T Aspirin- Tabletten - if de vijand van het verkeer btengt ook voor Uw gezondheid groote gevaren mede. Door de met vocht oververzadigde Iucht tre« den niet alleen rheumatiek en jicht in verhoogde mate op, doch deze is ook dikwijls de oorzaak van kwaadaardige verkoudheden. Men zij op zulke dagen dubbel voorzichtig en neme intijds de beproefd gebleken om de pijnen te verzachten en verdere gevaren te voorkomen. Men weigere namaak en lette er op dat op elke tablet het woord „BAYER" ingestem» peld is. Pry's 75 cts. schade te hebben (ik ben dat niet eens) en wanneer ik daardoor den goeden geest onder elkander kan bevorderen, dan kunt gij met genoegen van mij voor den ambtenaar \f 200 krijgen". Zoodra dus de beer Schermer zaken wil doen en wegneemt het verband, dat hij gc- iegd heeft tusschen mijn werkzaamheden op Vrijdag en het gemeentebelang wil ik gaarne een zakelijk aanbod doen en zeggen: „Hee- ren, met genoegen kunt gij van mij krijgen •f 200 ter bevordering van den blijden geest op dit gebied in de gemeente Schoorl". Ik kan dit wel zeggen, dat de werkzaam- lheden ter secertarie, zooals die hier worden nitgevoerd, inderdaad veel meer arbeid vor- deren dan het publiek en menigmaal de raads- leden kunnen beoordeelen. De secretaris van Schoorl is tevens ontvanger en draagt voor f 650 de gebeele financieele verantwoorde- iijkheid. Ik vraag: „Is dat een belooning, evenredig aan de belangrijkheid van de be- trekking?" Ik ben van die betrekking de dupe en het Is logisch, dat een enkele maal daardoor ter secretarie enkele werkzaamheden worden verricht, die niet strikt voor de secretarie zijn en het is zeer moeilijk om daarom verband te leggen tusschen dien Vrijdag van mij en den tweeden ambtenaar ter secretarie. Met alle respect voor den eersten ambtenaar moet ik toch zeggen, dat in den loop der jaren de stand van zijn gezondheid van dien aard is geworden, dat zijn zenuwgestel hem wel eens parten speelt en daarom ben ik voorstander yan het idee, een tweeden ambtenaar aan te stellen, ofschoon ook ik voor de toekomst meen, dat, wanneer ik hier had een eersten ambtenaar, die volkomen capabel was, hier met een behoorlijken volontair de zaken wel gaande gehouden konden worden. Doet men ait niet, dan krijgt practisch de eerste ambte naar het cachet, dat hij er uit moet. Wanneer ihij steeds andere gezichten voor zich krijgt, waarmee hi} niet gemakkelijk kan werken, dan is die kans voor hem groot. In al de jjaren, die ik hier ben ben ik pas de laatste 'drie, vier jaar een veertien dagen met vacan- tie afwezig geweest. De heer Schermer: Die gunnen wij U graag. De beer Smits: Daarvoor ben ik nooit anders dan af en toe een paar dagen uii: ge weest. Een gemeentesecretaris kan beter af en ioe een paar dagen gemist worden en met mijn laatste verlof heb ik op kosten van mij zelf in de plaatsvervanging voorzien. Ais ik die 52 Vrijdagen ging omzetten in miju recht op verlof, wat blijft er dan over? Resumeerende verklaar ik dat ik, zoodra de heer Schermer zegt: „Ik neem dat verband eruit", ik uit zakenoogpunt met genoegen een paar honderd gulden beschikbaar wil stellen In de vergadering van B. en W. heb ik dit aanbod gedaan, maar onder deze belichting, ibeschouw ik het ais een fooi. De voorzitter ging er toen ook niet op in. Wanneer ik mij niet in staat zou hebben geacht om mijn taak naar behooren te ver- ivulien, dan zou ik overigens daarvan allang kennis hebben gegeven. De Voorzitter: Laten wij hierover niet verder spreken. De heer D u i n geioofde, dat men hier met een stckpaardje van