Boeken Slechte reuk uit den mond Binneniand Buitenland Markibe^iclbten S, „Zonrr-estraar'officieel orgaan van cle Ned. Ver een. tot het op- richten van arbeidskolonies voor tubercidoselijders in Nederland. Verschenen is het eerste nummer van bo- -wrenoemd tijdschrift, waarvoor als com- lie van redactie optreden de heeren Jan Han Zutphen, dr. J- L. van Lier, geneesh.- air van „Zonnestraal" en M. E. Barentz. Dit eerste nummer, dat op den omslag een cliche bevat met het motto „De sterken voor zwakken", is geheel gevuld met artikelen, waarin verschillende vooraanstaande per- Leu hut instemming betuigen met doeli en Leven van de vereeniging, dat door het ti]d- r'hnft nader zal worden gepropageerd. Van EL noemen wij minister Slotemaker de Rruine den commissaris der koningin, jhr, dr' A Roell, den dir.-gen. van de voUs- Lotidheid mr. L. Lietaert Peerbolte den voorzitter van den Gezondheidsraad N M. Lephus Jitta, den sec.-gen. van Het Ned. Roode Kruis mr. G. van Slooten, het hoofd van het ziekenwezen van Het Ned. Roode J/ruis dr M. Rutgers, den voorzitter van de Ned Centr. Ver. tot bestr. der tuberculose Ar Hefting, de leden van Ged. Staten Kooi- fflan en Michels, de burgemeesters van Am- Sm Utrecht, dr. Wibaut dr. P. H. van Eden, de leden van Prov. Staten mevr. ii Aukes—Timmers, A. Asscher, dr. de Hartogh, mevr. A. L. A. Ringelong—Ver- Ihoeff, de professoren van Leersum, Sleeswijk ?n Storm van Leeuwen. In het volgende nummer zal het program der redactie worden opgenomen. De lijst van medewerkers, opgenomen op den omslag, bevat een groot aantal namen van bekende persoonlijkheden op het gebied van t. b. c.-bestrijding. Genealogische en Heraldische Ge- denkwaardigiuden. Van de Genealogische en Heraldische Ge Henkwaardlgheden in en uit de kerken ae. Ivincie Noord-Holland, beschreven door L p. C. Bloys van Treslong Prins en mr 11. Belonje is thans deel II verschenen (Am sterdam Nieuwe Luth. Kerk tot Edam Groote ^dhirij den hcer A. Oosthoek te Utrecht vcrschiinend werk, dat met steun van he. Rijk wordt uitgegeven, getuvgt van een zeer omvangrijk onderzoek en diepgaande studie van het onderwerp waarvoor de schn]vers zich interesseeren. t In dit deel worden, wat de Amsterdamsche kerken betreft, behandeld de Nieuwe Luther- sche kerk, de Nieuwezijds kapel, de Noorder- kerk de Oosterkerk, de Ou.de kerk. de Remon- strantsche kerk, de Sehotsche kerK de oud; Waalen kerk, de Westerkerk en de Zmder- kerk In het bijzonder wordt de Groote kerk re Edam behawMd, waarvan meer dan duizenct grafzerken beschreven zijn. Het met vele illustraties versierde boek be vat een uitgebreid lexicografisch naam- register. Voor oudheidvorschers en in het bijzon der voor hen, die zich voor onze oudste stee- nen monumenten en bun verborgen sehatten interesseeren, is dit deel weer een mjbe aan- winst. PRIJSVRAAG VOOR REISSCHETSEN. De redactie van „De Reiskromek geillus- treerd maandbiad der Nederl. Reisvereem- ging, heeft besloten een pnjsvraag voor Reisschetsen uit te schrijveu. Bedoeld wor den aaraige reisimpressies, leuke voorvauen op touristisch gebied, doch. geen gewone reis- beschriivingen. De artikelen mogen hoog- stens 1000 woorden groot zijn. De mzendm- gen moeten getypt zijn en worden toegezon- den onder motto, met afzonderlijk gesloten couvert waarop het motto en waarin de naam van den