DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ha. 350 Honderd dertigste Jaargang 1928 UKmneinentSprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.fr. per post f2.50. Bewljsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naur plaatsrolmte. Brie Yen franco N.Y. Boek- en Qandelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3, Redactie No. 33. MAAiDAt* 23 OCTOBER Dayeiijksch overzicht. iuitenEand Binneniand Dif nummer beslaaf ttif 2 bladen. Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN AMERIKA. De strijd ontbrand. Ameri- kaansche methodes. Is Hoover Amerikaati of Engelschman? Evenals twee legers eerst „voeling" met elkaar krijgen, daarna eenige kleine gevech- ten, oftewel schermutselingen leveren en.ten slotte zich met vollen kracht op elkaar wer- pen, zoo gaat bet in Amerika ook met de verkiezingscampagne voor het president- echap tusschen de democrat-en en de repu- ibiikeinen. Beide partijen hebben hun „gene- raal", die zich candidaat voor bet president- schap noemt. Voor de republikeinen is dat Hoover, voor de democraten Smith. De eerste verkenningen zijn gedaan en thans zijn de rechtstreeksche aanvallen aan de beurt. En de democraten denkende, dat de eerste klap een daalder waard is heb ben den aanval gewaagd op Hoover en de zijhen! En een ernstige aanval ook! Zij toch deelen mede, dat Hoover geen Amerikaan is, maar een EngelschmanHij zou in Transvaal de Britsche nationaliteit hebben aangenomen door deel te nemen aan een verkiezing al- daar en zijn stem uit te brengen, waardoor hij zich zelf dus zou hebben gedisqualificeerd voor het Amerikaansche presidentschap Natuuriijk heeft-Hoover deze aantijging onmiddellijk doen tegenspreken. Uit een telegram uit Washington aan de '„Times" blijkt irdusschen dat de democraten nog ander maieriaal bezitten om Hoover in ongelegenheid te brengen. De democraten hebben n.l. fotografische copieen van Brit sche kiezerslijsten in hun bezit, waarop de jiaam van Hoover voorkomt. Gouverneur Smith, de candidaat der democraten, zou het voomemen hebben .gehad dit in de finish te- gen Hoover uit te spelen, doch de republi keinen kregen hiervan de lucht, weshalve dr. iWork, de voorzitter van het republikeinsche verkiezingscomite, bij- voorbaat heeft doen Ibekend maken hoe de vork in den steel zit. Hij verklaart n.l. dat Hoover destijds in Enge- Jand de huurder van een huis is geweest en belasting heeft betaald, en derhalve, indien hij Britsch onderdaan ware -geweest, stemrecht zou hebben gehad. Zijn „levenslange en bijna fanatische toewijding aan zijn land" echter had het ondenkbaar gemaakt dat hij zich voor naturalisatie zou hebben aangemeld en inderdaad had Hoover nooit aan verkiezin- gen deelgenomen, noch -gepoogd dit te doen. Aldus z-egt dr. Work. De zaak schijnt echter daarmede nog niet in het reine, want de republikeinen zelf zijn }iet, die het verhaal in omloop hebben ge- bracht, dat Hoover vroeger Britsch onder daan geweest is! Zoo o.a. senator Mores, die het eerst over hem sprak als ,,'Erbert 'Oover", terwijl de bekende republikeinsche senator Curtis eens op bitteren toon vroeg, toen het over Hoover ging, waar men hem zoeken moest te Londen of in Washington?!! Hoe het zij, Hoover heeft een harden aan val te doorstaan en wellicht zal hem deze aanval stemmen kosten. Echter, we zijn er nog -niet. Straks is bet de beurt aan de republikeinen, om Smith in 't zonnetje te zetien. Zoo zal het wel doorgaan, op zijn Ameri- kaansch, totdat de