Ilknwscht Conrant. Mavrides' 1% cent Het feest der Imisvroiaweii. rige wep EEU1LLETON. Honflerd dertigsle Jaargang. jffiaandag 29 October. Radio-h(Dek|e Stasjsgiieaiws Ko. 258 PAARDENMARKT De Directeur van het Marktwezen te Alk maar, brengt ter algemeene kennis, dat ter p-eieeenheid van de Paardenmarkt op WOENSDAG 31 OCTOBER a.s. de aan te voeren dieren alleen naar de markt mogen worden gebracht over de FRIESCHE BRUG 6nde KORTE NIEUWESLOOT van de Handeiskade af. Be paarden over de Boombrug bij het Zeglis naar de markt gebracht moeten den weg volgen langs de Voormeer en de Bier- (cade, over de Schermervlotbrug en langs den Kangaldijk naar de Frieschebrug. Alle dieren, die niet over de Frieschebrug fle stad binnenkomen, moeten zoodanig wor sen vervoerd, dat zij door de Korte Nieuwe- floot van de Handeiskade af ter markt ko- inenalle overige toegangen tot de markt Worden afgezet. Bij de KORTE NIEUWESLOOT en de FRIESCHEBRUG zullen de aan te voeren dieren deskundig worden onderzocht, en zal let versohuldigde marktgeld moeten worden ycldaan. Voor des morgens zeven uur mogen geen dieren geplaatst worden op de markt die des namiddags vier uur eindigt, terwijl na's mor- s-enslO uur geen paarden meer ter markt wor den toegelaten. Voor het plaatsen der paarden worden aan- rewezen de Dijk, het Waagplein, de Mark- straat en de Ged. Nieuwesloot. De Directeur voornoemd, D. SCHENK. Dinsdag 29 October. Hilversum, 1071 M. 12 30.2— Lunch- fluziek door het Trio Sjouwerman. 3.-4.— Knipcursus. 6.—7.15 Dinermuziek door het kwartet Rentmeester. 7.157.45 Engelsche les, gevorderden. 8.05—8 35 Boekbespreking door Dr. F. Bastiaanse: Antoni Donker. 8.35 C-9.30 Solistenconcert. Alice Elders, cimbaal. ij. Kerkhoff, viola d'amore. 9.30—11 Con cert door het Omroep-orkest onder leiding v. ijsTico Treep. Italiaansch programma. Huizeti, 340.9 M. (Na 6 aw J370 M.) 12.301.30 Lunchmuziek door het K. R. O- trio, 5.30—6.30 Gramofoonmuziek. 6,30— 7 Duitsche les. 7.-8.— Lessen Kerklatijn. 8—10.30 N. C. R. V. Propaganda-avond. Het Chr. Radio-Orkest onder leiding van J. Pouwels. Spr.: Mr. A- v. d. Deure: Bid en werk en het slotwoord: De Praktische uitvoe ring: Ds. G. Petersen. Davtntry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. ■11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert, Wzzo sopraan, bariton en piano. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles, 3.50 Muziek. 3 55 Fransche les. 4.20 Orkestconcert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur- itje. 6.20 Moderne Engelsche poesie. 6.35 iNieuwsberichten. 6.50 Muziek. 7.05 Schu bert's Impromptu's, piano. 7.20 Lezing. 7.35 Muziek. 7.45 Lezing: Thomas Hardy. 8.05 Concert. De militaire kapel en R. Bruce met VV. Gwin, duetten en soli. (8.208.50 Le zing: America today). 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.— „Air Raids", vroolijke avond met Albert de Courville. 11—P.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 12.50 2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Orkestconcert. 8.35—11.20 „Dejanire", van St. Saens. Or- kest, koor en solisten. Langenberg, 469 M. 11.2# Mechanische muziek. 12.25—2.50 Orkestconcert. 5.05— 5.50 Orkestconcert. 7.20—8.15 Klein-Werag- orkest. 8.20 Beethoven-avond. Werag-orkest. Prof. Marteau, viool. Kortigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 1 J.20—4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkestcon- EGYPTIAN CIGARETTES Met 1 Coupon bij 10 Sigaretten, Geneve daar voedert hij vredig de duiven, Rookt rustig zijn PRINCE, d'Assemblee is aan't fuiven! Wordt vervolgd) cert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Concert. Lore Braun en W. Franck. 