jllimstlt GoaranL o ■i&cAfanobt I ^ekkere smaaK, Honderd dertigste Jaargang. Vrijda^ 10 October. Rechtszaken Kerk en sehool PEPERMUNT Binnenland No. 228 1928 DEAARDENBURGSCHE zaak. In hooger 'beroep is Woensdag voor het Ge- rechtshof te 's Gravenhage behandeld de zaak tegen een rustend landbouwer te Aar denburg, die bij vonnis van de rechtbank te Middelburg d.d. 3 Juni j.l., terzake van huis- vredebreuk, is veroordeeld tot 25 boete subs 25 dagen hechtenis. Bekl. zou op 19 Januari 1927 wederrecbte- lijk hebben vertoefd in de vergaderzaal van het college van regenten over het burgergast huis te Aardenburg De voorzitter van het college van regenten, de heer C. M. v. d. Broeke, als getuige ge- hoord, verklaarde, dat, toen het college van recrenten op genoemden datum vergaderde, bekl in de vergaderzaal is gekomen met een eeloofsbrief inzake zijn benoeming tot regent. Getuige heeft verdachte niet willen toelaten, omdat zijn verkiezing niet op geldige wijze zou zijn geschied. Derhalve heeft getuige ver dachte verzobht zich te verwijderen, hetgeen deze weigerde. Get. heeft toen een wacht- meester der marechaussee binnengeroepen en in diens bijzijn nogmaals tegen bekl. gezegd, dat hij zich moest verwijderen. Eerst nadat de wachtmeester er aan toegevoegd had, dat hij geweld zou moeten gebruiken, wanneer bekl. zich niet vrijwillig verwijderde, is deze heen- gegaan. Verschillende andere regenten werden nog als getuigen gehoord. Men achtte de verkie zing van bekl. niet juist, omdat in de gecorn- bineerde vergadering van den gemeenteraad met het college van regenten de heer De Bruine, waarnemend griffier, maar toch ook t evens regent, van deelneming aan de stem ming was uitgesloten. Toen het ten slotte tot een herstemming kwam tusschen verdachte en den heer v. d. Broeke en ook Haatstgenoem de en zijn echtgenoote van deelneming aan de stemming werden uitgesloten, zijn zes der aanwezigen opgestaan, hebben zich verwij derd en niet meer aan de stemming deelgeno- men. De burgemeester van Aardenburg, de heer Th. M. Overmaat, daarentegen verklaarde, dat hij gezien had, dat de heer Reepmaker Ibij de laatste stemming een brief je aan den secretaris der geccmbineerde vergadering heeft afgegeven. Er waren toen zes stemmen uitgebracht, waarvan vijf op verdachte en "een in bianco. Getuige Reepmaker hield vol, dat hij niet gestemd heeft. Adv.-Gen. mr. Brants meende, dat het hier gaat om de vraag, of deze bekl. huisvrede breuk heeft gepleegd. Verdachte had kennis gekregen van den burgemeester, dat hij tot regent van het gast- huis was verkozen en op dien grond verlang- de hij toelating tot de vergadering van het college van regenten. Dit college heeft tot twee keer toe besloten aan bekl. toegang te weigeren en daarop is hem gelast de verga dering te verlaten, waaraan hij niet direct heeft voldaan. Zoowel het element: opzet als het element: wederrechtelijk van het tenlaste gelegde delict achtte spr. hier aanwezig. Hij vroeg dan ook bevestiging van het vonnis. BELEEDIGING VAN POLITIE- maNnen. Voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is behandeld een zaak tegen een koopman te Beverwijk en oud-wethouder dier gemeente die in eerste instantie door den politierechter te Haarlew, wegens eenvoudige beleediging ,van twee dienstdoende politie-agenten, is ver oordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. In hooger beroep verzwaarde het gerecthshof te Amsterdam deze straf tot 1 maand. 