NENYTO LOTERIJ LAATfTE WEEK Nog slechts enkele dagen een grondaanwmnmg van grooten omvang. De commissie heeft de overtuiging, dat door aanslibbing van zeeklei tusschen de huidige Scheldedijken en de te construeeren leidam- men binnen 50 jaar tijds ten minste 25.000 H.A. vruchtbare kleipolder zal worden ver- kregen. Ook Belgie wint grond door de nor- maliseering der Schelde en de daarmee ge- paard gaande afsnijding van bestaande bochten. De aanslibbing van het Scheldege- deelte tusschen de huidige dijken en de ont- .worpen leidammen wordt in sterke mate be- vorderd door den aanplant van slijkgras, dat zeer vasthoudend is en waarmee door het Kroondomein van Zeeland reeds proefnemin- gen werden gedaan, die een zoo gunstig ver- loop hadden, dat tot uitbreiding werd beslo ten. In de Braakman (Zeeuwsch-Vlaande- ren) en in de ondiepe gronden van het Sloe zijn thans reeds duizenden planten van deze uit Engeland gei'mporteerde grassoort uitge zet. De commissie is van oordeel, dat het on derhoud der aldus genormaliseerde Schelde weinig kosten zal vergen. Zij meent voorts, dat in haar project geen plaats is voor een gemeenschappelijke beheerscommissie voor de Schelde. Wei zal een Scheldevaart-commisste in het leven geroepen moeten worden, be staande uit Nederlandsche en Belgische in- genieurs, welke commissie haar zorgen tot den diepgang der vaargeul en het onderhoud der leidammen zal beperken Wat de Belgische bidden ervan denken. ©e Brusselsche correspondent van het Hbld. meldt: In verband met den terugkeer, naar het heet onverrichter zake, van de Belgi sche deskundigen uit Den Haag schrijft de (Brusselsche) „Standaard" vanmorgen, dat een basis voor verdere onderhandelingen over het zoo actueele vraagstuk Antwerpen—Rijn- verbindingen niets is gevonden, met het ge- volg, dat voorloopig geen nieuwe onderhan delingen in het vooruitzicht gesteld zijn. De „Libre Belgique" schrijft, dat de Bel gische deskundigen den indruk hebben, dat de van Nederlandsche zijde gedane voorstel- len nooit tot grondslag van onderdhandelin- gen zullen kunnen dienen en dat Nederland niet van plan is een erstige stap te doen op den weg ter verzoening. Immers, Nederland sche voorstellen wijzen alles af, wat op het Moerdijkkanaal betrekking heeft, en verlee- nen slechts zeer geringe voldoening, wat de verbindingen met den Rijn aangaat. De „Etoile Beige" meent, dat de deskun digen niet meer naar Den Haag zullen terug- keeren. Het blad laat doorschemeren, dat de onderhandelingen verder langs diplomatieken weg zullen worden voortgezet. De „Nation Beige" meldt integendeel, dat de datum, waarop de Belgische deskundigen naar Den Haag zullen terugkeeren, nog niet bepaald is, maar dat het mogelijk nog deze week zal zijn. Verwacht wordt, dat de zaak ter sprake zal komen op de vergadering van den ministerraad, die op heden was uitge- schreven. Een Belgische proefballon? Het Hbld. schrijft naar aanleiding van de bovenstaande mededeeling van de Tel.: In- ilichtingen door ops over de mogelijke juist- faeid van dit bericht ingewonnen, geven ons aanleiding te onderstellen, dat de goede trouw van het blad is gedupeerd. Dat over- eenstemming over een dergelijk uiterst kost- baar plan zou zijn bereikt, is alleronwaar- gchijnlijkst. Van Belgische zijde is dit denkbeeld wel geopperd, en het is niet onmogelijk, dat aan de „Tel," deze voorstelling van zaken is gegeven, om eens te zien, welken indruk het in Nederland zou maken. DE VRIJHEIDSBOND EN DE ALGEMEENE VERKIEZINGEN. Combinaties van kieskringen Aan de besturen der Centrale Kiesvereeni- gingen van de Liberale Staatspartij den Vrijheidsbond, is door het hoofdbestuur me- degedeeld, dat de Partijraad op grond van het Verkiezingsreglement een advies heeft uit- gebracht, luidende: Wenschelijk worden voorshands geacht de volgende combinaties van kieskringen: 1. Leeuwarden, Groningen en Assen. 