den heer Schermer te doen had. DeVoorzitter: Dan zou het ook van mij een stokpaardje wezen. De heer Duin was van meening, dat de heer Schermer zijn betoog niet zou hebben gehouden, wanneer hij niet, zooals hij het uitdrukte, geweten had, dat de koppen ge- teld waren. Spr. kent de heer Schermer wel zoo ver, dat hij weet, dat ook deze niet zal willen, dat de eerste ambtenaar de dupe werd van de geheele historic. Ais de koppen niet waren geteld, dan zou hij wel uit een ander vaatje hebben getapt. De heer Schermer: Dan zou ik het- zelfde hebben gezegd. De heer S t a m oordeelde het voor een raadslid moeilijk om de werkzaamheden ter secretarie te beoordeelen. Ter secretarie zijn echter twee stroomingen en spr. meent dan ook, zich te moeten aansluiten bij de stroo- ming, die de bezuiniging wil. Spr. heeft zoo- wel in het oordeel van den burgemeester ais in dat van den secretaris vertrouwen, doch zal zich thans scharen aan de zijde, die de bezuiniging voor staat. De heer D u i n De wethouders kunnen het ook beoordeelen. Wij raadsleden staan er buiten. Den heer Schermer deed bet genoegen, dat de heer Smits niet kort, maar uitvoerig over de zaak had gesproken. Het is reeds een ikwestie van zakendoen. Misschien is de beer Smits eenigszins gepiqueerd, dat ik er zijn Vrijdag bij heb gehaald en dan zou ik dat mis schien gedeeltelijk terug willen nemen. Het is mij niet te doen om de menschen te piqueeren. De menschen denken zoo vaak, dat men ze aanvalt omdat ook de persoon geraakt wordt, maar, waar hij vertelt, dat hij f 200 wii toe- staan ais een foof, daar wii ik die niet aan- vaarden. Waarom wil hij zich de moeite niet getroosten, om een volontair op te leiden? De heer Smits: De zaak is, dat, zooals een bekend rijmpje zegt, in het heden het verleden ligt en in het nu, wat worden zal. Mijn standpunt is historisch gegroeid Om dat ik eenerzijds den heer Mosk heb en an- derzijds den heer Boulogne, krijgt de heer Schermer toch in de toekomst, die zodver niet meer af is, wat hij meent, dat in het belang van de gemeente het meest gewenscht is. Op het oogenblik zou ik het echter voor den per soon, die hier werkzaam is, buitengewoon grievend vinden, waar hij op 't oogenblik 500 verdient, om te zeggen: „Nu moet je hetzelfde voor 200 ais volontair doen". Tensiotte staat de praktijk boven de theorie. Ais de theorie van den burgemeester praktijk wordt, dan is de bezuiniging, zooals de bur gemeester zich die indenkt, ook geredu- ceerd tot vrijwel nihil. In de praktijk is er een streven, om de eerste ambtenaren op de verschillende secre- tarieen voor het driekwartsysteem te beloo- nen. Dan krijgen wij een eersten ambtenaar van 1600 a f 1700. De Secretaris verdient thans namelijk 2300. De Voorzitter Wij moeten het mini mum nemen. De heer Smits: Laten wij zeggen 1500 en ais daarbij komt 300 voor een volon tair, dan zijn wij ook 1800 kwijt, evena's nu voor een eersten en tweeden ambtenaar. De heer G u t k e r vroeg of in de toekomst een voorstel te wachten was om het salaris voor den tweeden ambtenaar te verhoogen De Voorzitter kon daar geen perti nent antwoord op geven. De heer D u i n was van meening, dat het jonge mensch, ais het niet tevreden was, ai- tijd kon uitzien naar een baantje, dat meer geeft. Het jongmensch was er niet gekomen met den zin van het geheele personeel ter secreta rie. Op spr.'s vraag hadden echter zoowel de burgemeester ais de secretaris gezegd, dat de tijdelijke tweede ambtenaar in alle opzich- ten voldoet en spr. kan zich voorstellen, dat de secretaris liever met