'sHof's arrest werd evenwel door den Hoogen Raad gecasseerd en dit college verwees de zaak jaar het Haagsche Hof. In den nacht van 23 op 24 Februari van het vorige jaar was er feest in het cafe-res taurant „De Zon" te Beverwijk. Tegen 3 uur kwamen twee politie-agenten binnen om op- merkzaam te maken, dat het sluitingstijc was. Een hunner zou zich daarbij speciaa" tot verdachte toen nog wethouder van Beverwijk hebben gewend, hoewel er nog meer gasten aanwezig waren. Verdachte heeft zich toen boos gemaakt en den agenten verweten, dat zij ook wel fouten maakten en een ander met name genoemd cafe niet zouden controleeren. De agenten voelden zich door een en ander beleedigd. Na hernieuwde behandeling der zaak heeft de advocaat-generaal, mr. Brants, bevesti ging van het vonnis van den politierechter te Haarlem gevraagd. I Uitspraak 31 October a.s. MUZIEKVERGUNNING IN BIOSCOPEN. Ge Haagsche rechtbank heeft gister uit spraak gedaan in de zaak tegen den heer E. Viskoper Szn., directeur van het Apollo- theater, gedagvaard ter zake van het in zijn theater toelaten van muziek zonder vergun- ring van den burgemeester van 's-Graven hage. In eerste instantie heeft de kantonrechter fe 's-Gravenhage, uit overweging dat de Bi oscoopwet niet alleen betreft de eigenlijke filmvertooning, doch eveneens de uitvoerin- gen, welke ter afwisseling dier vertooning worden gegeven, verdachte ontslagen van alle rechtsvervolging. De rechtbank heeft thans dit vonnis be vestigd. DOOD DOOR SCHULD. EEN KWESTIE VAN VERLICHTING. In den avond van 22 Maart, omstreeks 8 jur of half negen, reed een personen-auto op ien Brediusweg te Bussum een 17-jarig meis- e aan. Zij bekwam zoodanig zwaar lichame- hjk letsel, datzij eenige dagen later aan de gevolgen overleed. De bestuurder der auto een 26-jarig garagehouder uit Hilversum aan wiens schuld het ongeval wordt geweten, werd (Vervolgd en stond gister voor de vierde ka- ner der rechtbank te Amsterdam terecht we gens het veroorzaken van dood door schuld'. Verdachte, die zes jaar automobnist is, ontkende grovelijk roekeloos en onvoorzichtig te hebben gereden, gelijk de dagvaarding hem ten laste legt. Hij reed op den rijweg et een snelheid van 25 a 30 K.M. per uur, met de stadslichten op. De straatverlichting ter plaatse was echter van zoodanigen aard, dat hij het meisje niet heeft kunnen zien. Daar hij op den rijweg gereden heeft, moet het meisje op den rijweg hebben geloopen. Een Duitsche dienstbode, die zich den noodlottigen avond in gezelschap van het slachtoffer had bevonden, verklaarde, dat zij met haar vriendin op het fietspad heeft ge loopen. Daarentegen verklaarde de chauffeur, die met zijn auto van den anderen kant kwam, beide meisjes te zijn gepasseerd, terwijl zij in druk gesprek op den rijweg liepen. De heer E. C. J. Staal, inspecteur bij de verkeerspolitie te Amsterdam, stelde, in op- dracht van den rechter-commissaris, een on- derzoek in. Hij nam op een avond, toen het vrij donker was, op den Brediusweg een proef met den auto. Hij reed met de stads- ichten op en nam waar, dat, als op de af- scheiding tusschen het rijwielpad en den rij weg een persoon nadert, de automobilist dien persoon pas op zeer korten afstand ontdekt. Een andere proef maakte uit dat bij het rij- den op dezelfde versnelling als waarmede verdachte gereden heeft, de auto op 75 M. afstand hoorbaar is. Verder verklaarde ge- tuige-deskundige, dat de aanrijding plaats nad in den donkeren afstand tusschen de lan- taarns. Getuige-deskundige beschouwde het als een fout, dat in de wet het woord „stede- lijke" vervallen is en nu, in plaats van „ste- delijke bebouwde kom", enkel van „1 ebouwde kom" wordt gesproken. Het gevolg is, dat auto's op een aantal buitenwegen, waar de verlichting