speelkaarten Wekettjksch Overziokt Uit Rusland. ln§@zond®n sfukken Siuchlvaart. fHarktlsericfaten L. Frankeaberg - Alkmaar. Vrijdagavonct Is "de 52-jarIge landbouwer C. M. van Dorst te Leur terigevolge van de duisternis in een sloot geraakt en verdron- ken. De oudste inwoner van Veenendaal, Wessel v. d. Loosdrecht, is in den ouderdom van 100 jaar en 2 maanden overleden. DE PLANNEN VOOR EEN VLIEG- HAVEN BIJ GRONINGEN. Gistermiddag is te Groningen een verga dering gehouden ter bespreking van de plannen tot aanleg van een vlieghaven. De bijeenkomst was uitgeschreven door de com- missie uit de Kamer van Koophandel, be- noemd tot voorbereiding van de plannen, on der voorzitterschap van den heer E. F. Bot- ma, vice-voorzitter der Kamer. Van de 130 uitgenoodigde personen waren er een vijftig aanwezig, onder wie de heeren Elout, verte- fenwoordiger van de K.L.M.; F. J. de Zee, urgemeester van Veendam; Everts, voorzit- ter van de Kamer van Koophandel van de Veenkolonien; Wiersum, voorzitter van iVreemdelingenverkeer te Eelde en vertegen- woordigers van handelsondernemingen, vei- lingsvereenigingen en groentekweekerijen. De voorzitter gaf een overzicht van het be- loop der voorbereiding, die reeds in 1919 is begonnen, en deelde mee dat thans op twee terreinen de aandacht is gevestigd, te Mid- laren en te Eelde, beide ongeveer 12kS K.M. van Groningen gelegen. De kosten van aan- ileg zullen voor een proefneming van een jaar, waartoe de K.L.M. bereid is, ongeveer 20.000 bedragen, met inbegrip van de huur van het terrein, die van beiae ongeveer even hoog is. Verschillende heeren gaven van hun in- stemming met de plannen blijk. De beaoeling van deze vergadering was te vernemen of de belanghebbenden het ge- wenscht achten dat er een vliegdienst wordt ingesteld en zoo ja, of men dan ook de zaak financieel wil steunen. De K. L. M. wenscht voor een proef van een jaar de garantie van vier personen per vlucht van 15 per per- soon, dat is 120 per dag of 24.000 per jaar, waar dan afgaat de opbrengst van de vervoerde passagiers. De eerste vraag werd met applaus beves- tigend beantwoord. Er werd aangedrongen op de vorming van een naamlooze vennoot- schap met aandeelen van 1000, geplaatst in onderaandeelen van 250 en 100. De voorzitter deelde mee, dat de commis- sie niet direct met dit voorstel heeft willen komen, omdat zij eerst de stemming over de plannen wilde afwachten. Nu bleek dat deze zeer gunstig is, beloofde zij in de binnenkort opnieuw bijeen te roepen vergadering met ypj'dere plannen te zullen komen. DE FEESTEN VAN DE K M. A. TE BREDA. De rit van de koninklijke familie door ireda, de stad waarvan H. M. barones is, is een ware zegetocht geworden. Overal langs de versierde straten stonden duizenden te juichen en met vlaggen te zwaaien. Het hoogtepunt werd bereikt aan het Bagijnhofje, waar de oude moedertjes de koningin verwelkomden. De koninklijke stoet heeft daar even stilgestaan en H. M. heeft zich met een paar van de oude vrouwtjes on- derhouden. Zooals gebruikelijk is bij elk koninklijk bezoek, is ook hier aan H. M. een bordje van de beroemde rijstebrij aangebo- den, die wordt bereid volgens speciaal re- oept, dat alleen aan het Bagijnhof bekend is. H. M. nam een proefje van deze beroemde rijstebrij en ook de prinses genoot er van mede. Verder ging de rit door de Boschstraat, waar de meisjes van de Kath. Jeugdvereeni- ging stonden opgesteld om hare hulde aan de koninklijke familie te brengen. Op het Schorsmolenplein waren samen- gekomen de kinderen van den „Zangdag", die daar onder leiding van den heer Louis de Moree