Onderhoud van Schrijfmachines. Radiografisch Weerbericht, Sport L. Frankenberg Alkmaar De Firma DE LANGE DE MORAAZ Binnenland smSiBHEBBaHEBHHHGlS Stadswieuws De vffieger Pivot en zijn passagier, die ijaarna neervielen, werden gevangen geno men. Het scheelde een haar of ze waren ge- dood, daar zij zich bedreigd waanden en op Ihun aanvallers hadden geschoten Ze konden nog intijds worden teruggekocht, doch er werd besloten, dat voortaan steeds een inland- sche folk de vliegers zou vergezellen. De incidemten volgden elkaar snel op. In November 1926 werden de vlieger Erable en zijn mecanicien Pintalo door de bandieten van den Sjeik Oeld Lajmar vermoord. Een andere piloot, Oourp, overleed aan verwon- dingen tijdens een gevecht met s tarn men, na een noodlanding, opgeloopen. De thans in vrijheid gestelde vlieger Reine Jieeft een zeer avontuunlijken staat van dienst ©p cfe lijn CasablancaDakar. Een maal werd hij gevangen genomen en door bemi ri dding der Spanjaarden teruggekocht; een tweede keer, toen hij met zijn medevlieger Baile in de Fransche zone bezuiden Rio de Oro was geland, had hij het geluk door een bevrienden stam te worden opgepikt. Reine liet zich niet ontmoedigen: een derde maal werd hij met Serre gevangen genomen en nu, na vier maanden gevangenschap, uitgeleverd. AMERIKA. DE GUERILLA IN MEXICO. Meer dan dertig rebellen gedood. In een reeks gevechten met Bondstroepen Werden Vrijdag j.i. meer dan dertig rebellen gedood. De „Excelsior" meldt uit A-guas Cailientas dat een bende rebellen, die 19 September een aanval deed op een passagierstrein die op weg was naar Mexico City, in de buurt werd yerrast door Bondstroepen, die verscheidene leden der bende doodden en hun lijken op- ihingen aan telegraafpalen langs den spoor- ',weg als een waarschuwing voor andere rebel len. DE A.S. PRESIDENTVERKIEZINGEN. De ver tie zing van Hoover zeker geacht. Alles wijst thans op een overweldigende overwinning van den republikeinschen candi- daat. Alle politici en politieke journalisten, die ervaring hebben van het venleden en op de ihoogte zijn met de in het land heerschende gevoelens, verklaren, dat er reeds thans geen twijfel meer bestaat aan den afloop der ver- kiezingen en dat Hoover de eerstvolgende be- woner zal zijn van het Witte Huis. V o e t b a 1. DE VOETBALCOMPETITIE. Voor het eerst sinds den aanvang der competitie was de regen gisteren spelbreker en werden verschillende wedstrijden uitge- steld. Merkwaardig blijft het echter, dat terwijl in het Westen alle wedstrijden door- gingen, in het totaal 3 wedstrijden in de an idere afdeelingen werden gespeeld, n.l. twee Sn het Oosten en een in het Noorden. In afdeeling I zorgde H. F. C. voor een verrassing. Zij toch klopte het nog ongeslagen A. D. O met 32 en nog wel in den Haag. Aange- zien V. U. C. in Hilversum tegen de club van dien naam haar meerdere moest erken hen, en Sparta van Aja mext 2—1 won, heeft deze oude Rotterdamsche vereeniging de eerste plaats op het ranglijstje ingeno- men. H. D. V. S. verloor met 4—1 van R. C. H., waardoor deze laatste vereeniging een paar kostbare puntjes binnensleepfe. Tenslotte won Stormvogels met 5—1 van U. V. V., waardoor deze laatste vereeniging emt Ajax de beide onderste plaatsen inneemt. In afdeeling II toonde Feijenoord zich in grootschen vorm De kampioenen klopten 't Gooi met 6—2! Blauw-Wit ging op den goeden weg voort en versloeg de groote Haagsche al is de ujtslag 3—2 nu niet bepaald overtuigend te noemen. Tegen de verwachtingen in klopte D. F. C. het Rotterdamsche Excelsior met 62, terwijl H. B. S. in den Haag haar eer ste overwinning behaalde ten koste van het sterke Z. F. C. E. D. O. en V. S. V. deelden in Haarlem