DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Volksnniversiteit. Binnenland Ho. 25$ Honderd dertigste Jaargang AbonttGinentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar ploatsrtolinto. Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel, Adminlstr. No. 3. Redactie No. 83. DONDEKDAft 25 OCTOBER Uif hot Parlement BEETHOVEN, ZIJN LEVEN EN WMEN, Oagelijksch overzicht. Bsjitenlasid Iiiichtvaart. Dlf nttmmer besfaaf nil 2 blade a. 1928 Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Den Haag, 24 October 1928. i Het grootste deel van de vergadering der Tweede Kamer van heden is gewijd geweest aan de voorstellen van minister Lambooy tot wijziging van de Bevorderingswet voor de Landmacht. Als hij het nog niet wist, is het hem thans wel duidelijk geworden, dat het ontwerp maar weinig instemming heeft ge vonden. De eerste spreker reeds, de heer Van Rappard (Vrijheidsb.) begon al te verkla- ren, dat hij en zijn partijgenooten het voor stel niet wenschten te aanvaarden. Men weet, dat de strekking van de voorge- stelde wijzigingen in hoofdzaak op twee punten neerkomt: vooreerst wil de Minister de mogelijkheid openen om de bevordering bij keuze uit te breiden met een „buitenge- wone bevordering bij keuze", waarbij dan de gelukkige in de ranglijst van zijn rangge- nooten wordt ingeschoven. In de tweede plaats wil de Minister bepalen, dat overcom- pleete officieren niet meer op nonactiviteit zullen worden gesteld, maar evenals burger lijke ambtenaren met wachtgeld zullen wor den ontslagen. i Tegen beide hoofdpunten had de heer Van Rappard bezwaar. Het ontslaan met wacht geld noemde hij een aantasting van de rechtspositie van de officieren, die daardoor in een nadeelige positie geraken, omdat een ^offcier minder kans heeft een andere betrek- king te vinden dan een gewoon ambtenaar. Wat de voorbevordering betreft, bevordering bij keuze moet steeds uitzondering blijven, vooral in een klein leger als het onze, en daarbij komt, dat in de practijk de officieren van de Hoogere Krijgsschool er eerder voor in aanmerking zullen komen dan de troepen- officieren wat niet bevorderlijk zal zijn voor den geest in het leger. Misschien zou even- wel de Minister een deel van het kwaad kun- nen wegnemen door een circulaire uit te vaardigen, waarin hij de bevelhebbers er op zou kunnen wijzen, dat practische geschikt- heid het voornaamste criterium moet zijn voor voorbevordering. De heer Deckers (R. K.) kon zich wel met de voorbevordering vereenigen mits er ge- waakt wordt tegen verwijdering tusschen de troepen-officieren en de Kriigsschool-officie- ren. Echter had hij- er bedenking tegen, dat reeds de eerste-luilenants voor bevordering bij keuze in aanmerking zouden komen. Tegen ontslag met behoud van wachtgeld had de spreker ernstig bezwaar. Ook de heer J. J. C. van Dijk (A. R.) kwam tegen dit laatste op en hij kon zich daarbij niet vereenigen met de buitengewone bevor dering bij keuze, welke tot onbillijkheden en protectie moet leiden. In denzelfden geest sprak even later zijn partijgenoot, de heer Duymaer van Twist, nadat te voren de heer Tilanus namens de Christ. Historischen het ontwerp onaannemelijk had geheeten op de- zelfde gronden als de andere sprekers. De rij der protesteerenden werd besloten door den heer K. ter Laan (S. D. A. P.), die een inbreuk in de rechtspositie en een bron van willekeur in het voorstel zag. Wie al die redevoeringen had aangehoord, moest wel tot de