iemand werkt, die ai een jaar in de administrate van Schoorl is ingewerkt, dan elk jaar met een anderen vo lontair. De Voorzitter oordeelde, dat de heer Duin in het tweede dee! van zijn betoog het eerste deel tegenspreekt. Het is mogelijk, dat een volontair weggaat, maar ook is het mogelijk, dat een tweede ambtenaar weggaat. Spr. heef den tweeden ambtenaar ook alle eer gegeven. Wil deze in 1930 zijn examen doen, dan moet hij twee jaar in dezelfde ge meente werkzaam zijn geweest en het is dus hoogstwaarschijnlijk, dat hij wel in Schoorl zal blijven. Spr. merkte nog op, dat ook hij veel secre- tariewerk doet, zoodat de goede geest van samenwerking niets te wenschen overlaat. Spr. weet wat de gemeente-administratie eischt en behoort niet tot de lijntrekkers. Hij houdt van de gemeente en van het werk en stelt dan ook zijn voile werkkracht beschik baar. Het deed hem daarom eenigszins vreemd aan, van den heer Duin te hooren, dat de politie ter secretarie zooveel werk zou geven. Spr. doet toch dat werk alleen. De heer Duin wist, dat de burgemeester een groot werker is, doch ook dat deze groote werker veel werk ter secretarie brengt. Het zenuwgestel van den heer Mosk laat dit wel eens niet toe. Vo6r 4 jaar waren al die poli- tiezaken er niet. Spr. laat aan den burge meester de beoordeeling of ze er al of niet moeten zijn. De Voorzitter zou niet verder over personen spreken, doch wenschte te consta- teeren, dat hij niet alleen op politiegebied, maar ook op ander gebied ter secretarie flink meewerkt. Ook van bovenaf komt er echter meer werk. Met 4 tegen 3 stemmen werd hierop beslo- ten om de f 500 voor een 2en ambtenaar ter secretarie te handhaven. Tegen stemden de heeren Gutker, Schermer en Stam. De heer Duin vervolgde hierop zijn rap port over de gemeente-begrooting en deelde mede, dat het de aandacht had getrokken, dat de post „schrijf- en bureaubehoeften" 200 hooger was geraamd. Voorts had in de commissie een lid opge- merkt, dat ten behoeve van de straatverlich- ting de stroomprijs wel wat lager kon zijn. De heer Schermer zeide, dat, nu hem gebleken was, dat het in de bedoeling ligt, om de lantaarns, wanneer dat noodig is, iets vroeger aan te steken, hij zich wel met de handhaving van den bestaanden stroom prijs kon vereenigen. De heer Duin deelde voorts mee, dat niet alle leden van de commissie er voor waren, om op de begrooting een post van 10 in ontvangst en uitgaaf, ten behoeve van de burgerwacht, te ramen. Nadat de Voorzitter had uiteen gezet, dat dit geen subsidie aan de burgerwacht beteekende, doch alleen het scheppen van de mogelijkheid om tijdelijk aan de burger wacht geld voor te schieten, en het dus niets was dan een administratieve handeling, nam de Raad genoegen met het stellen van dezen post. De heer Duin zeide voorts, dat de com missie van oordeel was, dat ae instelling van een schoolarts niet veel resultaat had opgeleverd. Waar in de toekomst hetgenees- kundig toezicht wellicht wordt toevertrouwd aan een districts-schoolarts, waar dan ook onder wordt gebracht het tandheeikundig toezicht der kinderen, daar kon de commissie zich hiermee wel vereenigen. De Voorzitter deelde mede, dat men hierover nog een voordracht krijgt van dokter Van der Hoeven uit Amersfoort. Over het al- gemeen kan wel gezegd worden, dat een schoolarts geen gemeente-arts is en een ge- meente-arts nog geen schoolarts; 90 pet. van de schoolkinderen heeft reeds tandbederf en het is dus een groot belang van de volksge- zondheid dat hieraan aandacht wordt ge- schonken. Het arme Drente