de puntjes. Wat de overige afdeeling betreft, in het Oosten zorgde Go-Ahead voor een groote verrassing. Met niet minder dan 40 moest A. G. O. V. V. in de koekmenschen haar meerdere erkennen, nog wel op eigen terrein Rob. et Vel. smaakte het genoegen Vitesse een puntje te ontfutselen dank zij een 2—2 uitslag Robur staat thans dus weer gelijk met de Enschedesche Boys. In't hooge Noorden ging slechts een wed- strijd door en daar klopte Veendam thuis het oude, nieuwe W. V. V. met 40. ONZE TWEEDE KLASSERS. Alcmaria wint van K- F. C In de tweede klasse A van afdeeling I zijn gisteren drie wedstrijden gespeeld, waarvau natuurlijk de match Alcmaria—K. F. C. voor ons de groote belangstelling trok. He' resultaat overtrof onze verwachtingen, want Alcmaria, dat niet op haar sterkst uitkwam, won met 2—1 van K. F. C. Helder bewees een mooien dienst aan de kampioenscandidaten, door West-Frisia te kloppenVoor laatstgenoemde vereeniging een kostbaar verlies. Tenslotte won Hollan- dia weer eens van A. F. C., haar punten- aantal daardoor op 5 brengende. Voor A. F C. een wedstrijd met een teleurstellend einde, want met de rust stond ze met 31 voor. De uitslagen van gisteren luiden als volgt: EERSTE KLASSE. Afdeeling I. R. C. H.-H. D. V. S. 4-1 A. D. O.—H. F. C. 2-3 HilversumV. U. C. 53 Sparta—Ajax 2—1 Stormvogels—U. V. V. 5—1 Afdeeling II. Blauw Wit—H. V. V. 3—2 Feijenoord't Gooi 62 D. F. C.Excelsior 62 EI. B. S.-Z. F. C. 3—2 E.D.O.—V.S.V. 1—1 Afdeeling III. ■Vitesse—Rob. et Vel. 2—2 A. G. O V. V.— Go Ahead 0—4 A f d e e 1 j n g V. Veendam-W. V. V. - 4-^0 Afsluiting- van abonnementen. TWEEDE KLASSE A. Alcmaria—K. F. C. 2—1 HollandiaA. F. C. 43 HelderWest Frisia 31 De stand in deze afdeeling is thans: W. F. C. H. R. C. Zeeburg. Ale. V. W. Frisia K. F. C. Helder Hollandia A. F. C. Z. V. V. 6 7 6 6 8 8 8 8 8 7 5 5 4 4 4 4 2 2 1 1 1 1 1 1 1 0 1 1 1 0 0 1 1 1 3 4 5 5 6 6 12- 25- 14- 17- 21- 19- 14- 5 -14 - 8 -10 -12 -14 -20 20—27 14—30 7—23 11 11 9 9 9 8 5 5 3 2 ALCMARIA—K. F. C. 2-1. De weersomstandigheden waren gister niet gunstig. Een voortdurende zachte regen ge durende de morgen had het veld glad ge- maakt. Het aantal bezoekers was minder dan de vorige week tegen Hollandia en het spel- peil was niet op dezelfde hoogte en speciaal de voorhoede van Alcmaria kon lang niet hetzelfde spel ontwikkelen als de vorige Zon dag. Alcmaria mag ten slote blij zijn dat zij door een zwaarbevochten 21 overwinning de twee kostbare puntjes heeft binnen ge- haald. Alcmaria had een invaller voor Klinkhamer. In zijn plaats speelde Schuit in de middenlinie en kwam Schokker in de voor hoede. K. F. C. had voor't eerst na eenige weken haar Spil weer in de gelederen. De wedstrijd werd geieid door scheids- rechter v. d. Lee (die prof. Snapper verving). Het begin was geheel in het voordeel van Alcmaria, maar de linkerwing was niet in den besten vorm. Toch kwam na tien minu- ten het eerste doelpunt voor Alcmaria. Bij een aanval werd keeper v. 't Hof uit zijn doel gelokt en plaatste Bos in het leege doel. Drie minuten later was de stand weer gelijk. 'n Bai van links werd door Ooms gemist (vrij- wel de eenige fout die deze speler gisteren maakte) en K. F. C. scoorde. Na twintig mi nuten schoot Homan bij een aanval hard te gen de lat. De terugspringende bal kwam bij Schokker, die met een zacht boogballetje van 't Hof verraste. Langzamerhand nam nu K. F. C. het spel in handen en het laatste kwar- tier voor de rust beleefde het Alcmaria-doel tal van benauwde oogenblikken. Vele gevaar- lijke Koogsche aanvallen werden afgeslagen en Alcmaria was niet onfortuinlijk, dat de rust met 21 in haar voordeel kwam. Na de tust eerst een kort overwicht van K F. C. toen