conclusie komen, dat de zaak des Ministers hopeloos stond en dat heeft vermoedelijk Minister Lambooy zelf ook wel overwogen. Want zijn verdediging van het voorstel was vrij zwak, nieuws hoorden we Diet en het slot is geweest, dat hij schorsing van het debat verzocht, ten einde eenige wij zigingen in den geest van de rede van den heer Deckers in het voorstel aan te brengen. Wat gereedelijk volgens gewoonte werd toe- gestaan. Toen kwam aan de orde de interpellati van den heer Van den Heuvel betreffende den toestand van de suiker-industrie en mogelijke maatregelen welke tot steun er van konden .worden genomen. Onze suiker-industrie verkeert inderdaad in moeilijke omstandigheden, omdat de kos ten van productie de prijzen van verkoop overtreffen. Dat is oorzaak van een ernstige malaise in het bedrijf en nu vroeg de heer Van den Heuvel, of de regeering middelen .wilde overwegen ten einde daaraan tegeomet te komen. Dat hij liefst zou willen, daf er flink protectionistisch werd opgetreden, kan men zich voorstellen en de vragen, welke, hij tenslotte ter beantwoording aan de regeering voorlegde, doelden dan ook daarop. De Minister van Financien beantwoordde den spreker, maar veel positiefs kon of wilde hij heden toch niet verklaren. De regeering overweegt steunmaatregelen, maar gevoelt toch zeer weinig voor beschermende rechten uitvoerpremies of iets dergelijks. Maar bij verder debat morgen wordt de bespreking voortgezet zal men wellicht wat positie vers van de regeeringstafel te hooren krij gen. vroegeren leider en zijn genooten zijn de pro- blemen, waarom men den strijd voerde geenszins uit den weg geruimd En het groote vraagstuk is wel, welke politick men tegenover de boeren moet voeren Dat heeft Stalin, de overwinnaar van Trotsky, ook on- dervonden Hij toch moest versthillende door Trotsky ontwikkelde denkbeelden overnemen der en in het huis had opgehoopt, 't welk ten slotte in brand was geraakt en ontploft. Op 3 December zullen twee buisleggers en een opzichter van de gemeente-gasfabriek zich nu moeten verantwoorden wegens bet veroorzaken van dood door schuld. Er zullen 3d getuigen en een groot aantal deskundigen worden verhoord. ENGELAND. DE BOODSCHAP NAAR MARS. Geeti antwoord. Een Londensch telegrafist te St. Albans heeft de boodschap naar Mars behoorlijk in morseteekens getikt, die daarna door het draadlooze station Rugby zijn uitgezonden De naam van den afzender is nu ook bekend geworden, het is dr. Robinson, die als tekst Hii begon dus een scherperen koers te vo^en De zaak is voor de gemeente Berlijn van i geworden, het is dr. Kobinson, die als texst tegen de boeren, en in het bijzonder tegen de groote beteekenis Als de beklaagden worden V00r zijn telegram gekozen had ,de groeten rifkere boeren die meer en meer hun positie veroordeeld zal de gemeente n.l. voor de aan- van de Aarde aan Mars". Te Rugby bleef - - - - i gerichte schade aan levens en goederen inoe-1 mm, u ten opkomen: Maandag 29 Oct. begint de cursus: in ,,de Unie". Cursusgeld fl.OO, f 1 50 of f2.00 hadden versterkt en een voor d? communis- ten op den duur gevaarlijk kapitaiistisch ele ment begonnen te vormen, Een gevaar, waarvoor Trotsky gewaar- schuwd had en dat nu door Stalin erkend moest worden! Om nu het land niet langer afhankelijk te houden van de boeren, zou men trachten de industrie hooger op te voeren. De gevolgen bleven echter niet uit. Tegen het lijdelijk ver- zet van de boeren, die hun graanvoorraden