te wenschen laat, niet van vol- doende verlichting kunnen gebruik maken, daar zij anders kans hebben bekeurd te wor den wegens het rijden met verblindend licht. Het O. M., mr. De Blecourt, noemde het uiterst lastig om tot een conclusie te komen. Het staat niet vast, of de aanrijding plaats had op het fietspad dan wel op den rijweg. Maar aannemende, dat de meisjes op den rijweg liepen, dan rijst de vraag of een chauf feur, die 's avonds op een donkeren weg rijdt, er mee uit kan als hij zegt: „ik heb 't niet kunnen zien, 't was donker". Als hij 's avonds rijdt, moet de automobilist zorgen dat hij zien kan en moet hij zijn lichten zoo danig op den auto aanbrengen, dat er vol- doende licht is. Waar hier intusschen ver- zachtende omstandigheden aanwezig zijn beperkte spreker zijn eisch tot 75 boete of 10' dagen hecht. Mr. W. A. Hecker, de verdediger, was van meening, dat verdachte geen schuld treft. Hij voldeed aan de eischen die de wet stelde. Conclusievrijspraak. Op 1 November a.s. zal de rechtbank von nis wijzen. ONEERLIJKE ZAAKWAARNEMER EN ADVOCAAT. De rechtbank te Rotterdam heeft gister, naar de Tel. meldt, voortgezet de zaak tegen den zaakwaarnemer H. S., leider van het rechtskundig bureau „Confidentia", aldaar en mr. J. v. O.,, advocaat en procureur te 's-Gra venhage, thans geschorst, die beiden op 13 September terecht hebben gestaan wegens oplichting van mej. H. voor een bedrag van f 100, welk bedrag laatstgenoemde aan bun ter hand gesteld had ter verdediging van zekeren Wytsema, die voor de een of andere zaak was gearresteerd op verzoek van den officier van justitie te Leeuwarden. Beide verdachten zouden geweten hebben, dat deze W. niet van de diensten van mr. v. O. ge- diend was. Het O. M. persisteerde bij den eisch van \Vi jaar voor beide verdachten. Uitspraak bepaald 1 November. Luctitvaart. ONGEVAL MET EEN K.L.M'. VLIEGTUIG. De machine beschadigd, Zooals we gister reeds onder telegrammen meldden, is het K.L.M.-verkeersvliegtuig H.-N.A.D.R. gisterochtend bij het starten op een terrein in de gemeente Stelilingen nabi Hamburg, waar het een noodlanding heef moeten maken, ernstig beschadigd. De vlieger Scholte en de wexiktuigkundige Buitenhuis bleven gelukkig ongedeerd. Omtrent dit vliegongevaf verneemt het Hbl het volgende: Het verongelukte vliegtuig vertro'k Woens- dagmiddag uit Amsterdam naar Hamburg Zooals gebruikelijk werd een tusschenlanding gemaakt in Bremen. Na het vertrek uit Bremen werd1 het weer zoo slecht, dat het vliegtuig onmogelijk Ham burg kon bereiken. Daarom besloot de piloot Scholte een noodlanding te maken bij het HagenbeCkpark, vlak bij Hamburg. Deze lan ding slaagde goed en de eenige inzittende passagier kon spoedig per as Hamburg be reiken. Toen het vliegtuig echter gisterochtend wilde starten, kreeg het emstige scfaade, ver- moedelijk ten gevolge van het drassige ter rein. De linkervleugel is vernield, het landings gestel zwaar beschadigd en de draagvlakken zijn geknakt. Het vliegtui-g zal godemonteerc moeten worden. De chef van den technischen dienst van de K L. M. fe Schiphol, de heer Spit, heeft zich vanmorgen direct met de dienstmachine, die om 9.45 uur naar Malmo vertrok, naar tlam burg begeven, om de schade op te nemen en tevens ingelicht te worden omtrent de oorzaak van dit vliegongeval. SURINAME EN HET LUCHTVERKEER „De West" bevat de mededeeling, dat de plannen van de Aviation Corporation o:: America om de bestaande luchtlijn Key West-Havana uit te breiden tot Colon en tot Suriname, via Cartagena, Maracaibo, Cura sao, La Guaira, Trinidad en Demarara reeds in een vergevorderden staat