(liiiuistls Cinrast. 'PMMCE 1 ceni n nteuuie Jr ipntelj Mavr ides' I Badio-hioekje FEU1LLET0N. v Binneniand Honderd dertigste Jaargang. Woensdag 24 October. Rechtszaken Fo. 25S 1928 Donderdag 25 October. Hilversum, 1071 M. 12.30— 2— Lunch- muriek door het Trio Sjouwerman. 5.30— 7 15 Concert door het Omroep-orkest. Jeanne Bacilek, sopraan. Bizetprogramma. 7.15 7 45 Engelsche conversatieles. 8.15 Aan- sluiting van het Concertgebouw te Amster dam. Het Concertgebouw-orkest onder leiding van Pierre Monteux. In de pauze gramofoon muziek. Na de pauze Louis Zimmerman, yiool Daarna persberichten. 10.3011.45 Dansmuziek door Rentmeester's band. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 MJ 10—12.— Uitzending van het 3de Nat. Christel. Schoolcongres in Utrecht. Opening door Ds. J. L. Pierson en Rede van Prof. Dr. Waterink. 12.—1.— Concert door G ter Braake, orgel. 7.—7.30 Boekhoudles. 8.— Concert. Het Harpkwartet (Mej. Rietveld, viool. Ph. Berghout, harp. H. J. Berghout, cello. A. Schellevis, orge1). Rede van W. Stoelman: De vleeschkeuringsv/et en de iVoiksgezondheid, Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 jGramofoonmuziek. 12.20 Concert, alt, tenor en piano 1.202.20 Gramofoonmuziek. 2.45 ®enchten. 2.50 Voor de scholen. 3.10 Muziek. 3 20 Vesper in de Westminster Abbey. 4.05 tezing- 4.20 Fausto Bonino's sextet en H. Davidson, sopraan. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.35 Nieuwsberichten. 6.50 Landbouwberichten. 6.55 Muziek. 7.05 Schu bert's Winterreise, voor tenor. 7.20 Muziek- causerie. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Life in (Roman Britain. 8.05 Concert. Orkest. Pam- lanini, sopraan. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 ^ezing: The way of the world. 9 50 Nieuws berichten. 9.55 Hr. Solomon, piano. R. Clay- son, tenor. 10.50—12.20 Dansmuziek. Parijs. „Radio-Paris", 1750 M. 12.50— 2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Symphonic- concert. Zang en dans. 9/511.20 Concert. Orkest. Hr. Dorson, viool. Hr. Devemy, boom. Langenberg, 469 M. 11.30 Medhanische muziek. 12.25—1.50 Orkestconcert. 4.10— 4 35 Vertellingen. 5.05—5.50 Orkestconcert. 7 20—8.15 Orkestconcert. 8.20 „Ins Ohr der schonen Frau", muziek en zang. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 320—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestcon cert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Lezing: Michael Kohlhaas. Daarna opvoering van Michael Kohlhaar", novelle van K'leist. Ver- volgens tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Orkestconcert. 5 20 Orkestconcert. 7.20 Vertrek van het s.s. „Hamburg" naar New York. Daarna dansles met begeleiding van het Norag-jazz-orkest. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 7.20 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert. 9.20—10.35 Gala-avond. Jachtmuziek en jachtfeest. EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten Een Beier ontvangt, naar's lands wijs en's lands eer, Met bier en een PRINCE hem, wat wilt ge nog meer? VOOR DEN POLITIERECHTER. (Vervolg). VOOR DE VARIATIE EENS VERNIELING. De verdachte Auke v. R. te Helder, niet aanwezig, heeft volgens dagvaarding in den nacht van 21 op 22 Juli in beschonken toe- stand een glasruit ingeworpen in 't perceel, bewoond door mej. Stam. Hij heeft daarbij vermoedelijk een daartoe geschikt voorwerp, in den vorm van een steen gebezigd. Ver dachte is een graantjespikker. Gevorderd werd bij verstek oplegging van 25 boete of 25 dagen hechtenis. .Vonnis 20 boete of 20 dagen hechtenis ALWEER MISHANDELING. De hotelhouder Hendrik W te Bergen inoest zich verantwoorden ter zake mishan dling van den getuige C. Kuiper, die niet