DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit het Parlement Buitenland No. 254 Monderd dertigste Jaargang 1928 Aboimemeiitsprijs bij vooi-uitbetaling per 3 raaanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Adrertentlepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsrulmte. Brie yen franco X.V. Bock- en Handclsdr. v.Ii. Herns. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Hedactie No. 33. VEIEJB»A^ 26 OCTOBER DageiSjksch civepziclit. DH nutnmei bestaat ait 3 bladen. Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredactem Tj. N. ADEMA. I Den Haag, 25 October 1928 De interpellate van den heer Van den Heuvel (A.R.) omtrent de moeielijke toestan- den bij het suikerbedrijf heeft heden het grootste gedeelte van de middagvergadering van de Tweede Kamer in beslag genomen. De gereserveerde houding van den Minister van t'inancien ten opzichte van de kwestie was nit den aard der zaak niet naar den zin van den interpellant, maar van den nood een blikeinen mag gelooven! „A1" Smith is in de oogen van zijn concurrent een buitengewoon gevaarlijk personage, een „socialist", zelfs een „bolsjewiek". Nu de kampioenen in de race elkaar naampjes gaan geven,' raken de argumeuten blijkbaar uitgeput, vandaar deze benamingen, door Hoover aan zijn tegenstan- der gegeven. Smith bereidt zich voor in zijn eerstvolgen- de rede Hoover van antwoord te dienen op zijn aantijging, en hij zal probeeren zich van de hem aangewreven roode smetten schoon te wasschen. „Ze hebben mij vroeger deugd makend verklaarde hij reeds tevreden ook al eens socialist genoemd", verklaarde te zijn, wanneer het herhaaldelijk genoemde Smith lachend. rapport der interdepartementale commissie Enfin, Smith zal dus straks eens heel dui- ter kennis van de Kamer werd gebracht. delijk en uitvoerig uitleggen, dat hij geen Bovendien sprak hij als zijn verwachting uit, socialist is. dat de revering niet met hulpmaatregelen Wat de uitslag van de presidentsverkiezing zou wachten tot de toestand precair was ge- op 6 November betreft, deze is nog steeds worden. zeer onzeker. Leek het eerst, of het voor Hoo Maar de toestand is niet zorgwekkend! ver een walk-over zou worden, Smith heeft werd hierna door een aantal sprekers, zooals onverwacht steun gekregen van invloedrijke de beer Ebels (V. D.), Bierema (Vrijheidsb.) landbouwkringen n" "nnn„fQfrPWnri-ren,t- en Van der Sluijs (S.D.A.P.) enz., verzekerd. In orde is hij zeker niet heelemaal, het valt niet te ontkennen, dat het verstandig ware indien er een internationale conierentie werd De vooruitstrevend-repu- blikeinsche senator George Norris, die voor Nebraska zitting heeft, en over veel invloed in het midden-Westen en andere landbouw- staten beschikt, heeft bekend gemaakt, dat hij de candidatuur van Smith zal steunen. Mor- beweegredenen voor dit besluit bekend ma- ken. Dit besluit beteekent waarshijn'-jk een aanzienlijke vermeerdering van het aantal stemmen, dat op Smith zal worden uitge- bracht. De spanning is dus weer gestagen! En de onzekerheid blijft bestaan totdat de 6 Novem ber voorbij is. Dan weten we, of America's president democraat of republikein zal zijn. gehouden ter bespreking van de toestand in ---- de suikerindustrie, maar men kome niet met gen nog zal hi] door de radio in een rede zijn protectie op de een of andere wijze aanzetten Daartegen kwamen weer de protectionisten in het geweer, maar zij konden natuurlijk niet met het denkbeeld van een invoerrecht op suiker komen aandragen omdat we ons dan met de