. Tdefoonnr. Redacfie 33, Postgiro 37060. Hoofdredacteurt Tj. N. ADEMA* Oagelijksci^ owerzicSif. POLITIEKE ACHES IN DUITSCHLAND. De pantserkruiserkwestie; het „Volksbegehren" een fiasco; de en- sis der verschillende partijen. Men zal zich herinneren, dat in Duitsch- land door de regeering is goedgekeurd 'n be- sluist tot den bouw van twee pantserkruisers. Dit besluit verwekte groote „verwondering" bij de communisten, omdat de meerderheid der regeering uit sociaal-democraten, dus voorstanders van ontwapening, bestond, De communisten zagen dan ook dadelijk in deze daad der regeering een mooi propaganda- middel voor hun partij. Thans konden ze hun vijanden, de sociaal-democraten, eens leelijk dwars zitten! Wat deden ze? Lijsten werden door het geheele Duitschland verspreid, waarop hand- teekeningen werden verzameld. leder, die tee- kende op een der lijsten, keurde dus als het ware de daad der regeering ten strengste af, of met andere woorden, die der sociaal-de mocraten Deze lijsten hebben thans 14 dagen gecir- culeerd. Ofschoon de eindcijfers nog niet be kend zijn, kan worden geconstateerd, dat de communisten een volkomen echec hebben ge- leden. Te Berlijn, waar het succes nog be- trekkelijk groot was, werden tot Maandag- avond 345,786 stemmen geteld. Zelfs, wan neer men aanneemt, dat het aantal geplaat- ste handteekeningen de 400.000 zou over- schrijden, dan zou daarmee niet meer dan ongeveer een vierde deel van het aantal on- derteekeningen van het „Volksbegehren" no- pens de inbeslagneming der vorstelijke ver- mogens zijn bereikt. Volgens de „Voss. Ztg." mag men aan- nemen, dat de communisten in totaal niet meer dan twee millioen stemmen bij elkaar hebben gekregen, terwijl zij bij de. jongste rijksdagverkiezingen 4% millioen op hun candidaten vereenigden. Het orgaan van de soc. partij, de „Vor warts", juicht natuurlijk over het fiasco van de communisten, die hoopt uit de crisis in de soc. partij in verband met den bouw van een pantserschip munt te slaan en de noodige zieltjes naar hun zijde over te zien gaan. Een der beide pogingen om een „Volksbe- gehren" te doen plaats vinden is dus reeds mislukt. Thans is de beurt aan de Stahl helmers, die een kracbtproef wenschen, daar zij terug willen keeren tot de oude regee ringsmethoden van den keizertijd. Een krachtproef, die natuurlijk eventueel moet uitloopen op een minstens eveogroot fiasco voor Hugenberg c.s., en wellicht zal leiden tot een definitieve scheuring tusschen de voorstanders van een restau'ratie, de monar chistiscb en chauvinistisch gezinden tot het uiterste, en de conservatieve „Vernunftrepu blikaner". Deze week komt de D.-nationale partij bij een om te beraadslagen over een reorgani satie van de partij. In verband met de zich ontwikkelende crises in de drie groote partijen: D.-nationa len, centrum (Wirth!) en soc.-democraten, spreekt de bekende democratische leider en hoogleeraar te Heidelberg, dr. Hellpach, in de „N. Ziir. Z." de hoop uit, dat het spoedig tot een flinke omvorming en vernieuwing van het Duitsche partijwezen moge komen, waarbij bij de volgende prognose stelt: Rechts en links ontstaan twee sterke par tijen, die zich radicaal stellen tegenover den tegenwoordigen staat: rechts een partij der restauratie, in alle opzichten reactionnair, nationalistisch en militaristischlinks het communisme, versterkt door den huidigen ra- dicalen vleugel van de soc.