'DRAISHAvan VALKEnBUR- 1« A ••iLF.VFRTPA, vereeniging Westfrisia f 50; Gymnasfiek- vereeniging „Sparta" 50; Schager Handel- drijvende- en Industrieele Middenstandsver- eeniging 10; Vereeniging tot bevordering van het Vakonderwijs in Westfriesland 15; De afdeeling Winkel van het Centraal Ge- nootschap voor Kinderhcrstellings- en vacan- tiekolonies 75 Op een verzoek van de Commissie van vakonderwijs van de Algemeene Nederiand- sche Politiebond om subsidie werd afwijzend beschikt, evenals op dergelijk verzoek van de Nederlandsche Vereeniging voor den Voikszang. Salarisregeling van de ambte- naren van den Burgelifken Stand. B. en W. stelden voor de salarieering van de ambtenaren van den Burgerlijken Stand te wijzigen door aan Ged. Staten voor te stel- len om, met behoud van de salarieering van den ambtenaar belast met alle werkzaam- heden, een salaris toe te kennen van 25 aan den ambtenaar, belast met het voltrekken van huwelijken. Goedgekeurd-. Heffing van leges ter secretarie. Een door B. en W. voorgestelde wijziging in de tarieven van de verordening op de heffing van leges ter secretarie werd goed gekeurd. Legesverordening van den Bur gerlijken Stand. B. en W. stelden voor de verordening op de heffing van rechten voor de voltrekking van huwelijken op andere tijden en andere wijze dan waarop dit kosteloos geschiedt te wijzigen als volgt: le. voor de voltrekking van huwelijken op Zondag f 15; 2-e voor de voltrekking van huwelijken op Maandag, Dinsdag, Woens- dag, Donderdag en Zaterdag 2.50; 3e. voor de voltrekking van huwelijken op Vrij dag met uitzondering van de uren van 24 namiddags f 2.50; 4e. Idem in een bijzonder huis 5 Werd goedgekeurd. Heffing van begrafenisrechten. B. en W. stelden voor de verordening op de heffing van begrafenisrechten te wijzigen als volgt: Aankoop van eigen graven te brengen op 20 15); huur van graven te brengen op 10 (f 7.50); begraven in eigen graven: recht te brengen op 15 12); lijkwagen te brengen op 20 15); grafmaken te bren- Sen op f 3 3); klokluiden- te bren op 2 f 1.80). Begraven in huurgraven: recht te brengen op f 10 0)lijkwagen te brengen op f 10 7.50); gi afmaken te brengen op 3 3); klokluiden te brengen op 2 1.80). Begraven in gemeentegraven: recht te brengen op 5 6)lijkwagen te brengen op 5 3.75)grafmaken te brengen op 3 3); klokluiden te brengen op 2 1.80). Gebaseerd op een berekening naar het ge- middeld aantal begrafenissen over de laatste 5 jaren is te verwachten, dat de opbrengst de gemiddelde kosten zal dekken. Uit de verordening komt te vervallen de bepaling, dat voor eigen en gehuurde graven jaarlijks een recht van f 0.30 is verschuldigd. Werd goedgekeurd. Oemeentebegrooting 1929. Werd vastgesteld gewone dienst: ontvang- sten en uitgaven f 90867.22; kapitaaldienst ontvangsten 38027 48; uitgaven 38027.48. Begrooting Burgerlijk Armbestuur. Ont vangsten en uitgaven 8780.81. Begrooting Gasfabriek 1929. Afdeeling I. Baten en lasten 62444.86. Afdeeling II. Inkomsten en uitgaven f 23477 Door de Commissie van onderzoek, be- staande uit de heeren P. Dekker, G. Kamp, J. de Veer, P. Honingh en D. Brugman Jbz.,, werd gerapporteerd alle begrootingen te hebben onderzocht en tegen geen dier be grootingen eenige opmerking te hebben. B. en W. stelden voor tot vaststelling en goedkeuring te besluiten De heer Dekker informeerde naar de rege- ling van de huur voor den gemeente-veld- wachter en den rijksveldwachter. Sommigen vinden daarin iets onbillijks. De voorzitter deelde mede, dat de huur- waarde voor beiden gelijk is, doch voor den gemeente-veldwachter is afgetrokken de waarde van zijn vroegere vrije woning. De beer Brugman verwacht, dat de aan- schaffing van grint en bazaltslag weer 2/3 grint en 1/3 bazalt zal zijn. De voorzitter deelde mede, dat op dezelfde verdeeling als het vorige jaar is gerekend. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen en de commissie bedankt voor haar onderzoek. Ontslap P. J. N. Wijker. Door den heer P. J. N. Wijker werd ver- zocht hem met ingang van 15 December a.s. ontslag te verleenen wegens zijn benoeming tot onderwijzer te Amsterdam Eervol verleend. Regeling K. Kaaif, arbeider bl] het tonnenstelsel. Door K. Kaaij, arbeider -bij het tonnen stelsel, is te kennen gegeven, dat hij dit werk niet meer kan verrichten, hij verzoekt daar- van ontslagen te worden. De betrokkene is inmiddels ongesteld ge- worden B. en W. stelden nu voor, het salaris te doen uitbetalen tot 1 November a.s. en van- af dien tijd een gratificatie toe te kennen van 5 per week, zooals dit ook reeds vroeger plaats had ten opzichte van A. Kooij Aldus werd besloten. Rondvraag. De heer Brugman klaagde over de straat- verlichting te Lutjewinkel, waar het regel- matig voorkomt, dat de lantaarns's morgens nog bran den. De voorzitter zegde voorziening toe. De heer Honingh zag gaame maatregelen getroffen, dat vooral zware rijtuigen het ge- heele wegdek gebruiken. De voorzitter zou er over spreken met de autobusonderneming, doch verwacht eerst afdoende verandering, als het paardenpad er uit is. Daama sluiting. Tot kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente is benoemd de heer T. Beumkes alhier. Tot leden van het bestuur der afd. Win kel van den Bond voor Staatspensionneering zijn benoemd de heeren P. Hoogland en M. Lont, beiden alhier. OUDKARSPEE. De heer C. J. de Wijn, hoofd der openbare lagere school alhier, is met ingang van 1 Ja- nuari als zoodanig benoemd aan een der openbare lagere scholen te Amsterdam. Algemeene vergadering van het Nuts- departement op 20 October. Acht uur opent de voorzitter de vergade ring, zijn teleurstelling uitsprekend, dat niet een derde van de leden aanwezig was, zoo- dat het laatste punt van de agenda, n.l. nieuwe statuten voor de spaarbank, niet afge- handeld kan worden. Een tweed? vergade ring is hiervoor noodig. De aftredende heeren G Hart Hz eu P. Kroon Az. werden herkozen. Een nieuw lid weid aangenomen. Uit het jaarverslag blijkt, dat de vereeniging thans 67 leden en 1 eere-lid telt. De uitkeering van de spaarbank aan het Departemenc beclroeg f 56. Er werden gehouden 6 bestuurs-, 2 icden- en 2 buitengewone vergadenngen. De bibli- otheek telt 1050 banden. Uitgereikt waren er slechts 475, zoodat de belangstelling voor de boekenschat uiterst gering is. Toch besloot de vergadering ook voor dezen winter de bibliotheek weer geopend te stellen en wel Zaterdagsmiddags van 1H2 Id uur. Tevens zal voor het volgend seizoen de geheele bibliotheek gereorganiseerd worden en zul- len nieuwe catalogussen worden uitgegeven. Voor de eerste buitengewone vergadering zal de heer Willem van Cappellen worden uitgenoodigd, met welken voordrachtkunste- naar reeds een overeenkomst is getroffen. Hcewel over de nieuwe spaarbankstatuten niet gestemd kon worden, werd op verzoek van Burgemeester Wijnveldt toch met de behandeling begonnen. De discussies waren zeer breedvoerig en de gemoederen warm. De voorzitter maande de vergadering dan ook aan om zakelijk te blijven. Overeenstemming werd echter niet be- reikt. De spaarbank wenscht geen controle van de ledenvergadering en