is verschenen, omdat hij te Amsterdam was achtergebleven wegens motorpech. De beer W. had kwestie met Kuiper gekregen over bet inrijden van een groote Lancia (eigendom van Kuipers patroon) in de garage van ver dachte. Deze beweert Kuiper wel geduwd, maar niet geslagen te hebben. De huisknecht Brandwijk, in dienst van verdachte, die exploitant is van het Oranje- hotel, wil een gedeelte van zijn in de instruc- tie afgelegde verklaring weer intrekken, waarop de politierechter hem wijst op het gewicht van den eed en de verplichting van een getuige, de algeheele waarheid te moeten zeggen. Getuige zegt nu zich niet te kunnen her- inneren, dat verdachte den getuige Kuiper zou hebben geslagen. Wel heeft hij Kuiper met beide handen vastgegrepen, waarop getuige zijn patroon uit de auto heeft getrokken. De officier verzoekt schorsing der zaak en dat proces-verbaal zal worden opgemaakt van de verkaring van Brandwijk. Na voorlezing van het verbaal zegt ge tuige, dat verdachte wel heeft geslagen. Zoo- als hij in de instructie heeft verklaard. Een en ander wordt aan het verbaal toege- voegd en teekent getuige. De officier doet afstand van een eventueeU vervolging wegens meineed en aanhouding van de zaak ten einde Kuiper te hooren tot 5 November. Aldus besloten. PERENLIEFHEBBERS. Twee jongelui uit Limmen, de 18-jarige veehoudersknecht W. Z. en de 16-jarige tuin- derskneCht Jac. K. staan terecht ter zake dat zij1 te Limmen in den acht van 19 Augustus in een boomgaard van Kuijs een peereboom hebben geschud en zich daarop eenige afge- vallen peeren hebben weggenomen en zich wederrechtelijk toegeeigend voor den minder - jarigen Jac. K. verschijnt mr. Prins als ver- dediger. De heer Kuijs heeft op zijn erf slechts een peereboom. die geregeld ied-er jaar door on- gerechtigde liefhebbers wordt geplunderd Ter besdherming van zijn toch al schaar- schen oostbouw heeft Kuijs een klacht gedaan. Rijksveldwachter-brigadier de Koekoek heeft 2 personen aan den boom zien schud- den, doch deze personen niet herkend. Na verhoor der 4 getuigen vordert de -offi cier tegen K. 20 of 20 dagen en vrijspraak van verdachte Z. Mr. Prins is het volmaakt met dit request tor eens. NOG MEER PERENPLUKKERS. Hierop staan terecht voormelde Jac, K. en een nieuwen verdacht B. B., die volgens dag vaarding in den ochtend van 2 September een val zouden hebben gedaan op den eenigen peereboom van Kuijs te Limmen. Thans zijn twee verdedigers aanwezig: mr Prins voor K. en mr. Belonje voor Bern. B. Getuige Kuijs verklaart, dat geen pee: meer aan den boom is overgebleven. Verdachte K., die steeds ontkend heeft, er- kent nu aan den boom te hebben geschud en 1 peer te hebben meegencmen. De inlichtin- gen omtrent Jacob K. zijn ongunstig. De officier vordert tegen den verdachte B 10 boete of 10 dagen hechtenis en tegen jac. K. en gevoelige boeten en wel 30 of 30 dagen tuchtschool. Mr. Prins noemt deze geldboete te hoog, Pleiter verzoekt een lichte boete. Mr. Belonje refereert zich en Z. en B. wor- dei. elk veroordeeld tot 5 boeten of 7 dagen K. tot- 25 boete of 25 dagen tuchtschool TREK IN VETTE PALING. De cafehouder Fred. P. S. uit Akersloot heeft in den avond 29 Aug. tijdens de kermis te Alkmaar van het palingstalletje van War- nar weggenomen een bosje paling ter waarde van 0.75. Verdachte was in gezelschap van zekeren Hollenberg, tuinder te Akersloot, die mtde als getuige wordt gehoord. Verdachte antkent, maar koos het hazenpad bij naderen der politic. De officier acht na toelichting het ten aste gelegde bewezen en vordert 25 boete of 25 dagen hechtenis. Vonnis conform eisch. VRIJGESPROKEN. De zesde kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft op 30 Maart 