-democratie. Op den bodem van den tegenwoordigen staat ziet prof. Hellpach dan als twee ande re sterke partijen: een republikeinsch-conser vatieve, met als leiders mannen als v Hoetsch, Lambach, Scholz, v. Rheinbaken v. Kardorff, gevormd uit den linkervleugei der D. nationale partij en den rechtervleu- gel van de D. volkspartij; met wellicht een deel van het centrum; daar tegenover de ra- dicale republikeinsche partij, bestaande uit het gematigde gros der soc. partij, versterkt door den linkervleugel van het centrum (Wirth) en den linkervleugel van de demo craten. In welke beide groote republikein sche partijen de resteerende kleine partijen zich geleidelijk zullen moeten oplossen meent prof. Hellpach, daar zij anders toch spoedig uit de practische politiek zouden worden uitgeschakeld. Alleen van zulk een oplossing verwacht deze politicus een werkelijke saneering van het Duitsche partijwezen en een verbetering in de richting van een tot werkelijken arbeid in staat zijnde parlemeotaire democratic. BuifenBand CHINA. HONGERSNOOD IN DE PROVINCIE SJANSI. 300.000 menschen in gevaar; men is bang voor plunder'mgen. In de provincie Sjansi is hongersnood uit- gebroken. Vplgens de officieele gegevens zijn hierbij 300.000 menschen betrokken. Deze hongersnood is zoowel een gevolg van den burgeroorlog als van het mislukken van den oogst. De gouverneur-generaal der provin cie Sjansi heeft een telegram gezonden aan de regeering te Nanking, waarin onverwijld om het treffen van de noodige inaatregelen verzocht wordt. Indien niet tijdig hulp ver- leend wordt, zal volgens hem de bevolking tot alles in staat zijn en plundermgen zullen dan niet meer kunnen worden tegengegaan. Onder de hongerlijdende bevolking heer- schen epidemieen en er zijn reeds meer dan 3000 lieden gestorven. Het Rockefeller-insti- tuut te Peking heeft een speciale afdeeling in- gericht voor de bestriiding der heerschende ziekten. DUITSCHLAND DE POLITIEKE TOESTAND. Besprekingen van den rijkskanselier met Stegerwald. Rijkskanselier Hermann Miilier zal, naar verluid't, dezer dagen een onderhoud hebben met den centrumleider Stegerwald over den toestand op het gebied der binnen en buiten- landsche politiek en vermoedelijk ook over de stabilisatie der regeeringscoalitie, d. w. z over de uitbreiding' van den invloed van het Centrum in het kabinet. Men herinnert zich, dat het Centrum bij de regeeringsvorming zich in het kabinet door sleehts een minister heeft laten vertegen- woordigen en zich heeft voorbehouden later over een uitbreiding van zijn invloed te on- derhandelen. Hiermede wordt ook de quaestie van d'e uitbreiding der coalitie in Pruisen weer aan de orde gesteld, daar de D. V. P. op het standpunt staat, dat de groote coalitie tege- lijkertijd in Pruisen en in het rijk dient te worden gevormd. EEN MERKWAARDIG PROCES. Zit had de lupiterlijn in de rechter hand! Te Miinchen wordt een merkwaardig pro- ces gevoerd tegen een oplichtster, Maria Schnell, de vrouw van een commissaris van politic. Uit dit proces blijkt weder eens voor de zoovedste maal, hoe gemakkelijk de men schen zich toch voor de mal laten houden en hoe nai'f de goegemeente is. De 46-jarige Maria Schnell heeft zich te verantwoorden voor bedrog en oplichting in 81 gevallen: sinds 1924 heeft zij ruim 150 lieden tot haar slachtoffer gemaakt. Haar man wordt als medeplichtige vervolgd. Ond'er voorspiegeling van allerlei fantas- tische ondernemingen, waarbij zij betrokken was en welke veel renter! zouden afwerpen, wist zij bij vrienden en kennissen telkens weer geld los te krijgen, dat zij1 echter gebruikte voor ldeeren, den aankoop van een auto, ren- paarden enz. Zij verzekerde