groote strijd gekomen is en een van beiden tot overwinnaar uitgeroe- pen wordt. Wie het winnen zal? CHINA. DE HANDELSVERDRAGEN. Itali'e opent onderhandelingen. - Uit Rome wordt aan de „Times" gemeld, flat de Italiaansche gezant te Peking naar Nanking is vertrokken tot het openen van onderhandelingen met de nationalistische regeering over het sluiten van een nieuw handelsverdrag ter vervanging van het in 1866 gesloten verdrag, dat cfe Chineesche regeering in Juli opzegde. Ofschoon de Ita liaansche regeering niet het recht der Chi neesche regeering erkende om het verdrag nietig te verklaren, zoo verklaarde zij zich toch bereid een nieuw verdrag te sluiten, ge- baseerd op de erkenning der gelijkheid, we- derzijdsche eerbiediging van ae souvereini- teit en wederkeerige toekenning van de clau- sule der meestbegunstigde natie. DUITSCHLAND. DE WELFENSCHAT. De Braunschweigische Landeszeitung ver- fteemt, dat de vroegere hertog van Brunswijk het via de pers door de Pruisische regeering gedane voorstel om de twaalf kostbaarste stukken uit de Welfenschat voor viel miljoen mark af te staan, heeft afgewezen, omdat de hertog tegen de versplintering van de verza- meling, welke eenig in haar soort is, gekant is en hij aanbiedingen gekregen heeft, welke voor den heelen schat sommen noemen, vele malen hooger dan den prijs, welke de Prui sische regeering wenscht te betalen. EEN HOTELDIEF VOOR HET GE RECHT. Zaterdag is voor de arrondissementsrecht- pank te Berlijn het proces tegen den beruch- ten internationalen hoteldief Paul Kassner en zijn medeplichtige, den vroegeren vlieger Stilgebauer, begonneq. Henj werdeq zes ifl- braken in hotels in verschillende Duitsche steden en te Scheveningen ten laste gelegd Het eerst kwam de inbraak in het Palace- hotel en in het Oranjehotel te Scheveningen ter sprake. Kassner ontkende deze inbraken te hebben gepleegd. De portjer van het Palace hotel, als ge tuige gehoord, verklaarde, dat verleden jaar in den nacht van 11 op 12 Augustus in ver schillende hotelkamers was ingebroken, waarbij1 geld alsmede een chequebook van een Amerikaan werden gestolen. Op een der foto's, die de politie den portier had voorge- leg-d, herkende deze een man, die kort voor de inbraak in de halhvan het hotel was versche- nen en hem in het Duitsch om inlichtingen had gevraagd. Deze foto was van Kassner. Thans echter, nu de portier met den verdach- te werd geconfronteerd, kon hij. niet met zekerheid verklaren, dat deze identiek was met den man, die hij- in de hall van het hotel te woord had gestaan. De president herinnerde er aan, dat men bij Stilgebauer een der in het hotel gestolen Amerikaansche cheques in beslag had geno- men. Niettemin bleef Kassner alle sch-uld hkraan ontkennen. EEN WILDE STAKING TE HAMBURG Optreden der copimunisten. Te Hamburg doen de communisten alle mogelijke moeite om een wilde staking door te drijven met hc-t argument, dat er een betere regeling moet komen voor de aanneming van arbeidskrachten, een kwestie waarvoor de vak- vereenigingen sinds geruimen tijd, naar de „Vorwarts" herinnert, en met succes ijveren. De vakvereenigingen moeten dan ook niets hebben van de stakingsagitatie, die echter ondef de .gewelddadige actie van de commu nisten niet zonder resultaten schijnt te blijven en zich dreigt uit te breiden. Hoe de heeren agitators te werk gaan blijkt o.a.