NENYTO LOTERIJ uumfg Bij kleine Kinderen WEEK Nog slechts enkele dagen Recfetsgakegi Kerk en school ¥ijds©hB*iftesi Zeetijdinyeii Binnenland H00FDTREKK1NG ONHERRQEPELIJK 31 OCTOBER A S. fraudulluzl invoer van SPIRITUS- De rechtbank te Middelburg heeit A. W. je V., schipper te Alkemade, die was be- tapt op frauduleuzen invoer van 3600 L. siritus te Hansweert, veroordeeld tot 50 liete subs. 10 dagen hechtenis en nog (112,266 boet eof 6 maanden hechtenis, met ttrbeurdverklaring van het schip. Er zou [oor 22,000 aan accijns zijn ontdoken, in- (lien de invoer was gelukt. ZWARE MISHANDELING. Voor de rechtbank te Assen heeft Vriidag terecht gestaan Gerard S. te Nieuw Schoo nebeek, die aldaar op 21 Juni in beschonken toestand zijn broer Hendrik met een mes op den arm heeit gestagen, tengevolge waarvaa de slagader werd getrofien en de arm moest worden afgezet. Het 0. M. eischte 6 maanden gevangenis- straf. W1NKELSLUITING. De klanten die op sluitingstijd aanwezig zijn. Te Goes is sedert eenigen tijd de verorde- Cing op de winkelsluiting in werking, en Zaterdag heeft de eerste zaak betreiiende een overtreding dier verordening voor het kanton- gerecht aldaar gediend. Het betrof een kap- per, die des avonds te ongeveer kwart voor oegen publiek in zijn salon aanwezig had. De kapper beriep er zich op, dat het publiek v66r acht. uur was binnengekomen, en hij omzeven minuten voor half negen met het knippen van een klant is begonnen. Hij mag volgens de verordening klanten, die oim acht uur binnen zijn, bedienen. De ambtenaar van het O. M. was van meening, dat het te acht uur aanwezige pu bliek toch in ieder geval niet na half negen mag worden geholpen. Omdat het hier de eerste aangebrachte taak betreft, vroeg de ambtenaar 0.50 boe- tsubsidiair 1 dag hechtenis. Vrijdag a.s. zal uitspraak worden gedaan. is, heeft ze met vele fraaie foto's verduidelijkt. Van C. Schaffalizky de Muckadell is er een uitvoerige beschouwing over moderne kolo- niale politick. Een ongenoemde medewerker bespreekt de heerschappij van het geld, waarna Poul Bahnsen een interessant artikel schrijft over psychanalyse. Ten slotte behandelt H. Lund de scheikundige elementen en veel wat daar- mede verband houdt. GEREF. KERK IN H. V. TE ANDIJK. Vrijdagavond is het kerkgeouw der Geref. Kerk in H. V. te Andijk in een druk bezoch- ten plechtigen dienst in gebruik genomen. Ds. C. J. Aalders, van Amsterdam, consulent van Andijk, sprak naar aanleiding van Psalm 80 vers 1516 en 20. Het kerkelijke zangkoor der gemeente Andijk verleende medewerking. Verschillen de predikanten woonden de plechtigheid bij. Toespraken hielden de burgemeester van Andijk, dr. Geelkerken en anderen. De kerk, gebouwd onder architectuur van den heer J. C. de Geus, te Amsterdam, biedi- plaats aan pl.m. 200 personen. De heer Tokkema, die te Andijk de catechi- saties leidt, bood namens de catechisanten een statenbijbel aan. VEREENIGING VAN LUTHERSCHE PREDIKANTEN. Zaterdagmiddag kwam de Vereeniging van Luthersche predikanten te 's-Gravenhage bijeen onder voorzitterschap van ds. H. Mak- king'uit Alkmaar. Na afdoening der huishoudelijke zaken hield prof. dr. H. A. van Bakel een mleiding over „Pater van Ginneken's voordrachten voor niet-katholieken". Deze voordracht zal verschijnen in het nieuwe Theologisch Tijd- schrift en wellicht als brochure in den han- del