van voorberei- ding verkeeren en deze uitbreiding reeds in den loop van 1929 haar beslag zal krijgen Bij; dit bericht teekent meergenoemd blac aan: „Verheugen wij ons aan den eenen kant dat Suriname goede kans heeft een vlugger verbinding te krijgen met de buitenwereld aan den anderen kant meenen wij er nog- traals op te moeten wijzen, dat het niet ge- Wenscfit fs, dat Nederland zich ook In 'deze let initiatief uit handen laat nemen. De uit- oreiding van dezen dienst van Amerikaansche zijde, is een nieuw bewijs, dat men doende is de hegemonic te bevechten in West-Indie." DE OCEAANVLUCHT VAN MACDONALD. Nog niet in Engeland gearriveerd Geen enkel bericht van den vlieger. MacDonald kon tot hedenmorgen in de lucht blijven. Totnogtoe is er nog geen nieuws over den Engelschen luit. comm. MacDonald, die Woensdag om 5 uur van Harbour Grace op New-Foundland vertrok in een klein Moth- vliegtuig om over den Atlantischen Oceaan naar Londen te vliegen. Men verwachtte, dat hiji, wanneer alles goed ging, gistermiddag de ;kust van West-Ierland zou bereiken Het Britsch ministerie van Luchtvaart deelt mede, dat de condities voor den vlucht uitmuntend waren. MacDonald zou een wind van 30 mijl in den rug hebben over den geheelen Oceaan. Hij heeft een maanhelderen nacht met uitste- cend uitzicht gehad. Het slechte weer aan de Iersche kust klaarde op voor hij deze had kunnen bereiken. Voor hij1 vertrok werd hem door het meteorologisch department aange- raden een Noordelijker weg te kiezen dan ge bruikelijk is. Wanneer hij deze route gevolgd had, zou hij de kust van Galway hebben kun nen bereiken om 1 uur gistermiddag. Hij zou dan op het Stag Aeredrome buiten Londen, waar hij naar toe hoopte te vliegen om 6 uur hebben kunnen aankomen. De afwezigheid van berichten veroorzaakt thans ongerust- heid. MacDonald is door geen enkel schip ge- signaleerd. Luchtvaartdeskundigen verklaren echter, dat hij genoeg brandstof heeft om tot hedenochtend- te kunnen vliegen. Het is ook mogelijk, dat hij op een afgelegen plaats in Ierland gedaald is. Hij1 heeft geen draad- ooze installatie aan boord en in geval hij leeft moeten dalen op een plaats vanwaar geen verbinding is, kan het zijn, dat men eeni- gen tijd niets van hem hoort. Reeds 7 uur over tijd. Om 20 uur (Greenwiditijd) had nog geen enkel schip het voorbijigaan van den aviateur gesignaleerd. MacDonald had op dat tijd- stip New-Fonndland reeds 27 uur geleden verlaten, terwijl hij hoopte te proifteeren van een gunstigen wind om in 20 uur de 1900 mijl die hem van zijn eindoel scheidden af te leggen. Hoewel het Donderdagavond op New-Foundland regende, gelooft men niet, dat de weersomsrandigheden midden op den Atlantischen Oceaan ongunstig zijn geweest en zoolang de 35 uur, die het vliegtuig in de lucht kan blijven (hij heeft voor zoo lang brandstof aan boord) nog niet verloopen zijn, ondervindt men geen al te groote ongerust- heid. Harbout Grace zal hedenavond zijn lichten brandende houden voor het geval de aviateur halverwege rechtsomkeert maakt en terugkeert naar New-Foundland. Nasporingen langs de kust van New-Foundland. In New-Foundland heeft men langs de ge- heele kust nasporingen ingesteld, daar men ondanks de goede weeromstandigheden met de mogelijkheid van een terugkeer naar New- Foundland rekening houdt. Er werd geen enkel spoor gevonden. MacDonald heeft voor zijn start verklaard, dat hij voldoende brand stof medenam om zijn doel te bereiken. Voor het geval dat de brandstof niet toereikend mocht blijken, zou hij trachten eerst een stoomschip op te zoeken. VERKRUGBAAR RUWIELHANDELAREN zedeliike Belangen 'der Zuiderzee-arb'eiders te ZurichWerken en in het werkcenirum „Het Kornwerderzand". In beide plaatsen is de b-eschikking gekregen over houten gebouwen, alwaar spoedig bet werk een aanvang zal nemen. PREDIKBEURTEN. 