2. Zwolle, Den Helder en Amsterdam. 3. Arnhem, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Tilburg en Maastricht. 4. 's-Gravenhage, Leiden, Haarlem en Utrecht. 5. Dordrecht en Middelburg. 6. Rotterdam. Geadviseerd wordt geen bijlijst in te die nen. V6or 20 November zullen de Centrale Kies- vereenigingen (d. w. z. de tot een geheel saamgevoegde afdeelingen binnen denzelfden rijkskieskring) haar oordeel hierover kenbaar maken. De Partijraad neemt hiervan op 1 December kennis"; pas daarna maken de af deelingen candidatenlijsten op. OPSCHORTING VAN DE TABAKSWET VERZOCHT. De voorzitter van den Nederlandschen Neutralen Kring Tabacus heeft een adres gericht tot den minister van financien, waar- in hij verzoekt een wetsontwerp gereed te maken om de Tabakswet op te schorten tot tijd en wijle, waarop er weer betere econo- mische toestanden voor den tabakshandel en de industrie zijn aangebroken, of de toestand van 's lands schatkist het niet meer noodza- kelijk maakt, de tabakswet in stand te hou- den en deze wet misschien geheel zou kun nen vervallen. Den minister wordt voorgesteld, een half jaar van tevoren de opschorting van de Ta bakswet aan tekondigen, opdat de fabrikanten hun zegelvorraad kunnen opwerken of naar behoefte kunnen aanvullen, zoodat de staat gevrijwaard wordt voor terugbetaling van de door fabrikanten overgehouden belasting- zegels. DE INTERNATIONALE ROODE KRUIS-CONFERENTIE. Nadat prins Hcndrik (en niet jhr. Roell, zooals ons telegram gister deed gelooven) een woord van dank had gesproken op de toespraak van den Noorschen afgevaardigde Steen, werden benoemd tot dagelijksche voorzitters jhr. Roell, dr. Huber en judge Payne. Goedgekeurd werd het voorstel ter benoe- ming van het presidium. Daarna werden de commissies samenge- steld en de werkzaamheden over deze com missies verdeeld. Daarbij werd voorgesteld, het voorstel betreffende de Internationale or- ganisatie niet te verzenden naar een bij- zondere commissie, doch dit in handen te stellen van de commissie van afgevaardigden, welk voorstel werd aangenomen. De geneeskundige inspecteur-generaal, Ma- rotte, directeur van den gezondheidsdienst van het 14e Fransche kgercorps, vertegen- woordiger van den Franschen minister van oorlog, merkte op, dat de vierde commissie een vrij groot aantal leden telt, doch eveneens een groot aantal, niet minder dan zeven on- derwerpen heeft te behandelen, waaronder een zoo belangrijk onderwerp als dat der standaardisatie. Hij stelde daarom voor, deze commissie de bevoegdheid te geven, zich in sub-commissies te splitsen ter behandeling van de verschillende vraagstukken. Daartoe werd besloten. Prof. Bernard Bouvier, vice-president van het internationale comite, braclit verslag uit over de werkzaamheden van't comite, na de vorige conferentie, daarbij in het bijzonder memoreerende de samenwerking met tal van internationale organisaties en organen. Spr. herdacht in zijn verslag den overleden voor zitter, Gustave