5 2 fiJSO eertphima. <&un£ori Sana EDELWEISS in PER PAK edssche conirole Qiq&Cbcfi. PEPERMUNT Binnenland MET CADEAU Wie er prijs op stelt slechts artikelen te gebruiken, wel- ke naar hun oorsprong en bereiding op de grootste zuiverheid kunnen bogen, verlangt alteen welke onder voortdurende medische contrdle staat van Dr. van Hamel Roos Harmons te Amsterdam. \\xwss: Voor H.H. Winkeliers bij: J. F. v. Lieshout en G. Xuijper, ALKMAAR. overgegaan tot de uitreiking der prijzen. Aan de winnenden groep der A. A. V. 1928 werd den fraaien beker aangeboden, die door den voorzitter der vereeniging, den heer Sietsma, in ontvangst werd genomen, evenals de medaille die de tweede groep gewonnen had. De heer Sietsma bracht dank aan het voor- loopig comite dat het feest en vooral ook de de athletiek-sport en om ze nog verder uit te vonnden zoo'n uitstekende propaganda van de athletik-sport en om ze nog verder uit te strekken had de A. A. V. 1928 besloten den beker beschikbaar te stellen als wisselbeker, die tweemaal achter elkaar of anders drie maal gewonnen moet worden. Met applaus werd deze mededeeling be- groet. Vervolgens werden de prijzen uitgereikt aan de leden der Heilooer rijvereeniging. Al- lereerst aan de dappere dames, die met zoo'n ontzaggelijke snelheid over het terrein had- den gedraafd. De prijzen, alle voorwerpen die dienstig zijn voor de paardensport, waren gewonnen door: 1. Mej Aafje Borst; 2. mej. Annie Borst en 3. mej. Kool, terwijl voor de jongste deel- neemster, mej. A. van Foreest nog een extra jprijs beschikbaar was gesteld. De prijswinnaars bij de heeren waren: 1. A. Frans, 2. P. Frans en 3. A. Swart. De winnaars van den foto-wedstrijd, die in twee afdeelingen gesplitst was, waren A: 1. de heer Tauber, 2. de heer Ten Bruggencate, 3. de heer Haanraads, B. 1 wederom de heer Tauber, 2. de jeugdige Hans van De- venter, 3. de heer F. H. Preijer. Voor de zeer goede foto van Hans van Deventer, die echter niet geheel aan de eischen voldeed, werd nog een eervolle vermelding uitgereikt. De prijzen bestonden hier uit bonnen, ter waarde van een zeker geldsbedrag, waarvoor in den winkel van den heer Louwers fotoar- tikelen konden worden aangeschaft. Daarna waren aan de beurt de winners van den achtervolgingswedstrijd, die volgens den voorzitter vrij gemakkelijk aan hun prijs kwamen, want door een paar slooten of over hekken had niemand zijn weg gekozen. le prijs de heer Vermeulen (autodeken). 2. de heer Verhoeven (sigarenkistje) en 3. de jongeh. Leeuwenkamp (een boek). Voor Albert ten Bruggencate uit Heiloo, die eigenlijk de eerste was, die het terrein waarop de ballon daalde, bereikte, doch geen kaart bij zich had, was nog een troostprijs beschikbaar gesteld. De winnaar van den prognostiekwedstrijd, de heer Wout uit de Prins Hendrikstraat, kreeg een mooi kussen, waarna om de beide andere prijzen tusschen 30 deelnemers, die alien Wormer als landingsplaats hadden ge- raden, moest worden geloot. De gelukkige winnaars werden A. Koppes van Heiloo en S. Wernicke, Brillesteeg 3. Hiermede was de uitreiking der prijzen, die onder herhaald applaus van de aanwezigen plaats had, afgeloopen. De voorzitter deelde nog mede, dat alle prijzen ingeruild kunnen worden, indien de voorkeur aan iets anders wordt gegeven. De prijs voor den ballonwedstrijd was reeds door den secretaris der vereeniging uit gereikt. De ballon, die de verste reis had ge- maakt, was heel in Saksen terechtgekomen. De jongedames, die programma's verkocht hadden, mochten daarna nog een cadeautie in ontvangst nemen, De voorzitter