het „Wilhelmus" zongen. Na dezen zang boden twee meisjes de koningin en de prinses bloemen aan, waarna gezongen werd het eerste couplet van „Hollands vlag, je bent mijn glorie". Bij den laatsten regel: „Hollands vlag gaat bovenal!", staken alle kinderen hun vlaggetjes op en zwaaiden dap per. De vreugde werd niet verstoord, on- danks den stroomenden regen. Niemand liet er zich door afschrikken. Ook het koninklijk rijtuig bleef open; de prinses had een witte parasol opgezet. Een drietal heeren werd aan de koningin voorgesteld, t. w. de voor zitter van de Orattjecommissie, de heer de Moree en de muzikant Drohm, die eens jubi- leumsmarsch componeerde. Op het plein is ook het gemeentelijk zie- kenhuis en daarvoor stonden eenige hospi- taalsoldaten opgesteld. Prins Hendrik riep een van deze soldaten bij zich en vroeg met belangstelling naar zijn werkzaamheden De koninklijke familie is daarna gereden naar den trein bij Etten-Leur, waar het noen- tnaal werd gebruikt. HET TEGENGAAN VAN GEVAARLIJKE VLIEGERIJ. In de jongste vergadering van den ge- meenteraad van Lonneker is de politieveror- dening aangevuld met een reeks bepalingen aangaande het gebruik van vliegmachines en het vliegen in die gemeente. Aanleiding hier- toe is het volgende: Vier jongelieden zijn eigenaar geworden van een vliegmachine van verouderd Fokkermodel, nog in gebruik tij- dens den grooten oorlog. In Lonneker heb ben zij een schuur gehuurd en een stuk grond, en daar zijn zij in zich thans bezig te oefenen tin het monteeren van een vliegtoestel Geld hebben zij niet, waarom zij de- machine tegen een klein bedrag voor het publiek demon- jtreeren. De politie vreest nu, dat zij bin nenkort allicht pogingen zullen doen met hun machines van den grond te komen, waardoor gevaar zou kunnen ontstaan voor het publiek en voor de waaghalzen zelf. Met het oog hierop is een verordening gemaakt, waarbij het verboden is te vliegen in de ge meente Lonneker van terrein af en met ma chines, die niet tevoren voor dit doel zijn goedgekeurd, en door personen, die daar voor niet de vereischte bevoegdheid bezitten. Op overtreding staat een boete van 25, of vijf dagen hechtenis. Enkele raadsleden maakten eenig bezwaar tegen deze inperking van de persoonlijke vrijheid, doch het gemeentebestuur achtte zich tegenover het publiek en de jongelieden zelf niet verantwoord, als het de zaak maar op zijn beloop liet. De verordening werd ten slotte met drie stemmen tegen vastgesteld. De goudreserve van de Russische Rijksbank. (Nadruk verboden). De lotgevallen van het Russische goud in Amerika en de romantische wijze, waarop dat goud in open zee werd overgeladen op een sovjet-vaartuig om de inbeslagname te Cherbourg te voorkomen, heeft de aandacht van het buitenland gevestigd op de goud-ope- raties van de Rijksbank en de goudreserve van die bank. Deze zaak wint nog meer aan actualiteit, wanneer wij bedenken, dat het ver- schil tusschen de sovjet-regeering en de bolsjewistische partij slechts denkbeeldig is en alleen door de sovjet-diplomaten gebruikt wordt om zich te onttrekken aan de verant- woordelijkheid voor de daden van de bolsje- wistische agenten in het buitenland. Het gaat dus niet alleen om de voorrraden goud en platina, die de sovjet-emissiebank bezit om de banknoten te dekken, maar ook om de voor- raden goud, waarover de Komintern beschikt om de „wtreldrevolutie" voor te bereiden. Het vraaorgtuk is dus belangrijk genoeg om er een beschouwing aan te wijden. Het is niet met zekerheid te zeggen, hoe groot de goud-voorraden zijn, waarover de Komintern beschikt. Wei kunnen wij1 