8.20 Dialogen der wereldliteratuur: Die Edda. 9— Lezing: Der deutsche Osten. Hamburg, 395 M. 5.20 Concert. Jagerlie- deren. Orkest. 7.20 Kamermuziek. M. Merk, viool. E. Hauptmann, viool. J. RauchGodot cello. 8.20 Dialogen der wereldliteratuur: Die Edda. 9.30 Cabaret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Trioconcert. 8.35 Orkestconcert. 9.25 St Saens-feest. Mile. J. Thys, zangeres. Sym- phonie-orkest. JAARWEDDE STADSVROEDVROUW. In bijlage Nr. 123 schrijven B. en W. Het adres van mejuffrouw C. W. van de Weele, houdende verzoek hare jaarwedde als stadsvroedvrouw te verhoogen, welk adres in uwe vergadering van 9 Fberuari j.l. in onze handen om advies werd gesteld, geeft ons aanleiding tot de volgende opmerkingen. Adressante motiveert haar verzoek met te wijzen op de toeneming van het aantal aan- vragen om kostelooze hulp wegens uitbrei- ding van de bevolking der gemeente, op veel- vuldige wanbetaling tengevolge van werk- loosheid en op de salarissen in andere ge- meenten in Noordholland. Ofschoon een ver- gelijking met andere gemeenten bezwaarlijk is, omdat elders dikwijls andere regelingen gelden omtrent de kostelooze verlossingen en de particuliere praktijk ook van invloed is, hebben wij uit de door ons ingewonnen voor U ter inzage gelegde inlichtingen uit eenige middelgroote gemeenten in dit gewest niet den indruk gekregen, dat de bezoldiging hier veel afwijkt van de elders uitgekeerde bedra gen. Men moet bij de beschouwing van deze jaarwedde steeds voor oogen houden, dat in sommige gemeenten, vooral die ten platte- lande, een standplaatstoelage wordt uitge- keerd, d. w. z. een bezoldiging, die ten doel heeft, de vestiging van een vroedvrouw in die gemeenten te bevorderen. Dat motief geldt voor Alkmaar niet en kan hier dus niet van invloed1 zijn. Het gaat hier uitsluitend om be zoldiging voor bewezen diensten. En in dat opzicht kan naar ons voorkomt adressante geen bijzondere aanspraken doen gelden. Im- mers, neemt men in aanmerking, dat geduren- de 1927 door adressante in totaal 20 koste looze verlossingen werden verricht, dan is het honorarium per verricKting 30.eerder hoog dan laag te noemen. In de particuliere praktijk berekenen de vroedvrouwen in deze gemeente zelden meer dan 25.per ver- lossing, terwijl het minimum 15.be- draagt. Het argument, dat door toeneming der bo volking ook de werkzaamheden der stads vroedvrouw als zoodanig toenemen, vindt geen bevestiging in het aantal der gedurende de laatste jaren gedane kostelooze verlossin gen, welk aantal over de jaren 19221927 beliep respectievelijk 20, 21, 17, 13, 17 en 20 Het beroep op wanbetalingen kan naar ons voorkomt vocr de gemeente evenmin aanlei ding zijn, de wedde te verhoogen, aangezien er geen verband bestaat tusschen die wedde en de particuliere praktijk van de stadsvroed vrouw. Wij stellen U derhalve voor op het adres afwijzend te beschikken. ONTHEFFING ART. 28 BOUW- EN WONINGVERORDENING. In bijlage No. 125 schrijven B. en W.: De heer P. van der Velden heeft zich bij adres d.d. 28 Augustus j.l. tot ons college ;ewend met het verzoek een schuur te mogen louwen op een terrein gelegen tuschen de Hoevervaart en de spoorbaan, kadastraal be- kend in Sectie C oder No. 545, volgens een bij het verzoek overgelegde teekening. Volgens de eerste alinea van artikel 28 der bouw- en woningverordening is het ver- boden te bouwen anders dan hetzij aan bij de inwerkingtreding dier verordening be- staande openbare straten, hetzij aan open- bare straten, aangelegd overeenkomstig de bepalingen dier