DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. tfo. 251 Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanflen t2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adyertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsrulmte. Uneven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Mininistr. Ko. 3. Bodaetie No. 33. dinsuar 23 OCTOBER BuitenEand Oft uuminer beslaat uit 2 bladeo. Honderd dertigste Jaargang <928 Diredeur: G. FL KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Dageiijisscls owerzicht. OE CRISIS IN DE DUITSCH-NATIONALE PARTIJ. Splitting in de partij? De toe- nemende invloed van Hugenberg Westarp door Hugenberg versia- gen. Het congres van de Duitsch-na-tionale partij heeft Zaterdag Hugenberg, lid van den Rijksdag, en aanvoerder van den rechtervleu- gel dier partij, tot haren nieuwen leider gekozen. Ziedaar in kort, wat er in Duitschland is voorgevallende D.-nationalen hebben graaf Westarp aan den kant gezet en Hugenberg voor hem in de plaats genomen. Dat het met de Duitsch-nationale partij niet heelemaal in den haak was, is reeds her- haaldelijk gebleken. Dezen zomer reeds kwam er een ernstige verdeeldheid in de partij aan het licht. Scherpe tegenstellingen bleken te ibestaan en het scheen zelfs, dat men met een bogelijke scheuring rekening moest houden. (De strijd is indertijd uitgebroken, toen Lam- bach, een der invloedrijkste leden, den eisch stelde, dat men uit het partijprogram het monarchale „geloofsartikel" zou schrappen. „De republiek was er nu eenmaal, het jon- gere geslacht groeide op onder haar instellin- gen en het ging niet aan, dit van de partij te vervreemden, door op te blijven komen voor het herstel van de monarchic", zoo rede- neerde Lambach. De heer Lambach, die onder de jongeren in de partij nog al wat aanhatig bleek te hebben hetgeen graaf Westarp dan ook aanleiding gaf om een gematigde houding tegenover hem aan te nemen went door Hugenberg en zijn partijvrienden scherp aan- gevallen, en het gelukte Hugenberg zelfs, dat Lambach in zijn kiesdistrict door de Duitsch nationale partij-afdeeling werd geroyeerd. Toen bleek dus al hoe 'n gxooten invloed Hugenberg, de industrieel en krantenkoning in zijn partij had. En Zaterdag is gebleken, dat die invloed cog grooter was, dan men vermoed had. Graaf Westarp toch had in wat er dezen zomer geschied was, aanleiding gevonden, om zijn ontslag te vragen als voorzitter der partij, wellicht in de hoop om toch herkozen te worden. Daardoor zou dus tevens blijken, dat niet Hugenberg, maar hij nog steeds de macht in handen had Hoe geheel anders kwam het uit! De rich- ting van Hugenberg bleek de overhand te hebben en Hugenberg werd dus tot voorzitter gekozen in plaats van Westarp Echter, bij de uitslag der stemming werd niet mede- gedeeld, hceveel stemrnen elk op zich ver- kregen had, zoodat men omtrent de sterkte van Hugenberg's aanhang nog in het duister fast. Wat de gevolgen zullen zijn van het op- treden van Hugenberg, is nog niet te zeggen. In de republikeinsche kringen meent men, dat het wel tot een scheuring in de partij za' kunnen leiden. Maar het is mogelijk dat de wensch hier de vader der gedachte is. Want wellicht, dat Hugenberg nu hij zijn doel heeft bereikt, een gematigder houding zal aanne- men en zal trachten de tegenstellingen in de partij, die hij tot dusver zoo verscherpte, te overbruggen. HET ENGELSCHE WITBOEK I BETREFFENDE HET ENGELSCH- FRANSCHE VLOOTCOMPROMIS. Het Witboek betreffende de Engelsch- Fransche voorstellen in zake beperking der maritieme bewapeningen is gisteravond uit- gekomen. Het is een