gevaarlijke aanvallen van Alc maria met open spel en schoten van Elfring en Homan, doch zonder succes. Ten slotte weer opdringen en wanhopige aanvallen van K .F. C. om ten minste gelijk te maken. Maar de Alcmaria-verdediging stond pal en onder geweldige spanning kwam het einde met onveranderden stand. Het was een dubbeltje op zijn kant. In net clublokaal van den beer Loudon werden na afloop de prijzen uitgereikt door den voorzitter, den heer G. Mensink. Op zijn bekende wijze sprak hij de prijswinnaars toe. Hij had voor ieder een toepasselijk woord. Afd. Heeren. Het vorige jaar werd de Beker gewonnen door den heer J. Smit. Deze moest nu echter de eerste plaats afstaan aan J. Jonker. De voorzitter hoopt-e beide heeren het volgende jaar weer bij de wedstrijden te zien kampen. Afd. Dames. Mej A. Schats herhaalde hare goede prestaties van het vorige jaar. Zij won thans voor de tweede maal den Beker. Nog eenmaal en hij is definitief haar eigendom. Volledige uitslag. Dames le graad. le prijs A. Schats 126 p.; 2e prijs M. Jonker 11714 p.; 3e prijs J. Poeze 113 p. Dames 2e graad. le prijs G. Kelholt 113 p. 2e prijs G. Beeldman 111 p.; 3e prijs A. de Groot 10714 p. Dames 3e graad. le prijs B. v d. Goes en S. de Jong 11814 p.; 2e prijs J. Boulonois 117 p.; 3e prijs N. Vader 115 p. Heeren le graad. le prijs J. Jonker 13514 p.; 2e prijs Smit 131 p.; 3e prijs H. Krui- denberg 92 p. Heeren 2e graad. le prijs H. Momma 11714 p.; 2e pr. A. Wassink 114 p.; 3e prijs J. Beemsterbcer 10914 p. Na het overhandigen der piijzen bracht de voorzitter nog hartelijk dank aan het strijkorkest „Trinitas" voor de belanglooze medewerking, die zooveel had bijgedragen tot het welslagen van den wedstrijddag. De extraprijs door den heer J. de Bakker beschikbaar gesteld voor het hoogste aantal punten van den geheelen wedstrijd, werd ge wonnen door den heer J. Jonker. Dammen. Om het Wereldkampioenschap. Zaterdag en Zondag is er weer lustig op het dambord gestreden. De 13e tot en met de 16e ronde zijn gespeeld Springer behaalde uit de vier partijen 6 punten. De Jongh 7 punten. De uitslagen waren: 13e ronde. De Jong wint van Polman. Springer wint van Rustenburg. Bizot wint van Belard. Fabre—Bonnard, Molimard—Weiss en VosKuijer remise. 14e ronde. Bonnard wint van Weiss Molimard wint van BGard. VosPolman, KuijerSpringer, Bizot— Fabre en de JonghRustenburg remise, 15e ronde. Bizot wint van Bonnard. Belard wint van Weiss, de Jongh wint van Kuijer. MolimardFabre, VosSpringer en Pol manRustenburg remise. 16e ronde. Fabre wint van Weiss. Bizot wint van Molimard. Springer wint van Polman. Bonnard wint van Belard. de Jongh wint van Vos. Kuijer—Rustenburg remise. Ook wooi* pai*ticsulierien is het van voordeel een REKENING TE OPENEN bij een Bank. te ALKMAM geeft hieromtrent gaarne iniichtingen. De Alcmaria-aanval heeft teleurgesteld in het bijzonder de linkervleugel. De invaller rechtsbinnen zat er fanatiek op en gaf de tegenstanders weinig spelgelegenheid. Na tuurlijk valt het spelen van een tweede-klas- wedstrijd direct niet mee. Maar er zit toch wel belofte in het spel van Schokker. De middenlinie was over 't geheel goed. v. d. Horst was in de eerste helft uitstekend, maar toch trok het spel van Rootring de bij- zondere aandacht. Hij heeft gisteren een bes- te partij gespeeld. Ooms was weer de fijn- spelende back. Kuiper trad fanatiek en reso- luut op en v Abeele heeft het doel uitmun- tend verdedigd en eenige zekere doelpunten op kranige wijze voorkomen. Bij K. F. C. leek de keeper ons niet zoo betrouwbaar als gewoonlijk. De backs waren goed. In de middenlinie trad de spil op den voorgrond. De voorhoede van K. F. C. was weinig productief. Boutshoorn en v. d. Kolfr zijn niet meer zoo gevaarlijk als vroeger. Scheidsrechter v. d. Lee trad beslist op. Onderwijl heeft Alcmaria uit de vier laat ste wedstrijden 8 punten gehaald, wat het beste doet hopen voor de komende matches. Alcmaria II speelde gisteren met tien man, waaronder een invaller (Nijman verdedigfle het doel) in de Koog tegen K. F. C. II en wist zoowaar nog door een strafschop met 10 te winnen. Alcmaria III speelde 11 tegen Q. S. C. II. K o r f b a 1. K. V. K- V.