rietsuiker, die onze eigen kolonien produceeren, in de vingers zouden snijden. Zij vroegen dus tijdelijke maatregelen ter wille van werkvoorziening, wij hoorden er o.a. de heeren Loerakker (R K.) en Braat (Plattelandspartij) er op aandringen, doch de minister van Financien is daar niet op in- gegaan en heeft ten slotte verklaard, dat hij het rapport der interdepartementale commis sie ter griffie zou deponeeren ter inzage voor- de leden. Mochten de toestanden zoo wor den, dat er van een noodtoestand sprake zou kunnen zijn, wat de minister voor het oogen- blik ontkende, dan wil hij wel, na overleg met de directie van den Landbouw, de be- noeming van een nieuwe commissie over- wegen. Intusschen kon hij de goede tijding mede deelen, door hem even te voren per telefoon uit Geneve ontvangen, dat daar de wenschelijkheid was uitg-esproken van het samenroepen van een nieuwe internationale, suikerconferentie, waarbij ook de bieten ver- bouwende landen uitgenoodigd zouden wor den. Na deze interpellatie kwam er onmiddel- lijk een andere aan de orde. De heer Drop (S.D.A.Peen der weinige mijnspecialiteiten van' de Kamer, wenschte den minister van Waterstaat te interpellee- ren in verband met de mijnramp, op 13 Juli 1.1. in de mijn Hertog Hendrik voorgeval- len. Hij stelde daarbij een aantal vragen zoo als: of een spoedige publiceering van het rapport over een dergelijke ramp niet ge- wenscht was, of er verband bestond tusschen het stijgend aantal ongevallen en de ge- volgde werkmethode, of de minister het niet met hem eens was omtrent een aantal rege- lingen, door hem met name genoemd, waar- van de strekking was aan de geschillencom- missie grooter macht te verleenen, het be- heer van het Mijnwerkersfonds te verbete- ren, uitbreiding te geven aan de macht der arbeiderscontroleurs enz. Ten slotte drong hij aan op een volledig onderzoek naar den toestand in het mijnbe- drijf door een speciale commissie. Wij zitten niet genoeg in de finesses van het mijnbedrijf om de strekking van alle vragen van den heer Drop te kunnen beoor- deelen en vreezen, dat dit met m-enig kamer- lid het geval zal zijn Maar misschien brengt DUITSCHLAND. DE ARRESTATIE VAN DEN MOORDENAAR HEIDGER. Het vuurgevecht, voor men Heidger kon arresteeren; de verdediging van een tot het uiterst gedrevene; zijn af scheidsbrieven. Over de arrestatie van den moordenaai Heidger vermelden wij in aansluiting op het bericht in 'ons vorig nummer nog eenige bij- zonde'rheden':, Nadat alle burgerlijke personen het huis verlaten hadden, begon de politie dit van onderen af. te doorzoeken. In een kamer op de derde verdieping 'was in het sleutelgat een stuk papier gestoken. De deur werd in gedrukt, maar ging slechts een bandbreed open, daar er van binnen meubels tegen ge- plaats waren. Door de opening keek de politie in een spie gel aan den wand en in dezen spiegel zag men een bed en aan het voeteneind daarvan Heidger, in knielende houding met voor zich op den rand van het bed twee pistolen. De politie riep den moordenaar toe: Je bent in den Spiegel te zien kom naar buiten, han- den omhoog, evywordt niet geschoten H-ierop vuurt Heidger het eerste schot af, dat door de deur drong. Toen schoten de poli- tie-mannen door de opening van de deur. De opperwachtmeester Maibocm was languit op den vloer gaan liggen, evenwijdig aan den wand, met het gezicht naar de deur. Met een pantser voor zijn gezicht schoof hij naar de opening van de deur toe. Toen hij langs het panser keek, schoot Heidger opnieuw en raak- te