is hierin reeds voorgegaan door het aanstellen van een dis- trictsschoolarts. De heer K a a g deed het voorstel om het initiatief te nemen voor een verzoek aan Ge- deputeerde Staten om districts-schoolartsen in te stellen. De Voorzitter kon zich hiermee ver eenigen, mits men het verzoek richtte tot de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen- ten. De heer Gutker vroeg of het niet moge lijk was, andere gemeenten te verzoeken, ad- haesie met dit verzoek te betuigen, doch dit beteekende al meer werk voor de secretarie, dat niet van den burgemeester komt. Beloten werd om aan de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten te verzoeken, haar aandacht aan deze zaak te schenken. In verband met een opmerking van den heer Kaag deelde de Voorzitter nog me de, dat op de begrooting wel een post van 1 cent per inwoner voor de malariabestrijding voorkomt. De heer Duin deelde hierop mede, dat het voorstel van de meerderheid van B. en W. om voor de wegen J 5300 uit te trekken, en dat van wethouder Van Lienen om dit be- drag op 4300 te stellen, en de post „inkom- stenbelasting", begroot op 37000, met 1000 te verlagen, een levendige discussie onder de leden had verwekt. Enkele leden oordeelden met den heer Van Lienen, dat het hier een post was, waarop bezuinigd kon worden. Gezien het feit, dat de belastingop- brengst 3000 hooger is geraamd, terwijl er in 1927 ruim 33000 daarop is ontvangen, oordeelde de minderheid van de commissie, dat het voorstel van wethouder Van Lienen moest worden aangenomen. De heer Kaag had nog opgemerkt, dat het wenschelijk was om de herbestrating in een vlugger tempo te verrichten met het oog op de afsluitingen der wegen, waarom hij uitbesteding of toe- voeging van meer geschoolde vakmenschen aanbeval. De Voorzitter zeide, dat de meerder heid van B. en W. 140.000 steenen wil aanschaffen om 600 M. lengte van den weg te vernieuwen2600 M. van den weg is nog skcht of wel 1/4 deel. Met het voorstel-Van Lienen is het slechts mogelijk, 40 M. te ver nieuwen, zoodat dan de vernieuwing nog een jaar langer vcrdert. Wethouder B ij 1 oordeelde 5300 niet over- dreven; 9 jaar geleden werd daarop reeds 4500 uitgegeven en het verkeer is in die ja ren zeker verdubbeld. Spr. was van oordeel, dat op dezen post niets verminderd kan wor den en merkte nog op, dat over drie jaar dat deel van den weg, dat nu nog goed ge acht wordt, ook wel slecht zal zijn, zoodat hij met't voorstel-Van Lienen niet kon mee- gaan. Wethouder Van Lienen was ook van meening, dat de weg het zeker noodig heeft. Het nadee g saldo moet echter worden weg- gewerkt en het kan niet ontkend worden, dat men verleden jaar weer een beetje hard van stapel is geloopen. DC gemeente is niet kapi- taalkrachtig en verschillende personen bren- gen de lasten met moeite op. Schoorl kan den weg toch niet goed krijgen ais er geen hulp van de provincie komt. De heer Schermer betoogde, dat men al drie jaar wist, dat er een nadeelig saldo was. Dit kon niet in een jaar worden weg- gewerkt. Wij werken in de goede richting, zoodat men den moed niet moet laten zak- ken. Nu wij willen dat de provincie het be- heer van den weg overneemt, zouden wij al een heel slecht figuur maken ais wij voor het onderhoud minder gingen uitgsven. Spr. gaf den heer Van Lienen in overweging om het devies van diens Alkcnaarschen partijgenoot: „Houdt er den moed maar in", ook tot het zijne te maken. De heer Duin was van oordeel, dat be zuiniging niet vanzelf kan komen. De ge meente is nog niet uit de schuld en de be- lastingbetalers