inzender(ster) voorkomt. De eerste prijs bedraagt 50, de 2e prijs 30, de 3e Inzendingen worden tot 1 Januari 1020 ingewacht onder opschrift: ,,Prijsvraag Reis- sr stsen", aan het adres. van den redacteur- st. etaris P. van't Veer, Valkenboschkade 211, 's-Gravehnage. De bekroonde verhalen 'V^rden het eigen- dom van „De Reiskroniek" en zullen daarin worden gepubliceercl. Ook zullen de beste der niet-bekroonde worden geplaatst tegen een honorarium van 10 per artikel. HET EEUWFEEST DER KON. MIL. ACADEMIE. Gisteravond 8 uur zijn op het voorplein der Kon Militaire Academie onder geweldi- ge belangsteliing de feesten ter eere van het 100-jarig bestaan der K. M. A. officieel ge- opend. Tevoren had om 7 uur in het gebouw der K. M. A. de aanbieding plaats gevonden van het geschenk der Bredasche burgerij aan de jubileerende instelling. Dit geschenk, bestaande uit een voiledig ameublement voor de receptiezaal der K. M; A., is vervaardigd door de firma Andre Loyens, ineubeifabrikant te Breda. De aanbieding geschiedde door den burge- meester, Mr. Dr. W. G. A. van Sonsbeek, aan den Gouverneur der K. M. A., Generaal- Majoor G. G. van Everdingen. De burge- meester sprak een sympathiek wcord, v/aar- na de Gouverneur, vol bewonderirc- over dit kostbare geschenk, hartelijk dankte. Bij de oficieele opening der feesten beeft de burgameestex tevens een sympathieke rede uiigesproken. Hierna vond de uitvoering plaats van den algemeenen feestmarsch (K. M. A.-marsch) door alle Bredasche muziek- en zangvereeni- fingen. De feestmarsch is gecomponeerd loor den heer Louis de Moree, kapelmeester /an de Stafmuziek van het 6e Reg. inf. Het irio werd gezngen door alie Bredasche zang- vereenigingen. De woorden hiervan zijn van den heer it. A. M. J. J. Smits. De feestmarsch werd op de Groote Markt hcrhaald, waarna een muziekuitvoering plaats vond. De stad is door de versieringen sis het ware in een lustoord herschapen. B'jna geen straat of er zijn eerepoorten, poen- en blotmcnvtrsieringen aangebracht De versiering -ter Groote Markt is in een woord QverwVr ocnd en de verlichting der stad, van wt Valnenberg, Markt, van Stad- duis- en van yl van andere openbare en par- eculierc is ,in een wocrd, feeenek. Hedenmorgen was Breda reeds vroeg in feeststemming. Reeds voor 8 uur heerschte er op de markt en in de aangrenzende straten een voor dit uur ongekende drukte. Immers, om 8 uur zou de reveille plaats heb- ben, te geven door de Stafmuziek van het 6e Regiment Infanterie en het muziekcorps van het 2e half regiment huzaren, ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Koninklijke Mili taire Academie. Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester, de leden van het Oranje- comite en tal van militaire- en burgerlijke autoriteiten opgesteld. Indrukwekkend klonk het Wilhelmus, waarna een driewerf „Hoe- ra!" voor de Koningin opsteeg. Na afloop der reveille bracht de stafmu ziek een ochtendgroet aan de Academie en vereenigde de heer Charles Smits, voorzitter van het Oranje-comite, de leden - totaal een tachtigtal aan een dejeuner in de Beurs. Hierna hebben de leden van het Oranje-comite een bezoek gebracht aan ver schillende straten der stad, ten eind de ver sieringen in oogenschouw te nemen. Om half elf arriveerden onder enorme belang steliing de reunisten aan het station. Ook hier was de stafmuziek van het 