wekte tenslotte een ieder op, 't volgend jaar het nieuwe bestuur weer op dezelfde wijze terzijde te staan als men het dit jaar het voorloopig comite deed, opdat ook dan weer de feestviering zoo uitstekend mag slagen(Applaus.) De heer Margadant had de voorzitter zoo- velen menschen lof hooren toezwaaien en namens het voorloopig comite bracht spr. hulde aan den heer Kusters, die de feeste- lijkheden zoo uitstekend leidde. Met een driewerf hoera stemde men met het gesprokene in. De voorzitter oordeelde het maar beter, zoo spoedig mogelijk dit officieele gedeelte te sluiten, ten einde het eventueel houden van redevoeringen te voorkomen. Het „woord" werd hierna gegeven aan de muziek en het was het uitstekende strijkje uit de Harmonie wel toevertrouwd, de stemming er nog langen tijd in te houden Door velen werd van de gelegenheid om te dansen ge- bruik gemaakt. Dit was dus het waardige besluit van de too bijzonder geslaagde 31 Augustus-viering, die hopenlijk het volgend jaar hetzelfde suc- ces zal opleveren. Provincfaal raieuws HENSBROEK. Raad vergadering Dinsdag vergaderde de gemeenteraad on der voorzitterschap van burgemeester Kooi man. Afwezig de heer Oudejans. De voorzitter opende met een woord van welkom en spra'k den wensch uit, dat weder om de besprekingen een aangenaam karakter zouden dragen. Aangevraagd is wegens ziekte van het hoofd der school, en aan de hand van een be- wijs van den behandelenden geneesheer, een ziekte-verlof van ten hoogste 3 maanden Benoemd is als tijdelijk leerkracht de heer J. Rommel uit Limmen. Een schrijven zal of is gerjcht tot den betrokken minister om Rijks- bijdrage. Voor kennisgeving aangenomen. Onder de ingekomen stukken was een brief van de Thermo-Chemische fabrieken over de verwerking van afgekeurd vleesch en vee. De voorzitter deelde mede, dat er 31 Oct. te Spanbroek commissie-vergadering van den kring Spanbroek is, waaronder wij ressor- teeren, en alwaar nader besproken zal wor den eventueele aansluiting bij bovengenoemde fabrieken of bij de inrichting te Midwoud Ingekomen is nog een brief van den mi nister van onderwiis over de verplaatsing van de teekenschool. Icfem van het bestuur van de teekenschool, behelzende een dankbetuiging aan het gemeentebestuur voor de ontvange.i medewerking. Brief van het P.E.N, over het tarief der maximale belasting voor 1929. Evenals de vorige jaren wordt besloten niet de gevraag- de 50 te verleenen, doch te volstaan met 25 reeds betaald sinds 1926. Wederom sprak de Raad de ergernis uit, welke bijgaand schrijven steeds verwekt, door ieder jaar maar weer een bedekte bedreiging te uiten door te wijzen op eventueele moeilijkheden, welke voort kunnen vloeien bij niet voldoen aan de voile gevraagde 50 Weth. Wit zou zelfs zoo ver willen gaan om dan maar eens niets te betalen. Men moest aan het P.E.N, toch weten, dat zakelijk ge- sproken een contract, een contract is en blijft, en wanneer men dan alreeds een tegemoetko- mende houding aanneemt, moet men niet even goed „den stok achter de deur plaatsen" (woorden van den voorzitter). Verzoek van den heer Visser om afschrij- ving hondenbelasting over een tijdvak van 6 maanden. Alzoo toegestaan. Voorstel \l-i B. en W. om wederom vrij- stelling van het vak lichamelijke oefeningen te krijgen. De Raad ging hiermede accoord. Voorstel van B. en W. om aan J. Schotsma de door hem gestorte pensioenbijdragen terug te betalen in verband met brieven van een pensioenraad. Daarna deed de voorzitter uitgebreide mededeeling over het betrokken geval. Het is een zoo ergerlijk