moeten voor de gevoteerde geldep zorgen. De menschen schreeuwen veel over den slcchten toestand van den weg, maar doen dit ook ais hun belastingbiljet ver- hoogd wordt. Met den heer Van Lienen is hij het eens, dat de belastingheffing hier niet zoo kan blij ven. De heer Gutker had voor 3 jaar zelfde geluid ook reeds gehoord. Toch 10.000 op terug te brengen. het- ge- van lukte het om in 3 jaar den achterstand De heer Van Lienen: Maar-wij krij gen van den polder 1500 minder, De heer Stam begreep de somberheid niet. Het tekort is vermiderd en de belasting is niet verhoogd. Er zijn wel lichtpur.ten. De heer Duin: Onze beste belastingbe- talers gaan weg. De heer Stam was van oordeel, dat bin- nen afzienbaren tijd ook Schoorl wel een uitkeering van het Wegenfonds zal ontvan- ken. Ook de personeele belasting zal meer opbrengen. De inkomstenbelasting is ook niet hooger geraamd dan de ontvangsten van het vorige jaar. Spr. is het ten aanzien van dezen post met de meerderheid van B. en W. eens. De heer Kaag oordeelde sauberheid eveneens misplaatst. Er moet echter belas- tingverlaging komen. Ais deze post met 1000 verminderd wordt, is men daaraan het volgend jaar eerder toe. Spr. is voor het voorstel van de minderheid. De heer Schermer oordeelde, dat men niet kan aantoonen, dat door verlaging van dezen post met 1000 belastingverlaging mogelijk is. Ook spr. ziet lichtpunten. Niet alleen de opbrengst van de personeele belas ting zal hooger zijn. Ook de inkomstenbelas ting zal meer opbrengen. De tijden gaan er in Schoorl niet op achteruit. Ofschoon het ver- menigvuldigingscijfer in Schoorl niet is ver hoogd, moeten toch velen meer betalen, om dat de inkomsten omhoog zijn gegaan. De Voorzitter deelde het sombere standpunt ook niet. Ondanks dat wij f 1500 van den Polder missen, kan toch dankbaar geconstateerd worden, dat we in de goede richting gaan. De kasgeldleening is van 20.0001 ook reeds tot 12000 terug ge bracht. Ook de voorgestelde regeling in de verhouding tusschen rijk en gemeenten geeit hoop voor de toekomst van Schoorl. Spr. bleef van oordeel, dat op de wegen niet be zuinigd mag worden. De heer Van Lienen vroeg op welke andere posten een bezuiniging van eenige beteekenis dan kon worden verkregen. Hij was van oordeel, dat de gemeente de 37000, feraamd voor de inkomstenbelasting, noodt innen krijgt. De heer Schermer: Wij hebben straks wel een post aangesneden. De heer Duin oordeelde, dat het wel eens goed was, dat verteld werd, hoe de ware toestand van Schoorl is. De Voorzitter zeide, dat de ware toe stand is, dat Schoorl nog een tekort heeft van 6000. Wanneer het nubliek goed de courantenverslagen leest, dan tan fiet dit weten. Bovendien liggen de begrooting en de rekening volgens voorschrift voor iedereen ter inzage, maar de praktijk is, dat niemand er inzage van neemt. De heer Van Lienen Wij nemen ieder jaar 1000 uit het electrisch bedrijf en dat moet eens ophouden. Bevo orzitter: Het heffingspercen- tage wordt in het voorjaar bepaald. Met 4 tegen 3 stemmen werd hierop be- sloten overeenkomstig het voorstel van de meerderheid van B. en W. om de post: „on- derhoud wegen" op 5300 te laten. Tegen stemden de heeren Duin, Kaag en Van Lienen. De heer Duin deelde hierop mede, dat de commissie voorstelt, om de vergoeding voor het rijwiel van den gemeente-opzicrhter met 30 te verhoogen en op 70 te brengen, omdat door B. en W. was voorgesteld, aan den stratenmaker een gratificatie van 30 te geven voor het onderhoud van zijn rijwiel, aangezien deze de eenige was, die geen