verordening, hetzij aan aan te leggen openbare straten. Van deze bepa- ling kan Uwe Vergadering volgens de 2e alinea van hetzelfde artikel ontheffing ver- leenen. Waar het de bedoeling is de te stichten schuur op meer dan 10 Meter uit den open- baren weg te bouwen en deze derhalve vol gens de omschrijving in de 3e alinea van be- doeld artikel niet aan een openbare straat komt te liggen, is voor de uitvoering van het bouwplan ontheffing van Uwe Vergadering van het verbod van bovengenoemd artikel der bouw- en woningverordening noodig. Onzerzijds bestaat tegen het verleenen dier ontheffing in dit geval geen bezwaar. Wij geven U mitsdien in overweging de vereisch- te ontheffing te verleenen en stellen U daartoe voor, t£ besluiten: onthefifng te verleenen van het verbod in de eerste alinea van art. 28 der bouw- en woningverordening ten aanzien van het bou wen van een schuur op een terrein tusschen de Hoevervaart en de spoorbaan, kadastraal bekend in Sectie E onder No. 545, door P. van der Velden, echter onder voorwaarde, dat, wanneer te eeniger tijd in de omgeving van de te stichten schuur een woonwijk mocht verrijzen, deze ontheffing niet meer van kracht zal zijn. den) en mevr. Makkink. Dat mevr. Aukes Timmers als lid van bet hoofdbestuur uit Bakkum was gekomen, stelde spr. op hoogen prijs, terwijl zij voorts dankbaar opmerkte de aanwezigheid van afgevaardigden van zustervereenigingen te Helder, fioorn en Zaandam. Een speciaal woord van welkom richtte spreekster eveneens tot mevr. Fer- werda, de schrijfster van de op te voeren revue, den heer Paardekoper uit Leeuwarden, die op zich had genomen eenige liedjes te zingen, en alien die zouden meewerken aan de verdere afwerking van het programma, in totaal een vijftigtal personen, groot en klein. De groote belangstelling de zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en zelfs de' tribune doet goed, zei de presidente, en zij zag daarin een bewijs van waardeering van het goede en mooie werk dat de vereern ging doet. Spr. schetste hierna hoe de huisvrouw, tengevolge van de toepassing van gas en electriciteit in de woning, meer vrijen tija kreeg, dien de dames Makkink en Hannivoort het beste meenden te kunnen besteden in be- spreking van de belangen der huisvrouw en daarmee indirect weer in die van het gezin. De oproep dezer dames had tot gevolg, dat in Oct. 1918 een afd. van de in 1912 opge- richte Ned. Vereen. van Huisvrouwen tot stand kwam, waarvoor spreekster hen een bloemhulde wenschte te brengen. (Applaus) Voortgaande, merkte mevr. Eyma op, dat de oud-bestuursleden een moeilijke taak hen- ben gehad met de jonge vereeniging in goe de banen te leiden en te houden. Van deze noemde zij met name mevr. v. d. Velde, die nog steeds het werk met groote belangstel ling volgt, en mevr. Boschvan Werkum, die in drie verschillende bestuursfuncties de vereeniging vele diensten bewees en ook nu nog een ijverig lid is. Dank zij aller werk steeg het ledental voortdurend en bedraagt het thans reeds 650 Wat het doel is van de vereeniging? In het kort dit: van elke huisvrouw een inder daad goede huisvrouw te maken, met wie echtgenoot en kinderen over allerlei onder- werpen kunnen praten, opdat zal verdwijnen de verzuchting: „Daar heeft moe toch geen verstand van." De vereeniging wil den blilc der huisvrouw verruimen en haar tot naden- ken brengen over verschillende zaken, waar zij zich tot dusver niet om bekommerde. Dit alles poogt de vereeniging te doen door mid- del van lezingen, excursies, cursussen en demonstrates. (Een bloemlezing uit de vele onderwerpen, die bij een en ander behandeld werden, toon