De „Salon de I'Automobile" Buitenland Kerk en school Stadsnieuws Kunst Sport ZaetiJiiisigeKs HOORN. 7 Op 9 November a.s. zal aan den adjudant- onderofficier C. Kots, uit deze gemeente, de „oUden medaille voor 36-jarigen trouwen mi- litairen dienst worden uitgereikt. MEDEMBLIK. De raad dezer gemeente besloot tot uit- aifte van grond aan het Plan West (uitbrei- dingsplan) voor den bouw van 20 arbeiders- en bedrijfswoningen. ENGELAND. AUSTRALISCHE VERKIEZINGS- GAMPAGNE. Ramoerige tooneelen te Port Adelaide Te Port Adelaide is het Maandag, onder den invloed der pas geeindigde bootwerkers staking, riimoerig toegegaan op een vergade- ring, waar Bruce, de premier van het ge- meenebest zijn verkiezingscampagne in Zuid- Australie opende. Zoo groot was de wanorde. dat de voorzitter herhaaldelijk een beroep op de aanwezigen moest doen om den spreker aan te hooren. Bruce betoogde in deze verga- dering, dat arbitrage het eenige gezonde Biiddel was om industrieele geschillen bij te leggen. Met ongeregeld'heden bereikt ge nicts. zeide Bruce. Ge verliest er alleen uw werkge- legenheid en uw spaarpenningen door. Toen de arbitrage veertien jaar geleden werd inge- voerd, waren er geen politieke verschillen over, maar onlangs waren er uit andere Ian- den enkele extremisten gekomen die het heele economische stelsel wilden veranderen. Groot tumult ontstond toen Bruce de bewe- ring aanvocht dat de regeering aan de arbei ders zware boeten had opgelegd. Integendeel, de regeering had ze aanzienlijk verminderd. frankrijk. friesters en motorfietsen. Tal van bisschoppen in Frankrijk hebben aan hun priesters verboden gebruik te maken van motorfietsen wegens het daaraan verbon- den gtvaar. De aartsbisschop van Rouaan, die lang had geaarzeld hun voorbeeld te vol- gen, heeft nu eveneens een verbod uitgevaar- digd omdat er in zijn diocees den laatste tijd te veel ongelukken met motorfietsen gebeu- ren. Geestelijken, die een motorfiets bezitten, moeten er zich van ontdoen. ADVOKATE EN POEDERDONSJE. Een jonge, charmante vrouwelijke advo pat werd dezer dagen bij den deken van de Orde der advocaten geroepen, die haar nief zonder strengheid in den toon zeie: Tot mijn spijt, mejuffrouw, moet ik u op merken, dat de wijze, waarop u zich in het Paleis van justitie gedraagt, weinig strookt met de tradities van de Orde: telkens, terwijl u de toga aan hebt, haalt u uit uw tach een spiegeltje en een poederkwast te voorschijn om uw gezicht te bepoederen. U zoudt goed doen dat gebaar, dat in ons huis ongewenscht is. minder vaak te herhalen. Het jonge meisje verliet in een stemming, die zich denken laat, het kabinet van den deken; de tranen waren haar in de oogen ge- sprongen, die zij snel afveegde. En daar zij, naar haar smaak er te geagiteerd en te rooc in het gezicht uitzag, nam zij uit haar taschje een spiegeltje en een poederdoosje en poeder de zich zorgvuldig, langdurig en overvloedig. AMERIKA, DE PRESIDENTSVERKIEZING. Smith wit den spokesman" afschaffen. Gouverneur Smith heeft bekend gemaakt "dat hijj wanneer hij tot president gekozen wordt, de politiek van den „White House spokesman" wanneer hij met de pers te ma ken heeft, zal afschaffen en het land in zijn vertrouwen zal nemen over alle zaken, groot en kkin Hij zal zich persoonlijk tot het pu bliek wenden om de zaak voor te dragen. Bij persconferentie op het Witte Huis bracht het gebruik tot dusver mee, dat mede- deelingen van den president aan de pers wer den gesteld on rekening van een ,,woordvoer der van het Witte Huis" en