- uit een telegram van het W. B. te Hamburg van Zaterdagmorgen, waarin wordt meegedeeld, dat tengevolge van bot- eingen Vrijdagmiddag tusschen deelnemers aan een communjstische bijeenkomst en werk willige havenarbeiders, waarbij de laatsten herhaaldelijk aangevallen en mishandeld en tot zelfs in de trams vervolgd werdtn, de po litie op twee plaatsen kraehtdadig moest in- gfijpen teneinde de menigte te verstrooien en het tramverkrer weer mogelijk te maken. Maatregelen zijn genomen, naar het W. B. verzekort, om nieuwe relletjes te voorkomen HET PROCES-HUSSMANN. Een sensationeele getuigenis. De verhooren in het proces tegen Karl Hussmann, den gymnasiast, -die zijn vriend Daube zou hebben vermoord, worden voort- gezet, zonder tot dusver veel licht in de duis- ternis te verspreiden. Vrijdag heeft een tele foniste een verklaring afgelegd, welke groo te sensatie wekte in de rechtszaal. Zij had dienst te Gladbeck in den nacht van den moord. Tweemaal waren er dien nacht ver- bindingen aangevraagd. Des nachts om een uur had een herbergierster de politie opge- beld daar drie zwaar beschonken mannen voor haar huis lawaai stonden te maken, de vensters inwierpen en met lange messen in de hand stonden te dreigen. (Wellicht dus, dat onder hen de dader gezocht moet wor den). De tweede verbinding werd des morgens om zes uur gevraagd door dr. Lutter. Dez wilde den pleegvader hebben van Karl Huss mann, rector Kleibohmer. Toen geen ant- woord kwam, moest de telefoniste dr. Bitter- ling opbellen, wien dr. Lutter vertelde, dat Daube was vermoord en dat Karl Hussmann met hem op het bierfeest was geweest. In- mjddels had de telefoniste toch het huis van rector Kleibohmer nog gekregen; na gerui men tijd was eindelijk Karl Hussmann aan de telefoon gekomen. Deze verklaring staat volkomen in tegen spraak met die van dr. Lutter; volgens dezen toch zou Karl zeer spoedig aan het toeste zijn gekomen. Een keer in het proces te wachten? Een Wolffbericht uit Essen meldt, dat in het proces Hussmann mogelijk een keer te wachten is. Rector Daube, de vader van het slachtoffer, heeft een brief gekregen, van welks inhoud hij aan de justite mededeeling heeft gedaan. Deze schijnt aan den brief zooveel gewicht te hechten, dat de heer Dau be dadelijk uitgenoodigd werd bij de justitie te komen. De brief is anoniem en blijkbaar met een zeer verdraaide hand geschreven. Hij hielc in dat Hussmann onschuldig is en dat de eigenlijke dader van den moord op den jon- gen Daube zich in het buitenland bevindt. De brief ziet er van buiten heel gewoon uit en schijnt weinig uitsluitsel over den afzender te geven. In den tuin van de woning der pleeg ouders van Hussmann te Gladbeck, waar een mes gevonden werd, is een onderzoek inge steld. Ook werd in het huis nagegaan of men in de slaapkamer en in de "werkkamer van Hussmann de telefoon kon hooren schel len. Dat bleek niet het geval te zijn, wel ech ter op de trhp. Zaterdagmiddag is het proces voortgezet. Rector Kleinbohmer, de pleegvader van Hussmann, verklaarde dat Hussmann bij d begrafenis van het slachtoffer tegenwoordig had willen zijn maar dat hij, de pleegvader. hem dit hbd verboden, daar de plaatselijke geestelijke er bij hem op had aangedrongen dit met bet oog op de opgewonden stemming der bevolking te beletten. Nog werd als getuige gehoord een dok- ,ter, die er bij tegenwoordig was geweest dat op den bieravond, door den verdachte en het slachtofer bijgewoond, „Studienrat' Ro gowski met een degen gewond was. Na dat voorval had Hussmann tusschen den jongen Daube en den gewonde gezeten. (Dit zou verklaren, dat de verdachte bloedvlekken