f gemerkt, dat ket nadedrg slot van het vorig Jmet 33.000.— minder is dan bij de vorige begrooting. Waren de ramingen overigens gelijk gebleven, dan zou er een overschot zijn geweest van 33.000.—. Bij optelling van de sloten van de paragrafen van Hoofdstuk VIII blijkt, dat de uitgaven voor het onderwijs rond 30.000.— meer vra- gen. Wei blijft er dan nog 3000.— over,, maar het ligt voor de hand, dat er onvermijdelijke stijgingen zijn, perio- dieke salaris-verhoogingen en andere. Intusschen blijkt uit deze cijfers ook, hoe moeilijk het is om te komen tot ver- meerdering van inkomsten of vermindering van uitgaven -«n toch moet er in dit opzicht iets gebeuren, volgens dit lid, il men komen tot belastingverlaging in dien zin, dat di rect of indirect door de bevolking minder zal moeten wor- den opgebracht. Dat dit gewenscht is, wordt, naar de mee- ning van bovengenoemd lid, door iedere partij of groep in wden Raad toegestemd. Deze begrooting geeft dan ook aan- leiding er bij het College op te blijven aandringen in het financieel beheer op bezuiniging steeds bedacht te zijn en vooral in betrekking tot den kapitaaldienst met buitenge- wone uitgaven uiterst voorzichtig te wezen. Meerdere leden zouden gaarne vememen of de door B. en W. toegezegde pogingen om de Regeering te bewegen de voor het tegenwoordige verkeer zoo onmogelijke Vlot- Jirug door een vlotter verkeer biedende brug te doen vervan- gen, eenig resultaat hebben gehad of alsnog zullen hebben. Enkele leden vragen of het optreden van de politie den teatsten tijd de voile sympathie heeft van den Burgemeester. Hoofdstuk III. Openbare veiligheid. Onderhandelingen met de Regeering, teneinde een nleuwe brug voor de Vlotbrug te verkrijgen, zullen zoolang de ge- meente zelve geen daadwerkelijke uitvoering geeft aan het ontwerp-uitbreidingsplan ter plaatse, waarop een nieuwe brug is geprojecteerd ter hoogte van den Tienenwal en de school voor buitengewoon lager onderwijs, weinig kans op succes hebben. Eene afdoende oplossing zal derhalve moeten wachten op de totstandkoming van dat plan en van de in verband daarmede gevorderde wijziging in den toegangs- weg. De taak der politie kan, zooals art. 190 der Gemeentewet aangeeft, worden gesplitst in die, welke zij vervult in dienst der Justitie en die, welke zich bepaalt tot zuiver gemeente- lijke aangelegenheden (toezicht op de naleving der ge- meenteverordeningen, handhaving der openbare orde). Met de eerste taak heeft noch de Raad, noch de Burgemeester eenige bemoeiing. Ten aanzien van haar tweede taak staat de politie, op grond van het aangehaalde wetsartikel, onder de bevelen van den Burgemeester. Hetgeen de politie in dit opzicht verricht, heeft de voile instemming van den Bur gemeester. V Naar aanleiding van het bij de vorige begrooting ter tprake gebrachte, n.l. de wenschelijkheid ook de Appelsteeg jfitodf te sluiten voor rijwielverkeer en het zich in het Fnidsen bevindende bord met het oog daarop te verplaatsen, ant- woordden B. en W., dat bij de aanhangige herziening van Bkjp verordening op het rijden met motor-rijwielen met dezen ■'ensch zou worden rekening gehouden. In verband met et voorgaande stelde een lid de vraag of deze herziening, sen aanhangig, inmiddels reeds tot stand is gekomen en no neen, of ze dan spoedig te verwachten is, daar het ge- k bar bij den hoek Appelsteeg-Fnidsen verbeterjng dringend TW»odig maakt. Het ontwerp voor de herziening der verordening op het rijden met motorrijtuigen en rijwielen kan spoedig worden tegemoet gezien. Hoofdstuk V. Volkshuisvesting. Wat de „VolkshuisvestingH aangaat, doen meerdere leden opmerken, dat in de Memorie van Antwoord bij de begroo ting voor 1928 B. en W. op een vraag