6e reg. In fanterie op het appel. De begroeting was zeer hartelijk en de intocht der reunisten werd een ware zegetocht. Voorop schreed het studentenmuziekcorps. Het publiek juich- te de honderden bezoskers hartelijk toe. Langs Willemstraat, Sophiastraat, Bosch- straat, Catharinastraat en Kasteelplein ging het naar de Koninklijke Militaire Academie Hier werden de reunisten door den Gouver neur ontvangen. Te half twaalf had' de aanbieding plaats van geschenken aan de jubileerende instel ling, door de commissie, gevormd uit de offi- cieren van het Nederlandsche en het Neder- landsch-Indische legcr, de commissie, ge vormd uit de officieren van het garnizoen Breda en de Kon. Vereeniging Ons Leger. TEGEN ONVOORZICHTIGE AUTO- BESTUURDERS. 'Het deel van den Nieuwen Vlissingschen weg, waar Vrijdag j.l. een aanrijding door een auto met doodelijik gevolg heeft plaats gehad, behoort tot de gemeente Koudekerke. In den raad dier gemeente is door den heer Sanderse naar voren gebracht, dat vooral Zaterdag en Zondagavond met auto's ra- zend snel over dien weg wordt gereden, ter- wijl niemand voldoet aan de verordening om te stoppen als de tram bij de halte IJsbaan stil staat. De burgemeester deelde mede dat hij in den zomer meermalen de maximum snelheid heeft doen nagaan, thans zal hij vooral ook des avonds en's nachts laten controleeren en trachten overtreders te pakken te krijgen. Ook hij vjndt dat er door vele automobilisten met menschenlevens wordt gespeeld. ROODVONK TE LEEUWARDEN. In verband met de uitbreiding der rood- vonk te Leeuwarden is de bewaarschool No. 3 aldaar gesloten. WON1NGBEHEER TE ZAANDIJK. In een openbare vergadering van Ged. Staten van Noord-Holland zijn gistermiddag de bezwaren toegelicht, door de raadsmin- derheid en een aantal ingezetenen te Zaan- dijk ingebracht tegen het raadsbesluit van Mei 1928, waarbij werd ingetrokken het be- sluit van Maart 1927, bepalende dat de door de Woningbouwver. „Zaandijk" beheerde 63 woningen en 1 winkelhuis in den ver- volge door de gemeente zullen beheerd wor den. PALUDANUS-HERDENKING. Te Enkhuizen is gisteren in den gevel van het Waaggebouw een gedenksteen geplaatst ter herinnering aan dr Bernardus Paluda- nus. De steen is vervaardigd onder goed- keuring van de Rijkscommissie voor Monu- mentenzorg. Verder heeft men nog ook onder lei- ding van het Genootschap voor Geschiede- nis der Genees-, Natuur- en Wiskunde, g;e- vestigd te Leiden het volgende opschrift aangebracht op het Paiudanus-huis in de Westerstraat: Piae Memoriae D. Bernardi Paludani Stenevicensis Antiquarii Medici Hie Denati A o. MDC XXXIII. (Ter eerbiedige herinnering aan dr. Ber nardus Paludanus van Steenwijk, oudheid- kundige en medicus, hier gestorven 1633). De nagedachtenis van dezen beroemden geleerde, die van 1585 tot 1633 te Enkhuizen als geneesheer werkzaam is geweest, zal op 29 Oct. gehuldigd worden. OPLICHTERS. Dinsdagmiddag kwamen te Zwolle twee heeren voorrijden in een auto bij een Indi- sche'familie. De een sprak vloeiend Fransch, samen spraken zij Maleisch. Zij hadden een tentoonstelling in ons land gehouden van In- dische artikelen en Belgische stoffen. Bij te- rugzending naar Belgie zou van de stoffen 75 pCt. invoerrechten betaald moeten wor den. Daarom boden zij de coupons aan voor 50 per stuk. Zij lieten heel aardige Indische artikelen zien