—Eendracht 2—4. De Alkmaarsche korfbalclub uit de over- gaiigsklasse heeft gisteren op eigen terrein tegen het sterke Eendracht haar eerste neder- laag geleden. Om half drie werd begonnen onder leiding van den heer Blom, daar de aangewezen scheidsrechter niet was opge- komen. Beide partijen waren volledig. Na ongeveer 20 minuten nam Eendracht de leiding toen een der verdedigers, door de gladheid van het veld was gevallen. Tien mi nuten later volgde het tweede doelpunt. Direct daarop doelpuntte Jongbloed voor K. V. K. V. met een afstandschot Rust 21 voor Eendracht. Kort na de hervatting wist v. Geunen een bal aan Jongbloed te geven, die mooi gelijk maakte. De nieuwe Eendracht-aanval is echter handig twee doelpunten te maken en de stand op 4—2 te brengen. Wat de gebr. v. Beek, gesteund door de dames v. Wieringen en Stoorvogel ook be- proefden, zij konden den achterstand niet op- halen. Eendracht won met 4—2 en staat nu met 8 p. uit 4 wedstrijden bovenaan. Scheidsrechter Blom leidde goed. Gymnastic k. Onderlinge wedstrijden van de Halter. Gisteren werden de onderlinge wedstrijden van de Halter gehouden. Een groot aantal dames en heeren nam aan deze wedstrijden deel. De jury had een zware taak. Stand. Springer 23, Rustenburg 20, de Jongh en Bonnard 19, Bizot, Fabre, Moli mard 18, Kuijer 15, Vos 12, Polman 11, Belard 10, Weiss 9. Vandaag wordt niet gespeeld. Morgen begint de tweede ronde van Franschen tegen Hollanders. PASGEBOREN KIND GEWORGD? Op de gemeente-vuilnisbelt te Alphen aan den Rijn, heeft men, naar de Crt. meldt, het zeer verminkte lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Een koord, dat zich om den hals bevond, duidde op wurging. Het stoffelijk overschot is ter onderzoek naar Leiden gezon- den. De politie stelt een onderzoek in. HET REVUE-GEZELSCHAP TER HALL WORDT ONTBONDEN. De heer Henri ter Hall bevestigt ons heden officieel het bericht, dat reeds in de bladen werd gelanceerd, n.l. dat zijn revue-gezel- schap einde van dit jaar als zoodanig zal op- houden te bestaan. Ondanks alle tnoeite, is het niet mogen gelukken de zaak onder eene andere directie voort te zetten. NEDERLANDER IN BELGIg DOODGESTOKEN. De moordenaar, een Italiaan, gearresteerd. Naar uit La Louviere aan de „Nation Bei ge" wordt gemeld, zoo deelt „de Crt." mede, bevond zich in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks 1 uur in een herberg te Heine St. Pierre een aantal gasten, o.w. de 50-jarige Italiaan Sanelli Lorenzo, schoen- maker van beroep, en de 26-jarige Neder- lander Millenaere. Op een gegeven oogenblik ontspon zich tusschen beide laatstgenoemden een twist over het bezoolen van een paar schoenen. De Italiaan wond zich daarbij zoodanig op, dat hij de herberg uitsnelde, naar huis rende en even later met een groot schoenmakersmes ge- wapend terugkwam. Toen nu de Nederlander het cafe verliet, viel de Italiaan hem aan en bracht hem een diepe snede in den hals toe. Daarbij werd de slagader van Millenaere doorgesneden, ten gevolge waarvan het slachtoffer binnen enige minuten overleed. De moordenaar werd in zijn woning gearres teerd. WIEKEN VAN EEN MOLEN GESLAGEN. De oudste en tevens laatste watermolen op Texel was korten tijd geleden