op zijn kleeren had.) De voorzitter stelde daar- op voor, van -den destijds gewonden Ro- gowski een bloedproef te nemen. Het resul- taat van dit onderzoek zal Donsdag worden bekend gemaakt. Get. verklaarde voorts dat Hussmann en Daube zeer vriendschappelijk met elkaar omgingen dien avond. Van ontstemming of angst van Daube tegenover Hussmann was niets te merken geweest. Een deskund-ige had het mes onderzocht. Er waren geen bloedsporen op te vinden en ht was zoo verroest en -vuil, dat het onmoge- lijk in slechts 3 dagen (d. w. z. van den dag van het vergeefsche zoeken tot het vinden van het mes) in zulk een toestand had kun nen geraken. De deskundige achtte het zeer wel mogelijk, dq,t het, in overeenstemming met de verklaringen van den verdachte in veertien dagen ajdus verroest was. Het proces werd daarna tot heden ver- daagd GEVAARLIJKE AANHOUDING. Recherctuur doodgeschoten. Zaterdagmorgen was het de politie gelukt, de wegens roof en meermalen gepleegd en het doodschieten van een politebeambte door de recherche van Gladbeck en Essen gezoch- te gebroeders Hermann en Heinrich Heidger en Karl. Lindemann op te sporen en Linde- mann aan te houden, terwijl de gebroeders Heidger ontkwamen. Bij de vervolging wer den schoten gewisseld waarbij een recher cheur en een gendarme zwaar gewond wer den. Een der misdadigers moet eveneens g?- troffen zijn. De gewonde rechercheur is in- middels overleden. De gebroeders Heidger namen de vlucht in onbekende richting met een kleine auto, waarvan zij de inzitenden onder bedreiging met een1 pistool dwongen uit te stappen. HET TWEEKLASSESTELSEL. En de invaliden. In verband met de invoering van het twee- klassestelsel op de Duitsche spoorwegen (alleen tweede en derde klasse) heeft de spoorwegdirectie besloten ook wijziging te brengen in de tot dusver toegepaste tegemoet- koming aan de Duitsche oorlogsverminkten Dezen n.l. mochten bijv. met een kaartje vierde klasse plaats nemen in de derde klasse, waarin voor hen bovendien een bepaalde af deeling werd gereserveerd. Sinds de invoering op 7 October van het nieuwe stelsel is dit voorrecht voor de invali den veranderd; een verandering, welke nog al wat rumoer in Casa heeft veroorzaakt. Thans mogen zij1 met hun kaartje derde klasse ook slechts plaats nemen in een derde- klasse-coupe. De spoorwegdirectie heeft zich weliswaar bereid verklaard om ernstig verminkten in noodgevallen een zitplaats in de tweede klasse aan te wijzen, maar een recht op een plaats in een hoogeren, dus nu in een met kussens voorzienen coupe, kan zij niet meer laten gel- den. Deze verandering heeft nog al kwaad bloec gezet. De „Koln. Z." noemt den maatregei dan ook onnoodig en weinig sociaal ge- voeld. De Keulenaar pleit er dan ook voor om den oorlogsinvaliden de vroegere tegemoet koming opnieuw te betoonen door of de prij- zen voor hen te verlagen. Of hun toe te staan met een kaartje derde, tweede te gaan zitten Deze kwestie, meent het blad, moet de directie niet alleen bekijken uit een financieel oog- punt, maar zij moet wel degelijk rekening houden met hetgeen men dien oorlogsslacht- offers verplicht is. De regeering heeft zich met de aangelegen held bemoeid; de rijksverkeersminister heef. bij de spoorwegdirectie aangedrongen op het verleenen althans van prijsvermindering aan oorlogs-invaliden. ROOFMOORD IN MAAGDENBURG. In den nacht van Zondag is de als welge steld bekend staande 66-jarige weduwe Ber tha Luchmann in haar woning vermoord en beroofd. Als dader komt volgens de gehou- den onderzoekingen een persoon in aanmer- kig, die met de verhoudingen en de vermo- gendheid der weduwe nauwkeurig op de iioogte was. FRANKRIJK, DE INSTORTING TE VINCENNES. Nicelli bevrijd Een V. D.