omvangrijk document, dat de geschiedenis behandelt van de onder- handelingen, die 1-eidden tot het uitwisstlen van nota's bevattende de term-en van het voorgesteld compromis en de daarop vol- gende correspondentie met de andere voor naamste zeemachten. In een rondschrijven, verzonden aan de vertegenwoordigers. van Engeland in de hoofdsteden der op de voorbereidende ont- ■wapeningscommissie vertegenwoordigde (landen, legt Lord Cushnendun er den nadruk op, dat „Het Engelsch-Fransch compromis niet kan worden beschouwd als een afzon- derlijke of geisoleerde gebeurtenis. Het is de meest recente schakel in een lange keten van pogingen de voorzieningen aan te vullen welke belichaamd zijn in artikel acht van het volkenbondsconvenant, ten einde te bewerk- stelligen, dat de leden van den Volkenbonc erkennen, dat de handhaving van den vrede 'n beperking der nat. bewapeningen eischt tot een zoo laag punt als in overeenstemming is met de nationale veiligheid. De eerste stap- pen door den Volkenbond genomen om deze verplichting na te komen waren gericht op uitgebreide plannen van onderlingen bijstanc in de veronderstelling, dat het scheppen van een algem-een begrip -van veiligheid de meest- belovende weg was naar een allround v-er- mindering en beperking der bewapeningen Met het oog op het voortdurende mislukken van het verkrijgen van overeenstemming over een dezer plannen w-erd dez-e wijze van bena- dering opgegeven ten gunste van directere methodes en in Dec. 1925 riep de vergaderiiig een speciale commissie in het leven met een mandaat om den grofld voor te bereiden voor «en algemeene conferentie. Deze commissie, bekend als de voorb-erei- dende commissie ondernam zijn voorn. taak op de derde zitting van Maart tot April 1927, waarop de Britsche en Fransche vertegen woordigers elk een schets-ontwerp van een conventie voorstelden als basis van bespi e- king. Deze beide sch-etsen liepen ver uiteen. Met betrekking tot d-e marine stelde bet Britsche ontwerp beperkingen voor in oorlogsschepen van negen onderscheiden categorieen. De Fransche cchets was over het geheel voor beperking op de totale tonnage Het was tusschen deze twee principes be perking per klasse of beperking over de to tale of globale tonnage dat het voornaam- ste verschil van meening heerschte. De an dere regeeringen die op de commissie ver- tegenwoordigd waren schaarden zich aan beide zijden. In de hoop deze kloof te over bruggen stelde de Fransche delegatie eenige dagen later 'n gewijzigd voorstel voor, dat in zooverre aan't Britsche standpunt tegemoet cwam, dat het een classificatie in 4 klassen invoerde. Het bevatte achter het voorzien in een onbeperkt overbrengen van tonnage van de een-e klasse in de andere en g-edeeltelij-k om die reden, gedeeltelijk door het kleine aantal klassen bleek dit niet aanvaardbaar voor de Britsche delegatie. Tegenover dit acute en schijnbaar onverzoenlijk uiteenloopen der meeningen en er naar strevende niets te doen, dat een vooroordeel kon scheppen te- gen het succes van een maritieme conferentie, waaraan -d-e V. S. onlan-gs uitnoodigingen -ge- zonden hadden werd de voorbereidende com missie verdaagd, zonder eenigen vooruitgang te hebben gemaakt naar een overeengekomen text van een ontwerpconventie. Twee maan den later kwam de maritieme conferentie te Geneve bijeen, doch slechts om na 7 weken moeit-e weer opgeh-even te worden. Tegen over het doode punt in de voorbereidende commissie, -gevolgd door de mislukking van de conferentie te Geneve scheen alle uitzicht op 'n onm-iddellijken vooruitgang vemietigd. Informatieve gesprekken werden