Leellike tandaansiaa L. Frankenberg, Alkmaar. StadsitBemar^ Bi&ifesilsmcl ~"^THART DES VOLKS WAS OM »H TE WERKEN". r^avond had de aid. Alkmaar van de ^'grSel in Waakt m Bid! tsprak. De vergadering was i/.-oonkmnst georganiseerd, waar de voor- m de? N.C.R.V., mr. A. v. d. Deure, een zitter a« rVo „pro-nderincr was zeer goed rede ui fctfzang en gebed, waarin ds. Verwaal ring sprak deze het openmgswoord. DeHeer heeft ons^aldi^spreker^de^powt voorging: en kunnen ^ila^Dc'menseh is met al z'n worn 5 m rier techniek meester op deze aarde Ffij SfSacht en gedacht, totdat hij ook in de SSSte was; de radio werd uitgevon- zullen wij1 nu doen? nlwerechillig de radio op zijde schuiven? oSo nemei aansluiten op Huizen en ge- nieten van A1" tp -nieten valt en het heer en daNeS wifimbben een Chistel. Radio-ver en w is onze christenplicht deze te steunen, zoo- 5 j ,;i machtig haar stem zal kunnen ophef- i en over een groot deel der wereld Gods W°Het is^aarom"goed. dat te Alkmaar een flfd der Christel. Radio-vereen. werd opge- iiht en deze een propaganda-avond uit- *Ka heette spr. mr. A. v. d. Deure har- telNa^door mej. M. Siezen en den Amnnreus eenige liederen voor zang, piano en S KSre waren gebracht, v ng de spreker zijn rede: „Het hart des volks was omneeZeVherinnerdenalereerst aan het bloeitijd- perifgodsdienstige.acethische.beteekenisvan Svolk Israel na den terugkeer uit Babylon 1 den wederopbouw van het verwoes e Jeru Slera. Toen was het hart van het volk om fc tilt nemende het groote verschil van be tekenis en invloed zag spr. toch eenige over penstemining tusschen den arbeid, die toe (ioor de Israelieten werd verricht en het werk dat de Christel. Radio-ver. heden heeft t teeds is er door harden arbeid, ondanks aanhoudenden smaad, veel bereikt. Hamens het bestuur bracht spr. dank aan alien die daartoe meegewerkt hebben. Onze organisatie. zoo vervolgde mr Deure, ontkwam echter, door haar groei e wooten invloed, niet aan tegenwerking. Hoe meer wij naar voren kwamen, hoe erooter het verzet werd. Niettegenstaande dat werd onze beteekenis steeds grooter. De oppositie bereikte haar hoogtepunt, toen Meek dat de radio-commissie de oplossing zocht in de richting die de Christel. Radio vereen. had aangewezen. Toen werd er van alle kanten op oils gescholden. Dit bewees, dat de beteekenis onzer actie werd ingezien en daarnaast, dat de eigen- van het denkend deel der natie met v. d er waan was uitgestorven. Ons Christenvolk werd echter wakker twam in ruimen kring belangstelling voor de NCR. V., die zich dra omzette in spontane svimpathie. Men schaarde zich moedig onder onzen banter, het ledental verviervoudigde te actie der linksche pers is geweest het zaad der N.C.R.V.! Deze had aanvankelijk slechts den Woens- dagavond tot beschikking: De uitzendingen brachten in het begin groote financieele be- iVaren, doch door den harden arbeid, vooral van den heer Idenburg, werden de moeilijk- leden overwonnen. Na eenigen tijd werd de onrechtvaardig- ieid der verdeeling van den zendtijd ingezien en tenslotte kregen de orthodoxe en katho- feke richting een eigen zender te Huizen. Die zendvergunning werd door de voorstanaero van een neutralen zender met gehoon begroet. Men meende dat de kracht der rechtsche groepen niet een eigen zender kon exploitee- ren, doch reeds langer dan een jaar zendt de Christel. zender te Huizen gedurende 3 da- gen per week zijn aethergolven uit. Waarom is het nu noodig te ijveren voor een Christel. zender? Ons streven is om de radio in de eerst; plaats te doen strekken tot versterking van het gezag van God. De arbeid der N.C.R.V. valt in 4 stukken uiteen. Deze geven: Christel. muziek, lezingen over Christel. kunst, over zending- vraagstukken, over cultuur, maatschappij leer enz., daarna om gelegenheid te geven tot hetuitzenden van Christel. vergaderingen op allerlei gebied, en tenslotte moet zij de kerk- diensten, ziekenuren, kinderuurtjes