veranderd in een modernen watermolen. Gisterochtend is proef gedraaid en daarbij zijn de wieken van den molen afgeslagen. HET GRAF VAN COMMENIUS TE NAARDEN. Tijdens het bezoek, dat de gezant van Tsjecho-Slowakije, de heer Borislaw Plesin- ger van Bosunov aan Naarden bracht, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan y.an de Tsjecho-Slowaaksche repu&lieic, gai hij uitlng aan zijn smartelijke ontroering, toen hij be- merkte, dat de groote paedagoog-philosoof Commenius begraven ligt onder een kleerma- kerswerkplaats en gedeeltelijk onder een ka- mer van de soldatenwacht. Heftig deelde hij mede, dat hij aan dezen toestand zoo spoedig mogelijk een einde zou maken. BRAND. Gistermorgen omstreeks 10 uur is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur van den heer J. Vermeu, in den Olzendepol- der, onder de gemeente Ierseke. De schuur brandde tot den grond toe af. Drie kalveren en een stier kwamen in de vlammen om, ter wijl een dorschmachine vernield werd. De vermoedelijke oorzaak van den brand is het spelen met lucifers odor kinderen. Persoon- lijke ongelukken kwamen niet voor. EEN SCHIETPARTIJ. Er is met een alarmpistool gescho ten. Drie gewonden. Zaterdagnacht hoorden twee agenten, die in de Lange Lijnstraat te Rotterdam surveil- leerden, plotseling enkele schoten, welke ble- ken te zijn gelost in een logement aan den Nieuwen Vogelenzang. Zij gingen op onder zoek uit en vonden in dit pand' drie mannen, die zoo juist ernstig met elkaar hadden ge- vochten. De 36-jarige zeeman J. R. was aan het voorhoofd en bij1 het linker oog verwond, de 35-jarige losse werkman C. H. had een ernstige kaakwond en was enkele tandeti kwijt geraakt en de 26-jarige koopman in galanterieen F. T. had een ernstige wond aan het achterhoofd. T. zei, dat hij in het logement was gekomen, om er te overnachten en er toen ruzie heeft gekregen met de beide anderen. Uit de ruzie was een vechtpartij ontstaan, waarbij T. uit zelfverdediging eeni ge schoten heeft gelost met een z.g.n. alarm pistool. Of de wonden inderdaad door dit pistool zijn veroorzaakt kan niet worden vastgesteld. De drie mannen zijn in de ver- bandkamer van den geneeskundigen dienst verbonden. R. en T. zijn vervolgens opgeslo- ten. H. is naar het zieikenhuis aan den Cool- singel gebracht, waar zal worden onder- zocht, of de tanden hem uit den mond zijn ge schoten of geslagen. PppwiisciaaB fiiewragg HEEMSKERK. Nu de gemeentctoren weer geheel ver- nieuwd is, zal eerlang weer de klok geluid worden voor de openbare godsdienstoefenin- gen der Ned. Herv. gemeente. De kerkvoogdij is hiermede in kennis gesteld, doch gevraagd met het luiden zoo lang te wachten totdat de overdracht geschied is. HEILOO. In een kort bericht hebben we Zaterdag bericht, dat de commissie van organisatie van de H. A B. (Heilooer Algemeen Belang) met 3 tegen 2 stemmen heeft besloten het sal- do van de demonstratie (ongeVeer een f 200) niet af te staan voor het organiseeren van een St. Nicolaasfeest voor de kinderen van alle scholen, doch in kas te houden en een feestdag te organiseeren op den verjaardag van Prinses Juliana. We kunnen hier aan nog toevoegen, dat het Comite op 30 April eveneens een feest wil organiseeren voor de kinderen van alle scholen, doch het lijkt ons niet onwaar- schijnlijk, dat een deel der bevolking het zal wel overbodig zijn te zeggen, welke groep wordt bedoeld niet aan die feesten kan deelnemen en we staan sterk in deze meening omdat de heer A. Greeuw Jr. zijn ontslag als lid der Commissie heeft genomen, al verheugen we ons over zijn gegeven woord dat hij, als er weer een demonstratie wordt gehouden hier aan zijn gewaardeerde mede werking heeft toegezegd. Door