Aspirin- Tafoleifcert Machine',SEE"GRiT2NfRextra Tijdschriften L. Frankenberg, Alkmaar. met regen en wind zijn de voor» boden van den naderenden winter. Denkt U er toch om, dat fuist zulk weder veelal kwaad* aardige verkoudheden veroorzaakt. Voorkomt U dus elk gevaar, door bij het geringste teeken eener opkomende ver» koudheid onmiddellijk de be* proefd gebleken te nemen. Men verlange steeds de ori» gineele verpakking met den oranje band en lette er op, dat op elke tablet het woord „BAYER" ingesteme peld is. Prijs 75 cts. enkele hadden bench t van verhindering in- gezonden. De voorzitter van het Hoofdcomite, burge- meester Van Slooten, heette alien welkom en verMaarde er zich over te verheugen, dat er .voor de viering van het derde eeuwfeest zoo- yeel belangstelling bleek te bestaan, waar- voor ook de opkomst van dezen avond weer het bewijs levei'de. In korte trekken werd ver- yolgens het doel dezer bijeen'komst uiteenge- zet, waarna de vraag werd gesteld, af alge- meen werd ingestemd met het idee een optocht te houden, welke vraag met applaus werd be- antwoord. Spr. vroeg dan alle aanwezigen te mogen beschouwen als medewerkers tot de voorbereiding en samenstelling van een op tocht. Geen der aanwezigen onttrok zich. Mochten sommige der aanwezigen van oordeel zijn, dat dit comite met nog bepaal- de personen kan worden uitgebreid, dan zal hiervan gaarne nota worden genomen; voor- al de voorbereiding, doch ook de samenstel ling zal vele krachten eischen. Voorgesteld werd uit de genoodigden een bestuur samen te stellen, waartoe werd be- sloten. Aangewezen werden dr. Spierings, voorz.; de heer Van der Meer, seerde heer J. Kamp, penningm.; voorts de dames HitemaVet, BierstekerBos, juffr. Van der Pal, mej. Wit en de heeren Brouwer, vice voorz, Zo- mer, Wvte, A. Breed, A. Appel, K. Oude- man, M. Spaan en J. Liefhebber. Bij de bespreking van het schema voor de te houden optocht werden enkele opmerkin- gen gemaakt, hoofdzakelijk met de bedoeling aan den optocht nog toe te voegen iets spe- ciaal Hugowaards. Hierna werd van gedachten gewisseld omtrent de route, welke gevolgd zou kunnen worden. Door den voorzitter werd opge- merkt, dat hierbij ter dege rekening gehou- den zal moeten worden met het mogelijke. Ten slotte werd de route vastgesteld: Opstel- ling op het sportterrein, Middelweg tot Rus- tenburgerweg, deze tot 't Kruis, Jan Glijnis- weg; Oostdijk tot Hondenweg, hierlangs naar den Middelweg, Molenweg, tot Veen huizer Middelweg, langs deze tot het Ver- laat en van daar langs den Middelweg terug naar het sportterrein, waar de ontbinding zal plaats hebben. Wanneer de rangschik- king door het bestuur is vastgesteld, zal ieder hiervan een afdruk ontvangen. Door den voorzitter werd er nog op gewe- zen, dat het hoogst gewenscht is, dat ieder op personen, rijtuigen of andere zakeni welke dienstbaar gemaakt kunnen worden, aan de samenstelling van den optocht zoo spoedig mogelijk beslag te leggen. Hierna sluiting met dank voor aller me- Werking en de beste wenschen voor het suc- ces van dit comite. NOORD-SCHARWOUDE. De raad dezer gemeente kwam Dinsdag avond in vergadering bijeen. Het verslag van de commissie voor mala- ria-bestrijding werd voor kennisgeving aan- genomen. Hierna werd het rapport van de commissie der Uchtbedrijven behandeld, benevens de nota van den burgemeester hierover. Zonder discussie