DAOBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. BuitenSand tic. 2%$ Honderd dertigste Jaargang (928 AJbormcmentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertcntlepr. 25 ct. p. regel, grootere letters nnar pliwtsrulinta. Brieven franco N.Y. Boefe- en HandeMr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redaetie No. 33. ZATERDAR 20 OCTOBBH Ben jubilenm van de Alkmaarsefee Siutsvrouwen. Ogf het Fai*!eifi@vif Oagelpscii overziciii Dit ntunmef besfaat ait 3 blades. Direrieur: O. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Er is een tijd geweest, dat mannen supe- rieure wezens waren dat dachten ze ten- minste en dat vrouwen van nature voorbe- stemd waren om dien mannen het leven zoo aangenaam mogelijk te maken. Zij konden dat -alleen doen door zichzelf heelemaal weg te cijferen en zich op alle mo- gelijke manieren in het huishouden op te offeren. Dat huishouden moest precies zoo zijn als de man het graag hebben wilde en er was in ieder huis eigenlijk maar een persoon met wiens wenschen en smaken men rekening had te houden en aan wien alle anderen zich hadden te onderwerpen. Mannen uit dien tijd vergaderden natuur lijk. Ze ontmoetten elkaar in allerlei vereeni- gingen en organisaties, die ze gevormd had- den, hetzij ten bate van het algemeen, hetzij ten bate van eigen onderneming. Wie heeft in die tijden kunnen droomen, wie heeft het durven voorspellen, dat het met de vrouwen nog eens zoover zou komen, dat zij niet alleen haar huishoudens in den ste-ek zouden laten, maar dat zij zich organiseeren zouden, een heusche vereeniging zouden stichten en onderling haar belangen zouden gaan bespreken, precies of ze mannen waren. De vrouwen, die daartoe het initiatief ge- nomen hebben, moeten bijzonder moedig of bijzonder onverschillig zijn geweest. Zij wa ren haar tijd ver vooruit en zullen wel als vrije vrouwen betiteld zijn, met welken naam nog maar een twintigtal jaren geleden alles- behalve goeds aangeduid1 werd. Een verzachteflde omstandigheid was er natuurlijk en we veronderstellen, dat in den loop der jaren vele vrouwen haar toen nog „onverantwoordelijk" optreden daarmee bij den heer gemaal in een gunstiger daglicht geplaatst hebben. Imrners, zij waren niet zoo roekeloos mo dern voor zich zelf, zij organiseerden zich niet voor eigen positieverbetering of voor eigen genoegen, maar zij vormden een ver eeniging van huisvrouwen, welker uitsluitend doel het was elkaar te leeren, van elkaars ondervinding te profiteeren en door gezamen- lijfc optreden allerlei voordeeltjes te verkrij- gen. Wat zij deden was dus uitsluitend in het belang van man en kinderen en al zal me- nige heer des huizes in den beginne nog stom-verbaasd zijn echtgenoote naar een vrouwenvereeniging hebben zien trekken, het zal hem weldra duidelijk zijn geworden, dat hij zelf van die verandering van tijden en ze- den het meest geprofiteerd heeft. Wij weten niet precies wanneer de groote algemeene vereeniging destijds in het leven is geroepen, maar wel, dat in de laatste jaren vele plaatselijke afdeelingen een jubileum ge- yierd hebben. En nu is 23 October de dag, dat de Alk- maarsche afdeeling tien jaren bestaat en hoe wel wij van tien- en twaalf-en-een-half-jarige jubilea geen notitie nemen als het personen betreft, maken wij voor vereenigingen gaarne een uitzondering, voornamelijk wanneer die vereenigingen door het organiseeren van feestelijkheden zelf blijk geven, dat zij op hare gedenkdagen de bijzondere aandacht van stadgenooten willen vestigen. Toen dan ook de