komen. Hierna behandelde ds. J. W. K. Hoevers uit Den Haag de vraag: „Moeten en kunner. wij iets doen voor den Wereldbond der Ker ken"? Na een korte uiteenzetting van doel en werkwijze van den Bond beantwoordde hij de vraag bevestigend en wekte op om het werk ernstig ter hand te nemen. Van het Maandblad „De Ster" verscheen lians een brochure „In zicht zij Uw wet". Het bevat de antwoorden van Krishnamurti op de hem in het Sterkamp te Ommen ge- stelde vragen betreffende dingen, welke den geest der menschen beroeren. Korfbal Revue. Korfbal Revue heeft hians een omslag ge- tregen, grijs-blauw. Eenvoudig, maar toch doet zoo'n omslag prettig aan! Wat de inhoud betreft, het blijkt, dat dit nieuwe tijdschrift steeds vooruitgaat Naast de besprekingen van de verschillende compe- titie- en andere wedstrijden en de officieele mededeelingen der bonden en clubs, die dit weekblad als officieel orgaan hebben aange- nomen en dat zijn er heel wat! bevat Korfbal Revue telkens interessante artikeltjes over oropaganda en alles wat de korfbal- spori ten goede komt, Dit jongste nummer bevat bijv. o. m. een beschouwing over het tegenwoordige spelpeil, iets over „wedstrijd leiden" en meer aardige bijdragen. Een mooi nummer dus weer! In De Remphaan geeft Jan Ubink een uitvoerige tooreelcritiek waarin hij opkomt tfgen de opvoering van op effect berekende buitenlandsche stukken en in het bijzonder bet tooneelwerk Het proces van Mary Dugau becritiseert. Oilles Lavieter geeft een gedicht »Het Geluk". H. van Meegeren zegt eens on- omwonden hoe hij over de moderne schilder- hinst denkt. In den Heksensabbath van Leo den Hollander wordt ditmaal Kees van hongen in het zennetje gezet. U(bink) be- nandelt de Buitenlandsche Kroniek en in de rubriek Parabellen en Sprookjes komen bij dragen voor van H. van Meegeren en Jan Zonder Genade. De vrije tribune is ditmaal goed bezet, Marsman moet het weer ontgelden, Joh. huzjau krijgt een opdracht en ITelene van Troje schrijft over de beteekenis van het nodeme meisje voor het tooneel. Op de voorpagina van Panorama uit- gave A. W. Sythoft te Leiden vertoont Jimmy Terry zijn halsbrekende kunsten op de 12ste verdieping van een wolkenkrabber. Bij vtle foto's wordt verteld van de Italiaansche stad Verona, er zijn interessante foto's van ton zilvervos-fokkerij, van de bouwramp te fhaag, van de Tholensche brug en van de geestdriftigste ontvangst van de Krassin-be manning te Leningrad. Een audientie wordt in beeld gebracht van den nieuwen Commis- sans der Koningin in Noord-Brabant, die alle burgemeesters van die Provincie tegelij- »ertijd op bezoek heeft gekregen. Van de ver- toe actueele kieken, noemen we die van de Wdiging van Mevr. De Boervan Rijk en me van net jubileum der vereeniging Hen- dnck de Keyzer. Lectuur in allerlei rubrieken maakt dit 'ijdscnrift mede interessant. Het pcpulair-wetenschappeTijke weekblac -.uitgave W. de Haan te Utrecht Melt ditmaal over architectuur en de heer Lorenzen van wie deze bijdrage afkomstig STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MlJ. NEDERLAND Johan de Witt (uitr.) 20 Oct. v. Colombo. Koningin der Nederlanden 20 Oct. v. Bata- via te Amsterdam. Moena (thuisr.) 201 Oct. v. Port Said. Bali (uitr.) 17 Oct. te Tjilatjap. Krakatau (uitr.) 19 Oct. v. Sabang. Prins der Nederlanden (thuisr.) 19 Oct v. Singapore. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ. Breda (thuisr.) 18 Oct. t_ Panama. Hermes 20 Oct. v. Constanza te Amsterdam. Poseidon 20 Oct. v. Amsterdam te Rotter dam. Telamon 20 Oct. v. Amsterdam te Ham burg. Venezuela 20 Oct. v. Amsterdam te Ham burg. Atlas 19 Oct v. Santa Maria n. Cristobal. Clio 19 Oct. v. Malta n. Alexandria. Euterpe 19 Oct. v. Oporto n. Vigo. Juno 19 Oct. v. Torreviega n. Algeciros. Nero 18 Oct. v. Danzig n. Amsterdam. Notos 19 Oct. v. Salonica n. Cavalla. Orion' 19 Oct. v. Piraeus te Smyrna. Theseus 19 Oct. v. Tarragona n. Malaga. Petworch 19 Oct. v. Ceuta n. Tarragona^ Peursum 19 Oct. v. Piraeus te Syra. Orpheus 19 Oct. v. Kopenhagen te Aarhus. Poseidon 20 Oct. v. Amsterdam te Rotterdam. Saturnus 19 Oct. v. Lissabon n. Amsterdam. Simon Bolivar 18 Oct. v. Curasao n. Pt. Co lumbia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Bandoeng (uitr.) 19 Oct. v. Port Said. Tambora (uitr.) 19 Oct. v. Southampton. Insulinde (thuisr.) 19 Oct. te Marseille. Medan 20 Oct. v. Rotterdam te Hamburg. ?atria 20 Oct. v. Rotterdam te Batavia. bedrag moet verband houden met het aantal te voeren gesprekken. Bij de rijksnetten dient, naar gelang van hun grootte, een minimum te betalen bedrag per jaar te worden vastge- steld. Het z.g. entreegeld behoort voor alle aangeslotenen bij alle netten gelijk te zijn, zoo mogelijk te worden afgeschaft. Het inter- locale tarief dient- soepeler en meer in over- eenstemming met d-e eischen van de praktijk te zijn. Het door het hoofdbestuur voorge- stelde tarief voor locaal gebruik zal, wan- neer dit wordt ingevoerd, voor handel en nij- verheid een buitengewone verzwaring van lasten beteekenen, terwijl het telefoongebruik in het algemeen zeer er door zal worden ge- schaad. BANKDIRECTEUR GESCHORST. De raad van commissarissen der Ned Wissel en Effectenbank te Sappemeer heeft den heer G. Oldenburger Jr. geschorst als directeur der vennootschap. Dit heeft geen invloed op den gang van het bedrijf. De bank moet in alle opzichten aan haar verplichtin- gen kunnen voldoen. STATIONSDIEVEN GEVAT. Voor eenige dagen is te Steenderen inge- broken in het station der tram Zutfen—Em- merik en o. m. werden ontvreemd een partij manufacturen, een partij sigaren en 500 Kg. boter. De politie is er thans in geslaagd drie der vermoedelijke daders aan te houden. Een deel van de gestolen boter werd te Dinxperlo in beslag genomen. RADIO NEDERLAND—INDIe. Een telegrafisch bericht uit Ned.-Indie meldt, dat de door den Philips-kortegolfzen- der uitgeznden redevoeringen, gehouden tij- dens den feestmaaltijd in 't Amstel-Hotel te Amsterdam, ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan der Middelb. Techn. School al daar, in Nederlandsch-Indie uitstekend zijn verstaan en met zeer veel belangstelling wer den gevolgd. DE VECHTPARTIJ IN DEN BOSCH. Zooals gemeld, is bij de Walve-oort te 's-Hertobenbosch zekere Thyssen bij 'n vecht- partij door een messteek in het hart gedood. Een ander, Van Oord, is met steekwonden in het hoofd en met een doorgesneden slag ader van den arm naar het ziekenhuis ge bracht, waar ook een gewonde vrouw ver- bonden is, die het ziekenhuis echter weer kon verlaten. Als vermoedelijke daders zijn Zaterdag twee mannen aangehouden, van wie er een bij de confrontatie met het lijk van Thyssen een volledige bekentenis aflegde. TWEEDE KAMER. RADEN VAN BEROEP DIRECTE