werd dit rapport verwor- pen met 43 stemmen. Voor het rapport stemden de heeren de Geus, Kooy en Ootjers. De begrooting van de lichtbedrijven en het Burgerlijk armbestuur werden zonder bespre king goedgekeurd. Behandeling gemeentebegrooting. Het salaris van de wethouders werd ge- bracht van 150 op 2:00. Een adres van de commissie voor vakonder- wijs uit den A!gem. Ned. Politiebond om een subsidie van 20 werd met algemeene stem- men aangenomen. Van de burgerwacht een verzoek om 75 subsidie, wegens een te Port. B. en W. stelden voor 50 te geven ter te- gemoetkoming. De heer de Geus vond het eigenaardig dat dit nog op de begrooting voorkomt. De voorzitter is van meening, dat de bur gerwacht nuttig kan weiken. De heer Kwadijk wees op Oostenrijk, waar Z. i. juist door de burgerwacht revolutie ver- wekt wordt. De heer Ootjers gevoelde zich bezwaard om tegen te stemmen, daar hij zelf destijds medegewerkt heeff aan de oprichting. De heer Barten'is eveneens overtuigd van het nut der burgerwacht. Met 43 werd een subsidie van 50 verleend. Tegen stemden ie heeren de Geus, Kooy en Kwadijk. B. en W. hebben 1400 begroot voor het In het leven roepen van een gemeentelijke rei- nigingsdienst, daar het in het water werpen van vuil steeds grootere afmetingen aan- neemt. In verband hiermede ligt het in de be doeling iemand in vasten dienst te nemen 3 a 4 dagen zullen hiermede wel gemoeid Zijn, zoodat de overige dagen aan andere werkzaamheden besteed kunnen worden. Na eenige discussie werd Het voorstel met algemeene stemmen aangenomen, zoodat hier met ingang van 1 Januari 1020 een gemeen ferelniglngsdienst KoinfA Bij de post vervolgondenvijs Werd voorge steld deze post te schrappen, aangezien de kosten 30 per leerling zullen bedragen. Het vorige jaar was dit 15.85. Daarbij heb ben zich slechts 10 leerlingen aangemeld1. In verband hiermede is een adres van de ouder- commissie ingekomen om een subsidie van 200 voor een op te richten vereeniging voor het vervolgonderwijs. De heer Ootjers vond dit laatste een prach- tige oplossing. De heer Zut vroeg of indien van R. K. zijde een dergelijk verzoek komt, de kosten van leerlingen uit andere gemeenten, b.v. Zuid- Scharwoud'e, verhaald kunnen worden. De voorzitter antwoordde, dat dan subsi die gevraagd kan worden. Met algemeene stemmen voor werd beslo- ten de subsidie toe te staan, zoodat het ver volgonderwijs van gemeentewege wordt opge- heven. De begrooting werd vastgesteld in ont- vangsten en uitgaven op 98133,64. Bij de rondvraag sprak de heer de Geus de wenschelijkheid uit, dat de vergaderingen van de gascommissie niet meer in comite gehou- den worden, maar in het openbaar. Daar meerdere leden het hiermede met eens zijn, werd besloten dat B. en W. hierover in de eerstvolgende vergadering prea-advies uit zullen brengen. Hierna sluiting. BROEK OP LANGENDIJK. De raad dezer gemeente vergaderde op Woensdagavond te 8 uur in voltallige verga dering. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Nog was ingekomen het bekende adres van de gemeente Arnemuiden. B. en W. stelden voor geen adhaesie te betuigen omdat een wetsontwerp bereids is ingediend waarin deze materie wordt ge- regeld en bovendien eigent zich deze kwes- tie beter voor behandeling door de Vereeni ging van Nederlandsche gemeenten. Besloten werd geen adhaesie te betuigen. Verzoek van den heer Nieuwenhuis om de personeelbelasting voor hem te betalen gelijk alle jaren geschiedt. Dat werd ingewilligd. Van eenige bewoners van de Sluiskade was een verzoek ingekomen om de verplichting daar ter plaatse te verbeteren. B. en W. stelden voor niet op het verzoek in te gaan, omdat het vorige jaar nog ver- betering in de verlichting is aangebracht. Aldus werd besloten. Door de fu.ua Kloosterboer werd weder- om vergunning gevraagd tot het plaatsen van een brug Het vorige verzoek heeft zij ingetrokken. Tegen het vorige verzoek waren bezwaren ingediend door de schippersver- eeniging „Schuttevaer" en door C. v. Schoorl, omdat die brug de scheepvaart belemmerde. Thans heeft de firma Kloosterboer een perceel gekocht van de Wed. Dirkmaat en wil zij daar een brug leggen. De heer Ooijevaar decide namens de com missie mede, dat tegen inwilliging van het verzoek geen bezwaar bestaat. Na eenige besprekingen werd het verzoek toegestaan. Ingekomen was het verslag van de vereeni ging ter bevordering van het vakonderwijs in West-Friesiand over 1927. Verslag van de commissie voor de malaria- bestrijding door de bevolking in Noord- Holland. Beide stukken aangenomen voor kennis geving. Rapport van de gascommissie inzake de gascorruptie en de uitkeering van 5 pCt., Zonder eenige bespreking vereenigde de Raad zich er mede. Hierna volgde de vaststelling der volgende begrootingen. Gemeentebegrootingen met 77671.54 aan inkomen en uitgaven op den gewonen dienst en 1069.50 op den kapilaaldienst Gasbedrijf met f 1056678.88 en 2140; electriciteitsbedrijf 67326,28 en 8170 en Burgerlijk Armbestuur 2929.49. Evenals andere jaren dient thans de schoolgeldverordening opnieuw te worden vastgesteld, daar zij slechts voor 1 jaar is goedgekeurd. Aldus werd besloten. In de vorige vergadering is gesproken over het adres van de gemeente Noord- Scharwoude inzake deelname in de U. L O.- school aldaar. Toen is bestolen geen deelgenoote te wor den, omdat voor de kinderen in deze ge meente bijzonder onderwijs wordt verlangd. Wel zullen de kosten per leerling worden be- taald. Thans wordt medegedeeld, dat deze kosten over 1927 hebben bedragen f 71.63. B. en W. stelden voor hierin bij te dragen 25 Aldus werd z. h. st. besloten. Benoeming schoolschoonmaker. B. en W. bevelen aan: 1 K. Kossen; 2. C. Balder. Na stemming werd de heer Kossen be- noemd met 6 van de 7 stemmen, terwijl op C. Balder 1 stem werd uitgebracht. Daar geen der heeren het woord meer ver- langde, sloot de voorzitter de vergadering. DIRKSHORN. In het Dinsdag opgenomen verslag van de vergadering der commissie van het Zang- concours is door het inzetten van een ver- keerden correctieregel een passage onduide- lijk geworden. Wij laten het bewuste gedeelte hieronder volgen zooals het wezen moet. De voorzitter gevoelde zich verplicht, een woord van dank uit te brengen voor de bur- gerij, welke om het tekort zoo klein mogelijk te maken, groote bescheidenheid in haar eischen heeft betracht. Sommigen hebben zelfs vrijwillig iets van hun gerechtvaardig- de pretenties laten vallen. Schril steekt hier tegen of de houding van het Hoofdbestuur van den Noordholland- schen Zangersbond en de jury. Het hoofd bestuur scheen zoo'n concours voornamelijk te beschouwen als een gelegenheid, om eeni ge malen (op kosten van anderen) te gaan dineeren! Ook de jury trachtte er uit te halen. wat maar