21 October. A 1 k m a a r. Groote kerk, half elf, Ds. Baar. Avond 6 uur, Ds. Verwaal. Voorber. H. A. Harmonie, 9 uur, Jeugddienst, Ds. J. A. van Selms van Nijmegen. Harmonie, half elf, Ds. Verwaal. Kapel, geen dienst. Evang.-Luthersche kerk, 's avonds 7 uur, Ds. H. Makkink. Doopsgez. kerk, 10.30 uur, Ds. Westra. Rem. gemeente, half elf, Ds. Houtgast. Geref. kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond 5.30 uur, Ds. Meijer. Heidelb. Cat. Zondag 31. Collecte voor den Zuiderzee arbeid. Hersteld Apostolische Gemeente, Tous- saintstraat. Voormiddag 10 uur en nam. 5 uur en Woensdagavond 8 uur dienst. Chr. Geref. Gem. Koningsweg 23, 10 uur en nam. half zes, Leesdienst. Woensdag 24 Oct., 's avonds half acht, Ds. Jongeleen van Hilversum. LEGER DES HEILS. Zaterdag 20 Oct., 8 uur n.m., Openlucht- samenkomst op de Steenenbrug. Zondag 21 Oct. Bezoek van Ensign Claeijs, van het Divisie-Hoofdkwartier te A'dam. 7 uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 uur n.m. Openluchtbijeenkomst op de Paardenmarkt. 5 uur Bijz. Jeugdsamenkoinst. 8 uur n.m. Heilssamenkomst. Dinsdag 23 Oct., 8 uur n.m., Soldatenbij- eenkomst. Donderdag 25 Oct., 8 uur, Openbare bij- eenkomst. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, n.m. 2 uur, Ds. Deetman BERGEN, 's av. 7 uur, Ds. van den Kie- boom. Geref. kerk, 10 uur, Leesdienst; Nam. 5 uur, de heer R. Bronkema, doctorandus in de Theologie. Rechtz. Herv. E. V. „Maranatha"10 uur, Ds. Visser van Enkhuizen. „Looft den Heer", vereeniging tot verbr. der Waarheid, Boschkapel Kerkelaan 17 bij de Sparrelaan, 10 uur, de heer J. J. Ruijs; Nam. 12.15 uur Zondagsschool. BROEK OP LANGENDIJK, 9.30 uur, Ds. van Baalen. Avondmaal. Nam. 2.30 uur, Ds. van Baalen. Dankzegging. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Ds. Donner. Chr. Ger. kerk, 9.30 en 3 uur, Ds. Drent. Doopsgez. kerk, 9.45 uur, Ds. A. de Jong EGMOND AAN DEN HOEF, wegens ziekte van den predikant zal Zondagmorgen 10 uur in een ochtendbijeenkomst -die het ka- rakter van een godsdienstoefening zal dra- gen, voorgaan Drs. A. J. van Leusen, arts te Groningen. GROOTSCHERMER, Ds. Loyson. GROET, „Looft den Heer", vereen. tot verbr. der Waarheid, zaal d. heer K. Pijs, 's avonds 6.45 uur, de heer J. Ruijs. HEILOO, Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. Roskam Abbing van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 10 uur, Ds. Jel- lema. KOEDIJK, 10 uur, Ds. Boeke. Doopsbe- diening. LIMMEN, 10 uur, Ds. Deetman. NOORDSCHARWOUDE, 9.30 uur, Ds Staal. OUDORP, 10 uur, Ds. Groot OTERLEEK, 's av. 7 uur, Ds. Loysen. OBDAM, 's av. 7 uur, Ds. Kruizinga. SCHERMERHORN, 10 uur, Ds. Boeren- donk. Ger. kerk, 9.30 en 2.30 uur, de heer Bron kema van Bergen URSEM, 10 uur, Ds. Kruizinga. ZUIDSCHARWOUDE, geen dienst. ZEPPELINDIENST SPANJEARGENTINIe. Het Berliner Tageblatt geeft een bericht van een correspondent uit Buenos Aires, vol- gens hetwelk de Argentijnsche pasoverheic een verdrag heeft afgesloten met de Spaan sche Transacrial Co, die van plan is een dienst met Zeppelin-luchtschepen tusschen Spapje en Argentinie binnen een termijn van 6 maanden op te richten. Voorloopig ligt het in de bedoeling een vlucht per maand! te doen. Startplaats voor Argentinie is de stad Magdalena, die aan de La Plat ligt ongeveer 100 K.M. ten Z.O. van Buenos Aires. EEN KERK BIJ DE ZUIDERZEE- WERKEN. Sedert Juni wordt van