staaltje van bureaucratie, dat wel terdege de vinger eens goed gelegd moet worden op deze wonde plek, waardoor n.l. iemand die volkomen recht op pensioen heeft als gemeente-ambtenaar, door lam en futloos behandelen van het geval door den pensioenraad zelve, nul op het request dreigt te krijgen. Gelukkig voor den betrok- kene spant heel den Raad met als uitvoerend persoon burgemeester Kooiman, zich voor deze zaak en zal gedaan worden wat moge lijk is. Ondertusschen zal aan genoemaen ambtenaar het door hem gestorte bedrag yan pensioen-bijdrage over de jaren 1923 tot en met 1928 terugbetaald worden, onder dien verstande, dat, wanneer door het werken van den Raad, genoemde persoon wel voor pen sioen in aanmerking komt, hij het moet af- trekken van zijn pensioen. Door dit besluit wordt de heer Schotsman dan in de gelegen heid gesteld om ontslag aan te vragen als sChoo'srhoonmaker tegen 1 Nov. a.s. Solli- citanten voor deze betrekking zullen worden opgetoepen voor 10 Nov. op een jaarwedde van 240. Voorgesteld wordt het tarief voor le klasse honden te verlagen van 6 op 3, ingaande op 1 Jan. 1929. De Raad gaat er in zooverre mede accoord. dat de heer Visser den termijn van tusschen tijdsche opzeggingen zoo veranderd wilde hebben, dat het niet meer voorkomt dat men b.v. in de eene raadsvergadering verzoekt om afschrijving en in de volgende weer het tegenovergestelde verzoekt. De voorzitter zeide, dat er met het oog op de wet niet veel aan te doen is, waarna boven- genoemd besluit van B. en W. wordt aange nomen. B. en W. stelden voor opnieuw vast te stel len een instructie voor den gemeente-opzich- ter. Deze instructie wordt voorgelezen en zonder opmerkingen goedgekeurd, waarna besloten wordt voor 10 Nov. a.s. ook voor deze vacante betrekking gegadigdn op te roe- pen. Insgelijk vaststellen van de instructie ge- meente-bode, waarna de raad in comite ging, Na opening deelde de voorzitter mede, dat eenige inlichtingen van persoonlijken aard den Raad dwongen in comite te gaan. Voorts dat men de beide funetie's van gemeente-bod? en onbezoldigd gemeente-veldwachter in een hand wenscht. Sollicitanten hiervoor zullen voor 10 Nov. a.s. opgeroepen worden. Hoewel het salaris eerst was vastgesteld op de vergadering van 5 Sept. j.l. op 150, vervalt dit door de fusie der betrekkingen en thans zou men het gesteld willen hebben op 400 zonder meer. Maar de heer Schrooder dacht daar anders over en daardoor werd de salaris-kwestie tot nader order uitgesteld. Spreker oordeelde n.l., dat het practischer zou zijn, dat men b.v. 300 aan salaris ver- strekte plus vrije woning. Spreker was be- vreesd, dat we straks anders met twee ledige gemeente-woningen komen te zitten, waar- uoor men de publieke opinie in dit geval wel eens tegen zich zou krijgen. De heer v. d. Gracht ondersteunde dit. De heer Wit was daar niet voor, omdat sollicitanten met eigen woning daardoor bui- ten gesloten worden. En wanneer het zou gaan, zooals spreker hoopte, zou men over eenige jaren toch wel aan een driemans- school toe zijn, waardoor de woning ingebruik kon worden genomen. Dit puntje werd lang en breed besproken. totdat er over moest worden gestemd, waar na de stemmen met drie tegen drie (de heeren Wit, Kamp en Smal voor) staakten. Alzoo zullen wel sollicitanten worden opgeroepen voor genoemde betrekking, doch kan het sala ris niet definitief vastgesteld worden. Bij de rondvraag verzocht de heer Schroo der aan den voorzitter, of het niet mogelijk is de geldleening, noodzakelijk voor de nieuw te bouwen school voor een tijdvak van 