1.1. een thans 45- jarig chef-electricien, werkzaam bij de Neder- landsche Droogdokmaatschappij, veroordeeld tot 100 boete of een week hechtenis wegens het veroorzaken van dood door schuld. Aan zijn schuld werd geweten, dat de werkman G. H. Pannegieter tengevolge van de onvei- lige electrische installatie, bij het verplaatsen van het hanglicht, door den electrischen stroom werd gedood. Het O. M. had zes we- ken hechtenis gevorderd. Het Gerechtshof te Amsterdam, in hooger beroep uitspraak doende, achtte het ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewezen. Met vernietiging van het vonnis werd daar- om de verdachte vrijgesproken. Door R. L. de W. 83) Later, in de rookkamer, waren een paar heeren bij hem gekomen en hadden geinfor- meerd of hij weer beter was. Hij vond hun vriendelijke belangstelling een beetje verdacht en het beviel hem maar matig, dat de verve- Jende gebeurtenis werd gebruikt als een aan- knoopingspunt om kennis te maken. De groote beleefdheid van den directeur, dien morgen in aanmerking genomen, drong het plotseling tot hem door, dat hij aan zijn bekendheid met Lola Craven het aanzien te danken had, dat hij op't oogenblik genoot. Uit verschillende gesprekken, waar hij gedeel- ten van opgevangen had, was het hem duide- Hjk geworden, dat de komst in Folkestone van het schatrijke meisje, dat in alle gei'llus- treerde Maden druk besproken werd en op weg was een beroemdheid te worden, een mondaine gebeurtenis was van het hoogste gewicht. Hij had gemerkt, dat de andere gasten hun gesprek staakten cm haar aan te gapen, als zij hun passeerde, lewam zij in de eetzaal, dan Held het gegons van stemmen een oogenblik op De oberkellner draaide bij de deur om, tot »j benedsi kwam en ging haar dan voor AMSTERDAM, Nieuwendqk 225-229. UTRECHT, Oude Gracht 115 naar haar tafeltje en bleef, gedurende het diner, steeds in de nabijheid, een oogje in't zeil houdend of de kellner, die haar bediende, alles deed volgens behooren. Maakte die een fout, dan onmiddellijk was hij er bij, om den schuldige met een vemietigenden blik het werk uit handen te nemen, tactvol te glim lachen en weer te "erdwijnen. Beresford sloeg vanaf zijn plaats die kleine comedie gade. Ook amuseerde het hem bui- tengewoon, te zien, hoe 'n belangstelling de andere gasten voor Lola Craven aan den dag legden, die zelf niet't minste benul scheen te hebben van de sensatie, die haar komst ge- wekt had. De getrouwde heeren keken ter- sluiks naar haar met wanhopige bewonde- ring, die zij achter onverschilligheid tracht- ten te verbergen. Intusschen hoorden zij opinie's aan van hun echtgenooten over on- gechapperoneerde jonge meisjes in hotels. De jongelui bewonderden haar openlijk. maar keken elkaar aan met wantrouwen, dat zij poogden te verbergen. Opeens was de vlara der romantiek in hun harten opgelaaid nu waren ze onder hetzelfde dak, als dat, be kende rijke meisje. Hun illusies namen een hooge vlucht. Tot nu toe had geen van hen ooit zoo'n buitengewoon rijk meisje ontmoet. Allen koes- terden hetzelfde denkbeeld, n.l. dat mooi en rijk niet samen ging. Voor hen beteekende rijk leelijk en onbevallig. Daarom was mogelijk de gedachte van een rijk meisje te trouwen, nooit bij hen opgekomen. Maar nu vloog het hun als een gehraden duif in deij njond. HET GOEDGESLAAGDE GROOTE SLEEPWERK. Door het hoofdbestuur der vereeniging „Nederland in den Vreemde" is aan de wak- vere bemanning van de Nederlandsche sleep- booten, die met het Engelsche dok te Singa pore zijn aangekomen, het volgende telegram gezonden „Hoofdbestuur Vereeniging „Nederland in den Vreemde" brengt waymen dank aan bemanning sleepbooten voor prachtige bijdra- ge aan goeden naam van