eenigszins mogelijk was. Een en ander heeft op het dagelijksch bestuur der Commissie een zeer slechten indruk gemaakt. Herbenoemd is in het bestuur van den i Ringpolder tot moleomeester de heer L. Poe- Ees, en tot Hbbfdirigeland "de heer C". Be?2- houwer. Tot secretaris-penningmeester van den Ringpolder is herbenoemd de heer J. Dam. HOORN. Bij beschikking van den minister van ar- beid, handel en nijverheid van 16 October zijn voor den tijd van zes jaren aangewezen als werkgever-lid en plaatsvervangend werk- gever-lid van den Raad van Arbeid alhier de heeren B. Schermer (pl.v.) en P. Steenblok, directeur drukkerij Edecea (pl.v.) WARMENHUIZEN. Onze plaatsgenoote mej. H. Nannes is met ingang van 11 November a.s. benoemd tot vroedvrouw te BergeijkWesterhoven en Luyksgestel. OUDE NIEDORP. Door drukke werkzaamheden was de heer Boot van Noordscharwoude genoodzaakt als leider van de gymnastiekvereeniging Turn- lust alhier te bedanken. Bij het einde van den laatsten oefenavond onder zijn leiding, nam de heer Boot afscheid van de leden en sprak zijn spijt uit dat hij niet langer leider kon zijn van Turnlust. Hij hoopte dat de vereeni ging, die hem lief geworden was, spoedig een anderen leider mocht krijgen en daaron onder mocht bloeien. Elk werkend lid ont- ving een foto van den heer Boot in tum- kleeding. Hierop sprak de voorzitter, de heer Balk, den scheidenden leider eenige hartelijke woorden van dank toe en overhandigde hem als herinnering namens de leden van Turn- lust een lederen koffer en een door hem zeer begeerd studieboek. Tot voorzitter van den W. O. L. polder werd herkozen de heer J. Wit Jr. en tot hoofdingeland in de Niedorperkogge Strijk- molens ter voorziening in de vacature ont- staan door het overlijden van den heer D. Burger werd gekozen Jac. Wit Cz. PURMEREND. De sociaal-democratische raadsleden G. Edel en J. Raat alhier hebben zonder opgaaf van redenen als raadslid ontslag genomen. STOMPETOREN. In het stukje van mevr. L. v. d. Walde Boer wordt gesproken van Donderdagmid- dag 4 September. Dit moet zijn 4 October. VRIJSTELLING VOOR GOED. Aan den heer S. J. Dokter, uit de gemeen te Den Helder, is voor goed vrijstelling van den militairen dienstplicnt verleend. WIERINGERWAARD. Begunstigd door prachtig herfstweer heeft Dinsdag wederom de gewone jaarlijsche na- jaarskeuring plaats gehad vanwege de Rund- veefokvereeniging alhier. welke als uitstekend geslaagd kan worden oeschouwd. De inzendingen waren zeer goed' en er was veel belangstelling. De uitslag was als volgt a. Stierkalveren, geb. voor 1 Januari 1928. le pr. Max Albert 10, eig. N. Kaan Kz. b. Stierkalveren, geb. voor of op 15 Maart 1928. la pr. Frans Cor 2, eig. C. R. Blaauboer; lb pr. Frans 141, eig. F. A. F. Groneman; 2a pr. Frans 140, eig. dezelfde; 2b pr. Frans 142, eig. dezelfde; 2c pr. Flores 29, eig. D. Kaan Kz.; 3a pr. Frans Dirk 3, eig. N. D. Kaan; 3b pr. Maax Albert 13, eig. N. Kaan Kz; eerv. verm. Max Albert 14, eig. N. Kaan Kz.; eerv. verm. Max Constantijn 127, eig. K. Schenk Kz. c. Stierkalveren, geb. na 15 Maart 1928. la pr. Max Constantijn 129, eig. P. Saal; lb pr. Frans 147, eig. F. A. F. Groneman; 2e pr. Jonge Maxa 29, eig. P. Saal; 3e pr. Frans Jan 8, eig. K. Schenk Kz. d. Kuikalveren, geb. voor 1 Januari 1928. la pr. Aaltje 31, eig. C. R. Blaauboer; lb pr. Maartje 90, eig. N.