evenwel veelvuldig te Geneve gevoerd en vonden ten slotte bun hoogtepunt in een onderhoud tus schen Briand en Sir Austen Chamberlain in Maart 1928, hetwelk leidde tot het tegen- woordig compromis. In den loop van hun onderhoud vermeldde Chamberlain zekere voorstellen die gedaan werden door de Brit sche admiraliteit en vervolgens gaf hij op verzoek' van Briand -dezen een geschreven nota betreffende deze voorstellen. Zij voor- zagen in een beperking over zes klassen van alle typen schepen die daaronder_vielen. Zij werden niet aanvaard. Met het oog op deze opvolgende stappen naar een compromis moet 'bedacht worden, dat Engeland steeds gestreefd had naar beperking en detail en Frankrijk naar. beperking over de totale ton nage. Zoo was het oorspronkelijke Britsche plan-een classificatie in negen klassen. In de gewijzigde Engelsch-e voorstellen, zooals deze aan Briand werden voorgelegd na het onderhoud in Maart, was het aantal klassen teruggebracht tot zes, doch zij sloten schepen van alle typen in. Frankrijk van zijn kant, niet minder verlan- gend een overeenstemming te bevorderen, had zich geneigd geioond de Britsche these zoo- veel mogelijk tegemoet te komen. Ten slotte werd een compromis bereikt op den basis van een beperking toepasselijk op vier klassen oorlogschepen. Terwijl zij toegaven, dat het onvolledig was als een finale oplossing van de maritieme beperking, zouden zij, wanneer het aangenomen werd nog twee klassen er aan toevoegen, beperkt tot twee klassen vo-1- gens het verdrag .van Washington. Zij kon- den slechts tot nuttige resultaten leiden wanneer de andere voornaamste zeemachten bereid waren ze te beschouwen als de gele- genheid tot een mogelijke basis voor het weer dpnemen der onderhandelingen in de voorbe reidende commissie. Zooals bij de maritieme ontwapening de kwestie der classificatie versus globale tonna ge tot nog toe vooruitgang belemmerd had, evenzoo was bij de ontwapening te land -de kwestie van de beperking der militaire reser ves gebleken het struikelblok te zijn. De Fransche regeering en de meerderhei-d der regeeringen vertegenwoordigd in de voorbe reidende commissie waren van meening, dat de reserves moesten worden uitgesloten van de beperking, terwijl de Engelsche regeering consequent de tegenovergestelde meening ver- dedigd had. Eenigen tijd geleden echter ha-c de Engelsche regeering ingezien, dat verdere oppositie van haar zijde tegen het uitsluiten van de getrainde reserves slechts met het oog op de houding van de meerderh-eid in de vooihereidende commissie ten gevolge kon hebben, dat de vooruitgang onbepaald opge- houden ,werd. Reeds in 1927 kondigde vis count Cecil aan, dat de Britsche oppositie zou ophouden ten einde een overeenstemming te kunnen bereiken. Wanneer derhalve twee regeeringen een stap deden in de richting van een compromis inzake maritieme beperking, gevoelde men, dat een vooruitgang der overeenstemming al- leen vergemakkelijkt kon worden door de for- meele kennisgeving, dat de concessies gedaan aan de inzichten der Britsche regeering in zake de maritieme beperking hen in staat zou den stellen hun oppositie jegens het Fransche standpunt in zake de militaire getrainde re serves op te heffen. Neerkomende op de aangehaalde geheitn- heid der ondeihandelingen herinnert Cushen- dun aan de aankondiging van Maart, dat de besprekingen voortgang hadden en wijst hij er op, dat toen de compromisvoorstellen ge- reed waren aan de andere maritieme machten te worden voorgelegd dit door Chamberlain het Lagerhu-is werd aangekondigd. Ik zelf heb op den 30sten Augustus aan -de pers een volledig