dat de president voor die mededeelingen ook niet ter verant woording kon worden geroepen. Smith's trein niet beschoten Het bericht dat de-trein van Smith zou be sdioten zijn wordt alweer tegengesproken -Niemand heeft een schot gehoord. Hoovers eindspurt Maandag heeft te New-York in het Madi son Square Gardengebouw de candidaat der Republikeinen, Hoover zijn laatste redevoe ring ter verdediging van de eigen Candida tuur gehouden. Het was een reusachtige pro paganda-avond; niet minder dan 20.000 menschen woonden haar bij. Het eindschot door Hoover bij deze gelegenbeid gelost, had een bekenden klank. Het gebruikte argument pleegt op Amerikaansche kiezers nog al vat te hebben. Hoover beschuldigde er n.l. de Democraten van, zich tot het staatssocialisme te hebben bekeerd tot oplossing van het vraagstuk tot het steunen van den boerenstand en van an dere nationale vraagstukken. Ofschoon dus volgens de berichten Hoover zelf niet verder aan de oratorische worsteling deelneemt, komen wel een aantal andere kop stukken van de Republikeinsche partij in ac tie, o.w. Charles Evans Hughes, Charles Dawes en Andrew W. Mellon. Ook president Coolidge komt nog efen paar waal uit zijn tent. Hij zal tweemaal een rede voering houden over de resultaten van zijn bewind. Hoewel dus de President het woord gaat voeren over den tijd die achter hem ligt, worden de speeches toch uit den aard der zaak propaganda-redevoeringen voor de ue- publikeinsche bennselen en een directe of mdirecte aanprijzing van de candida+uur Hoover. Natuurlijk gaan beide groote par- tijen voort met het voorspellen van den uit slag als een vaste overwinning voor de eigen partij. De gerustheid van de Republikeinen h]kt echter wel wat echter dan die van de Democraten. Een van de meest optimistische uitlatingen komt van senator Charles Curtis, den candi daat der Republikeinen, voor het vice-presi dentschap, die zeide, ervan overtuigd te we- zendat de Democraten het ergste pak slaag zuken krijgen, dat zij nog ooit gehad hebben. Trouwens, indien de Republikeinsche zege- pra-al er zal zijn, zal een met gering deel der yerdiensten daarvan aan senator Curtis mo- gen worden toegskend. Sinds zijn candidaat- stelling heeft Curtius dag aan dag in het openbaar gesproken. Niet minder dan 29 Sta- ten heeft hij op zijn tournee bezocht en in al die staten heeft hij naar zijn vrienden foe- weren groot succes gehad. Wie ook volkomen gerust is of althans zegt, dat te zijn, is Hoover zelf. Deze koestert niet den geringsten twijfd aan de overwin ning der Republikeinen, indien dezen maar blijven volhouden met hun propaganda. Het eenige gevaar dat er voor hen zou kunnen zijn is overmoedigheid1. Binnen de Republi keinsche partij was overigens alles zooals het wezen moest; de eensgezindheid in die partij was grooter dan zij in de laatste kwart-eeuw was geweest. M1JNGASONTPLOFFING. Zes dooden Ten gevolge van een mijngasontploffing zijn in een kolenmijn te Beckley zes mijnwer- kers gedood. Hun lijken zijn reeds door de reddiiigsbrigade geborgen. EEN KRAS STUKJE. Dranksmokkelaars schieten een drankverbodsagent in de rechtszaal dood. In Chicago drongen leden van een drank- smokkelaarsbende de rechtszaal binnen en schoten een drankverbodsagent, die als ge- tuige werd, neer. De agent viel dood neer voor de tafel der rechtersr De smokkelaars ontkwamen. LEVEND VERB RAND. Bij een brand1 in een hotel werden vijf per- sonen levend verbrand. Het hotel werd totaal verwoest. DE MOORD OP OBREGON. De doodstraf voor den dader