ijverige secretaresse der plaatselijke afdeeling, Mej. Van den Berg, oezer dagen op ons bureau kwam met de mededeeling, dat er in verband met het tien- jarig bestaan groote plannen in voorberei- ding waren, hebben we gaarne toegezegd op deze plaats een korte levensschets van de aanstaande jubilaresse te zullen geven. In 1918 werden door de dames Makkink en Hannivoort pogingen aangewend ook in Alkmaar een afdeeling van de Nederland sche Vereeniging van Huisvrouwen in het leven te roepen en werd er een propaganda- avond georganiseerd, waarop de bekende Marijke het doel der vereeniging uiteen- zette. Het succes was boven verwachting, want niet minder dan 27 dames bleken bereid tot de oprichting van een plaatselijke afdeeling mede te werken. Deze 27 dames wekten weer anderen op om toe te treden en weldra waren er 52, welk aantal in den loop der jaren zeer snel is ge- stegen. Nemen wij de cijfers van de laatste jaren, dan blijkt, dat de afdeeling in 1925 reeds 256 leden telde, in de beide volgende jaren resp. 275 en 431, op 1 Januari van dit jaar 534 en op 15 October j.l. reeds 635, terwijl voortdurend nog dames van elken leeftijd, rang en stand zich aanmelden om in deze organisatie te worden opgenomen. Zoo ging het in Alkmaar en zoo zal het wel op zeer vele plaatsen gegaan zijn, want de algemeene vereeniging, de grootste vrou wenvereeniging in ons land, telt nu reeds meer dan 26000 leden. Dat de Alkmaarsche afdeeling zoo ge- groeid is, bewijst niet alleen, dat de dames de vergaderingen gezellig hebben gevonden, maar ook, dat zij ten bate van haar huishou- delijk werk in vele opzichten van deze ver eeniging geprofiteerd hebben. Onder leiding van haar verschillende pre- sidenten, resp. de dames Van der Velde-lop, Bosch-van Werkum, Reijnvaart-Wrede en Eijma-Boeke, is deze afdeeling groot gewor den en wie haar geschiedenis nagaat, staat verbaasd over het veelzijdige werk, dat zij in die tien jaren verricht heeft. Lezingen, demonstraties, excursies en cur- sussen hebben elkaar opgevolgd, zoo vele en zoo veelsoortige, dat het ondoenlijk is, hier van alle melding te maken. Tal van firma's hebben hier hun produc- ten gedemonstreerd, velerlei vraagstukken waarin huisvrouwen belang behooren te stel- len, zijn door deskundigen behandeld, geen enkele uitvinding, geen enkel fabricaat dat de taak derhuisvrouw ken vergemakkelijken is onopgemerkt gebleven en gezamenlijk, in gezellige groepjes, hebben de dames allerlei industrieen en bedrijven in stad en omgeving bezocht, welker fabricaten of werking haar interesseerde. Met genoegen denken ook wij terug aan de bezoeken welke een tweetal groepen het vorige jaar aan de Alkmaarsche Courant ge- bracht hebben en aan de groote belangstel- ling waarmede de dames de totstandkoming van ons papieren fabricaat hebben gadege- slagen. Al kunnen wij niet alles noemen, wat hier in den loop der jaren door de ijverige be- stuursleden georganiseerd is, een uitzonde ring mag zeker gemaakt worden voor de pad- denstoelententoonstelling, welke destijds zoo vele bezoekers heeft getrokken en voor de groote tentoonstelling, welke bij gelegenheid van het vijfjarig bestaan in de Harmonie werd gehouden. Naast het groote Maandblad der Neder landsche Vereeniging, verschijnt de laatste jaren een apart Maandbericht, dat uitslui tend voor de Alkmaarsche afdeeling wordt uitgegeven, en dat natuurlijk krachtig mede- gewerkt heeft om de afdeeljng nog grooter bekendheid te geven en den band tusschen de leden te versterken. Als de secretaresse in het laatste nummer