verslag gegeven van de omstan- digheden, waaronder het compromis bereikt was benevens een nadrukkelijke ontkenning van speculaties betreffende het bestaan van eheime clausules en politieke afspraken. )e geheele zaak wordt onthuld in de corres pondentie en alle inblazingen van het tegen- deel zijn absoluut ontbloot van fundeering. De voorstellen werden in Juli aan de regee ringen voorgelegd van de V. S., Italie en Ja pan. Terwijl de Japansche regeering mede- werking toezegt met den inhoud van de voor stellen hebben de regeeringen van de V. S. en Italie geen mogel-ijkheid gevonden, om rede- nen helder uiteengezet in hun nota's, deze voorstellen te aanvaarden. Mededeelingen zullen aandachtig beschouwd worden en te zijner tijd zal daarop geantwoord worden. Het verzonden rondschrijven is onderge- bracht onder d-e documenten, die bijeenge- bracht zijn in het witboek, dat begint met een uittreksel uit de openingsspeech van den pre sident van de derde zitting van de voorberei dende ontwapeningscommissie. De Britsche en Fransche ontwerpconventies worden uit eengezet en de discussie er over in uittreksel weergegeven, benevens uittreksels uit de speeches van de gedelegeerden van de mari tieme machten. Vervolgens wordt de speech van Lord Cecil aangehaald, betreffende de beperking der landmacht en der getrainde reserves. Volgens wordt een overzicht ge geven van het onderhoud tusschen Briand en Chamberlain, tijdens welk onderhoud Cham berlain het Fransche standpunt recht deed wedervaren en waarbij hij Briand de gewij zigde Engelsche voorstellen meedeelde, be treffende de beperking ter zee. Mocht Briand deze voordtellen tegemoet komen, dan zou de Engelsche regeering de Fransche houding in zake de beperking der landmacht eerbiedi gen. Als resultaat van de hierop volgende be sprekingen werd den 28 Juli de overeenstem ming bevestigd en de termen van het compro mis opnieuw vermeld in een nota aan Briand. waarin onder anderen gezegd wordt, dat de Engelsche regeering het geheel eens is met de Fransche, dat de toestemming van andere groote zeemachten essentieel is voor het suc ces en zooals verlangd door het Fransche gouvernement zal de Engelsche regeering het compromis meedeelen aan Italie en de V S en Japan. De beperkingen, die de ontwape- ningsconferentie zal moeten vaststellen, zul len moeten houden aan 4 klassen oorlogs schepen. Ten eerste de kapitale schepen schepen boven de 10.000 ton of met kanon- nen van meer dan 8 inch kaliber ten tweede moederschepen van meer dan 10.000 ton, ten derde oppervlakteschepen van of be- neden de 10.000 ton bewapend met kanonnen van meer dan 6 inch tot 8 inch kaliber en ten vierde oceaanvarende onderzeeers, d.w.z. van meer dan 600 ton. Het verdrag van Washington regelt de be perkingen tot de machten die dit verdrag nog wapeningsconferentie zal alleen de methode moeten bepalen van uitbreiding van deze be perkingen tot, de machten die dit verdrag nog niet onderteekend hebben. Wat betreft de der de en vierde klasse zal de finale ontwape- ningsconferentie het maximum tdnnage aan geven voor alle machten, welk tonnage geen macht zal mogen overschrijden voor het totaal der schepen in elk der resp. categorien voor een periode aangegeven door de con ventie. Binnen deze maximumlimiet zal op de finale conferentie iedere macht aangeven welk ton nage zij van plan is te bereiken voor ieder der caterogien en welk tonnage zij op zich nemen niet te zullen overschrijden gedurende de periode vastgesteld door de conventie. CHINA. EEN AANSLAG OP TSJANG HU LIANG. Naar uit Moekden gemeld wordt is eerst thans bekend geworden