Ador, wiens werkzaamheid hij roemde, en begroette den nieuwen voor zitter, dr. Max Huber. Prof. Georges Werner bracht vervolgens financieel verslag uit over de verschillende fondsen van het comite. De verslagen werden goedgekeurd. In de Trevcszaal begonnen na sluiting van de vergadering de commissies van gedele- geerden haar werkzaamheden. Om 5 uur werd den afgevaardigden door het Nederlandsche Roode Kruis thee aange- boden in de Rolzaal. De dag van heden is gewijd aan commis- sievergaderingen. Ontvangst namens de regeering. Gisteravond heeft in het hotel „De Twee Steden" te 's-Gravenhage de minister van buitenlandsche zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, namens de regeering een ont vangst gehouden ter gelegenheid van de in ternationale conferentie van het Roode Kruis. RETOURCOMMISSIES. De rechtbank te Rotterdam heeft veroor- deeld A. P. V., 62 jaar, gewezen magazijn- meester van het gasbedrijf aldaar, wegens het als ambtenaar aannemen van giften van leve- raciers, wetende, dat daarvoor van hem ver wacht werd, dat hij in strijd met zijn plicht iets zou doen of nalaten, tot 3 maanden ge- vangenisstraf voorwaardelijk met een proef- tijd van 3 jaar. BELASTING FRAUDE. I. K. zonder beroep te Oostvoorne is door de Rotterdamsche rechtbank - wegens het doen van een onjuiste aangifte voor de vermogens- en verdedigingsbelasting voor het jaar 1927/28 en het onjuist invullen van het aangiftebiljet van de inkomstenbelasting, tot 9000 boete subs 6 maanden hechtenis veroordeeld. DE ONTSNAPPING UIT DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. De derde kamer der Haagsche rechtbank heeft gisteren den termijn van gevangenhou- ding van gevangenbewaarder K met 30 da- gen verlengd. Zooals men weet, is deze K. gearresteerd en opgesloten als verdacht, hulp te hebben v-erleend bij de bekende ontvluch- ting van vier gevangenen uit de bijzondere strafgevangenis te Scheveningen. EEN NIET MEER GEWENSCHTE WETHOUDER. De gemeenteraad van Nieuweschans (Gron.) heeft zonder hoofdelijke stemming een motie aangenomen, waarin de raad als zijn meening uitspreekt, dat de heer R. Leem- huis (v.d.) als wethouder moet aftreden. De heer R. Leembuis, gekozen als vrijz.- dem. wethouder der gemeente Nieuweschans, kreeg later moeilijkheden met zijn partijge- nooten, zoodat hij geen lid meer is. Verleden jaar reeds kwam duidelijk aan het licht, dat hij door zijn partijgenooten was uitgewor- pen en dat ook de raad hem niet langer als wethouder wenschte. Thans heeft de communist B. Klooster bij- de algemeene beschouwingen over de be- grooting een motie voorgesteld, waarin wordt uitgesproken, dat de toestand in het college van B. en W. nog dezelfde is als ver leden jaar en dat de verhouding in dat col lege zoodanig is, dat van samenwerking geen sprake kan zijn, weshalve de oorzaak daar- \^n, zijnde wethouder Leembuis, als wet houder behoort te verdwijnen. OUDE BALKEN. In het gehucht Drievogels, gem. Kerkrade, werden, bij het verrichten van afgravings- werken bij den aanleg van den spoorweg Schaesberg—Kerkrade—Simpelveld op 3 a 4 M. diepte onder den straatweg zware zwarte eikenhouten balk en van 1 a 2 M. lengte gevonden. Vermoedelijk behooren dez-e balken tot den onderbouw van de Romein- sche heirbaan van Aken naar Heerlen. ONGELUKKIG TOEVAL. Gistermiddag om half een is op het rijwiel- pad langs den Zijpendaalschen weg te Arn- hetn een wielrijdster in aanrijding