achterhielden, was men machteloos. De ge- weldmaatregelen, waarmee men de graan- voorziening der stedelijke bevolking hoopte te kunnen waarborgen, hadden een averecht- sche uitwerking. En de levensmiddelenvoor- ziening der steden werd hoe langer hoe meer bedreigd. De regeering heeft toen weer let roer omgegooid en zij besloot zelfs tot een verhooging van de inkoopsprijzen voor graan, ten einde aldus de boeren tot inleve- ring van hun voorraden over te halen! Tever- geefs echter: de toestand verbeterde slechts weinig. In deze omstandigheden werd in de partij- de strooming verstrekt, die een principieele wijziging verlangde van de boerenpolitiek. Ook in het Centrale Uitvoerende Comite bleek de oppositie tegen den door Stalin ge- RUSSISCHE TOESTANDEN. Stalin moet een deel van Trotsky's denkbeeld overnemen. - Nieuweher- rie in de comm. partij. Stalin acht haar zeer gevaarlijk. Een nieuw program opgesteld. We hebhen al eens eerder geschreven, dat de toestand in de Russische politick verre van gunstig is. Het blijkt namelijk meer en meer, dat na de verwijdering van Trotsky de on- fenigheid in de communistische partij niet verdwenen is. Met de verbanning van den -DE JACHT OP HEIDGER. Tot dusver is de politie er niet in g Heidger in handen te krijgen. Men houdt te Keulen rekening met de mogelijkheid dat de misdadiger (de andere broeder is neergesdho- ten en aan zijn wonden in het ziekenhuis be- zweken) zich met een bootje, hetwelk men Dinsdagmorgen drijvende in den Rijn vond, heeft gered. Intusschen wordt de omgeving van de stad scherp bewaakt; ook de stations staan onder toezicht. De politi£ staat voor een raadsel De politie staat voor een raadsel. Men vraagt zich ten eerste af hoe het mogelijk is dat Heidger, niettegenstaande honderden po- litiebeambten met honden, zoeklichten, enz. overal speuren en waken, is kunnen ont- snappen. En ten tweede, waar de ontkomen misdadiger thans is. Hoezeer het opzienbarende geval-Heidger de menschen bezig houdt, blijkt wel uit een verslag van de „Koln. Ztg.", welke de ge- bcurtenissen als het ware van uur tot uur volgt. oo schreef het blad d.d. Dinsdag: Sinds gisteravond is de geheele politie in actie. De volgden koers aan kracht te winnen, zoo wijk, waar men veronderstelt dat Heidger zich zelfs, dat men den meeningsstrijd in de partij con symboliseeren met de namen Stalin en Rykow. Deze laatste, de voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen, kwam door den loop van zaken aan den spits te staan van hen, die tegenover de onverzoenlijke po- litiek van Staling een consequentere doorvoe- dng van de nieuwe economische politiek ver- langden. Thans heeft Stalin een rede gehouden in een plenaire vergadering van bestuur en controle-commissie der communistische paxtijafdeeling Moskou. Stalin keert zich daarin -tegen de oppositioneele strooming, die den laatsten tijd in de partij valt waar te nemen. Hij beschouwt die strooming als zeer ernstig, omdat zij niet het gevolg is van per- soonlijke meeningsverschillen, maar uit den geheelen gang van zaken is .voorgevloeid. Uit Stalin's rede blijkt voorts, dat het vol- gende program is opgesteld: Beperking der industrialisatie; het afzien van de coopera- tieve bedrijven in den landbouw; beperking van het monopolie van den buitenlandschen handel. De toestand is zoo ernstig, dat de corr. van de „Voss. Ztg." te Moskou reeds van een ernstige crisis in de leiding der partij spreekt. Eenige leidende partijmannen