-bericht uit Parijs meldt, dat men er in geslaagd was het bovenlichaam en de armen, waarvan er een gebroken is, van den 18-jarigen Italiaanschen arbeider Nicelli te bevrijden. De werkzaamheden van de brandweer en van zijn vrienden konden echter slechts lang- zaam vorderen, daar ieder oogenblik een nieuwe instorting dreigde. In de eerste na middaguren werd zijn lichaam tot de dijen vrijgemaakt. De toestand van den bedolvene was echter zorgwekkend. Zijn vader en zijn broeder, die voortdurend bij hem zijn, pogen hem te troosten en te kalmeeren. Zijn gelaat dat teekenen van pijn vertoont is, om zijn oogen voor het stof te beschermen, met een doek bedekt. De aartwezige geneesheer heeft kamferinspuitingen toegediend. Zijn oordeel was, dat wanneer niet binnen eenige uren bevrijding vojgde, de ongelukkige den avond niet zou overleven. In de vroege avonduren werden eindelijk de laatste deelen opgeruimd. De toestand van Nicelli, die aan overgroote zwakte lijdt, was echter uiterst zorgwekkend en in den loop van den avond is hij overleden. Veertien dooden. Wapenen en minutie gevonden? De ramp te Vincennes heeft tot nu toe met let overlijden van den uit de puinhoopen ge- lorgen arbeider Nicelli veertien dooden ge- eischt. Vrijdagavond werden de militairen, die aan het bergingswerk deelnamen, door vakarbei- ders vervangen. De opruimingswerkzaam- heden gaan thans zeer snel. Het grootste gedeelte van de woning van den bouwer, welke in de benedenverdieping gelegen is, is vrijgemaakt. Hier deed men echter een zeer bijzondere vondst. Behalve meubelen, kleeren, keuken- gerei, enz. ontdekte men drie Mausergeweren, een -karabijn, een groote hoeveelheid revolver- munitie en een machinegeweerband1. Met het vorderen van de opruimingswerk- zaamheden en na onderzoek van het bouw- materiaal is de indruk versterkt dat de Icwali- teit van het cement veel te wenschen overlaat Het T-ij-zer, dat voor de belangrijkste deelen van het gebouw was gebruikt, was veel te zwak. EEN GEHEEL DORP AFGEBRAND. In St. Pierre de Mesage bij Grenoblel raak- ten door een onvorozichtigheid van twee au- tomobilisten 15 huizen in brand. De automo- bilisten hadden hun benzine aangevuld bij't licht eener bradndende kaars, waardoor een hevige ontploffing ontstond. Van de beide brandende wagens sloegen de vlammen over op een huis, vanwaar't vuur zich verbreide over het geheele complex. Ten gevolge van watergebrek moest men zich er toe beperken de beide nog niet door het vuur aangetaste huizen voor den ondergang te bewaren. ENGELAND. DE GRIEP TE LONDEN. De regelmatig terugkeerende griep-epide- mie, die pas in Januari verwacht werd vol gens de gewone periode van 40 weken. heerscht nu reeds te Londen. Zij vertoont ook een ongewoon ernstig karakter. Een specialist, wiens spreekkamer vol patienten zat, vertelde dit aan een man van de Evening Standard. Een eigenaardigheid van de ziekte is ditmaal, dat zij zich buitengewoon snel ontwikkelt, dat de patient bloot staat aan een plotselingen herhaling wanneer hij denkt dat hij de griepaanval te boven is en dat zij dikwijls een „influenza-hart" tot gevolg heeft, den bekenden vergiftigingstoestand, waardoor de patienten zich na de ziekte slap en vermoeid blijven gevcelen. E>e eerste verschijnselen