het nemen van dit besluit, zij het dan met de kleinst mogelijke meerderheid, heeft de commissie als haar meening geuit, dat zij niet rekenplichtig is aan de V. V. V. „Heiloo Vooruit", waaruit zij is voort- gekomen en beschouwt zij zich als een zelf- standige commissie, die intact blijft en als permanente commissie kan doen en laten wat zij wil. Door een 16-tal bouwvakpatroons is een adres aan den raad gericht, waarin wordt verzocht te komen tot stichting van een ge- meentelijk grondbedrijf. De belanghebbenden motiveeren hun verzoek door een uiteenzet- ting, waarin zij beweren dat geen bouw- grond in het centrum te koop is als alleen van grondspeculanten. Hoewel zij niet het recht van de grond speculanten, die hun grond productief willen maken voor het beoogde, willen betwisten, zeggen zij dat daardoor hun bedrijf zoo niet onmogelijk, dan toch dermate gehandicapt wordt dat het niet mogelijk is hun bedrijf staand-e te houden. Zij vragen dat, indien tot stichting van een grondbedrijf wordt overgegaan, het college die maatregelen neemt dat de grond niet voor speculatieve doeleinden wordt gebezigd, doch alleen wordt verkocht als op een door het college te bepalen tijdstip wordt gebouwd. BERGEN. e Droevig ongeval. Gistermiddag half vier vond een huisge- noot, een rustend geneesheer, mevrouw V., pensionhoudster Russenweg te Bergen, in vlammen gehuld, die hij spoedig wist te dooven. Onmiddellijk werd Dr. Blok gewaar schuwd, die mede constateerde, dat de vrouw zeer ernstige brandwonden had bekomen. Na de eerste hulpverleening werd mevr V. naar het St. Elizabethziekenhuis te Alk maar vervoerd, waar zij des avonds kwart voor 10 overleed. Vermoedelijk is mevrouw V. in brand geraakt, doordat zij op de nog brandende kachel petroleum goot, waardoor de petro- leumkan in brand geraakte. In het dorp is men vol deernis met het lot, dat deze ijverige sympathieke en keurige vrouw heeft getrof- fen. Als leidster van een groot pension genoot zij aller achting. 1 naar waarnemingen, verricht in den moreen van 29 October. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.4 te La Co- runa. Laagste barometerstand 741.3 te Sarna. Verwachting (geldig tot den avond van 30 October) Matige, tijdelijk toenemende zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijde- lijke opklaring, aanvankelijk regen en iets zachter. VERMIST. Zaterdagmiddag is door mej. A. W., wo- nende aan de Voormeer, bij de politie alhier aangifte gedaan van de vermissing van 8 Deze waren ontvreemd uit een taschje, dat zich in het kleedlokaal van de gymnastieklo kaal aan de Nieuwesloot had bevonden. EEN VERBORGEN SCHAT ONTVREEMD. De heer J. M., wonende in de Leeuwem hoekstraat alhier, heeft Zaterdagmiddag bij de politie aangifte gedaan van de vermis sing van 1714 Kg. aardappelen, die door hem op een stuk tuingrond achter den Fabrieks- weg waren ingekuild. WETENSCHAP EN FILM. De heer J. C. Mol te Bloemendaal, de vet vaardiger van de bekende „Leeuwenhoek- film", heeft thans een nieuwe film vervaar- digd van populair-wetenschappelijk karak- ter, die blijkens de beoordeeling in verschil lende bladen het nog van zijn voorganger moet winnen in uitvoering en belangrijk- heid. Aanstaande Vrijdag wordt deze film vertoond voor de Voiksuniversiteit (men zie de advertentie op de voorpagina). Verschillende microscopisch-kleine levendr wezens (bacterien, bloedlichaampjes) zietmen hier, duizenden malen vergroot, en toch met volkomen helderheid, op het doek geprojec- teerd; men ziet ze zich bewegen in al huu natuurlijkheid, als waren het wezens uit onze dagelijksche omgeving. Daarnaast vermeldt het programma nog verschillende onderwerpen van anderen aard (films, enz.), en