geeischt Tegen Jose de Leon Toral, den moordenaar van generaal Obregon zal, naar thans reeds bekend wordt gemaakt, de doodstraf worden geeischt. Tegen de non, die er van beschul- digd wordt de „auctor intellectualis" van den mdord te zijn, zal twintig jaar geeischt wor den, de hoogste straf, welke de Mexicaansche wet in dit geval toelaat. ITALIe. HET FRANSCH-ENGELSCHE VLOOTCOMPROMIS. Itali'e houdt vast aan het cude Fransche standpuni. Tegelijk met de Engelsche en Fransche kanseiarijen heeft ook het Romeinsclie minis- terie van buitenlandsche zaken de stukken ge- publiceerd, die zijn gewisseld over de Fransch-Engelsche vlooto-vereenkomst, met den tekst van de Italiaansche nota van antwoord op het laatste memorandum. Deze nota bevestigt het Italiaansche stand- punt, dat het onmogelijk is het vraagstuk van de wapening ter zee los te maken van dat van de wapening te land en in de lucht, waar- mee het ten nauwste verbonden is. Voorts ver- klaart de nota, dat naar de meening van Italie het beste middel om tot beperking van de wapening ter zee te komen de verminde- ring is van de globale tonnemaat, waarbij aan elk land veroorloofd wordt de toegewezen tonnemaat naar eigen behoefte en goeddun- ken over de verschillende klassen van schepen te verdeelen. De nota besluit met de verklaring, dat de Italiaansche regeering vastbesloten bHijft bij te dragen en mee te werken aan de oplossing van alle vraagstukken, die kunnen strekkeh tot bevestiging van den vrede en het herstel van Europa. PQLEN. DE TOESTAND IN LODZ. Met uitzondering van ongeveer 30Q0 ar beiders der fabriek Widzew zijn in Lodz en het district rond Lodz alle arbeiders weer aan het werk gegaan, ofschoon het door de socialisten onderteekende looncontract door de christelijke vakvereenigingen voorloopig geparafeerd wordt Den arbeiders van de ge- noemde fa'briek was reeds voor de staking een loonsverhooging van 11 pCt. toegezegd Daar hun volgens het nieuwe looncontract slechts een loonverhooging van 5 pCt. toe- komt, vol hard en zij in de staking om de handhaving van de eerste belofte te verkrij gen. naalkade 2, van Bergen op room. 'J Wilbrink, N.H., schilder, Overdiestraat 43, van Heiloo. H. H. Oushoorn, R.K., cor respondent, Emmastraat 19, van 's-Graven- hage. J. Adrichem, R.K., dienstbode, Ver- dronkenoord 94, van Akersloot. A. L. Bontes, G.K., Kinheimstraat 21, van Am sterdam. B. M. Ph. Veltman, R.K., onder- wijzer, Emmastraat 23, van Medemblik. C M. Boelhouwer, geen, machinist, Wagen- makersstraat 6, van Schagen. C. van Wie- ringen, N.H., telefoniste, Molenbuurt 17, van Wormer. C. G. Straakenbroek, N.H., monteur, Koningstraat la, van Heiloo. C. Meurs, N.H., bakkersknecht, Oudegracht 271, van Oudkarspel. VERTROKKEN PERSONEN. K. Wit, N.H., schilder, Oostwijk 26, naar Amsterdam. J. P. Kieft, R.K., z.b., Ze- venhuizen la, naar Amsterdam. N. M Blauwboer, D.G., z.b., Ritsevoort 42, naar Leiden. L. Stuitje, N.H., kellner, Langc- straat 94, naar Groningen. A. C. Stoker, R.K., dienstbode, Paijglop 19, naar Castri- cum. H. A. Heek, R.K., kapper, Spoorstr. 