zijn vrijwel ge woon: keelpijn, pijn in de ledematen, koorts achtige warmte afgewisseld met koude rillin gen, en een gevoel van geslagenheid. De oude regelen, zeide de specialist, zijn het best. Ga dadelijk naar bed en kom er niet uit voor de dokter het toestaat. Wie te vroeg opstaat, vermeerdert de kans op een influenza-hart. De dokter weet den vroegen terugkeer van de griep in dit jaar aan den drogen zomer AUTO-ONGELUK. Bekend trainer gedood Tijdens een auto-ongeluk nabij Woor- ford in het Graafschap Essex werd de be- kende trainer Fred. Archer gedood. Door een onbekende oorzaak maakte zijn automo- biel, waarin hij alleen zat, plotseling een draai, waardoor hij in voile vaart tegen een autobus opliep, welke daardoor gedeeltelijk vernield werd, terwijl verscheidene passa giers werden gewond. HONGARIJE. ANTI-SEMIETISME IN BOEDAPEST. Naar Wolff uit Boedapest meldt, heerschf daar ter stede al een dag of wat opwinding onder de studenten, welke opwinding Zater dag tot zeer betreurenswaardige excessen heeft gevoerd. Niet alleen zijn verscheiden Joodsche studenten uit de collegezalen ge ranseld, maar ook op straat deinsde de klaar- blijkelijk door de rechtsradicalen opgezweepte menigte niet terug voor de gewelddadij den ingeschreven. Deze aanschrijvirig was 4f- gekomer toen het door den numerus clausus bepaalde aantal reeds vol was. Een ander bericht over deze anti-Joodsche studentenrelletje spreekt van drie schoten, die zouden zijn gelost, en van acht arrestaties. De politie heeft de betoogers uiteengejaagd POLEN. EEN VREEMD KINDERDRAMA. In Zarzecze bij Wilna werden in een boe* renwoning 4 opgehangen kinderlijkjes van. 4 tot 14 jaar gevonden. Men neemt aan, dat tijdens de afwezigheid van de ouders de 14- jarige zoon eerst zijn 3 broertjes en zusjes opgehangen heeft en daarna uit berouw df hand aan zichzelf heeft geslagen. OOSTENRIJK. BESPREKING VAN OOSTENRIJKSCHB PARTIJLEIDERS. Gister is de op voorstel van den bondskan- selier door den president van den nationalen raad bijeengeroepen bespreking van partij- leiders gehouden. Deze bespreking zal moe ten leiden tot een regeling voor den arbeid van den nationalen raad, opdat de in het openbaar geoefende critiek voortaan geen voedsel meer zal kunnen vinden. De oorzaak van den slechten gang van den parlementai- ren arbeid kan liggen in de arbeidsmethoden, maar ook in de uiteenloopende opvattingen van de politieke partijen over den omvang en beteekenis van de democratic, of de ernstige politieke tegenstellingen en verschillen in wereldbeschouwing. Men heeft ook gesproken over het tijdstip en de wijze van viering door het parlement van het 10-jarig bestaan van de republiek. De bespreking wordt 23 October voortgezet RUSLAND. ONTROUWE AMBTENAREN. V Bij een ingesteld onderzoek is gebleken dat in het district Grachofsk de leiding van partij en sowjet in verkeerde handen was geraakt. Van de landbouwmachines was 60 pet. in1 handen der koelaki gekomen. Credieten wer den in hoofdzaak aan welgestelden gegeven. In de cooneratiebesturen zaten gewezen „witr gardisten". Een wijk-voorzitter, een lid van het gewestelijke uitvoerende comite, had zich de gelden en bezittingen van dit comite toega-. eigend, aan eert koelak een meierij gegeven, dandestiene brandewijnstokers van graan voorzien, de pachten der koelaki verlaagd, Een ander had gewezen wit-gardisfen op vooraanstaande posten in de cooperatie ge- bracht, zich laten omkoopen en geholpen om de pacht van de welgestelde