gekomen met een wielrijder en daarbij op den straat weg gevallen. Op dit oogenblik passeerde juist de tractor van het corps rijdende artil- lerie. Noodlottigerwijze kwam de wielrijdster met het achterwiel van den tractor in aanra- king en werd daardoor ernstig aan het hoofd verwond. Zij is in een nabijzijnd huis binnen- gedragen en daar na korten tijd overleden. VEREENIGING VAN ZIEKEN- HUIZEN. Te Utrecht is onder voorzitterschap van dr. C. Heitsema een vergadering gehouden, uitgeschreven door de Vereeniging van Zie- kenhuizen in Nederland. De secretaris der Vereeniging van Zicken- huizen, dr. W. H. Mansholt, te Groningen, hield een inleiding, waarin hij een uiteenzet- ting gaf van de stappen, die in den laatsten tijd zijn ondernomen om te komen tot eene nauwere samenwerking tusschen de zieken- huizen van alle beschaafde landen. De Ame rican Hospital Association, een vereeniging, die vrijwel alle ziekenhuizen n de Vereen. Staten en Canada omvat, heeft daartoe de uit- noodiging gericht tot soortgelijke vereenigin- gen in de verschillende landen om samen te komen tot een voorloopige bespreking te Pa- rijs. Daaraan heeft spr. voor de Nederland sche vereeniging deelgenomen. Op uitnoodi- ging van de AmeriMnen is besloten een ;i- HOOFDTREKKING ONHERROEPELIJK 3! OCTOBER A.8. ternationaal ziekenhuiscongres te houden van 13 tot 15 Juli 1929 te Atlantic City, waaraan zullen worden verbonden bezoeken aan ver schillende ziekenhuizen in enkele groote ste den en verder een internationale tentoonstel- ling zoowel wetenschappelijk als commer- cieel. Voor de zes zittingen, die het congres zal houden, werden de onderwerpen vastgesteld en werden verschillende landen uitgenoodigd rapporteurs van deze onderwerpen voor te dragen. Voor de vierde zittir j, waar het on derwerp zal worden behanaeld: „E)e taak van de openbare en van de bijzondere zieken huizen", werd deze uitnoodiging tot ons land gericht, welke uitnoodiging voorloopig door spr. is aanvaard. Nadat van verschillende zijden instemming met het denkbeeld om ons land aan dit con gres te doen deelnemen was betuigd en be>- toogd, dat de uitnoodiging om in een der zit tingen te prae-adviseeren diende te worden aangenomen, werden als leden van het natio- naal comite aangewezen de heeren: dr. J. Th. Terburg, hoofdinspecteur van de volksge- zondheid te 's-Gravenhage, ir. H. Hoekstra, hoofdarchitect bij de rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage, J. L. C. Wortman, oud-ge- neesheer-directeur van het Tesselschade Zie- kenhuis te Amsterdam, te Hilversum, J. A. M. J. Enneking, geneesheer-directeur van het St. Canisius Ziekenhuis te Nijmegen. Enkele vereenigingen zullen worden uitgenodigd ook harerzijds een vertegenwoordiger in dit comite aan te wijzen. Tot afgevaardigde naar het internationaal congres werd aangewezen dr. W. H. Mans holt. WREED VERSTOORDE BEGRA- FENISPLECHTIGHEID. Bij een begrafenis drong het schichtig ge- worden paard van een der volgkoetsen den 70-jarigen koetsier L. Ch. S. Boltzer, wonende Van Houweningenstraat 37, te Amsterdam, in de sloot langs den Lagen Klompweg te Weesperkarspel. Paard en rijtuig volgden, waarbij de ongelukkige door het voertuig in den modder werd gedrukt. Met versplinterden arm werd hij op den wal getrokken. Na be- diend te zijn werd hij in zeer zorgelijken toe stand vervoerd naar een gasthuis te Amster dam. ALARMPISTOLE GEEN VUURWAPENEN. De Hooge Raad, uitspraak