50 jaren, aan te vragen. De voorzitter wist dat zelf ook niet en zag evenals den heer Schrooder met spanning het gelijk verzoek van den Raad van Ursem tege- moet. Daarna slutting. CASTRICUM. Tot arbeiderrangeerder is alhier benoemd A. Stolte van Krommenie. Ons wordt medegedeeld, dat ter secre- tarie een tweetal aanvragen zijn binnen ge- komen voor het bouwen van warenhuizen voor den teelt onder glas. Bovendien is reeds een vergunning verleend voor den bouw van een bloembollentrekkas, zoodai reeds meer en meer de teelt onder glas toeneemt. Wij verwachten voor den aanvang van het sei- zoen een nog meerdere toename van het getal warenhuizen. Wel een bewijs dat reeds meer en meer wordt ingezien, dat teelt onder glas den tuinder een beter en meer regelmatiger bestaan verzekerd dan den teelt op den kou- den grond, gezien de prijzen die de tomaten hebben gegolden, mag dit zeker verwonde- ring wekken, want deze was zeker aan den lagen kant. Daartegenover staat dat de prij zen van de vroege groenten en de andere teelt die in warenhuizen mogelijk in alle op- zichten zeer loonend is geweest. Ons wordt medegedeeld, dat de per- sonen waaronder een bestuurslid van Castri- cum Vooruit, die zich hebben laten bekeuren wegens het loopen op den Oude Schulpweg, die zij openbaar achtten en aan de zijde van den eigenaar daartegen werden geweigerd, op 12 November a.s. zal worden behandeld in cassatie beroep voor den Hoogen Raad der Nederlanden. Als rechtskundigen raadsman zal op- treden voor de bekeurden de heer Mr. Kus ters te Alkmaar. VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Zeer binnenkort zal de gemeentepolitie een aanvraag maken met het nemen van strenge maatregelen tot het doen naleven van de be- palingen der bouwverordening op het stuk der verplichte aansluiting der daarvoor in aanmerking komende perceelen aan de water- leiding. De burgemeester heeft last gegeven, de m*- latige ingezetenen nog eenmaal te waarschu- wen en ieder kunnen een maan respijt te wen en ieder kan een maand respijt te aansluiten aan het buizennet van het provin- ciale waterleidingbedrijf. Daarna zal zonder meer tot het opmaken van proces-verbaal worden overgegaan. Reeds een aantal jaren is de door den ge meenteraad vastgestelde verordening, waar- bij de aansluiting is verplicht gesteld, van kracht. Al die jaren is lankmoedigheid be- tracht, ten slotte echter behoort ook deze plaatseliike wetgeving te worden nageleefd en geeerbiedigd. OUDKARSPEL. Dinsdagavond hebben B. en W. zich van de opdracht gekweten, om namens den Raad officieel afscheid te nemen van meester van Zon. Het was aanvankelijk de bedoeling dit in de school te doen, waar „meester" 44 ja ren had gearbeid. Om gezondheidsredenen was hiervan afge- zien. Hem werd een prachtig bloemstuk aan geboden. Dat hij nog vele jaren van zijn welverdien- de rust inoge genieten, is de wensch van vele ouders en kinderen uit deze gemeente. Onder het vee van den heer W. Zweed is tongblaar uitgebroken. OTERLEEK. Bij de gehouden inschrijving, door de Coo- peratieve Inkoopvereeniging, naar de leve ring van 400 pond koevet, is de levering hiervan opgedragen aan den heer Bing, sla- ger te Alkmaar. Dezer dagen, toen de echtgenoote van v. H. even de courant naar haar buurvrouw bracht, is door een ongewenschten bezoeker een bedrag van 25 ontvreemd.. Verdenking is gevallen op een venter, die op dat uur in de buurt was. Men zij dus gewaarschuwd. Bij den tuinbouwer J. v. d. Gracht is met het bietenrooien een suikerbiet gerooid met de ongelooflijke lengte van 137 ciM. De biet