BELASTINGEN. Op het wetsontwerp tot herziening van de wet van 19 December 1914, houdende instel- lign van raden van beroep voor de directe be- lastingen en vaststelling van algemeene be- palingen betreffende het beroep op die colle ges, en wijziging van artikel 265 b der Ge- meentewet, had de heer Oud eenige amende- menten ingediend. Thans heeft de heer Van Gijn een sub-amendement op de amendemen- teii van den heer Oud voorgesteld. Het houdt rekening met het geval dat de reeks amendementen betreffende de samenstelling van de raden van beroep niet wordt aange- Van Kol tusschen Utrecht en Zuilen fe voor- komen. Het park zou dan voor tenminste 100 jaar behouden kunnen worden. BRAND. Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de broodbakkerij van den heer S. in de Kloostcr- straat te Beverwijk. De bakkerij is tot den grond toe afgebrand Als vermoedelijke oor- zaak wordt aangenomen, dat voor den bran- denden oven liggendi hout heeft vlam gevat. Te Hagestein (Z.-H.) is de hofstede van den landouwer M. v. d. Bogaard afgebyjid. EEN MOOI GESCHENK. De raad der gemeente Oldenzaal heeft met grooten dank aan den schenker aanvaard een carillon, te plaatsen in den St. Plechel- mustoren, de gemeente aangeboden door den heer P. J. Gelderman, huize „Schottenhaer". DE POLITIE-MAATREGELEN TE GOUDA. In verband met het feit, dat de burge meester van Gouda, in de Woensdagavond gehouden raadsvergadering heeft medege- deeld nog niet tot intrekkirtg der in verband met de staking in het aardewerk-bedrijf ge- troffen politie-maatregelen te kunnen over- gaan, heeft de wethouder, de heer K. R. van Staal (s. d.), mede namens wethouders San ders (s. d.) en Heerkens (r. k.), zich telegra fisch gewend tot den procureur-generaal van het Hof, bij wien de veldwachters zijn aan- gevraagd, met het verzoek dezen te willen terugroepen. Tevens heeft men zich gewend tot den com- missaris der koningin in de provincie Zuid- brandt nog steeds fel. Een poging tot b'us- sching is nog niet aangewend. Een hevige storm. Een hevige storm, die een uur duurde en gepaard ging met slagTegens en donder, teisterde een gedeelte van Tjikampek (res. Batavia). Een bioscoopgebouw werd met den inventaris geheel vernield. Diverse woningen van de S.S. zijn beschadigd. Een zinken dak van een in aanbouw zijnde loods van de S.S. werd weggerukt. Verschilende boomen op den grooten weg werden ontworteld Op de onderneming Tjiselang werden 500 rubberboomen beschadigd, terwijl ettelijke ontworteld werden. Een ongewenscht onderivijzer. Naar Aneta verneemt, is den onderwijzer Raden Atmodjo Koesoemo, die op Bali ver- eenigingen had opgeficht met mystiek en cooperatief karakter, terwijl de leden den plicht hadden elkander bij te staan en tot geheimhouding verplicht waren, beduid dat zijn verder verblijf op het eiland minder ge- wenscht geoordeeld wordt. Hij is daarom uit eigen beweging naar Java teruggekeerd. moet men de ontstoken of smettende deele* met Purol inwrijven en de huidplooien droog houden door ze te bepeederen met Purol-poeder. Purol in doozen van 30 en 60 ct., tube 80 ct. Purol-poeder in bussen van 60 et. en 1 gld. Verkrljgbaar bij Apoth. en Drogisten. STAKING. o Vrijdagavond heeft't personeel van de me- Holland met het verzoek, in overleg met den chanische tapijtweverij; van1 H. J. Peters te procureur-generaal te willen bevorderen, dat Deventer besloten, met ingang van Maandag a g jj. werk neer te leggen, daar op de con ference met de R.