Protestansche zijde onder de bij de Zuiderzeewerken te werk ge- stelde arbeiders door het houden van gods- dienstoefeningen, het brengen van persoon- lijke bezoeken, het mogelijk maken van ge- zonde ontspanning en verstrooii'ng, gear- beid. De arbeid had tot dusver een vast punt een kapel in den Oever. Aan de Noord'hol- landsche kust wordt de arbeid door Her- vormden en Gereformeerden afzonderlijk on- dernomen. Naast de kapel in den Oever heeft men nu van Ned. Herv. zijde ook, door hu- ring, de beschikking gekregen over een zeer groote twee-verdiepmgen-kerk, als vast punt in het werkcentrum „De oude zeug". Aan de Friesche kust word interconfessio- neel gearbeid door de vereeniging „Het Kom- pas", ter behartiging van de geesteliike en „tk meende, dat ik geen pepermunt lustte, maar se dert ik heb geproetd, vind ik heerlijkr ze Voor H.H. Winkeliers bij; J.P. v. Lieshout en G. Kuijper ALKMAAR. DE KONINKLIJKE FAMILIE NAAR BREDA. De koninklijke famihe vertrekt heden ochtend per auto van Het Loo naar Utrecht om van daar de reis per trein voort te zetten naar Breda. De trein van het Kon. Staldepartement ver trok reeds gister. HET PARK VAN KOL TE UTRECHT. Naar het Hbl. verneemt zullen van ge meentewege pogingen in het werk wordei gesteld het fraaie park Van Kol te Utrecht te behouden.aBij aankoop uit de vrije hand zal echter niet verhinderd kunnen worden, dat een strook ilangs den Aoisterdamschen straat- weg als bouwterrein zal worden bestemd, daar de prijs, zonder uitzicht op ren-dement, voor de gemeente niet te dragen valt. DISCUSSIE OVER EEN OFFICIEELE ONTVANGST VAN DE A. J. C. In den gemeenteraad van Gouda is Woens dagavond behandeld een vraag van dr. Hoff man (r. k.) of de ontvangst ten stadhuize van de Arbeiders-Jeugd-Centrale van de zijde de- zer organisatie inhield de erkenning, dat deze centrale in tijden van mogelijk burger- lijk of staatsgevaar mede zal handhaven ons historisch geworden monarchaal, d. i. het wettig gezag. De heer Verkerk (a. r.) meende, dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt een vereeniging te ontvangen, die niet be- oogt het dienen van een algemeen maat- schappelijk belang. Burgemeester Gaarlandt zeide, dat B. en W. tot ontvangst besloten, omdat zij in de aanvrage daartoe zagen een erkenning van't wettig en dus, omdat dit daarmede onverbre- kelijk verbonden is, het monarchaal gezag. De kosten, aan de ontvangst verbonden, zijn van geen beteekenis. Wethouder Van Staal (s. d.) Verdedigde in een uitvoerig betoog de houding van het ge meentebestuur. DE GOEDKEURING KOMT LAAT. Gedep. Staten van Overijsel hebben aan het gemeentebestuur van Deventer bericht, dat zij thans, behoudens een paar opinerkin- gen, voor de toekomst geen bezwaar meer maken, de gemeentebegrooting voor 1928 goed te keuren. Inmiddels zal de Raad reeds a.s. Maandag een aanvang maken met de be handeling der gemeentebegrooting voor 1929. Daar tusschen het gemeentebestuur en het provinciaal bestuur nog eenige correspon dence van formeelen aard moet plaats vin- den, zal op dat tijdstip de officieele goedkeu- ring der begrooting voor 1928 nog niet ver- kregen zijn. LOCOMOTIEF GEKANTELD. Gistermiddag is de locomotief van de tram van Marssum naar Leeuwarden op den Har- lingerstraatweg, daar waar de tram op eigen baan verder gaat, gekanteld en aan den kant van een sloot terecht gekomen. De bagagewa- gen ontspoorde. De machinist was van de machine gesprongen. Er zijn geen persoon- lijke ongelukken gebeurd. NIEUWS UIT INDIe. Een dorpshoofd aangevallen. Uit Bandoeng wordt gemeld: Een drietal bewoners van Oedjoengbroeng viel hun