den opperwachtmeester in het voorhoofd boven het rechteroog. De beambten sommeerden Heidger toen nog eens, zich over te geven en dreigden met handgranaten te zulen gooien. Maar Heid ger vuurde schot na schot op de politie af, waarop deze niet lang aarzelden en eerst met een handgranaat de deur verbrijzelden, -daar- na een in den rechterhoek van de kamer en een in den linkerboek wierpen. Na de derde het antwoord van minister Van der Vegte het handgranaat riep Heidger, die door den rook gewenschte licht. Daarvoor hebben we de ni„f +p 7ipn WPS r1at hiv zich overoaf. De ooli- beraadslaging in de avondvergadering af te wachten. DE A.S, PRESIDENTSVERKIEZINGEN IN AMERIKA. De strijd tusschen de twee concur- renten. Een buitenkansje voor Smith. Wie zal het winnen? De tijd der groote verkiezingen in de Ver- eenigde Staten nadert nu snel. Beide candi- daten voor het presidentsambt hebben hun groote redevoeringen gehouden, beide partij- en hebben schatten gelds uitgegeven voor reclame, beide partijen hebben hun eigen candidaat geroemd en hun tegenstander af- gekamd. Juist dat „afkammen" blijft in den Ameri- kaanschen verkiezingstrijd het ho.ogtepunt We hebben er reeds melding van gemaakt, dat de democraten Hoover er van beschuldig den, geen Amerikaan te zijn, maar Engelsch onderdaan! Hij zou dus geen presidentschap kunnen aanvaarden, m. a. w. in dat geval zou de democratische candidaat Smith geen con current meer te vreezen hebben en dus zeker zijn van zijn verkiezing! Natuurlijk heeft Hoover deze beweringen geloochenstraft, waarmee deze dus zijn tegenstander weer een duw in de verkeerde richting gaf. Dat was echter niet voldoende. Smith zelf moest er ook nog aan gelooven en thans heeft Hoover zijn tegenstanders als het ware den Block-out gegeven. tenminste als men de repu- niet te zien was, dat hij1 zich overgaf. De poli tie riep, dat hij zijn handen omhoog moest heffen, want dat anders de vierde handgra naat kwam. Heidger stak zjjn linkerhand door de deur naar buiten. De politie riep: ook de rechter. Dit deed Heidger niet, waarop een politieagent naar binnen sprong en herhaal delijk zijn revolver op Heidger afvuurde Deze zakte nu in elkaar, terwijl hij in d^ rechterhand nog een pistool hield. Men legde hem op een draagbaar en braeht hem naar het hospitaal. Er werden twee pistolen op hem gevonden. Heidger heeft een schot in de linkerborst, en een in de maag. Geen van beide verwondingen hoeft doodelijk te zijn. Verder heeft hij1 een aantal ongevaarlijke wonden door handgranaat- scherven. Hij is geheel bij kennis. De gewonde opperwachtmeester verkeert in zeer ernstigen toestand. Men heeft echte nog niet geheel de hoop opgegeven om hem te behouden. Men heeft op Heidger brieven gevonden, die hij tijdens de belegering op een blocnote heeft geschreven aan zijn vader broers en zusters, een meisje en aan de justi- tie. Aan zijn broers en zuster schreef hij Als jullie me kunt vergeven, probeer het dan. Ik heb tegenover jullie zwaar gezondigd, maar ik struikelde van den een kuil in den anderen steeds dieper en dieper. Dat ik een moorde naar had kunnen worden, zou ik nooit geloofd hebben. Vaarwel, ik ben toch jullie broer, vaarwel. Aan zijn vader schreef hij: Lieve yader, de tijd dringt, zij komen reeds. Ik wil u nog gauw danken voor al het goede, dat u voor mij gedaan hebt. U bent zoo goed geweest, als een vader maar zijn kan. Wees nooit slecht tegen moeder en help haar door goed- heid dezen slag te dragen. Aan zijn meisje schreef hij: Lieve Maria