-Kaan Kz.; 2e pr, Tesse- laar 29, eig. D. Kaan Kz. e. Kuikalveren, geb. vo6r of op 15 Maart 1928. la pr. Sarah 25, eig. F. A. F. Grone man; lb pr. Kroontje 27, eig. dezelfde; 2e pr. Sarah 26, eig. dezelfde; 3e pr. Krontje26, eig. dezelfde; 3e pr. Maartje 94, eig. N. Kaan Kz; eerv. verm. Clara 36, eig. J. Schenk Kz. f. Kuikalveren, geb. na 15 Maart 1928. le pr. Antje 23, eig. P. Saal; 2e pr. Metta XI, eig. N. D. Kaan; 3e pr. Nelly 26, eig. N. D. Kaan; eerv. verm. Kee 13, eig. P. Saal. g. Hokkeligen. la pr. Dieuwertje 56, eig. D. Jimmink; lb pr. Cornelia ZI, eig. F. A. F. Groneman; 2e pr. Greta 18, eg. N. D. Kaan; 2e pr. Dieuwertpe 60, eig. N. Kaan Kz.; 3e pr. Greta 58, eig. Geb. Sleutel; eerv. ver- meldig Metta 9, eig. N. D. Kaan; eerv. ver- meldig Metta 10, eig. N. D. Kaan. h. Vaarzen. le pr. Kroontje 21, eig. F. A. F. Groneman. i. Twinters. la pr. Kroontje 20, eig. F. A F. Groneman; lb pr. Kroontje 17, eig. de zelfde; 2e pr. Dora 94, eig. dezelfde; 3e pr. Catrien 18, eig. D. Kaan Kz. j. Derdekalfskoeien. la pr. Kroontje 15, eig. F. A. F. Groneman; lb. pr. Matje 9, eig. dezelfde; 2e pr. Matje 10, eig. dezelfde; 2e pr. Dieuwertje 7, eig. D. Jimmink. k. Zichtbaar dragend, niet afgewisseld. le pr. Maartje 62, eig. N. D. Kaan; 2e pr. Loutje 2, eig. A. van der Sluijs; 3e pr. Greta 46, eig. Geb. Sleutel3e pr. Catharina 3, eig. H. van Hoorn. 1. Zichtbaar dragend, afgewisseld. le pr. Antje 10, eig. N. Kaan Kz.; 2e pr. eig. C. R. Blaauboer; 3e pr. Christina 2, eig. A. van der Sluijs; 3e pr. Mosk 13, eig. D. Jknmink; eerv. verm. Corneliske 9, eig. D. Jimmink. m. Oudere koeien, la pr. Krontje 7, eig. F. A. F. Groneman; lb pr. Maartje 31, eig, N. Kaan Kz.; 2a pr. Tesselaar 21, D. Kaan Kz; 2b pr. Dieuwertje 8, J. Schenk Kz; 3a pr. Maartje 42, N. Kaan Kz.; 3b pr. Clara 23, J. Schenk Kz. n. Vier volbloed runderen van een naar. la pr. Maartje 31, Maartje 51, Dieu wertje 60, Maartje 94. Groep van N. Kaan Kzn. lb pr. Dieuwertje 8, Clara 23, Dieuwertje 57, Maartje 92, Clara 19, Trijntje 38 en Clara 36. Groep van J. Schenk Kz. 2e pr. Tesselaar 21, Tesselaar 24, Anna en Tesselaar 29. Groep van D. Kaan Kz. 3e pr. Dieuwertje 7, Trijntje 28, Dieuwer tje 56 en Mina 25. Groep van D. Jimmink. De beer P. Saal heeft een kafl verkocht, ter- eig. eig. eig. eig. eige- ii K^hrDepUeuidfi 0iQ€?nscHatpp*er> toc/t- bUL+k* ftlitS Eenvoud - Smaak - Kwfliiltit Voor Alkmaar en Omstreken P. Zuiker, Verdronkenoord 84. wijl hij met een tweede een klein verschil had. De keuringscommissie bestond uit de hee ren: Jm. Blaauboer Kz., Schagen, A. Ruiter, Ooster-Blokker, C. Posch, Binnenwijzend, C. Stapel, Hoogkarspel, E. Koster, Berkhout en de Vries, veeteeltconsulent te Alkmaar. SINT PANCRAS. Maandagavond 15 October hield de afd. Sint Pancras van den Bond voor Staatspen- si-onneering een ledenvergadering in het cafe van den heer Gerritsen. Met het bestuur waren aanwezig 9 leden. De voorzitter, de heer J. van Kampen, opende de vergadering met een hartelijk woord van welkom en bracht als afgevaardigde verslag uit van de algemeene vergadering van den Bond, waarin vooral naar voren kwam de idee, welke steeds krachtiger wordt in den Bond, om alle politieke partijen zonder on- derscheid te winnen voor het beginsel van Staatspensioen. In dit verband meende spr. dat het jaar 19291 een belangrijk jaar voor den Bond kon worden. Het verslag van den penningmeester wees aan