de aan dat inderdaad gesproken mag worden van veelzijdigheid). Spreekster constateerdc een frisch en opgewekt leven en hoopte dat de vereeniging ook verder in bloei zal toe nemen. Dit zal mogelijk zijn, als men volgt het verzoek van een winkelier: „Zijt ge tevre den, zeg het anderen; zijt ge onvoldaan, zoo zeg het ons." De presidente was verheugd over dit opgewekte leven en bracht den leden daar voor dank. Zij wilde er even op wijzen, dar dat mede een gevolg is van de groote werk- kiacht en de grenzenlooze toewijding van de secretaresse, wie zij daarvoor hulde bracht. Huldr en dank bracht spreekster ook aan de penningmeesteresse, die getoond heeft te bezitten vijf eigenschappen, zoo bijzonder te waardeeren in iemand in die fundie; zij is AMSTERDAM, Nieuwendijk 225-229. UTRECHT, Oude Gtracht 115. Door R. L. de W. 37) „Ja, ik had hetzelfde gevoel, dat Ulysses gehad moet hebben, toen hij het houten paard van Troje binnen zag halen, of Leonidas bij Thermopylae, of mr. Lloyd George, toen hi] hoorde, dat mr. Asquith bij East Tife versla- gen was; in een woord ik was buitengewoon goed gehumeurd. Maar op eens kreeg ik een meisje aan het tafeltje bij het raam in het oog; dat maakte me hij hield op. „Was het liefde op het eerste gezicht?" vroeg ze bedaard. „Toen", ging hij door, „vond ik dteze we- reld niet meer zoo aanlokkelijk. Natuur had me plotseling een koud stortbad gegeven in den vorm van een paar bokkepooten, die on- verwachts eindigden in een paar lompe voe- ten." „Wat bedoelt u toch?" riep ze lachend. „Aleen maar, dat ik, evenals Godfrey El ton, heel gevoelig ben op't punt van enkels." „Maar wat hebben de enkels van dat meisje met u te'maken?" Verbaasd trok zij haar wenkbrauwen samen. „Ze hebben mijn ontbijt bedorven", zeide lij op klagenden toon, „en't zou me niets ver- wtoderen als ze mijn heelen dag bedierven." Een schitterend programma, een avond van jolijt en propaganda. Een en ander maal is er in dit blad al ge sproken van het 10-jarig bestaan der afd Alkmaar van de Ned. Vereen. van Huisvrou wen en telkens weer bleek er uit, dat zij alle reden van bestaan heeft. De bazar, die door de jubileerende vereeni ging was ingericht, heeft zich mogen ver- heugen in een zeer druk bezoek, dank zij de toewijding van bestuur en leden, waardoor van alien kant allerlei voorwerpen werden aangeboden. Zaterdagavond was het de groote feest- avond, het hoofdnummer der viering van het jubile. Daarvoor waren verschillende krach- ten mobiel gemaakt uit eigen kring en ge- lukkig bewijs van goede samenwerking en onderlinge waardeering ook vele tnannen hielpen mee tot het samenstellen van een lachte ze. „Ik begrijp geen steek van u. Ik dacht altijd, dat een Engelschman in den morgen niet te genaken was, maar u is 's morgens wel vroolijker dan de rest van den dag." „Stelt u zich eens in de plaats van een vrouw, die weet, dat de natuur haar als een onvoltooide symphonie gelaten heeft", ging hij door. „Wat een angst voor haar, telkens als ze een modeblad open doet, dat de een of andere nieuwe modegril haar tekort aan het licht zal brengen." „Maar we zijn niet allemaal Grieken", vond zij. ,,'t Is ook niet noodig, dat een vrouw een Grieksche is, om op de hoogte te zijn van na- tuur's onbegrijpelijke vergissingen bij het modelleeren antwoordde hij. „Zoo pas na het ontbijt kan ik niet over anafomie spreken"; lachend stondl zij op. „Over tien minuten ben ik terug", riep ze hem van over haar schouder toe, naar de deur gaand. Beresford drenfelde door de vestibule en bleef op de stoep voor het_ hotel staan rooken en kijken naar de schiftering der