schrijft, dat zij wel drie boeken noodig zou hebben om alles te beschrijven, wat er in de afgeloopen tien jaar is gedaan en wat men getracht heeft te bereiken, dan is het vanzelf- sprekend, dat wij in een beknopt artikel als dit slechts het allervoornaamste naar voren kunnen brengen. De vereeniging heeft in den loop der ja ren allerlei practische gebruiksvoorwerpen aangeschaft, welke tegen geringe vergoeding aan de leden in bruikleen worden gegeven, er zijn instellingen in het. leven geroepen^ die met raad en daad bijstand verleenen, er cir- culeert een portefeuille, er zijn verscheidene ,,boekencirkels", een „legkaartencirkel" en er is een instituut tot voorlichting bij huishou- delijken arbeid. De Nederlandsche Vereeniging heeft o. a. een adviesbureau in het leven geroepen, dat objectieve voorlichting geeft over allerlei uit- vindingen ten bate van de huishouding en er is een z g. Jacoba-fonds gesticht, waaruit op de meest discrete wijze de verpleegkosten be- taald worden van huisvrouwen, die noodza- kelijk eens vacantie moeten nemen, maar geen geld hebben om de opname in een of ander rusthuis te kunnen bekostigen. Het is een good teeken, dat de secretaresse er niet toe over durft gaan alle voordeelen te noemen welke het lidmaatschap meebrengt uitsluitend hierom, dat zij vreest, dat er dan zooveel nieuwe leden bij zullen komen, dat de groote Harmoniezaal te klein zal blijken om er in te kunnen vergaderen en als het bestuur de zaak van dat standpunt bekijkt, gevoelen wij ons bezwaard op deze plaats nog meer- dere propaganda te maken omd'at wij de da mes niet gaarne in moeilijkheden willen brengen. In het bij uitstek voor vrouwen geschreven tijdschrift vinden wij allerlei practische raad- gevingen, leefregels die maar opgevolgd be- hoeven te worden om in verloop van jaren van alle leden oude dames te maken en naast deze wenken voor een lang leven worden nog allerlei geheimen over schoonheid en jeugd ontsluierd. Wie interesseert zich niet voor opvoeding, voor de behandeling van zieken, voor wenken ten opzichte van het personeel, voor allerlei goede recepten, voor handwerken enz. Een bibliotheekje van velerlei handwerk- boekjes is ter beschikking der leden, een des- kundige geeft goeden raad voor het vermaken en knippen van kleeding, er is een bureau voor woning- en kinderruil gedurende de vacanties, een bureau voor tijdelijke hulp, die per uur betaald wordt, een instating ter uit- reiking van medailles bij huishoudeiijke jubi lea, een in- en verkoopbureau en bovendien bevat ieder maandblad een uitvoerige lijst van winkeliers bij wie men op allerlei artike- len belangrijke korting kan krijgen bij het overleggen van le lidmaatschapskaart der Alkmaarsche Huisvrouwen Vereeniging. Met het oog op de afmetingen der Harmo niezaal zullen wij er op het oogenblik maar niet meer van verklappen. Slechts dient hier nog gemeld te worden, dat er natuurlijk plannen in voorberelding zijn om het tien-jarig bestaan op passende wijze te vieren. Donderdag en Vrijdag a.s. zal er in het Gulden v,iec 13.. worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Jacobafonds en voor het aanschaffen van een eigen inventaris. O.a. zal daar een fraai rusthuis voor poppenmoeders verloot worden, dat door Mej. Van den Berg is vervaardigd. Zaterdagavond a.s. volgt dan de groote feestavond in De Harmonie waar, met mede- werking van vele leden en kinderen van le den, een groote revue opgevoerd Wrdt, waar in Mevr. Ferwerdavan Beus op zeer ver- dienstelijke wijze de lotgevallen van de jubi- leerende