haar slachtoffers bijv., dat zij in Miinchen huizen bezat tot een waarde van 200.000 M., dat achter haar een groot concern stond, waarbij leidende figuren betrokken waren enz. Haar geldschieters wa ren hoofdzakelijk kleine luyden, maar ex wa ren ook meer ontwikkelden onder. Aan alien verzekerde zij, dat haar man van al haar zaken op de hoogte was: men begreep toch zeker wel, dat een commissaris van politie niet zou dulden, dat zijn vrouw betrokken was bij onbetrouwbare zaken? En een ieder gaf en leende, door zoo'n ver- zekering ten voile gerust gesteld. Bij1 zijn verhoor verzekerde mijnheer Schnell, dat hij zeventien jaar getrouwd was geweest en het nooit of te nimmer gewaagd had „neen" te zeggen tegett zijn levensge- zellin: hij had geheel en al onder haar in vloed gestaan. Hij had schuldbekentenissen en bianco dokumenten onderteekend, maar steeds in de vaste overtuiging, dat vrouwlief het zaakje wel redderen zou. Bovendien: wie zou aan haar geluk ten- slotte twijfelen: in haar rechterhand had zij toch de Jupiterlijn Of deze het echtpaar veel zal helpen? HET PROCES HUSSMANN. Zooals men weet, is thans in Duitschland het proces gaande tegen Karl Hussmann, die verdacht wordt, zijn vriend Daube ver- moord te hebben. Deze laatste had een bieravond gehad te Buer en was met eenige kameraden terug gekomen; onderweg waren er enkelen andere richtingen opgegaan. Met zijn vriend Karl Hussmann, een klassegenoot, was bjj ten slotte overgebleven. De 20-jarige Hussmann was dan ook met den cjokter de eerste, die nog dos nachts werd opgebeld en op zijn fiets naar het huis van Karl was gegaan. Daar zag hij hrt lijk lig gen, stond hij tegenover den vader van het slachtoffer, betrad het huis en ontmoette de radelooze moeder. Door de politie werd hij verhoord, korten tijd vastgehouden, daarna losgelaten, om na een paar dagen, toen er verdenkingen rezen, weer gearresteerd te worden. Sindsdien zit hij preventief. Karl Hussmann, zoo vertelt de „Voss. Z.", werd uit Duitsche ouders in Guatmala ge- boren. Op zijn zesde jaar reeds werd hij met zijn broers naar Duitschland gezonden en in huis gedaan bij een oom, rector van een gymnasium. Den president van de rechtbank verzekerde hij: „Ik heb niets met den moord uit te staan." Rustig en kalm staat hij voor zijn rechters, gedraagt zich correct en beleefd, al schijnt hij nu en dan een gevoel van verbit- tering niet geheel te kunnen onderdrukken. Aan het slot van den eersten procesdag kwam de uitbarsting. Uit de preventieve hechtenis had hij brieven gesmokkeld en nu moest hij verklaren hoe hij daartoe gekomen was. „Ik heb het gedaan", verklaarde hij, „In een toestand van vertwijfeling en verbitte- ring, omdat ik mijn vertrouwen in de otjecti- viteit van de autoriteiten had verloren." Urenlang had men hem er mede vervolgd, dat hij de moordenaar was en dat het bloed van het slachtofer gezoend moest worden. De jongen was na deze verklaring zoo overstuur, dat de zitting geschorst moest wor den. Na de hervatting handhaafde hij zijn hartstochtelijk protest en trachtte hij de recht bank uit te leggen hoe hij tot de meening had moeten komen, dat de rechter van in structie bevooroordeeld tegen hem was ge weest. In de uit het huis van bewaring ge- smokkelde brieven aan zijn schoolvrienden had hij dezen en zijn helpers hansworsten ge noemd, die zich met aanwijzingen afsloven. Op aanwijzingen nl. is de aanklacht op gebouwd: bloedsporen bevonden zich op Karl's jas en twee bloedvlekken op zijn schoenen. Bloed van den vermoorden jongen? Uit een