evenmin van het departementsbestuur, hoewel het concept- statuten door het Hoofdbestuur toegezonden, deze controle toch zeer duidelijk aangeeft. De spaarbank wil slechts balans en verlies- en winstrekening ter kennisneming aan het de- partement doen toekomen. Hierdoor zou dus het departement zijn rechten van controle en goedkeuring verliezen. In de eerstvolgende vergadering, welke spoedig volgt, zullen verdere discussies ge- voerd worden en zal tevens de eindstemming plaats vinden. Grootere opkomst van Nuts- leden is daarvoor zeer gewenscht. vaUen. Er is dus eene vermindering van 8 geval- len. HOORN. De heer A. A. M. Smits, alhier, is te Den Haag geslaagd voor het examen wiskunde acte K 1. VENHUIZEN. De heer K. Kool te Venhuizen vierde Don derdag zijn veertigjarig jubileum als ge- meente-ontvanger. Daarvoor had de burge meester een buitengewone raadsvergadering belegd, waarin de heer Kool hartelijk ge'hul- digd werd en hem mooie geschenken werden aangeboden. CASTRICUM. Donderdagmiddag werd te ongeveer 1 uur door den rijksveldwachter op den rijksweg aangetroffen een blijkbaar ontvluchte patient van het provinciaal ziekenhuis nabij Sant- poort. Onder een gummieregenjas droeg hij de gestichtskleeren. Uit een onderzoek bleek, dat de patient, een jongmensch uit Amster dam, dien morgen bij het verrichten van landwerk was gaan tippelen. Hij had schoe- nen en kousen uitgetrokken en weggewor- pen. Door een verpleger van het gesticht werd de patient, nadat eerst in het zieken huis Duinenbosch schoenen en kousen waren gehaald, per trein weer overgebracht naar bedoelde inrichting. Men zal zich herinneren, dat door de gemeentebesturen, die het z.g.n. hooge tarief moeten betalen krachtens het contract, dat in 1925 noodgedwongen is moeten afgeslo- ten geworden, onder leiding van de com missie van drie, waarvan de burgemeester dezer gemeente voorzitter is, een actie op touw is gezet, ten einde te bereiken dat die gemeenten een voordeeliger contract zouden verkrijgen, wat gezien de gunstige financieele resultaten van het P. E. N. mocht verwacht worden. Aan de goede verwachtingen is thans de bodem ingeslagen. Ten minste*men bericht dat, gezien de begrooting, die Ged. Staten hebben ingediend, een verlaging van de ta rieven voor de gemeenten" niet in bet uit- zicht is te stellen. Dat hierbij de gemeentebesturen, die te veel en te hooge tarieven moeten betalen en daardoor de ingezetenen ook meer moeten laten betalen dan redelijkerwijze verwacht mag worden, het hierbij niet zullen laten zitten, kunnen we levendig begrijpen. Wij meenen dan ook zeker te weten, dat de com missie van drie haar taak nog niet als ge- eindigd zal beschouwen. DIRKSHORN. Algemeene vergadering der afdeeling Ha- renkarspel van den Bond voor Staatspension neering onder leiding van den heer C. de Vries op 20 dezer, ten huize van den heer T. IJff. Bij de opening sprak de voorzitter zijn teleurstelling uit over de slechte opkomst, in verband met het 25-jarig jubild der afaee- ling. Dit jubile is op zichzelf trouwens ook een treurig verschijnsel. Bespreking volgde van den Beschrijvings- brief voor de Federatie-vergadering te Scha gen op 28 October a.s. Tot candidaten voor het federatie-bestuur werden herkozen de heeren van Twuiver en Appel, en gekozen de heer C. de Vries alhier Deze werd ook aangewezen als afgevaardigde naar de Federatie-vergadering. Bij de thans volgende bestuursverkiezing werden herkozen de heeren T. Visser en T. Heerschap, en gekozen de heer G. Koster Winterpropaganda. In verband met het 25-jarig