e.d. ver- zorgen. Zonder overdrijving kunnen we zeg- gen dat de kerkdiensten de voornaamste reden onzer actie zijn, daarnaast drong ons duide- lijk de noodzakelijkheid van een Christel. kin der- en ziekenuurtje naar voren. Verschillen- de getuigenissen van luisteraars geven ons vrijmoedigheid op den ingeslagen weg voor tegaan. Naast het vraagstuk der N. C. R. V. voor Nederland staat dat voor Ned. Indie. Er is bewezen, dat over de geheele aarde de uit zendingen gehoord kunnen worden. Hoeveel nader worden Amerika en Azie door de uitzendingen niet tot ons Christelijk Nederland gebracht? Direct na de uitvinding van den zender door Philips werd ons verzoek geweigerd en een kapitalistische organisatie, een N. V. op- gericht met een kapitaal van 1 millioen, om de radio-zendingen naar Indie te verzorgen. Is dit nu een particuliere zaak of een mono- polie geworden? Is bet eerste't geval, dan eischt de N. C k. V. hetzelfde recht voor zich, is het een monopolie, dan is het onrecht, dit te stellen in de handen van een Neutrale Vereeniging cn ons buiten te sluiten Dat men Philips de reveduen moet verzeke- ren> ook dit wilden wij doen. In de Kamer moest er een veto tegen deze plannen van minister van de Vegte worden uitgesproken. Er werd een adres tot de Kamer gericht. En met succes. De zendtijd moest naar billijkheid onder verschillende vereenigingen worden ver- deeld, aldus luidden de aangenomen amende- pnenten. Nu minister van de Vegte het Philips- concern niet het monopolie kon verschaffen, liet men de zaak rusten. Doch de Philips- zender zendt onder voorwendsel van experi- menteer-vergunning steeds naar Indie uit. Eenzelfde vergunning werd de N. C. R. V. geweigerd. De houding van den minister is hier zeer incorrect. Na de aanneming van de radiowet in 2e en le kamer gingen alle radio-vereenigingen in grooten ijver leden winnen. Onze vereeniging kan hierdoor op de derde of vierde plaats ge- drongen worden. Over de medewerking der Christelijke luis teraars zijn wij tevreden, niet over den steun dergenen, die geen luisteraar zijn. Ook zij moeten zich in onze rijen scharen. De V.P.R.O. diene ons ten voorbeeld, zijn actie wordt allerwege gesteund. Wij hebben den plicht den orthodox-protes- tantschen omroep alle medewerking te ver- leenen. Van onzen kant mag'de verdediging van onze cultuur niet alleen aan de z g. wer- kende leden worden overgelaten. Bij het toemeten van den zendtijd zal bet ledental een groote rol spelen. Daarom moeten alle orthodox-protestanten zich onder onze banieren scharen. Niet al leen hun geld, doch ook bun persoon moet ons steunen. In de radio trekken de bijbelteksten de scheidslijn. De neutrale vereenigingen zeg- gen, dat in hun rijen voor alien plaats is. Doch behalve voor Christus. Herinnerend aan bet woord van Christus: „Wie voor mij niet is, is tegen mij", drong spr. crop aan, dat alle Christelijken de N. C. R. V. steunen. Dan trekken wij als N. C. R. V. voort op onzen weg, wetende, dat God ons bft werk op de schouders heeft gelegd. Pro rege, voor onzen koning! Voert mede onzen strijd op radio-terrein, voor ons beginsel! (Applaus). Na de nu volgende pauze werd allereerst weer eenige muziek ten gehoore gebracht, waarna het woord was aan mr. Schenkeveld, die mr. A. v. d. Deure, mej. Siezen, den heer Amoureus en vooral den organisator van dezen avond dank bracht. Deze had zeer goed ingezien, dat eerst een openingswoord moest worden uitgesproken, wat ds. Verwaal ver richt had. Een sluitingswoord achtte spr. na de rede van mr. v. d. Deure onnoodig, doch hij wilde gaarne aan het hem gedane verzoek voldoen. Spr. bracht daarna allereerst hulde aan de wakkere N. C. R. V., waarvan zoo'n buiten- gewoon opwekkende kracht uitgaat. Nog steeds moeten we strijden voor vrijheid en recht. In het klein zien we hier de machtige worsteling, die we reeds zoo vaak hebben moeten voeren. De liberalen, die alle scheidingslijnen