te Moskou zijn reeds van hun functie ontheven. DUITSCHLAND, OVERVAL IN HET THEATER DES WESTENS. Dinsdagavond heeft een jonge man ge tracht de kas van het Berlijnsche Theater des Westens te plunderen. Tegen zes uur, toen er nog geen publiek was, liep hij naar het loket en vroeg enkele inlichtingen. Plotseling troh hij een revolver, die hij op twee cassier richtte, waarbij hij dreigde ze dood te schie- ten, als zij hem niet terstond het geld over- handigden. Een der twee vluchtt.e en riep luid om hulp. Toen voorbij gangers toesnelden, snelde de roover zonder buit de straat op waar hij in een ledige auto sprong. Hij slaag- de er evenwel niet in den wagen aan den gang te brengen en de politie kon hem in de auto arresteeren. Hij had een geladen revolver bij zich. „BRILJANTEN-RIA" GEPAKT. De recherche te Leipzig heeft de 28-jarige ■Clara Partenfelder aangehouden, die den bij- naam van „Briljanten-Ria" draagt. Zij wordt ervan verdacht lid of zelfs aanvoerster te zijn van een bende inbrekers, die in Zuid-Duitsch- land een groot aantal tot nu toe onopgehel- derde diefstallen heeft gepleegd. Blijkbaar be- diende de bende zich haar rooftochten van een luxueus ingerichten woon-auto, waarin zich ook lasch-apparaten en de modernste in- brekers-werktuigen bevonden. Na aanvankelijk te hebben ontkend, gaf d; gearresteerde toe eenige inbraken te hebben gepleegd. Clara Partenfelder was den dag te voren juist uit Stuttgart teruggekeerd, waar een spoorweg-ambtenaar zoo gekneveld werd. dat hij stikte. Of „Brillianten-Ria" en haar bende dit hebben gedaan, staat nog niet vast. DE ONTPLOFFING IN DE LANDSBERGER ALLEE. In Februari is te Berlijn een woonkazerne aan de Landsberger Allee door een ontplof- fing in de lucht gevlogen. Er waren 17 doo- den en tal van gewonden. Aanvankelijk ver- keerde men in het onzekere over de oorzaak van de ramp, doch een nader onderzoek bracht aan het licht dat bij het leggen van nieuwe gasbuizen niet de noodige voorzorgen in acht waren genonjen. zoodat zich pas on- kan hebben verborgen, is aan alle kanten af- gezet. De straten zijn voor het verkeer afge- zet. De regen vermag de honderden to: schouwers niet te verdrijven. Vijftig tot zes- tig politie-auto's staan in de onmiddellijke omgeving. Alle doorzoekingen van huizejl door de politie zijn vruchteloos gebleven. In den Rijn is een leeg bootje gevonden. Wellicht wijst dit op een ontvluchting langs dezen weg. Het spoor wordt gevolgc Onder de menigte begint men reeds wed- denschappen aan te gaan over de verblijf- plaats van den gezcchte. Het eenige wat de politie ontdekt heeft is een koffer van Heidger en een jas. In den kof- fer heeft men een paar leeren handschoenen gevonden, een verfrommeld overhemd, een boordje, eenige zakdoeken en een stukje ver- band. Naqst den koffer lag een geladen re volver. Blijkbaar had de vluchteling nog ijlings wat in den koffer willen doen. In een jaszak bevond zich een notitieboekje, waarin allerlei poppetjes enz. geteekend zijn. Ook werd een toegangskaartje gevonden van een der eerste Keulsche bioscopen; blijkbaar heb ben de heeren voor hun ontdekking het er nog eens van genomen. Dat de misdadigers van plan zijn geweest geruimen tijd in Keulen te vertoeven, blijkt uit twee in hun woning gevonden nieuwe tramboekjes. In de koffer werden ook 16 pasformulieren gevonden en zes tamelijk ver- sleten stempels van de politie te Miinchen. In de grootste spanning wacht men te Keu len nadere