afdeeling in woord en beeld. gebracht heeft. En op Zaterdag 10 November volgt dan nog een kinderfeest dat onder leiding zal staan van de bekende feest-arrangeuse Mevr. Dora Schramade. Uit het bovenstaande spreekt een levens- kracht en een levensvatbaarheid welke vele vereenigingen deze organisatie kunnen benij- den. De presidente, in wie men een waardige plaatsvervangster heeft gevonden van de zoo zeer gewaardeerde Mevr. Reynvaan, kan in het jubileumnummer van het Alkmaarsche Maandbericht niet qntkennen, dat er nog al- tijd mannen zijn, die graag eens met de ver eeniging spotten. Maar, zegt zij zeer terecht, zij eten wel graag de heerlijke kostjes waarvan de recep ten in het Maandbericht staan, zij genieten er toch ook maar van als de vrouw, door betere inzichten, in de huishouding vlugger klaar is, als ze door allerlei cursussen en wenken overal raad op weet, als zij cp paedagogisch-, huishoudeiijk- en allerlei ander gebied zich steeds meer ontwikkelt. Zoo is het inderdaad. Wie deze vrouwen nog durft verwijten, dat zij zoo modern ge worden zijn, dat zij zich georganiseerd heb ben, moet bedenken, dat zij juist daardoor haar taak beter dan vroeger kunnen verrich- ten. En al zal er op allerlei vergaderingen en excursies niet alttjd alleen en uitsluitend om het wel zijn van den heer gemaal gedacht wor den, al zullen de huisvrouwen dankbaar ge- bruik maken van le gelegenheid er eens uit te zijn en eens met eikaar in prettig contact te komen, toch gaat er van deze organisatie een invloed ten goede uit waarvan menig huisgezin reeds terdege geprofiteerd heeft. De zeer snelle groei dezer afdeeling en het zich steeds uitbreidend terrein barer werk- zaamheden moeten voorgoed een einde maken aan de zoo dikwijls gehoorde bewering, dat vrouwen op het gebied van organisatie wei- nig tot stand kunnen brengen. Menige vereeniging kan aan deze een voor- beeld nemen en het is volkomen begrijpelijk, dat de ijverige bestuursleden deze gelegen heid hebben aangegrepen om openlijk te de- monstreeren, dat deze afdeeling van de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen er in aide opzichten zijn mag. Mogen wij mannen onze huishoudens steeds volmaakter zien worden en voor het werk onzer vrouwen steeds grooteren eerbied krijgen. En moge het Maandblad nog zooveel goe de recepten bevatten, dat de Alkmaarsche mannen nog eens de ijverigste propagandis- ten voor deze zoo bij uitstek vrouwelijke vereeniging worden. Den Haag, 19 October 1928. Het onderwerp, dat heden de Tweede Ea rner moest bezig houden, had geen buitenge- wone belangstelling getrokken. Niet alleen waren de kamerleden in slechts foescheiden ge- tale opgekomen, oOk de tribunes waren be- trekkelijk slecht bezet, de particuliere tribune was zelfs bijna den ganschen middag ver- laten. Nu, wie niet direct bij de zaak betrok- ken is, kan ook niet zoo heel veel gevoelen voor het aan de orde gestelde wetsvoorste! strekkende om het recht, dat van steenkolen- mijnen hier te lande wordt geheven, weder in werking te doen treden doch in plaats van een kwartje, gelijk weleer een dubbeltje per ton te eischen. Bij de wet van 21 Juni 1925 is de heffing van het mijnrecht tijdelijk opgeschort ten einde het mijnbedrijf in de toen voorkomende moeilijkheden tegemoet te komen. Het gaat nu weer wat beter en daarom heeft de regee- ring voorgesteld met ingang van 1 Januari a.s. weer een mijnrecht te heffen. Terwijl echter voor 1925 het Rijk van het kwartje de helft behield, de provincie 10 pro- cent ontving en aan de betrokken