vaststel- len, hoe groot de dekking van de bankbiljet- ten is, waarover de centrale bankinstelling der L'ni^ beschikt, maar ook deze cijfers kun nen wij niet als absoluut zeker aannemen, want de statistieken der bolsjewiki zijn steeds „gekleurd". Nemen wij aan, dat de balansen van de Rijksbank en van het volkscommissariaat van financien betrouwbaar en geloofwaardig zijn, dan komen wij, op grond van die balansen tot de volgende rekensom: op 1 April van het loopende jaar bedroeg de dekking van de banknoten van de Rijksbank en van de schat- kist 254 millioen roebel (aan goud, platina en buitenlandsche valuta). Daar volgens die- zelfde balansen de totale waarde van de in omloop zijnde biljetten 1590 millioen roebel bedroeg, zoo waren de bankbiljeten van de Sovjet-Unie slecht voor 16 gedekt. Hoe sterk de dekking der bankbiljetten ver- minderd is, zien wij1 uit het volgende feit: drie jaar geleden bedroeg de dekking 260 mil lioen roebel, terwijl de in omloop zijnde bank biljetten een waarde van 730 millioen roebel vertegenwoordigden (een verdubbeling van de circulaire en achteruitgang van de dek king dus). Drie jaar geleden bezat de Rijksbank aar. buitenlandsche valuta voor 101 millioen roe bel. In de maanden April en Mei van 1925 werden hiervan 50 millioen naar het buiten land uitgevoerd om de in het buitenland ge- kochte levensmiddelen te betalen. De bolsje wiki hadden n.l. in 1924, ondanks de slechte opbrengst van den oogst, den uitvoer van graan gefor-ceerd met het gevolg, dat in Rus land hongersnood uitbrak en de regeering, die nog kort geleden graan uitvoerdte, in het buitenland graan moest koopen, waarbij zij voor de gekochte levensmiddelen yeel meer moest betalen, dan zij voor het uitgevoerde graan heeft ontvangen. In 1926 moest opnieuw valuta of goud uit gevoerd worden, omdat de bolsjewistische economen zich vergist hadden bij de schat- ting van den uitvoer. De invoer overtrof den uitvoer en de bolsjewiki, die hun valuta-voor- raden niet wilden uitputten (die voorraden bedragen nu 50 millioen), gingen over tot gouduitvoer. De handelsbalans van het laatste jaar was actief (de uitvoer overtdof den invoer me* 57.8 millioen roebel). Dit werd bereikt door een forceeren van -den uitvoer en een inkrim- ping van den invoer tot de uiterste grens Zelfs de allernoodzakelijkste geneesmiddelen werden niet ingevoerd om de balans niet te bederven. Op deze wijze zou de sovjet-regee ring haar bezit van buitenland'sche valuta kunnen aanvullen, maar de verplichtingen, die het gevolg waren van de transacties van de sovjet-regeering in het buitenland, en de kosten van het gedesorganiseerde transport- wezen verslonden de met zco veel moeite en ten -koste van zooveel ontberingen verkregen reserve. De laatste maanden nam de uitvoer steeds af en de handelsbalans werd passief. On danks alle maatregelen van de sovjet-regee ring overtreft de invoer den uitvoer, omdat de boeren weigeren de regeering graan te verkoopen en het geheele regime berust juist op den graanuitvoer. De eenige redding zou zijn: den invoer nog meer te beperken om den handelsbalans zoo niet actief te maken, d'an in elk geval in evenwicht te brengen. Dit is echter onmogelijk, omdat ingevoerd worden machines, die noodig zijn voor de nieuwe fa- brieken. Een beperking van dezen invoer zou ten gevolge hebben een vermindering van de productie der industrie, hetgeen de ontevre- denheid nog acuter zou maken en de waarde- vermindering van den tsjerwonjets in de hand zou werken. En intusschen moet de sovjet-regeering haar verplichtingen voor de in het buitenland verkregen