zee. Even later kwam Lola bij hem en wandel- den ze in de richtmg van het Hythe. Zwijgend liepen ze een poosje door; gemelijk trok Be resford aan zijn pijp. „Wat scheelt er aan?" vroeg ze emdehjk. „Er scheelt allies aan", mopperde hi' „welk recht heeft nu Natuur om zoo iets af stootelijks voort te brengen als dat arme „Wat zeg.t ti toch gekke dingen", glim- goed programma. En daarin is men uitste kend geslaagd, er is veel afwisseling ge- boden. De groote zaal van de Harmonie zag er vriendelijk uit met de palmversiering en den grooten bloemenschat op het tooneel tal van manden, gevuld met prachtige chrysan ten en rozen en andere kinderen van Flora, die in den loop van den avond onder vrien- delijke toespraken aan het bestuur van de jubileerende vereeniging werden aangeboden De opening. Een daverend applaus ging op, toen de presidente, mevr. E y m a—B o e k e, van Eg- mond aan Zee, op het tooneel verscheen. Na daarvoor bedankt te hebben, heette zij alien welkom. Het deed spr. veel genoegen mevr. Wendelaar onder de aanwezigen te zien en de beide dames, die de oprichtsters zijn van de af deeling, n.l. mevr. Hannivoort (thans te Lei meisje?" „0, is 't daar nog over", zeide zij. „Dikke enkels, geen smaak om zich te klee- den, rossig haar, witte wenkbrauwen, een bril. Onbevallig, zonder eenig vooruitzicht en alleen." „Maarbegon Lola. „Als u een meer uitgebreide lijst wenscht van vrouwelijke onvolmaaktheden", ging hij door, „dan is u onverzadelijk. Zulke men- schen zijn een uitdaging voor elk godsdien- stig gevoel." Er lag grimmige verontwaardi- ging in zijn stem. „Misschien is ze heel gelukkig", opperde Lola. „Gelukkig!" riep Beresford. „Zoudt u ge lukkig kunnen zijn als u in haar schoenen stond?" Even huiverde ze. „Welk recht heeft natuur om u alles te ge ven en aan het meisje alles te ontzeggen Hoe kan zij nu gelukkig zijn?" Zij wierp een vluchtigen blik op hem. Hij was volmaakt in ernst. „Misschien denkt zij er anders over", op perde zij. „Anders over denken?" riep hij. „Welke vrouw is nu onverschillig voor haar uiterlijk. Denkt u eens, hoe zij zich moet voelen, als zij u ziet." Weer wierp ze een onderzoekenden blik op hem, maar er was niets aan hem te bespeu- ren, wat haar kon doen vermoeden, dat hij het als een compliment bedoelde." „U hebt alles, wat haar ontbreekt", ging n.l. zuinig, secuur, rustig, ordelijk en ver trouwd. Aan beide functionnarissen bood spreek ster ten bouquet aan. Ook met de andere bestuursbden had spr altijd met veel genoegen samengewerkt, ieder voor zich had steeds haar best gedaan te: bereiking van het doel der vereeniging. Aan let slot barer openingsrcgekomen had mevr Lima nog een nicrwije, n.l. dot mevr. Wendelaar eere- presidente was geworden, zulks op een dringend tot haar gericht verzoek. Een luid applaus vertolkte dat de verga dering dit zeer op prijs stelde. Op verzoek van de presidente werd hier na staande gezongen het Victorielied. Hot eerste couplet hiervan is dat van het Alk- maarsche Volkslied, de twee volgende (van een der bestuursleden) zijn een loflied op de vrouwen die destijds de vereeniging opricht- ten en tevens een opwekking tot toetreding van hen die nu nog afzijdig staan. Tijdens het zingen van dit lied werd het scherm op het tooneel terzijde geschoven en werd een levend Victoriebeeld zichtbaar. Belichting in verschillende kleuren maakte dit tot een in- teressant programma-nummer. Felicitaties van het Hoofdbestuur. Mevr. A u kes T i mm e r s (met ap plaus begroet) was er trotsch op dat het hoodbestuur haar had aangewezen om de jarige afdeeling te complimenteeren. Namens dat hoofdbestuur