Limburg- sche gemeenten de overige 40 procent werden uitgekeerd, wil de regeering van het thans te heffen dubbeltje niets voor het Rijk behouden, krijgt ook de provincie niets er van, doch gaat alles aan de betrokken gemeenten. Zij zullen dus evenveel ontvangen als in de dagen dat er een kwartje werd geheven. Daartegen- over evenwel mogen de mijnondernemingen van de te betalen heffing afhouden wat zij aan de gemeenten wegens zakelijke bedrijfs- belasting hebben moeten uitkeeren. Gedurende de schorsingsperiode d. i. in de jaren 192'6, 1927 en 1928 heeft het Rijk aan gemeenten en provincie als schadeloosstel- ling voor gederfde inkomsten toegelegd een bedrag gelijk aan de hun toegekende uitkee- ring over 1925. Om ze nu evenwel volledig schadeloos te stellen is voorgesteld hun het bedrag uit te keeren dat ?ij zouden hebben gekregen als in die jaren wel een mijnreclf! ware geheven geworden, na aftrek natuurlijk van wat zij reeds hebben ontvangen. Een nogal royale regeling, zou men zeg- gen, maar noodzakelijk omaat de gemeenten in de mijnstreken op zware lasten komen door het binnenstroomen van mijnwerkers uit alle deelen der wereld. Toch is het ontwerp met lang niet algemeene instemming ontvan gen. Het verst in zijn protest tegen het voorstel ging wel de heer Krijger (C.H.), die van geen mijnrecht wilde weten maar toch aan de gemeenten uitkeering uit de staatskas wil de toekennen en dan liefst niet te weinig Ook de heer Kortenhorst (R.K.) dacht er zoo over en trachtte zelfs de regeering te over- tuigen, dat een mijnrecht een juridisch on- ding was. De heer Van Gijn (Vrijheidsb.) vond het volkomen overbodig, dat de regee ring een cijns van de mijnondernemingen wil de heffen enkel ten einde Limburgsche ge meenten, die in moeilijkheden verkeeren extra te hetpen. Een ander bezwaar had de heer Hermans (R.K.), dat n.l. de provincie Limburg geen vergoeding zal krijgen. Dat leek hem buitert- gewoon onbillijk. Ook Icon hij, gelijk te voren reeds de heer Vliegen (S.D.A.P.), zich niet vereenigen met het denkbeeld, dat de mijn ondernemingen de door haar aan de gemeen ten betaalde bedrijfsbelasting zouden mogen aftrekken van het door haar afgedragen mijnrecht. De gemeenten zouden daardoor in groote moeielijkheden kunnen geraken. Minister De Ge_er heeft in een kort betoog nadruk gelegd op de goede zijden van het voorstel, maar daarmee geen bekeerlingen gemaakt. Dat bleek, toen men overging tot ae behandeling der artikelen. Bij art. 1 kwam de heer Hermans met een paar amendementen opzetten, waarbij aan de door hem ontwikkelde bezwaren zou worden tegemoet gekomen. De voorzitter meende ze, toen niemand er tegen opkwam, voor aangenomen te kunnen beschouwen. De heer Van Gijn verzette zich daar evenwel tegen en toen achtte de voor zitter het beter de verdere behandeling van de zaak tot Dinsdag aan te houden. BESPREKINGEN TE PARIJS OVER DE HERSTELBETALINGEN. Churchill's onverwacltts bezoek aan Parijs; besprekingen met Poin- care en Parker Gilbert; de datum van onderhandelmgen vastgesteld? De Engelsche kanselier van de Schatkisl, Winston Churchill, heeft gistereh een kort en onverwachts bezoek gebracht aan Parijs en daar een onderhoud gehad met den mi nister-presidenf Poincare over de samenstel- ling van financieele deskundigen, tot welker instelling te Geneve besloten werd. Mede was bij dit onderhoud aanwezig de agent-gene- raal voor de Duitsche herstelbetalingen Parker Gilbert, die ook in Londen is ge weest. Hoewel de besprekingen toen geheim gehouden werden, is thans bekend geworden, dat