bloedonderzoek is gebleken, dat de vlekken op zijn jas Karl's eigen bloed waren, op zijn schoenen echter van het slachtoffer. Vraag: hoe komen die bloedvlekken op Karl's schoenen? Niet vergeten moet worden, dat de jongen op de plaats van den moord is geweest, toen hij geroepen was. Men heeft bij Karl het foudraal van een mes gevonden. Waar was het mes? Hij heeft verteld, dat hi; het bij het kruipen door een heg verloren had; in de gevangenis maakte hij een schets. gaf aan waar hij het mes verloren had, op welke plaats het mes ook gevonden werd. „Gij hebt in den moordnacht niet ge sproken met de moeder van den vermoorde." Mevrouw Daube weende voortdurend Ik kon niet met haar pratenmet iemand van mijn leeftijd had ik kunnen spreken, maar wat moest ik zeggen tegen mevrouw Daube?" „Gij zijt niet bij de begrafenis geweest." -— „Ik had willen gaan, maar iedereen ried het mij sterk af, zoodat ik toegaf." De officier zoekt de verklaring van het raadsel, waarom een van de twee school- vriendjes, die samen een fuifje hadden bijge- woond en naar het scheen in de vriendschap- pelijkste stemming huiswaarts togen, den ander plotseling op een beestachtige wijze vermoord zou hebben, in wrok wegens teleur- gestelde liefde. Karl ontkent de verliefdheid, den wrok en de heele geschiedenis. Hij wil zijn onschuld bewijzen en is bang voor een vrijspraak bij gebrek aan bewijs. Er zijn 150 getuigen gedagvaard. In spanning wordt het einde verbekf. ■- HERMANN SUDERMANN ERNSTIG ZIEK. Hermann Sudermann ligt zeer ernstig ziek in het Sanatorium Furstenberg. Hij heeft een beroerte gehad. FRANKRIJK. D'E ZAAK-HORAN. De verklaring van het ministerie van buitenlandsche zaken. De zonder- linge persmariieren van den dagblad- magnaat Hearst. De publicatie van het ministerie van bui tenlandsche zaken van het remuse van de verklaringen, door Horan, den correspondent van Hearst, voor de politie afgelegd, werpt thans een scherp licht op de treurige rol, dbor den grooten man zelf en zijn Parijschen cor respondent gespeeld. Er blijkt uit, dat Horan zijn Franschen mcdewerker Roger Deleplanque had opge- dragen om te trachten den tekst van de Fiansch-Engelsche vlootovereenkomst te be- machtigen en hem daarvoor, volgens de Ame- rikaansche methode, een flinke som geld had toegezegd. Deleplanque slaagde er id de twee stukken, die er verband mee hieldeil, te krij'gen. Horan gaf ze aan Hearst, die op het oogenbljk te Parijs was, en deze gelastte hem de nota, bestemd voor de Fransche diplo- roatieke agenten in het buitenland over te srinen en daarvao zdoveel mogelijk „poe!ja" te maken. 18 OCTOBER Dit alles heeft Horan bij de politie uitge- bracht, en hij beging daarmee een van de ergste incorrecties, die een journalist maar begaan kan: hij noemde zijn hronnen, n.1. Deleplanque en Noblet, den functionaris aan uiitenlandsche zaken, met wien de Fransche ournalist bevriend was. Hij verzocht echter de politie, dit niet te zeggen, maar het te doen voorkomen of hij het land uitgezet werd juist omdat hij1 niets wilde Joslaten. Tegen* over zijn collega's en voor de geheele buiten* wereld speelde hij zoodoende de valsche rol van een martelaar. Dit verklaart, waarom 4sJ E ngelsch- Amerika ansche persvereeniging lem geroyeerd heeft. Wat thans echter nog niet vaststaat, is de verhouding tusscheij Deleplanque en Noblet. Van omkooping kari geen sprake zijn. want Noblet is zeer gefortuneerd. Maar het is mogelijk, dat de vriendschapsverhouding, die tusschen beiden bestond, den ambtenaar er toe gebracht heeft hem tegen de