van de vereeniging, die spr. noemde „ons aller moeder", bood zij een groote bloemenmand aan. Zij voegde hare persoonlfjke gelukwenschen daar gaarne bf], want zij voelt nog altijd veel voor de afdee ling, die haar voor dezen avond in drieerlel kwaliteit had uitgenoodigd: als gewoon lid, als lid van het hoofdbestuur en als vriendin. Vooral voor dezen laatsten naam was spr. zeer dankbaar. Wijzende op het feit, dat het in het gewone leven meermalen voorkomt, dat in een ge zin een der kinderen extra moeite geeft, con- stateerde spr., dat zulks ook in de Ned. Vereen. van Huisvrouwen met hare 69 at- deelingen niet anders is. Echter, Alkmaar heeft nooit behoord tot die zoogenaamd lastige kinderen" en spr. was ervan over- tuigd, dat het ook nooit een lastig kind zal worden. Spr. wenschte de afdeeling voort- durenden bloei toe, eigenlijk moest elke huis vrouw lid zijn. Een financieel bezwaar kan daar moeilijk tegen bestaan, de kosten zijn slechts vier centen per week. Men ontvangt daarvoor het maandblad der afdeeling (37i afd. hebben zulk een eigen orgaan), a!s- mede het maandblad der vereeniging, die momenteel de grootste vrouwen-vereeniging dank zij haar karakter van vakvereeni- ing. Spreekster stelde vast, dat de maand-i bladen telkens en telkens weer er op wijzen, dat het „vak" van huisvrouw veel kunde, liefde en plichtsgevoel vraagt en zij wees er op, dat vergaderingbezoek deze eigenschap pen aankweekt en de levenskracht, levens- moed en ervaring sterker en rijker maakt. Hoe beter de huisvrouw haar taak vervult, hoe meer waardeering zal zij ondervinden voor haaH werk. Het program van de vereeniging is nog mecies hetzelfde als dat van Oct. 1912, dac in staat bleek vrouwen van allerlei rang en stand en levensopvatting bij elkander te bren gen. Alleen is er nog aan toegevoegd het verschaffen van hulp in die gezinnen van leden, waarvan de huisvrouw door ziekte niet in staat is haar werk te doen (het Jaco- ba-fonds, opgericht bij het 5-jarig bestaan der N. V. v. FI.) Nog blijft er veel te doen, maar dit neemt niet weg, dat onze vereeniging reeds nu zoo in aanzien is en zooveel kracht ontplooit, dat de regeering al rekening houdt met haar be staan en ons uitnoodigde een afgevaardigde te sturen naar het Internationaal Congres voor huishoudkunde te Rome, aan welk ver- zoek gaarne gevolg werd gegeven. Helpt alien mee, besloot spr., om ons prachtig vak zoo hoog mogelijk op te voeren en moge ook deze avond daar toe medewer- ken, zij" het dan misschien niet met geestelij- ke dingen. (Applaus). Aan spreeksters verzoek om staande het Bondslied (van Manna de WijsMouton) te zingen, werd spontaan gevolg gegeven. Gelukwenschen van zusterver eenigingen. Helder sprak met hare gelukwenschen de hoop uit, dat de feestvierende afdeeling zal voortgaan in stijgende lijn, zooals tot dusver. Met leedwezen voegde de afgevaar digde daaraan toe, dat hare afdeeling, opge richt een jaar na de Alkmaarsche en dank zij de inlichtingen en de voorlichting van deze, lang zoo voordeelig niet is opgegroeid als de „moeder", d. i. de afd. te Allonaar. Zij sprak den wensch uit, dat hare stadgenooten alsnog een voorbeeld zullen nemen aan Alk maar. (Applaus.) Een fraaie bloemenmand vergezelde den gelukwensch. De afd. H o o r n, vertegenwoordigd door een vijftal dames, bracht bij monde van hare presidente hare gelukwenschen over, daarbij nog menig prettig jubile toewenschend en voegde als blijk van hulde daaraan toe een mooie mand met bloemen. (Applaus.) De afgevaardigde van Zaandam zei kort maar krachtigGeluk gewenschDat de afd. Alkmaar groeie en bloeie. (Applaus). Dankwoord