66, naar Haarlem. J. R. Vis, N.H., dienst bode, Kennemersingel 13, naar Overschie. S. J. Hillinga, N.H., kantoorbediende, Groenelaantje 19, naar Vlissingen. P Kluitman, N.H., z.b., Kennemerstraatweg 115, naar Amsterdam. Wed. E. de Looij, N.I., Eikelenbergstraat 72, naar Amsterdam. H. A. D. v. d. Meer, N.H., z.b., Nieuw- poortslaan 170, naar Roggel. D. Kuyt, N.H., z.b., Heul 17a, naar Heiloo. H. Maandagavond is in het Koloniaal In- stituut te Amsterdam de Lutherfilm her- haald. Voor de vertooning heeft het bestuur van de Evangelische Maatschappij er tegen geprotesteerd, dat voor deze godsdienstige rolprent vermakelijkheidsbelasting werd ge- heven, terwijl destijds de vertooning van de (R. K.) St. Franciscus-film daarvan was vrij- -gesteld. NED. PROTESTANTENBOND. Gistermorgen is in het kerkgebouw van de afd. Hilversum de algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond geopend door den voorzitter prof. dr. B. D. Eerdmans. Als nieuwe afdeeling werd hierna die te Lunteren, opgericht met 70 leden, begroet. INGEKOMEN PERSONEN. A. Hoogland, R.K., winkeljuffrouw, Ber- gerweg 70, van 's-Gravenhage. G. Weide ma, N H., metaaldraaier, Keizerstraat 20 van Deventer. R. de Blauw, N.H., dienst bode, Bergerweg 16, van Emmen. J Schroder, G.K., inspecteur verz. mij., Spoor straat 30, van Amsterdam. W. H. van Lindt, N.H., arbeider N.S., Vondelstraat 6, van Rotterdam. J. H. ter Horst, N.H kapper, Kraanbuurt 8, van Almelo. J. van Dok, N.H., houtzagersknecht, Ramen 16 van Beemster. A. Breve, H.A., broodbak ker, Fnidsen 82, van Amsterdam. S. A Boon, R.K., motorschipper, Kanaalkade 34 van Broek op Langendijk. J. Ch. Bloemen N.H., dienstbode, Wilhelminalaan 23, van Emmen. M. de Jong, R.K., dienstbode Snaarmanslaan 45, van Heiloo. W. H Romijn, N.H., timmerman, Uitweg 3, van Baarn. E. M. Ligthart, R.K., echtgen van P. v. d. Velden, Westerweg 314, van Heiloo. J. A. Suijkerbuijk, R.K., kappers bediende, Langestraat 64, van Bergen. Th. Gorter, geen, broodbakker, Wildeman- straat 4, van Egmond-Binnen. Jac Groot, R.K., huisknecht, van Everdingenstr. 18, van Spanbroek. C. Bakker, R.K. dienstbode, Meerweg 1, van Heiloo. C. J H. van dsn Heuvel, winkeljuffrouw, Ka- Hoogland, N.H., z.b., Laat 16, naar Haar lem. A. Hoeben, R.K., dienstbode, Nas- saulaan 28, naar Delft. J. W. Mentveld, G.K., electricien, Oudegracht 35, naar Nieuw Amsterdam. N. Groen, echtg. E. Visser, O.C., Hoeverkade 9a, naar H-elder. P. A. de Jong, N.H., slagersknecht, Achter- straat 37, naar Helder. P. J. Heymans N.H., kantoorbediende, Leeuwenhoekstraat 27, naar Velsen. C. Koetsier, N.H., ma chinist N.S., Perronstraat 13, naar 's-Gra venhage. N. H. Slinger, N.H., kantoorbe diende, Kennemerstraatweg 37, naar Call- "ornie. G. Molenaar, R.K., dienstbode Metiusgracht 7, naar Harenkarspel. J Dirks, N.H., kermisreiziger, Kweerenpad 20, naar Zuidscharwoude. A. Bakkenes, N.- H., electricien, le Landdwarsstraat 25, naar Helder. J. C. Graaff, N.H., dienstbode, Wilhelminalaan 23, naar Ber;>n. M. P Dekker, N.H., dienstbode, Bierkade 13, naar Helder. B. J. F. Louwe, geen, kappersbe- diende, Langestraat 64, naar Purmerend. A. Zalm, N.H., verpleegster, Stuartstraat 31, naar 's-Gravenhage. N. V. W. Pool R.K., hulpmonteur, Molenbuurt 23, naar Apeldoorn. Ch. Kanis, N.H., sigarenma ker, Zocherstraat 28, naar Kampen. H A. Hazeloop, geen, kantoorbediende, v. a Meystraat 24, naar Wieringen. W. de Boer, N.H., schippersknecht, Uitenboschstr 38, naar Wieringen. J. N. Timmer, R.K. bakkersknecht, Zeglis 7, naar Beverwijk. K. Kleistra, N.H., fabrieksarbeider, Omval 60, naar Stompetoren (gem. Oterleek). W. H. Willemse, E.L., billartmaker Snaarmanslaan 60, naar Amsterdam. E J. Haslik, hulp in de huish., Spoorstraat 46 naa-r Amsterdam. J. C. A. M. Manning- hoff, R.K., bedrijfsleider, naar Amsterdam. volgden zijn voorbeeld. Herman Robbers dankte voor de hulde. Hij zeide dat hij zich meer dan ooit thuis voeloe in Vlaanderen on der vrienden, die in hun gulheid overdreven