dat de vorige week een aanslag is gepleegd op maarschalk Tsjang Hu Liang. Een Chinees schoot op den maarschalk, die echter niet gekwetst werd. De dader is gearresteerd en Zondag 1.1. door den Krijgsraad ter dood veroor deeld. DUITSCHLAND. HET PROCES HUSSMANN. Bij het begin van de zitting van gisteren stelde de verdediger in het proces Hussmann voor nog drie getuigen op te roepen. Een van hen, een badmeester, moet getuigen, dat drie dagen voor den moord Hussmann neus bloedingen heeft gehad. Daarna deelt de officier van justitie, naar aanleiding van de in het geheele Rijnsche Westfaalsche industriegebied loopende ge ruchten over dr. Lutter, mede, dat het onder- zoek heeft uitgewezen, dat hem geen enkele verdenking kan treffen, zoodat dr. Lutter ook niet gerechtelijk vervolgd kan worden. De voorzitter sloot zich bij de verklaring van den officier aan en waarschuwde tegen verspreiding van zulke dwaze verzinsels Wanneer nieuwe ernstige lasterpraat mocht worden rondgestrooid zal het gerecht zich onmiddellijk met de zaak bemoeien. De officier van justitie deelde, nopens den brief aan rector Daube mee, dat de beklaag de toegegeven heeft den brief zelf te hebben geschreven. De directeur van het gymnasium Ro- gowsky beschreef daarop den gymnasiasten avond op 23 Maart, waarop hij door een degen verwond werd. De verwondingen had den niet veel te beteekenen; nadat een klein verband was gelegd was hij teruggekeerd; de wonden bloedden toen niet meer en bloeddruppels waren niet op den grond ge- vallen. Er wordt daarop besloten geen bloedproef te nemen. De verdediger vraagt getuige Hiltmann of hij bij het verlaten van de feestzaal bemerkt had dat Hussmann sterk opdrong alsof hij haast had? Hiltmann zegt, dat hij daar niets van be merkt heeft; als het gebeurd was had hij het moeten zien, daar beklaagde vlak voor hem stond. De chemicus dr. Baumann zegt op een vraag van den verdediger dat het bloed op Tussmann's schoen gekomen kan zijn bij de oezichtiging van het lijk van zijn vriend. Prof. Muller-Hers als laatste deskundige zegt eveneens dat op het mes geen bloed- sporen te vinden zijn. De sporen op de jas behooren tot de bloedgroep van Hussmann, die op de schoenen daarentegen tot de groep van Daube. Daarmee is echter nog niet ge zegd dat het onomstootelijk bloed van Daube -moet geweest zijn, want Daube viel onder bloedgroep A, waartoe 40 procent van het menschdom behoort. De verdediger vraagt dan den deskundige of het bloed door middel van onbeke'nde derde personen op de schoe nen van Hussmann kan zijn overgeplaatst? Theoretisch moet de deskundige deze moge- lijkheid toegeven, doch het lijkt hem zeer on- waarschijnlijk. Na de pauze werd dr. Lutter verhoord. BLOEDIGE BOTSIN-GEN TUSSCHEN SOCIAL ISTEN EN NATION A AL- SOCIALISTEN. Naar uit Welzow (district Spremberg) ge meld1 wordt, is het daar tusschen socialisten en rationaal-socialisten tot bloedige botsin- gen gekomen. De socialisten vierden in een zaal een feestje, waarbij zich drie nationaal- socialisten gevoegd hadden. Zij werden naar buiten gestuurd, waar zij eenige vrienden te hulp riepen. Een formeele vechtpartij was het gevolg, waarbij enkele schoten werden gelost Een der kogels trof den arbeider Schulz zoo ongelukkig, dat hij op de plaats dood bleef. De politie te Welzow en die uit de omgeving werden gealarmeerd. Zij arresteerde 17 per sonen, onder wie zich dengeen bevinden zou, die het doodelijke schot heeft afgevuurd. De wapens van de nationaal-socialisten werden in beslag genomen. De politie werd met een hagel van steenen ontvangen. EEN DER GLADBECKER MOORDENAARS