van meerdere leden t»f zij bereid zijn om een aanvang te maken met het indie- nen van voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van het in deze gemeente zoo groote aantal krotwoningen en tot het bouwen van goede woningen ter vervanging van deze krot- ten, hebben medegedeeld, dat deze aangelegenheid bij hun College in overweging was. Thans vragen deze leden of zij mogen vernemen of dit overwegen spoedig tot voorstellen zal leiden. H. i. komen voor afbraak o. m. in aanmerking yele, soms bijna alle z.g. huizen in: Klein Nieuwland, Com- pagniestraat, Bloemstraat, Zandersbuurt, Achterwezel, Fnidsen, Wildemansstraat, Ropjeskuil, Liefdelaan, Akers- laan en Achterom. Alleen in deze buurten tellen de aan het jvoord zijnde leden pl.m. 75 krotten, waarbij zij een maat- staf aanlegden, die zeker door den ganschen Raad zal wor den gedeeld. Voor de geheele stad is dit aantal minstens 100. Verder doen deze leden opmerken, dat bij de vorige be- Tooting in de afdeelingen van den Raad de vraag is ge- -ld: „Wat B. en W. denken te doen om aan den nog altijd staanden woninguood een einde te maken of althans de- verder te bestrijden. B. en W. hebben daarop in de Memorie van Antwoord geantwoord voorloopig een afwach- tende houding aan te willen nemen en wezen daarbij op den in de laatste 2 jaren minder Snellen groei der gemeente. .Volgens hen (de leden) is een duidelijker aanwijzing voor hi of niet moeten ingrijpen in deze het aantal dubbele be- woningen. Volgens aan hen dezer dagen door B. en W. verstrekte opgave waren deze als volgt: op 7 December 1921 195 [anuari 1923 275 Januari 1924 223 September 1924 203 December 1924 217 Januari 1925 198 Juni 1925 173 September 1926 191 November 1926 174 December 1927 t 183 Juli 1928 182 Hieruit blijkt, volgens hen, dat er reeds drie jaar lang geen vermindering van den woningnood is te bespeuren, ja, deze nog hooger is dan in Mei 1925 en bijna even hoog als in 1921. Daarbij valt op te merken, dat intusschen het der ide bouwblok van „Rochdale" is betrokken en er dus geen vermindering van woningnood is te verwachten, waar ook particuliere woningbouw in de huizen waaraan de mees- *fte is (huur van f 5.— tot f, 5.50) niet of niet- Wij hopen spoedig in de gelegenheid te zijn, Uwe Verga- dering omtrent onze bevindingen op dit punt in te lichten. Wij verwijzen hiervoor naar ons in de Raadsvergadering van 4 October j.l. aangenomen voorstel naar aanleiding van het verzoek van de Arbeiderswoningbouwvereeniging „Rochdale", d.d. 9 Juni 1928, om voorschotten voor den bouw van 42 arbeiderswoningen en aankoop van grond voor dezen bouw, waarin het vraagstuk der woningbehoefte in deze gemeente uitvoerig is behandeld (bijl. nr. 114). noettfenswaara voorziet. Zonder ingrijpen is integendeet sterke vermeerdering te voorzien, zoowel door toeneming van het inwonerstal als door het sluiten van huwelijken. Geconstateerd kan worden, dat de verwachting van B. en W., dat de minder snelle toeneming der bevolking eenigen invloed moet hebben op den omvang van het woningtekort, niet is uitgekomen. Tenslotte vragen deze leden of B. en W. misschien hier- door bereid zijn hun afwachtende houding te laten varen en bestrijding van den woningnood weer ter hand te nemen. Zoo o. a. door een gunstig prae-advies op het verzoek der Arbeiders-Woningbouwvereeniging „Rochdale" te willen uitbrengen. Meerdere leden vragen of B. en W. ook kunnen mede- deelen of den Raad een voorstel zal bereiken tot algeheele bestrating van de Visscherslaan, terwijl zij dit tevens vragen tot algeheele verbetering van de trap in het Waaggebouw? Hoofdstuk VL Openbare werken, Het perceel Westerweg no. 56, hoek Visscherslaan, aange- kocht bij uw besluit