berichten af of het raadsel-Heid- ger al opgelost is. HET PROCES-HUSSMANN. Gisteren zijn een aantal kameraden van Hussmann verhoord. In het bijzonder is eeu tocht ter spralce gekomen, dien Hussmann in 1926 met Daube in den Eiffel gedaan heeft. Op dezen tocht moet iets voorgevallen zijn tusschen de vrienden. In het dagboek van Daube is de volgende aanteekening gevon den: 17 Juli 1926. Eiffel. Nacht van 4 op 5. K. H. Ook Hussmann heeft in een brief aan een anderen vriend geschreven, dat zij toen ruzie hadden gekregen en dat hij zelf- moord zou plegen, indien de zaak niet weer in orde kwam. EEN- DUITSCH SCHIP'GESTRAND. Op de kust van Calabrig. De Tribune verneemt uit Reggio di Cala bria, dat gisternacht bij Kaap Spartivento 150 M. van het strand een Duitsch schip, waarvan de naam niet wordt genoemd, aan den grond is geloopen, vermoedelijk doordien het de seinen van den vuurtoren niet had opgemerkt. Aan boord bevonden zich 150 passagiers. Drie sleepbooten hebben tevergeefs getracb t het schip vlot te brengen, maar het lijkt noo- dig de lading en de passagiers van boord te brengen voor de pogingen om het schip af te brengen kunnen slagen. EEN MAN VERMOORD. Een werkman uit Liibart, bij Berlijn, die zich gisteren per fiets naar zijn werk te Wit- tenau begaf, ontdekte achter een boom het lij'k van een man, wiens keel doorgesneden was. De onbekende man moet overvallen en na hevigen weerstand vermoord zijn. Beide ar- men van den doode zijn naar achteren ge- draaid. Waarschijnlijk heeft de moordenaar de meeste kleeren meegenomen. Politiehon den trachten het spoor van den dader te vin den; tot nu toe echter tevergeefs. De bevolking van de streek is thans door dit misdrijf nog meer beangst: in den laat- sten tijd ware# n.l. al verscheidene iribraken 1 gepleegd. men plichtsgetrouw een half uur op het be- taalde antwoord wachten, en de dokter in zijn villa te St. Albans heeft zelfs nog een uur langer gewacht, maar er is geen enkel teeken uit den aether terug ontvangen, dat geheim- zinnige of onverstaanbare geluiden bevatte. EENE VERKIEZING MET ROTTE EENDENEIEREN. Zaterdag wordt te Glasgow de verkiezing gehouden voor een rector van de universiteit, waarvoor Baldwin als conservatief, sir Her bert Samuel als liberaal en Maxton als can- didaat van de arbeiderspartij fungeeren. De verkiezing is alle jaren een pretje voor de studenten en de bevolking in den trant van, maar dan een graadje erger, den Amster- damschen hartjesdag. Gisteren hebben de conservatieven een be- langrijk strategisch voordeel behaald. Door de onvoorzichtige uitlating van een liberaal student waren zij er achter gekomen, dat de liberalen it),000 vuile, ouae eendeneieren bij een handelaar opgekocht hadden om er de aanhangers van Baldwin mee te bestoken. Zij zijn achter het adres van den handelaar gekomen, en gister hebben eenige jongelui, die zich als liberalen voordeden, de geheele zending afgehaald en naar hun eigen hoofd- kwartier gebracht, Voor de gedupeerde liberalen blijft nu niet veel meer dan confetti en koolstronken over en de kansen van sir Herbert zijn belangrijk gedaald. DE VUEGTOCHTEN NAAR INDIe. De H.N. A. E. N. te Calcutta. Vandaag naar Rangoon. Bij de directie van de K. L. M. is gisteren het volgende hericht uit Calcutta binnengeko- men van de bemanning (Smirnoff, Aler en Veenendaal) van het vijfde vliegtuig, de H—N. A. E. N.: „Wij vertrokken om 8 uur 15 pi. tijd uit Cawnpore en kwamen om 9 uur 25 pi. tijd te