en ook verscheidene coupons. Bij niet bevallen zou een kleermaker te Kam- pen, met name genoemd, bereid zijn de cou pons tegen 75 terug te nemen. De heer des huizes ging weg en mevrouw onderhandelde verder met de heeren. Een van hen ging even met de auto naar een andere familie, ook met name genoemd, waar hij voor 1500 aan stoffen zou geleverd hebben. Mevrouw kocht daarop 24 coupons en gaf een cheque af op een bank te Zwolle. De heeren reden naar de bank, de een 'izijn pas zien, ten name van E, de Winter, de fbto op de pas Sdopte, de handteekening eveneens, zoodat de cheque werd uitbetaald en de heeren vertrokken. De heer des huizes vertoonde later de coupons aan een Zwolschen kleermaker. Het was Til* burgsche stof, nog geen 20 per coupon waard. DE COMMUNISTISCHE PARTIJ. Het bestuur der Communistische Partij Holland heeft voor de a.s. Kamerverkiezin- gen een advies samengesteld en naar de af- deelingen en districten gezonden. Onder de eerste zes candidaten zijn drie Indonesische bannelingen, n.l. Darsono, Moeso en Alimin. VAN EEN HI JSCHKRAAN GE- vAllen. Gistermiddag omstreeks 5 uur is de onge- veer 60-jarige arbeider Holm, wonende Raamsteeg te Leiden, op het terrein van de kankzandsteenfabriek te Hillegom van een 8 M. hooge hijschkraan naar omlaag gevallen, waarbij hij zeer ernstig gewond werd. H. was bezig met het splitsen van staal- draad en men vermoedt, dat hij daarbij met den electrischen stroom in aanralring is ge- komen, het evenwicht verloor en aaardoor naar beneden stortte,waarbij hij op het hoofd terecht kwam. Hij kreeg een ernstige hersenschudding en is met den ziekenauto, die men uit Leiden ontboden had, naar het Academisch Zielcenhuis aldaar overgebracht. Men vreest voor zijn leven. HET GELDELIJK BEHEER VAN DE GEMEENTE MEPPEL. Onlangs heeft de heer Schaper, lid der Tweede Kamer, den minister van binnen- landsche zaken eenige vragen gesteld over den omvang van de malversaties door den gemeente-secretaris van Meppel en over de mede-verantwoordelijkheid van den burge meester. De minister heeft hierop geantwoord: Het rapport aangaande het financieel en geldelijk beheer der gemeente Meppel, uitge- bracht door het Centraal Bureau voor Verifi- catie en fianncieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, wordt ttr defintieve beantwording van de gestelde vra gen overgelegd ter griffie. Gelijk hieruit moge blijken, heeft bovenal misplaatst vertxouwen in den gemeente- secretaris den burgemeester en andere leden van het gemeentebestuur geleid tot hande- lingen en verzuimen, die op ernstige schade voor de gemeente ziin uitgcloopen. De burgemeester heeft zich bereid ver- klaard, die schade, voor zooveel zij aan zijn schuld is te wij ten, te vergoeden. Aange- zien aan kwade trouw van 's burgemeesters zijde niet valt te denken, acht ik onder deze omstandigheden geen voldoenden grond aan- wezig een ongevraagd ontslag te bevorde- ren, G ASVE R STIKKTNG. Gistermidag om twee uur waarschuwden bewoners van de Tweede Vogelstraat te Am sterdam de politie en de brandweer, dat zij in het bovenhuis van een der perceelen een sterke gaslucht waarnamen. De deuren wer den opengebroken en in het keukentje werd, gezeten op een stoel bij de tafel, de 67-jarige bewoner aangetroffen. De levensgeesten ble- ken geweken te zijn. De kraan van het gas- comfoor stond open. Gp welk