Parker Gilbert bij zijn bezoek aan Lon den, behalve Churchill, ook den minister van buitcnlandschc zaken en de directeuren van de Bunk van Engeland heeft geraadpleegd In Whitehall wordt nu verwacht, dat het be zoek aan Parijs de vorming van een com- missie van deskuridigen zal bespoedigen. De „Evening Standard" zegt, dat Groot- Brittannie er geen belang bij heeft, de' voor- waarden voor Duitschland te gemakkelijk te maken, zoolang Amerika aan de Entente- landen geen concessies heeft gedaan, daar het anders te voorzien is, dat Engeland den zwaarsten last Zal te dragen krijgen. Het onderhoud tusschen Poincare, Chur chill en Parker Gilbert kan niet anders dafl de meening bevestigen, dat de onderhande- lingen inzake de liquidatie der oorlogsschul- den binnenkort in een actief stadium schijnen te zullen komen. Men mag veronderstellen, dat Churchill en Poincare de gelegenheid niet hebben laten voorbijgaan jm van ge- dachten te wisselen over de regeling der scha- devergoedingsvraagstukken. Aangenomen mag worden, dat het Engelsche en het Fran- sche standpunt nog dezelfde zijn als uiteen- gezet onderscheidenlijk in de nota van Bal four en in de rede van Poincare te Cham- bery. Poincare verklaarde daaritl, dat hij niet zou weigeren voorstellen te onderzoeken tot mobilisatie der Duitsche schuld, mits de re geling Frankrijk veroorlooft zich tegenove zijn schuldeischers van zijn verplichtingen te kwijten en het bedrag voor het herstel der oorlogsschade terug te krijgen. Het Fran- sche en het Engelsche standpunt zijn dus geenszins buitensporig en onvereenigbaar. Churchill scheen voldaan over het onder houd. Duitschland is officieel mededeeling ge daan van de besprekingentusschen Chur chill, Parker Gilbert en Poincare. Ook in Duitschland meent men daaruit te mogen concludeeren dat er voortgang in de zaak is Hoewel reeds de datum van het bijeen komen der commissie van deskundigen offi cious bepaald was, verklaarden Churchill en de beide anderen, dat het onderhoud eind December zal plaats hebben. Tot Zoolang zullen we dus moefeh af wachten. Zouden dan de besprekingen tot een of ander resultaat leiden? I CHINA. CHINA EN JAPAN. Onderhandelingen over betert betrekkingen aanstaande De correspondent te Peking van de Tele graph meldt een belangrijken stap in de richting van opening van formeele onder handelingen tusschen China en Japan, n.l-. dat de Japansche gezant te Peking naar To- kio is ontboden om met den minister van buitenlandsche zaken aldaar de betrekkingen tot China uitvoerig te bespreken. De betee- kenis hiervan ligt o.a., volgens bericht uit Tokio, in het feit, dat deze gezant de voor- naamste Japansche bepleiter eener veranda-, ring der Japansche politick in de richting van grootere welwillendheid tegenover Chi na is. Verder zou de Japansche regeering reeds bezig zijn, de wenschelijkheid van zulk een verandering te overwegen. Als red en voor deze verandering geeft de Daily Tele graph in de eerste plaats den uitslag der al gemeene verkiezingen in Japan op, die de li berate oppositie en daardoor de campagne tegen de zoogenaamde positieve" politiek ten opzichte van China zeer versterkt heb ben. Deze campagne is populair. omdat het overigens vrij onmachtige Chineesche volk hierin althans sterk is, dat het door de boy- cot de Japansche goederen kan uitsluiten en Japan daar op het oogenblik zeer onder lijdt. In de tweede plaats echter eischt dfi toestand in Mantsjoerije een nieuwe orientee ring der Japansche politiek. Japan's oppose tie in Mantsjoerije zoo schrijft