boeren omlaag te brengen. Alle verantwoordelijke personer zijn uit hun ambt gezet. ■"f' AMERIKAc TWEE KINDEREN OMGEKOMEN. Het Surrey Hotel te New York is een b"e» hoorlijke wolkenkrabber. Als men er af vail heeft men weinig kans het er goed af te bren gen. Een moeder, die met twee jonge kinderen op het platte dak van het hooge gebouw stond, zag haar beide jonge kinderen van het muurtje om het plat vallen op het dai van het gebouw ernaast dertien verdiepin- gen lager. De moeder, die op deze wijze haar kinderen verloor, was een dochter. van den zeer rijken heer Guggenheim, die indertijd bij de schipbreuk van de Titanic was vefdronken heden. In het universiteitsgebouw had rector een r. k. geestelijke een Joodsche student in bescherming genomen. Des mid- dags hidden de z.g. „kameraadschappelijke" studentenvereenigingen een optocht in de voornaamste straten van de stad, waarbij hoezee werd geroepen voor den numerus clau sus (de regeling waarbij het aantal Joodsche studenten is beperkt). De winkelrujten bij het liberale blad Az Est werden ingegooid terwij' bij den boekhandel van het sociaal-democra- tische blad „De Volksstem" eveneens de ruiten werden ingeslagen. Ook werden voorbijgangers met een Joodsch uiterlijk mishandeld. In verband met de godsdienstoefening op Vrijdagavond werd de groote synagoge door geheime politie en bereden agenten bewaakt Deze nieuwe studentenrelletjes zijn er aan toe te schrijven, dat de minister van eeredienst en onderwijs onlangs aan de faculteiten een aan- schrijving had gericht, om te voldoen aan de verzoeken van verscheiden Joodsche jonge lieden, die hun eindexamen met uitstekend ge volg hadden gedaan, om als student te wor- VEREENIGING VOOR VOLKENBOND i EN VREDE. Zaterdag werd te Utrecht de algemeene vergadering gehouden van de Vereeniging voor Volkenobnd en Vrede, die o. a. door den Utrechtschen burgemeester dr. J. P. Focke- ma Andreae, prof. Cramer, president van den Wereldbond van Kerken en dr. F. M. Wibaut, oud-wethouder van Amsterdam, werd bijge woond. De voorzitter, mr. J. Litnburg, uit Dec Haag, hield een openingsrede, aan het slot waarvan uij concludeerde, dat de ontwikke- ling der vredesgedachte en de internatinali- seering der wereld niet anders kunnen en niet anders zullen worden bereikt dan door den Volkenbond. In de plaats van den aftredenden voorzit ter is benoemd prof. mr. A. Aneraa, hoog- leeraar aan de Vrije Universiteit te Amster- dam. Dr. Wibaut bracht daarna rapport uit na- mens de delegatie die de vereeniging voot Volkenbond en Vrede op de economische conference te Praag heeft vertegedwoor- digd. In bespreking werd bierop gebracht een door het Hoofabestuur aan de orde gesteld vraagstuk, betrekking hebbend op de meest wenscheltjke wijze waarop de samenstelling en aanwijzing dient te geschieden van de delegatie die ter jaarlijksche Assemblee van den Volkenbond ons land vertegenwoordigt. Zonder hoofdelijke stemming werd een voorstel van de afd. Den Haag aangenomen, luidend De algemeene vergadering verzoekt het Hoofdbestuur zifch namens de vereeniging. ter gelegenheid van de Kamerverkiezingen iti 1929, tot alle kiezers te wenden met een op wekking tot een ieder, om er in eigen kriijg voor te ijveren, dat de Volkenbondsgedachh op de partijprogrammas' 'n voomame plaats zal innemen, en om bij het uitbrengen van zijn stem zich mede te laten leiden door de overweging, dat het gewenschi is, dai in de COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1