weg wilden hebben, stichtten een eigen vereeni ging, bevorderden dus zelf het sectarisme. Mij heeft het meest gegrepen de gedachte. dat over de geheele wereld naar 6en preek en een redevoering kan worden geluisterd Dat wordt door onze N. C. R. V. bevor- derd en daarom moeten we met alle kracht die vereeniging steune. De bijeenkomst werd daarna met. zang en gebed gesloten. PADVINDERS AVOND. Kwart voor zeven, de zomertijd is voorbij, de dagen korten, het is vroeg donker in Den Hout. Het is nog te vroeg voor de paartjes, die eenzaamheid en duisternis zoeken en toch is er in de buurt van de Stadskweekerij een on- gewone drukte. Dor blad ritselt voor de voeten van wande- laars, die als donkere schimmen den weg trachten te verkennen. Hier en daar kraakt een tak of klinkt een uitroep, de wandelaar is in het gras of tusschen de heesters terecht ge- komen, maar weldra komt hij weer in het goe- de spoor en dicht bij het troephuis Kaninefa- tum, het clublokaal van de Alkmaarsche Pad- vinders, komt er redding opdagen. Fluitjes klinken geheimzinnig tusschen het zwart van heestergroepen en hier en daar verschijnt een hooggeheven lantaarn, die het boschpad verlicht, dat regelrecht naar het troephuis voert. Gedienstige Padvinders vangen de ver- dwaalden op en voeren hen veilig naar de groote houten directiekeet, die met troepvlag- gen en herfstbladeren versierd was en waar gisteravond een luisterrijk feest gevierd zou worden. Weldra is bet troeplokaal aan de deurzijde gevuld met tal van belangstellende ouders, vaders en moeders, die mee komen genieten van het feest ter eere van de voornaamste ge- beurtenis, die in vele jaren in het geschied- boek der Alkmaarsche Padvinders kon wor den opgeteekend. Het troephuis Kaninefatum, een geschenk van Prins Hendrik, had tot dusver geen electrisch licht en geen wa'terleiding. Het was 's avonds ongezellig omdat enkele kleine werkje, dat zoo keurig uitgevoerd werd, dat geen vakman het zou verbeteren en gister avond waren ouders en belangstellenden uit- genoodigd dat alles eens te komen bekijken en den dank der Padvinders in ontvangst te ne- men, die als tegenprestatie zouden demon- streeren wat zij ten beste kunnen geven om een groep toesehouwers een alleszins pretti- gen avond te bezorgen. De afdeelingsvoorzitter, de heer J. Ph. van Amstel, heette alle aanwezigen van harte welkom, sprak er zijn leedwezen over uit, dat de burgemeester, die eere-voorzitter der Af- deeling is, door ongesteldheid niet aanwezig kon zijn en heette in het bijzond'er de beide hoofdambtenaren der gemeente welkom, de beeren Ir. A. M. van Deventer en B. Hoek, die door hun prettige medewerking zooveel tot het thans bereikte resultaat hebben bijgedra- gen. Ook de secretaresse der Alkmaarsche afdeeling van de meisjespadvindsters, Mevr. Dekker, mocht een apart woord van welkom in ontvangst nemen. En daarna memoreerde de heer Van Am stel uitvoerig het verioop der gebeurtenissen waarin hij een woord van hulde en dank bracht aan Mevr. Van Bur en Lensinck, door wier - ijverig werken dit mooie resultaat in zoo korten tijd bereikt was geworden. De voorzitter verzocht Mevrouw de kroon op haar werk te zetten door het knopje van het electrisch licht om te draaien en plotseling baadde het troeplokaal, dat tot dusver door enkele kaarsvlammen zeer spaarzaam belicht was, in een zee van helder wit licht, dat met luid applaus begroet werd. Aan de <lrie jongelui, die zich bij den aan- leg zoo verdienstelijk gemaakt hebben de voortrekkers Duif en De Jong en de verken- ner Tip werden door den voorzitter een paar zeer van pas komende geschenken uit- gereikt en daarna nam de waarnemend Hop- man, de heer H. Holsmuiller, het woord om den dank der Padvinders over te brengen en aan Mevr. Van Buren Lensinck, namens de Welpen, die in het bijzonder hare belangstel ling hebben, een kleine bloemenhulde te over- handigen. Natuurlijk werden alle toespraken en