Hij had slechts zijn plicht gedaan En weer togen de feestvierdejs naar de VHaamsche club. DE STRAFZAAK „MARY DUGAN". Zondagmiddag 28 October a.s., te 2 uur, geeft het Vereenigd Tooneel, directie Verkade en Verbeek, in den Stadsschouwburg te Am sterdam een forensen-voorstelling van de Strafzaak „Mary Dugan" van Bayard Veil- ler. Vertaling en regie van Eduard Verkade. Voetbal. NEDERLAND—BELGI6. Van Heel spit. De Technische Commissie besloot Van Heel (Feyenoord) aan te wijzen de spilpiaats in het Nederlandsche Elftal, dat 4 Nov a.s. tegen Belgie zal spelen, te doen bezetten. In de plaats van van Heel, die aanvankblijk de linkshalfplaats bezette, werd Van Dolder (Het Gooi) gekozen. Athletiek. In een advertentie in dit nummer wijst de Alkm. Athletiek-Vereeniging 1928" er op, dat de oefen-avonden wederom regelmatig worden gehouden op Woensdag, 'savonds van 89 uur, in het gymnastieklokaal aan de Nieuwesloot, onder leiding van den heer C. van Sluis. Dames worden er tevens op opmerkzaam gemaakt, dat zij zich nog kunnen opgeven voor de op te richten damesafdeeling bij Mevrouw Van SluisLeguit, leerares Gym- nastiek M. O., Spoorstraat No. 34. Er wordt op de oefen-avonden stevig ge- traind. Ieder wordt in de gelegenheid gesteld een kijkje te nemen en zich als lid van deze uitmuntende sportvereeniging op te geven. Hen ge 1 en. WERSTRIJDEN TE BERGEN. J.l. Zondag werd door de Berger Hengel- sportvereeniging „De Karper" de 2de na- jaarswedstrijd op baars gehouden, wederom in de Diepsmeer. Evenals de vorige maai werd ook thans weer flink gevangen; in to taal 192 stuks. Er werd door 19 leden aan dezen wedstrijd deelgenomen. De prijzen werden als volgt behaald: le pr. J.Martin; 2e pr. Chr. Meijer; 3e pr. H. Roos; 4e pr. H. G. A. Bakker; 5e pr. D. Beeldman; 6e pr. C. Mooij; 7e pr. J. Bakker, 8e pr. W. Meijer; 9e pr. j. Punt; lOe pr. C. Rieke; lie pr. C. Zandbergen. De premien voor de grootsf* en de kleinste vielen resp. ten deel aan N. Hoebe en J. Bakker. Mede door schenkingen van particuliere zijde kon een heele reeks prijzen beschikbaar worden gesteld; deze bestonden wederom uit fraaie hengelsportartikelen en luxe arti- kelen. HERMAN ROBBERS 60 JAAR. Te Antwerpen en Brussel gehuldigd. Herman Robbers is ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag door zijn Vlaam sche vrienden en vereerders gehuldigd, meldt het Hhld. Het feest begon Vrijdag te Ant werpen. In de S+edelijke Bibliotheek, waarover Em manuel de Bom den staf zwaait, werd Rob bers ontvangen en door De Bom hartelijk en, als bij De Bom a! tijd, ontroerd begroet En Robbers gaf er gul zijn „levenservarin- gen als auteur" ten beste. En had veel bijval. Zaterdag. kwam Robbers naar Brus sel over Hij- werd er op de Vlaamsche Club ontvangen doo-r de Brusselsche leden van de Vlaamsche Vereeniging van Letterkundigen en van de P. E N.-club waarbij ook die van de Vlaamsche Club zich hadden aange- sloten. De Vlamingen zijn u, zoo zeide de beer Ver- meylen, die als voorzitter fungeerde, veel dank versch-uldigd voor de sympathie, vol gens enkelen, voor de al te toegevende sym patic waarmee gij, als criticus, het werk der Vlaamsche schrijvers hebt besproken. Ik be- wonder den moed, waarmee gij menig werk, dat eerst niet werd begrepen en dat zelfs werd verguisd, bij het Nfderlandsche publiek hebt ingeleid en door dat publiek hebt doen lezen. Ook van die groote liefde voor de Neder landsche literatuur hebben de Vlamingen rij- kelijk geprofiteerd Geen man, na Johan de Meester heeft meer diensten aan