Allahabad aan. Vandaar vertrokken wij om 10 uur 55 pi. tijd om op 16 uur 18 pi. tijd te Calcutta te landen. Aan boord is ailes wel. Wij gaan morgen door naar Rangoon." Den Sen November weer terug Het vijfde vliegtuig wordt 26 of 27 dezer te Medan en d'en daarop volgenden dag te Batavia verwacht. Dit vliegtuig zal waar schijnlijk op 3 November van Batavia naar Amsterdam vertrekken. De doorzending der post- Omtrent de wijze van doorzending der DUITSCH AMBTENAAR TE AM STERDAM GEARRESTEERD. Eenigen tijd geleden had een Berlijnsche gemeente-ambtenaar in zijn functie misbruik gemaakt van vertrouwen. Hij had 29.000 mark verduisterd. Met het geld had hij het land verlaten en heeft eerst eenigen tijd in Amsterdam en daarna in Londen vertoefd. Van de Engelsche hoofdstad is hij naar Am sterdam teruggekeerd. De Berlijnsche politic" had intusschen zijn aanhouding verzocht en Dinsdagavond heeft de centrale recherche den ambtenaar in een cafe in de binnenstad ge- arresteerd. Van het geld komt waarschijnlijk nog een 6000 a 7000 terecht. De man blijft voorloopig te Amsterdam opgesloten tot zijn uitlevering. VAN BRANDSTrCHTING VERDACHT. Zooals gemeld, is Zaterdagmorgen te Ha- gestein (Z.-H.) de hofstede van den landbou- wer M. v. d. Bogaard ecu prooi der vlammen geworden. De eigenaar was met een paar knechten op het veld, toen de brand uitbrak. Als verdacht van brandstichting is v. d Bogaard thans in hechtenis genomen. Eenige jaren geleden ging van ham een groote partij fruit in een scnuur te Culemborg door het vuur verloren, verleden jaar eveneens een schuur te Everdingen (Z.-H.) en thans zijn hofstede te Hagestein. De man was steeds verzekerd. EEN DOOVE MAN OVERREDEN. Dinsdagmiddag werd een 87-jarige ver- pleegde uit het Gast- en Proveniershuis te Kampen aan de Sablonierekade door een vracntauto overreden. Een arts constateerde breuk van beide beenen en inwendige kneu- zingen en liet den verwonde, wiens toestand zoo goed als geen hoop laat, naar het zie kenhuis vervoeren. Volgens verklaring van den bestuurder zou de oude man, die stok- doof is en slechts een oog meer bezit, eens- klaps voor den auto den rijweg hebben over- gestoken, zoodat krachtig remmen (de wagen kwam op korten afstand tot stilstand) niet meer de aanrijding kon voorkomen. DE SOC.DEM. TOCH TWEE WET- HOUDERSZETELS TE AMSTERDAM? Gisteravond heeft de S. D. A. P. raadsfrac- tie vergaderd met de bestuursleden van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P. over de kwestie of men toe zal geven aan den drang der burgerlijke partijen om in het college van B. en W. twee zetels te bezetten en dus het standpunt te laten varen van drie of geen. Naar verluidt, zou een beslissing zijn ge nomen, maar zal tegen hedenavond een le- denvergadering worden gehouden van de fe- luchtpostdepeches van de postvliegtuigen naar Indie, welke averij hebben bekomen, is bericht ontvangen dat de post van het derde I deratie, omdat een dergelijke ledenvergade- yliegtuig 7 October van Calcutta is verzon- ring ook indertijd heeft bepaald het stand- den, 16 dezer te Singapore werd ontvangen en 23 October te Batavia is aangekomen. De post van het vierde vliegtuig is 18 de zer per boot van Rangoon naar Singapore verzonden, werd den 23sten aldaar ontvan gen en zal vermoedelijk den 27sten te Bata via aankomen. DE „GRAF ZEPPELIN". Weer geheel hersteld. Het luchtschip „Graf Zeppelin" is thans gereed om weer op te stijgen. Dinsdag is de laatste hand aan het