was er echter niet zwaar naar. Gevonden voorwerpen. Een groote zwarte hond. Terug te bekomen bij de politie. KENNEMERLAND. Natuur-tomaten en sla hebben van de nachtvorsten der vorige week geleden, terwijl andere artikelen in meerdere of mindere mate beschadigd zijn, o.a. bloemkool en andijvie, de eerste voor zoover geen stevige bladen de bloem beschermden en de laatste op die plaatsen waar beschutting ontbreekt. We hebben deze week weinig kunnen mer- ken dat de aanvoer venminderde, er is groote voorraad, behalve van tomaten. Deze hadden evengoed afgedaan, de vorst heeft het proces iets verhansd. De rnooie kasboonen zijn gewild, de notee- ring was voor snijboonen 50 tot 70 en voor percieboonen 50 tot 60 per 100 kilogram De aanvoer van bloemkool bestond uit mooie kwaliteit --n de vraag naar le soori was goed, terwijl de 2e soort een vrij hoogen prijs opbracht; de noteering was voor le soort 16 tot 27 en voor 2e soort 10 tot 12 per 100 stuks. Naar roodc en groene ;kool was goede vraag, doch de prijs was voor de laatste niet hoog; de noteering was 10 tot 12 en 3 tot 5 per 100 stuks. Peen (wortelen) worden in kleiner kwan- turns aangevoerd en zoo zachtjesaan begint dit af te loopen, doch wat er nog was, zag er gezien den tijd van't jaar goed uit; de noteering was f 7 tot f 16 per 10 bos. De aanvoer van spruiten was nog al van beteekenis, daar er ook aanvoer was van elders. Wat de prijzen betreft, deze waren vrij hoog, varieerend van 13 tot 27 per 100 kilogram. De aanvoer van spinazie begint ook af te loopen, en wat werd aangevoerd bestond uit sterk afwijkende kwaliteit; de noteering was 0.60 tot 1.70 per lcist. De aanvoer van andijvie is afwisselend. de prijzen zijn niet hoog, zelfs niet voor de mooiste soort; zij varieerden van 0.45 tot 0.80 per kist o' 2 tot 4 per 100 stuks. De'aanvoer van boerekool is niet groot, de prijs was laag en bedroeg 0.30 tot 0.35 per bak Postelein was gewild, zelfs 2e soort bractd een goeden prijs op, de noteering was 0 90 tot 1.50 per kist. Een gewild artikel was knol selderie, welke, althans vcor eerste soort, duur was; de no teering was 3 tot f 10 per 100 stuks. Voor prei was sterke vraag, de aanvoer be stond uit mooie kwaliteit; de noteering was 10 tot 18 per 100 bos. In den aanvoer en de prijzen van aardap- pelen komt geen verandering en nogsteeds is er groote aanvoer en zijn de prijzen hoog. niets afwijkend van de vorige week. Vruchten waren gewild en voor zoover het mooie tafelvruchten betreft duur Tafelperen werden alleen in 2e kwaliteit aan gevoerd, de noteering was voor appelen 18 tot 26 en voor peren 15 tot 20 per 100 K.G. Keuken-vruchten werden in onbeduiden- dende kwantums aangevoerd en golden 6 tot f 14 per 100 K.G. Druiven worden bij duizenden 'kilo's aan gevoerd en de handel was buitengewoon slecht. Er zijn Vrijdag j.l. nog druiven ver kocht voor 42 per 100 K.G., terwijl de prij zen varieerden van 60 tot 75 per 100 K.G. De overige aanvoer geeft geen reden tot afzonderlijke bespreking. BERGEN. Het gedeelte van den Kanaaldijk onder deze gemeente van den Kogendijk af tot aan den Damweg te Schoorldam, dat onlangs wegens werkzaamheden aan dit weggedeelte tijdelijk afgesloten werd, is thans weder voor alle verkeer opengesteld. Het mond- en klauwzeer in deze ge meente neemt langzaam doch gestadig af. Sinds 1 October u. zijn slechts 5 nieuwe ge vallen aangegeven, terwijl op het oogenblik nog in totaal 15 veestapels besmet zijn ver- klaard. In totaal hebben onder 95 veestapels zich gevallen van mond- en klauwzeer voorge- daan. VERLAGING