Nederland in den Vreemde." BRAND. In de gemeente Putbroek-Echt (L.) is de hoeve en stal van den landbouwer L. Mun nichs afgebrand. Verzekering dekt de schade. DOODGEREDEN. Maandagavond ongeveer halfelf werd de 70-jarige landbouwer G. v. d. Haar te Zeist door de auto van een dokter uit Drie- bergen aangereden en op slag gedood. Naar huis terugkeerende van een visite, liep de man op den Driebergschen weg bij de tram- rails, vanwaar hij overstak naar het fiets- pad, toen een tram naderde. De automobilist, die den man achterop reed, schijnt hem niet te hebben gezien. DE TREINBOTSING TE ROTTERDAM. De treinbotsing aan het station D. P., waarbij een binnenkomenden trein op een stilstaanden trein is gereden (zie telegram in ons vorig no.), valt naar alle waarschijn- heid te wijten aan onoplettendheid van den seinwachter. Wanneer deze trein n.l. het sta tion binnenlcopt, staat op een doodloopend spoor, dat in het perron is uitgesneden, een trein van zes wagens. Gisteravond bestond deze trein uit zeven wagens en daardoor is het einde van dezen trein te dicht bij den vlak voor het perron liggenden wissel ge komen, tengevolge waarvan geen voldoende ruimte meer over was voor den trein, die uit Den Haag binnen kwam. De seinhuis wachter heeft zich hiervan blijkbaar geen rekenschap gegeven en hij heeft het perron vrij gegeven voor den inkomenden trein. Deze trein is toen tegen het linker achterge deelte van den stilstaanden trein aangereden, zoodat de wagens met groot geweld in elkaar drongen. De dame, die in het laatste rijtuig van den binnenkomenden trein verwond werd, Is gebleken te zijn de 24-jarige artiste mej. D van Wingarden uit de Aert van Nesstraat te Rotterdam. Zij heeft lichte vieeschwonden en een vermoedelijke hersenschudding opge- loopen. Kort na het gebeurde is zij in on- macht gevallen. Per auto van den Genees- kundigen Dienst is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, vanwaar zij naar haar woning kon worden gebracht. De derde gewonde is de 35-jarige conduc- teur G. van Eeden uit de Spartastraat. Hi] kreeg een wond aan het achterhoofd en hacr een gezwollen arm. OM EEN KAS-TEKORT TE DEKKEN. De kantoorbediende D. K., die getracht heeft den kantoorbediende J. Seelbach te Rot terdam van een tasch met 23.000 te beroo- ven, heeft, volgens de Tel., bij het verhoor bekend, dat hij geld wilde stelen, om daar- mede een tekort op het kantoor waar hij tot dusverre in functie was, te dekken. Hij was bij een graanfirma te Rotterdam in dienst. NIEUWS UIT INDIe. De opening van den vliegdiensi. Op 31 dezer vertrekken om 8 uur des mor- gens van Bandoeng twee vlegt iigen der Kon. Indische Luchtvaart-Mij. naar 't vlieg- veld Tjililitan bij Weltevreden, waar op 1 November a.s. de officieele opening der Indi sche luchtdiensten zal plaats hebben door g£* neraal Snijders, die na af'icop per Fokker naar Semarang vertrekt. Het andere vlieg- tuig vliegt naar Bandoeng, om na een kwar- tier oponthoud aldaar terug te keeren naar Weltevreden en dienzelfden middag ander- maal naar Bandoeng te vliegen. Dysenterie op Bali. In verband met het groote aantal gevallen van dysenterie, dat zich op Bali voordoet, is Maandagmorgen een watervliegtuig met een hoeveelheid serum naar Benoa vertrokken Van daar geschiedt het transport over land. De Belgische Kroonprins naar Nederl.