doende in de zaak van een wapenhandelaar te Rotterdam, heeft uitgemaakt, dat de alarmpistolen niet tot de vuurwapenen gerekend behobren te v.orden en de verkoop er van dus niet valt onder de wet op de vuurwapenen. De Hooge Raad baseerde zijn uitspraak op de overweging, dat volgens de algemeen gangbare opvatting een vuurwapen dient tot het toebrengen van Iichamelijk letsel, terwijl een alarmpistool bedoelt schrikaanjaging. BEGRAFENIS Mr. GEERTSEMA. De Koningin zal zich heden te Groningen bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van mr. C. C. Geertsema, oud- commissaris der Koningin te Groningen, doen vertegenwoordigen door haar kamerheer in buitengewonen dienst jhr. mr. D. R. de Ma- rees van Swideren. VERLAGING VAN DEN PRIJS DER ELECTRICITEIT? De Tel. verneemt, dat bij de directie van de P.E.N, plannen bestaan tot verlaging van het electriciteitstarief in de achtendertig ge- meenten, die haar stroom rechtstreeks van de P.E.N, betrekken. Omtrent den ingang van den datum van deze verlaging en het juiste bedrag ervan is nog niets definitief vastge steld. VERKOOPEN PER POSTBODE kunt U door Uw circulaires en aanbiedingen en al Uw Drukwerk te laten maken bij VAN PIJTTEN OORTMEIJER, ACHTERDAM PAYQLOP. DE TOL TE MUIDEN. Behandeling voor den Hoogen Raad Naar de Tel. verneemt, heeft de ambtenaar van het Openbaar Ministerie bij de kantonge- rechten Amsterdam en Hilversum, mr. A. A. L. F. van Dulleman, cassatieberoep aange- teekend tegen het vonnis van den Hilversum- schen kantonrechter mr. v. d. Ley, waarbij de tolgaarder van den Muidertol, de heer G. Kauderer, van rechtsvervolging werd ontsla- gen. Het blad herinnert er aan, dat tegen den tolgaarder een vervolging was ingesteld wegens het versperren van een openbaren weg zonder verlof van het bevoegd gezag. De vraag of de nieuwe tolboom te Muiaen recht- matig is aangebracht, zal dus thans aan het oordeel van den Hoogen Raad worden on- derworpen. KORTE BERICHTEN. Maandagmorgen is een 61-jarige vrouw te Treebeek (Limburg) onder een auto ge- raakt. Zij kreeg een ernstige hersenschud- ding en is later in het ziekenhuis te Heerlen overleden. Als verdacht van oplichting bij kaasle- veranties is te Dortmund opgesloten de Hui- zer kaas-exporteur J M. Te Ierseke is de 67-jarige J. Griep in het ruim van de „Ye 23" gevallen. De oage- lukkige oyerleed spoedig daarna. Maandag is op het te Den Helder ge houden congres van den Bond voor minder marinepersoneel met elf tegen een stem besloten tot fusie met den Bond van korpo- raals der Kon. Marine. Gistermorgen is door „LE 21", schip- per A. Vleer, te Lemmer, behouden binnenge- bracht het visschersvaartuig „VN 77", schip- per A. Kwakman, uit Vollenhoven, welk vaartuig tijdens een stormbui tusschen Lem mer en Urk den mast over boord had gezeild Gistermorgen is het lO.OOOe schip van dit jaar in de Rotterdamsche haven geko men. Verleden jaar kwam de lO.OOOe boot op 2 Oct. binnen. De Vereeniging „Hendrick de Keyser", die kort geleden te Enkhuizen een huis aan- kocht, is nu weer eigenares geworden van perceel 357 aan den Visschersdijk aldaar. Dit is het zesde pand, dat deze vereeniging thans in deze oude Zuiderzeehaven bezit. liiiehtvaart. OOK MACDONALD VERLOR'EN. Nu de Engelsche vlieger MacDonald als verloren is te beschouwen, is het aantal men schen dat bij vliegtochten boven den Noorde- lijken Atlantischen Oceaan is omgekomen tot 16 gestegen. Voorts hebben