NEERGESCHOTEN. Maandagavond tegen 11 uur werden te Keulen de gevluchte moordenaars van Glad- beck, de gebroeders heidger, toen zij poogden in hun woning in de Richlerstraat terug te keeren, herkend en door de politie achter- volgd. Het kwam tot een wilae schietpartij, waarbij de 23-jarige Heidger neergeschoten en verscheidene voorbijgangers gewond wer den. De oudste Heidger is ontkomen. Zijn ver- blijfplaats kon tot nog toe niet opgespoord worden. HET PANTSERSCHIP. In technisch opzicht nutteloos. De tegenstanders van den bouw van een pantserschip hebben een medestander gekre- gen in den bekenden rechtsradicalen leider kapitein F.hrhardt. In het jongste nummer van zijn tijdschriH „Der Vormarsch" vraagt deze n.b., wat Duitschland in hemelsnaam met een pantser schip moet uitvoeren, waarvoor zelfs de mili taire belanghebbenden geen technisch nut kunnen opduikelen? Waarbij hij er dan op- wijst, dat bovendien het eerste pantserschip alweer verouderd zal zijn wanneer het vol gende te water wordt gelaten. Kapitein Ehr- hardt drijft vervolgens den spot met het argu ment, dat een paar van zulke oorlogsbodems noodig zouden zijn om landingen aan de Oostkust tegen te gaan. Het pantserschip kan hoogstens de zekerheid geven, merkt Ehrhardt tenslotte op, dat Duitschland ster- ker is dan Denemarken of Zweden. Maar wat haa't dat uit? Aan het slot van zijn artikel blijkt de on- dergrond van Ehrhardt's betoog: hij acht het beangstigend, dat men zich in Duitsch land, bij de doelbewuste oorlogstoerustingen in de geheele werel-d, -bezig houdt met mili- tair geknutsel, en dat de noodige ernst ont- breekt bij de Duitsche toerusting. EEN GEHEIMZINNIGE MISDAAD. Op het exercitieterrein te Maagdenburg werd Zondagochtend een onderofficier van de rijksweerbaarheid gevonden die door een kogel in den slaap was getroffen en bewuste- loos op het terrein lag. De man werd naar een ziekenhuis gebracht waar hij weinige mi- nuten na aankomst overleed. Daar in de na- bijheid geen wapen werd gevonden staat vast dat de man het slachtoffer van een misdaad is geworden. Op hetzelfde tijdstip waarop hij gevonden werd hoorden eenige personen aan de oevers van de Elbe, ongeveer twee kilo meter van het exercitieveld, een vrouw luid om h-ulp roepen. Enkele voorbijgangers die toegesneld kwamen zagen een jongmeisje dat klaarblijkelijk in de Elbe was gesprongen Twee mannen slaagden er in haar te redden ze had het bewustzijn reeds verloren, doch kon echter weder worden bijgebracht. Het meisje bleek de 21-jarige vriendin te zijn van den vermoorden onderofficier. Haar toestand is van dien aard dat ze nog niet kon worden verhoord. Men acht het nauwelijks mogelijk dat het meisje den onderofficier heeft gedooc', daar ze vrijwel op hetzelfde oogenblik in het water lag toen het schot dat haar vriend heeft gedood op het exercitieterrein viel. HELDERZIENDHEID? Te Keulen raadpleegde een vrouw, wier man dood op een spoorlijn was gevonden, den clairvoyant Fastenrath over de doods- oorzaak. Zij deelde hem, onder getuigen, mede dat er geruchten liepen over een moord, door een zwager op haar man ge pleegd- Het lijk zou dan op de spoorlijn z}]n gelegd om aan een ongeluk te doen gelooven. Nadien begon de seance; de helderziende raakte in trance en vertelde dat de zwager inderdaad den moord had gepleegd. Diens zoon zou zich bovendien aan een meisje heb ben vergrepen. Toen F. weer bij bewustzijn was, wees een der getuigen hem er op, dat hij in wat an dere woorden precies had gezegd, wat de vrouw hem tevoren had meegedeeld, doch F. verzekerde met nadruk dat hij in trance- toestand de misdaad had