de Vla mingen bewezen. Jammer, zei Vermeylen ver der in het Fransc-h, dat ons Fransch-lezend publiek het werk van de Nederlandsche auteurs van dezen tijd niet kent. Zij zouden weten dat sedert twee geslachten de Neder landsche literatuur een periode van grooten bloei is ingetreden. De heer Robbers zeide in zijn antwoord op deze toespraalc, dat de Vlaamsche literatuur, sedert de beweging van „Van Nu en Straks", de Nederlandsche literatuur zeer ten goede is gekomen en dat de essentieele vraag zou zijn, wie crediteur en wie debiteur is: Vlaanderen of Nederland. 's Avonds hield de heer Robbers in het Holland-Huis een lezing over: „De Levens- ervaringen van een auteur", welke ook te Antwerpen heeft gehouden. Er is zoo besloot spreker, maar een Neder landsche literatuur, waarin Vlamingen en Nederlanders bij thuis hooren. Allerharteilijkst en langdurig werd de heer Robbers toegejuicht, waarna spr. en toehoor- ders naar de Vlaamsche Club trokken, waar men nog 1-ang in gezelligheid samen bleef. Zondagmiddag was de heer Robbers de gast van de Vereeniging van Letterkundigen. Aan de rijk voorziene tafel zaten onder meer aan prof. Vermeylen, Stijn Streuvels, Karel van de Wbestyne, Em. de Bom, Frans Ver- schuren-, Paul Kenis, mevr. St. Claes—Vetter, Maurice Roelants, Theo Bogaerts, Lode Ziel- kens, de zangeres Alice Plato, de beeldhouwe- res R. van Dantzig. Ook aan dat fe :stmaal voerde prof. Ver meylen het woord. Frans Verschuren, F V. Toussaint van Boelaere en Maurice Roelants STOOMVAARTLIJNEN. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. Kambangan 23 Oct. v. Hamburg te Amst. Johan de Witt (uitr.) 23 Oct. te Sabang. P. C. Hooft 23 Oct. v. Amst. n. Batavia. KON. NED. STOOMBOOT-MIJ Agamemnon 22 Oct. v. Gibraltar n. Malta. Ajax 22 Oct. v. Barcelona n. Tarragona. Ariadne 22 Oct. v. Amst. te Hamburg. Brielle (uitr.) 22 Oct. te Curasao (vertr. 26 Oct. n. Cristobal). Eos 22 Oct. v. Bonanza n. Amst. Ganymedes 21 Oct. v. Kingston te Gal veston. Hercules (uitr.) 21 Oct. v. Curasao n. Mara caibo. Ilos 22 Oct. v. Almeria n. Alicante. Juno 22 Oct. v. Algeciras n. Amst. Medea 23 Oct. v. Stettin te Amst. Odysseus 22 Oct. v. Amst. te Kopenhagen. Orpheus 23 Oct. v. Kopenhagen te Amst. Petworth 22 Oct. v. Tarragona n. Genua. Proteus 22 Oct. v. Kopenhagen n. Stettin. Tellus 22 Oct. v. Gibraltar n. Oran. Theseus 22 Oct. v. Tarragona te Malaga. Ulysses 21 Oct. v. Galveston n. Bremen. Vulcanus 22 Oct. v. Samos n. Smyrna. Ajax 23 Oct. v. Barcelona te Tarragona. Amsterdam (uitr.) 22 Oct. v. Arica. Amazone 22 Oct. v. West-Indie te New-York Aurora, v. Rotterdam n. Bilbao, 22 Oct. te Plymouth23 Oct. vertrokken. Breda 21 Oct. v. Cura?ao n. Europa. Irene 23 Oct. v. Algiers te Amst. Iris 23 Oct. v. Amst. te Odense. Jan van assau 23 Oct. v. Corpus Christi te Esbjerg. Nickerie (thuisr.) 22 Oct. te Havre; 24 Oct. 'smiddag te Amsterdam verwacht. Orestes 22 Oct. v. Corpus Christi te Bremen. Pluto 23 Oct. v. Amst. n. Rotterdam. Telatnon 23 Oct. v. Hamburg te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Insulinde (thuisr.) 