Misschien geef je niets om mijn laatsten groet. Maar nee, je bent niet boos op me, want je hebt me liefgehad. Als je mijn ge- dichten wilt hebben, vraag ze dan aan den officier van justitie. Ik geloof, dat hij ze jou wel zal willen geven ,want ze hebben daar toch niets aan. Al zijn ze ook niet mooi, ik heb ze uit liefde voor jou geschreven. Ze komen reeds, ze zijn nog twee deuren weg. Vaarwel. Aan den officier van justitie schreef hij: Ik zou u willen verzoeken bij de veroordeeling van Karl Lindemann in aanmerking te willen nemen, dat hij wel erg lichtzinnig is, maai alleen niet tot een daad als een moordaanslag in staat was. Hij stond volkomen onder mijn invloed. Hij' wou leven zonder te werken, kwam daardoor onder mijn invloed en zoo_ in het verderf. Ik hoor lawaai. Als ik munitie had, zou ik schieten. Ik ben strijdensmoe. Hoe lang zal het nog duren. Spoedig zal ik aan mijn eind zijn. Heidger overleden. Nader werd gisteravond uit Keulen ge- meld, dat de aldaar in het Vinzent-ziekenhuis met zware verwondingen opgenomen moor denaar Johann Heidger's avonds om 8 uur aan een hartverlamming is overleden. EEN ZESTIENJARIGE PLEEGT ZELFMOORD OP HET POLITIEBURE \U. Donderdagmorgen werd door de crimi- neele politie op het Centraalstation te Leipzig een jongen man aangehouden, die geen pa- pieren bij zich had. Op het bureau beweerde hij Krause te heeten en uit Sondershausen te komen. Daarop verzocht hij zich even te mogen verwijderen. In de retirade schoot hij zich een kogel door den slaap, welke onmid- dellijk den dood ten gevolge had. Het onder zoek wees uit, dat het hier een zekeren 18- jarigen koopmansleerling betreft, die na ver- duistering van 700 Mark uit Nordhausen ge- vlucht is. ERNSTIG INSTORTINGSONGELUK. IN KEULEN. 1 doode. Dinsdagmorgen io op den hoek van de Venloor- en Bismarckstraat te Keulen een in aanleg zijnd kanaal ingestort, dat gegraven werd voor de afwatering van de tramrails. Slechts een der twee in den kuil werkende ar- beiders kon zich nog in veiligheid brengen De ander werd bedolven; zijn hoofd bleef echter vrij, zoodat hem versterkeude middelen toegereikt konden worden. Ondanks alle in- spanning van de brandweer liep het reddings- werk heel langzaam. Toen meh den ongeluk- kige in den nacht tot aan de borst vrijge maakt had, stortte de grond opnieuw in, zoo dat hij opnieuw tot aan het hoofd bedolven werd. Men zag zich nu genoodzaakt een dwarsgang te graven naar de plaats waar de ongelukkige lag, ten einde een verder instor- ten te voorkomen. Eerst gistermiddag na een koortsachtig werken van 14 uren kon de ar- beider uit zijn benauwde positie bevrijd wor den. Het was echter reeds te laat, want kort voordien overleed hij ten gevolge van een hartverlamming. De ongelukkige had ge durende den geheelen tijd het bewustzijn niet verloren. DE PANTSERKRUISER. Het aantal handteekeriingen onder het „Volksbegehren". Voor het communistische „Volksbegehren" inzake het verbieden van het bouwen van pantserkruisers hebben van de 31 millioen kiesgerechtigden slechts 1. 