-K. Werkgeversvereemging in de textielnijverheid slechts op onderge- de twaalf gerequireerde rijksveldwachters worden teruggeroepen. NIEUWE POSTZEGELS. -j7 ,r, Naar Het Volk verneemt, komen er nieuwe schikte punten concessies van patroonszijdf Nederlandsche postzegels van 7H cent rood, zijn gedaan. Het personeel, ongCTeer^hem 10 cent violet, 1214 cent blauw en 15 cent man is georganiseerd in den modernen tex 1 tielarbeidersbond „De Eendrachr EEN HELD DER ZEE'. De tachiigjarige redder rose. WELDADIOHEIDSPOSTZEGELS. Evenals andere jaren zullen dit jaar in December weldadigheidspostzegels worden uitgegeven ten behoeve van de besch en hulpbehoevende jeug-d. De zegels zullen verkrijgbaar worden herming- van nun schen Jacob Duit. Dat is de oud-schipper Jacob Duit, Paral lel weg 27, Den Helder. Donderdag a.s. 25 October, hoopt hij zijn tachtigsten verjaar- SPEELKAARTEN in groote sorteering, van de goedkoopste tot de fijnste soorten. Voor hotels en kaartclubs bij afname van ten minste 1 dozijn, extra prijzen. Van Putten Oortmeijer Payglop. nomen. OVERREDEN. Zaterdagavond is te Scheveningen op den strandboulevard een ernstig ongeluk ge- beurd. Een jongen kwam op zijn fiets met groote snelheid de hoogte afrijden in de na- bijheid der Vuurbaakstraat. Op den boule vard gekomen, wilde hij met zijn rijwiel nog juist voor een auto omdraaien, maar dit ge- lukte hem niet meer. Hij viel en werd door den auto overreden. De Geneeskundige Dienst bracht den jongen naar het zieken huis, waar hij na korten tijd aan zijn ver- wondingen is overleden. De identiteit van het slechtoffer is nog niet vastgesteld. Naar schatting is het een ongeveer 15-jarige jon gen. OOK NUMMER DRIE AANGE HOUDEN. Het is de centrale recherche te Rotterdam gelukt in een logement aan de Delftsche Vaart een 40-jarige koopman aan te houden, die verdacht wordt van medeplichtigheid aan de inbraak, die den vorigen Zondagavond in de Haringpakkerstraat aldaar is gepleegd, waar bij de arrestatie van de twee daders een van hen door de politie in den rug werd geschoten. WEGENVERBETERING. De minister van waterstaat heeft een commissie ingesteld voor overleg inzake de wegenverbetering. Deze commissie zal met den minister hebben te overleggen over ont- werpen van wijzigingen in het Rijkswegen- plan, verleggingen van traces, dwarsprofie- len van nieuwe en bestaande wegen, plaats en afmetingen van rivierovergangen, begroo tingen van het wegenfonds, werkplannen, wegenverbetering enz. De commissie wordt samengesteld uit tien personen, uit vereenigingen en andere, zich met het wegenverkeer bezig houdende licha- men en die 't toerisme bevorderen. Ook zal worden gelet op het benoemen in de commis sie van personen, die de aesthetische zijde van het vraagstuk kunnen in het licht stellen en diqj ook andere gezichtspunten dan uit- sluitend die van de verkeerseischen kunnen beoordeelen. OP ZOEK NAAR OPIUM. Met ingang van 1 October is de nieuwe Opiumwet in werking getreden. In verband met art. 2 van deze wet, waarin het in bezit hebben van opium strafbaar is gesteld, heeft de Rotterdamsche politie een inval gedaan in verschillende logementen in de Chineesche buurt op Katendrecht aldaar. Inspecteurs en Een gesprekken tarief is goed, 1 