jubile stelde het bestuur voor, twee avonden te houden, een voor de leden en huis- genooten, met vrij entree, en een avond voor de jongelui met bal na, ten einde ook de jon- geren tot den bond te brengen. Aangeno men. In deze propagandavergaderingen zal worden opgevoerd „Fatum", tooneelspel in vijf bedrijven. De heer van der Laan heeft be- reids zijn zeer gewardeerden steun toegezegd. Verder zal de medewerking worden gevraagd van de muziekvereeniging alhier, terwijl men als spreker denkt uit te noodigen ds. Baar. Het bestuur zou gaame een kas willen vor- men, om het volgend jaar een rijtoer te kun nen maken met de ouden van dagen, zooals dit ook in andere gemeenten heeft plaats ge- had. Hierbij zijn de aanwezigen het niet ge- heel eens over de vraag, of de afdeeling moet worden beschouwd als een Dirkhornsche, dan wel als een Harenkarspelsche vereeni ging Bij de rondvraag informeerde de heer Reu- vers naar het doel, dat de Bond van Staats pensionneering thans tracht te bereiken. Art 2 der Staten spreekt wel van pensionneering van Staatswege van hen, die het noodig heb ben, maar, zoo vraagt spreker, wie zijn dat? In de praktijk is zulks vaak moeilijk uit te maken. En toch zal men met cijfers en kos- tenberekening bij de Tweede Kamer moeten komen, indien men kans van slagen wil heb ben. Met gloedvolle redevoeringen komt men niet veel verder. Voorts zitten we vast aan de Invaliditeitsverzekering en de Ouderdomswet met een leger van ambtenaren, gesteund door de politieke fracties, en omgekeerd. Kan men zich daarnaast nog de „weelde" van een pre- mievrij1 staatspensioen veroorloven? Of die- nen de beide genoemde wetten omgewerkt te worden tot een andere, meer eenvoudige? De afgevaardigde zal deze kwestie in de federatievergadering te Schagen ter sprake brengen. Hieraa sluiting onder de gewone plicht- plegingen. In de daarna nog gehouden bestuursver- gadering werd tot secretaris gekozen de heer S. Bood. CALLANTSOOG. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan J. van Schreyen alhier vergunning ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst van 't Zand over Callantsoog naar Den Helder. BROEK OP LANGENDIJK. De veiling. Gewoonlijk is het aan de veilingen in dit tuinbouwdistrict in de tweede helft van Octo ber vrij stil. De tuinbouwers hebben het dan veel te druk om met hun producten ter veiling te gaan. Zij zitten dan namelijk in den tijd van het kool-thuis-halen en dan moet men met man en macht aan den arbeid om de wmterkool in de sdhuren te bren Ken. Dit iaar Dat benauwde gevoel Foster's ftlaagpailen ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. Weekoverzhht. Bij elken veilingsdag kan men zoo langza- merhand bemerken dat het winterseizoen zijn intrede doet. Vooral de nachtvorsten van de ze week hebben hieraan medegewerkt. Het ar- tikel boonen is nu uit de natuur bijna niet meer aanwezig en wat er nu nog komt is al lies minder kwaliteit. AUeen kasboontjes ko men er nog mooi op d-e veiling welke dan ook nog gretig koopers vinden. Nu komen er da- gelijks voor in plaats spruitjes, welke steeds meer worden aangeboden en met den aanvo-er der laatste dagen zullen wij nu voor sprui- ten den groothandel als afnemer moeten heb ben. Hiervoor zijn weer zoo noodig de bepa- lingen welke voor de boonen zoo goed ge- werkt hebben en wel het eenheidsgewicht in zakken en bakken. Laat daarom iedere aan- voerder in zijn eigen belang medewerken om deze gewichtseenheid door te voeren en zor- ]gen dat in iederen zak en grooten bak 15 K.G. en in elk klein bakje 10 