ver- hooging van salaris of vergoeding had ge- noten. Devoorzitter betoogde, dat de stra tenmaker flink zijn best doet en dat B. en W. dit voorstel hadden gedaan, omdat de ande ren allemaal vergoeding voor een rijwiel ge- noten. Het voorstel om den post met 30 te ver hoogen, werd aangenomen. De heer Duin deelde mede, dat over het voorstel van een lid om aan de Ver. tot vie- ring van den Koninginnedag een subsidie van 10 te verleenen, de meeningen nog al uiteen liepen, zoodat te dien aanzien de com missie geen voorstel deed. De voorzitter zeide, dat B. en W voorstellen om geen nieuwe subsidies toe te kennen. Wanneer het volgend jaar blijkt, dat de geldmiddelen er zijn, dan zou die vereeni ging alsnog een subsidie kunnen aanvragen en dan zullen B. en W. zeker gunstig advi- seere. Aldus werd besloten. Ten aanzien van den post: „werkverschaf- fing werkloozen" deelde de heer Duin mede, dat in de commissie voor het voorstel van Weth. van Lienen om dezen post, groot 2000 met 300 te verminderen, en de post onvoorzien met 300 te verhoogen, geen meerderheid gevonden kon worden. Waar dit bedrag eigenlijk niet juist weergeeft het doel, stelde de commissie voor, om het bedrag te Splitsen, aangezien het grootste deel wordt uitgegeven ten behoeve van ouden van dagen en zwakken, die nog aan werk worden gehoi- pen. terwijl slechts een bedrag van 300 aan werkelijke werkloozen wordt uitbetald. Drie van de 5 leden wenschten het bedrag van 2000 te handhaven; 2 leden stelden voor om 1600 beschikbaar te stellen voor maat- schappeiijk hulpbetoon en 100 te voteeren voor den post „werkloozen". Waar de commissie verder alles in orde had bevonden, daar adviseerde zij voorts tot goedkeuring van de aangeboden begrooting. De voorzitter zeide, dat aan de hand van ccn gemaakte statistiek gebleken was, dat in den slechten tijd 1926/1926 er onge- veer 6 echte werkloozen zijn geweest. In de wintermaanden 1927/1928 zijn dit er twee geweest. De kosten voor de echte werkloozen in die twee jaren hebben 600 bedragen. B en W. vereenigen zich met het voorstel om de posten te splitsen en stellen op grond van de berekening voor, om voor maatschappelijk hulpbetoon 1500 uit te trekken en voor de werkloozen 300. Met het voorstel Van Lienen kan de meer derheid van B. en W. zich niet vereenigen. Schoorl verleent niet alleen aan de maat schappelijk behoeftigen onderstand, maar schept ook voor de werkloozen de gelegen- heid om aan de wegen te werken. De voorge stelde bezuiniging is echter noodig om ook uit te laten komen, dat Schoorl op die wijze niet het eldorado voor velen kan blijven. Weth. vanLienen vereenigde zich met dit voorstel. Ais er een krappe winter komt, dan zal er voor de werkloozen meer noodig zijn, maar B. en W. kunnen daarvoor dan altijd nog bij den Raad komen. De heer Gutker oordeelde het voorstel een bezuiniging, die weinig hout snijdt. Ais het noodig is, moet het geld er toch komen en ais het niet noodig is, wordt het toch niet uitgegeven. De heer B ij 1 was er aanvankelijk ook tegen. Hij verwachtte niet, dat het voor de werkloozen uitgetrokken bedrag voldoende zal zijn. De winter kan echter meevallen en ais er een krapoe winter komt, dan kan het bedrag nog altijd worden verhoogd. De heer Schermer oordeelde, dat men niets anders deed dan schermen met fheorie- en. Z. i. was men aan den veiligen kant, met iets hooger te ramen. Gezien het zuinige be- heer van B. en W., was hier niets tegen. De heer Stam oordeelde, dat men hier te doen had met een spiegelgevecht. Hij kan zich met het voorstel