tevens de wijze, waarop der- films, enz.), en tevens de wijze, waarop der- gelijke films worden vervaardigd. Het belooft een belangwekkende avond te worden, welke wij aan ieder warm kunner aanbevelen. NIEUWE VINDINGEN OP HUIS- HOUDELIJK GEBIED. In dit nummer konit een advertentie voof van het Alkmaarsch Warenhuis betreffende de nieuwste vinding op huishoudelijk gebied, n.l. de kook- en frituurpa'nnen „Record". Deze pannen, waarvoor het Warenhuis de alleenverkoop voor Alkmaar en omstreken heeft verkregen, is reeds voor belangstellende dames op de bazar der Ned. Ver. van Huis- vrouwen gedemonstreerd. De kookpan „Record" stelt in staat om bijna alle spijzen in circa 10 minuten te ko- ken. Zelfs spijzen als erwtensoep, peren enz., die tot dusver minstens een paar uur benoo- digden om werkelijk gaar te zijn, worden met deze pan in genoemden tijd klaargemaakt en geven daardoor een gasbesparing van circa 80 pet. Ook de frituurpan „Record" stelt in staat in een minimum van tijd alle lekkernijen te bereiden, terwijl deze bovendien nog het groote voordeel biedt. dat uien en andere ge- rechten daarin gelijktijdig kunnen worden gebakken, zonder dat de andere gerechten de smaak der uien overnemen. De hierboven omschreven pannen zijn vanaf heden geetaleerd in de etalage Lange straat. WEEKOVE RZICHT VAN DE N.V. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING GEDURENDE 22 TOT 27 OCT. 1928. Nu wij de maand November naderen begin! weer de zoogenaamde stille periode voor de Alkmaarsche veiling een aanvang te nemen. De zomergroenten verminderen steeds in aan- voer zooals kropsla, worteltjes, spinazie, postelein enz. Bloemkool daarentegen komt nu nog bij groote hoeveelheden. Vooral voot de Alkmaarsche veiling is dit te merken, aan- gezien er om dezen tijd van het jaar de bloem- kool-aanvoer nog immer zoo groot is ge- weest, terwijl de prijzen ook goed zijn. Sprui- ten en andere koolsoorten vervangen nu de zomergroenten en deze artikelen brengen ook redelijke prijzen op. Toch kunnen tot op heden deze pfoducten de veiling niet die drukte ver- schaffen van het zorrterseizoen, daar ze niet in groote hoeveelheden worden aangeboden, en meest alles voor gemeente-consumptie ver- werkt moet worden. Wanneer wij dan ook een maand verder zijn en de witlof-aanvoer begint weer, zal er wel weer meer drukte komen Fruifaanvoer gaat steeds onverminderd voort, vooral druiven komen er veel op de veiling, een bewijs dat de aanvoerd-ers steeds meer vertrouwen stellen in de veiling als afzetge- bied en deze weg moet het toch op. Schorse- neeren worden nu als monster aangevoerd, ze worden door de veiling ter bezichtiging gelegd en dan alles op een dag verkocht, zoodat van dit artikel een aardig kwantum kan worden gepresenteerd. De dag van ver- koop zal in de plaatselijke bladen worden be- kend gemaakt, terwijl handelaars, die zich er voor interesseeren, een kennisgeving krij- gen, wanneer zij dat wenschen en opgeven aan de veiling. Wat het veilen van bloemen betreft, dit gaat nog niet erg naar wensch. Het blijkt dat er nog onder de Alkmaarsche aanvoerders te weinig wordt gekweekt om een geregelde veiling te houden. Wel wordt door de enkele groote kweekers het nut van een veiling ingezien, maar er blijken nog zooveel bezwaren ook van techniscf-en aard te zijn, dat het beter is de veiling nog eenigen tijd uit te stellen totdat het eenmaal flink kan worden aangepakt en meer bestaanszekerheid verkregen wordt. Dit mag voor de veiling een teleurstelling lijken, beter is het toch dat het eenmaal goed wordt aangepakt, dan nu door te gaan en dan door allerlei moeilijkheden half werk te maken.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2