de Tele graph is: alles vobr Japan, Met den vaj van de Mantsjoe-dynastie heeft Japan ef een zoo volledige controle over gekregen, dat velen meenden, dat het te eeniger tijd, evenals Korea, bij het Japansche rijk zou ur-« gelijfd worden. Door de burgeroorlogen In China hebben zich echter millioenen Chinee^ zen in Mantsjoerije gevestigd en het ChL neesche volk, voorheen gering in aantal; overtreft er nu de Japanners. Het zou tegen de Jfapansche belangen zijn een volk van 30 millioen blijvend tegen zich in het harnas te jagen. Evenmin kan het Japansche belang in de rest van China er wel bij varen, wanneer Japan door zijn houding in Mantsjoerije over al in China als de vijand van de ontwaakten nationalen geest beschouwd wordt. De zoo genaamde „positieve" politiek baseerde ef zich op, dat ten zuiden van den Chineeschen Muur nooit eenheid tot stand zou kunnen komen. Volgens de Daily Telegraph zou de 'Ja pansche regeering een onverdragelijk risicc op zich nemen, wanneer zij haar politiek op die gedachte gevestigd hield. De Daily Te legraph meent ten slotte, dat enkel nog voor«- namelijk de onverstandige en provoceerende opzegging van het handelsverdrag door de Nationalistische regeering van Nanking het wenschelijke vergelijk tusschen de beide lan- den in den weg staat FRANKRIJK. DE INSTORTING TE VINCENNES. Tot dusver negen lifken. Tot gistermorgen zijn er uit de puinhoopen van het ingestorte huis te Vincennes nog vier lijken opgedolven; in het geheel thans negen. Onder de dooden bevindt zich een arbei- der, waarmede de reddingsbrigade Donder- dagavond nog kon spreken en wien men ter versterking nog rum kon toedienetj. Gedu rende het opruimingswerk hadden er nog in- stortingen plaats. De reddingsbrigade hoorde gisternacht nog stemmen van twee menschen, die men echter nog niet heeft kunnen redden. Men neemt aan, dat er nog twaalf arbeiders on der de puinhoopen begraven liggen. Volgens den opzichter van het bouwwerk waren er op het oogenblik van de katastrofe negen en twintig menschen binnen aan het werk. De eigenaar van het ingestorte pand heeft in een oogenblik, dat men niet op hem lette, zelfmoora gepleegd. De gemeenteraad van Vincennes heeft kre- dieten tot ondersteuning van de gezinnen der slachtoffers beschikbaar gesteld, terwijl ook hun begrafenis door de stad zal worden be- kostigd. Het blijkt, dat de bouwheer en de bouwer ter vermindering van de kosten, de teekenin- gen voor het nieuwe pand, door een teeke* naar, inplaats van door een architect, hebben laten vervaardigen. Volgens het Petit Journal had het gebouw niettegenstaande zijn zes verdiepingen, slechts een fundament van 80 c.M. Reeds twee weken geleden heeft men een scheur waargenomen en zelfs een geringe verschui- ving in den linker vleugel opgemerkL Toen een metselaar hiervan mededeeling aan den opzichter deed, kreeg hij ten antwoord, dat hij het gat maar met cement moest dichten. Het bericht van de catestrophe te Vincen nes, dat zich Donderdagavond als een loo- pend vuur door Parijs verspreidde, heeft overal groote opschudding veroorzaakt. Het opruimingswerk van de puinhoopen werd. on. middellijk door de brandweer, militaireh ep politie aangevangen. Spoedig waren vijf doo den en vier gewonden geborgen. De gewom den hadden meest zware beenbreuken eit schedelverwondingen, zoodat verwacht tnoef worden, dat vele gewonden niet in het leven zullen blijven. Van de dooden konden drie geindentificeerd worden Daar de instortin^ ALKMAARSCHE COURANT. t

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1