een batig saldo van 29.54en een eindbedrag van 92.71 K. De heeren A. Wit en C. v. a. Ham, vormende de commissie tot nazien der bescheiden, adviseerden na een kleine bemerking, waarna het saldo werd gebracht op 30.54V2, tot goedkeuring, met dank aan den penningmeester. Bestuursverkiezing.De secretaris, de heer R. Zeegers, aftredend, werd met algemeene stemmen herkozen. Hierna kwam in bespreking de propagan da, welke in de komende wintermaanden ge- voerd zal worden. De tradi-tioneel tooneel- wedstrijd zal dit jaar niet kunnen plaats vinden wegens gebrek aan medewerking Mogelijk zal het volgende voor jaar een avond georganiseerd1 kunnen worden, hetgeen de voorzitter ook zeer noodig oordeelde met het oog op de propaganda. Na eenige bespreking deelde de heer Ger ritsen mede, dat het duo Schmidt van A'dam zich beschi-kbaar had gesteld om op te treden op den gezel'ligen avond. Deze avond werd vastgesteld op 1 November a.s. De entree voor leden werd bepaald op 0.30 en voor niet-leden op 0.75. De avond zal verder worden opgeluisterd door muziek. Bij de rondvraag bracht de heer Joman nog ter sprake een voorstel om de ouden van dagen een gratis reisje te laten maken. Alge- meen werd1 het wenschelijk geadht dit op de eerstvolgende vergadering nader te bespre- ken. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. OUDORP. G e b o r e n Alida, d. van Jan Helling- man en Catharina Johanna Bouwman. Petrus Theodoras, z. van Gerardus Venne- ker en Catharina Mak. Comelis, z. van Johan Scbot en Grietje Kuin. Catharina Geertrudis, d. van Petrus Kunst en Catha rina Zijp. Ondertrouwd: Theodoras Valke ring te Limmen en Johanna Maria Bibo. Getrouwd: Cornelis de Jong en Ma ria Meereboer. Cornelis Brammer en Pe- tronella Koorn. Hendrik Koops en Catha rina Theresia de Boer. Overleden Maria Jacoba Bekker, oud 2 jaar. Gerardus Vial, oud 8 jaar. NU algemeen maandblad onder redac- tie van Is. Querido heeft z'n tweeden jaar- gang aangevangen en met een goed verzorg- de Octoberaflevering wordt deze geopend De redacteur vervolgt allereerst zijn ro- mantisch epos uit Oud-Perzie, getiteld De Oude Waereld, het land van Zarathustra Dit vierde deel, Woestrjn en Liefde, verplaatst ons in het eerste hoofdstuk naar de Oost- Iranische steppe. In zijn breed en zwaar proza zet Querido ons te midden van den heet-gloeienden woestijn In witgloeienden, wreed-trillenden brand van mi-ddagzon, lag d'Oost-Iranische steppe door myriaden zoutcristallen overschitterd. Oneindig strekte zich de glinsterend-goVende hoogvlakte uit. Het blind-laa-iend hemelvuur schroeide alle leven weg. Verstikkende stilte en verschrikkingseenzaamhei-d omsmoorden de zinsbegoochelende, Aziatische zandwoes- tenij. In een aschpaarse verte, westelijk, sta- pelden bazaltbergen zich al steiier op m-al- kander, den nevelheeten horizon met hunne bronsgrilli-ge gevaarten angstiglijk bedrei- gend. Tegen steen-naakte randgebergt-en ver- rees een donkere tamarisk, in stuipaohtige dorst-smachting saamgeschrompeldVan top- pen en kammen spatten fonkelingen door een geheimzinnige hel van vuurwalmen onder het strakke luchteblauw dat zich in eigen bacchantisch-en zonnegloed ziek verwelkte tot een broeisch zwerk van grauw emeraud. Beeldrijk en levendig is de beschrijving der groote karavaan, waarmee Haman van Ham- medatha op de terugreis is naar het Perzen- hof Susa, naar de