-lndie. De Belgische Kroonprins en Prinses Astrid zullen de reis naar Nederlandscli-Indie ma ken met de „Insulinde" van den Rotterdam- schen Lloyd, die 14 November uit Rotterdam en 23 November uit Marseille vertrekt. De Belgische Kroonprins en Prinses Astrid zullen in laatstgenoemdde haven aan boord gaan. De Prins reist strikt incognito en maakt de reis uitsluitend om redenen van studie. De Prins wenscht in Insulinde veel te zien en in alle opzichten met de uitingen van ons kolo- niaal bek-id kennis te maken, terwijl eveneens natuurijk de studie zich zal uitstrekken op economisch en cultuurgebied. De reis draagt in geen enkel opziclit een officieel karakter. De „Java" naar Japan. Het „Soer. Handelsblad" verneemt uit Ba- tavia, dat ter gelegenheid van de kroning van den Japanschen Keizer, weike bijge- woond zal worden door oorlogsbodems van alle naties, naar het voornemen bestaat, Hr. Ms. kruiser „Java" naar Japan zal wor den gezonden. Vermoedelijk zal de „Java" begin November vertrekken. De Japansche re geering verzocht de oorlogsschepen, die voor deze gelegenheid zullen worden afgevaar- digd, onder commando te'stellen van een vlagofficier, zoodat, aangezien slechts een vlagofficier in de Indische wateren aanwezig is, het commando gevoerd zal worden door den commandant van de zeemacht in Ned.- Indie, vice-admiraal Ten Broecke Hoekstra. Een definitieve beslissing is nog niet geno- Wel trachtte 'de ontmask'erde jongedame te ontkennen, en weigerde haar vader te geloo- ven, dat zijn dochter de rol van „spook" ge- speeld had, doch opvallend was het, dat sinds de politie de avontuurlijke juffer op heeter- daad bctrapte, het geheimzinnige steenen- gooien onmiddenij'k ophield. En sedert is op Lowokwaroe de rust terug- gekeerd. Aanleiding tot het zonderling gedoe der jongedochter S. moet zijn een „huishuur. kwestie", waarover beter het stilzwijgen kan worden bewaard. Beresford was getroffen door de vinding- rijkheid, die enkele gasten aan den dag leg den bij hun paging om kennis met Lola te maken. Er waren „gentlemen" onder, maar de meesten waren o.w.-ers. Een klein burger- 1 ijk mannetje was buitengewoon volhardend. Eens, vlak voor Lola loopend, haalde hij expres zijn zakdoek uit zijn zak en gelijk daarmee fladderde een bankbillet van een pond naar den grond. Lola wandelde er over heen, alsof er geen bankbiljet bestond en het mannetje moest na op onhandige manier gedaan te hebben alsof hij zijn verlies ont- dekte, teruggaan en het oprapen. Op een an- deren keer was hij zonder plichtpleging de telefoonzaal, waarin Lola was, binnen ge- stormd, en had zijn excuses gemaakt; maar Lola was bedaard met haar telefoongesprek doorgegaan en weer was hij onverrichter zake terug moeten gaan. Een ander van middelbaren leeftijd met paars rood gezicht had eeuwigdurend iets verloren, wat vermoedelijk in Lola's nabijhek moest zijn. Weer een ander had steeds een hoed in zijn hand. Beresford1 vermoedde, dat hij plan had, hem op een stoel te leggen, vlak voor Lola ging zitten. 't Zou misschien bezwaarlijk zijn om te weigeren iemand's excuses aan te hooren, als je op zijn hoed was gaan zitten. De negen-em-dertig artikelen, zooals Beres ford na hen nauwkeurig geteld te hebben. ze gedoopt had, lieten niets onbeproefd, om kennis met het meisje te maken. Toch durf- den ze haar met aan te spreken. Er was jets men. Een spookgeschiedenis. Bij een familie op Lowokwaroe te Malang deden zich gedurende eenige nachten geleden verschijnselen voor, die niets anders dan aan „stille kracht" schenen te kunnen worden toe- geschreven. De v/oning van de bedoelde fa milie werd n.il. des nachts op de meest ge heimzinnige wijze met steenen gebombar- deerd. Wel was er niet direct sprake van een „steenem-egen", zooals uit diverse spookver halen bekend, maar het had er toch angstval lig veel van en wat niet was, zou nog wel kunnen komen, aldus meldt men uit Malang aan de „Ind. Crt." De desa-politie was op het erf opgesteld en ook een aantal Europeanen verleende assis- tentie. IJverig werd naar de geheimzinnige hand, of