voorschrif- ten :n, de documenten (die, men bedenke dit wel, op zichzelf piets geheims bevatten en in- tegendeel bestemd waren voor de Fransche diplomaten en voor den perdienst om er zich bij hun verklaringen door te laten inspire©- ren) mee te geven. Het is echter ook mogelijk, dat Deleplanque ze stilletjes meegenomea heeft. Dit alles zal nu door de justitie worden onderzocht, waarna de schuldigen eventueel zullen worden vervolgd wegens het pubticee- ren van documenten, de nationale veiligheid rakende. Afgescheiden daarvan echter heeft deze heele geschiedenis weer eens gelegenheid gegeven zich een oordeel te vormen over de wijze, waprop sommige Amerikaansche jour- ralisten zich de wapenen verschaffen, die zij in hun strijd pro of contra iets of iemand (in casu ging het tegen Frankrijk) tneenen te kunnen gebrui'ken. Wat Noblet verklaart. De persattache van het ministerie van bui tenlandsche zaken, Noblet, heeft in afwijking met de verklaringen van den journalist Deleplanque medegedeeld, dat hij dezen sleehts het document ter hand had gestekboin een indruk daarvan te krijgen zonder noti- ties te maken of het document over te schrij- ven. Noblet heeft hem niet gemachtigd het document mede te nemen en over te schrijven Zijn fout heeft daarin bestaan, dat hij ver* zuimd heeft zich er van te vergewissen of Deleplanque het document voor zijn vegtrek weer in het dossier had gedaan. .V - ENGELAND. HET DOK VOOR SINGAPORE, 3 De dank der admiraliteit. De firma Swan Hunter, Wjgman en Ri chardson te Walls End, die verantwoordelijk was voor het overbrengen van het drijvende dok naar Singapore, heeit van de admirali teit een mededeeling ontvangen, waarin dank wordt gebracht en hooge waardeering worJi uitgesproken voor alien, die bij de veilige overbrenging van het dok betrokken zijn ge weest. NOODLOTTIGE GEL1JKENIS.v> ,"A Onschuldig verdacht Een merkwaardig geval heeft zich gisteren voor de Old Bailey afgespeeld. Er stond een man terecht wegens fraude en een andere man, die een straf van vijf jaar opsluiting had! te ondergaan wegens poging tot moord, po- ging tot zelfmoord, diefstal en fraude werd als getuige gehoord. Beide mannen leken al? twee druppels water op elkaar en ook hun handschrift was merkwaardig geiijk De man die tegen den ander getuigen moest, er- kende schuldig te zijn, waarop de andere man in vrijbeid werd gesteld. POLEN. DE STAKING TE LODZ. 1 Botsingen. Communistische adit. Te Pabianice bij Lodz is het op het station tot een botsing gekomen tussehen stakers en politie, waarbij het uit 40 leden bestaande comite van actie gearresteerd werd. In enkele stakingscomite's is het tijdens een gemeenschappelijke zitting tot heftige tooneelen gekomen, daar de communisten de stakers wilden dwingen zich tot de sovjet te wenden, met verzoek om steun. Dit voorstel werd na allerlei heftige scenes verworpem Daarna verklaarde een der communistische voormannen, dat hij die ondersteuning we! op andere wijze zou trachten los te krijgen. Te Zgierz trachtten 800 arbeiders de elec- tricite'tswerken en het gemeentehuis te be- stormen. Ze werden echter door de polite ver- dreveo, waarbij verscheidene gewonden vie leh. AMERIKA. DE KU-KLUX-KLAN fAILLIET. Naar nit New-York gemeld wordt, is de -Ku-Klux-Klan failliet. De oorzaak is de hooge kosten van den strijd tegen den demo- cratischen candidaat voor het presidentschap Smith. De Ku-Klux-Klan had, naar thans blijkt meer dan 100 miiliOejj dollars v^n zijn leden ingezameld, V GOURANT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1