dorpshoofd aan wegens een verbod om de sawah te bewerken. Het dorpshoofd werd ernstig gewond. Vliegtuig in zee gestort. Het marine vliegtuig W. 20 is tijdens d< eskader-oefeningen, die nabij Soerabaja ge- houden werden, over den kop geslagen en in zee gestort. De inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel werd aan boord van een der sche. pen geborgen. De opening der Indische luchtliirten. Ondanks het feit, dat de Koninklijke Indi sche Luchtvaart Mij. pas over twee van de door haar bestelde vliegtuigen kan beschik- ken, zal de opening van de luchtlijnen toch op 1 Nov. a.s. geschieden. Voorloopig zullen van Batavia uit dan slechts de trajecten Ban doeng en Semarang bevlogen worden. POLIT1EVERTOON BIJ STAKINGEN. De gemeenteraad van Gouda heeft Woens dag behandeld een interpellatie van den heer Fokkers (s. d.), die het politievertoon in ver band met de staking in het aardewerkbedriji onnoodig vond en meende, dat't requireeren van rijksveldwachters provoceerend werkt. De heer Van Wijnen (econ. groep) meende, dat de heer Fokkers voorbij zag, dat er ook nog werkwilligen zijn. Burgemeester Gaarlandt zeide, dat hij op enkele vragen geen antwoord mocht geven. Spr. had rijkspolitie aangevraagd, omdat de Goudsche politie niet sterk genoeg is om de werkwilligen te begeleiden. Provocatie was spr. vreemd, slechts de handhaving van rust en orde heeft hij voor oogen gehad. Nadat verschillende leden nog het woord hadden gevoerd antwoordde burgemeester Gaarlandt, dat hij eerst dan tot intrekking der maatregelen zal overgaan, wanneer dit hem gewenscht voorkwomt. HET GROOTE SLEEPWERK. T Minster Lambooy heeft een telegram gezon- den aan L. Smit's Internationalen Sleepdienst te Rotterdam, waarin deze uit naam van de Kon. Marine wordt gelukgewenscht met den voorspoedigen afloop van den sleeptocht met het groote dok voor de Engelsche Marine naar Singapore, welke reis met vcel belang- stelling is gevolgd en algemeen bewondering heeft gewekt. DE TOL TE MUIDEN. Thans kan de Tel. mededeelen, dat het waarschijnlijk is, dat spoedig algeheele en de finitieve overeenstemming zal worden be- reikt tusschen de regeering en het Hoogheem- raadschap van den Zeedijk beoosten Mui- den over den afkoop van den Muidertol, waarover reeds lang onderhandelingen gaan- de zijn. Zooals reeds eerder is gemeld, was er tus schen het departem-ent van waterstaat en ge noemd hoogheemraadschap voorloopig over eenstemming bereikt over den afkoop van den tol. Alleen was er nog de medewerking van het departement van financien vereischt. Het bedrag waarop het departement van wa- terstaar en het hoogheemraadschap tot o- vereenstemming kwamen, ruim f 68.000.als afkoopsom van den bewusten tol, achtte Wa- terstaat niet geheel onaannemelijk, doch het departement van financien schijnt zich reeds vroeger op een ander standpunt te heben ge steld. Het blad verneemt thans uit go-ede bron, dat de drie verkeersbonden, n.l. de K.N.A.C., de A.N.W.B. en de Bond van Bedrijfsauto- houders, die reeds vroeger verklaard hadden een financieele bijdrage in de afkoopsom van den Muidertol beschikbaar te willen stellen, doch dit aanbod hadden teruggenomen, om dat de afschaffing van den tol voor de Olym- pische Spelen geen voldongen feit is gewor den, zich thans opnieuw bereid hebben ver klaard een belangrijk bedrag geschikbaar te stellen, om den sta-in-den-weg op ordelijke wijze te doen verdwijnen. Wellicht zullen daardoor de bezwaren van het departement van financien tegen genoemd bedrag van ruim 68.000 kunnen worden opgeheven. fM

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9