K.G. is. Hier- 'idoor bevordert men den handel wat in het belang van de aanvoerders is. Verder wil ik nog even mededeelen dat hier ook een veiling van schorseneeren gehouden zal worden. De tuinbouwvereeniging „Schoorl" te Schoorl beeft in een van haar vergaderingen besloten om dit product op de Alkmaarsche veiling aan te bieden om zoo mogelijk alles tegelijk te verkoopen. Hiervan kunnen alle kweekers uit den omtrek profiteeren daar't kwantum van bovengenoem-de vereeniging groot genoeg is om verschillende groothandelaren vertegen- jwoordigd te doen zijn. Op deze veiling zullen de monsters en een aantal K.G. van iedere partij aanwezig zijn terwijl de aflevering taet in achtneming van de verkoopsvoorwaar- rie dan met aanvoerder en kooper geregeld kan worden. Ofschoon de dag van veilen nog niet is vastgesteld zal er Woensdag 24 Oct. a.s. een begin gemaakt worden met het ont- /vangen van monsters met opgave van onge veer het aantal K.G. Deze monsters zullen voor iederen belanghebbend-a ong. een week te bezichtigen zijn, zoodat de handel ook daarover een goed overzicht kan krijgen. (De dag van veilen wordt per advertentie bekend gemaakt). Verdere inlichtingen zoo wel voor iuinder als voor handelaar zijn bij den vei- lingsleider te bekomen. Wat het veilen van bloemen betreft, hier- over zijn nog geen vaste plannen uitgewerkt. Hiervoor zullen enkele vertegenwoordigers van de veiling een bespreking" houden met verschillende kweekers en handelaars om tot een voor beiden bevredigende oplossing te ko men. De aanvoer is tot op heden nog te ge ring om over prijzen enz. een beschrijving te geven. De aanvoer van fruit blijft zich ook steeds ontwikkelen terwijl de prijzen ook 'goed te noemen zijn. Er zijn dan ook al ^verschillende kweekers, die met elkander op een dag ongeveer 5 a 6000 pond druiven op monster willen veilen. Wanneer zich hiervoor dan ook koopers interesseeren zal deze partij in veiling worden gebracht. Ook voor deze aangelegenheid kan men bij den veilingleider inlichtingen bekomen. Op bovengenoemde op- timistische mededeeling maakt het artikel worteltjes een uitzondering. Dit ariikel, hoe wel de kwaliteit voor het meerendeel mooi is, is bijna onverkoopbaar. Vrijdag werd er zelfs niet meer dan 2 a 3 cent per bos betaald. Een enkele partij uitgezonderd, welke 4 cent per bos opbracht. Postelein en spinazie brach-ten ook goede prijzen op evenals keukengroenten waarvoor nu langzamerhand meer belang- stelling komt. ueenin. VLEKVRIJE Lepels en Vorken vanaf f 6.60 per doz. met volledige ga- rantie van de fabri- kanten van het Gero-Zilver. Kor Ireger doet z Wai nieuwi de bes titie- f meded weekb iiomer Korfbi ove: spoil bevat URSEM. Vrijdag werd alhier de algemeene verga dering gehouden van de vereeniging Het Witte Kruis, afd. Ursem, des avonds 7 uur in het cafe Oudejans. Door den heer A. G. Genefaas werd1 een uitvoeri-g verslag gegeven van de algemeene vergadering te Haarlem, waarvoor hij den dank der vergadering inoogstte. Aan de orde was wijziging van de concept-statuten. Van het hoofdbestuur waren deze teruggezonden met enkele wijzigingen. Deze werden door den voorzitter gewijzigd vastgesteld Beslo ten werd met de in deze gemeente practisee- rende doktoren contact te zoeken voor even- tueele uitzending van zwakke kinderen naar Herst-ellings- en Vacantieoorden. Op voorstel van den beer Genefaas, secertaris van- de af deeling, werd besloten den heer Bos uit te noodigen een lezing met filmvertooning over uitzending van kinderen naar herstellings- oord-en, alhier te houden. Vervolgens werd besloten een v-erloting voor te bereiden tot versterking van het T. B. C.