22 Oct. v. Tanger. Soekaboemi (uitr.) 23 Oct. v. Port Said. De „SaIon de I'Automobile", die deze week in het „Grand Palais" haar 22ste jaar- lijksche tentoonstelling geopend heeft, is een van de grootste evenementen in het Parij- sche leven. Het is een gebeurtenis, die sinds eenige ja- ren de hartstochtelijke belangstelling van iedereen opwekt; zoowel die van den mon- dainen Parijzenaar, die bij elke tentoonstel ling zijn wagen voor een nieuweren verwis- selt, als die van den eenvoudigen werktuig- kundigen fabrieks-arbeider, voor wie het be- zit van een eigen wagentje zich afteekent te gen een verren horizont, in een toekomst, die de verwezenlijking zal brengen van zijn hoogste wenschen. In de eerste tien dagen van de tentoon stelling, die uitsluitend gewijd zijn aan de toeristen-auto's, leeft Parijs als in een koorts, de auto-koorts, waaraan bijna nie mand ontkomt, en die, toch minstens een- maal in die tien dagen, naar het majestueu- ze paleis omringd door goudbladig herfst- geboomte toedrijft den armsten drommel zoowel als den schatrijken sportliefhebber. In dien tijd ziet men in Parijs ook een heel ander soort toeristen dan gewoonlijk. Geen wandelaars meer, die in nonchalanten gang droomerig rond zich heen loopen te kijken, maar menschen, die met vlugge en energieke bewegingen bedriivig voortstanDen. voor wie hun verblijf In Parijs een ernstige k'westle is, waar hun toekomst van afhangt, of een dringende zaak, die binnen een bepaalden tijd moet afgewerkt worden. Wanneer men van de place de la Concor de de Champs Elysees opgaat, wordt men dadelijk reeds getroffen door de ongewone drukte die daar heerscht. Talrijke auto's van de grootste verscheidenheid schieten er voorbij niet alleen, maar aan weerszijden van de avenue bij bordjes met den naam van het merk erop, die vastgemaakt zijn aan de pa- len der booglampen, staan lange lange rijen spiksplinternieuwe, blinkende, lokkende auto's gestationneerd. Dat zijn de demonstra- tie-auto's, die voor een proefrit ten dienste staan aan den kooper, die in een stand van het paleis zijn keuze heeft gedaan. In de breede avenue voor het tentoonstel- lingsgebouw is de drukte onbeschrijfelijk en toch hoe prachtig geregeld! Aan weerszij den staan in drie, vier dichte rijen de voitu- res de ma'itre gerangschikt, en daar tus- schenin stroomen over den breeden rijweg onafgebroken de nieuw-aangekomenen toe, die daar slechts in tin richting doorrijdeir mogen. Voor den monumentalen ingang is er een defile zooals zelfs Parijs dat maar zel- den ziet. Het zegt genoeg, dat den eersten dag al de Salon 32.000 bezoekers kreeg, on- geteld het enorme personeel. Daarbinnen is het een pracht en verruk- king. De formidabele glasbedekking, die het pla fond vormt van het Grand Palais, is evenals de wanden behangen met sierlijk gedrapeer- de stoffen, waarin mauve de hoofdkleur vormt. Honderd zeven en twintig internatio- nale auto-merken exposeeren daar de zui- verste meesterwerken hunner fabricatie, de bordjes boven de stands geven wereldbe- roemde namen te lezen. Overal groen, overal bloemen. Op den grond mollige tapijten, waarover een dichte menigte zich beweegt, vol belangstelling discuteerend over dit of over dat detail, als ware kenners voor wie geen enkel fabricatie-geheim verborgen blijft. Voor sommige stands van merken, die de heele wereld van zich doen spreken, is de doorgang bijna geheel verstopt, vast samen- gedrongen staan de bezoekers daar opge- hoopt, en slechts noode loopen ze eindelijk weer eens verder. Het is waar, dat dat de merken zijn, die in groote series fabriceeren en hun auto's daaraoor het minst duur ver- koopen kunnen, zoodat die dus de meeste verwezenlijking bieden voor de droomen der „groote massa". In de veelheid der vormen en lijnen der auto's zelf is het curieus op te merken, dat daarin langzamerhand als het ware een type ontstaat, in vergelijking waarmee de auto's van de vorige jaren vormeloos en ouder- wetsch lijken. De lijn van