oogenblik de dood moet zijn inge- treden, kon niet worden nagegaan. Sinds Maandagmiddag had men den bewoner niet meer gezien, zegt de Tel. Zijn vrouw wordt momenteel in een der Amsterdamsche Zie- kenhuizen verpleegd. Vermoed wordt dat de man bij zijn werkzaamheden in het keuken tje dfe kraan van het gasstel heeft openge stooten. Het lijk is naar het Binnen-Gasthuis overgebraclit. BRANDEN, Op de Tieke onder Suameer (Fr.) is de vee- houdershuizinge van Y. Tiekstra afge- brand. Eenig vee kwam in de vlammen om. De autospuit uit Bergum kon niets uitrich- ten wegens gebrek aan water. Onder Wirdum (Fr.) is de auto van R Maas Rzn., van Leeuwarden, in brand ge- raakt. De bestuurder sprong uit de auto en liet den wa-gen in een droge sloot loop en waar de auto uitbrandde KORTE BERICHTEN. Gistermiddag omstreeks half drie is in de Julianastraat te Loosduinen een 11-jarige jongen spelenderwijze onder een zandauto geraakt. Met ernstige wonden is hij naar bet Roode Kruisziekenhuis overgebracht. Te Terapel (Grzijn van een vreemden koopman tijdens de kermis een portefeuille met pl.m. f 1400 en een portemonnaie met eenig geld gerold. Het K. L. M.-vliegtuig dat gistermor- gen van Amsterdam naar Kopenhagen is te vertrokken, is wegens mist om half vier Bremen gedaald. NIEUWS UIT INDIE Verduistering, enz. Tegen een employe bij een suikerfabriek is. blijkers een telegram uit Soerabaia. wegens verduistering een jaar gevangenisstraf ge- eischt, onder aftrek van preventief. Tegen een oud-'boekhouder-kassier bij de firma Gebrs. Dull te Batavia is wegens ver duistering van 36000 drie jaar en zes maanden gevangenisstraf geeischt. De uit- spraak is bepaald op 23 October. De Raad van Justitie te Semarang veroor- deelde een employe van een kina-onderne- ming wegens heling van kina tot zes maan den gevangenisstraf. De eisch luidde een jaar, De braruknde gasbron. De autoriteiten van de Bataafsche Petro- leym Mij, beramen planaen om de nog steeds brandende twee:de gasbron, gelegen op het1 terrein van de Ned.-Indische Aard-Olie-Mij. bij Pangkalan Soesoe, te blusschen. Dit gaat echter met veel moeilijkheden gepaard. Een van de vier koelies, die bij dezen brand zwaar gewond werden, is hedenmorgen over- leden. Een koelie wordt nog vermis! De vlammen bereiken een hoogte tot zestig meter, terwijl de brand met een krachtig loeiend geluid gepaard gaat, wat soms te Pangkalan Brandan t-e hooren is. De vermoe- delijke oorzaak is een vonk, welke afkomstig was van eenige met groote kracht uitgestoo- ten steenen. POLEN. NIEUWE SCHOKKEN IN BULGARIJE. Te Philippopel en in de omliggende dor- pen zijn Dinsdag en Woensdag wederom aardschokken waargenomen. Er zijn geen siachtoffers en er werd geen noemenswaar- dige schade aangericht. De bevolking der geheele streek, die ten- gevolge van de langdurige rust weer geheel tot kalmte was gekomen, verkeert opnieuw in angst en durft de huizen niet weer betrckken De koude wordt heviger. Op de bergioppen ligt reeds sneeuw. DE AUSTRALISCHE HAVENSTAKING. De havenarbeiders en de buitenland- sche schepen staken door. Alleen de havenarbeiders betrokken bij he' verkeer tusschen de verschillende Australi- sche staten, hebben besloten een arbeidsver- gunning te vragen voor het hervatten van het werk. De havenarbeiders, werkzaam bij buitenlandsehe schepen, hebben met groote meerderheid