-fonds alhier, waarna het bestuur te zijner tijd met de noo- dige voorstellen zal komen. Verder zal meer contact gezocht worden met den schoolarts in deze gemeente Op voorstel van den voorzitter werd besloten dat dat het bestuur van de afdeeling tevens werkzaam zal zijn als malariacommissie, wel ke taak tot op heden werd waargenomen door het gemeentebestuur. Nadat nog enkele nieuwe 1-eden waren aangenomen, volgde sluiting. Door verschillende ingezetenen dezer gemeente is een adres gericht tot het Bur gerlijk Armbestuur -alhier met het drin-gend verzoek op de aanstaande landverhuring meer land voor bouwland te verhuren. Naar wij vememen zal dit adres -binnenkort een -punt van -bespreking uitmaken en de resul taten tijdig aan de ingezetenen word-en be kend gemaakt. ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Mond- en klauwzeer. Aangetaste veebeslag-en op Zaterdag 13 October 1928 25. Nieuwe geval-len, aange- ■geven in de week van 14 tot en met 20 Oc tober, geene. Als genezen aangegeven in die week de veebeslagen van K. Plooijer, P. Honig, Wijbrand Ouweltjes, Jn. Ouweltjes, T. Kieft Lzn. en Jb. Stekelbos, alien te Zuid- en Noord-Sch-enner, Jb. de Boer te Aker- sloot en J. Duin t-e Graft, dus 8. blijft 17 ge- Rpovinciaal eiieyws WINKEL. Vergadering van den raad der gemeente Winkel op Dond-erdag 18 October 1928. "fegenwoordig alle leden, met uitzonde ring van den heer Kamp. Met een woord van welkom opent de voorzitter de vergadering Mededeelingen. Voor bet onderwijs aan schoolvrije jeugd en volwassenen was een zoodanige belang- stelling dat aan beide scholen eep cursus wordt gegeven. Te Winkel bedroeg de aan- m-elding 23, te Lutjewinkel 13. Aan de afda Winkel en Nieuwe Niedorp van de Holl. Mij. van Landbouw is vergun ning verleend tot het gebruik van een school- iokaal te Lutjewinkel voor het geven van een cursus in landbouwboekhouding. Ingekomen stukken. Een besluit van Ged. Staten, d.d. 3 Octo ber 1928 no. 108, houdende goedkeuring der wijziging van de begrooting 1928. Een besluit van Ged. Staten, d.d. 26 Sep tember 1928 no 24, houdende verdagin-g van bet besluit tot het aangaan van een geld- leening. groot 11500, voor verbouwing van het Wees- en Armenhuis. Een mededeeling van B. en W. van Alk- maar, houdend-e wijziging in het bouwplan van het Neutraal ziekenhuis. Voor kennisgevin-g aangenomen Een verzoek van mej. P. Witlam om: le. Het bedrag van haar pensioen, dat zij op 65-jarigen leeftijd zal krijgen, te willen mededeelen; 2e. bijslag op haar pensioen te willen ver leenen tot het bedrag van haar salaris; 3e. een belooning toe te kennen voor het geven van handwerkonderwijs aan de meis- jes der M.U.L.O. school voor 1927. In- handen van B. en W. gesteld Beschikkingen op subsidies. De volgende subsidies werden verleend: Politie-radio-commissie 100; Malaria- Oestrijdin-g door de bevolking in Noord- Holland 1 cent -per inwoner; Noord-Holland- sche Vereeniging „Het Witte Kruis" voor instandhouding der ontsmettingsinrichtingen 25; Historische Genootschap Oud-West- Friesland 10; Algemeene Noord-Holland- sche Pluimveevereeniging /TO; Winkel's Harmonie f 100; Openbare Leeszaal en Boekerii te Alkmaar 10: Gemengde Zanz- A als gevolg van slechte W R spijsverterlng, zal spoe- dig verdwijnen na ge- j I bruik van Foster's Maag- j pillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. Verkrijgbaar In alle aoede zaken. _/GERO' jRpMALC

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6