sommige wagens maakt den indruk van een zoo definitieve elegance, dat het onmogelijk schijnt om nog verder te gaan in verfijning. En zoo deze Salon geen werkelijk sensationeel nieuws brengt in de algemeene constructie, er is allerlei nieuws op te merken in de onderdee- len, in de bijzonderheden van den motor tot in de sluiting van de deuren. Deze Salon toont ook aan, dat de fabri- kanten zich er niet alleen op toegelegd heb ben om het uiterlijk der wagens zoo aange- naam mogelijk te doen zijn, maar om_ die vooral ook zoo comfortabel en zoo geruisch- loos mogelijk te maken. De toegang gemak- kelijk en geriefelijk, de zitplaatsen ruim. en de gang zoo stil als de vlucht van een vo- gel Deze Salon is niet alleen een tentoonstel- lings-salon, maar ook een verkoop-salon. Vaak ziet men een paar naar een stand toe- gaan, zich tot den verkooper wenden, en na een kort gesprek en enkele demonstrates is de koop gesloten, want voor den kooper stond de zaak van te voren reeds vast, hij had zijn merk reeds definitief gekozen. In die menigte menschen met zoo verschil- lend uiterlijk en van zoo verschillende gees- tesgesteldheid zijn er ook grappige types op te merken. Daar bijvoorbeeld, die brave man, die zich alle moeite van de wereld geeft, om aan zijn dame uit te leggen, hoe een bepaalde motor werkt, of een bepaalde versnelling; die stot- tert, bleek wordt, rood wordt en er eindelijk heelemaal niet meer uit kan komen, terwijl de dame van haar kant daarbij een gezicht trekt, alsof ze het allemaal volkomen goed begrijpt. En daar die ander, die tegenover het pu bliek het air van een serieus kooper aan- neemt, den verkooper voor zich in beslag neemt, en een hooge borst opzet als de voor- bijgangers naar hem kijken. en die dan ten slotte den stand verlaat onder het voor- wendsel, dat hij terug zal komen, maar dan naar een anderen stand toeloopt met dezelfde gewichtige allures om daar opnieuw zich de plezierige sensatie te verschaffen opgemerkt te worden door het publiek, en misschien wel benijd. Het is opmerkelijk hoezeer de algemeene kennis van auto's een deel geworden is van het dagelijksch leven der Parijzenaars. Voor een stand staan een jonge man en een jonge vrouw ernstig te redeneeren over de voordeelen van een bepaald remmen- systeem, waarbij de jonge vrouw met zulke beknopte juiste termen de redenen van haar voorkeur weet uiteen te zetten, dat een in- genieur-constructeur haar dat waarschijnlijk niet verbeterd zou hebben. Natuurlijk is er in die Salon ook een th!- zaal, vervroolijkt door een orkest, dat de nieuwste mode-melodieen speelt, en waar de jonge sportsmen en de elegante vrouwelijke automobilisten tusschen hun ernstige ge- sprekken over „de nieuwe lijn" of over de nuances van een carrosserie, minder techni sche en meer frivole conversaties kunnen voeren en voor de verandering na al die auto's eens kijken kunnen naar de gracieuse mannequins der groote modehuizen, die door de zalen wandelen. Als conclusie kan men zeggen, dat de „Sa- lon de I'Automobile" een van de grootste successen van het Parijsche leven is, maar dat ze niet alleen voor Parijs van belang is, omdat talrijke buitenlandsche merken van die Salon haar definitieve erkenning ver- wachten en met gelijke rechten als de ran- sche automobiel-industrie de aandasV vra- gen van een menigte, die niet a been v/t alle Fransche provincien komt toegestroomd, maar uit alle deelen van de heele wereld. M. DE ROVANNO Parijs, October 1928.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7