er bij1 pogingen om den Zuidelijken Atlantischen Oceaan over te vlie- gen, drie menschen het leven verloren. Wij ontleenen nog aan de N. R. C.: In een artikel in de Sunday Express vertelt mevrouw MacDonald hoe haar man tot het besluit was gekomen, om de poging met een licht vliegtuig te doen. Dadelijk nadat Lind bergh den Oceaan overgestoken was, hoorde MacDonald in een Londensch restaurant twee Amerikanen met elkaar spreken. „Ja", zeide een van hen, „wij hebben Engeland weer de loef afgestoken Bij de eerste gelegenheid de beste kocht daarop MacDonald een vliegtuig en maakte hij aanstalten om te toonen dat een Engelsch- man in moed niet voor een Amerikaan onder- deed. In Maart was hij van plan geweest daar een vliegtocht mee om de wereld te doen Eerst van Londen naar China en dan naar New York. Daar kwam niet van, omdat hij in de Noord-Afrikaansche woestijn een nood landing moest doen en zijn toestel daarbij vernield werd. Zijn eerste fiasco prikkelde MacDonald slechts tot een nieuwe avontuurlijke onder- neming en zoo kocht hij het lichte toestel waarmee kapitein Broad in 1,926 den beker van den Koning gewonnen had. Hij vertelde zijn vrouw dat hij voor een week-end weg zou zijn, maar hij nam de boot naar Amerika en zij hoorde pas weer van hem door een telegram van Newfoundland, d.d. 3 October. Daarna kreeg zij1 nog een paar telegrammen en ten slotte een telegrafi schen afscheidsgroet. Nu heeft mevrouw MacDonald nog een brief van haar man in handen gekregen, dien hij aan een vriend in bewaring had ge geven met de opdracht hem aan zijn vrouw te geven, wanneer er twee dagen na zijn ver- trek niets van hem gehoord werd. Hij schreef haar daarin o.rn.: „Haary Hawker is na vijf dagen gevonden. Geef de hoop nooit op. Als ik een fout heb begaan, spijt het mij. Het zal voor jou vreeselijk zijn. DE VLUCHT VAN DE „GRAF ZEPPELIN". Opzienbarende mededeelingen van een passagier. De heer Gillifollian, een van de Ameri- kaansche passagiers, die met de „Graf Zep pelin" den Oceaan zijn overgestoken, is gis ter op zijn terugreis naar Europa met de ..Mauretania" te Cherbourg aangekomen. Hij decide mede, dat de reis van het luchtschip volgens zijn meening het tegendeel van een succes is geweest en het verslag in de Hearst- pers, waarvoor niet minder dan 130.000 gul den werd betaald, was volgens zijn zeggen louter fantasie. Niemand aan boord is luchtziek geweest, hoewel het schip gedurende het tweede ge- deelte van de reis meer dan vijf tig keer „ge- dompt" is en slechts met groete moeite weer on de vereischte hoogte gebracht kon worden Vele passagiers dachten, dat zij nooit de plaats van bestemming zouden bereiken. Ofschoon voor de passage 3000 dollar be taald is, waren er geen maatregelen genomen voor de verzorging der passagiers en hun verblijf aan boord1. Er was gebrek aan voed- sel en drank en ingeval van een ongeluk had men slechts over een parachute de beschik- king gebad. De Duitsche passagiers, aldus Gillifollian, zullen natuurlijk over dit betreurenswaardige gebrek aan voorbereiding niets wereldkundig maken, maar ik ben van plan alles openbaar te maken, zoodra ik te Luzern zal zijn terug- gekeerd. Geregeld Zeppelln-verkeer. Uit Lakehurst wordt aan de Telg. gemeld, dat dr. Eck^ner bFeft verklaard, dat het bin nen enkele jaren mogelijk zal zijn een Zep- pelin-verkeer in te stellen, waarvoor de pas- sage-prijs 1000 tot 1500 dollar zal kunnen bedragen. ProvSwcBaal