alle geschenken met luid applaus begroet en de Padvinders uitten hun goedkeuring nog op hun eigen bijzondere wijze, in klanken, die moeilijk na te bootsen of te beschrijven zijn, maar die een zeer goed denkbeeld van hun vroolijken gemoedstoestand geven. Nadat den aanwezigen gelegenheid was ge- geven het troeplokaal te bezicbtigen, werden door de verschillende patrouilles, namelijk die van de Kievitten, de Zeemeeuwen, de Wulpen en de Spechten, een paar kleine too- neelstukjes of aardige tafreeltjes ten beste ge- geven. De voortrekkers zongen een paar lie deren onder leiding van hun nieuwen vaan- drig De Jong, de kleine pauzes werden door karakteristieken Padvinderszang aangevuld en de jonge Welpen toonden ten s'otte door 'n dans om het nagemaakte kampvuur, dat hun Akda hen goed gedresseerd heeft en er in de toekomst uitstekende Padvinders uit hen zul len groeien. Alle jongens werden getracteerd op Ranja en speculaas en het was kwart over negen eer men er erg in had. De heer Van Amstel bracht nog een woord van dank aan alien, die tot het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt en daarna namen de ouders afscheid' om de jeugdige teerpooten de nog niet besterde Welpen naar hun reeds te lang leegstaande bedden te transporteeren en bleven de grootere Padvin ders nog een kwartiertje omdat het zonde was de overgeschoten limonade en lekkernijen zoo maar ongebruikt achter te laten. Groote kabouters met hoog geheven lan- taarns wisteni in den omtrek van het troep huis het goede pad te vinden daarvoor zijn het natuurlijk Padvinders en de vele be langstellenden kwamen zonder ongelukken weer in de bewoonde wereld en zullen met ge- noegen terug denken aan dezen troepavond, cJe bij de Padvined!rs zelf zelcer nog vele ja ren in prettige herinnering zal blijven. gedoofd. Verschillende aanwezigen, die erger 1 vreesden, waren reeds bij den uitgang, enke- len zelfs maakten dat zij wegkwamen. De vrees was echter totaal overbodig, want ge- vaar bestond er niet meer. Evenwel het splinternieuwe toestel was zoodanig bescha- digd, dat het niet meer gebruikt kon worden Er werd aan heengaan gedacht. Moest nu de avond van Tropisch Tourisme zoo ontijdig eindigen? Neen! Er werd raad geschaft. De koffer- bioscoop uit de handelsschool kon verkregen worden en na een half uur oponthoud kon de vertooning toch nog doorgaan. De aanvang van de reis door Insulinde had eenige vertraging gehad en we moesten het nu doen zonder de inleidingdeze was verbrand. Maar even goed is het een aangename reis geworden! We zetten met de boot van de K. P. M aanstonds koers naar Sumatra, waar we in de Padangsche Bovenlanden een bezoek brachten, allereerst aan Fort de Kock, een marktplaats van groote beteekenis. Een tochtje door het land van de Bataks me' hunne eigenaardige huwelijkswetten en hun- ne krijgsdansen stond natuurlijk ook op het programma, alsmede een ritje over het mooie eiland Nias met zijn wuivende palmen. De tweede reis gold Borneo. Na een be zoek aan de hoofdplaats Bandjirmassin, het Indisch Venetie, stoomden we de groote ri vier Barito op, langs geweldige oerwouden, totdat de stroom te snel en het water te on- diep werd, zoodat we geb'ruik moesten maken van een ander vaartuig, de hekwieler e'en heel wat minder solied en comfortabel schip Wij belandden bij belangrijke houtversche- pingsplaatsen en gingen dan verder met de Indische prauw, om in het gebied der Dajaks te komen, waar een halve eeuw geleden nog het kannibalisme hoogtij vierde en ook nu nog wel eens voorkomt. Tot aan het uiter- ste puntje, waar de westersche beschaving nog merkbaar is, strekte de reis zich uit en onderweg hebben we zeer veel gezien van he* mooie, nog betrekkelijk weinig bekende eiland. Het volgende deel van de film toonde ons de Molukken, Nieuw-Guinea en Zuid-Celebes en bij zeer vele kiekjes vertelde de heer Tem me tal van interessante bijzonderheden over het leven en den