van de presidente. Mevr. E y ma dankte allereerst mevr, Aukes voor haar vriendelijk woord en verze- kerde dat de Alkmaarsche afdeeling buiten gewoon veel respect heeft voor het hoofdbe stuur, dat met zooveel tact en kracht de 69 kinderen leidt. Onze afdeeling zal steeds trachten een goed kind te zijn. Vervolgens bedankte spreekster de afge vaardigden der zustervereenigingen voor ha re aanwezigheid en het huldebetoon, daarbij den wensch uitsprekende in de toekomst nog dikwijls met die afdeelingen samen te mo gen werken. (Applaus). Huldiging uit eigen kring. Uit de leden had zich een comite gevormfl ter voorbereiding van een huldiging van het bestuur en namens dit comite trad m e v r De Lange—Tig 1 er Wybran di, op het tooneel. Zij sprak hartelij- ke woorden van groote waardeering voor al Ijetgeen het bestuur van nu en vroeger had gedaan om de afdeeling groot te maken De leden hadden gemeend het bestuur niet hij door, „alles isalles is't is een be- roerde wereld." Hij zweeg, de asch uit zijn pijp kloppend, door hem tamelijk hardhandig tegen den knop van zijn stok te slaan. Toen even later hun blikken zich kruisten, begon hij te lachen. „Ik zit op mijn stokpaardje", zeide hij. „Maar daarom behoeft u toch niet zoo on- aardig tegen mij te zijn", zeide zij cp klagen den toon. „Was ik onaardig tegen u?" vroeg hij. „Dat vind ik vreeselijk, maar zulke dingen maken, dat ik zelfs onaardig tegen het Nood- ilot zelf zou zijn. Ik was juist bezig alle tekort- komingen van dat meisje op te sommen, toen u in de zaal kwam en toen vond ik mezelf een grenzelooze egoist." „Maar waarom?" vroeg zij. „Begrijpt u dat niet? Ik moet trachten haar gelukkig te maken, inplaats van „Mij gelukkig te maken", informeerde ze zonder hem aan te zien. „Mij door uw gezelschap gelukkig te la- ten maken", verbeterde hij. „Kom, laten we wat gaan zitten, misschien raak ik in een beter humeur, als ik naar de ileeuwerikken luister. Maar de gedaehte aan die oude schur- ken daar in Rome, die de tongetjes van le<nt- werikken een lekkernij vonden, maakt me een- voudig razend" „Zou't niet beter zijn, als ik u maar alleen liet?" stelde zij voor, terwijl hij naast haar op het gras ging zitten. „Gi"oote goedheid! neen", riep hij, h'aar aankijkend. „Wat een wanhopige gedadite." ,,Nu, we zullen die nuttige enkels dan maar vergeten", glimlachte hij. „Ik moet eens met u praten", zeide ze aar- zelend. „Ik meen 't", vervolgde ze, toen hij haar glimlachend aankeek. „Is't wel eens tot u doorgedrongen, dat aan alles een einde komt?" Ze hield haar hoofd. afgewend. „Ja, dat is waar." Hij trok een taaien gras- halm af, waarmee hij zijn pijp ging schoon- maken. Een poosje zwegen beiden. „Ik heb gezegd, dat't waar was", herhaal- de hij, even van zijn bezigheid opkijkend. Zij hield haar oogen strak gericht op een klein polletje gras, waar ze mee speelde. „U is heel aardig voor me geweest", begon ze met gedempte stem. „Dat ben ik", zeide hij heel gedecideerd. Vluchtig keek ze op. „Lacht u me uit?" vroeg ze eenvoudig. In haar oogen lag iets verwijtends. Het scheen Beresford toe, dat zij al haar gevoelens kon uiten, zonder te spreken. Voor de zooveelste maal kwam hij tot de slotsom, dat haar oogen de mooiste waren, die ooit een vrouw bezeten had. „Neen, dat deed ik niet", zeide hij in ant- woord op haar vraag. „Maar u is toch niet in ernst wel?" De onschuld van een kind lag in den blik, die haar woorden vergezelde. „Moet ik in ernst ziin?" vroeg hij, zijn pijp in zijn zak stekend en een sigarettenko- ker voor den dag halend. „:ja." (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5