de handen, gezocht, die de geheele buurt in ernstige ongerustheid brac'hten; doch hoe men ook speurde, niets kon worden ontdekt. De zenuwachtige stemming steeg met het uur. Want de griezeligste verhalen omirent spookverschijningen in een kemiri-boom, die op het erf stond, werden verhaald. Het geheimzinnige gedoe kwam ten slotte ter oore van onze politie, die onmiddellijk haar maatregelen nam. Reeds spoedig werd de spookachtige hand ontdekt, en die bleek toe te behooren aan de dochter des huizes, die juist het meest had bijgedragen tot het ver- spreiden der spookverhalen. GENEESKUNDIG ONDERZOEK VAN AMBTENAREN. Een circulate van den pensioenraad. De pensioenraad heeft aan de geneeskundi- gen, die bij beschikking van den minister van financien zijn aangewezen tot het ver- richten van een geneeskundig onderzoek van invalide ambtenaren, een drculaire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat het meermalen voorkomt, dat bij de aanwijzing van genees- kundigen een der benoemde media tevens huisdokter of conti-oleerend geneesheer van den belanghebbende is. Een dergelijke aanwijzing komt den pen sioenraad niet gewenscht voor, omdat de ket^ rende medicus, tevens huisdokter, komt te ver- keeren in een tweeslachtige positie. Eenerzijds toch is hij, aldus de pensioenraad, aangewe zen door zijn patient in het vertrouwen, dat hij diens somtijds vermeende belangen zal behartigen, andcrzijds is hij aangewezen door de overheid om een strikt objectjef oor- deel uit te spreken over de geschiktheid of on- geschiktheid van den ambtenaar voor de ver- dcre vervulling van zijn ambt. Op grond van een en ander heeft de pen sioenraad gemeend den geneeskundigen te mogen verzoeken, indien zich een der hier be doelde gevallen voordoet, zich tot den auto- riteit die hen aanwees te wenden met het ver- zoek een anderen medicus met de keuring te belasten. De pensioenraad heeft deze circulaire even eens ter kennis van de burgemeesters gebracht en dezen verzocht in voorkomende gevallen wel hunne medewerking te willen verleenen om aan den daarin geuiten wensch tegemoet te komen. DE ONDERHANDELING TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIe. De correspondent van de N. R. Ct te Brus sel meldt: In goed ingelichte Belgische kringen wordt verzekerd, dat de preliminaire Neder- landsch-Belgische onderhandelingen te 's-Gravenhage in hoofdzaak hebben geloopen over het trace van een kanaal, beginnend te Antwerpen en uitmondend in het Hellegat. De uitmonding noch de capaciteit van hef kanaal konden de Belgische experts bevredi- gen, waarop deze voor het plegen van overleg met de Belgische regeering naar Brussel terugkeerden. Van Belgische zijde wordt blijkbaar verwacht, dat Nederland nu het nieuwe trace zal voorstellen. De Berlijnsche correspondent van het zelfde blad meldt: Een in goede betrekkingen tot de Belgi sche regeering staande persoonlijkheid heeft, sprekende over de onderhandelingen met Ne derland, aan den correspondent van het Ber liner Tageblatt te Brussel het volgende ver klaard: Een goede verbinding tusschen Antwer pen en den Rijn is een conditio sine qua non. Men zal onvoorwaardelijk het vroeger ver- langde Moerdijkkanaal blijven eischen indien geen andere verbinding van dezelfde betee- kenis tot stand mocht komen. In alle andere kwesties is Belgie bereid tot elke tegemoet- koming. Men acht het het verstandigst, thans weer de politiek van een kleinen staat te voeren en hiertoe is de vriendschap met andere kleine staten noodig. Normaliseering van de Schelde? Naar de Tel. verneemt, is tusschen de Nederlandsche en Belgische deskundigen, aan wie door de wederzijdsche regeeringen de voorbereiding van een nieuw