216.000 kiezers of nog geen 3 door het plaatsen van hun handteekening gestemd. CHINA. BEROEMDE TEMPEL VERBRAND. De laatste weken heeft te Kanton een reeks noodlottige branden gewoed, waarbij de b roemde Sjing Wongtempel (gewoonlijk c tempel der gruwelen genoemd) verbrand i die, naar't heet, tweehonderd eeuwen oud is In de zalen van dezen tempel waren de ver- schillende straffen van de Boeddhistische he; afgebeeld door groepen gesneden figuren, die pijnigingen ondergin'gen. Sommige werden gekruisigd, andere in stukken gescheurd o gezaagd, weer andere door duivels in ketels kokends olie of pek geworpen. Voor ieders misdaad was een speciale* vorm van pijni ging bedacht. FRANKRIJK NIEUWE SCHEPEN VOOR DE 00 R LOGSVLOOT. Van grootere gevechtskracht, In afwachting van de aigeheele ontwape- ning gaat Frankrijk het volgend jaar 31 nieuwe schepen van verschillende typen op stapel zetten om aan zijn oorlogsvloot toe te voegen. Zulks natuurlijk geheel in overeen- stemming met de nu eenmaal zeer elastische overeenkomsten inzake de vermindering der bewapening ter zee. In Januari 1920 nam het parlement een vlootprogram aan, dat den bouw van 164 schepen omvatte, welke in 1932 geheel gereei zouden zijn. Het komende jaar zal met den bouw worden begonnen van twee kruisers (de „Suffren" en de „Colbert") zes verken ningsvaartuigen, zes torpedojagers, tien Oceaan-duikbooten, tien mijnenleggers, eo vier kust-duikbooten. Het grootste gedeelte der te bouwen schepen zijn dus duikbooten; trouwens van de 164 schepen op het geheele program zijn 91 duikbooten. Ui it de technische toelichting op het pro gram blijkt dat de nieuwe kruisers van 10.000 ton elk de snelst loopende types ter wereld zullen zijn en 35 knoopen per uur zullen loo- pen. De verkenningsvaartuigen zullen de grootste zijn, welke tot dusver zijn gebouwd en het zwaarste geschut bezitten. Ook de ove- rige schepen zullen van een grooter ge vechtskracht zijn. VRIJBILJETTEN OP DE METRO! Voor den ingang van het metro-station aan de Avenue George V te Parijs stond Maan- agavond een vrouw, die kaartjes voor den ondergrondschen spoorweg aantood. Zij riep„Neeint bij mij kaartjes! We houden uitverkoop en we hebben nog maar een paar over. We verkoopen ze niet, maar geven ze cadeau. Doet uw keuze, eerste of tweed'e klas- se, alles is gratis en alles moet weg!" De biljetten bkken inderdaad echt en gel- dig te zijn en enkele reizigerse maakte van het zonderlinge aapbod gebruik om op een gratis verkregen kaartje te reizen. Spoedig bleek dat de vrouw geestelijk abnonnaal was, en een groot aantal kaartjes had opgekocht om ze ten dienste der menschheid" te distribueeren. Een politie-inspecteur had alle moeite de arme vrouw te bewegen haar filantropisch werk te staken en haar uit de menschenme- nigte, die zich gevormd had, weg te loodsen. BELGIe. KATHEDRAAL IN BRAND. De kathedraal te Doornik staat in brand. Het dak en de zolders zijn door het vuur verwoest. Troepen zijn ter plaatse om de schatten en kunstwerken t-e redden. De brand in de kathedraal is begonnen om 8 uur 30. Na twee uur ingespannen arbeid was men de situatie meester Het gewelf van ret groote schip heeft weerstand geboden aan het vuur. De schatten zijn ongedeerd. ENGELAND. EEN STROP VOOR DE SCHATKIST. Minder suceessiereehten. De „Evening Standard" meldt, dat er waarschijnlijk groote bedragen voor de schat- kist verloren zullen gaan, daar rijke lieden verzekeringen sluiten voor groote bedragen om aldus hun bezittingen voor suceessiereeh ten te vrij waren. Zij zijn bereid dadelijk aan hun toekomstige erfgenamen een deel van hun vermogen over te dragen als zij tegelij- kertijd verzekerd zijn van een voldoende eigen inkomen. lemand, wiens vermogen op 500.000 pond wordt geschat, heeft de helft daarvan belegd in een jaargeld bij een groote verzeke- ringsmaatschappij en de ander helft aan zijn kinderen gegeven. SCHIETPART1J TE MANCHESTER Twee dooden Te Manchester trad dezer dagen een man een biljartsalon binnen, schoot een