godsdienst der bewoners en over het klimaat, dat veel overeenkomst heeft met het Europeesche. Het laatste deel van de rolprent voerde ons naar Bali, een zeer interessant eiland van tropisch Nederland. Hoe men daar leeft en werkt en zich vermaakt met spel en dans en ook hoe men de begrafenissen (lijkverbran ding) uitvoert en daarbij de booze geesten poogt om den tuin te leiden dit alles werd met vele plaatsjes getoond"sen door het ge sproken woord nader aangevuld. Resumeerende mogen we zeggen, dat de heer Temme de kennis omtrent het groote eilandenrijk, „dat zich als een gordel van Smaragd slingert om den evenaar", aan- merkelijk heeft opgefrischt en uitgebreid en dat de K. P. M. een goed werk heeft gedaan met de vervaardiging van deze film, die vele bijzonderheden van Insulinde en zijn be woners op zoo duidelijke wijze weergeeft. Het woord van hulde en dank, door ds. Westra aan het slot gesproken, werd dan ook door de aanwezigen met een hartelijk applaus onderstreept. In de pauze waren verschillende kunst- voorwerpen van de Bataks ter bezichtiging gesteld. Er was kunstig snijwerk (Boeddha- beeldjes) bij, alsmede vlechtwerk e. d. leidraden van de logica en dienen zij om het oewuste uit te drukken. Als de film werkelijk kunst wil zijn, een nieuwe kunst, moet hij zich van de gebaande paden afwenden; hij mag niet het bewuste uitdrukken, maar al les, wat, om uitgedrukt te worden, geen be- Hoefte aan woorden heeft; het onbewuste. Dan pas zal hij kunst zijn. Aldus Pirandello, wiens woorden voor de leden van de filmliga niets nieuws inhouden, maar die anderen misschien toch wel iets te zeggen kunnen hebben. 4 OOSTENRIJK. DE MILLIOENENNOTA VAN OOSTENRIJK. Een begrooiuig met een batig saldo van 35 millioen shilling. Kieenboeck, de Oostenrijksche minister van financien heeft zijn miljoenenrede gehouden. De begrooting, zoo zegt hij, biedt geen ver- rassingen. Zij draagt de kenmerken van de stabiliteit. De inkomsten zijn in ronde getal- len geraamd op 1777 miljoen, de uitgaven op 1740 miljoen schilling, zoodat er een overschot is van ruim 35 miljoen. Het aantal ambtenaren van den staat is nog 201,500, het aantal pensioentrekkenden 142.300. De vermindering van het ambtenaarscorps vor- dert goed. Een nieuwe bepaling in de begrooting is, dat zonder speciale wettelijke toestemming, die alleen kan gegeven worden met instem- ming van alien, die reliefschulden te vorde- ren hebben, geenerlei betalingen op herstel- of compensatierekeningen mogen geschieden. De landbouw en het vreemdelingenverkeer hebben zich het afgeloopen jaar goed ont- wikkeld, voor de industrie zijn de vooruit- zichten voor het nieuwe begrootingsjaar mlm der gunstig. EEN AANKLACHT TEGEN DE WEENSCHE POLITIE. Het bestuur van het communistische dag-, blad Rot Fahne heeft een klacht bij de justi- tie ingediend tegen de politiedirectie te Wee- nen, wegens het in beslag nemen van het blad in de dagen, die aan de betoogingen van October te Wiener Neustadt vooraf zijD egaan. AAN DEN ZELFKANT VAN DE GROOTE STAD. In een van de Weensche buitenwijken heefV een woesteling, een oud-koetsier. die aan den drank geraakt was, zijn vrouw en zijn twee stiefdochters met bijlslagen afgemaakt en zich vervolgens een kogel door het hoofd ge- jaagd. De lijken zijn pas twee dagen later gevonden. Een dreigement van den huisbaas om het gezin op straat te zetten moet een van de aanleidingen tot's dronkaards krank- zinnige daad zijn geweest. ITALIe. OVERSTROOMINGEN IN OPPER- ITALIe. Uit Opper-Italie komen te Milaan bel'ich- ten binnen van oyerstroomingen. Te Bellin- zona heeft de bevolking een geheelen nacht gewaakt om niet in den slaap door het hooge water verrast te worden. Uit verschei dene plaatsen worden aardverschuivingen bericht. De Etsch en de Eisach zijn een hal ven meter gewassen. De wegen tusschen Me ran en Bozen en de straatweg Trente—Bres er kaarsvlammetjes een betrekkelijk groote ruimte moesten