Neder- landsch-Belgisch tractaat was opgedragen en die hun besprekingen eenige dagen ge leden aanvingen, een basis van overeenstem- ming bereikt. Waar men eenerzijds de Ne derlandsche souvereiniteitsreehten onaange- tast Wilde laten en anderzijds Belgie aan- spraak maakt op een modern-geoutilleerden waterweg voor de haven van Antwerpen, heeft de commissie van deskundigen zich veremigd met een plan tot normaliseering van de Schelde, die van een rivier met wisse- lende breedten en diepien zal worden terug- gebracht tot een kanaal van 200 M. breedte, dat loopen zal tusschen twee aan te leggen leidammen. Deze vaargeul zal door natuur- lijke factoren op voldoende diepten worden gehouden, n.l door het in- en uitvloeiende zeewater 18.000.000 M3. per getijde), dat ook bij dert Rotterdamschen Waterweg zijn dienstefl bewijst. De aanleg van dezen nieuwen waterweg voor Antwerpen beteokent voor Nederland in Lola's houding, dat hen waarschuwde, een zekere reserve, een zich op de hoogte houden waren onmiskenbaar, en de negen-en-dertig artikelen voelden ze ook, een omstandigheid, die Beresford's populariteit niet verhoogde. Een tijd lang leefde Beresford in een at- mosfeer van weerkaatste glorie, waarin hem bovendien onbeperkte gastvrijheid werd ge- boden. Nauwelijks vertoonde hij zich in een der gezelschapszalen of deze of gene baande zich een weg naar hem en inviteerde hem sa men iets te drinken. Sigaren- en cigaretten- kokers werden hem aangeboden, hij werd uit" genoodigd voor een partij biljard, zijn ge zelschap gevraagd voor wandelingen, hij kreeg invitatie's om bridge te spelen, de schouwburg werd voorgestdd, een bad of een uurtje visschen. Hij vond het verbijsterend. In't eerst had hij niets begrepen van die wonderbare populairiteit; maar verzoeken om een introductie voor Lola overtuigden hem al ras, dat't niet om hem alleen was, dat zijn gezelschap werd gezocht. Den volgenden dag had Beresford Lola maar even gesproken, toen ze wat liep rond te drentelen. Ze was blijven staan en had gevraagd, hoe't met hem ging, 't viel hem op noezeer haar houding ten opzichte van hem veranderd was. Hij dacht er steeds overhad hij haar werkelijk beleedigd en waarmee dan? Den derden dag was zij aan het ontbijt kv noch aan den lunch en ze kwam laat dinee- ren. Hij werd er zenuwachtig van. Met opzet had hu {wee jongelui afgesnguwd, wier aan- j bod al te duidelijk en te vervelend werd. Hij talmde met zijn eten, vastbesloten haar te j volgen, als zij de eetzaal verliet. Langzamer- hartd werd de zaal leeg. Lola stond op en, in- plaats van naar de deur te gaan, kwam ze naar zijn tafeltje toe. „Ik beloof niet te vragen hoe't met u is", i zeide ze vriendelijk glimlachend, toen hij haastig opstond. „Ik ben niet beter, maar veel erger." „Erger?" Vragend trok ze haar wenkbrau wen op. „Mijn pleegzuster verwaarloost me", zeide hij schertsend, „en dientengevolge ben ik al- leronhebbelijkst geweest tegen drie medegas- ten." „Heb ik u verwaarloosd?" herhaalde ze. „maar" zij hield op. „Ik wil u niet tot last zijn en misbruik ma ken van uw vriendelijkheid", zeide hij em- stig, terwijl ze samen de zaal uitgingen, „maar als u af en toe eens een uurtje over hebt, dan zou dat het herstel van uw patient ten goede komen." „Maar ik kan toch bezwaarlijk naar u toe gaan en verkondigen, dat ik lust heb in een praatje, vindt u niet?" vroeg ze, hem open aankijkend. „Zullen we op het terras gaan?" vroeg hij. Zij knikte en zocht een rustig hoekje uit. waar zij gingen zitten. Beresford bestelde koffie en nam daarna den draad van het gesprek weer op, waar ze hem hadden afgebroken. j (Wordt vervoled.) j (Wardi veruolgd)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5