wel vereenigen, want ais het werkelijk noodig is, komt het andere er toch ook. De heer Kaag beoogde niets anders dan tot uitdrukking te laten komen. dat losse arbeiders, die's zomers meer verdienen dan vaste arbeiders crop moeten rekenen, dat zij 's winters niet direct bij de werkverschaffing geplaatst kunnen worden. De voorzitter oordeelde, dat uitdruk king van den heer Stam: „spiegelgevecht", juist is. De bedoeling van B. en W. is uit te drukken, dat Schoorl niet zooveel meer kan doen. Ais de nood aan den man komt, zal Schoorl echter toch haar plicht doen. De heer Duin was het met den heer Kaag eens en oordeelde, dat het oorspronke- lijke voorstel-Van Lienen gehandhaafd kon blijven. De heer Schermer bestreed nog het betoog van den heer Kaag, die z. i. vergat, dat het de arbeiders met groote gezinnen zijn, die er terwille van hun gezin de voorkeur aan geven, 's zomers in los werk te arbeiden Het is hun niet mogelijk, om voor den winter voldoende te sparen en het ging niet aan, dat de heer Kaag op die menschen en hun huisboudens een blaam wierp. De heer Kaag had slechts in het alge- meen gesproken. Een los werkman weet nu eenmaal, dat hij er in den winter aan bloot staat, geen werk te kunnen krijgen. Met 4 tegen 3 st. werd hierop besloten, den post van 2000 te verlagen. Tegen stemden de heeren Schermer, Stam en Gutker. T-TH voorstel van de meerderheid van b W. om dezen post te splitsen en voor maat. schappelijk hulbehoevenden op 1500 er voor werkloozen op 300 te brengen, wer<i hierop met 5 tegen 2 stemmen aangenomen Tegen stemden de heeren Kaag en Duin De begrooting werd hierop conform vast gesteld. De voorzitter bracht hierop de com missie harteHjk dank voor het verrichte werk en een speciaal woord van dank aan den rap porteur voor de uitstekende wijze, waarop hii het rapport had samengesteld. 1 Overeenkomstig het voorstel van B. en W werd besloten, afwijzend te beschikken op het subsidie-verzoek, van het Nationaal Comite voor schipperskinderen, van den Toeristen- bond in Den Haag, van het vakonderwijs van den Ned. Politiebond, van de Ned. Ver voor den Volkszang en van de Ned. R. K. Volks- zangvereen De volgende subsidies bleven gehand haafd: Schoorl's voetbalvereen. 25^ gym. nastiekver. Olympia 25, V. V. V. te Schoorl 75, die te Groet en Camperduin 75, N.- Holl. gemeenten 10, wijkverpleging 50 Witte Kruis 150, volksuniversiteit "te Alk- maar 10, commissie voor malariabestrij ding 20, Algemeen Welzijn ten behoeve van de bibliotheek en de R. K. bibliotheek een bedrag ais't vorig jaar. Op voorstel van B. en W. werd nog be sloten, op het bekende verzoek van Arnemui- den geen ad'haesie te betuigen. Het voorstel van B. en \V. tot vaststelling van eene verordening op het gebruik eener openbare noodslachtplaats te Groet werd conform aangenomen. Na een opmerking van den heer Gutker zegde de voorzitter in B. en W. overweging toe van het denkbeeld, om de lantaarns bij de kerk te verplaatsen. In verband met een opmerking van den heer Schermer. deelde de voorzitter nog mede, dat de aandacht van den opzichter reeds ge- vestigd was op de kuilen onder de geplaatste banken. Hierna sluiting. AKERSLOOT. Raadsvergadering. Dinsdag 23 Oct. 1928 n.m. 2 uur verga- derde de raad dezer gemeente in voltallme zitting. B. en W. stelden voor wegens aankoop van landerijen een geldleening aan te gaan groot 22000 tegen een rente van ten hoogste 5 pCt. Deze leening af te lossen in 30 jaar ieder jaar 4/30 gedeelte te beginnen in 1930 en de rente en aflossing te betalen uit de gewone middelen