credieten nakomen., De eenige wij ze, waarop de sovjet-regeering dit kan doen, is goud en valuta uit te voeren. Voor dat doel werd het goud naar Amerika uitgevoerd; voor dat doel zullen nieuwe goudzendingen volgen. Dat beteekent echter een voortduren- de verzwakking van de dekking der bankbil jetten, hetgeen tot een voortschrijdende depre- ciatie van de tsjerwonjets zal moeten leiden. Er blijft den bolsjewiki nog een middet over: de productie van de goudmijnen op te voeren en op deze wijze de tekorten te dek ken. De sovjet-regeering doet dan ook al het mogelijke om dit doel te bereiken. De towe ring van sommige Russische economen (on der de emigres), dat de goud'productie in Rusland een volkomen quantite negligeable is, is onjuist. Dit kunnen wij reeds uit het volgende feit vaststellen: in Maart 1925 be droeg de dekking 260 millioen roebel, 1 April 1928 bedroeg de dekking 254 millioen. Een achteruitgang dus van 6 millioen roebel. In deze drie jaar werd echter veel goud en valu ta uitgevoerd (alleen buitenlandsche valuta voor millioen roebel!); het verschil kon dus alleen aangevuld worden door de productie van de goudmijnen. Wij komen dus reeds a priori tot de slotsom, dat de productie der goudmijnen veel belangrijker moest geweest zijn dan sommige „witte" bladen beweren De balansen en verslagen der trusts, die de goudproductie controleeren, bevestigen deze veronderstglling ten voile. Uit de officieele verslagen van het volkscommissariaat van financien zien wij, dat de goudproductie van de Sovjet-Unie in 1927 47 %-van de voor- oorlogsche productie bedroeg. De volkscom- missaris van financien en de trust Sojoezzo- lot-o, die de feitelijke leiding van alle goud mijnen heeft, hopen binnen eenige jaren het vooroorlogsche peil te bereiken. De uitvoer- baarheid van dit plan is meer dan iwijfelach- tig, maar dat de productie binnen afzienba- ren tijd meer dan 47 van de vooroorlog sche productie zal bedragen, is zeer waar- schijnlijk. O-fschoon wij dus de bewering van hen; die de goudproductie der Unie bij de bespre king van den tegenwoordigen toestand der Unie als van geen belang achten, niet dee- len, moeten wij toch erkennen dat de hoop van de bolsjewiki om op deze v/ijze uit de im passe te geraken, ijdel is. De goudproductie zal ontoereikend zijn om zoowel de passiviteit van de handelsbalans goed te maken als de dekking van de bankbiljetten, die nu bedenke- lijk laag is, op te voeren. De toestand blijft dus precair. Redding zou gebracht kunnen worden door een leening in het buitenland. Een tijd lang hebben de bolsjewiki hierop gespeculeerd, maar nu zijn zij er zich van bewust, dat het buitenland hun geen geld zal leenen. In het allergunstigste geval kunnen zij hopen op min of meer langd'urige credieten. Den laat sten tijd is echter deze hoop zeer klein ge worden. Zelfs Duitschland, dat tot nu toe nei- ging vertoonde den bolsjewiki credieten toe te staan, heeft den laatsten tijd besloten wat voorzichtiger te zijn. De weigering van Duitschland om de sovjet-regeering nieuwe credieten toe te staan, was, zooals bekend, de aanleiding tot het afbreken van de onderhan- delingen tusschen beide staten, hetgeen Woro- sjilow, de volkscommissaris van oorlog en marine, kort geleden openlijk heeft erkend De positie, waarin de sovjet-regeering nu verkeert, is zeer moeilijk. In geen jaren heeft de toestand den bolsjewistischen leid'ers zoo veel zorgen gebaard als nu. Het vraagstuk van de goudreserve kxijgt voor de bolsjewiki een tragisch karakter. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redae- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemt.) GELDVERSPILLING. Aan het leegstaande gevangenisgebouw is een gasstraatlantaarn bevestigd, welke al weken lang zonder doel dag en nacht brandt. Verder is 't opmerkelijk, hoe veel licht on- nuttig gebruikt wordt in lands- en gemeente- gebouwen, waarvan de menschen „vrij vuur en licht hebben". Hoogachtend, EEN BELASTINGBETALER. DE HN.A.E.N. VERVOLGT DE REIS Te KaracHie aangekomen. Vandaag naar Cawnpore. Het Persbureau Vaz Dias meldt: Bij de K. L. M. is d.d. 20 October uit Ben der Abbas het volgende telegram van de H.—N.A.E.N., het vijfde postvliegtuig naar Indie, ontvangen: „Wij zijn te 11.55 uit Bus- hir vertrokken en te 15.45 te Bender Abbas aangekomen. Alles is in orde. Hadden hevige zandstorm, maar Bender Abbas was geluk- kig dicht bij". Daarna is gister uit Karachi geseind: „Wij zijn om 6.40 uit Bender-Abbas ver trokken en te 16.25 te Karachi aangekomen. Alles is wel aan boord. Morgen gaan wij waarschijnlijk door naar Carwnpore'. TEEKENS VAN MACDONALD? Er is een bericht ontvangen van een schip, dat zich op het westelijk gedeelte van den Atlantschen Oceaan bevindt en dat in ver- band kan worden gebracht met de vlucht van luit. MacDonald. Een bericht van Lloyd van het radiostation Portishead meldt, dat van het stoomschip „Mirach" gistermorgen 6.55 uur het vol- gend telegram ontvangen werd: „17 Oct. 11.30 'savonds zagen wij op 53 gr. 3 min. Noorderbeedte en 43 gr. 42 min. Westerlengte op grooten afstand lichten, die iets weg hadden van explosies". De aangeduide positie in het telegram is ongeveer 500 mijlen ten Oosten van Macdo- nald's startpunt en hij zou daar geweest zijn te half elf Woensdagavond, 6% uur nadat hij uit New-Foundland was vertrokken. Er kon geen explosie hebben plaats gehad in zijn toestel, want hij werd te 12.30 Donder- dagmorgen (dus een uur later) door het Ne- derlandsche stoomschip „Hardenberg' ge- zien. Men veronderstelt, dat hij in moeilijk- heden is geweest en noodsignhlen heeft gege- ven. Zulke signalen, uit de hoogte geworpen, kunnen op grooten afstand worden waargc- nomen. Het mysterieuse ppnt, indien alles inderdaad zoo is gebeurd, is, dat hij later werd gesignaleerd toen blijkbaar alle^ in orde was. HET BENZINE-RESERVOIR VAN DE LATHAM 47. Uit een nader onderzoek van het aan de Noorsche kust gevonden benzine reservoir van de „Latham" is gebieken, dat het 't re servoir is, dat dient voor den directen toe- voer van benzine naar den motor. Daar de tank, die zeshonderd liter benzine kan be- vatten, bijna geheel leeg was en de „Latham" 300 liter per uur verbruikte, moet worden aangenomen, dat het vliegtuig ongeveer na een vlucht van twee uur kort voor het berei ken van het Beren-eiland is verongelukt. De veronderstelling dat hetbenzinereservoir nog voor het vergaan van het vliegtuig in zee is geworpen, is zeer onwaarschiinlijk. Verder is uit het onderzoek gebieken, dat het potlood- schrift op het reservoir geen boodschap in- hield. Het zijn waardelooze notities van een monteur, die reeds v6or het vertrek op de tank stonden. TWEE VLIEGONGEVALLEN IN ENGELAND. Een vliegtuig, bestuurd door een vrouw, die vergezeld werd door een dame, is te plet- fer gevallen op een golfterreln bij L'on'den. De twee inzittenden werden ernstig ge- wond. Op het vliegveld te Cheadle-Hulmle bij Londen is Zondag een civiel vliegtuig neer- gestort. Het vliegtuig werd volkomen ver- nield. De beide inzittenden zijn dermate ver- wond, dat hun toestand geen hoop meer geeft. TWEE MILITAIRE VLIEGERS VERONGELUKT. Tijdens een oefeningsvlucht is bij Pres- burg (Tsjecho-Slowakije) een militair vlieg tuig van een hoogte van 4000 M.