zien plegen. De betichte zwager, een bouwer, klaagde kort daarop'Fastenrath aan wegens laster en deze zaak heeft nu achtereenvolgens voor de rechtbank en het hof te Keulen gediend. De beklaagde beriep er zich bij zijn verdedi- ging op, dat clairvoyance zijn beroep is en dat hij bij de uitoefening daarvan rechtma- tige belangen behartigt, zoodat van laster geen sprake kan zijn, te minder daar hij de toedracht van de zaak in trace gezien heeft en juist heeft weergegeven. De rechtbank kon zich met dit verweer niet vereenigen en veroordeelde hem tot 4 maan den gevangenisstraf. Het hof heeft nu in hooger beroep het vonnis a quo bevestigd doch de straf verminderd tot 800 mark boete Het nam verzachtende omstandigheden aan omdat Fastenrath „weinig intelligent is en over het paard is getild door zijn volslagen onverdiende reputatie als clairvoyant". HET CONFLICT IN DE HAVEN VAN HAMBURG. De dreigementen van de communisten blijken van grooter invloed te zijn, dan eerst werd verondersteld. Zaterdag zijn althans ongeveer 1300 arbeiders niet op het werk verschenen. De Hamburger Echo noemt de actie van de communisten een wraakneming wegens de mislukking van de volkspetitie in zake den pantserkruiser. Intusschen is het de commissie gelukt in een vergadering van werklieden, die tot de vrije vakvereenigingen behooren, dezen te bewegen tot voortzetting van den strijd. De Duitsche verkeersbond heeft Zaterdag beslo ten de leiders der sjouwerlieden, die zich tot dit besluit hebben laten verleiden, uit hun functies te onfslaan. De voorzorgsmaatrege- len van de politie hebben relletjes in de ha ven voorkomen. BELGIe. -t' HET BELANG DER KOLEN- PRODUCTIE. Een rede van koning 'Albert. De koning van Belgie heeft te Bergen Zon dag det nieuwe gebouwen van de Mijnbouw- school ingewijd en tevens een rede uitgespro- ken ter herdenking van het 75-jarige bestaan van de Vereeniging van Ingenieurs, die aan den school te Bergen hun opleiding hebben gehad. In zijn toespraak deed de koning, meldt een B.T.A.-bericht uit Bergen, o.m. een beroep op de ingenieurs om de kolencrisis op te los- sen, die vooral in Engeland verontrustend is, maar alle landen, die kolen produceeren be- dreigt. De koning bracht de woorden van Sir Robert Home in herinnering, door hem op de onlangs gehouden intern, conferentie van brandstoffen uitgesproken,,In de steenkolen- productie ligt de voorspoed van Engeland en door deze productie zal Engelands voor spoed gered worden." Tenslotte spoorde de koning nog de inge nieurs aan om zich nauw aaneen te sluiter ten einde de buitenlandsche concurrentie tr bestrijden. E'E-N OORLOGSKRUIS ONTHULD. Herinnering aan bloedige gevechlen Het granietkruis, dat in Les Boeufs aan de Somme is opgericht in de plaats van het hou- ten kruis, dat er in 1916 na de zware gevech- ten bij Les Boeufs en Ginchy werd neergezet. is Zondag officieel onthuld. Sir Geoffrey Fielding, die destijds de Brit sche garde-divisie aanvoerde, welke in dezen sector streed, herinnerde aan den gruwelijken aard der gevech ten tengevolge van de reus- achtige verdedigingswerken, die de Duit- schers er hadden aangelegd. Niet minder dan 230 officieren en 7000 manschappen sneuvel- den er. Tal van kransen werden neergelegd, o.a. uit liaam van den koning van Engeland en den prins van Wales- 1 - ZUID-SLAVIe. SPOORWEGONGELliK IN JOEGO- SLOWAKIJE- 111 Tuzla ontspoorde ten gevolge van een aardverschuiving een spoortrein. De locomo- tief en verscheidene wagens stortten om. Uit de puinen werden 2 dooden en 4 gewonden geborgejj- GOORANT in

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1