rechercheurs van de centrale recherche, de ri- het moet rekening houden vierpolitie en den vreemdelingendienst, een 40 man in totaal, zijn eenige logementen bin nengedrongen. Er is opium in beslag geno men en ook pijpen, lampen en a:-.ere ingre- dienten voor het schuiven van opium. In to taal is er ongeveer twee pond bereide opium achterhaald en bovendien zijn er eenige re volvers en patronen in beslag genomen. In twee logementen heeft men de Chinee- zen, in elk een, gearresteerd, die in het bezit werden gevonden van opium. HET PARK VAN KOL TE UTRECHT. Dank zij een welwillend aanbod van de erven van Jan van Kol, zal waarschijnlijk een vorm gevonden kunnen worden, om de aancekondigde nublieke veiling van het park s>teld van 10 December tot 10 januari. Zij dag te herdenken. Hij is niet iemand, die aaa den weg timmert, maar zijn staat van dienst is sis dc beste. Wij hebben voor ons, ziegt het Hbl., 'n lijst van zestien reddingen, waarbij Duit in totaal niet minder dan 202 mannen en drie vrouwen van den dood redde, wel te verstaan in samen- werking natuurlijk met anderen en deels als schipper van de reddingboot, deels als roeier. Deze reddingen loopen van het tijdperk van 1863 tot 1904. Hierbij waren er verscheidene die met levensgevaar gepaard gingen. Duit was een prima zwemmer en heeft vele schip- breukelingen zwemmende gered1. Hiervoor ge- werd hem als eenige belooning een bedrag van f 50 hem door de N. Z. Holl. Redding- maatschappij uitgekeerd. Maar dat was voor reddingen, waarbij er waren van een halve eeuw terug! Geldelijke belooning van eenige beteekenis heeft Duit dus nimmer gehad. De Belgische regeering schonk hem een diploma wegens de redding van tien Belgen en een Nederlander van een Belgischen treiler, die bij strandpaa! 8 op 5 November 1896 verging. Deze tocht was buitengewoon zwaar, tot driemaal toe was een poging gedaan met de reddingboot van Callantsoog, die ten slotte stuk geslagen werd. zoodat Duit verplicbt was zich zwem mende te redden. Toen werd getracht met de groote vlet de menschen te bereiken. Twee tochten werden gedaan zonder dat men het hevig werkende schip kon bereiken; de derde zullen de afbeelding dragen van vier uitvin ders: Minckelers, Boerhaave, Lorentz en Chr. Huygens. De zegels zullen worden uitgegeven in de waarden van 114, 5, 714 en 1214 cent. De verkoopprijzen zullen resp. bedragen, 214, 8, 10 en 16 cent. De Nederlandsche bond tot kinderbescher- ming zal in hetzelfde tijdvak twee< series kinoerbriefkaarten uitgeven naar schilderijen van Nederlandsche schilders, n.l een serie van Frans Hals en een serie van Jan Veth. DE SOCIAAL-DEMOCRATISCHE PERS. De Strijd, het orgaan van het s.d. Ned Verb. v. vakvereenigingen, deelt mede, dat de s.d. vakbeweging door de deelneming voor f 1 millioen in het kapitaal der te vormen naamlooze vennootschap tot exploitatie van sociaal-democratische bladen, ten gevolge van een gelijkmatige verdeeling van de aan deelen en een paritetische samenstelling van den raad van commissarissen, voor de helft zeggenschap krijgt 1n het nieuwe bedrijf en medeeigenaar is geworden van de reeds be staande ondernemingen Het Volk, de Voor waarts en de Drukkerij Vooruitgang. Het doel is echter, naar bekend, daamaast in verschillende deelen van het land nog al zonderlijke bladen uit te geven. HET GROOTE WOUDHUIS. Zaterdag werd' het 25-jarig