der gemeente. Met alg. st. besloten. Vaststelling suppl. begrooting dienst 1928 in verband met de aankoop van landerijen, terwijl een suppl. begrooting dienst 1929 moest worden vastgesteld naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om met het verzoek van den heer Schermerhorn in de vo rige vergadering gedaan, in de Starnmeer 3 brandkranen aan te leggen en in de Woude 4 brandkranen. De kosten zullen bedragen: aanleg brandkranen 550 voor het aan schaffen van slangen en wat daarbij behoort worden de kosten geraamd op 600. De heer Berkhout: De heer Schermerhorn heeft naar voren gebracht dat in de Starn meer sommige tijden geen water is, maar in de Woude is alles water. De voorzitter: De Woude heeft dit tegen, dat de spuit er altijd moeilijk is te krijgen. De waterleiding moet nog gelegd worden dus nu kan het op zijn goedkoopst. En voor dit buurtje is het wel wenschelijk. De heer Schermerhorn: Zou er in de Wou de niet met 3 brandkranen kunnen worden volstaan. Het materie,el kan worden dienst- baar gemaakt voor de Starnmeer en Woude. Dubbel materieel is duur. Wanneer de gem. Akersloot aan de gem. Graft verzoekt om voor rekening van laatstgenoemde gemeente aldaar een brandkraan te plaatsen om bij eventueele brand onder die gemeente de slan gen van deze gemeente te gebruiken, mis schien heeft dit kans van siagen. Dan zou er een brandkraan meer komen. De heer Helder: De opzichter heeft het na- gegaan en vier brandkranen zouden in de Woude noodig zijn. De heer van't HofMet de brandkranen zou ik niet te zuinig willen zijn. Het materieel kan zoowel voor de Woude ais voor de Starn meer gebruikt worden, de afstand is niet zoo groot. Met algemeene stemmen werd besloten dt brandkranen aldaar aan te leggen. De voorzitter. Naar aanleiding van het ge- nomen besluit tot aankoop der landerijen kan ik niet nalaten een woord van dank te bren- fen aan wethoudter Groot die al lang geleden et initiatief nam om de landerijen voor de gemeente aan te koopen. B. en W. hebben den Raad voorgesteld deze koop te sluiten die hun goedkeuring daaraan hechtte met alg. stem- men, waarom ik de gemeente geluk kan wen schen met deze aankoop. Rest mij nog een woord van dank te bren gen aan den gemachtigde voor de gemeente, de heer Schut, die deze perceelen voor de ge- meente heeft aangekocht. Rondvraag. De heer SchermerhornZal aan de gemeen te Graft een verzoek worden gedaan omtrent het plaatsen van een brandkraan in de Starn meer? De voorzitter: B. en W. zullen hiervoor zorg dragen. De heer Mul: Waar worden de slangen voor de Starnmeer enz. gedeponeerd? De voorzitter: Ook dit zullen B. en W. be- spreken. De heer Mul vroeg tevens of er met de manschappen rekening wordt gehouden. Er zijn er zoo weinig en nu zullen er nog meet afgaan voor de spuit in de Starnmeer en de Woude. De voorzitter: De Schermer moest telefo- nisch aangesioten zijn en dan een motorspuit, dan was het spoedig voor elkaar. De heer Helder: Ais er nu in de Woude en Starnmeer voor de spuit vrijwilligers kon den wcrden aangewezen, met waterleiding is er niet zooveel personeel noodig, dan was het klaar. In den Kogerpolder ook_ vrijwilligers benevens voor steun een groepje gehuwden dan is er regel en leiding. De voorzitter zeide, dat hetgeen de heer Mul aanvoerde in de commissie zal worden besproken. Op verzoek van den heer Mul zal voor de schoolschoonmaakster in de Koger polder een zeef worden aangekocht om de cokes die uit de kachel komt te zeven. Hiena sluiting. i ja£ 6000

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6