duivelsche Tenehara. Henriette Roland Hoist schrijft een warme aanbeveling van de door Angelica Bala- banoff, deze propagandiste van het marxis- tisch socialisme, strijdster in de arbeiders- bewegingen van Italic, Rusland en Zwitser- land, uitgegeven gedenlcschriften: „Herinne- ringen en Ervaringen". I)irk Schafer geeft in z'n art. „De muziek van heden" een fete critiek op de mo-derne reproductieve muziek, waarvan „de graad barer technische perfectie de ontaarding der mechanische verwezenheid nadert", wier „ver- tolkingseisch-en, vergeleken bij die in het were der groote classici, voor een universeel stijl- kunstenaar, van lager orde zijn en bijgevolg ver onder zijn objectiveermde kracht staan." In sch-erpe woorden veroordeelt de schrijver daarna de tegenwoordige vertolkers, wier „on- stilbare behoefte aan zelfverheerlijking de grofste sensatiemiddelen dient." Henri van Booven schrijft een fijne bijdra- ge over Louis Couperus' Karakter en Aanleg, waarin allereerst de aandacht gevraagd wordt voor de noo^lotrgedachte in Couperus' werken en vervolgens de schrijver pagaat met welk een zeldzaam intuftief en vizioenair ver- mogen, deze zich in bepaalde tijdperken der historie wist thuis te voelen. Panai't Istrati vervolgt z'n ,,Autobiografie« bladzijden" met de beschrijving van een der hardste perioden van zijn leven, waarin hij k-ennismaakt met Bhkar, wiens ziel bezwaard werd door den last der schoonheid van zijn kunst, het als echt namaken van bankbiljet- ten, en de leeliikheid van zijn leven. In het vierde tafreel van z'n „Maskerade" legt A. M. de Jong in den mond van Emmy, Kees van Dalen's vrouw, ^en scherpe veroor. deeling van den z.g. kunstenaar, die, uitslui- tend vervuld van eigen persoonlijkheid, zich noemt hij, die het leven durft aangrijpen met beide roofzuchtige handen, die het leven al zijn geheime schoonheden wil afdwingen, en niet dan een ziekelijk-perverse natuur is. Verder noemen wij de voortzetting van da roman „Parijsche Levens" van Andries de Rosa, van Johan W. Schotman het vervolg van „De schoone Gave", getiteld. „De vorm- wording", van Kees van Bruggen het derde tafreel van „De Herrijzenis". Verzen van Martin Permys, terwijl dit nummer besloten wordt met de Kroniek van NU, door Sam. Goudsmit, waarin deze zijn verbijstering me- dedeelt over een geval van verregaande ver- zaking der eenvojdigste saamhoorigheid met den arme-in-noo-d, van ontstellende volks- verdwazing tengevolge van de wenteling van het Perswiel. Het was toen hij, nadat vier gevangeneu uit de strafgevangenis hadden v eten te ont- komen, op het eerste blad van het orgaan van het bewuste en klassenstrijdende prole- tariaat zag staan: „Wij laten nu nog de na- men en de signalementen volgen van de ait- brekers". En geen stem ^ing hiertegen op, noch' van de „revolutionaire" intellectueelen, noch van de tienduizenden jongeren uit de Jeugd- centrales. De tweede jaargang van „Nu" is met een rijk voorzien, zeer lezenswaardig nummei aangevangen. Op den Uitkijk tijdschrift voor het Christ telijk gezin, uitgave van Gebr. Zomer en Keu- ning's uitg. mij. te Wageningen is thans reeds tot het eerste nummer van zijn vijfde jaargang gekomen. We kunnen zeker wel verklaren, dat dit lezenswaardige tijdschrift met bijdragen van allerlei aard en over de meest verschillende onderwerpen van de hand van deskundige medewerkers in menig