nieuwa VERBETERING HOOFDWEGEN PROVINCIAAL WEGENPLAN. Aan den Raad van Schoorl is heden het volgende voorstel gedaan: Naar aanleiding van het bij Provinciale Staten ingediende voorstel, om den Duinweg van Bergen over Schoorl naar Schoorldam in onderhoud en beheer bij de provincie te nemen, en den omloop niet in het Wegenplan op te nemen, omdat die in geen jaren van Gemeentewege kan en zal worden aangelegd, (verbeterd), stellen wij Uw college voor om den navolgenden brief te richten tot Provin ciale en Gedeputeerde Staten, den heer Com- missaris der Koningin, den heer T. M. Kete- laar, als voorzitter der Provinciale Wegen- commissie en den heer Jhr. C. J. A. Reigers- man, directeur, Hoofdingenieur van den Pro- vincialen Waterstaat. „AUe zeilen raoeten worden bijgezet" om het doeleene verbeterde verbindfing door de Duinstreek te verkrijgen, zulks op de beste, spoedigste wijze, zoodat wij krachtig op sieun van dat voorstel meenen te mogen aandriogen. Gedaan ter vergadering van 20 Oet. 1928. VAN FRIDAGH, voorzitter 'J. H SMITS, Secretaris. Schoorl, 24 Oct. 1928. De brief luidt als volgt: Edel Groot Achtbare Dames en Heeren! Ten vervolge op ons gemeenschappeliji verzoekschrift met de Raden der gemeenten Castricum, Egmond-Binnen, Egmond aan Zee, en Bergen d.d. 15 Februari 1.1., om het weggedeelte: Egmond aan den Hoef, Ber. gen, Schoorl, Groet, Camperduin van den weg door de Duinstreek, alsnog in het Pro- vinciaal. Wegenplan (de Wegenlijst) op te nemen zijnde ook dit door een fraai ge- deelte van Noord Kennemerland leidende weggedeelte zeer zeker van meer dan plaat- selijk belang te achten, wegens het toe- nemend verkeer uit verschillende gedeelten der Provincie, zoowel als daarbuiten vtr- oorloven wij ons het navolgende onder Uwe welwillende aandacht te brengen. Zooals wij uit goede bron vernomen heb ben, is onlangs bij Provinciale Staten een voorstel ingediend, om in plaats van den omloop, en diens Zuidelijk vervolg welke in geen jaren van Gemeentewege kan worden aangelegd den Duinweg: Bergen-Schoorl- Schoorldam mede op het Wegenplan te plash sen en dien in beheer en onderhoud bij dj Provincie over te brengen. Hierdoor zou inderdaad onmiddellijk eene uitstekende verbinding door de Duinstreek verkregen worden, aan beide zijden: te Cas tricum en te Schoorldam aansluitende op den Rijksweg: Haarlem-Alkmaar-Den Helder. Ook al zouden de Gemeentebesturen in de Duinstreek reeds dankbaar zijn, indien de weg: Castricum, Egmonden, Bergen, Schoorl, Groet, Kamperduin op het „Provinciaal Wegenplan" (De Wegenlijst) geplaatst werd, zoo zou aanneming van het bovenomschre- ven voorstel de beste oplossing geven. Immers: het Provinciaal Bestuur kan in tegenstelling met de „minvermogende" Ge meentebesturen in de Duinstreek, den alouden „Kennemer-Heirweg" onmiddellijk verbete- ren en verbreeden. Bovendien verkrijgt het Provinciaal Be stuur door den geheelen weg in beheer en on derhoud over te nemen, de voile beschik- king omtrent de wijze, waarop eenige boch ten afgesneden moeten worden en verbree- dingen dienen te geschieden, waardoor de Provincie het in haar macht heeft het plaatse- lijk natuurschoon zooveel mogelijk te sparen. Vandaar, dat wij U Edel Groot Achtbaren eerbiedig en met den meesten aandrang ver- zoeken zulks ter voldoening aan de ons heden ter openbare raadsvergadering ver- leende opdracht om het voorstel: om den Duinweg in beheer en onderhoud bij