het voorstel verworpen om weer aan het werk te gaan. Zij beweren, dat zij er niet verder mede zouden k len als zij een arbeidsvergunning aanvroegen, daar de werkwilligen de voorkeur krijgen. De haven arbeiders te Geslong zijn reeds aan het werk gegaan, terwijl die van Brisbane be sloten het werk sleclits te hervatten, als de werkwilligen van de kaden en schepen verwij- derd werden. RUSLAND. „OP EIGEN PAPIER". De Prawda deelt mee dat van j.l. Zondag af de centrale kranten in Rusland op in het land zelf vervaardigd papier gedrukt wor den. Terwijl men op het oogenblik 20 pCt. papier meer gebruikt dan in 1913, is de vooruitgang van het papiergebruik in ver- gelijking met enkele jaren geleden veel groo- ter: 31,000 ton in 1922, in dit jaar 357,000. Met dat al wordt per hoofd van de bevol king nog slechts 3.5 kilogram gebruikt, te gen b.v. 80 in de Ver. Staten. Tot voor dit jaar kan in de behoefte aan krantenpapier voor slechts 5 pCt. uit eigen productie voor- zien worden; dit jaar werd dit 20 pCt En thans is het door het gereedkomen van het eerste gedeelte van de fabriek te Balachna, welke een van de grootste cellulose-papier- fabri-eken in Europa genoemd wordt, moge- lijk, dat de centrale bladen op sowjetpapier gedrukt worden. Het papier van dq nieuwe fabriek zal, als zij geheel in bedrijf genomen is, 155 roebel per ton kosten, terwijl de oudere Doebrofskaja fabriek 290 roebel per ton kosten heeft. DE DOCHTER VAN DEN TSAAR. Een verkl-aring der keizerlijke familie. De „Figaro" bevat een uitvoerige verkia- rinig van de leden der voormalige Russische keizerlijke familie aangaande de persoonlijk- heid van mevr. Tsjaichowsky, de vrouw, die i aar men weet verklaart grootvorstin Anastasia te zijn, een van de dochters van Tsaar Nicolaas II. Zij beweert te zijn oniko men aan het bloedbad van Jekaterinenburg en eischt nu haar rechten als doch ter des overleden keizers op. Veel is er reeds te doen geweest over deze vrouw, die door de leden der keizerlijke familie voor een bedriegster, of altbans een geexalteerde wordt gehouden, door anderen echter is herkend. Het door grootvorstin Glga, de zuster van Tsaar Nicolaas II, geteekend stuk, is door grootvorst Alexander van Rusland gecon- trasigneerd, en goedgekeurd door de zoo juist overleden keizerin-weduwe Maria Feodo- rovna (Dagmar), door de grootvorstinnen Xenia en Glga (haar dochters) en door een groot aantal andere familieleden. Aan de hand van getuigenissen van intimi aan het voormalig keizerlijk hof, van gouverneurs der tsaristische kinderen en van medici wordt nadrukkelijk medegedeeld dat de vrouw, die zich Mine Tsjaikowslcy noemt en zich voor grootvorstin Anastasia uitgeeft, in geen enkel opzicht op dezen naam aanspraak kan maken. AMERIKA. VIJF GF ZEVEN CENT? Een proces over een tramtarief, Het Hoo-ggerechtshof der Vereenigde Sta ten ziet zich voor de beantwoording van de vraag gesteld, of de New Yorkers een tarief van vijf of zeven cent zullen betalen voor een rit op de ondergrondsche lijn. De Inter- borough Rapid Transit Company heeft een klein jaar geleden eigenmachtig het tariei van vijf op zeven cent verhoogd. Daartegen kwam de stad New York in verzet. De Bonds- rechtbank stelde in het voor jaar de Com pany in het gelijk, doch deze voeide het ver- hoogde tarief niet door, omdat het Hoogge- rechtshof daarvoor in Mei