verlichten en als de jongens water noodig hadden, wat dagelijks natuur lijk het geval was, dan moest het op grooten afstand uit een kraan van de stadskweekerij worden gehaald1, zoodat een der vurigste wen- schen van de wakkere Alkmaarsche troep was, daarin nog eens verandering te kunnen brengen. Het afdeelingsbestuur heeft er eenige ma- len over vergaderd en het resultaat van dat vergaderen is geweest, dat een der nieuwe be- stuursleden, Mevrouw Van Buren Lensinck, spontaan aanbood een lijst allereerst aan de ouders der Padvinders, maar daarna zoo mogelijk ook aan andere belangstellende stad- genooten te presenteeren in de hoop, dat daarop een zoo groot bedrag zou worden ge- teekend, dat het bestuur in staat zou zijn een lichtleiding naar het troeplokaal te laten leg- gen en de waterleiding zoover door te trekken, dat de Padvinders daarvan in het lokaal zelf gebruik zouden kunnen maken. De moeite welke Mevr. Van Buren Len sinck zich getroost heeft is met een waarlijk schitterenden uitslag bekroond. Zoowel elec trisch licht als waterleiding konden bekostigd worden, een paar flinke jongens gaven hun beste krachten voor het aanleggen in het troenlokaal van een electrische leiding een TROPISCH TOURISME. Talrijk was het aantal belangstellenden voor den Nutsavond gister in 't Gulden Vlies, waar de film „Tropisch tourisme" van de Kon. Paketvaart-Maatschappij werd ver- toond en toegelicht door den heer H. E Temme, paedagogisch medewerker van de fabriek Polygoon te Haarlem. De zaai was geheel bezet, zoodat ds. We s t r a, toen hij den avond opende, niet kon nalaten zijn vreugde uit te spreken over het drukke be zoek. Alvorens met de filmvertooning te begin- nen gaf de heer Temme een korte verklaring over het ontstaan en de bedoeling van deze film. Zij was gemaakt op veler verzoek en bedoelt niet instructief te zijn, maar illus- tratief, m. a. w. zij poogt een indruk te geven van het Indische landschap en de daar heerschende stemming, al is het slechts kort, over te brengen. En dit we kunnen het volmondig erkennen is volkomen ge- lukt. Niet aanstonds echter was het zoover, want er gebeurde iets in de zaai, waardoor de filmvertooning nog een half uur werd verschoven. Toen de voorstelling zou begin- nen en de heele zaai reeds in duister gehuld was, geraakte door een ongelukkig toeval de juist in het toestel gestoken filmrol in brand. In een minimum van tijd hing een blauw- grijze kwalijk riekende damp in de zaai, maar even spoedig was ook, dank zij de aanwezigheid van brandweerpolitie, die ter- stond goede maatregelen nam, het vuur weer cia zijn over groote afstanden overstroomd, zoodat het verkeer gestaakt moest worden. EEN VORSTELIJKE VERLOVING. Er loopen al jarenlang geruchten over een verloving tusschen een prins en een prinses van het Italiaansche en het Belgische ko- ninklijke huis, die even geregeld worden te- gengesproken. Thans vindt men in besprekin gen, die de Paus gevoerd heeft met de aarts- bisschoppen van Turijn (waar de kroonprins woont) en van Mechelen (Belgie) aanleiding om opnieuw een „belangrijke gebeurtenis" voor beide koninklijke families aan te :kon- digen. PIRANDELLO EN DE FILM. De tooneelschrijver zet Mussolini zijn denkbeelden over jilmkunst uit een. Pirandello, de ook hier te lande door zijn werk bekende Italiaansche tooneelschrijver, heeft te Rome vertoefd en daar een langdurig onderhoud met Mussolini gehad,. waarin hij den Leider zijn nieuwe opvatting uiteenzette overneen, niet de tooneel-, maar de filmkunst. De ernstige fout van de film is, dat men er een plaatsvervanger van het tooneelstuk of van den roman van maken wil. De stom- me kunst heeft volgens Pirandello te veel woorden noodig. Een film zonder verklaren- de opschriften zou onbegrijpelijk zijn, terwijl de film toch niets anders behoorde te zijn dan film. Voleens Pirandello ziin de woorden de ge- LUXEMBURG. EEN COMMUNISTISCHE OVERVAL. Op den Italiaanschen legatie-secretaris. De Italiaansche legatie-secertaris Colombo werd te Esch door twee personen overvallen en met revolverschoten tot aan het station, waarheen hij vluchtte, achtervolgd. De daders, vermoedelijk Italiaansche communis" ten, ontkwamen over de grens. Een B. T. A.