huisgezin in den looo van de 4 jaren van z'n bestaan als een goede bekende een vaste plaats heeft ingenomen. Ook deze eerste aflevering bevat weer tal van lezenswaardige bijdragen over verschillende onderwerpen, aangenaam en vlot door de schrijvers verteld. Allereerst noemen wij van prof. dr. A. van Veldhuizen een art. over De Roomsche Pers- tentoonstelling te Keulen, waarna prof. dr. I. Waterink een fijne bijdrage levert, ge titeld: „Indien gij nietals een kindeke waarin wij weer opmerken hoe 'n uitstekend kenner deze schrijver is van de kinderziel. J. Grootwankel ..verhaalt in v-lotte beschrijving een gemzenjacht in de Bergen, verlucht met talrivke mooie foto's van deze avontuurlijke sport. M. Goote vervolgt zijn „Schetsen uit Oud-Egypten", waarin thans o.m. behandeld worden het wel en wee van ambtenaren en een staking van voor meer dan 3000 jaar. Ook hier vele illustraties uit het oude Egypte. U. G. Dorhout is hij „oome Dirk", den zalmvisscher op bezoek geweest en verschil lende belangwekkende bij'zondereheden over deze eigenaardige vangst op onze groote stroomen mocht hij uit diens mond vernemen, G. van Dalm-en geeft een levendige. kleur- rijke beschrijving van „Het Alhambra", deze oude roode burcht der vroegere Moorsche ko» ningen, aan welk lezenswaardig art. bijzon der fraaie foto's van dit bouwwerk zijn toege- voegd; vooral trekt de aandacht: De over- gave van Granada aan Koning Ferdinand. Dr. J. Velt-kamp verzorgt weer het „Op den Uitkiik binnen onze grenzen" en ds. J. D Boerkoel het ,.Op den Uitkiik buiten onze grenzen". Ds. W. J. J. Velders schrijft een vervolgverhaal over: „De viianden van het Jodendom" en Bruno de Meeder vangt aan met het eerste gedeelte van een verhaal „Voor ijzeren deuren". Deze inzet van der. Sen jaargang is er den, die het beste voor de komende afleveringei belooft. Wij leveren alle Ledepwaren met voile gapantie. Panorama Uitgave A. W. Sythoff te Leii den geeft op de titelpagina een interieur van een Moorach Koffiehuis te Marokko Bij fraaie foto's wordt verteld van de Engel- sche stad King's Lynn en het blad geeft in- teressante natuuropnamen, waaronder een buitengewoon mooie herfstki-ek. Van de foto's van actueele gebeurtenissen noemen we die waarop men gouverneur Smith, den candidaat voor het Amerikaanschs presid'entschap, door de straten van Omaha ziet rijden, die van de notedop waarin kapi- tein Drake -de wereld doortrelkt, het spoorweg- ongeluk in Spanje, de ingestorte woningen in Stralsund, de looping the loop-auto en d« grootste bijfoel van de wereld1, die zich iff Stockholm bevindt. Prettige lectuur in allerlei rubrieken fflaaW mede dit tijdschrift interessant. Licht Uitgave W. de Haan te Utrecht vertdt bij vele afbeeldingen van Cateri- na Sforza, de historische Italiaansche figuur uit den tijd van de Renaissance. Georg Ron berg geeft er een uitvoerige studie over en C, J. Scharling schrijft over natuurgevoel en ievensbeschouwing. Bij vele verldarende af beeldingen behandelt A. Terpstra een onder- werp, dat voornamelijk de landbouwers zal inferereeeren, namelijk hooibroei, waarna een onbekende medewerker een verhaal doet over een globetrotter van driehonderd jaar ge- leden. Dit nummer wordt besloten met een van fraaie foto's voorziene beschouwing over de industrieele omwenteling in het Oosten.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6