voorloopig een stokje stak. Maandag j.l. is het proces voor het Hooggerechtshof begonnen, waar de bei de partijen hun argumenten hebben voorge- bracht. Roode Kool per 100 K.G. 3.20-'/ 6.40j Selderie per 100 bos 0.501.50; Spina- zie per dubb. bakje 0.15—/ 0.61Spruiten per 100 K.G. 4—/ 22; Snij-boonen per 100 K.G. 12.40—/ 51.60; Enkele Spercieboo- nen per 100 K.G. 23.6047.20; Dubbele Spercieboonen per 100 K.G. 11.40— 25.80; Tomaten per 100 K.G 4.80 9.60; Uien per 100 K.G. 2.10—/ 6.60; Wortelen per 100 bos f 1.10—/ 5.20. Aanvoer: 8500 stuks Andijvie. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAGEN, 18 Oct. 1928. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaali aange- voerd 13279 stuks Kippeneieren, waarvan de prijzen als volgt: bruine 9.8010.40; wirte 9.30—/ 9.70—/ 10.10; Kleine witte 5.70—/ 6.30; 935 Eendeneieren 6.10— 6.20. SCHAGEN, 18 Get. 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 5 Paarden 160—/ 300 4 Stieren 150200; 321 Geldekoeien (mag.) 1.30—/ 340 36 Geldekoeien (vet- te) 250—/ 430; 14 Kalfkoeien 210— 370; 54 Pinken 90210; 41 Graskal- veren 5085; 27 Nuchtere kalveren 13 25; 290 Schapen (vette) f 30—/ 45; 352 Oveiliouders 16—/ 22; 3 Bokken en Geiten 410; 60 Vaikens (vette) per K.G. 0.68—/ 0.74; 127 Biggen 13— 21101 Konijnen 0.50—/ 2.50; 189 Kip- pen 0.75—/ 1.25; 10 Eend'en 0.50— 1.50; Haneii 0.25—/ 1.50; 49 K.G. Bo- ter 2.20—/ 2.40 per K.G. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Oct., 1928, LangedijAer Groentenveiling. Bloem- kool le s. 13.8017.90; Bloemkool 2e s. 2.607.10; Reuze Bloemkool 12.80— 23 per 100 stuks; Roode Kool 4,60— 8.40; Gele Kcoi 2.40—/ 5.50; Witte Kool 3.704.90; Deensche Witte Kool 4.70—/ 6.10, Uien 7.40—/ 7.90; Drie- lingen 7.10—/ 8.40; Nep 11.80— 12.10; Uien (grove) 6.207.10; Bie- ten 24.20; Peen 4; Peen (kleine) 2.10—/ 2.70, ailes per 100 K.G. Aanvoer: 6000 stuks Bloemkool; 28000 K.G. Roode Kool; 12000 K.G. Gele Kool; 67000 K.G. Witte Kool; 32000 K.G. Deen sche witte Kool; 17500 K.G. Uien; 19000 K.G. Bieten; 3000 K.G. Peen. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING ALKMAAR, 18 Oct. 1928. In de heden gehouden veiling werd betaald voor: Andij vie per 100 stuks 1.103.40; Appelen per 100 K.G. 1232; Bloemkool le s. per 100 stuks 12.10—/ 23.80; Bloemkoo 2e s. per 100 stuks 1.80f 13.20; Boeren- kobl: per 100 stuks 1.704.10; Bieten per 100 K.G. 2.203.50: Druiven per 100 K.G. 5060; Gele Kool per 100 K.G. 3.10-/ 4.50; Groene Kool per 100 stuks 1.107.10; Kropsla per 100 stuks 0.201.60; Knolselderie per 100 stuks 4.207.10; Prei per 100 bos 7.10 75.0; Pieterselie per 100 bos 0.30- 11,40; Postelein per dubb, bakje 61—IZ ct.; WARMENHUIZEN, 17 Oct. 1928. Witte Kool le s. 4.504.80; Bloemkool le s. 16.80; Drielingen 8.10—/ 8.20; Uien 7.307.50, Grove Uien 6—/ 6.30; Peen 3.70; Peen (kleine) 1.80; Blauwe Aardappelcn 4.50: Zeeuwsche bonte 2.90; Slabooiten 15. Aanvoer: 65800 K.G. Witte Kool; 4425 K.G. Uien; 625 K.G. Peen; 1550 K.G. Aardappelen; 40 K.G. Slaboonen; 65 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 17 Oct. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool 15-/ 26; Roode Kool 3.50—/ 7; Witte Kool 3.50—/ 5.50; Gele Kool 2.50 5; Uien 3.50; Slaboonen 3.80— 4.25; Bieten 12.50—/ 14.10. NOGRDSCHARWOUDE, 17 Oct. 1928. Sehotsche Muizen 3.904; Bl. Eigei* heimers 3.80; Bl. Aardappelen 4.40 4.50; Bravo's 3.40f 3.70; Spercieboo nen 15; Uien 7.608.20; Drielingen 88.60; Grove 6.307; Gele Nep 12.10—/ 12.60; Peen (groote) 3.50— 4.30; Peen (kleine) 1.80—/ 2.50; Kro- ten 1.80—/ 4.50; Roode Kool 3.90— 8.40; Witte Kool 4.30—/ 4.90; Gele Kool 2.40—/ 3; Deensche Witte Kool 4.80—/ 5 50; alles per 100 K.G.; Bos- wortelen 4.40 per 100 bos; Bloemkool le s. 12.20—/ 19.20; Bloemkool 2e s. 2.70 3 per 100 stuks Aanvoer: 7800 K.G. Aardappelen; Iff K.G. Spercieboonen; 1340'" K.G. Uien; 6300 K.G. Peen; 4800 K G. Kroten; 22400 K G. Roode Kool73200 K.G. Witte Kool; 1700 K.G. Gele Kool; 8800 K.G. Deensche Witte Kool; 400 bos Boswortelen en 3800 stuks Bloemkool. PURMEREND, 17 Oct. 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Omstre- ken." Aardappelen 0.70—/ 1.32 per zak, 25 K.G.; kl. Aardappelen 0.60 per zak, 25 K.G.; Slaboonen 1.203 per zak, 15 K.G.Snijboonen 2.407.80 per zak, 15 K.G.; Tomaten: A 7—/ 10; B 9—/ 12; C 46; Tomaten (Bonken) 68.50, per 100 K.G.Bloemkool 218 per 100; Roode Kool 6—/ 13 per 100; Witte Kool 4—/ 9 per 100; Savoye Kool 7—/ 12 per 100; Spruitkoo'l f 1.203.60 per 15 K.G.; Spinazie 4760 cent per mand; An dijvie 0.90f 3.60 per 100 krop; Rapen 3—/ 8.20 per 100; Bieten 8—/ 11.50 per 1000; Wortelen 511 per 100 bos; Uien 1.40—/ 1 70 per 25 K.G.; Uien (drielingen) 1.40—/ 1.80 per 25 K.G.; Uien Nep 23.25 per 25 K G.Druiven 6065 per 100 K.G. Appels: Brabantsche Beliefleur 16 23; Zoete Belief leur 16f 21; Bis- marck-appel 1826: Bramley Seedling 14—/ 24; Groninger Kroon 18—30; Notaris-appel 1623; Present van En- geland 17f 34; Reinette, goud 17 36; Per en: Beund Clairgeau 10—/ 16; Beurre Lebrun 816; Comtesse de Pa- ris 814: Doyenne du Cornice 24 40; Gieser Wildeman 9.6016; Louise Bonne/1638: Maagdenpeer f 14 f 20; Nouveau Poiteau f 1016; Soldat Laboureur 10—/ 17; Winterjan 6.20— 12.80, alles per 100 K.G. Z A AND AM, 17 Oct. 1928. Veiling Ver. ,.De Zaanstreek". Andijvie 1530 cent kleine kist; Andijvie 30—78 cent per >W| Peen -H10 cent per bos; Bloemkool 2 cent per stuk; Pieterselie 12^ cent per bo®: Selderie 14 cent per bos, Prei 810 cent per kos; Raapstelen 1142 cent per bos; Ba- nanen 4.205 per 100; Qtroenen 5 per 100; Slaboonen 1623 cent per pond; Snijboonen 24 cent per ?ond; Spinazie 58— 90 cent per kist: Postelev* 0.96—/ 1 per kleine kist; Knols Iderie 10 cent per boe: Snijbiet 30 cent per klein* kist; Groene kool 434113d cent per stuk; Boerekool 8090 cent per kist; Hanckveren 1120 cent per pond; Stoofperen 63d—83d cent per pood; Bon Louis 23 cent per pond; Maagdeperen 1034—11 cent per pond; Zoete appelen 1034' —13 cent per pond; Zure appelga 113^—14 cent pgr posd, werkt afstootend. Leelyk gekleurde tanden ontsieren het knapste gezicht. Beide schoonheidsgebreken worden dikwyls reeds verholpen door eenmal by gelyktydige gebruikmaking van den daarvoor speciaal Chlorodont-tandenborstel, die iets byzonders is. Eottende spysresten in de tnsschenrnimten der tanden als oorzaak voor onaangenamen renk nit den mond worden daarmede grondig verwyderd. Probeert U het eerst met een tube van 35 cent, groote tnbe 60 cent. Chlorodont-tanden borstel voor dames 75 cent (zachj^e borstels), voor heeren 75 cent (harde borstels). Alleen echt in blauw-groene origineele verpakking met bet opschrift „Chlorodont". Overal verkrygbaar.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7