herstelwerk en het aan- vullen der gasvoorraden gelegd. De passa giers die zullen deelnemen aan de rondvlucht boven de Ver. Staten hebben bericht gekregen zich van af gisteravond 6 uur voor het vertrek gereed te houden. Over een itieek wordt de terug- tocht aanvaard. De start van de „Graf Zeppelin" voor de vlucht naar de centrale gebieden van het Westen -der Vereenig-de Staten is, blijkens een verklaring van dr. Eckener, als gevolg van de ongunstige winden, uitgesteld. Het tijdstip van de start zou op grond van het gister ont vangen officieele weerbericht's avonds plaats hebben. Het vertrek van het luchtschip naar Duitschland is tot Woensdag of Donderdag der volgende week uitgesteld. VLIEGONGELUK. Uit Tucson (Arizona), wordt gemeld: Vier personen werden gedood tengevolge van het neerstorten van een vliegtuig, dat zocht naar een vermisten knaap. EEN INSPECTIEREIS VAN 17.000 MIJLEN. Sir Philip Sassoon, de ondersecretaris voor lucbtvaart, die door de lucht een inspectie- reis zal maken van 17.000 mijlen over Egypte, Soedan en Br.-Indie, heeft gister- morgen om 6.50 uur aan boord van het wa- tervliegtuig ,,Iris" Karatsji verlaten. Hij zal via Irak en Malta naar Engeland terugkee ren. WILKINS' EXPEDITIE. Uit Montevideo wordt d.d. 23 October ge meld: De expeditie Wilkins zeilde vannacht uit met bestemming naar Deception-eiland (Zuid-Shetland-eilanden), wa^r zij half No vember hoopt aan te kojnen. punt drie of geen. Ook zou hedenavond be sproken worden, indien men besluiten mocht tot het aanvaarden van twee zetels, op welke basis men dan met de burgerlijke partijen verder zal kunnen onderhandelen. DE EXPLOSIE TE GRONINGEN. Omtrent de gister onder de telegram- men gemelde ontploffing bij het electrisch bedrijf te Groningen wordt nader medege- deeld In den kelder van het gemeentelijk electri- cifcedtsbedrijf ontstond door het uitschakelen van een schakelaar een explosie in den hoog- spanningsschakelaar, tengevolge waarvan kortsluiting ontstond en op de bovenliggends etage drie stroomtransformatoren verbrand- den en de geheele etage zwart brandde. Daar op deze etage alle uitgaande kabels en vele machines liggen en niets gebruikt kon wor den voordat alles was schoon gemaakt, stone het geheele bedrijf stil. Onmiddellijk trachite men over het provin- ciaal net wisselstroom te krijgen, doch men kon dit niet direct omvormen, daar ook de machines hiervoor onklaar waren geraakt. Te ongeveer half een was 'n omvorm-turbine in bedrijf gebracht en was het mogelijk op deze wijze stroom te geven, Te ongeveer een uui kon de hoogspanning weer te werk worden gesteld. De twee arbeiders, die naar het ziekenhuit waren vervoerd behoefden niet te wordeti opgenomen. Zij hadden beiden niet-ernstigf brandwonden in het gelaat gekregen. DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE ONDERHANDELINGEN. Een B.T.A.-telegram uit Brussel meldt: In Belgische officieele kringen verklaart men over de Nederlandsch-Belgische bespre- kingen, dat geenerlei beslissing van welken aard ook is gevallen en dat de Belgische re geering zich thans alleen bezig houdt met een onderzoek van het rapport, haar door de deskundigen gegeven. brengen, voor de pogingen om het schip af KORTE BERICHTEN. De Koningin-Moeder zal morgen per trein van Apeldoorn naar Amsterdam ver trekken, alwaar H. M. om 12.14 aankomt. Zij zal tegen hajf 5 per auto naar den Haag gaan. ALKMAARSCHE COORANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1