der spelers dood en verwondde een tweede ern- stig. Jaloezie over een vrouw schijnt de oor- zaak van dit misdrijf te zijn. De man werd later in zijn woning doodge schoten gevonden; hij had de hand aan zich zelf geslagen. Toen rechercheurs verschenen om hem te arresteeren dreigde hij hen met een pistool en een revolver. Een cfer recher cheurs bezigde toen een list; hij haalde een metalen sigarettenkoker uit zijn heupzak en richtte die op den gezochte, die den koker voor een revolver aair„*en naar zijn slaap- kamer vluchtte, waar men hem dood vond. OOSTENRIJK. TRAMONGELUKKEN IN WEENEN. 23 gewortden. Te Weenen hebben twee tramongelukken plaats gevonden, waarbij 23 personen ge- wond werden. In beide gevallen botsten de trams op kruispunten tegen andere tram- wagens aan. Volgens beweringen der conduc- teurs weigerden de r-emmen. EEN JUBILEUM. Acht jaar Oostenrijksch bestuur zonder socialisten. Ip een verkiezingserede, die hij te Weenen gehouden heeft, wees mgr. Seipel, de Oosten rijksche bondskanselier, er op, dat het thans acht jaar geleden is, sinds de socialisten uit de regeering traden. Deze noemen net tijd- perk, dat sindsdien verloopen is, ongelukkig, omdat zij in dien tijd niets meer te zeggen hebben gehad, doch zij vergeten, dat zij zelf het heele parlement in discrediet brengen, doordat zij elken vruchtbaren arbeid beletten. beiterzeitung in een hoofdartikel, dat de rede van Seipel alle deuren, die naar de onderhan- delingskamer leiden, heeft dichtgesmakt. Geen onderhandelingen meer met de burger lijke partijen, geen binnenlandsche vrede, geen ontwapening zoolang het ministerie Seipel aan het bewind blijft! ITALIe. ONWEER IN ITALIe. Overstroomingen in Zuid-Tirol. Een zwaar onweer, dat boven Matteria woedde, heeft een overstrooming veroor- zaakt, die groote schade aanrichtte. Een man is in het hooge water water verdronken. Nog 2 personen worden vermist; 5 personen moesten zwaar gewond naar het ziekenhuts vervoerd worden. Ten gevolge van de lang- durige regens der laatste dagen is de rivier de Fleureu zoo gezwollen, dat op verschil lende plaatsen de dijk doorbrak en 3 brug- gen meegesleurd werden. De Eisach heeft bij Mittenwald den dijk over een lengte van 50 M. weggeslagen. Evenzoo werden in het Ri- done-dal verscheidene bruggen verwoest. HET KNEKELHUIS OP DEN MONTE GRAPPA. De Monte Grappa is een bijna 1800 M hooge top ten Noorden van Bassano, waai de Alpen in de laagvlakte overgaan. De berg, die een heerlijk uitzicht biedt, de Alpen langs tot aan de Dolomieten toe en de vlakte over tot aan zee, is in den oorlog een zeer belang- rijk steunount geweest. De Grappa was als het ware het scharnier, waarom het Italiaan- sche front van de Piave-linie naar de Alpen- stelling draaide. In'November 1917 en in Juni en Oct. 1918 is er op en om den berg dan ook hevig gevochten. Dicht onder den top bevindt zich de caserma Milano, een kazerne voor 1000 man en de Galleuia Vit- torio Emanuele, een labyrinth van loopgra- ven en schuilplaatsen voor soldaten en ge schut, die men met dynamiet uit den berg- wand heeft laten springen. Hier heeft men ook een monument opgericht, dat in zijn voet- stuk een knekelhuis bevat voor de soldaten, die hier gevallen zijn. In dit knekelhuis zijn de overblijfsekn van 5000 gesneuvelden bij- gezet. Op den verjaardag van den dag, waar op Een jaar geleden het groote overwinnings- offensief van Vittoria Veneto werd ingezet, 's dit knekelhuis plechtig ingewijd, waartoe de onderstaatssecretarissen Cavallero (leger) en Balbo (luchtmacht) en tal van andere hoogwaarbigheidsbekleeders zich naar dep berg begeven hadden. MATER A DOOR NOODWEER GETEISTERD. De stad Matera in Zuid-Italie is door een heftig onweer geteisterd, dat groote schade heeft aangericht, overstroomingen heeft ver- oorzaakt en verscheidene menschen het leven moet hebben gekost. Matera is een merkwaardig, schilderachtig stadje van een 18.000 inwoners, die ten deele in holen wonen, terwijl er ook nog holen als kerken dienst doen. Een kleine beek heeft in de witte kalksteen van de rots een diepe in- snijding gemaakt, tegen velks helling het stadje is opgebouwd. TSJECHO-SLOWAKIJE. MOEDER DOODT HAAR KIND IN DEN KINDERWAGEN EN DAARNA ZICH ZELF. Het correspondentiebureau Hertzog meldt uit Leutschau in Tsjecho-SlowakijeEen vrouw, die sinds de geboorte van haar 6-jarig kind zenuwlijdster was, vuurde, toen zij het kind in een wagentje rondreed, 2 schoten uit een revolver op het kind af en doodde ver- volgens zich zelf met een derde schot. Men be- twijfeli het of het kind het leven zal kunnen behouden. HONGARIJE DE STUDENTENRELLETJES IN HONGARIJE. Uit Debreczin werden Woensdagavond nieuwe ernsEge uitspattingen der studenten en toehaorders van de landbouwhoogeschool gemeld. De politie moest in een naburig stadje versterking vragen. Om zes uur's mid- dags trokken de studenten in grooten getale door de stad. Zij hielden stand voor het bureau eener liberale onafhankelijke couranb waar zij de lichtreclames met steenen verbrij zelden. Een poliEeagent, die twee studenten wilde arresteeren, werd met stokken en revol vers bedreigd. De politie trok de sabel en decide met het plat klappen uit. Om half achf slaagde de versterkte politiemacht er in de studenten ten getale van omstreeks 600 naar De socialistische vredesaanbiedingen zijn een de binnenplaats van het gereformeerde col- geschenk der Danaers. Vrede beteekent voor hen het opleggen van hun wil en het uitoefe- nen van een schrikbewind. De bondskanselier is er van den beginne af van overtuigd ge weest, dat de 7e Oct. tot geen burgeroorlog aanleiding zou geven, maar was intusschert vast besloten om als het moest gewapender- hand de orde te bewaren. Als de socialisten thans eerlijk streven naar den binnenland schen vrede moeten zij1 afstand doen van hun militaire partijgarde en een eind maken aan den strijd, dien zij sinds verleden jaar Juli tegen de poliEe voeren. Zoolang de kanselier er niet van overtuigd is, dat geen Oosten- rijker meer iets van de socialisten te vreezen heeft, is er geen binnenlandsche vrede of ont wapening mogelijk. Naar aanleiding van deze woorden van den bondskanselier schriifi de socialistische Ar- lege te dringen, waar zij 's avonds laat nog opgesloten waren, daar zij zich niet wilden legiEmeeren en een voor een verwijderen. zoodat zij vermoedelijk den nacht in de open lucht zulleu hebben moeten doorbrengen. RUSLAND VERDWIJNENDE ZEDEN. In het noorden van den Kaukasus is een tijd geleden een actie begonnen, onder de leuze „de bergbewoonster een mantel", me( het doel de vrouwen in de bergen van haar verkoudheden te verlossen, welke het gevolg waren van een nieuwe zede, welke haar hei dragen van warme kleeren verbood. Deze actie blijkt succes te hebben, want de coope. raties hebben al voor 100,000 roebel warme kleeren aan haar leden-bergbewoners ver- koeht hetzii op crediet, hetzij tegen kostprjjs. ALIMAARSCflE COURANT. J. f r 4 4 1 4 1 .1 1 1/V /vA«1 uroo* T« OUAnrlO loot *1AiT»

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1