bestaan van't I onder""ieid"ing'van Duit, gelukte. Om Groote Woudhuis" te Apeldoorn een afdee- verbi'nding te krijgen moest het anker in het ling van het Ned. Genootschap tot zedelijke wan^. van ^en treiler worden geworpen en verbetering van ontslagen gevangenen, her- met j,uitengewoon ve€i moeite kon men de be- dTnhtdeze reclasseeringsinrichting worden I manninS in.de vlet krijgen. voorwaardelijk-veroordeelden en in vrijheid gestelden opgenomen. Dit geschiedt door middel van het plaatsingsbureau van het genootschap. Van 1903 af is de heer A. Munsterman directeur der inrichting geweest. BRANDSTICHTING. De rechtbank te Assen heeft een verpleegde EEN STUDIEREIS NAAR NED.-INDIe. B.T.A. seint uit Brussel, dat prins Leopold, de Belgische kroonprins en zijn gemalin heb ben het voornemen een studiereis te maken naar Ned.-Indie. Einde November zu'llen zij afreizen. ALBERT THOMAS NAAR INDIe? De correspondent van het Hbl. te Geneve seint Minister Beelaerts van Blokland heeft, uit naam van den gouvern-eur-generaal van Ned.- Indie, den directeur van het Int. Arbeids- bureau, Albert Thomas uitgenoodigd ter ge legenheid van diens aanstaande reis naar het Verre Oosten ook een bezoek te bren-gen aan Ned.-Indie. Op het oogenblik is aan het Arbeidsbureau nog niet bekend, of Thomas aan die uitnoo- diging gevolg zal geven. Aangezien het vraagstuk van den gedwongen arbeid een punt van behandeling is op de eerstvolgend-e internationale Arbeidsconferentie en in de naaste toekomst de bestudeering door h-et Arbeidsbureau van andere vraagstukken be treffende den arbeid door inlanders te voor- zien is, mag verwacht worden, dat de heer Thomas gelegenheid zal weten te vinden om de uitnoodiging van den G.G. aan te nemen DE RIJKSTELEFOONTARIEVEN. De Belgische regeering schonk hem hiervoor de zilveren medaille tweede klasse en een getuigschnft Een ander diploma kreeg hij van de drie opvarenden van een visschersscnuit. Duit was toen lichtwachter te Falga een post in d« duinen tusschen Den Helder en Callantsoog. Een der opvarenden zat met zijn arm beklemd en het kostte Duit, die geheel alleen dit werk verrichtte, ontzettend veel moeite hem bmneti te Veenhuizen, thans gedetineerd, wegens op- boord te krijgen. Hij en zijn echtgenoote heb- zettelijk-e brandstichting in een der gebou- ben de drie mannen, waarvan de een er met wen aldaar, waardoor een schad-e van 1500 zijn gekneusden arm slecht aan toe werd aangericht, veroordeeld tot 4 jaar ge- verpleegd, gevoed en gekleed. was. maar met groot-gebruiken. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Utrecht heeft haar oordeel bekend gemaakt over de voorstell-en van het hoofdbestuur der P. en T. tot herziening van de Rijkstelefoon- tarieven. De Kamer concludeert, dat een gesprek-ken- tarief, mits voldoende rekening houdende met de belangen van grootgebruikers, de voorkeur verdient boven een vast-abonne- mentstarief. Een gelijke prijs per gesprek heeft tot gevolg een onevenredige, zware belasting voor groote groepen van gebrui- kers. Alleen een sterk afloopende prijs kan dit bezwaar eenigeszi-ns opheffen. Het grond- vangenisstraf. De eisch was 6 jaar. VERKEERS-ONGEVAL. rdagmiddag is op den weg van Zu rich (Fr.) naar Harlingen een ernstig onge luk gebeurd. De motorrijder J. Keun uit On- nen kwam in aanrijding met een fietsrijder, waardoor hij van zijn motor