-bericht meldt nog, dat de secretaris, die de wijk in den trein nam, niet .gekwetst werd. De bladen eischen scherpe maatregelen tegen de communisten, die de veiligheid in het groothertogdom bedreigen. HONGARIJE. EEN GRAFELIJKE ROOVER. Bijtijds gesnapi De politic te Boedapest heeft nog op het laatste oogenblik een langdurig voorbereiden overval door een bende buitenlandsche misda- digers op een bankbeambte kunnen voorko- men. Zij heeft op grond van verschillende aan- wijzingen een graaf Rochefaucould met twee medeplichtigen gearresteerd. Het plan schijnt te hebben bestaan een beambte van de Natio- nale Bank, die op bepaalde dagen gewoonlijk groote bedragen bij zich heeft, te overvallen en in een auto weg te voeren. ZUID-SLAV!e. EEN GEHEIMZINNiGE MOORD. Een politiek vonnist, Zondag is in de nabijheid van de Oosten- rijksch-Zuid-Slavische grens in een bosch het lijk gevonden van een jongen man met een kogel in het hoofd en twee steekwonden in de borst. Op het voorhoofd was een kruisteeken ingesneden. Uit op het lijk gevonden papieren is geble- ken, dat de vermoorde een geboren Mayedo- nier is, de in Belgrado woonachtige jurist Cyrill Christovitsj. De vorige week is hij naar Agram vertrok- ken en van daar naar I aibach. Vrijdag kwam hij te Jesenice aan. Hij begaf zich in het bosch waarheen hij, naar is vastgesteld, ge- volgd werd door twee jonge mannen, die tege- lijk met hem in de stad waren gekomen. Waarschijnlijk hebben dezen hem gedood en heeft men hier te doen met een politieken moord. Naar de correspondent te Belgrado aan de „N. Fr. Presse" meldt, neemt men aan, dat Christovitsj in betrekking stond met het Macedonische comite, en dat hij een op- dracht van dat comite had, maar op last van het comite is vermoord, omdat hij1 die op- dracht niet naar behooren had vervuld. Het is mogelijk, dat de moordenaars naar Oostenrijk zijn gevlucht. AMERIKA. DE PRESIDENTVERKIEZING. Waarom. Hughes de voorkeur geeft aan Hoover. De oud-minister van buitenlandsche zaken, Hughes, zeide in zijn eerste rede tot steun van de candidatuur-Hoover, dat de verschillen tusschen de partijen dit jaar gering in aantal waren. De alles-overheerschende kwestie was volgens hem de keuze der menschen. Hij voor zich gaf de voorkeur aan Hoover. Hughes, die zelf gouverneur is geweest van den staat New York, prees de bekwaamheid van Smith als gouverneur van dien staat maar meende, dat hij, als hij tot president werd gekozen, er jaren voor noodig zou hebben om datgene te leeren over internationale aangelegenheden wat Hoover reeds weet :ndiHi I ill uiuuu Voor Alkmaar en Omstreken P. Zuiker, Verdronkenoord 84. ontsiert het knapste gezicht. Kwaljkriekende adem werkt afstootend. Beide Bchoonheidsgebreken worden grondig verholpen dikwijls reeds door eenmal poetscn met de heerlijke verfrisschend smakende Chlorodont-tandpasta. De tanden krijgen dan een piachtigen ivoorglans, ook op zijde, in het bijzonder wanneer men te gelijkertijd den daarvoor expres geconstrueerden Chlorodont-tandenborstel, die iets bijzonders is, gebruikt. Bottende spijsresten in de tasscbenrnimten der tanden als oorzaak voor onaangenamen reuk uit den mond worden daarmede grondig verwijderd. Probeert D het eerst met een tube van 35 cent, groote tube 60 cent. Chlorodont-tandenborstel voor dames 75 cent (zachte borstels), voor beeren 75 cent (harde borstels). Alleen echt in blauw-groene verpakking mit het opschrift „Chlorodont". Overal verkrijgbaar. 108 mm REUZEN SUCCEShebbon wij met onze prima Vulpenhouder met 14 krt. gouden pen, onder voile garantie, slechts f 3.50.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7