POSTTARIEVEN. Op 1 November a.s. treden de onderstaan- de tariefswijzigingen in werking: 1. port voor locale brieven boven 20 gram tot en met 100 gram 10 cent. 2. brieven naar Belgie: eerste 20 gram 10 cent, elk volgend gewicht van 20 gram 7 Yt cent. 3. brieven naar het overige buitenland: eerste 20 gram 12% cent, elk volgend ge wicht van 20 gram 7% cent; de houder van een buitenlandsche antwoord-coupon heeft dan recht op een frankeerzegel van 123^ ct. 4. briefkaarten naar het buitenland 7% ct. 5. gedrukte stukken, akten en monsters naar het buitenland en Ned. Indie, Suriname en Curasao, per landmail, per 50 gram 2% ct.; minste port voor akten 12% cent, voor mon sters 5 cent. 6. Braille drukwerken per kilogram 2% ct. 7. Expresserecht voor briefpostzendingen naar bet buitenland en Ned. Indie: 25 ct. 8. De mogelijkheid wordt geopend, om ook in het buitenlandsch verkeer een verlaagd port te betalen, ingeval de zelfkosten voor den dienst verlaagd kunnen worden, en voor- af daaromtrent met de betrokken administra- tien overeenstemming is verkregen. Op een nader door den minister van wa- terstaat te bepalen datum treden deze in werking, voorzooveel betreft de verlaging le van het port der brieven in het verkeer met Ned. Indie per landmail en 2e van het port der bij abonnement gefrankeerde nieuwsbla- den en bijvoegsels in het verkeer met Ned. Indie per zeepost. Overgangsbepalingen. 1. Uiterlijk 31 October nog worden brief kaarten van 10 cent tegen ontvangbewijs op de postkantoren, poststations of bij de agent- schappen overgenomen. Op 1 November as. worden de ingeleverde briefkaarten tegen in- trekking van het ontvangbewijs aan belang- hebbenden teruggegeven met terugbetaling van 2 cent voor elke ingeleverde briefkaart. 2. De bij het publiek voorhanden frankeer- zegels van 15, 10 en 3 cent kunnen, mits gaaf en- ongeschonden, gedurende de maand No vember a.s. worden ingewisseld tegen fran- keerzegels van resp. 12K, 7K, 2^ cent, tot een gelijke totaal-waarde, eventueel met bij- voeging van een overschietend bedrag in geld of in zegels. Inwisseling van frankeerzegels van 15, 10 of 3 cent tegen een gelijk aantal van resp. 123^, 7% of 2% cent met bijvoeging van het prijsverschil in geld kan, indien belangheb- benden zulks verzoeken, mede worden toege staan. 3. Nieuwe tarieftabellen a 5 cent en tarief- boekjes a 10 cent zijn spoedig verkrijgbaar an worden na ontvangst onmiddellijk uitge geven. NIEUWS UIT IN Die. De bevesttgingsbepalingen Naar aanleiding va nde critiseerende wijze waarop de Indische pers zich heeft uitgelaten over de voorwaarden van vergunning tot vestiging in Nederlandsch-Indie en naar aan leiding van het desbetreffend rondschrijven van den directeur yan justitie, waarin als algemeene regel wordt gesteld, dat vergun ning tot vestiging eerst wordt verleend, na- dat van den duur van geldigheid van de toe- latingskaart van den betrokkene negen jaren verloopen zijn, diende het lid van den Volks- raad Roep (Politiek Economische Bond) een schriftelijke vraag bij de regeering in, waarin hij vraagt of niet een zoodanige oplossing te vinden is, dat geen meerdere formaliteitea ten aanzien van en ten nadeele van ge- wenschte elementen vei^ischt zijn, en of de regeering kan toezeggen, dat de betreffende regel niet de ongewenschte consequentie me- debrengt, dat vrij wel alle Nederlanders, niet- ambtenaren, gedurende de eerste tien jaren van hun verblijf in Nedrlandsch-Indie, als niet-ingezetenen uitgesloten zullen zijn van het lidmaatschap der onderscheidene raden. De negeenng heeft op