de Pro vincie te brengen. aan te nemen, opdat reeds in den zomer 1929 aan den voor de veilig- heid van het verkeer in de Duinstreek on- houdbaren toestand een einde is gekomen. (Hedenmorgen is het bovenstaande in den Raad van Schoorl voorgesteld en heeft de Raad goedgekeurd, dat de brief aan de door B. en W voorgestelde adressen' verzonden zal worden. Er was in den Raad groot enthousiasme voor dit voorstel. Men verzocht den voorzitterd er nog de nadruk op te willen leggen, dat het hier niet alleen een gemeen- telijk, maar ook een provinciaal en zelfs een landsbelang betreft. Red. Alkm. Crt.) ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Maandagavond werd in een der lokalen van de Openbare Lagere school te Driehui- zen, daartoe door het gemeentebestuur be- schikbaar gesteld, een wintercursus in pluim- veeteelt geopend. In zijn openingswoord, zette de heer W. H. Janknegt van Graft het doel van dit on- derwijs uiteen en wees op bet groote econo- misch belang, dat de kippen- en eenden- houderij langzamerhand voor Nederland is gaan beteekenen. Aan de hand van statistieken toonde spre- ker aan, dat de opbrengst in geld van alle Welk, die de Hollandsche veestapel produ- ceert, slechts viermaal zoo groot is, als de opbrengst der eieren van kippen en eenden tezamen. Zich tot zijne cursisten richtende, die onge- veer ten getale van 20 waren opgekomen en die lang niet alien tot de jongeren behoor- den, zeide de heer Janknegt, dat zij, behalve van zijne lessen, ook moesten trachten te pro- fiteeren van elkanders ervaringen in de prac- tijk. De burgemeester, de heer C. de Groot, richtte, in zijne kwaliteit van voorzitter der Commissie van Toezicht zich met eenige woorden tot de aanwezigen. Het was spr. een genoegen bij de opening van dezen cursus aanwezig te zijn Voorlich- ting is noodig in iederen tak van bedrijf en het allermeest wel daar, waar de velerlei, vaak schijnbaar tegenstrijdige verschijnselen der levende natuur moeten worden waarge- nomen, gekend en benut om bevredigende bedrijfsuitkomsten te kunnen verwachten. Gij, zeide de burgemeester tot de cursis ten, zult op dezen cursus zeker veel moeten werken, om al het geleerde goed in U op te nemen. Anders, ging spr. voort, zal het zijn niet de Commissie van Toezicht op dit onder- wijs. Met zulk een uitnemenden leidsman als de heer Janknegt, zal haar taak al heel licht zijn. Hierna werd met het eigeplijke onderwijs aangevangen, waarbij de docent al dadelijk op prettige en duidelijke wijze gebruik maakte van de tallooze, voorgehangen platen met voorstellingen flit het rijk onzer „gevederde vrienden". Onder de aanwezigen werkten we nog op het raadslid de heer C. Molenaar en de heer J. Vermeer, schoolhoofd te Driehuizeo. ZWAAG. De gemeenteraad besloot toe te treden tot den ophaaldienst der Ned. Termochemische Fabrieken. NOORD-SCHARWOUDE. De cursus voor het vervolgondenvijs is hiei aangevangen met 11 leerlingen. Vermoedelijk zal dit aantal nog met enkele leerlingen uit gebreid worden. BERGEN. Een motorrijder, die, met een dame op de duo, de Breelaan met een alles behalve kalm vaartje afreed, geraakte op een gege ven oogenblik tegen een boom. De boom, hoewel beschadigd, kon den stoot wel weer- staan. Dit was evenwel niet het geval met den motor, die zwaar beschadigd werd. Be bejijdex en de duo-dame kwamcs er goed at DER LOTEN ALOM VERKRIJGBAAR

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6