- neerge- stort. De beide inzittenden waren onmiddel- lijk dood. Het ongeluk was't gevolg van het breken van den propeller. De propeller werd vele Kilometers van de plaats des onheils ge vonden. DAME UIT EEN VLIEGTUIG GEVALLEN. De „B. Z. am Mittag" ontving uit Zurich het bericht van een eigenaardig vliegongeval in het Jungfraugebied. De luitenant-vlieger Mauerhofer was met 'n jongedame, mej. Cla ra Gerber, uit Bern, van het militaire vlieg veld Thur opgestegen om een vlucht te ma ken, die op uitdrukkelijk verzoek van de da me boven 't Jungfrau-gebied zou zijn. Toen de vlieger zich, bij het overvliegen van den Alatsch-gletscher, naar zijn gezellin wendde, zag hij tot zijn schrik, dat de waarnemers- plaats leeg was. Er is geen andere mogelijk- heid dan aat mej. Gerber uit het vliegtuig is gevallen en op den 1000 M. lager gelegen gletscher is terecht gekomen. Het lijk kon tot nog toe niet geborgen worden. Een on derzoek door de militaire justitie wordt inge steld. Het lijk gevonden. Een nader bericht meldt, dat het lijk van de boven de Alatschgletscher uit een militait vliegtuig omlaag gevallen leerares bij het huishoudonderwijs, mej. Clara Gerber, uit Bern, op den gletscher gevonden is. ALKMAAR, 22 Oct. 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij- zen als volgt: 59 vette koeilen 210420; 4 vette kalveren 80—/ 130; vette kaiWeren p. ned, pond 1.30f 1.50; 26 Nuchtere kalv. (slacht) 10—/ 25; 630 Vette Varkens (zware) per ned. pond 0.72—/ 0.76; Zou- ters per ned. pond 0.66—/ 0.68. BROEK OP LANGENDIJK, 22 Oct. 1928. Langedijke. Groentenveiling. Lecerf 11.5020.60; Reuze Bloemkool 16.10 16.80; BloemkoOl 2e s. 26 per 100 stuks; Wortelen 3.30—/ 4.30; Wortelen (kleine) 2.40; Roode Kool 3.80—/ 8 20; Gele Kool 2.10—/ 4.30; Witte Kool 3.40 4.90; Deenscbe Witte Kool 4.90— 5.10; Uien (grove) 6—/6.70; Uien 7.707.80; Drielingen 8.30—/ 9; Nep 9.70—/ 10.30; Bieten 1.70—/ 3.30, ailes per 100 K.G. Aanvoer: 15000 stuks Bloemkool; 3400 K.G. Wortelen; 36000 K.G. Roode Kool; 15000 K.G. Gele Kool; 15000 K.G. Witte Kocl; 32000 K.G. Deensche Witte Kool; 16600 K.G. Uien; 900 K.G. Bieten. NOORDSCHARWOUDE, 20 Oct. 1928. Schotsche Muizen 3.704.20; R. Bonte 4.20; Eigenheimers 2.903.10; Bl. Aardappelen 4.20—/ 4.30; Uien 6.90 7.80; Drielingen 99.70; Grove 5.90—/ 6.70; Gele Nep 12.40—/ 12.80; Peen (groote) 3.104.10; Peen (kleine) 2.202.40; Kroten 1.60—/ 4.10; Roo de Kool 3.90—/ 8.20; Witte Kool 4.60— 4.80; Gele Kool 2.104.60; Deensche Witte Kool 55.50; alles per 100 K.G.; Bloemkool le s. 11.9018.10; Bloemkool 2e s. 22.30 per 100 stuks. Aanvoer: 10.000 K.G. Aardappelen; 23400 K.G. Uien; 9100 K.G. Peen; 5600 K.G. Kroten; 37200 K.G. Roode Kool; 148800 K.G. Witte Kool; 7600 K.G. Gele Kool; 13200 K.G. Deensche Witte Kool; 5000 stuks Bloemkool. BOVENKARSPEL, 20 Oct. 1928. „De Tuinbouw." Heden besteedde men voor: Bl. kool le s. 1117; Bloemkool 2e s. 5— 8; Roode Kool 3—/ 7; Witte Kool 3— 5.50; Gele Kool 2.50—/ 3.50; Uien 3.60; Slaboonen 4.204.60; Bieten 9.50-/ 13. Whigtdoozen, Fisches, Kinderspelen OPLOSSINGEN DER RAADSELS UIT 'T VORIGE NUMMER. r Voor grooteren. 1. Ze hebben alle twee een kurk (Cork is immers een stad in Ierland). 2. Ik kan vandaag niet bij je komen want Han is jarig. Er lag ossetong voor het raam in den winkel. (Lagos) Als je liever onaardig wilt zijn, moet je het maar zeggen. (Verona) Is het jongmensch u rechts achterop ge. reden? (Chur), 3. De molenaar, want j:* zwart op wit. 4. Birmingham. Han, maan. Voor kleineren. 1. Matrozen. 2. Een trommel. 