deze vragen geant- woord, oat het onmogelijk is gebleken zonder ingrijpcnde wetswijziging op andere wijze te- gemoet te komen aan de meermalen gebleken behoefte om ongewenschte elementen o" wei nig omslachtige wijze het verblijf in Neder- landsch-lndie te ontzeggen. In het bedoelde rondschrijven van den directeur van justitie wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat reke- ing gehouden dient te worden met afwijkin- gen ten behoeve van personen aan wie het niet bezitten van den staat van ingezetene in den weg zou staan bij de uitoefening van be- roepen, rechten, enz. enz. De zaken-Roelofs Valk. Aneta verneeent, dat de Raad van Justitie heeft besloten notaris Roelofs Valk in ver band met de aan het licht gekomen verduiste- ringen, voor een tijd van zes maanden te schorsen. Inmiddels is aan den gouverneur- generaal voorgesteld den heer Roelofs Valk te ontzetten uit het ambt van notaris. H.M.'s Java" naar. Japan Officieel wordt medegedeeld, dat Hr. Ms. kruiser „Java" zich onmiddellijk gereed moet maken voor een reis naar Japan, zulks als vlagvertoon ter gelegenheid van de kroning van den keizer van Japan. Ook de „Tasman" vastgeloopen. Gemeld wordt, dat het stoomschip „Tas- man" der Kon. Paketvaart-Maatschappij, dat assistentie verleende aan het stoomschip „Tjikandi" van de Java—ChinaJapanlijn, welk stoomschip ter hoogte van het eiland Nain aan den grond was geloopen, thans eveneens is vastgeloopen. De schepen der Kon. Paketvaart-Mij. „Barentz" en „Van Overstraten" zijn thans derwaarts vertrok- ken tot het verleenen van assistentie. Verduistering van belastinggtlien Toen de Chineesche wijkmeester van Tji- andjoer, die onlangs eervol ontslag als zoo- danig gekregen heeft, zijne functie overgaf aan zijn opvolger, bleek in zijn kas een tekort te bestaan groot 1.000. Volgens den-Chi- neeschen wijkmeester betreft deze post belas- tinggelden, die hij ten eigen bate heeft aan- gewend. De wijkmeester werd onmiddellijk in voorarrest gesteld. Ongeluk aan boord. Aan boord van den Duischen kruiser „Ber- lin", die momenteel in de haven van Sabang ligt, is zekere Thamm, een der opvarenden, door den electrischen stroom gedood. Hij is met militaire eer begraven. ALBERT THOMAS NAAR INDIe. De heer Droogleever Fortuyn heeft aan den minister van kolonien de volgende vra gen gesteld: 1. Is het bericht juist, dat de Ned.-Ind. regeering een uitnoodiging heeft gericht tot den directeur van het Int. Bureau van den Arbeid te Geneve, den heer Albert Thomas, om een bezoek te brengen aan Ned. Oost- Indie, ten einde zich op de hoogte te stellen van de omstandighede-n, waaronder door de arbeiders in de cultures wordt gearbeid en dat de heer Albert Thomas deze uitnoodiging heeft aangenomen, maar zijn bezoek zich zal bepalen tot het enkele dagen verblijven in Batavia en Buitenzorg, ten einde daar met ambtenaren overleg te plegen? Indien dit bericht juist is, is dan de minis ter niet van meening, dat op deze wijze het voorgenomen bezoek niet kan beantwoorden aan de strekking van de zeer toe te juichen uitnoodiging, en Is de minister bereid te bevorderen, dat door, of in overleg met de Ned.-Ind. regee ring, alsnog den directeur van het Int. Bu reau van den Arbeid de gelegenheid wordt aangeboden, om zich ter plaatse, meer be- paaldelijk op Sumatra, persoonlijk op de hoogte te stellen van de omstandigheden, waaronder door de arbeiders in de cultures wordt gearbeid? mm rONWEMA'i CONFECTIONEPV WORKS N'V ZEEPFABRIEKEN ~y/u DE MAAS VAN aRERn APELDOQRN

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6