van 26 Juli j.l. is gesloopt. Di Visscherslaan zal over het te verbreeden gedeelte worden bestraat met klinkers in overeenstemming met het eerste ge- deelte dezer laan. Wij vinden geen termen em voorstel te doen tot algeheelt bestrating van de Visscherslaan, aangezien de grintbehar. ding nog in goeden staat verkeert en de afwatering van dil gedeelte van de Visscherslaan nog niet lang geleden af doende is verbeterd. Het maken van een nieuwe trap in den Waagtoren zoi eene uitgaaf vorderen van 1700. Wij achten deze kosten te hoog en zullen ons mitsdien van een voorstel, om op die wijze verbetering aan te 1 onthouden. Voorts vragen zij of B. en W. den Raad kunnen mede- deelen wat de opbrengst is geweest van de Kermis 1928 (waaronder inbegrepen de 20 pCt. belasting op de openbare vermakelijkheden) en wat de totale onkosten hebben bedra- gen. Hierbij inbegrepen alle bestuursonkosten, toezicht, enz. De pachtsommen en staangelden van de kermis 1928 be- droegen 19923.03, de vermakelijkheidsbelasting bracht op 12172.48, totaal 32095,51. Hiertegenover is uitgegeven wegens extra-diensten van politie en brandweer 85459, Het is ons niet mogelijk op te geven, welk deel van de kosten van ons College, de secretarie en andere diensten speciaal voor de kermis wordt uitgegeven. Wat het onderhoud van scholen en schooimeubelen aan gaat, vragen meerdere leden of B. en W. ook kunnen mede- deelen, wat de oorzaak is, dat de hoofden van scholen goed- kooper daarvoor kunnen zorgen dan Publieke Werken. Hoofdstuk VIII 2. Openbaar gewoon lager onderwijs. In den aanbiedingsbrief hebben wij medegedeeld, dat op dit punt een proef wordt genomen. Omtrent het resultaat hiervan is ons nog niets bekend. Een ander lid vestigde de aandacht op de groote bedragen, welke voor boventallige onderwijzers door de gemeente moe ten worden betaald, n.l.: voor gewoon 1. o. openbaar bijzonder Voor uitgebreid 1. o.: openbaar bijzonder f. 20.712.66 (volgnr. 230) 15.150.— 304) 8.800.— 5.600.- I 254) 324) Totaal 50.263.66 Deze getallen wijzen er op, dat het gewenscht is maat- regelen te nemen tot beperking van het aantal boventallige onderwijzers. Bedoeld lid wenschte te vernemen, of B. en W. kennis genomen hebben van de maatiegelen, welke in andere gemeenten, bijv. Leiden, zijn genomen in deze kwestie en of het College van meening is, dat dergelijke maatregelen ook hier kunnen toegepast worden. Meerdere leden zouden gaarne een opgave zien verstrekt omtrent de aantallen der leerlingen van de opleidingsscholen en de U. L. O.-scholen Dit vraagstuk is nog in overweging. Binnenkort zal daaromtrent met de Commissie van bijstand voor het onder- wijs overleg worden gepleegd. Wij hopen in staat te zijn, bij de mondelinge behandeling over de resultaten van dit overt leg eenige mededeelingen te kunnen doen. De gevraagde opgave laten wij hieronder volgen: J- J- o J- X a X a X a i X X s X it! s s S r X 170 Mei 1926 9 11 a a - a 9 8- 8 199 Mei 1927 X X X S x- K /-»nr mrvtMriCCr'UAT CM /tAaf-lonrl 1 n Qpnf 1Q Gemeenteschool 1 Gemeente school 7 Gemeenteschool S; Klasse: M, T otaal Meisjes M. Totaal i 1 2 3 4 5 6 24 18 24 22 27 15 9 17 9 12 8 10 33 35 33 34 35 '25 23 24 27 25 30 22 22 24 21 32 22 21 12 13 12 3 14 34, 37 33 35 36 27 Totaal 130 65 195 151 142 00 202 U. L. SCHOLEN (toestand op 16 Sept. 1928). U. L. School voor U. L. School voor Klasse Jongens en Meisjes. Totaal Meisjes M. 1 7 5 13 16 la 10 1 11 2 8 8 16 13 3 4 7 11 18 6 9 Totaal 32 26 53 44 HANDELSSCHOOL (toestand op 15 Sept. 1928). Total: Klasse 1 2 3a (voorber. 4e Id.) 3b (eindonderw.) 4 5 Totaal Jongens 18 18 11 3 14 8 Meisjes 72 i 2 4 6 2 3 1 18 28 22 17 5 17 9 oG

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10