werd geslin- gerd. De man werd in bewusteloozen toe- stand opgenomen en naar het Algemeen Zie- aenhuis te Harlingen vervoerd. Zijn toestand is ernstig. GENERAAL-MAJOOR VAN DE ROEMER OVERLEDEN. Gisternacht overleed te Amersfoort, na een ongesteldheid van ongeveer zes weken, in den ouderdom van 58 jaar. de generaal- majoor H. Z. A. v. d. Roemer, commandant van de IVde Divisie. De overledene was rid- der in de Orde van den Nederl. Leeuw, Offi- cier in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en gerechtigd tot het dragen van het ridderkruis van de Orde van den Griffi- oen, hem verleend door den hertog van Mecklenburg Schwerin. NIEUWS UIT INDIe. Een volksgericht. Het „A. I. D. de Preangerbode" meldt, dat een doekoen in het Koeningansche een oud- patient van hem weigerde te behandelen naar aanleiding van moeilijkheden, die hij bij een vorige gelegenheid had ondervonden. Toen de patient overleed, beweerde de bevolking, dat deze door den doekoen was behekst, om welke reden de doekoen door de desamen- schen werd vermoord en begraven alsof niets gebeurd was. Het gebeurde werd anoniem aan de be- trokken autoriteiten gemeld. Een onderzoek volgde, waarna tot de arrestatie van achttien personen werd overgegaan. De brandende gasbron. Nog twee koelies, die bij den brand van de 'asbron op het olieterrein der Ned.-Indische Urdolie Maatschappij bij Pangkalan Soe- soe werden gewond, zijn overleden. De bron Op zijn 67e jaar was hij gemobiliseerd ser- geant-kustwachter. Hij is in het bezit van een photo, die de jongens van de kustwacht hem hebben vereerd. In 1907 heeft hij van de regeering de bronzen eer-e-medaille der Ord« van Oranje-Nassau gekregen. Toen de koningin en prins Hendrik m 1919 het naar prinses Juliana genoemde dorpje. Julianadorp, ressorteerende onder ae ge meente Den Helder, bezochten, woonde de ge- pensionneerde lichtwachter daar. H. M. heeft hem bij die gelegenheid opgezocht en zich be- langstellend met hem onderhouden. Na dit bezoek is hem een wekelijksche uitkeering uit het Carnegie-Heldenfonds verstrekt. KORTE BERICHTEN. Te Oostendam, gem. Ridderkerk, is heV 4-jarig zoontje van den arb. J. v. d. Bei'g ia de haven gevallen en verdronken. Het kind viel van d-e 4 meter hooge schutsluis. Het werd onmiddellijk opgehaald, doch men kon de levensgeesten n-iet meer opwekken. Het 4-jarig zoontje van v. D. te A.rne- muid'en is in een tobbe met kokende vloeistol gevallen. Het kind is in het gasthuis te Mid delburg overleden. In een te Eindhoven gehouden vergad®. ring van burgemeesters van Zuidelijke ge- meenten is inzake de Zuidelijke filmkeuring uitgesproken, dat een centrale Zuidelijke na- keuring absoluut noodzakelijk blijft. Te Bergum (Rr.), een gemeente van bijna 3800 inwoners, is een perceel land aan- gekocht voor de stichting van een geref. kerk. Er zullen dan in dit dorp zijn: 2 herv. kerken, 3 geref. kerken, een evangelisatiege- bouw en een lokaal, waar de Protestanten- bond zijn kerkdiensten houdt. In de Herv. Haagsche Kerkbode pleit dr F v. Gheel Gildemeester voor den Doo- den-Zondag, een Protestantsch Allerzielen. Zaterdag hield de Vereeniging „He* Nederlandsch Schoolmuseum" haar algeciea- ne vergadering in het Museumgebouw te Am sterdam, onder voorzitterschap van dr J, fi. &nit. DER LOTEN ALOM VERKRIJGBAAR

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7