3. Een stoel. a k k e r Kameol. k r a a i h a m e r dw e rg z w e e p Delft die krijgt daarbij ring, maag, bia OM OP TE LOSSEN. 1. 2. 2° 3° 4° 5s 6° 7° 8° 9° 3. 4. Voor grooteren. Wanneer je van een stad in Rusland het hoofd en den staart wegneemt, krjjg je een meisjesnaam. Welken?. Kruisraadsel. Op de beide kruisjeslijnen komt de naao van een Eogelsch vorstin. X ,X. s ,X. .x. xxxxxxxxx -X' -X' 4 X* X 1° rij een klinker. een boom. een rivier in Frankrijk. iets wat sommige menschen op zee zijn. 't gevraagde woord. een rivier in Afrika. iets wat men zoowel in steden alt in doipen vindt. een bepaald soort teekening. een medeklinker. Mijn eerste is een tijdsverloop, tnijn. tweede dient om een bepaald iets in te bergen of te bewaren en mijn geheel wordt tweemaal 's jaars in Nederland gehouden. Welk land is het armste van de geheeh wereld? Voor kleineren. Zoek uit elk der onderstaande zinnek een woord, maar doe het zoo, dat de gekozen woorden in dezelfde volgorde genomen, een bekend spreekwoord vormen. Heb je een mooi, nieuw boek uit de hi- bliotheek gehaald? Neen, ik nam per ongeluk een, dat ik a! kende. Hoe komt het toch, dat je tegenwoordif zoo dikwijls suft? Vroeger heb ik dat nooit van je opge- merkt. Het is alleen, omdat ik alles vlug wil doen. Welke noten kunnen niet gezongen en ook niet gegeten worden? Met k ben ik een viervoetig dier, met 1 lang en srnal, met m lig ik op des grond, met g ben ik een opening ei met kr ben ik van hout. Maak een gevaarlijk dier van: dik r ol Ko van ter Amsterdamsche Beurze genoteerde fondsen, verstrekt door Noordhollandsch Landbouwcrediet. 16 Oct. 17 Oct; 18 Oct. 19 Oct. I'"* V ioa% iooy„ FONDSEN. 13 Oct. 6 obi. N.W.S. 1000 1922 5 11 idem f 100C '18 4 y3 11 idem 1000 '17 4 II idem 1000 '16 4K If O.-Ind f 1000 '26 6 II idem 1000 '22 6 ♦1 idem 100 '23 5 i4 H idem 1000 '21 D 5 11 idem 1000 '17 Koloniale Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Holl. Kunstzijde Jurgens gew. aand. t Maekubee Ned. Kunstzi]'de Philips Gloeilamp Philips Nieuwe Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm. Studebaker Comm. Steel Zweedsche Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A'dam Javasche Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1000 Moeara Enim A'dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij. Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust Senembah South. Pacific 5 obi. Holl. Spoor '15/'25 5 obi. Staatsspoor 'J5/'25 Union Pacific Prolongatie Exdividend. 15 Oct. 104* 104* 100? OP/16 QQS 103* 101* 1031/16 101* 232* 237* 160 163 170| 173* 207* 207 r 190* 190# 416 419 777 786 778* 166* 167 68! 71* 82* 82% 162# 164% 470* 466* 151# 154* 639 653 357 360 440 444* 462# 465* 443* 446* 237* 239* 183# 1851 74# 75* 133* 133 201* 201! 526* 523 433 433 181* 184 505* 504 101% 10016/16 101* 101 122 199 4 4* 1046/i6 101* 96# 996/16 10U3/1S 104* 101* 239* 161* 17216/36 203 280 192| 421 774 167 6915/16 81# 163 458 15/ 662* 368 443* 463# 443* 238# 183* 75* 132* •;oi* 199 527* 428* 183* 503* 101* 101* 198 4* 104* 100%, 96* 99* 103* 103 237* 163 172 208* 1?8* 416* 771 773 167* 69n/iS 82 163 453 156 661 369 445 465# 443* 235 175* 132* 202 190* 520* 431* 178# 500* 101 Vis 101# 200 4* I 'Via 103* 104* 239 164 170* 208* 287 187* 411* 781* 169 69Via 81 "/is 162% 437* 137 6f>6 367* 440* 467* 443* 237* 178* 77* 133 202 199* 522 434* 179* 496* 101* 101* 122* 201 4* 10% 10% 103 loo* 247* 169* 174* 208* 290* 184* 414 789* 790 171* I 68! 1 84| 161* i 459* 161* i 679 I 37/* 475| I 451 j 236* 177* 77* 134 202* 521 j 43?* 1 179* 500* 101* 101* 199*

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 8